78731

Archiv Včelařské konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Standartní zobrazení
(okno s nejnovějšími příspěvky a s formulářem pro psaní nových)

Toto je speciální okno pro bádání v archivu konference. Jsou tady zobrazeny starší příspěvky, které se zde zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole. Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek můžete kliknout na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začínala, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 120 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu /kde jsou starší/ a postupovat směrem dolu /kde jsou novější/").


Zde je zobrazeno 121 starších příspěvků: od č. 37564 do č. 37684

Pohyb ve frontě příspěvků: Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Pala Jiří (193.179.175.210) --- 27. 8. 2009
najít neznačenou matku

Když je pěkně zakladeno nehledám. Když je to nutné, tak omést všechno přes hranatý smyk a mateří mřížku do podmetu. Jde to rychle a je to na 100%.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37564


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Božena (212.20.66.167) --- 28. 8. 2009
Re: Forma na sbíjení rámků (26150) (26155) (26160) (26165) (26166) (26171) (26172) (26174) (26177) (26179)

Dobrý den, dnes od rána je naš dvorek samá včela. Lítají jako splašené sem a tam. Co dělat můžeme ven? A co pejsci, kteří na ně štěkají.
Děkuji za odpověď Božena

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37565


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Božena (212.20.66.167) --- 28. 8. 2009
Re: přilétly k nám včely (26150) (26155) (26160) (26165) (26166) (26171) (26172) (26174) (26177) (26179)

Dobrý den, dnes od rána je naš dvorek samá včela. Lítají jako splašené sem a tam. Co dělat můžeme ven? A co pejsci, kteří na ně štěkají.
Děkuji za odpověď Božena

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37566


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 28. 8. 2009
včely koncem srpna

Božena (212.20.66.167) --- 28. 8. 2009
Re: přilétly k nám včely

Tedy paní Boženo,je to jev nevídaný v tuto dobu.Na dvorek můžete bez obav i mezi těmi včelami chodit,ani si Vás nevšímnou,mají jiné starosti.Pejsky bych nenechal na ně štěkat,včely taky slyší a mohli by se bránit.Jinak co Vám na to říci,jakou radu?Pokud nemáte na tom dvorku nic sladkého,nemusíte se bát,jak přiletěly,tak zase odletí a nebude to trvat dlouho,nebojte se,ony tam u Vás nezůstanou.Pokud tam máte něco sladkého,ihned odstranit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37567


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Holub (88.103.248.6) --- 28. 8. 2009
Re: množství cukru (37563)

Pokud není značená, rychle to nejde a budeteli spěchat, bude to trvat déle. Je třeba oddělit plodiště a pak z obou krajů plodiště odebírat plodové plásty aby se nezaběhla. Kontrolovat jen rámky s otevřeným plodem a vajíčky, tam bude. V tuto dobu, pokud klade je to hračka. Po nalezení je třeba trénovat zpětné hledání na rámku a pak ji označit. Značím jen třemi barvami, B Z Č, ostatní Ž a M se popletou s B a Z a jsou v tom zmatky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37568


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.115) --- 28. 8. 2009
Re: množství cukru (37563) (37568)

Je třeba oddělit plodiště a pak z obou krajů plodiště odebírat plodové plásty aby se nezaběhla. Kontrolovat jen rámky s otevřeným plodem a vajíčky, tam bude. V tuto dobu, pokud klade je to hračka.
______________________________________________________________

Ještě přidám pár rad:

Zakuřování je při hledání matky třeba omezit na minimum. Lepší bude jeho nahrazení rosením, je-li ta možnost. Kouř může matku splašit. Uteče z plástů s otevřeným plodem, a pak je její nalezení poměrně dost komplikované. Pracujte v klidu a pomalu. Bedlivě prohlížejte plást po plástu a dělejte mezeru mezi plástvi již prohlédnutými a plástvi ještě neprohlédnutými ( matka může mezi nimi přebíhat ). Pokud včelstvo není rozrušené a nepřehnali jste použití uklidňovacích prostředků, je zbytečné prohlížet zásobní plásty či souše. Matka bude na plodových plástech. S nejvyšší pravděpodobností se nachází v těsné blízkosti buněk s vajíčky. I zkušený hledač matek se někdy utne, a tak nezoufejte, když matku po prvním prolistování plodových plástů nenaleznete. Při troše trpělivosti a dostatečné míře opatrnosti a pozornosti se dříve nebo později musí matka nalézt. Samozřejmě musíte vědět, jak matka vypadá ( prý existují i tací včelaři, kteří matku nepoznají ).

Hodně zdaru při hledání matek. Touto dobou to opravdu není most těžké ( málo plodu a málo včel, včelstva jsou poměrně klidná ( alespoň ta moje ) ).

S pozdravem M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37569


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 28. 8. 2009
Re: Forma na sbíjení rámků (26150) (26155) (26160) (26165) (26166) (26171) (26172) (26174) (26177) (26179) (37565)

Dobrý den, dnes od rána je naš dvorek samá včela. Lítají jako splašené sem a tam. Co dělat můžeme ven? A co pejsci, kteří na ně štěkají.
Děkuji za odpověď Božena

Naučte psíkov chytať včely. Ja mám na včelnici nem. ovčiačku, tá sa strašne včiel bojí, ale keď je v úzkych, včelu alebo osu chytí a rozhryzie.
Včely niečo vzrušuje, možno opustený zdroj potravy-medu. Nasaďte si ochranu tváre a prekontrolujte dvor, okolie úľov a odstráňte to.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37570


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jozef (145.7.16.238) --- 28. 8. 2009
Výroba medzistienok

Zdravim,

neviete mi niekto poradiť kde by som mohol kúpiť stroj na výrobu medzistienok?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37571


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 28. 8. 2009
Re: V?roba medzistienok (37571)

http://www.legaitaly.com/eng/cat_1_1.html
http://www.vcely.or.cz/links.htm
http://www.holtermann-shop.de/index.php/cPath/107
Ale když vidím tu cenu přešla by mne chuť neco takového pořizovat

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Jozef <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: V?roba medzistienok
> Datum: 28.8.2009 13:25:26
> ----------------------------------------
> Zdravim,
>
> neviete mi niekto poradiť kde by som mohol kúpiť stroj na výrobu
> medzistienok?
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37572


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojtěch (85.13.78.2) --- 28. 8. 2009
Re: množství cukru (37563) (37568) (37569)

………Samozřejmě musíte vědět, jak matka vypadá ( prý existují i tací včelaři, kteří matku nepoznají ). Hodně zdaru při hledání matek. Touto dobou to opravdu není most těžké ( málo plodu a málo včel, včelstva jsou poměrně klidná ( alespoň ta moje ) ).

S pozdravem M. Václavek

Doplňuji.
Pokud ještě udělali tichou výměnu, některá mladá matka se rychle pohybuje a těžko hledá. Zůstane třeba na stěně úlu, a raději ji nehledat, hlavně jak klade, než ji poškodit.
Matky hodnotím. Matka, která je kvalitní klade viz. ukázka.
http://leteckaposta.cz/769718949

B.V.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37573


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojtěch (85.13.78.2) --- 28. 8. 2009
Re: množství cukru (37563) (37568) (37569)

………Samozřejmě musíte vědět, jak matka vypadá ( prý existují i tací včelaři, kteří matku nepoznají ). Hodně zdaru při hledání matek. Touto dobou to opravdu není most těžké ( málo plodu a málo včel, včelstva jsou poměrně klidná ( alespoň ta moje ) ).

S pozdravem M. Václavek

Doplňuji.
Pokud ještě udělaly tichou výměnu, některá mladá matka se rychle pohybuje a těžko hledá. Zůstane třeba na stěně úlu, a raději ji nehledat, hlavně jak klade, než ji poškodit.
Matky hodnotím. Matka, která je kvalitní klade viz. ukázka.
http://leteckaposta.cz/769718949

B.V.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37574


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepa (81.2.214.3) --- 29. 8. 2009
Rozšíření oddělku

Zdravím, chci se zeptat zkušených na rozšíření oddělků v tuto roční dobu. Mám 10 dní zakrmeno na zimu a včelky dělají na spodních loučkách 7cm "peřinu" . Používám langstroty s vysokým zasíťovaným dnem(13cm).Jsou ve dvouch nízkých nástavcích (15,9cm). podsadit nástavek souší či nikoliv.Nechci měnit poměry v ůlech. Pepa

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37575


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek (90.183.70.9) --- 29. 8. 2009
Hledání matek

Existuje spouta velmi nespolehlivých návodů jak spolehlivě nalézt matku. U piva se jich dá vyslechnouit mraky, když to chcete vidět v praxi - ha ha ha! Nejjistější je matky značkovat výraznou vhodnou barvou, ještě lépe opalitem, ale musí se zvládnout kvalitní přilepení. Já značkuji matky lakem na nehty, protože se dá vybrat doopravdy řvavá a výrazná barva a značkuji v ruce. Opalitem v ruce mi to nejde a tak ho nepoužívám. Docela dobrá metoda, když první prolistování plodiště - nic, dát dva plásty do rojáku k sobě a ostatní seřadit po dvojicích k sobě a tam většinou do tmy matka zaleze, ale spolehlivé to také není, zvl u DS bez mřížky. Když se matka opravdu nedá nalézt, tak se za pár dní touto dobou vrazí pod plodiště odělek s novou a rozkladenou M a ony se v průběhu několika týdnů dohodnou. Nová to vyhraje tak na 80%. No a to u chovu matek zas není tak špatná spolehlivost! Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37576


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M: Václavek (213.29.160.115) --- 29. 8. 2009
Re: Rozšíření oddělku (37575)

podsadit nástavek souší či nikoliv.
______________________________________________________________

Pokud používáte drátěná dna a včelaříte v tenkostěnných úlech, což předpokládám ( uvádíte Langstroth ), tím, že pod včelstvo podsadíte nástavek, nemůžete narušit poměry ve včelstvu. Lze to udělat kdykoliv. Překážkou může být divočina v podmetu, je-li přistavěna ke spodnímu nástavku. Další problém nastane tehdy, nebude-li spodní česno obsednuto a včely raději budou létat očky ( zavřete horní očka nebo hlavní česno... s otevřeným drátěným dnem se přívod vzduchu zavřením hlavního česna moc neomezí, takže není třeba se toho obávat ). S tím je nutno se vypořádat, protože jinak hrozí loupež.

Při rozšiřování je lepší, než čekání na vyvěšování včel v podmetu, předběžné umístění rozšiřovacího nástavku pod plodová patra. Tento nástavek se po jeho obsednutí může případně přendat nahoru, kde bude lépe dostavěn ( v této části roku počkejte s tím přendáním až na jaro ).

S pozdravem M. Václavek

//\/\\//

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37577


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M: Václavek (213.29.160.115) --- 29. 8. 2009
Re: Hledání matek (37576)

Opalitem v ruce mi to nejde a tak ho nepoužívám.
______________________________________________________________

Zkusil jste značkovací síťku? Vřele doporučuji. Jde to s ní poměrně jednoduše a bezpečně.

Opalitové značky se mě zamlouvají mimo jejich nápadnosti také kvůli číslům na nich vyznačených... dokonalý přehled o matkách.

S pozdravem M. Václavek



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37578


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek (90.183.70.9) --- 29. 8. 2009
Re: Hledání matek (37576) (37578)

Je pravdou, že opalit ve včelách bezkonkurenčně svítí, často je vidět i v roztažené ukličce pohledem shora. Ale potřebuji lepidlo, poklopku, molitan a nejspíš ještě nějakou výchytku a je dobré před tím udělat barvu tužkou, což dělají často chovatelé matek a nezapomeňme, že mladá matka byť klade umí také dost svižně uletět! Tedy 5 věcí, které musím tahat s sebou. Takto potřebuji pouze skleničku s barvou. Navíc je značkování v ruce mnohem k matce ohleduplnější, protože pod poklopkou, nebo ve značkovací trubičce, často matka krátkodobě ochrne/ je proto lat. výraz nemohu si vzpomenout/ protože jí pomačkáme zadeček. Když se mi to stalo naposled,všechny tyto krámy jsem rozdupal a zařek se, že už nikdy. P. Konečný mě naučil hmat s am. farem a jsem za vodou.Když tvořím značku vezmu si hlavovou lupu a snažím se stéblem udělat co největší značku a hodně jí tam zamasírovat, protože hrudníček je hodně chlupatý a pak je to super viditelné po život matky. Lupou právě vidíme super co barvíme, aby nám nezateklo, nebo jsme nenabarvili i zač. křidélek. Takže barvy co nejvíc, ale nic nepok......Pak je to možná lepší než opalit! Zdraví R. S.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37579


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.115) --- 29. 8. 2009
Re: Hledání matek (37576) (37578) (37579)

Tedy 5 věcí, které musím tahat s sebou. Takto potřebuji pouze skleničku s barvou. Navíc je značkování v ruce mnohem k matce ohleduplnější, protože pod poklopkou, nebo ve značkovací trubičce, často matka krátkodobě ochrne/ je proto lat. výraz nemohu si vzpomenout/ protože jí pomačkáme zadeček. Když se mi to stalo naposled,všechny tyto krámy jsem rozdupal a zařek se, že už nikdy.
______________________________________________________________

Krátkodobé ochrnutí??? Povězte o tom více.

Souhlasím, že při značení opalitem pomocí značkovací síťky je potřeba spoustu „harampádí“, ale mě to nevadí, protože včelstva mám v zahradě u domu. Neznačené matky vychytím do klícek a odnesu si je do obývacího pokoje, kde si na stůl připravím vše potřebné a v klidu konám. Prostě komfort :-)

S pozdravem M. Václavek


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37580


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Hubač (e-mailem) --- 29. 8. 2009
Re: Re: p?il?tly k n?m v?ely (26150) (26155) (26160) (26165) (26166) (26171) (26172) (26174) (26177) (26179) (37566)

Vyhledejte místní včelaře, kteří dokážou posoudit důvod
Radek
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Boena <BozenaDobesova/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: p?il?tly k n?m v?ely
> Datum: 28.8.2009 08:17:48
> ----------------------------------------
> Dobrý den, dnes od rána je naš dvorek samá včela. Lítají jako splašené sem
> a tam. Co dělat můžeme ven? A co pejsci, kteří na ně štěkají.
> Děkuji za odpověď Božena
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37581


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

z (86.49.49.84) --- 30. 8. 2009
z

h

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37582


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojtěch (85.13.78.2) --- 31. 8. 2009
Re: Hledání matek (37576) (37578) (37579) (37580)

Tedy 5 věcí, které musím tahat s sebou. Takto potřebuji pouze skleničku s barvou. Navíc je značkování v ruce mnohem k matce ohleduplnější, protože pod poklopkou, nebo ve značkovací trubičce, často matka krátkodobě ochrne/ je proto lat. výraz nemohu si vzpomenout/ protože jí pomačkáme zadeček. Když se mi to stalo naposled,všechny tyto krámy jsem rozdupal a zařek se, že už nikdy.
______________________________________________________________
Značkování matek pro děti a začátečníky je jedna z největších radostí, kterou zvládají pouze jednou pomůckou.
Používá se i pro přidávání matek.
http://leteckaposta.cz/740373049

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37583


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka (80.78.156.8) --- 31. 8. 2009
Kraj bojuje s včelím morem

Kraj bojuje s včelím morem

Včelaři zaznamenali sedmnáct ohnisek nákazy. To je nejvíc v celém Česku. Infekce může ohrozit produkci a kvalitu medu

Zlínský kraj - Pokud máte rádi med, už brzy si možná budete muset nechat zajít chuť. Ve Zlínském kraji je totiž největší ohnisko nákazy morem včelího plodu z celé České republiky.
Hrozba je dokonce tak velká, že krajská hygienická stanice už vytvořila ochranná pásma se zvláštním režimem. „Uvnitř ochranných pásem lze jakýmkoli způsobem se včelami nakládat jen se zvláštním povolením a po důkladném vyšetření,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy František Mahdalík.
Že se skutečně nejedná o výmysl několika chovatelů včel, potvrzuje i tajemník Českého svazu včelařů Miroslav Peroutka. „Je to především otázka Zlínského kraje. A také ještě Olomouckého. Proč, to nevíme,“ řekl. „Když se podíváte na jakékoli statistiky, uvidíte, že to tak prostě je,“ dodal.
Jedno vysvětlení tady ale je. A nezní vůbec dobře. „V těchto krajích jsme udělali plošná vyšetření právě na tento druh onemocnění. Ta mohla objevit další zdroje nákazy,“ přemýšlel Peroutka.
Nikdo ale podle něj nemůže říci, jak se situace vyvine.
„Je pravda, že kvůli tomu může hrozit nedostatek medu. Ale snad jen v určitých lokalitách.
Celostátní produkci by to ohrozit nemělo,“ doplnil. „Včelí mor může zásadně ohrozit kvalitu medu. Navíc, když mor najdete, je třeba celé včelstvo spálit,“ popisuje včelař Jaroslav Vlk ze Zlínska.
Veterinární správa eviduje jen ve Zlínském kraji a několika místech na hranicích s Olomouckem 17 ohnisek nákazy včelím morem. Každé z nich přitom představuje pro včely velké riziko. Právě proto okolo každého místa hygienici vyhlásili ochranné pásmo. V tom včelaři musí dodržovat velmi přísná pravidla.
Na Vsetínsku se jedná o lokalitu v okolí Babic u Kelče, Lhoty u Kelče a Podolí u Valašského Meziříčí. Na Kroměřížsku a Zlínsku je těchto míst ještě daleko více. „To se dá jen těžko zjistit. Když má někdo ve vašem okolí rakovinu, taky to na něm nepoznáte. Je to úplně stejné,“ přemýšlel včelař Vlk. „Mor do úlů přinesou včely. Zásadní otázka je, jak. Může to být i tak, že se lidé o úly třeba deset let nestarají, a pak se diví, že tam je nákaza,“ dodal.
Podle odborníků není hlavní problém v tom, že by letošní med byl nekvalitní, ale že by nebyl vůbec. Mor totiž nenarozené včely kosí stejně, jako lidi před několika staletími. A především - veškeré včelí produkty, které vyrobily včely nakažené morem, se musí zlikvidovat. „Ať už jde o med, vosk, propolis, pyl a mateří kašičku,“ píší včelaři na svých internetových stránkách.
Pokračování na straně B2

Pokračování ze strany B1
Pro včelaře jde o zásadní problém. V tuto dobu totiž musí hlídat, jestli do jejich úlu nevletěla infikovaná včela.
A to dost dobře nejde. Jakýkoli včelí výrobek proto může jít na trh až po podrobném bakteriologickém testu. „Včelaři při práci zároveň nesmějí používat med ani pyl z postižených oblastí,“ podotkl šéf krajské veterinární správy Mahdalík.
Přísné veterinární nařízení ale zřejmě jen tak nepomine. Veterináři jej odvolají až po složitých procedurách. „Až budou zlikvidována včelstva a související zařízení v ohniscích, provedeme závěrečnou ohniskovou dezinfekci a po dobu šesti měsíců až jednoho roku se v ochranných pásmech mor včelího plodu nevyskytne, teprve poté budeme moci považovat nákazu za zdolanou,“ uzavřel ředitel Krajské veterinární správy. * Včelí mor Jde o nebezpečnou nákazu, která postihuje ještě nenarozené včely. Původcem je mikrob paenibacillus larvae. Nákaza se šíří infikovanou potravou, zalétlými včelami a roji, infikovanými plásty, úly a včelařským příslušenstvím.
Nákazu mohou rozšiřovat i roztoči a jiní škůdci. Napadené larvy včel mění baru z perleťově bílé na šedožlutou až tmavohnědou a přeměňují se v lepkavou hmotu.

„Včelí mor může zásadně ohrozit kvalitu medu. Navíc, když mor najdete, je třeba celé včelstvo spálit.“ Jaroslav Vlk, včelař

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37584


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 31. 8. 2009
Re: Kraj bojuje s včelím morem (37584)

Pro včelaře jde o zásadní problém. V tuto dobu totiž musí hlídat, jestli do jejich úlu nevletěla infikovaná včela.
A to dost dobře nejde. .....,“ podotkl šéf krajské veterinární správy Mahdalík.
---------------------------------
No, jestli ve Zlínském kraji stačí infikovaná včela co vletí do úlu, tak je to jasné, proč tam toho tolik je :-)

Možná tam máte infikované včely. Nebo co by to mohlo ještě být? :-)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37585


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ferda (81.30.230.129) --- 31. 8. 2009
Dokrmujete na podzim ?

Včely mám zakrmeny, ale v úle je stále dost zavíčkovaného plodu. Chci se zeptat, zda je vhodné včelám tak v 1/2 září doplnit prostor cukrem po vylíhlých včelách alespoň jednu láhev na přilepšenou, i když to vypadá, že cukru mají dostatek.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37586


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 1. 9. 2009
Re: Dokrmujete na podzim ? (37586)

Záleží i na uspořádání zásob. Někdy jsou včely chytré a uspořádají si to, někdy ne, a mnohdy na to doplatí.
Bez informace o úlu atd je těžké něco soudit.
-----
Ale taky jsem prohlížel včely a jsem překvapen, kolik je tam plodu (i nejmladšího) bez ohledu na matku. Asi teplý srpen.
Jak jinde?
Podle toho jak mi z jednoho rámku vytekly řídké zásoby, tak si myslím, že stále nosí (nebo loupí a vraždí:-) , ale spíše to vypadá na přínos.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37587


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 1. 9. 2009
Jetel

U jednoho stanoviště mám velké pole jetele, a mám dojem, že jej zemědělci chtějí nechat trvale zarostlé.
Takovou velkou plochu jsem doposud okolo včel neměl. Tak se ptám:
Co jetel a snůška u nás v podhůří. Je z toho něco?
Díky za zkušenosti.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37588


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Křapka (77.237.138.69) --- 1. 9. 2009
Re: Dokrmujete na podzim ? (37586)

>Včely mám zakrmeny, ale v úle je ........je vhodné včelám tak v 1/2 září doplnit prostor cukrem .... i když to vypadá, že cukru mají dostatek. Ferda <
-----------------------------------------------------------
Na jednoduchou otázku není jednoduchá odpověď. Musíte popsat v čem chováte včely, zda v klasických nebo nástavkových úlech a jak zimujete. Zda pouze v plodišti nebo několika prostorech (nástavcích). Také kolik mají zásob. Na jeden plně zavíčkovaný plást 39x24 počítejte cca 2,5 kg zásob je-li neúplný, množství odhadněte. Plást 42x17 cca 2-2,2 kg jiné rámkové míry neumím. Je však třeba si uvědomit, že včely v průběhu září budují zimní sezení a buňky po vylíhlém plodu zanáší uvnitř přenášenou a i z venčí ještě přinášenou sladinou. Je třeba si uvědomit, že potřebují určité množství prázdných buněk pro utvoření zimního hroznu. Nemohou sedět na plných plástech.
Zdravím JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37589


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 1. 9. 2009
Re: Jetel (37588)

Jetel je zřejmě na semeno někdy se právě druhá seč využívá právě ke sklizni osiva a snůška je z něj velmi dobrá med je načervenalé barvy a velmi lahodný. Jelikož jde o med květový v zimě nijak nevadí.

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: KaJi <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Jetel
> Datum: 01.9.2009 08:06:16
> ----------------------------------------
> U jednoho stanoviště mám velké pole jetele, a mám dojem, že jej zemědělci
> chtějí nechat trvale zarostlé.
> Takovou velkou plochu jsem doposud okolo včel neměl. Tak se ptám:
> Co jetel a snůška u nás v podhůří. Je z toho něco?
> Díky za zkušenosti.
> Karel
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37590


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 1. 9. 2009
Re: Dokrmujete na podzim ? (37586) (37587)


> Ale taky jsem prohlížel včely a jsem překvapen, kolik je tam plodu (i
> nejmladšího) bez ohledu na matku. Asi teplý srpen.
> Jak jinde?

Take spousta plodu a prekvapive i vajicek.

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37591


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fskalsky (195.113.155.3) --- 1. 9. 2009
Organisovane vcelarstvi v Cesku 1922

ZU Brno: Budeme mit v Zidlochovicich mistnost v pravem kridle zamku. Pro zahradnika se byt postavi,pozemky mame zajisteny.Ohraniceny pozemek s viloum ponecha se pro lesniho spravce.Skola bude mit nazev:-Vcelarska stanice Vyzkumneho ustavu-Trvame na tom,aby byla zcela samostatna a nikterak ani castecne spojena se -Skolou zimni-.Vyzkumnemu ustavu daruji se duplikaty a knihy dle dobreho uznani predsednictva.

ZU Praha: Valna hromada,tajemnik Smidlik oduvodnil navrh kandidatni listiny.Kandidati zvoleni aklamaci. Nabizi se ke koupi statek bratru Gregru v Dolu u Libčič,spolu se statni spravou k vybudovani vyzkumneho ustavu.Navrh predlozil dr.Schonfeld a stal za nim.38 hlasu proti bylo v mensine.Usneseno ze ZU daruje svuj pozemek na Zizkove ke koupi statku v Dolu,vyrizeni ujal se tajemnik Smidlik.Kup proveden za 950.000 Kc.Ministerstvo financi zada predlozeni smlouvy ze pozemek na Zizkove postupuje statu k volnemu pouziti..Schvaleno,jen aby se nemusel platit poplatek z prevodu.

SVAZ Sjezd a vystava u prilezitosti hospodarsko-prumyslove vystavy v Hodonine. Valnou hromadu zahajil dp.Kebrle. Reditel Dolezal vroucimi slovy vita pratele vcelare,objima je jako drahe pratele.Tak jako reditel Fiala vybral si jako zivotni cil,provesti a uskutecnit otazku vceli pastvy,tak red.Dolezal zpeneziti lepe vceli vyrobky vsem vcelarum cele republiky.
Vcelarske druzstvo jehoz ukolem bude med a vosk nalezite zpeneziti.V kazde zemi bude hlavni skladiste s odbockami okresnimi a podrizenymi.Podil 10 Kc odebere kazdy vcelar na jedno vcelstvo./kolik ma vcelstev/a mimo to polovina ceny prodaneho medu v prvnim roce se pripise k podilum. Soucinnost vsech vcelaru je nespochybna, nebot v teto obchodni organisaci spociva budoucnost naseho vcelarstvi.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37592


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.115) --- 1. 9. 2009
Re: Dokrmujete na podzim ? (37586) (37589)

Plást 42x17 cca 2-2,2 kg jiné rámkové míry neumím.
______________________________________________________________

Tolik? Myslel jsem, že cca 1,5 kg.

S pozdravem M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37593


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Křapka (77.237.138.69) --- 1. 9. 2009
Re: Dokrmujete na podzim ? (37586) (37589) (37593)

>Tolik? Myslel jsem, že cca 1,5 kg. S pozdravem M. Václavek <
------------------------------------------------------------
To chce nemyslet ale vážit. Myšlení zdržuje. Extrém: nástavek na 10 plástů - jako medník osazen 9-ti plásty 22 kg medu. To znamená průměr 2,44 kg na 1 plást. Nebo také může být suchý bez medu. To nás snad nepotká.
Zdravím JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37594


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jiří (195.39.6.30) --- 1. 9. 2009
Re: Dokrmujete na podzim ? (37586) (37587)

Na korejských jedlích, které mám na zahradě, se rozmnožily mšice, jsou černé a krásně velké boubelaté. Včelky lítají poměrně hodně a zdá se, že mají snůšku, protože se strážkyně moc o česno nestarají. Nakrmil jsem holky 15 kg cukru na včelstvo a podle průběhu počasí si ještě donesou. Celé září má být poměrně teplo, tak asi dokrmovat nebudu a nakonec včelky pro zimní chomáč potřebují volné buňky, ať nezimují na studeném plástu (plném zásob).
Jiří

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37595


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 2. 9. 2009
dotaz

Přátelé!
Prosím,může mě někdo z vás informovat,jaký je právní rámec
činnosti včelaře,který není členem ČESKÉHO SVAZU VČELAŘŮ!
Již teď vám děkuji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37596


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

verča (93.181.126.8) --- 2. 9. 2009
jak vznikla prvni voda

prosimvas potrebuji to vedet do dneska

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37597


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

lokvenc.petr (e-mailem) --- 2. 9. 2009
Re: dotaz (37596)

Může být například zájmový včelař jako fyzická osoba, může být profesionální
včelař jako právnická osoba, může provozovat včelaření jako další činnost v
rámci jiné zemědělské činnosti, kterou již provádí. Zda je, nebo není členem
ČSV, na to nemá žádný vliv. Rovněž pro dosažení na dotace nemá členství ve
svazu vliv, třebaže jen jeho prostřednictvím se o státní dotace žádá (ČSV je
pověřen je zúřadovat prostřednictví svých základních organizací na území
jejich působnosti pro všechny včelaře, tedy i nečleny svazu).
S pozdravem Petr.

----- Original Message -----
From: <nasepenze/=/volny.cz>
To: "včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, September 02, 2009 11:59 AM
Subject: dotaz


Přátelé!
Prosím,může mě někdo z vás informovat,jaký je právní rámec
činnosti včelaře,který není členem ČESKÉHO SVAZU VČELAŘŮ!
Již teď vám děkuji.




__________ Informace od ESET Smart Security, verze databaze 4388 (20090902) __________

Tuto zpravu proveril ESET Smart Security.

http://www.eset.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37598


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

lokvenc.petr (e-mailem) --- 2. 9. 2009
Re: jak vznikla prvni voda (37597)

Ahoj ! Určitě ne tak, že by ji přinesla nějaká včela, takže nevím, je-li
včelařská konference správným adresátem pro Váš dotaz :-). Pravděpodobně ale
sloučením dvou atomů vodíku s jedním atomem kyslíku kdysi v dávné historii
planety, pokud nepřijmeme křesťanskou teorii stvoření ...

----- Original Message -----
From: "verča" <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, September 02, 2009 12:53 PM
Subject: jak vznikla prvni voda


prosimvas potrebuji to vedet do dneska


__________ Informace od ESET Smart Security, verze databaze 4388 (20090902)
__________

Tuto zpravu proveril ESET Smart Security.

http://www.eset.cz




__________ Informace od ESET Smart Security, verze databaze 4388 (20090902) __________

Tuto zpravu proveril ESET Smart Security.

http://www.eset.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37599


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 2. 9. 2009
Re: (37144) (37146) (37149)

Prosím pěkně,
proč ještě nevíme co jsou zač. Odkud ty geny berou?


----- PŮVODNÍ ZPRÁVA -----
Od: "Pavel Holub" <ptp/=/post.cz>
Komu: "V?ela?ský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Předmět: Re:
Datum: 4.8.2009 - 17:02:36

> Já mám holky ze železné opony. Ty to tam dobře
> omrkly a tak mají
> spolehlivou celní a pasovou kontrolu. Takže je to
> i o genetických vlohách.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37600


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

lokvenc.petr (e-mailem) --- 2. 9. 2009
Re: jak vznikla prvni voda (37597)

Opravuji svoji původní odpověď - ne v dávné historii naší planety, nýbrž
vesmíru :-)...

----- Original Message -----
From: "verča" <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, September 02, 2009 12:53 PM
Subject: jak vznikla prvni voda


prosimvas potrebuji to vedet do dneska


__________ Informace od ESET Smart Security, verze databaze 4388 (20090902)
__________

Tuto zpravu proveril ESET Smart Security.

http://www.eset.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37601


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

K.Ř. (81.0.227.233) --- 2. 9. 2009
KRMENÍ


Co se dá použít při krmení kyblíkem místo slámy.

S jakým úspěchem se dá spastovat smíšený med, když to pastuji trvá to dlouho a jsou na jazyku cítit krystalky

Děkuji

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37602


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 2. 9. 2009
příspěvek

Dámy a pánové!
Dnes jsem věnoval konferenci trochu více času,protože začíná můj
"včelařův"rok.Několikrát jsem narazil na poznámku tipu:"přečti
si,naštuduj si a pak přijď,atd.
Výborně! Jen kdyby jste uvedli kde.Potřebuju informace ne starší
než 2 roky.Zkrátka nové!!! A kde brát a nekrást.
Díky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37603


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Hubač (e-mailem) --- 2. 9. 2009
Re: KRMEN? (37602)

odpovedi jsou celkem jednoduche, ale kdyz se neumis podepsat, nebudu se zatezovat. Mezi prateli vcelari nevidim duvod psat Tvym stylem
Radek
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: K.?. <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: KRMEN?
> Datum: 02.9.2009 13:41:15
> ----------------------------------------
>
> Co se dá použít při krmení kyblíkem místo slámy.
>
> S jakým úspěchem se dá spastovat smíšený med, když to pastuji trvá to
> dlouho a jsou na jazyku cítit krystalky
>
> Děkuji
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37604


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Bojanovský (e-mailem) --- 2. 9. 2009
RE: příspěvek (37603)

http://www.vcelarstvi.cz/cz/index.html?page=knihovna

-----Original Message-----
From: nasepenze/=/volny.cz
Sent: Wednesday, September 02, 2009 2:04 PM

Jen kdyby jste uvedli kde.Potřebuju informace ne starší
než 2 roky.Zkrátka nové!!! A kde brát a nekrást.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37605


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

K.Ř. (81.0.227.233) --- 2. 9. 2009
Re: KRMEN? (37602) (37604)

Nerozumím vaší odpovědi myslím že jsem se ptal slušně
na jméno jsem jen zapoměl.

K.Ř. Kamil Římal

odpovedi jsou celkem jednoduche, ale kdyz se neumis podepsat, nebudu se zatezovat. Mezi prateli vcelari nevidim duvod psat Tvym stylem
Radek
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: K.?.
> Předmět: KRMEN?
> Datum: 02.9.2009 13:41:15
> ----------------------------------------
>
> Co se dá použít při krmení kyblíkem místo slámy.
>
> S jakým úspěchem se dá spastovat smíšený med, když to pastuji trvá to
> dlouho a jsou na jazyku cítit krystalky
>
> Děkuji
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37606


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Míra.P (62.240.171.74) --- 2. 9. 2009
Re: příspěvek (37603)

Dokud to ještě jde tak bych šel k někomu na praktickou výuku a v zimě si půjčil štosy časopisů včelařství a knížek a studoval z nich.Ještě letos se můžeš naučit hodně za relativně krátkou dobu.Praxe s někým zkušeným je k nezaplacení.
Míra

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37607


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Křapka (77.237.138.69) --- 2. 9. 2009
Re: příspěvek (37603)

>Potřebuju informace ne starší
než 2 roky.Zkrátka nové!!! A kde brát a nekrást.
Díky.<
-----------------------------------------------------------
Nevím sice komu odpovídám, ale myslíte si Vážený začínající?? příteli, že v těch dvou letech se toho ve včelařství tolik změnilo? Pokud si zajedete do Prahy Křemencové ulici naproti Flekům, nebo máte li blíže do Brna, jsou zde svazové knihovny ČSV kde Vám poradí a půjčí i tu nejnovější literaturu. Snad Vám tato rada pomůže v orientaci kde brát a nekrást.
Tak tedy hodně úspěchů ve studiu JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37608


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Albert Gross (78.98.203.65) --- 2. 9. 2009
Re: KRMENÍ (37602)

Ja používam ako náhradu za slamu vetvičky so smreka. Najskôr som používal obalovú foliu so vzduchovými bublinkami, ale menej šikovné včely nevedeli výjsť z kýblika. Tie "rozumnejšie" si z vosku vystavali akesi horolezecké úchyty a bez úrazu odobrali celý obsah kýblika.
O pastovanie mám záujem aj ja a rád si prečítam finty skúsených včelárov.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37609


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Votrubec (e-mailem) --- 2. 9. 2009
Re: příspěvek (37603)

Jsou informace, které jsou stálé.
A jsou informace, které se průběhem času částečně či úplně změnili.
Teď nebudu psát, které jsou které. Možná by bylo k věci se zeptat konkrétně
na tvůj konkrétné problém.
Teoreticky obdržíš hafo info, které si i protiřečí, ale díky starým "známým"
věcem ("staré", starší dvou let) si to můžeš přebrat a něco si vybrat.

Pavel

----- Original Message -----
From: <nasepenze/=/volny.cz>
To: "včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, September 02, 2009 2:04 PM
Subject: příspěvek


Dámy a pánové!
Dnes jsem věnoval konferenci trochu více času,protože začíná můj
"včelařův"rok.Několikrát jsem narazil na poznámku tipu:"přečti
si,naštuduj si a pak přijď,atd.
Výborně! Jen kdyby jste uvedli kde.Potřebuju informace ne starší
než 2 roky.Zkrátka nové!!! A kde brát a nekrást.
Díky.



__________ Informace od ESET Smart Security, verze databaze 4339 (20090816)
__________

Tuto zpravu proveril ESET Smart Security.

http://www.eset.cz




__________ Informace od ESET Smart Security, verze databaze 4339 (20090816) __________

Tuto zpravu proveril ESET Smart Security.

http://www.eset.cz



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37610


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 3. 9. 2009
Re: dotaz (37596)

Úplně stejný jako organizovaný i se stejnými povinnostmi s léčením a registrací v registru chovatelů O různé dotace pak musí však žádat jen prostřednictvím svazu.

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: <nasepenze/=/volny.cz>
> Předmět: dotaz
> Datum: 02.9.2009 12:00:12
> ----------------------------------------
> Přátelé!
> Prosím,může mě někdo z vás informovat,jaký je právní rámec
> činnosti včelaře,který není členem ČESKÉHO SVAZU VČELAŘŮ!
> Již teď vám děkuji.
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37611


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 3. 9. 2009
Re: jak vznikla prvni voda (37597)

sloučením vodíku a kyslíku

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: ver?a <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: jak vznikla prvni voda
> Datum: 02.9.2009 12:53:47
> ----------------------------------------
> prosimvas potrebuji to vedet do dneska
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37612


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (212.77.163.104) --- 3. 9. 2009
Re: KRMENÍ (37602) (37609)

Tie "rozumnejšie" si z vosku vystavali akesi horolezecké úchyty a bez úrazu odobrali celý obsah kýblika.
---------------------
Než jsem se od Liebiga dozvěděl o slámě, tak jsem před mnoha lety vyráběl různé plováky a cestičky k nim od shora - pruhy textilu atd. a chodil koukat.

Chytrá a silná včelstva udělají od shora hrozen (jako roj) až k hladině.
Pár jsem jich chudinek utopil, protože jsem nebyl na tíhu víka připraven a ono mi vyklouzlo zpět a holky plavaly. S tím jsem se setkával většinou při krmení v polovině prázdnin. Nebo to je tím, že už používám slámu a trávu a je zbytečné aby tam dělaly takové kejkle.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37613


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlík (90.177.14.87) --- 3. 9. 2009
Re: KRMENÍ (37602) (37609)

Původně jsem chtěl použít korkové špunty , ale nebylo jich dost a kdybych je musel nakoupit , bylo by to drahé. Také vyčištění po skončení krmení by byl problém. Takže sláma. Tu seberu tátovi ve stodole , po první várce je suchá a čistá , takže je možné ji rovnou vhodit do další várky . A po skončení krmení ji můžete spálit a nebo prostě použít do kompostu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37614


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pete Mal (e-mailem) --- 3. 9. 2009
Re: KRMENĂ? (37602) (37609) (37614)

A neutopia sa vcely napriek tej slame?

A nevynosia vcely tu slamu z ula von?



----- Original Message ----
From: kozlík <e-mail/=/nezadan>
To: V?ela?ský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, September 3, 2009 1:28:32 PM
Subject: Re: KRMENÍ

Původně jsem chtěl použít korkové špunty , ale nebylo jich dost a kdybych
je musel nakoupit , bylo by to drahé. Také vyčištění po skončení krmení by
byl problém. Takže sláma. Tu seberu tátovi ve stodole , po první várce je
suchá a čistá , takže je možné ji rovnou vhodit do další várky . A po
skončení krmení ji můžete spálit a nebo prostě použít do kompostu.




Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37615


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Míra.P (213.192.3.170) --- 3. 9. 2009
Re: KRMENÍ (37602) (37609) (37614)

Pro přikrmování v podmetu jsem používal letos ploché krabice a do nich vystřihl plováky z pěnové hmoty která se používá třeba při balení desek nábytku který si pak doma smontujeme sami.Je to lehké a pěkně to včely unese.Vystřihnout o něco menší a i pod tím plovákem to včely pěkně vyberou do sucha.
Myslím že by se to dalo i vtom pětilitrovém kyblíku použít.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37616


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.115) --- 3. 9. 2009
Krmení

Dalším vhodným a dostupným materiálem jako plovák při krmení kbelíky jsou kousky polystyrénu.

S pozdravem M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37617


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

B.Tichý (90.183.115.37) --- 3. 9. 2009
Re: KRMENÍ (37602) (37609) (37614) (37616)

Používám polystyrén v nouzi, dokáží ho včely rozemlít na prach. Jsou vhodné i odřezky z výroby rámků, krásně plavou, pokryjí celou plochu a mezi jednotlivými kousky nasávají roztok. Je vhodné tam dát cokoli co plave a není zdraví škodlivé.Jen kdyby letos toho cukru nemuselo být tolik.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37618


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 3. 9. 2009
Re: KRMENÍ (37602) (37609) (37614) (37616) (37618)

Ten plovák není v podstatě problém, může to být cokoli - od dřeva po polystyrén. Tím jsem si prošel. Problém byl, že jsem měl tehdy kbelíky s kolmými stěnami a po tom se včelám moc nedařilo šplhat. Halvně asi když si namočily nohy. A jak tak občas sleduji jejich cestu z kontejnerů, tak i než po šikmém povrchu dají přednost pohodlnější cestě po něčem drsném. Ta sláma je ideální, - nebo i cokoli obdobného a ještě lepší je, když se to dotýká strůpku a ten není z igelitu ale třeba ze sololitu.
A pokud toto nemohu splnit, tak naaranžuji kousek slámy, trávy atd i z kontejneru dolů na rámky, nebo jej dám tak aby se dotýkal stěny.
Moje včely se šplhání po plastu raději vyhýbají, tak proč je nutit k tělocviku.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37619


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

knopf (83.208.57.169) --- 3. 9. 2009
Krmítka

Zdravím, měl jsem poruchu na PC a dlouho jsem se nemohl konference zůčastňovat.Zjistil jsem, že se nic převratného nedělo, trošku přibylo nových jmen.
Jinak používám typová stropní krmítka z bílé umělé hmoty pro Tachovské úly, jsou výborná, že nedochází ke kontaktu se včelami při jejich plnění. Do některých krmítek se mi dostali malí mravenci. Pomahá, jestli pod krmítka do stropu nasypu bílý préšek proti mravencům. Včely se do tohoto prostoru normálně nedostanou.Máte ještě jiný způsob jak se těch malých mravenců zbavit?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37620


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 3. 9. 2009
Re: Krmítka (37620)

Máte ještě jiný způsob jak se těch malých mravenců zbavit?
--------------
Mít tam mezeru a do ní se usídlí ještěrky.

Pod víkem kde mám ještěrky nemám mravence. Jinak už dlohodobě kvůli mravencům opouštím polystyren a uteplení zjednodušuji na vzduchové mezery mezi horním víkem a mezidnem, nebo právě používám silnou vlnitou lepenku (víc jak 1cm) a při tom jsem právě objevil ty ještěrky - lepenka nesahá až ke kraji víka a tam se ubytovávaly ještěrky.

Nikdy jsem netušil že je tolik ještěrek. od 2cm délky a výš. Těch malých jsou doslova desítky. :-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37621


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Aleš (193.85.238.34) --- 4. 9. 2009
Re: KRMENÍ (37602) (37609) (37614) (37616) (37618) (37619)

Již delší dobu používám ke krmení plastové kontejnery na hračky z IKEA (27,- Kč - 13 litru - 2x krmení - 20 kg). Jako plovák jsem vyzkoušel kde co - polystyrén - za 2 - 3 dny vybraly rostok a do následujícího víkendu 50% i více polystyrenu rozkousaly - také měly problém po hladkých stěnách vylézt ven a topily se. Ani bublikatá folie, trouchnivé dřevo (příští rok použité do kuřáku), suché věvičky (špunty jsem nezkoušel - těch by asi bylo do 30 krmítek)nebyly to pravé.
Opravdu nejlépe se osvědčila sláma (minimální pracnost, buď čornu poblíž na poli, ale teď mám již 2 rokem vyškemraný 1 balík slámy za 1 kg medu a vypadá to, že mi vydrží 3 roky)- mám cca 30 včelstev - a nejlépe, aby hodně trčela z krmítka, aby po ní vylezly.Pro mne to je tak 1 kortouč slámy (není potřeba jí mnoho - větší hrst - plave na hladině - po nakrmení zahodím), jednou jsem v nouzi použil suchou trávu, kterou jsem narval kolem úlů, ale ta moc neplavala a holky se dost topily.
Také je zajímavé, že nejvíce se za stejných podmínek topí "špatná" včelstva (prostě tam kde se hodně topí budou na jaře slabá - i když se na podzim zdají dobrá - neumím vysvětlit).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37622


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Kamil Ř. (81.0.227.233) --- 4. 9. 2009
proti mravencům (37620) (37621)

proti mravencům používám sůl to dutin v krmítku

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37623


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

sršeň (88.146.207.2) --- 4. 9. 2009
video You tube

Omylem jsem vymazal všechno.Kdo má prosím odkazy na Španělské stránky (i jiné,ne USA) o linkách na vytáčení medu,sbíjení rámků,jinou techniku napište sem.Děkuji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37624


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

pavel (88.146.7.98) --- 4. 9. 2009
Re: KRMENÍ (37602) (37609) (37614) (37616) (37618) (37619) (37622)

Používám kbelíky. Stěny nejdříve zdrsním hrubým smirkem aby po něm mohly snadno lézt. Jako plovák používám hoblovačky těch je stále dost.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37625


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký (213.192.2.142) --- 4. 9. 2009
Re: KRMENÍ (37602) (37609) (37614) (37616) (37618) (37619) (37622) (37625)

Používám taky 5 litrové kbelíky a bez zdrsnění po nich včely bez problémů lezou. Do druhého dne je vybraný. Divím se, když tady čtu, že s tím má někdo problémy.
Tonda
>Používám kbelíky. Stěny nejdříve zdrsním hrubým smirkem aby po něm mohly snadno lézt. Jako plovák používám hoblovačky těch je stále dost.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37626


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdenek (79.127.160.5) --- 4. 9. 2009
Re: mé včely užírají včelařům jejich med :-) (37548) (37552) (37562)

>A to to mám ohražené a na svém , co teprve ti co to mají volně.

A jak se to da ohradit na svem v lese? Ani majitel hame Babice si nesmi svuj les ohradit, aby mu tam mohli mistni vesnicane chodit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37627


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdenek (79.127.160.5) --- 4. 9. 2009
Re: mé včely užírají včelařům jejich med :-) (37548)

>Spíš si myslím že pro některé včelaře jsou mé včel y konkurencí , jak mi to dala najevo na jiné včelnici jedna paní

Podle mne je to typicke pro ceske vcelareni. Zeme se od ostatnich odlisuje vysokym poctem vcelaru, vynikajici urovni vcelareni, vlastni medovou sobestacnosti ... (viz pochvalna sdeleni funkcionaru CSV)

Hloupost plodi zavist. Neni to to u "pritelu" v Africe obdobne?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37628


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdenek (79.127.160.5) --- 5. 9. 2009
ZAČAL MĚSÍC BIOPOTRAVIN

„Jsou lidé, kteří nevěří biopotravinám. Nevědí dokonce, proč si biopotraviny kupovat.
Viz web CSV.

Mozna to tu jiz nekdo zminil, ale myslim, ze je to rozumna odpoved pro pana KaJi (casopis), ktery je velkym odpurcem biomedu a velkym pritelem geneticky modifikovanych plodin.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37629


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdenek (79.127.160.5) --- 5. 9. 2009
Nova studie: med muze nahradit antibiotika

Ackoli se ceske vcelarstvi vydava rado za extra vyspele, neni tezke nalezt zdejsi vcelare, kteri jsou o medu schopni tvrdit ty nejvetsi nesmysly.

Presto ale ucinky medu jsou znamy. Ted o tom vysla nova kniha. Mozna by to mohlo nekoho zajimat (vydavatel). A na webu CSV vedou ponekud zvlastni medialni servis se vcelarskou tematikou. Maji tam ale nekde stranku s doporucenim knizek?

http://info.kopp-verlag.de/news/neue-studie-zeigt-honig-kann-antibiotika-ersetzen.html

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37630


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Křapka (77.237.138.69) --- 5. 9. 2009
Re: Krmítka (37620)

>Máte ještě jiný způsob jak se těch malých mravenců zbavit?<
-----------------------------------------------------------
Difosforečňan disodný a hydrogenuhličitan sodný. Obě tyto látky jsou obsaženy v kypřícím prášku do pečiva (k dostání v potravinářských prodejnách). Mravenci se spolehlivě odstěhují. Vyzkoušeno v praxi.
Zdravím JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37631


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 5. 9. 2009
Re: ZAČAL MĚSÍC BIOPOTRAVIN (37629)

Mozna to tu jiz nekdo zminil, ale myslim, ze je to rozumna odpoved pro pana KaJi (casopis), ktery je velkym odpurcem biomedu a velkym pritelem geneticky modifikovanych plodin.
------
nejsme přítelem GMO, al enejsme jejich nekvalifikovaným fanatickým nepřítelem.
Nejsme fanatickým vyznavačem značek a dalších TM (včetně BIO - což není nic jiného než obchodní značka, stejně jako McDonalds)), při nákupu používám hlavu a vlastní úsudek.

Pouhé čtení české literatury a českých přednášek a zkušenost českých babiček mě/nás přivedla k tomu že pod náplasti dáváme místo mastí med. I místo Framykoinu atd.

Jinak, jak se daří v cizině a v cizích službách, vlastenče?

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37632


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PavelK (82.113.55.18) --- 5. 9. 2009
Zájezd na Apimondii do Francie

Přenechám místo v zájezdu pro včelaře na Apimondii v termínu 14.9-20.9 za 5000Kč. Původní cena je 8690Kč. Něco mi do toho vlezlo.Zašlu podrobnosti. pkir/=/seznam.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37633


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdenek (79.127.160.5) --- 5. 9. 2009
Re: ZAČAL MĚSÍC BIOPOTRAVIN (37629) (37632)

To je jednoduche, vedci v Sydney prokazali, ze pro urcite choroby lze s uspechem nahradit antibiotika konkretnimi druhovymi medy, jde predevsim o tzv. "lekarsky med" kanuka z Australie. Poprve bylo prokazano, ze timto medem lze nahradit antibioticke masti na rany nebo katetry.
Kniha pak popisuje rozsahle prirodi leciva, jakasi kucharka o prirodni medicine pro obycejne lidi.
O to jde pokud chceme misto blabolu a lzi informovat seriozne. Zvastu je vsude kolem hodne. (casto s dotacemi statu).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37634


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdenek (79.127.160.5) --- 5. 9. 2009
Re: ZAČAL MĚSÍC BIOPOTRAVIN (37629) (37632) (37634)

Obavam se, ze jsem odpovedel na jine vlakno nez jsem zamyslel, ale biomed a lecive ucinky medu nejsou si moc vzdalene.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37635


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (77.236.212.66) --- 5. 9. 2009
Re: ZAČAL MĚSÍC BIOPOTRAVIN (37629) (37632) (37634)

Především je to med z Manuky z Nového Zélandu.

>jde predevsim o tzv. "lekarsky med" kanuka z Australie.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37636


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepek (82.202.44.205) --- 5. 9. 2009
Odkaz na video

Zdravíčko
Někdy v minulosti tu někdo dal odkaz na 2 krátké videa s velmi malým včelařským kočovným "traktůrkem" který měl v předu vydle na kterých převážel palety s úly i v horším terénu. Jestli někdo ten odkaz víte,tak bych byl vemi rád kdyby jste ho tu ještě napsali,protože se mi ho nedaří najít.
Díky moc Pepek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37637


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jakub (95.82.132.25) --- 5. 9. 2009
Odkaz na youtube

Ahoj přátelé,co na to říkáte?

http://www.youtube.com/watch?v=16Z8Uo8ucmk&NR=1

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37638


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 5. 9. 2009
Re: ZAČAL MĚSÍC BIOPOTRAVIN (37629) (37632) (37634) (37636)

Eman:
Především je to med z Manuky z Nového Zélandu.
>jde predevsim o tzv. "lekarsky med" kanuka z Australie.

----
No a jak se lze na jednom českém nedotovaném webu dočíst
- www. Fascinovaný včelař :-) - tak jeho účinky jsou prý srovnatelné se středoevropskými medovicovými medy.
Publikováno v Čechách již před nějakým rokem.
Je radostné že zpráva o manukovém medu dorazila do Západní Evropy, možná tam po čase dorazí i další. Že z uvedeného medu se vyrábí hojivé náplasti atd.

No a prý existuje záměr vytvořit družstvo exportující český neBIO med pro farmaceutické účely.

Takže ty Čechy nebudou zas taková UIU světa, jak se ti Zdenku z toho světového BIOzápadu zdá:-)

Karel


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37639


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Křapka (77.237.138.69) --- 6. 9. 2009
Re: Odkaz na youtube (37638)

>Ahoj přátelé,co na to říkáte? Jakub <
----------------------------------------------------------
Copak my, ale co by tomu říkal L.L. Langstroth? "Chov" včel v neckách jsem již viděl. V jedné obci, která musela ustoupit budování socialismu a uhlí, na jedné staré půdě.
Odložené dřevěnné necky a na nich starý stůl, kterému chyběla noha. Je však skutečností, že plásty zde byly postaveny v architektuře včelám obviklé. Nebyly tak učesány. Takový "ležan" by byl jistě zajímavý i pro včelaře odkázaného na kolečkové křeslo.
zdravím JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37640


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jarka (82.100.28.4) --- 6. 9. 2009
manipulace s nástavky

Dobrý den. Můj dotaz asi osloví jen malovčelaře, kteří nemusí při práci se včelami spěchat. Nemáte nějaký "fígl" jak omezit umačkání včel při manipulaci s nástavky? /Používám zvedací zařízení/ Děkuji. Jarka.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37641


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Míra.P (213.192.3.173) --- 6. 9. 2009
Re: manipulace s nástavky (37641)

Před navrácením nástavku na ten spodní se včely vždycky rozlezou nahoře po rámkách.Spolehlivě je zažene do uliček kouř z dýmáku a pak nasadím zpět nástavek s minimem zamáčknutých včel.Takže před nasazením drobátko pokuřte včely a uvidíte že se schovají.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37642


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

bernard (90.177.59.108) --- 6. 9. 2009
zhlednout

http://www.youtube.com/watch?v=16Z8Uo8ucmk&NR=1

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37643


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek (213.151.87.2) --- 6. 9. 2009
Re: manipulace s nástavky (37641) (37642)

To je sice pravda, ale krátkodobá. Mě vyhovuje přitisknout rám s napnutým mokrým hadrem. Rám drží dva gumicuky zaháklé za zdvihák. Mohu klidně hledat matku, či podobně a na spodku nástavku ani včelka. Mokrý hadr je přesně ten materiál, který včely nesnášejí a rychle opouštějí. Bez mokrých hadrů si dnes medobraní neumím ani představit! Díky jim také s nimi zacházím velmi ohleduplně a i v době největší slídivosti jsem v pohodě. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37644


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 6. 9. 2009
Re: manipulace s nástavky (37641)

Dobrý den. Můj dotaz asi osloví jen malovčelaře, kteří nemusí při práci se včelami spěchat. Nemáte nějaký "fígl" jak omezit umačkání včel při manipulaci s nástavky? /Používám zvedací zařízení/ Děkuji. Jarka.

A načo máte na včelnici dymáka v ňom hustý dym?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37645


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaromír Čechlovský (90.179.36.157) --- 6. 9. 2009
Rámkové krmítko pro včely

Výroba rámkových krmítek (jednorámkové, dvourámkové). Rozměry:(39×24×3,7); (39×17×3,5); (42×17×3,5); (44,5×23×3,5); (44,5×18×3,5). Případně jiné rozměry dohodou. Materiál: Pozinek, nerez, síta (pozinkované, nerezové). Obsah: 1,5 - 8 litrů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37646


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ivan Černý (213.220.223.24) --- 6. 9. 2009
Re: Odkaz na youtube (37638) (37640)

TBH, trámkový úl, čili medná kráva, je velmi pohodový způsob včelaření. Ne na výkon, ale na radost. Mohu říci, že právě medná kráva mě naučila naslouchat včelstvu snad nejvíce ze všeho. Doporučuji každému, aby si jednu zkusil, jsem si jist, že bude překvapený. A nezapomeňte na okénko - je to ideální úl pro exkurse a ukazování zákazníkům.

To video je z teplejších končin - viz ta větrací střecha na úlech. U nás stačí polystyrém pod víkem. Všimněte si na videu, jak jsou ty včely hodné. A to nejspíš nebudou Singery, ale vzhledem k těm jižnějším končinám bych se nedivil, kdyby v nich bylo trochu afrikanizované krve. V krávě jsou prostě včely hodné.

http://ovcsvpardubice.blog.cz/0709/medna-krava-aneb-jednoduseji-to-uz-nejde

http://ovcsvpardubice.blog.cz/0810/ivane-jedna-dalsi-medna-krava

Přeji pro začátek hodně odvahy a pak už jen radosti
Ivan

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37647


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlík (90.177.14.87) --- 6. 9. 2009
Re: KRMENÍ (37602) (37609) (37614) (37616) (37618) (37619) (37622) (37625) (37626)

Jasně , nic nedrsnit , to může jen zkomplikovat čištění.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37648


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sroll Josef (e-mailem) --- 6. 9. 2009
RE: manipulace s nástavky (37641)

Zahnat včely kouřem nebo mokrým smetáčkem ze styčných ploch :-)
Pepa

-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Jarka
Sent: Sunday, September 06, 2009 9:56 AM
To: Včelařský mailing list
Subject: manipulace s nástavky

Dobrý den. Můj dotaz asi osloví jen malovčelaře, kteří nemusí při práci se včelami spěchat. Nemáte nějaký "fígl" jak omezit umačkání včel při manipulaci s nástavky? /Používám zvedací zařízení/ Děkuji. Jarka.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37649


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojtěch (85.13.78.2) --- 6. 9. 2009
Re: manipulace s nástavky (37641)

Dobrý den. Můj dotaz asi osloví jen malovčelaře, kteří nemusí při práci se včelami spěchat. Nemáte nějaký "fígl" jak omezit umačkání včel při manipulaci s nástavky? /Používám zvedací zařízení/ Děkuji. Jarka.

Zvedací zařízení mi umožňuje při dosedání ploch popouštět po milimetru a včely se nenechají přimáčknout. Pro včelaření by mělo zařízení splňovat více požadavků, než jenom pro zvedání materiálu. Je to základ jednoduchého a moderního včelaření, které se učí zač.včelaři. Viz:
http://leteckaposta.cz/132166619

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37650


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Kala (e-mailem) --- 6. 9. 2009
RE: manipulace s nástavky (37641) (37650)

Jsou včelstva, která důsledně sedí na plástech. To přimáčknete včelu jen
ojediněle. Ale takových je málo a obtížně se ta vlastnost dá reprodukovat na
všechna včelstva včelína. A také je to závislé na momentální teplotě,
mohutnosti včelstva, plodování, stupně slídivosti, tím, zda včelstvo je
stísněné, nebo volněobsedající, atd.
Kouř z dýmáku je všeobecně známá výborná pomůcka pro "umravnění" včel. A
téměř vždy účinná.
Mokrý kus prostěradla je vynikající, ale málo známá pomůcka.
Namočit ten kus textilie do vody s asi 10% octa je skoro dokonalé. To mám
nesčetněkrát ověřeno.
Jenže některé včely lezou i po spodních hranách zvednutého nástavku. Tam by
snad pomohlo potřít spodní hrany nástavku kyselinou karbolovou ( ze starší
literatury se lze dočíst o panickém útěku včel před jejími výpary). To nemám
ověřeno, ani nevím, kde bych takovou kyselinu sehnal, ani ji nesháním.

Mám známého včelaře, který již údajně mnoho let občasně potírá styčné plochy
nástavků kosmetickou vazelínou. Tvrdí, že nástavky nejsou slepeny propolisem
( tomu věřím), že na vazelínu včely nelezou. Zkuste to - je to asi
dostupnější a pravděpodobně šetrnější chemikálie. Nedá se s tím asi kočovat,
ale podle obrázků je Vaší preferencí včelín, tak by neměl být problém.
Josef Kala





-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of
Vojtěch
Sent: Sunday, September 06, 2009 10:05 PM
To: Včelařský mailing list
Subject: Re: manipulace s nástavky

Dobrý den. Můj dotaz asi osloví jen malovčelaře, kteří nemusí při práci se
včelami spěchat. Nemáte nějaký "fígl" jak omezit umačkání včel při
manipulaci s nástavky? /Používám zvedací zařízení/ Děkuji. Jarka.

Zvedací zařízení mi umožňuje při dosedání ploch popouštět po milimetru a
včely se nenechají přimáčknout. Pro včelaření by mělo zařízení splňovat
více požadavků, než jenom pro zvedání materiálu. Je to základ jednoduchého
a moderního včelaření, které se učí zač.včelaři. Viz:
http://leteckaposta.cz/132166619

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37651


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Křapka (77.237.138.69) --- 6. 9. 2009
Re: manipulace s nástavky (37641) (37650) (37651)

Před opětovným nasazením nástavků na zvedáku používám zahradnickou ruční mlhovku. Tou porosím včely v dolním nástavku i horním nástavku zespodu, mokré včely poněkud ztěžknou. Kouřem je zaženu do nástavků a po té nástavky nasadím. Těsně před spojením zpomalím pohyb nástavků a nástavky poněkud zavrtím, aby včely, které i přes toto opatření se poněkud rozlezly, měli čas utéci. Je ale pravdou, že přimáčknutí několika včel na hraně nástavků se neubráníme.
Tak tedy zvedákům zdar. JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37652


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepek (94.246.126.113) --- 7. 9. 2009
Rovně bez mezistěnek

Zdravíčko
http://www.vcely.sk/index.php?name=coppermine&file=displayimage&meta=lastup&cat=0&pos=2

Jestli to fakt funguje a včelky nestaví divočinu křížem krážem, tak je to velký pokrok a všichni "pokrokoví" včelaři budou moct produkovat BIOMED bez použití mezistěnek
Zdraví Pepíno

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37653


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 7. 9. 2009
Re: Odkaz na youtube (37638) (37640) (37647)


V krávě jsou prostě
> včely hodné.
>

Je to tak, nevim proc ale ano - krava nema zihadlo :-) Ani jednou jsem nepouzil v krave kurak, nedostal zihadlo, vlastne jedno kdyz jsem primackl vcelu. (zihadlo do prstu je slast :-)) )
Bud jsem mel obrovske stesti na matku kterou jsem do kravy vybral ( z meho chovu - ze serie cca 15 - u ostatnich matek v oddelcich jsou zihadla bezna - bez kuraku v nekterych obdobich nasledoval ostry start v hojnem poctu :-) ) nebo je to v necem jinem - treba v tom ze maji vse postaveno tak jak chteji, zadne dratky, diktat rozmeru apod. Asi hraje roli i pristup ze zadu, cili ne rovnou do hnizda.

Je docela pekne videt pres skla mohutny cerny hrozen vcel - je to velke zvire ty vcely :-) ( maji zatim vice vcel nez dila - alespon tak se to zda) Zkousel jsem hrozen pohladit, ani nezkusily vytahnout zihadlo.

Bohuzel jsem odflaknul nataveni pasku mezisten na tramky a tak mi uhnuly se stavbou, na jare potece med, jestli se poperou se zimou.

Takze doporucuju obecne pasky mezisten poctive v cele stycne plose prilepit voskem - spalil jsem se treba i v oplodnacku (lepil jsem v nekolika bodech s tim ze to staci) Nebo si mezistenu odpustit a udelat jen voskovou linku jako misto pro zacatek stavby. Ma fungovat treba i spejle nebo nejaka lista uprostred (aby nestavely z hrany loucek)

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37654


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 7. 9. 2009
Re: Rovně bez mezistěnek (37653)

Pepino:
Jestli to fakt funguje a včelky nestaví divočinu křížem krážem, tak je to velký pokrok a všichni "pokrokoví" včelaři budou moct produkovat BIOMED bez použití mezistěnek
-------
Fungovat to funguje, ale BIOMED není o medu z divočiny, ale o certifikaci.

Logicky je jasné, že když včely dílo musí stavět z vyprodukovaného vosku - ne z dodaného v mezistěnách tak staví pomaleji, méně, má to větší nároky na energii atd.
Na tohle platí komentář z
http://fcelar.blogspot.com/2009/09/nove-nebo-pouzite-vceli-plasty.html

Tohle má podle mě význam když člověk přestane léčit klasicky a jde na KM. Tak se dostane rychleji k vlastnímu absolutně nekontaminovanému vosku.
Podle mě stačí proužek vosku nahoře a včely tam začnou taky stavět do "lajny". A taky záleží na výšce rámku. U vyššího to musí prokládat hotovými rámky, nbo mezistěnama, jinak si to včely v dolní části začnou "vlnit". U vyššího je dobré stejně drátkovat, nebo tam drátek po vyvářce nechat.
No a musí vzít v úvahu, že první nástavky budou nabouchané trubčinou, pokud už nebude mít dole alespoň několik nástavků po 2-3 rámcích s trubčinou - stavebních.

Na vcely.sk je spíše z tohoto pohledu zajímavý úl Warré. Spíš to odpovídá "komínu" než langstroth a jak říká přítel Volejník" " Včely mají rádi Komín". Je to stejný půdory jako Brenner, Kučera, atd. Pokud se budu v zimě nudit, přidělám k Brennerovi pár nástavků a rámků podle Warré.

Karel

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37655


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Křapka (77.237.138.69) --- 7. 9. 2009
Re: Rovně bez mezistěnek (37653)

>všichni "pokrokoví" včelaři budou moct produkovat BIOMED bez použití mezistěnek<
-----------------------------------------------------------
Dosud jsem nenašel uspokojivé vysvětlení, jaký je rozdíl mezi medem a BIOMEDEM. Snad jenom v tom, aby někteří včelaři, kteří mají to "štěstí", že včelaří v krajině, která je pokládána za BIO mohli čerpat dotace.
JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37656


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojtěch (85.13.78.2) --- 7. 9. 2009
Re: manipulace s nástavky (37641) (37650) (37651)

Mám známého včelaře, který již údajně mnoho let občasně potírá styčné plochy
nástavků kosmetickou vazelínou. Tvrdí, že nástavky nejsou slepeny propolisem
( tomu věřím), že na vazelínu včely nelezou. Zkuste to - je to asi
dostupnější a pravděpodobně šetrnější chemikálie. Nedá se s tím asi kočovat,
ale podle obrázků je Vaší preferencí včelín, tak by neměl být problém.
Josef Kala

Nepreferuji jenom včelín, protože máme vyřešeno rovněž tzv. Ostrovní včelaření.
Jeřáb se přenáší do skupiny úlů.
http://leteckaposta.cz/899082396

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37657


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

stano (78.98.227.180) --- 7. 9. 2009
liecenie

kto ma skusenosti s liecenim na kliestika s Talianskym pristrojom na principe horenia horaku na bombicku -dakujem

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37658


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

B.Tichý (90.183.115.37) --- 7. 9. 2009
BIO

Biomed, Biopotraviny, Biovšechnomožný
Víte jaký je rozdíl mezi biopěstitelem a obyčejným pěstitelem?
Odpověď: obyčejný či normální používá chemii či práškuje ve dne a biopěstitel v noci. Tak je to i u bio včelaře a dalších.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37659


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Paprna Paprna (e-mailem) --- 7. 9. 2009
Re: BIO (37659)

Nesmysl.

2009/9/7 B.Tichý <BTichy/=/email.cz>

> Biomed, Biopotraviny, Biovšechnomožný
> Víte jaký je rozdíl mezi biopěstitelem a obyčejným pěstitelem?
> Odpověď: obyčejný či normální používá chemii či práškuje ve dne a
> biopěstitel v noci. Tak je to i u bio včelaře a dalších.
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37660


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Křapka (77.237.138.69) --- 7. 9. 2009
Re: BIO (37659) (37660)

>Paprna Paprna ... Nesmysl.<
-----------------------------------------------------------
Ach ano. Že mne to nepadlo. Veškeré BIO je o něco lépe placený NESMYSL. Dík za vysvětlení.
Zdravím JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37661


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

František Hazdra (e-mailem) --- 7. 9. 2009
rámkové krmítko za 15,- Kč


Posílám zájemcům o rámkové krmítko moje hoby provedení. Materiálové náklady nepřesahují 15,- Kč. Rámková míra, kterou používám, je obita sololitovými postranicemi. Těsnost zajištěna ponořením do horkého včelího vosku. Při rámkové míře 39x24 je objem 1,5 l (1 PET lahev). Vzhledem k izolačním vlastnostem krmítka využívám ho obalené folií PVC jako úlovou přepážku. Zdraví HaF

http://img9.imgup.eu/krmitko.jpg

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37662


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Albert Gross (78.98.6.225) --- 7. 9. 2009
Re: manipulace s nástavky (37641)

Kolega Sedláček má nastavky s polovičnou dsedacou plochou - na spodnej hrane nastavku je falc, čím podstatne obmedzuje straty pritlačených včiel. Pri NN včelárení bez falcov sa posúva nástavok po nástavku až po prednú hranu a tam sa včely jedným ťahom ometú a úkon sa dokončí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37663


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 8. 9. 2009
Re: rámkové krmítko za 15,- Kč (37662)


Těsnost zajištěna ponořením do horkého včelího vosku.



Diky, uz jsem nekolikrat premyslel jak vyresit aby to neteklo az si to vyrobim :-)
Pro oddelky to bude myslim dobre, trochu vylepsene to mozna s vyhodou pujde pouzit jako prepazka pro chov v sekcich.

Ackoliv se casto zda, ze se tu mlati prazdna slama, obcas si lze neco odnest :-)

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37664


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Hanka Kornienková (e-mailem) --- 8. 9. 2009
spojování včelstev

Vážení a moudří včelaři,
letos jsem jako úplný začátečník začala včelařit se dvěma včelstvy. Nyní, po podzimní prohlídce jsem zjistila, že jedno bylo zřejmě vyloupeno a jen tak dožívá na 4 rámcích s cca 2kg zásob.
Prosím o radu, kdy a jak nejlépe ho spojit se silnějším.
Za Vaši ochotu poradit předem děkuji.
Hanka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37665


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Hubač (e-mailem) --- 8. 9. 2009
Re: spojování včelstev (37665)

Vayena yacinajici vcelarko, omlouvam se za diakritiku, ale pisi ze zahranici. Pokud umite najit matku, v dozivajicim vcelstvu ji znicte, vcely muzete sklepat do ybyleho vcelstva, nebo do travy a yasoby si ulozte na jaro, mohli by se hodit.
Radek Hubac

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Hanka Kornienková <hanicka23/=/seznam.cz>
> Předmět: spojování včelstev
> Datum: 08.9.2009 11:12:56
> ----------------------------------------
> Vážení a moudří včelaři,
> letos jsem jako úplný začátečník začala včelařit se dvěma včelstvy. Nyní, po
> podzimní prohlídce jsem zjistila, že jedno bylo zřejmě vyloupeno a jen tak
> dožívá na 4 rámcích s cca 2kg zásob.
> Prosím o radu, kdy a jak nejlépe ho spojit se silnějším.
> Za Vaši ochotu poradit předem děkuji.
> Hanka
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37666


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 8. 9. 2009
Re: spojování včelstev (37665)

okamžitě a dáteli mezi ně propíchané noviny nebude to na závadu

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Hanka Kornienková <hanicka23/=/seznam.cz>
> Předmět: spojování včelstev
> Datum: 08.9.2009 11:12:56
> ----------------------------------------
> Vážení a moudří včelaři,
> letos jsem jako úplný začátečník začala včelařit se dvěma včelstvy. Nyní, po
> podzimní prohlídce jsem zjistila, že jedno bylo zřejmě vyloupeno a jen tak
> dožívá na 4 rámcích s cca 2kg zásob.
> Prosím o radu, kdy a jak nejlépe ho spojit se silnějším.
> Za Vaši ochotu poradit předem děkuji.
> Hanka
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37667


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek (213.151.87.2) --- 8. 9. 2009
Re: liecenie (37658)

Zkušenosti nejsou nijak velké, vyvíječ je v Čechách pár let a loňská a letošní sezona jsou prakticky bez roztočů, takže si musíme počkat na hodnocení až přijdou sezony na roztoče úrodné jako byly roky 05, 06, a obzvl. 07. Do té doby víme velký kulový. Přístroj fascinuje rychlostí a bezpracností obsluhy. Co dříve trvalo 2 dny je dnes navečer hotovo. Nevýhodou je občasné propálení výměníku a zvýšené nebezpečí požáru na včelnicích. Stačí, aby se suchá tráva dotkla rozpáleného krytu výměníku a už to jede. Takže je potřeba před úly posekat a raději větší kanistr vody sebou. Prokáže li se i to, že dokáže likvidovat roztoče alespoň tak spolehlivě, jako Dolská metodika, není podle mě co řešit. Ovšem nikde v žádném spolku není tak vysoká koncentrace šetřílků, jako je u včelařů, takže kdo ví??? Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37668


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Votrubec (e-mailem) --- 8. 9. 2009
Re: spojování včelstev (37665) (37666)

Matku není nutno hledat. Včely si vyberou přirozeně tu lepší
Stačí spojit přes perforované noviny.

Pavel

----- Original Message -----
From: "Radek Hubač" <drh/=/seznam.cz>
To: "Včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, September 08, 2009 11:20 AM
Subject: Re: spojování včelstev


Vayena yacinajici vcelarko, omlouvam se za diakritiku, ale pisi ze
zahranici. Pokud umite najit matku, v dozivajicim vcelstvu ji znicte, vcely
muzete sklepat do ybyleho vcelstva, nebo do travy a yasoby si ulozte na
jaro, mohli by se hodit.
Radek Hubac

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Hanka Kornienková <hanicka23/=/seznam.cz>
> Předmět: spojování včelstev
> Datum: 08.9.2009 11:12:56
> ----------------------------------------
> Vážení a moudří včelaři,
> letos jsem jako úplný začátečník začala včelařit se dvěma včelstvy. Nyní,
> po
> podzimní prohlídce jsem zjistila, že jedno bylo zřejmě vyloupeno a jen
> tak
> dožívá na 4 rámcích s cca 2kg zásob.
> Prosím o radu, kdy a jak nejlépe ho spojit se silnějším.
> Za Vaši ochotu poradit předem děkuji.
> Hanka
>
>
>


__________ Informace od ESET Smart Security, verze databaze 4339 (20090816)
__________

Tuto zpravu proveril ESET Smart Security.

http://www.eset.cz




__________ Informace od ESET Smart Security, verze databaze 4339 (20090816) __________

Tuto zpravu proveril ESET Smart Security.

http://www.eset.cz



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37669


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (212.77.163.102) --- 8. 9. 2009
Re: liecenie (37658) (37668)

Souseda to zaujalo, tak s vyvíječem experimentoval a vyrobil pár jeho kopií - vylepšených prototypů.

Fascinovala mě rychlost a množství kouře co to vyvine na jedno zmáčknutí. Osobně si myslím, že pálit papír nebo dva mililitry oleje do salátu je včelám jedno.
Takže jej na podzim zkouším, pokud budou padat roztoči, možná spočítám a porovnám.

Ten požár, to mě nenapadlo, asi sebou budu brát minimax. :-)
A nebo počkám na deště či sníh.

Mě vyhovuje a láká to, že když se udělá počasí, tak bych stihl vyléčit všechny. S knotem je to tak jedno stanoviště za půlden. Takže to budu moci léčení posunout víc k vánocům.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37670


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

František Hazdra (e-mailem) --- 8. 9. 2009
Re: spojování včelstev

Popíši můj příběh ze spojování včelstev z konce srpna, není to rada. Při
krmení jsem zjistil slabší včelstvo a provedl jsem jeho prohlídku. Včelstvo
bylo ve dvou nastavcích K-39. V horním nástavku zásoby, malá plocha
zavíčkovaného plodu, jeden otevřený matečník, jeden zavíčkovaný. Matku jsem
nenašel. Matečníky jsem odstranil. Ve spodním nástavku pouze souše, z toho
pět slabě obsednutých. Podrobněji jsem nástavek neprohlížel. Rozhodl jsem se
spojit včelstvo s pětirámkovým oddělkem. Spojení jsem provedl přes
propíchaný novinový papír , na něj jsem položil mateří mřížku a placku
medocukrového těsta. Po třech dnech jsem chtěl mřížku odstranit. Papír byl
prokousán, na mřížce hrstka mrtvých včel, včely mírně neklidné. Rozhodl jsem
se mřížku ponechat, odebral jsem pouze spodní nástavek. V oddělku matka
byla, doplnil jsem oddělek na 9 plástů a dal rámkové krmítko, viz foto. Nic
složitého, je to jako jen přidat další plást do nástavku.. Druhý den
prohlížím plásty z odloženého nástavku, byl již bez včel. Na horní loučce
jednoho z rámků jsem našel uhynulou bíle značenou matku. Pravděpodobě
uhynula vyhladověním. Matky značím pouze bílou vodou ředitelnou barvou z
papírnictví kvůli dobré rozlišitelnosti a dále že je ředitelná vodou. Z
poznámek jsem zjistil , že byla měněna v roce 2007. Oddělek jsem nakrmil
dvěma dávkami a za další tři dny jsem mřížku odstranil. Tím skončilo
spojování včelstev. Zdraví Haf
---- Original Message -----
From: "Pavel Votrubec" <votrubec/=/spsul.cz>
To: "Včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, September 08, 2009 1:06 PM
Subject: Re: spojování včelstev


Matku není nutno hledat. Včely si vyberou přirozeně tu lepší
Stačí spojit přes perforované noviny.

Pavel

----- Original Message -----
From: "Radek Hubač" <drh/=/seznam.cz>
To: "Včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, September 08, 2009 11:20 AM
Subject: Re: spojování včelstev


Vayena yacinajici vcelarko, omlouvam se za diakritiku, ale pisi ze
zahranici. Pokud umite najit matku, v dozivajicim vcelstvu ji znicte, vcely
muzete sklepat do ybyleho vcelstva, nebo do travy a yasoby si ulozte na
jaro, mohli by se hodit.
Radek Hubac

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Hanka Kornienková <hanicka23/=/seznam.cz>
> Předmět: spojování včelstev
> Datum: 08.9.2009 11:12:56
> ----------------------------------------
> Vážení a moudří včelaři,
> letos jsem jako úplný začátečník začala včelařit se dvěma včelstvy. Nyní,
> po
> podzimní prohlídce jsem zjistila, že jedno bylo zřejmě vyloupeno a jen
> tak
> dožívá na 4 rámcích s cca 2kg zásob.
> Prosím o radu, kdy a jak nejlépe ho spojit se silnějším.
> Za Vaši ochotu poradit předem děkuji.
> Hanka
>
>
>


__________ Informace od ESET Smart Security, verze databaze 4339 (20090816)
__________

Tuto zpravu proveril ESET Smart Security.

http://www.eset.cz




__________ Informace od ESET Smart Security, verze databaze 4339 (20090816)
__________

Tuto zpravu proveril ESET Smart Security.

http://www.eset.cz





__________ Informace od ESET Smart Security, verze databaze 4405 (20090908)
__________

Tuto zpravu proveril ESET Smart Security.

http://www.eset.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37671


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký (213.192.2.142) --- 8. 9. 2009
Re: spojování včelstev (37665) (37666) (37669)

To je jen zbožné přání. Bohužel to někteří noví přednášející tak říkají. Včely si ale skoro vždy ponechají tu kmenovou a zlikvidují přidávanou. Dostkrát jsem o novou matku přišel, když jsem tomu taky uvěřil.
Tonda
>Matku není nutno hledat. Včely si vyberou přirozeně tu lepší Stačí spojit přes perforované noviny.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37672


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(88.103.157.154) --- 8. 9. 2009
Re: liecenie (37658) (37668) (37670)

V podstatě se jedná o tento výrobek. Má univerzální použití:
http://aukro.cz/search.php?string=grifin

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37673


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 9. 9. 2009
Re: spojování včelstev (37665) (37666) (37669)

Matku není nutno hledat. Včely si vyberou přirozeně tu lepší
Stačí spojit přes perforované noviny.

Riskovať život lepšej a mladšej M je risk a nedoporučujem ho, lebo včely nedokážu vyberať "tú lepšiu". Na druhej strane to môže dopadnúť aj inak.
Pred 10-timi dňami som spájal 5 včelstiev cez novinovú bariéru, kontrola na 5 deň potvrdila úspešné prijatie M. V dvoch prípadoch (nenašiel som M, ktoré som chcel odstrániť) a spoľahol som sa na náhodu, no sa vytvoril stav dvojsúžitia matiek (kládli vajíčka), včely vyletovali cez spoločný letáč, včely si ich ponechali. Ale netreba na to spoliehať, to len svedčí o tom, že musíme byť opatrní pri svojich záveroch, včely sú nevyspytaľné.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37674


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek (213.151.87.2) --- 9. 9. 2009
Re: spojování včelstev (37665) (37666) (37669) (37672)

Ono to zas tak zbožné přání není, ale s docela slušnou spolehlivostí /nad 70%/ to funguje. Záleží jak se mladá matka přidává. Je li to klíckou, tak její vyhlídky na úspěch jsou velmi malé. Přidá li se ale se svým včelstvem a několika generacemi svých včel, je úspěšnost asi tak do 80% a to u včel není zas tak málo. Vychytíte li starou matku, tak je to na 100% a nemusíte dělat ani kontrolu přijetí. Ale proč dělat něco jednoduše a spolehlivě, když to jde složitě. České včelařství je zasviněno zcela nepochopitelnými metodami, v kterých si jejich autoři přímo rochní a mě nějak nedochází, jestli to myslí vážně, takovou blbost a nebo si ze všech dělají srandu, pak oceňuji jejich smysl pro vtip. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37675


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký (213.192.2.142) --- 9. 9. 2009
Re: spojování včelstev (37665) (37666) (37669) (37672) (37675)

Kdysi, když se to začalo hlásat jsem to taky vyzkoušel. Vychovávám od inseminované matky zhruba dvakrát ročně po dvaceti matkách v oddělkách v celém nástavku 3/4 langstroth a tak je i přidávám. Celý nástavek. Všech dvacet oddělků s novými matkami jsem přidal ke kmenovým včelstvů bez vychycení staré matky. Přišel jsem prakticky o všechny nové matky a příští rok byl prakticky ztracený. Zůstalo mně hodně starých matek. Už jsem je nestačil vyměnit.
Tonda
>Ono to zas tak zbožné přání není, ale s docela slušnou spolehlivostí /nad 70%/ to funguje. Záleží jak se mladá matka přidává. Je li to klíckou, tak její vyhlídky na úspěch jsou velmi malé. Přidá li se ale se svým včelstvem a několika generacemi svých včel, je úspěšnost asi tak do 80% a to u včel není zas tak málo. Vychytíte li starou matku, tak je to na 100% a nemusíte dělat ani kontrolu přijetí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37676


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Hubač (e-mailem) --- 9. 9. 2009
Re: Re: spojování včelstev (37665) (37666) (37669)

Ahoj Pavle,
jak si muzes byt tak jisty. Vcelz si vydz udelaj co chtej. Dotaz byl jasny, jak to udelat aby o to druhe vcelstvo musel konat v souladu s vuli vcelare. Pani navic zacina a ja mam hodne zkusenosti, ze si vcely vzdy v te nejmene vhodne chvili udelaji co chteji. Ja kdyz jsem zacinal, tak jsem privezl v rijnu darovane pekne vcely, behem zimy jsme objevil nejake trubce na podlozce a vysledek? Predstavte si, ze jsem na jare matku nasel zamacknutou mezi voskovymi nastavbami mezi 1. a 2. nastavkem. (rozebral jsme vcely kvuli vaze moravskeho univerzalu pri prenaseni z auta na zahradu.). Takze od te doby kdyz potrebuji, aby vcely delali co chci, nedam jim jinou sanci.
Radek
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Pavel Votrubec <votrubec/=/spsul.cz>
> Předmět: Re: spojování včelstev
> Datum: 08.9.2009 13:06:56
> ----------------------------------------
> Matku není nutno hledat. Včely si vyberou přirozeně tu lepší
> Stačí spojit přes perforované noviny.
>
> Pavel
>
> ----- Original Message -----
> From: "Radek Hubač" <drh/=/seznam.cz>
> To: "Včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Tuesday, September 08, 2009 11:20 AM
> Subject: Re: spojování včelstev
>
>
> Vayena yacinajici vcelarko, omlouvam se za diakritiku, ale pisi ze
> zahranici. Pokud umite najit matku, v dozivajicim vcelstvu ji znicte, vcely
> muzete sklepat do ybyleho vcelstva, nebo do travy a yasoby si ulozte na
> jaro, mohli by se hodit.
> Radek Hubac
>
> > ------------ Původní zpráva ------------
> > Od: Hanka Kornienková <hanicka23/=/seznam.cz>
> > Předmět: spojování včelstev
> > Datum: 08.9.2009 11:12:56
> > ----------------------------------------
> > Vážení a moudří včelaři,
> > letos jsem jako úplný začátečník začala včelařit se dvěma včelstvy. Nyní,
> > po
> > podzimní prohlídce jsem zjistila, že jedno bylo zřejmě vyloupeno a jen
> > tak
> > dožívá na 4 rámcích s cca 2kg zásob.
> > Prosím o radu, kdy a jak nejlépe ho spojit se silnějším.
> > Za Vaši ochotu poradit předem děkuji.
> > Hanka
> >
> >
> >
>
>
> __________ Informace od ESET Smart Security, verze databaze 4339 (20090816)
> __________
>
> Tuto zpravu proveril ESET Smart Security.
>
> http://www.eset.cz
>
>
>
>
> __________ Informace od ESET Smart Security, verze databaze 4339 (20090816)
> __________
>
> Tuto zpravu proveril ESET Smart Security.
>
> http://www.eset.cz
>
>
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37677


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Luděk (193.165.147.174) --- 9. 9. 2009
Krmení v Langstrothu

Prosím o radu, koupil jsem úly Langstroth a nevím, jak dokrmit, jsem zvyklý na Univerzály a není mi jasné, jak dostanu 4 litrovou flašku do nástavku, který je nižší než láhev. Nebo musím použít jiné krmítko? Díky za odpověď.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37678


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký (213.192.2.142) --- 9. 9. 2009
Re: Krmení v Langstrothu (37678)

Používám 5 l kýblíky. Stačí jakákoliv nádoba a plovák, jak tady bylo hodně psáno. Já používám bublinkovou fólii. Provizorně by asi taky stačilo dát dva prázdné nástavky na sebe.
Tonda
>Prosím o radu, koupil jsem úly Langstroth a nevím, jak dokrmit, jsem zvyklý na Univerzály a není mi jasné, jak dostanu 4 litrovou flašku do nástavku, který je nižší než láhev. Nebo musím použít jiné krmítko?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37679


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 9. 9. 2009
Re: Krmen? v Langstrothu (37678)

> Prosím o radu, koupil jsem úly Langstroth a nevím, jak dokrmit, jsem zvyklý
> na Univerzály a není mi jasné, jak dostanu 4 litrovou flašku do nástavku,
> který je nižší než láhev. Nebo musím použít jiné krmítko? Díky za odpověď.

Hm, orisek :-)

No ja davam dva prazdny nastavky na sebe a tam uz se to vejde - ale o tomto premyslim uz cervenci, predtim se v cervnu desim ze nebude v cem krmit :-)) , resit toto v pulce zari mozna neni uplne optimalni - asi je nemate osazene...

Pokud nejsou nastavky, videl jsem fintu na webu p. Jindry kde se cast plastu z horniho nastavku prelozi do pridaneho prazneho N a tak vznikne misto pro lahev pres 2 nizke nastavky, po nakrmeni se to zas prerovna.

Dale nekteri pouzivaji vanicky na hracky z Ikei co se vlezou do nastavku, nedavno se to tu resilo.

Obecne lze pouzit jakakoliv nadoba ktera se do N vleze a jako plovak, aby se vcely netopily, se nejcasteji pouziva slama (kork. spunty, polystyren, trava, drevo....).

Pak pouzivam jeste krabicova krmitka - davaji se nahoru na nastavek.

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37680


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (212.77.163.106) --- 9. 9. 2009
Re: Krmení v Langstrothu (37678)

To je asi největší nevýhoda langstrotha comi vadí. :-))
ˇ5eším to udělaným mezidnem - víkem. Sololitová deska (či jiná) a ohraničená latičkama nahoře i dole.
Pod to se láhev vejde.
Když jsem používal mateří mřížku (a asi se k ní vrátím) měl jsem v desce i díru na výkluz.

Pak to šlo použít jako víko nad až šest sklenic 3,5litru, nebo jako mezidno - když jsem díru přikryl a mohl jsem taky oddělek krmit jednou láhví zkrz díru nad kterou byla ještědská krmná mřížka, atd. Užitečný doplněk.

V tuto dobu budou dobré sklenice, nebo je možné ještě zkusit krmení v kontejneru místo sklenic.
viz pár dní zpět zde.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37681


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim (82.142.122.161) --- 9. 9. 2009
Krmení na zimu

Dobrý den,

jako začátečník letos poprvé krmím svoje 3 fčele na zimu a u jedněch jsem lehce narazil. Je to asi přirozená věc, že když 2 dělají totéž, není to totéž ;-).....a co pak troje včelstva...
Mám 3 včelstva na 3 nástavcích a ty jedny zmiňované absolutně ignorují 3 (nejvyšší) nástavek. Pár maldušek tam sice předstírá práci, ale zásoby si ukládají pouze do těch 2 spodních. Vzhledem k tomu, že už tam mají přes 18kg cukru asi není naděje, že by se pustily do 3.nástavku nebo se pletu?
Měl bych ten 3 nástavek dát dospod pod ně nebo ho úplně odstranit a zimovat ve 2 nástavcích? Nebo to nechat tak a doufat, že si to "přeukládají" v průběhu dalších týdnů?

Děkuji za radu
R.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37682


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fana (90.177.57.213) --- 9. 9. 2009
Re: Krmení na zimu (37682)

Jen je nech stejne si to udelaji jak chteji hlavne je dostatecne zakrmit

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37683


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 9. 9. 2009
Re: Krmen? na zimu (37682)

> Dobrý den,
>
> jako začátečník letos poprvé krmím svoje 3 fčele na zimu a u jedněch jsem
> lehce narazil. Je to asi přirozená věc, že když 2 dělají totéž, není to
> totéž .....a co pak troje včelstva...
> Mám 3 včelstva na 3 nástavcích a ty jedny zmiňované absolutně ignorují 3
> (nejvyšší) nástavek. Pár maldušek tam sice předstírá práci, ale zásoby si
> ukládají pouze do těch 2 spodních. Vzhledem k tomu, že už tam mají přes
> 18kg cukru asi není naděje, že by se pustily do 3.nástavku nebo se pletu?
> Měl bych ten 3 nástavek dát dospod pod ně nebo ho úplně odstranit a zimovat
> ve 2 nástavcích? Nebo to nechat tak a doufat, že si to "přeukládají" v
> průběhu dalších týdnů?


Deje se mi obcas totez, a jeste na to neumim poradne a hlavne spravne odpovedet. Rozhoduje prostor, cesno, ocka, poloha plodu pred krmenim, dilo - tmave x panenske a asi jeste spousta veci zejmena pokud se zimuje ve vetsim prostoru.
Jeste to nemam tolik osahane, vzdy me trochu zaskoci poloprazdny NN nahore ale konce jsou zatim vzdy dobre, tuk tuk tuk :-)) Oni tak trochu veci co cini ale mozna je to trochu risk.

Na posledni polozeny dotaz myslim, ze uz znam odpoved, nahoru si to uz neprelozi (pokud uz nehodlate dokrmit). Naopak ty zasoby stahnou mozna jeste vice dolu k plodu aby si zaplnily vylihle bunky.

Zda prelozit nastavek dolu v tuto dobu nevim, jeste jsem to nedelal,rozhodl bych se dle toho jak moc je prazdny (poloprazdne jsem u produkcnich ponechal uz nekolikrat, pod tim NN byl vzdy plny) Pise se ze se do sestavy uz po zakrmeni nema sahat. Dalsi vec ale je ze to kolik N maji v nohach (pod sebou) vadi mnohem mene nez uplne prazdno nad hlavou.

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37684


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78731 příspěvků(zde zobrazeno 121 příspěvků, od č. 37564 do č. 37684)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 120 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší






Klikněte sem pro nápovědu