78406
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- gp (93.92.52.23) --- 1. 11. 2012
Re: DekrystalizĂĄtor medu
Dekrystalizace - rozbíjení krystalizovaného medu je náročná věc pro balení.
Prvotně je důležité zapravit minimum vzduchu do hmoty, což podle informací co tu byly podány nesplňuje nějaká metla nějakého míchadla a tudíž nebyl splněn základní požadavek kvůli stabilitě medu v obalu.
Nějaká vrtačka co se za chvíli spálí je dětská hračka.
Lidé, co se zabývají balením rozbitého medu, musí mít kontinuální přísun medné suroviny na linku.
Co balení se týče v Oboře jsem viděl kdysi mramorové válce - práce dost náročná, rýčem to pracovník háže ze sudu mezi dva kamenné válce asi 40 cm v průměru, stěrky to stírají a docela složitá balička to balí do peřinek po několika gramech medu.
V dolských materiálech, který je většinou ofocený odjinut jsem viděl vanu s míchadly, takové ruchadla z nerezových těžkých pásnic co zozráželi v malém úhlu med ve vaně ze strany do strany.
Krystalizovaný med je ale jednodušší rozpustit a znovu naočkovat tou přesnou krystalickou strukturou, kterou potřebujeme, např. od velmi jemné přes střední až po hrubé krystaly. Krystalizace se tak dá řídit a je to mnohem levnější varianta ve smyslu jednoduché přípravy.
Opravdu nějaký článek v zájmovém časopisu lze brát jen jako zajímavost. Obor výroby a balení krystalického medu je propracovanější než si někdo může myslet._gp_
............
Josef (90.178.59.182) --- 1. 11. 2012
Re: DekrystalizĂĄtor medu (59191) (59215)
Dovětek. Pastováni ve stejné nádobě . V příhodnou dobu začít občas promíchávat pomoci vrtačky a nerez míchadla med . Za pár dnu naplnit do sklínek. Není patrný rozdíl mezi medem pastovaným vrtačkou s míchadlem za pár korun a pastovaným medem na zařízeni za desitky tisíc kč.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 59218
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - KaJi (90.179.243.173) --- 2. 11. 2012
Re: DekrystalizĂĄtor medu
gp:
Opravdu nějaký článek v zájmovém časopisu lze brát jen jako zajímavost. Obor výroby a balení krystalického medu je propracovanější než si někdo může myslet._gp_
---------
Možná byl autor inspirován přednáškou Dr.Kramlera o jeho expedici do Jižní Ameriky - popisoval jejich návštěvu v jedné "homogenizační firmě".
Ta skladovala med a vyráběla myslím 20t. dávky stejného medu pro mez.obchod - baliče.
Tam byl med v sudech předehřát a pak velkou frézou - šnekem o průměru sudu vyvrtán ze sudu aby se pak ohříval s vyšší teplosměnnou plochou a za míchání v "trukách a nádržích".
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 59222
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (89.203.176.19) --- 2. 11. 2012
Re: DekrystalizĂĄtor medu
Vytvořil jsem si svůj způsob, který mi vyhovuje pro deset včelstev.V nádobě na dozrávaní medu nejsou žádné otáčivé elementy ani ložiska, protože využívá jen odstředivé síly, a spolehlivé asynchronní motory s automatikou. Umožňuje dozrání medu, snížení obsahu vody a vznikne hladký pastózní med podobný pastovanému. Nevhání se vzduch vrtačkou do medu způsobem jak to dělají včelaři. Nádoba po dobu zrání je uzavřená. Při pohledu do nádoby je vidět na nezralém medu vrstvy hustého a řídkého medu. Musí se hlídat tuhost medu, a při správné tuhosti stočit do láhví.Zákazníci, kteří to znají si stočí med do svých láhví.
http://leteckaposta.cz/791380987
B.V.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 59225
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Josef (90.178.59.182) --- 2. 11. 2012
Re: DekrystalizĂĄtor medu
Nechci polemizovat o složitosti pastováni medu , můj příspěvek je zkušenost/tak to dělám já/. Za malý peníz solidní produkt.Kolík je chovatelů v z počtem do 20 včelstev si můžeme dočíst ve statistice. Pro tyto chovatelé je důležité držet vstupní náklady na nízké úrovni. Ke kvalitě pastovaného medu. Zákazník kterému jsem prodal med mi zdělil , že už má zkušenosti z pastovaným medem a můj je udájně lepší. Sice to potěší ale jsem oponoval ,že medy jsou různého původu a tak nejde srovnávat. Zajímalo mě ovšem pro své poučení srovnání kvality pastování , tento zákazník v tomto hodnocení nebyl schopen najít rozdíl. Pro doplnění tento výrobek byl označen etiketou která naplňuje předpoklad , že med byl pastován profesionálním způsobem.
Já jsem začal včelařit se třemi včelstvy v roce 2008 .Vše kromě medometů , vidličky , plastových nádob a sít jsem si udělal sám. Pomoci oddělků a odchovem vlastních matek jsem navýšil počet včelstev v roce 2011 na 39 plus pár záložních včelstev. V loňském roce dostal začínájící včelař tři včelstva a v letošním roce jiny, dva včelstva zdarma.Pokud bude zájem v takto podpořím v každém roce začínajicího včelaře.
Proč to píši.? Asi je to reakce na článek v posledním čísle
časopise Včelařství. Kde autor vyčísluje náklady začínajícího včelaře. Nechci se pouštět do zpochybňování čísel. Kdybych dnes začínal , určitě pod dojmem tohoto článku bych řadů včelařů nerozšířil.
Vím , že jsem ujel z tématu ale předchozí postřehy byly o udržení nízkých nákladu a dodrženi kvality medu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 59232
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu