78731

Archiv Včelařské konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Standartní zobrazení
(okno s nejnovějšími příspěvky a s formulářem pro psaní nových)

Toto je speciální okno pro bádání v archivu konference. Jsou tady zobrazeny starší příspěvky, které se zde zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole. Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek můžete kliknout na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začínala, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 120 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu /kde jsou starší/ a postupovat směrem dolu /kde jsou novější/").


Zde je zobrazeno 121 starších příspěvků: od č. 1832 do č. 1952

Pohyb ve frontě příspěvků: Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Petr Lokvenc --- 5. 10. 2002
Re: Ochrana pred viry po druhé (1830)

Omlouvám se, zapomněl jsem připojit následující informaci. Třebaže není o
včelách, může přispět k ochraně celé konference a proto do ní podle mého
názoru patří.:
Máte-li v okruhu svých známých odběratele časopisu CHip, pak antivirový
program Avast Home nemusíte stahovat z Internetu ale z kamarádovy CD přílohy
dubnového čísla časopisu.
S pozdravem
Petr

----- Original Message -----
From: "Pavel Benda" <pavel_benda/=/seznam.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, October 05, 2002 6:26 PM
Subject: Ochrana pred viry


> Na internetu je pro domaci pouziti zdarma ke stazeni antivirovy program
> firmy AVAST. Je dost dobry. Jedina vada. Je velky 10Mb. Stahuje se asi
> trictvrte hodiny, kdyz to jde dobre. Ale je to legalne. Adresa je
> http://www.avast.cz/
> Mejte se hezky. Pavel Benda
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1832


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Matuska --- 5. 10. 2002
Predstaveni se

Zdravim všechny vcelare teto konference,
vcera jsem se u vas zaregistroval a rad bych se vam predstavil.
Jmenuji se Honza Matuska, jsem ve vcelareni zacatecnik, vcelarim teprve
treti sezonu. Vcelstva mam na zahrade asi 20 km od Prahy a asi 5 km od
VUV Dol. Jelikoz pochazim z Ceskomoravske vysociny, kde je spoustu lesu
a také kocovnych vozu, tento zpusob vcelareni mne okouzlil a v budoucnu
bych si chtel poridit kocovny vuz vlastni.
       S timto tedy souvisi i muj první dotaz:
Jaky je anglicky vyraz pro „kocovani“ ?
Chtel bych si na internetu najit, jakym zpusobem se kocuje ve svete.
Honza.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1833


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Matuska --- 5. 10. 2002
Predstaveni se

Zdravim všechny vcelare teto konference,
vcera jsem se u vas zaregistroval a rad bych se vam predstavil.
Jmenuji se Honza Matuska, jsem ve vcelareni zacatecnik, vcelarim teprve
treti sezonu. Vcelstva mam na zahrade asi 20 km od Prahy a asi 5 km od
VUV Dol. Jelikoz pochazim z Ceskomoravske vysociny, kde je spoustu lesu
a také kocovnych vozu, tento zpusob vcelareni mne okouzlil a v budoucnu
bych si chtel poridit kocovny vuz vlastni. Doufam, ze z konference
ziskam spoustu uzitecnych informaci.
Rad bych tedy vznesl svuj první dotaz:

Jaky je anglicky vyraz pro „kocovani“ ?

Honza.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1834


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaroslav Sedlák --- 6. 10. 2002
leceni

Pred časem jsem vznesl dotaz, jak je to s lecenim. Možná, že jsem to
neformuloval dostatečně solidně a proto ještě dodatečně. Snad mi alespoň
odborniík z ÚV odpoví.

Kdo musí být přítomen u léčení včel. Je na to nějaký předpis a jak je
vynutitelný. Praxe je různá. Někdo u toho je důvěrník a včelař, někde ještě
další člen výboru. Někde to dělá jen včelař sám a někde to včelař nechá jen
na důrníkovi- jinak by to nechal být. Je také názor, že za léčení včel
zodpovídá majitel a ten si to musí zajistit sám. Podobně je to s odběrem
měli.Problematika je o to složitější, že je čím dále méně lidí, kteří by to
dělali jako koníčka. Dneska už také žádná stranická organizace za funkce
čárečky nedělá. A tak to začíná být čím dál, tím více o penězích za
vynaložený čas. Jak je to u Vás ?
zdraví Jarka


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1835


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Imrich Belej --- 6. 10. 2002
Informacie o XIII. koferencii zlepšovatelov ...

Priatelia vcelari - ma niekto informacie o bliziacej sa XIII. vcelarskej
konferencii zlepsovatelov a vynalezcov vo vcelarstve v Prahe?.
Bol som na WWW.praga-agro.cz, ale tam su informacie z 3.32002 /bez
programu/.
Pozna niekto program ?. Kedy budu odborne prednasky? Som z Vych. Slovenska
/okr. Trebisov/ a nerad by som prisiel pozde.

Zdravim vsetkych
I. Belej

P.S. Ma niekto dobry tip na ubytovanie v Prahe?


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1836


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Emanuel Vesely --- 7. 10. 2002
Re: Matky (viry) (1835)

Emile, vidím ještě jednu možnost: :-)
Staré matky budu dávat do starých nepoužívaných budečáků (Mám jednu takovou
nevyužitou budečákovou baterii - domov důchodců) a s vděčností za vše co pro
mě udělaly je tam budu navštěvovat a nosit jim pár lžiček medu od jejich
dcer jako zasloužený důchod.. Občas bych jim tam mohl přimést pár jejich
vnuček aby jim posloužily. Až zjistím, že některá umřela, přemístím její
pozůstalé do normálního úlu. :-)
Eman

P.S. :-(
Jinak mám kritickou připomínku k těm virovým příspěvkům. Bugbear nebyl první
a nebude ani poslední takový vir, takže bych doporučoval tuto problematiku
napříště odsunout na konferenci o virech: anti-vir/=/yahoogroups.com. Tady
bychom se mohli bavit raději o virových nemocech včel. Máme dost svých
včelařských problémů a kdo dneska nemá dobrý antivir, je bláhový a
zaslouží.si trpět a platit. :-(

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1837


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Emanuel Vesely --- 7. 10. 2002
Re: leceni (1835)

> A tak to začíná být čím dál, tím více o penězích za
> vynaložený čas. Jak je to u Vás ?
U nás je to samoobsluha. Nelíbí se mi to, ale opravdu je to otázka času a
peněz.
Sám si to ohlídám, (roztoč je moje noční můra), ale obětovat se pro druhé se
mi nechce.
Zákon mluví jasně, povinnost léčit má včelař. Léky a metodiku mu zajístíme a
tím končí naše povinnosti.
Pokud by se dalo prokázat (a v tom je ten problém), že někdo neléčí, pak ho
udám a veterinář s policií by to měl vyřešit.
Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1838


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Kristl Pavel --- 7. 10. 2002
RE: leceni

V nasi ZO leci duvernik za ucasti vcelare. A u tech bordelaru to obstaraji duvernici sami. Sice s trochou nadavani ale zatim jeste porad jsou to lidi, kteri to delaji kvuli vcelam nas vsech. Mozna je to trochu jinym pristupem lidi k sobe navzajem na vesnici, kde se vsichni znaji se vsemi a ve mestech, kde je vetsi anonymita a lidi maji k sobe prece jenom trochu dal.
S odberem meli je to uz trochu horsi. To je vicemene na vcelarich, duvernici uz jenom vyberou mel.
Pavel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1839


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 7. 10. 2002
Antwort: Informacie o XIII. koferencii zlep?ovatelov ...


Udajne by mal byt uplny program v 10. Vcelarovi. Zatial viem, len tolko, ze
18.oktobra je kongres Apislavie a prednasky budu len v sobotu / 19.10. / od
10,00. Vlastna vystava je denne / od 17.10 do 19.10 / od 9,00 - 17,00.
Osobne sa domnievam, ze jeden den by mal na to stacit. Vystava v Bartislave
pred dvomi rokmi sa dala pozrieť za dve hodiny. Ubytovanie priamo v Prahe
je drahe - okolo 1000 CZK/noc. V okolí sa cena pohybuje od 300 - do 600
CZK/noc.
V Bratislave organizuje Ing. Lasz autobusový zájazd na výstavu. Predbezna
cena je 500 Sk. Odchod by mal byť cca okolo piatej hodiny rano / s
prichodom do Prahy - Letnany okolo 9,00 / Navrat podla dohody. Este je
riesenie ist lozkovym vlakom v noci tam a dalsiu noc naspat, ale tu pozor -
doprava cez Prahu je nekonecna.

Matej


<Priatelia vcelari - ma niekto informacie o bliziacej sa XIII. vcelarskej
<konferencii zlepsovatelov a vynalezcov vo vcelarstve v Prahe?.
<Bol som na WWW.praga-agro.cz, ale tam su informacie z 3.32002 /bez
<programu/.
<Pozna niekto program ?. Kedy budu odborne prednasky? Som z Vych. Slovenska
</okr. Trebisov/ a nerad by som prisiel pozde.

< Zdravim vsetkych
I. Belej

<P.S. Ma niekto dobry tip na ubytovanie v Prahe?



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1840


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Marek Farkas --- 7. 10. 2002
uhyn vcelstva


Mam dotaz ohladom padnutia 2 rodin

Tesne po vytoceni mi padlo jedno vcelstvo a to tak,
ze som nasiel plasty so zavieckovanym plodom a bez zasob, bez matky s cca
20 - 30vciel.
Povedal som si ze mozno som neskoro zacal krmit a v podstate padli od hladu.
Ale vcera som preliecoval a jedno dobre zakrmene vcelstvo (predtym silne)
som nasiel zase prazdne
matku v poriadku a zavieckovany plod a zase cca 20 -30 vciel. Uhyn v
ostatnych vcelstvach som nenasiel.
Mam podozrenie na suseda lebo vcielky mam blizo 1m od jeho pozemku a mame
velmi zle vztahy.

pokial by ste vedeli o nejakej pricine preco padli napiste.

Marek



---
Odchádzajúca správa neobsahuje vírusy.
Skontrolované antivírusovým systémom AVG (http://www.grisoft.cz).
Verzia: 6.0.394 / Vírusová databáza: 224 - dátum vydania: 3. 10. 2002


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1841


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 7. 10. 2002
Antwort: uhyn vcelstva


Ak vylucim suseda, moze to byt premnozenie kliestika. To co uvadzas / pri
druhom vcelstve / je typicky priznak.

Matej

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1842


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Marek Farkas --- 7. 10. 2002
RE: Antwort: uhyn vcelstva (1842)

kliestika bolo dost cca 500 ks ale minuly rok to bolo horsie. Lebo
neucinkoval Gabon. Teraz som puzil Tactik a Avartin.

Marek


-----Original Message-----
From: M.Osusky/=/fritz-gmbh.de [mailto:M.Osusky/=/fritz-gmbh.de]
Sent: Monday, October 07, 2002 4:02 PM
To: Vcelarska konference
Subject: Antwort: uhyn vcelstva



Ak vylucim suseda, moze to byt premnozenie kliestika. To co uvadzas / pri
druhom vcelstve / je typicky priznak.

Matej
---
Prichádzajúca správa neobsahuje vírusy.
Skontrolované antivírusovým systémom AVG (http://www.grisoft.cz).
Verzia: 6.0.394 / Vírusová databáza: 224 - dátum vydania: 3. 10. 2002

---
Odchádzajúca správa neobsahuje vírusy.
Skontrolované antivírusovým systémom AVG (http://www.grisoft.cz).
Verzia: 6.0.394 / Vírusová databáza: 224 - dátum vydania: 3. 10. 2002


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1843


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 7. 10. 2002
Antwort: RE: Antwort: uhyn vcelstva


To je naozaj dost. Ale moze sa stat, ze silne vcelstvo vyrabuje v lete
niekde nejakeho "slabocha" a razom ma na jesen kliestov nie 500, ale 5000
aj viac. Potom sa moze stat, ze taketo vcelstvo sa ne jesen "vytratí" a v
uli zostane plod zasoby a par vciel s matkou.

Matej

kliestika bolo dost cca 500 ks ale minuly rok to bolo horsie. Lebo
neucinkoval Gabon. Teraz som puzil Tactik a Avartin.

Marek


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1844


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Baudis Jan P. --- 7. 10. 2002
Koupil bych kousek lipoveho dreva


Zdravím včelaře.

Mám prosbu. Potřeboval bych na vyřezávání kousek lipového špalku.
Průměr mezi 15 a 20 cm, výška cca 30 cm.

Neměl byste někdo kousek takového lipového dřeva?

Díky

J. P. Baudiš

Případné odpovědi pište, prosím, na moji adresu:

baudis/=/or.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1845


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vesely Emanuel --- 8. 10. 2002
kapske vcely

http://www.rozhlas.cz/priroda/portal/_zprava/50348

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1846


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vita Vydra --- 8. 10. 2002
Re: kapske vcely (1846)

Není to kachna?
Včely kukačky nejsou nic nového, ale že by se z neoplozených vajíček líhly dělnice, to zní
dost neuvěřitelně...
Vita Vydra
http://web.fsv.cvut.cz/~vydra/


----- Original Message -----
From: Vesely Emanuel <Eman.Vesely/=/CESA.cz>

> http://www.rozhlas.cz/priroda/portal/_zprava/50348

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1847


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

will jumb --- 8. 10. 2002
INVESTMENT PROPOSAL .



PRIVATE AND RE-URGENT REPLY..

DEAR SIR / MADAM ,

I am one of the former adviser on arms control and acquisition to the current president of sierra le
one,His excellency Ahmed Kabbah.

Following the civil war in my country ,the head of state delegate me to arrange for arms purchase from Netherlands through an independent arms dealers.I was directed for arms worth of Thirty six million united states Dollars [us$36 million] .On arrival in Netherlands ,I defected to the rebels side and declined to go back to sierra leone .I decided to divert this fund which was brought through diplomatic means and deposited in a security company here in Netherlands and declared it to be an official consignment belonging to my foreign affiliate.

Currently, this proposal is to inform you that I want to transfer this fund into any of your personal account or company's account within the shortest possible time for self keeping.

Please note that this transaction demands the highest degree of trust and confidentiality between us, moreover, it's a risk free in sense that I have taken proper care of all formalities regarding it.

In appreciation of your assistance , I have worked out the sharing ratio for this transaction as follows:70% for my investment in your country under your close supervision and directions, 25% for your effort [help and assistance] and shall set aside 5% for all incidental expenses.

Please reply on the above email as to give me your private telephone and fax number for confidential communication .

As I wait to hear from you ,be informed that all communication on this transaction shall be confidential.

Thanks for your anticipated co-operation.

Best regards,

JIM KABY.[+31 613-444976]


____________________________________________________________
Watch a championship game with Elway or McGwire.
Enter Now at http://champions.lycos.com

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1848


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Karásek --- 8. 10. 2002
Prosklené úly


Nástavky s prosklením - informace

Chtěl bych přispět do diskuse „o úlech obecně“, podělit se o zkušenosti s prosklením úlů či získat další názory, pokud se touto otázkou někdo zabýval nebo ověřoval.
Více než 20 let hospodařím na Karlovarsku s 5ti až 20ti včelstvy, zprvu rozměru 39x24cm nástavkově, dočasně v Brenerově 30x30 a po získaných zkušenostech jsem přešel na rozměry Optimal s 11ti rámky jednotné míry 42x17cm v plodišti i medníku. Úly si vyrábím sám (okružní pila, hoblovka). Potvrzuji zkušenost přítele Čermáka že styky na tupo u mých tenkostěnných úlů rovněž nevyhovují, musím je stále opravovat. Mimo tyto mám nástavky isolované (30mm PPS mezi dvěma Solodury v dřevěném rámečku) které však byly dost pracné. Nástavky slouží již asi 15 let přesto že byly styky provedeny na tupo.
S průřezem úlů 42x42cm (nástavky 435x435x178mm) jsem včelařil jedno i dvoumatečně. U dvoumatečné metody jsou však sestavy vysoké přes 2m, což je i přes menší váhu nízkých nástavků náročné na manipulaci (je mi 71) Měl jsem potíže i s výškou pod střechou včelínu. Z těchto důvodů i přes velmi dobré výsledky dvoumatečný způsob opouštím a orientuji se na silné jednomatečné sestavy. Úly Optimal mi plně vyhovují pro různé způsoby včelaření, vyhovují i pro starší včelaře, a lze v nich dosahovat výtečných výsledků.

Pro zpříjemnění, další usnadnění práce a objektivnější posuzování stavu jsem si do systému Optimal vnesl nový prvek, a to „prosklený celý úl“. Všechny nástavky mám řešeny s plně prosklenou zadní stranou. Plná zadní stěna všech nástavků je nahrazena horní nosnou a dolní zpevňující laťkou 30x20mm (horní s ozubem pro ouška rámků). Zasklení je osazeno do dvou Sololitových pásků, přibitých s 5ti mm přesahem z vnitřku na laťky. Sklo je vloženo z vnějšku k Sololitovým páskům s odsazením 30 mm od líce a přitmeleno dispersním tmelem. Uzávěr pak tvoří deska molitanu v tl. 30mm, volně zamáčknutá ke sklu. Můj bratr, který tento způsob též používá (včelaří na Rokycansku se 70ti včelstvy, z čehož prosklených má 20 úlů), řešil uzávěr lehkými dvířky ze dvou slepených Solodurů a nalepenou isolací 20mm PPS.
Prosklení při sériové výrobě není nijak pracné. Umožňuje však velmi přesné celoroční sledování rozvoje všech včelstev bez rozebírání úlů. Včelstva sklo ponechávají trvale čisté bez propolisu. Plodiště zvyšuje teplotu na skle, t.že lze dobře vymezit polohu pouhým přiložením ruky. Při použití baterky lze pozorovat práci v uličkách, zavíčkovanost v medníku apod.
Prosklení umožňuje vypustit některé zásahy (kupř.jarní prohlídku když je za sklem vše v pořádku) eventuelně provést úpravy jen u některých úlů. Prosklení usnadní volit správný čas pro rozšiřování v rozvoji, ve snůšce, nebo při potřebné záměně nástavků. Lze evidovat polohu včelstva při zazimování a mnohé další.
Tento model nástavků se mi velmi osvědčil, je však vhodný pouze pro včelínové uspořádání. Pro včelnice by se muselo řešit uzavírání proti povětrnosti, což by zvýšilo pracnost výroby (s tím zkušenosti nemám). S prosklením všech úlů hospodařím asi 15 let, a již si nedovedu jiný způsob ani představit. Doporučuji pro malo-včelaře a zejména pro ty kteří si mohou úly vyrobit vlastními silami.
Pro názor jsou přiloženy snímky v „souborech pro stažení“ pod heslem „Prosklené úly“.

Zdravím - Karásek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1849


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonin PRIDAL --- 9. 10. 2002
Re: kapske vcely (1846)

Prispevek jsem si precetl. je laden prilis "novinarsky". Berte to jen jako
maly apihoror vhodny ke zpracovani do Hollywoodu a nikoliv do seriozniho
prirodovedneho casopisu. Informace je zalozena na znamych faktech a situaci,
ktera se zacala rozvijet s rostoucim kocovanim v jizni casti Afriky. V
podstate se odehrava totez, co se rozpoutalo pred vice jak 25 lety v Jizni
Americe na evropskych rasach vcel. Zde je to o to kurioznejsi, ze tentokrat
spolu soutezi primo "africanky" tzv. na strane jene Apis mellifera capensis
a na strane druhe Apis mellifera scutellata a eventalne i monticola. Ponekud
upresnujici informace jsem pripravil ve dvou clancich do Vcelarstvi vcetne
barevnych fotografii a mapek rozsireni. Redaktor mi sdelil, ze clanky byly
prijaty, takze ted se uz jen ceka na zpracovani a vydani. Zajima-li Vas k
tomuto problemu neco, rad odpovim.

Zdravi, Tonda Pridal

P.S. Budme radi, ze evropske vcelare to trapit nemusi. Thelytokicke vcely
kapskeho plemene nejsou s to prestat zimu mirneho pasma.

----- Original Message -----
From: "Vesely Emanuel" <Eman.Vesely/=/CESA.cz>
To: "'Vcelarska konference'" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, October 08, 2002 6:17 AM
Subject: kapske vcely


> http://www.rozhlas.cz/priroda/portal/_zprava/50348

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1850


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonin PRIDAL --- 9. 10. 2002
Re: kapske vcely (1846)

... jeste dodavam. NENI TO KACHNA! Jde o tzv. telytokni formu
parthenogeneze, kterou u nasi vcely zname jen jako arhenotokni - tj. vznik
samcu z neoplozenych vajicek. zajimave je, ze sada chromozomu je u samic
diploidni. Dovoluji si pripojit vysek z ucebnice Vcelarstvi, kterou v
soucasne dobe pripravuji.

Mala poznamka. Vyskyt telytokie byl prokazan take u nekterych evropskych
ras, ale na mizivem procentu pripadu (mam pocit, ze to bylo 0,001%).

---------
VI.1. Specifické vlastnosti včely medonosné ovlivňující metody plemenitby
VI.1.1. Partenogeneze a její vliv na strukturu rodokmenu
Partenogeneze (samobřezost) je formou pohlavního rozmnožování, kdy nedochází
k oplodnění vajíčka (tzv. karyogamii) a naopak dělení a vývoj mateřské
pohlavní buňky nastane bez oplodnění (apomixis). U včely medonosné se z
neoplozených vajíček líhnou především haploidní trubci - arrhenotokie; jen
výjimečně diploidní samice - telytokie (častější je to u afrických ras včely
medonosné, u evropských ras jde o řídký jev). Diploidita u samic je
zajímavá, když vznikají z neoplozených haploidních vajíček. Před rýhováním v
tomto případě dochází k jevu tzv. automixie s centrální fúzí chormozomů.
-------------
III.4.1. Plemena včely medonosné
...
III.4.1.2. Skupina plemen Tropické Afriky
Apis mellifera capensis Eschscholtz, 1822 - VČELA MEDONOSNÁ KAPSKÁ
Jde o poměrně mírnou včelu, ale s velmi specifickou biologií. Dělnice tohoto
plemene jsou schopny klást diploidní vajíčka bez oplození (proces zvaný
apomixie s centrální fúzí), ze kterých se vyvinou plně plodné matky (jev
tzv. telytokní partenogenese). Dělnice produkují feromon podobný feromonu
mateřímu, takže bez opravdové matky pak takové včelstvo normálně přežívá do
doby, než se rozklade matka pravá. Zajímavé je, že matky A. m. capensis
(plemeno kapské) jsou schopny ovládat své dělnice, ale matky plemene A. m.
scutellata (středoafrického) nejsou schopny brzdit rozvoj vaječníků kapských
dělnic - kapské dělnice mají totiž ve svém feromonu ještě dvě frakce, které
chybí matkám včely středoafrické. Pokud se kapské dělnice zalétnou do
včelstev včely středoafrické, dojde k úplné pohromě. Kapská dělnice postupně
ovládne celé včelstvo včely středoafrické a doslova pod rukama, aniž by jste
to zjistili, se vám do úlu nastěhuje úplně jiné plemeno. Následný proces
bastardizace - nekontrolované páření na trubčích shromaždištích - pak celý
proces dále zhoršuje. Výměna matek v takových včelstvech je téměř nemožná -
používá se proto metoda přidávání matek pomocí matečníku.
Tato včela byla spolu s plemenem středoafrickým dovezena do Jižní Ameriky z
důvodu lepší adaptability na tropické podmínky. Bastardi se pak odtud šířili
a šíří na sever - obávaná afrikanizovaná včela! Podobný problém dnes vzniká
v domovině afrických včel právě kvůli neorganizovaným přesunům včelstev a
porušení dělící linie (Kalaharská poušť) mezi včelou kapskou a
středoafrickou. Problém nevyplývá jen z nekontrolovatelné bastardizace, ale
i z poměrně nízké výkonnosti kladoucí dělnice, která je podstatně menší, než
je výkon plnohodnotné matky. Včelstva tak slábnou a jsou zde ztráty. Kapské
dělnice mají 10 ovariol ve svých vaječnících na rozdíl od pouhých 4 u
většiny ostatních plemen. Jedinou jistotou, kterou má středoevropský včelař
je, že v našich podmínkách by africká plemena nebyla s to přežít zimu.

Apis mellifera scutellata Lepeletier, 1836 - VČELA MEDONOSNÁ STŘEDOAFRICKÁ
Tato včela je v místech svého původního rozšíření nejvhodnějším plemenem pro
chov a dobré medné výnosy, ale jak bylo zmíněno v předešlém odstavci, je
ohrožená pronikáním včely kapské. Proto se dnes zakládají v jižní Africe
tzv. rezervace, kde je přísně hlídán přesun včelstev a nepřipouští se chov
jiné včely než včely středoafrické - vytvořil se tím areál s cílem zachování
genetické rezervy včely středoafrické.
V roce 1956 bylo toto plemeno dovezeno do Brazílie, protože se
předpokládalo, že svoji vlastnost včely adaptované na tropické podmínky
přenese na introdukovaná evropská plemena, která tropické podnebí zvládala
jen s obtížemi. Jenže následný proces bastardizace se zasloužil o pověstné
označení této včely - "zabijácká".

----- Original Message -----
From: "Vita Vydra" <vydra/=/fsv.cvut.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, October 08, 2002 1:35 PM
Subject: Re: kapske vcely


> Není to kachna?
> Včely kukačky nejsou nic nového, ale že by se z neoplozených vajíček líhly
dělnice, to zní
> dost neuvěřitelně...
> Vita Vydra
> http://web.fsv.cvut.cz/~vydra/
>
>
> ----- Original Message -----
> From: Vesely Emanuel <Eman.Vesely/=/CESA.cz>
>
> > http://www.rozhlas.cz/priroda/portal/_zprava/50348
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1851


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Dušan Solčansky --- 9. 10. 2002
Re: Prosklené úly (1849)

Fotografie presklených úľov som v súboroch na stiahnutie nenašiel. Ak by to bolo možné, chcel by som Vás týmto poprosiť o ich zverejnenie, resp. zaslanie na moju adresu.

Ďakujem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1852


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Karásek --- 9. 10. 2002
Re: Prosklené úly (1849) (1852)

Soubor snímků - Prosklené úly - (pro stáhnutí) jsem se pokusil meilovat souběžně s příspěvkem. Soubor byl však příliš široký, a já ještě trochu zápasím s technikou zmenšení a volbou formátu. Omlouvám se a prosím o nějaký den strpení.

zdravím Karásek

>Fotografie presklených úľov som v súboroch na stiahnutie >nenašiel. Ak by to bolo možné, chcel by som Vás týmto >poprosiť o ich zverejnenie, resp. zaslanie na moju adresu.

>Ďakujem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1853


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Emil Knopf --- 10. 10. 2002
Re: Matky (viry) (1835) (1837)

Emane, dík za odpověď na můj příspěvek "matky". Ostatní z něj asi nebudou chytří, proto se snažím odpovědět do konference. Tento příspěvek jsem odesílal do staré konference vcelari/=/cas3.iit.utb.cz dne 20.11.2001 !!
Bohužel vir si jej našel u některého z tehdejších účastníků,ořízl z příspěvku začátek a konec, takže vznikla docela slušná slátanina. Záhadou mi je, že změnil na mé adrese operátora ?? Cítím v tom lidskou ruku. Obtěžuji s tím konferenci, protože je pravděpodobné, že vir s mojí adresou byl rozeslán mnoha účastníkům staré konference, z nichž mnozí jsou i v této. Dostal jsem v poště 31 upozornění, že rozesílám vira. Určitě jich bude víc, proto vás prosím, dostanete li soubor "matky" s mým jménem, velikosti okolo 70kB, okamžitě soubor smažte!
Emil

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1854


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 10. 10. 2002
Re: Koupil bych kousek lipoveho dreva (1845)


Jestli jseš z Prahy nebo by Ti nedělalo problémy se dostat na Hollarovo
nám.na Praze 3 ,,nad Vinohradskou nemocnicí" pak zavolej
do Střední umělecko průmyslové školy Hollarová pana Zdeňka Rufera.Říkal ,že
jestli chce kdokoli ze včelařů tesat může se na něj s důvěrou obrátit.Jenom
mam pocit ,že na školní zahradě jsem viděl podstatně větší průměry špalků.
Miloš

Mrkvička Miloš
tel:0724 033043
m.mrkvicka/=/ael.cz

Zdravím včelaře.

Mám prosbu. Potřeboval bych na vyřezávání kousek lipového špalku.
Průměr mezi 15 a 20 cm, výška cca 30 cm.

Neměl byste někdo kousek takového lipového dřeva?

Díky

J. P. Baudiš

Případné odpovědi pište, prosím, na moji adresu:

baudis/=/or.cz




Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1855


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bohumil Horak --- 10. 10. 2002
Re: Koupil bych kousek lipoveho dreva (1845)

Vážení,
to mne inspirovala obálka našeho časopisu a chtělo by to špalek podstatně
větších rozměrů. Jen z Prahy do Ostravy je poněkud daleko.
B.Horák

----- Original Message -----
From: <m.mrkvicka/=/ael.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, October 10, 2002 8:58 AM
Subject: Re: Koupil bych kousek lipoveho dreva


>
> Jestli jseš z Prahy nebo by Ti nedělalo problémy se dostat na Hollarovo
> nám.na Praze 3 ,,nad Vinohradskou nemocnicí" pak zavolej
> do Střední umělecko průmyslové školy Hollarová pana Zdeňka Rufera.Říkal
,že
> jestli chce kdokoli ze včelařů tesat může se na něj s důvěrou
obrátit.Jenom
> mam pocit ,že na školní zahradě jsem viděl podstatně větší průměry špalků.
> Miloš
>
> Mrkvička Miloš
> tel:0724 033043
> m.mrkvicka/=/ael.cz
>
> Zdravím včelaře.
>
> Mám prosbu. Potřeboval bych na vyřezávání kousek lipového špalku.
> Průměr mezi 15 a 20 cm, výška cca 30 cm.
>
> Neměl byste někdo kousek takového lipového dřeva?
>
> Díky
>
> J. P. Baudiš
>
> Případné odpovědi pište, prosím, na moji adresu:
>
> baudis/=/or.cz
>
>
>
>
>


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1856


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaromir Marek --- 10. 10. 2002
Re: Koupil bych kousek lipoveho dreva (1845)

Také o tom přemýšlým, mám takovou ideu slepit latě do válce podobně jako
dříve sudy, nalepit zepředu vytesaný nos, jazyk ap. Dovnitř uvažuji buď celé
nástavky nebo almárku s výsuvy. Má s tím někdo zkušenost?
Lipové dřevo mám, pokud půjde o několik špalků jsem od Českého Krumlova.
Jaromír Marek.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1857


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Baudis Jan P. --- 11. 10. 2002
Re[2]: Prosklené úly (1849) (1852) (1853)


> Soubor snímků - Prosklené úly - (pro stáhnutí)

.....


Už je to na adrese:

http://www.vcely.or.cz/files/karasek/


(link je umístěn na stránce "soubory ke stažení", kapitola: "Kompletní
webové stránky, články a publikace" :

http://www.vcely.or.cz/files/


Zdraví

J. P. Baudiš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1858


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Baudis Jan P. --- 11. 10. 2002
Re[2]: Koupil bych kousek lipoveho dreva (1845) (1855)

Děkuji všem, kteří se ozvali, za nabídky lipového dřeva.

Určitě některou z nich brzy využiji.

Ještě jednou díky za pomoc!!!


J. P. Baudiš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1859


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Čejka --- 11. 10. 2002
Re: Re[2]: Prosklené úly (1849) (1852) (1853) (1858)

Chtělo by to ale ještě dát odkaz na zobrazení zvětšeného foto přímo do obrázku náhledu ... (jestli je k dispozici).

Zdeněk Čejka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1860


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Karásek --- 11. 10. 2002
Re: Re[2]: Prosklené úly (1849) (1852) (1853) (1858) (1860)

Zvětšení snímků ze souboru - Prosklené úly - lze provést překopírováním na svůj disk, otevřením a zvětšením jednotlivých .jpg souborů

zdravím Karásek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1861


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Emil Knopf --- 11. 10. 2002
kapatko

Kapatko
Dovoluji si do konference poslat připomínky k fumigaci s ohledem na použití stávajícího stavu použití oficielního kapátka dodávaného s léčivem Varidol Fum 5ml. Tisíce členů naší organizace obdrželi léčivo v léčivkách (skleničkách) které používá distributor VĆ Dol již 18 let. Moje zkušenosti s tímto „kapátkem“ jsou vesměs negativní. Po otevření, tj odříznutí čepičky je nutno obsah skleničky celý spotřebovat. To samozřejmě lze pouze v případě, že máte možnost celý ho spotřebovat najednou. V opačném případě musíte zbylý obsah nějak zajistit proti jeho úniku do prostoru a možnost dalšího použití. Prováděl jsem to utěsněním otvoru v kapátku nějakou zátkou. Většinou malým hřebíčkem . Nikdy se mi to nepovedlo na 100 procent, léčivo unikalo a „zapatlalo“ mi jak skleničku, tak následně ruce. Napadlo mě nahradit originální skleničku jinou, bezpečnější. Našel jsem lékovku“skleničku“ od léku Tramal,“lék proti bolesti“ s dětskou pojistkou a bezpečně zajištující jak spolehlivé dávkování po jednotlivých kapkách, tak spolehlivý uzávěr proti úniku kapaliny .Prostě do této lékovky obsah léčiva Varidol přeleji a můžu jej nosit třeba v kapse pro další použití. Těsní a spolehlivě kape po kapkách bez zahřívání v ruce. Jistě existují i jiné lékovky se stejným účinkem. Mnoho úspěchů s fumigací přeje Emil

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1862


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

SODINDO MALINGA --- 12. 10. 2002
CONFIDENTIAL BUSINESS ASSISTANCE.

0031613777023
AMSTERDAM,
THE NETHERLANDS.



CONFIDENTIAL BUSINESS PROPOSAL.

You may be surprised to receive this letter from me
since you do not know me personally. I am Sodindo Malinga, the first son of Tawanda Malinga,the most popular black farmer in Zimbabwe who was murdered in the land dispute in my country. I got your contact
through network online hence decided to write you.
Before the death of my father, he had taken me to
Johannesburg to deposit the sum of US8.6 million
(Eight million, Six Hundred thousand United States
dollars), in one of the private security company,
as he foresaw the looming danger in Zimbabwe this money was deposited in a box as gem stones to avoid much demurrage from security company. This amount was meant for the purchase of new machines and chemicals for the Farms and establishment of new farms in Swaziland.
This land problem came when Zimbabwean President Mr.
Robert Mugabe introduced a new Land Act Reform
wholly affecting the rich white farmers and some
few black farmers, and this resulted to the killing and mob action by Zimbabwean war veterans and some lunatics in the society. In fact a lot of people were killed because of this Land reform Act for which my father was one of the victims.

It is against this background that, I and my family
fled Zimbabwe for fear of our lives and are
currently staying in the Netherlands where we are
seeking political asylum and moreso have decided to
transfer my father’s money to a more reliable
foreign account. since the law of Netherlands
prohibits a refugee (asylum seeker) to open any
bank account or to be involved in any financial
transaction throughout the territorial zone of Netherlands, As the eldest son of my father, I am saddled with the responsibility of seeking a genuine foreign account where this money could be transferred without the knowledge of my government who are bent on taking everything we have got. The South African government seems to be playing along with them.

I am faced with the dilemma of moving this amount of
money out of South Africa for fear of going through
the same experience in future, both countries have
similar political history. As a businessman,I am
seeking for a partner who I have to entrust my
future and that of my family in his hands, I must let you know that this transaction is risk free. If you accept to assist me and my family, all I want you to do for me, is to make an arrangements with the security company to clear the consignment(funds) from their afiliate office here in the Netherlands as i have already given directives for the consignment to be brought to the Netherlands from South Africa.But before then all modalities will have to be put in place like change of ownership to the consignment
and more importantly this money I intend to use for
investmentment.

I have two options for you. Firstly you can choose
to have certain percentage of the money for nominating your account for this transaction. Or you can go into partnership with me for the proper profitable investment of the money in your country. Whichever the option you want, feel free to notify me. I have also mapped out 5% of this money for all kinds of expenses incurred in the process of this transaction.
If you do not prefer a partnership I am willing to
give you 10% of the money while the remaining 85%
will be for my investment in your country. Contact me
with the above telephone number or my E-mail address
while I implore you to maintain the absolute
secrecy required in this transaction.

Thanks, GOD BLESS YOU

Yours Faithfully,
Sodindo Malinga.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1863


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ing. Martin Kupka - kancelár --- 12. 10. 2002
RE: CONFIDENTIAL BUSINESS ASSISTANCE.

;jdi do prdele

s pozdravem Martin Kupka
Novohradská 21,370 01 Ceské Budejovice
tel: 0603 462 921

-----Original Message-----
From: SODINDO MALINGA [mailto:sodindo1/=/rediffmail.com]
Sent: Saturday, October 12, 2002 9:00 PM
Subject: CONFIDENTIAL BUSINESS ASSISTANCE.


0031613777023
AMSTERDAM,
THE NETHERLANDS.



CONFIDENTIAL BUSINESS PROPOSAL.

You may be surprised to receive this letter from me
since you do not know me personally. I am Sodindo Malinga, the first son of
Tawanda Malinga,the most popular black farmer in Zimbabwe who was murdered
in the land dispute in my country. I got your contact
through network online hence decided to write you.
Before the death of my father, he had taken me to
Johannesburg to deposit the sum of US8.6 million
(Eight million, Six Hundred thousand United States
dollars), in one of the private security company,
as he foresaw the looming danger in Zimbabwe this money was deposited in a
box as gem stones to avoid much demurrage from security company. This amount
was meant for the purchase of new machines and chemicals for the Farms and
establishment of new farms in Swaziland.
This land problem came when Zimbabwean President Mr.
Robert Mugabe introduced a new Land Act Reform
wholly affecting the rich white farmers and some
few black farmers, and this resulted to the killing and mob action by
Zimbabwean war veterans and some lunatics in the society. In fact a lot of
people were killed because of this Land reform Act for which my father was
one of the victims.

It is against this background that, I and my family
fled Zimbabwe for fear of our lives and are
currently staying in the Netherlands where we are
seeking political asylum and moreso have decided to
transfer my father’s money to a more reliable
foreign account. since the law of Netherlands
prohibits a refugee (asylum seeker) to open any
bank account or to be involved in any financial
transaction throughout the territorial zone of Netherlands, As the eldest
son of my father, I am saddled with the responsibility of seeking a genuine
foreign account where this money could be transferred without the knowledge
of my government who are bent on taking everything we have got. The South
African government seems to be playing along with them.

I am faced with the dilemma of moving this amount of
money out of South Africa for fear of going through
the same experience in future, both countries have
similar political history. As a businessman,I am
seeking for a partner who I have to entrust my
future and that of my family in his hands, I must let you know that this
transaction is risk free. If you accept to assist me and my family, all I
want you to do for me, is to make an arrangements with the security company
to clear the consignment(funds) from their afiliate office here in the
Netherlands as i have already given directives for the consignment to be
brought to the Netherlands from South Africa.But before then all modalities
will have to be put in place like change of ownership to the consignment
and more importantly this money I intend to use for
investmentment.

I have two options for you. Firstly you can choose
to have certain percentage of the money for nominating your account for
this transaction. Or you can go into partnership with me for the proper
profitable investment of the money in your country. Whichever the option you
want, feel free to notify me. I have also mapped out 5% of this money for
all kinds of expenses incurred in the process of this transaction.
If you do not prefer a partnership I am willing to
give you 10% of the money while the remaining 85%
will be for my investment in your country. Contact me
with the above telephone number or my E-mail address
while I implore you to maintain the absolute
secrecy required in this transaction.

Thanks, GOD BLESS YOU

Yours Faithfully,
Sodindo Malinga.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1864


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jakub Šmerda --- 13. 10. 2002
Re: CONFIDENTIAL BUSINESS ASSISTANCE.

Posledni dobou jsem obdrzel jiz nekolik mailu podobneho razu. Dovolim
si k tomuto jen dve poznamky:

1, doufam, ze nikoho nenapadne odesilatelum poskytovat nejake osobni
udaje! Jak to tak sleduji lidem tohoto razeni jde bud o to, aby
vyprali spinave penize nebo aby vam zrujnovali ucet.

2, nechapu, jak je mozne, ze tyto maily chodi pres konferenci! (Na
to, ze z ni jsou rozesilany viry jsem si jiz zvykl :-O)))

S pozdravem Kuba



Dne 12. říjen 2002, Vcelarska konference, <vcely/=/v.or.cz> napsal:

> 0031613777023
> AMSTERDAM,
> THE NETHERLANDS.
>
>
>
> CONFIDENTIAL BUSINESS PROPOSAL.
>
> You may be surprised to receive this letter from me
> since you do not know me personally. I am Sodindo Malinga, the first son of Tawanda Malinga,the most popular black farmer in Zimbabwe who was murdered in the land dispute in my country. I got your contact
> through network online hence decided to write you.
> Before the death of my father, he had taken me to
> Johannesburg to deposit the sum of US8.6 million
> (Eight million, Six Hundred thousand United States
> dollars), in one of the private security company,
> as he foresaw the looming danger in Zimbabwe this money was deposited in a box as gem stones to avoid much demurrage from security company. This amount was meant for the purchase of new machines and chemicals for the Farms and establishment of new farms in Swaziland.
> This land problem came when Zimbabwean President Mr.
> Robert Mugabe introduced a new Land Act Reform
> wholly affecting the rich white farmers and some
> few black farmers, and this resulted to the killing and mob action by Zimbabwean war veterans and some lunatics in the society. In fact a lot of people were killed because of this Land reform Act for which my father was one of the victims.
>
> It is against this background that, I and my family
> fled Zimbabwe for fear of our lives and are
> currently staying in the Netherlands where we are
> seeking political asylum and moreso have decided to
> transfer my fathers money to a more reliable
> foreign account. since the law of Netherlands
> prohibits a refugee (asylum seeker) to open any
> bank account or to be involved in any financial
> transaction throughout the territorial zone of Netherlands, As the eldest son of my father, I am saddled with the responsibility of seeking a genuine foreign account where this money could be transferred without the knowledge of my government who are bent on taking everything we have got. The South African government seems to be playing along with them.
>
> I am faced with the dilemma of moving this amount of
> money out of South Africa for fear of going through
> the same experience in future, both countries have
> similar political history. As a businessman,I am
> seeking for a partner who I have to entrust my
> future and that of my family in his hands, I must let you know that this transaction is risk free. If you accept to assist me and my family, all I want you to do for me, is to make an arrangements with the security company to clear the consignment(funds) from their afiliate office here in the Netherlands as i have already given directives for the consignment to be brought to the Netherlands from South Africa.But before then all modalities will have to be put in place like change of ownership to the consignment
> and more importantly this money I intend to use for
> investmentment.
>
> I have two options for you. Firstly you can choose
> to have certain percentage of the money for nominating your account for this transaction. Or you can go into partnership with me for the proper profitable investment of the money in your country. Whichever the option you want, feel free to notify me. I have also mapped out 5% of this money for all kinds of expenses incurred in the process of this transaction.
> If you do not prefer a partnership I am willing to
> give you 10% of the money while the remaining 85%
> will be for my investment in your country. Contact me
> with the above telephone number or my E-mail address
> while I implore you to maintain the absolute
> secrecy required in this transaction.
>
> Thanks, GOD BLESS YOU
>
> Yours Faithfully,
> Sodindo Malinga.

______________________________________________________________________
Reklama:
Nejenom anglicko-cesky slovnik: http://slovnik.seznam.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1865


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ing. Martin Kupka - kancelář --- 13. 10. 2002
RE: CONFIDENTIAL BUSINESS ASSISTANCE. (1865)

Já se omlouvám všem včelařům za odeslaní autora někam... ale chodí spousta
podobných nejen z konference.

s pozdravem Martin Kupka


-----Original Message-----
From: Jakub Šmerda [mailto:Jsmerda/=/seznam.cz]
Sent: Sunday, October 13, 2002 11:21 AM
To: Vcelarska konference
Subject: Re: CONFIDENTIAL BUSINESS ASSISTANCE.


Posledni dobou jsem obdrzel jiz nekolik mailu podobneho razu. Dovolim
si k tomuto jen dve poznamky:

1, doufam, ze nikoho nenapadne odesilatelum poskytovat nejake osobni
udaje! Jak to tak sleduji lidem tohoto razeni jde bud o to, aby
vyprali spinave penize nebo aby vam zrujnovali ucet.

2, nechapu, jak je mozne, ze tyto maily chodi pres konferenci! (Na
to, ze z ni jsou rozesilany viry jsem si jiz zvykl :-O)))

S pozdravem Kuba



Dne 12. říjen 2002, Vcelarska konference, <vcely/=/v.or.cz> napsal:

> 0031613777023
> AMSTERDAM,
> THE NETHERLANDS.
>
>
>
> CONFIDENTIAL BUSINESS PROPOSAL.
>
> You may be surprised to receive this letter from me
> since you do not know me personally. I am Sodindo Malinga, the first son
of Tawanda Malinga,the most popular black farmer in Zimbabwe who was
murdered in the land dispute in my country. I got your contact
> through network online hence decided to write you.
> Before the death of my father, he had taken me to
> Johannesburg to deposit the sum of US8.6 million
> (Eight million, Six Hundred thousand United States
> dollars), in one of the private security company,
> as he foresaw the looming danger in Zimbabwe this money was deposited in
a box as gem stones to avoid much demurrage from security company. This
amount was meant for the purchase of new machines and chemicals for the
Farms and establishment of new farms in Swaziland.
> This land problem came when Zimbabwean President Mr.
> Robert Mugabe introduced a new Land Act Reform
> wholly affecting the rich white farmers and some
> few black farmers, and this resulted to the killing and mob action by
Zimbabwean war veterans and some lunatics in the society. In fact a lot of
people were killed because of this Land reform Act for which my father was
one of the victims.
>
> It is against this background that, I and my family
> fled Zimbabwe for fear of our lives and are
> currently staying in the Netherlands where we are
> seeking political asylum and moreso have decided to
> transfer my fathers money to a more reliable
> foreign account. since the law of Netherlands
> prohibits a refugee (asylum seeker) to open any
> bank account or to be involved in any financial
> transaction throughout the territorial zone of Netherlands, As the eldest
son of my father, I am saddled with the responsibility of seeking a genuine
foreign account where this money could be transferred without the knowledge
of my government who are bent on taking everything we have got. The South
African government seems to be playing along with them.
>
> I am faced with the dilemma of moving this amount of
> money out of South Africa for fear of going through
> the same experience in future, both countries have
> similar political history. As a businessman,I am
> seeking for a partner who I have to entrust my
> future and that of my family in his hands, I must let you know that this
transaction is risk free. If you accept to assist me and my family, all I
want you to do for me, is to make an arrangements with the security company
to clear the consignment(funds) from their afiliate office here in the
Netherlands as i have already given directives for the consignment to be
brought to the Netherlands from South Africa.But before then all modalities
will have to be put in place like change of ownership to the consignment
> and more importantly this money I intend to use for
> investmentment.
>
> I have two options for you. Firstly you can choose
> to have certain percentage of the money for nominating your account for
this transaction. Or you can go into partnership with me for the proper
profitable investment of the money in your country. Whichever the option you
want, feel free to notify me. I have also mapped out 5% of this money for
all kinds of expenses incurred in the process of this transaction.
> If you do not prefer a partnership I am willing to
> give you 10% of the money while the remaining 85%
> will be for my investment in your country. Contact me
> with the above telephone number or my E-mail address
> while I implore you to maintain the absolute
> secrecy required in this transaction.
>
> Thanks, GOD BLESS YOU
>
> Yours Faithfully,
> Sodindo Malinga.

______________________________________________________________________
Reklama:
Nejenom anglicko-cesky slovnik: http://slovnik.seznam.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1866


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jiri Borik --- 13. 10. 2002
Re: CONFIDENTIAL BUSINESS ASSISTANCE. (1865)

On Sun, 13 Oct 2002, Jakub Šmerda wrote:

> 2, nechapu, jak je mozne, ze tyto maily chodi pres konferenci! (Na
> to, ze z ni jsou rozesilany viry jsem si jiz zvykl :-O)))

Vzhledem k tomu, ze adresa konference je adresou jako kazda jina, muze
kdokoli cokoli do konference poslat. To je dan za volny pristup k diskusi.
Je problem vetsiny elektronickych konferenci. Uvedenou nabidku jsem v
posledni dobe obdrzel asi desetkrat, vetsinou pres konference. Filtrovat
zpravy podobneho druhu automaticky je problematicke, takze nejlepsi reseni
je proste takove zpravy ignorovat.

Timto se zaroven omlouvam za zpravu mimo bezna temata konference.

Jirka Borik <jiri.borik/=/volny.cz>


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1867


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Baudis Jan P. --- 13. 10. 2002
Re[4]: Prosklené úly (1849) (1852) (1853) (1858) (1860)


> Chtělo by to ale ještě dát odkaz na zobrazení zvětšeného foto přímo do
> obrázku náhledu ... (jestli je k dispozici).

> Zdeněk Čejka

Autor právě dodal příslušné soubory (díky). Takže už je to na webu.
Kliknutím na obrázek si zobrazíte zvětšenou verzi.


J. P. Baudiš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1868


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Baudis Jan P. --- 13. 10. 2002
Technicka poznamka AD: CONFIDENTIAL BUSINESS ASSISTANCE. (1865)

AD spamy přes konferenci:


> Posledni dobou jsem obdrzel jiz nekolik mailu podobneho razu.

................

> nechapu, jak je mozne, ze tyto maily chodi pres konferenci!


Když to sem spamer pošle, tak to konferenční robot prostě rozešle.
Můžeme zařídit, že robot bude rozesílat jen takové příspěvky, které
přijdou z adresy některého z přihlášených účastníků (mailing list).
Doposavad je to tak, že příspěvek do konference můžete poslat z
jakékoliv adresy, a on se pak rozešle na adresy všech přihlášených
účastníků (mailing list).

Osobně mám pocit, že zatím těch spamů není tolik (a jsou i bez
otevírání rozpoznatelné ze "subjectu" - předmětu, takže je možné je
ihned smazat), abychom kvůli nim museli nějak omezovat provoz
konference. Ale bude-li to přání účastníků, klidně to spustíme.

Provoz webového rozhraní konference by zůstal bez jakýchkoliv změn.


> (Na to, ze z ni jsou rozesilany viry jsem si jiz zvykl :-O)))

Musím se přátelsky ohradit. Nakolik je mi známo, tak konferenční robot
nerozesílal žádný virus.

Nemůžeme za to, že zavirované počítače některých účastníků rozesílaly
na některé adresy jiných účastníků konference zavirované maily, které
se tvářily (jen to tak vypadalo), jakoby to byly příspěvky z
konference...

Sleduji provoz konference na několika e-mailových adresách. Na některé
adresy zavirovaný "jakoby-konferenční" mail dorazil, na některé
nepřišlo nic. Pochopitelně to fungovalo tak, že virus dorazil na
adresu, ze které přispívám do konference, ale na adresy, na kterých
provoz konference jen sleduji, žádný zavirovaný mail nedorazil. Při
analýze zavirovaných mailů (pseudo-příspěvků), které k nám dorazily,
jsme vždy konstatovali, že nešly přes konferenčního robota, ale
doputovaly vždy přímo od zavirovaného účastníka (i když jeho přesnou
adresu je těžko zjistit, protože virus za sebou zametá stopy - tj.
falšuje konečnou zpáteční adresu: "from").

Viz o tom něco i v mém příspěvku z 3. 10. 2002 s tématem "virus".

Omlouvám se za tento nevčelařský příspěvek, leč na aktuální téma
včelařské konference.

J. P. Baudiš


> Dne 12. říjen 2002, Vcelarska konference, <vcely/=/v.or.cz> napsal:

>> 0031613777023
>> AMSTERDAM,
>> THE NETHERLANDS.
>>
>>
>>
>> CONFIDENTIAL BUSINESS PROPOSAL.
>>
>> You may be surprised to receive this letter from me

..............

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1869


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fskalsky --- 14. 10. 2002
Poučení z krizového období pro stranu a společnost

UVCSV
Podporujeme oprávněné požadavky...souhlasíme s odchodem těch kteří se zkompromitovali vůči spoluobčanům...vycházíme z rozhodnutí FS o zrušení vedoucí úlohy KSC ..a v tomto smyslu již neplatí příslušná část stanov čSV...plně rehabilitujeme tyto členy.

Předseda Soukup předložil svou funkci otázce důvěry
předsedům a tajemníkum KV na mimořádném zasedání UV..,dále se dohodli že KV nebudou vivíjet žádnou činnost,včetně volebních jednání a konferencí.

Předseda Soukup ve volbách do FS na volební kandidátce.
Chceme budovat právní stát v duchu tradic...usilivat o upevnění parlamentní demokracie v duchu mezinárodné platných zásad...Jsem přesvědčen že všichni kteří mají rádi včely a zdravé životní prostředí dají ve volbách hlas...

Názor UV CSV na společnost-slovy redaktorky Burgerové.
...republika vře,šílenci vyhrožují,ukřivdění jedinci i celé skupiny se domáhají svých práv...

UVCSV navrhl v poslední chvíli před sjezdem Alternaivní možnosti uspořádání CSV.


Delegáti sjezdu
Faktem je že bylo schváleno období od posledního předcházejícího sjezdu a usnesení 5 sjezdu néni ani náznak nespokojenosti s činy komunistického režimu,jejimž výsledkem je současná jediná organizace.
Tímto tichým souzněním ztratily Zemské spolky i možnost žádat samostatně restituci svého majetku ,bez CSV.

Kroky KSC UVCSV v krizovém období zaslouží si uznání.

Pro společnost je to nové Unorové vítězství pracujícího lidu.

v dobrém franta.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1870


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Emanuel Vesely --- 14. 10. 2002
Re: Poučení z krizového období pro stranu a společnost (1870)

Nechce to už zavolat Chocholouška?

----- Original Message -----
From: "fskalsky" <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, October 14, 2002 9:59 AM
Subject: Poučení z krizového období pro stranu a společnost


UVCSV
Podporujeme oprávněné požadavky...souhlasíme s odchodem těch kteří se
zkompromitovali vůči spoluobčanům...vycházíme z rozhodnutí FS o zrušení
vedoucí úlohy KSC ..a v tomto smyslu již neplatí příslušná část stanov
čSV...plně rehabilitujeme tyto členy.

Předseda Soukup předložil svou funkci otázce důvěry
předsedům a tajemníkum KV na mimořádném zasedání UV..,dále se dohodli že
KV
nebudou vivíjet žádnou činnost,včetně volebních jednání a konferencí.

Předseda Soukup ve volbách do FS na volební kandidátce.
Chceme budovat právní stát v duchu tradic...usilivat o upevnění
parlamentní
demokracie v duchu mezinárodné platných zásad...Jsem přesvědčen že
všichni
kteří mají rádi včely a zdravé životní prostředí dají ve volbách hlas...

Názor UV CSV na společnost-slovy redaktorky Burgerové.
...republika vře,šílenci vyhrožují,ukřivdění jedinci i celé skupiny se
domáhají svých práv...

UVCSV navrhl v poslední chvíli před sjezdem Alternaivní možnosti
uspořádání CSV.


Delegáti sjezdu
Faktem je že bylo schváleno období od posledního předcházejícího sjezdu
a
usnesení 5 sjezdu néni ani náznak nespokojenosti s činy komunistického
režimu,jejimž výsledkem je současná jediná organizace.
Tímto tichým souzněním ztratily Zemské spolky i možnost žádat samostatně
restituci svého majetku ,bez CSV.

Kroky KSC UVCSV v krizovém období zaslouží si uznání.

Pro společnost je to nové Unorové vítězství pracujícího lidu.

v dobrém franta.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1871


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Soukal, Petr (CAP, GCF) --- 14. 10. 2002
RE: Poučení z krizového období pro stranu a společnost

myslim ze ano.
zna nekdo nejakeho dobreho psychiatra?
ps

-----Původní zpráva-----
Od: Emanuel Vesely [mailto:eman.vesely/=/cesa.cz]
Odesláno: 14. října 2002 10:09
Komu: Vcelarska konference
Předmět: Re: Poučení z krizového období pro stranu a společnost


Nechce to už zavolat Chocholouška?

----- Original Message -----
From: "fskalsky" <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, October 14, 2002 9:59 AM
Subject: Poučení z krizového období pro stranu a společnost


UVCSV
Podporujeme oprávněné požadavky...souhlasíme s odchodem těch kteří se
zkompromitovali vůči spoluobčanům...vycházíme z rozhodnutí FS o zrušení
vedoucí úlohy KSC ..a v tomto smyslu již neplatí příslušná část stanov
čSV...plně rehabilitujeme tyto členy.

Předseda Soukup předložil svou funkci otázce důvěry
předsedům a tajemníkum KV na mimořádném zasedání UV..,dále se dohodli že
KV
nebudou vivíjet žádnou činnost,včetně volebních jednání a konferencí.

Předseda Soukup ve volbách do FS na volební kandidátce.
Chceme budovat právní stát v duchu tradic...usilivat o upevnění
parlamentní
demokracie v duchu mezinárodné platných zásad...Jsem přesvědčen že
všichni
kteří mají rádi včely a zdravé životní prostředí dají ve volbách hlas...

Názor UV CSV na společnost-slovy redaktorky Burgerové.
...republika vře,šílenci vyhrožují,ukřivdění jedinci i celé skupiny se
domáhají svých práv...

UVCSV navrhl v poslední chvíli před sjezdem Alternaivní možnosti
uspořádání CSV.


Delegáti sjezdu
Faktem je že bylo schváleno období od posledního předcházejícího sjezdu
a
usnesení 5 sjezdu néni ani náznak nespokojenosti s činy komunistického
režimu,jejimž výsledkem je současná jediná organizace.
Tímto tichým souzněním ztratily Zemské spolky i možnost žádat samostatně
restituci svého majetku ,bez CSV.

Kroky KSC UVCSV v krizovém období zaslouží si uznání.

Pro společnost je to nové Unorové vítězství pracujícího lidu.

v dobrém franta.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1872


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ČSV - Odborné oddělení --- 14. 10. 2002
RE: Poučení z krizového období pro stranu a společnost (1872)


>
> Delegáti sjezdu
> Faktem je že bylo schváleno období od posledního
> předcházejícího sjezdu a usnesení 5 sjezdu néni ani náznak
> nespokojenosti s činy komunistického režimu,jejimž výsledkem
> je současná jediná organizace. Tímto tichým souzněním
> ztratily Zemské spolky i možnost žádat samostatně restituci
> svého majetku ,bez CSV.
>
Pravděpodobně podobná situace nastala v Německu, kde na troskách NSDAP i
po II. světové válce funguje centrální Deutscher Imker Bund. Zemské
spolky byly založeny na zemském uspořádání státu, proto také v
Československu fugnovaly Český svaz včelařů a Slovenský zväz včelárov.
Podobná situace je i v Rakousku, Švýcarsku a Francii - namátkou vybráno.

Myslí si snad někdo, že by bylo možno cokoliv prosadit, pokud by měl
jakýkoliv státní orgán pracovat kupříkladu se 14 spolky reprezentujícími
kraje?

Lněnička

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1873


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 14. 10. 2002
RE: Poučení z krizového období pro stranu a společnost

Co bylo bylo ... měli bychom se bavit o
budoucnosti a především o včelách a ne politice.
Pokud se mi cokoli nelíbí na současném stavu tak
to řeknu - a nebo lépe - dokážu ostatním že to
jde jinak a lépe.
Ale píšu z úplně jiného důvodu - praktického a
jak doufám k věci.

Kolik vybírají vaše organizace poplatky ?
jakou formu jste zvolili ??? za včelstvo, člena,
kombinovaně ?
kolik vybíráte za ošetření ???
jak to řešíte s včelařem jež není Váš člen ???
jak to řešíte se včelařem který ignoruje vaše
pravidla, legalizuje přesun u OVS a Vám ani
neřekne že na území Vaší ZO umístnil včelstva
(dokud na něj po roce nepřijdete)?
Nejsem typ člověka co by chtěl někoho ovládat ale
někteří včelaři chápou svobodu dost zvláštně. Je
mi upřímě jedno co druhý dělá a proč, pokud
neohrožuje nákazovou situaci. Ale občas si nevím
rady s podobným "jezevcem". Sám si léčím sám si
peru ...

Nezbeda Martin
(alias nezmar)

----- Původní zpráva -----
Od: ČSV - Odborné oddělení <uv.csv/=/tiscali.cz>
Datum: pondělí, 14. října 2002 v 12:28 odp.
Předmět: RE: Poučení z krizového období pro
stranu a společnost

>
> >
> > Delegáti sjezdu
> > Faktem je že bylo schváleno období od
> posledního
> > předcházejícího sjezdu a usnesení 5 sjezdu
> néni ani náznak
> > nespokojenosti s činy komunistického
> režimu,jejimž výsledkem
> > je současná jediná organizace. Tímto
> tichým souzněním
> > ztratily Zemské spolky i možnost žádat
> samostatně restituci
> > svého majetku ,bez CSV.
> >
> Pravděpodobně podobná situace nastala v
> Německu, kde na troskách NSDAP i
> po II. světové válce funguje centrální
> Deutscher Imker Bund. Zemské
> spolky byly založeny na zemském uspořádání
> státu, proto také v
> Československu fugnovaly Český svaz včelařů
> a Slovenský zväz včelárov.
> Podobná situace je i v Rakousku, Švýcarsku a
> Francii - namátkou vybráno.
>
> Myslí si snad někdo, že by bylo možno
> cokoliv prosadit, pokud by měl
> jakýkoliv státní orgán pracovat kupříkladu
> se 14 spolky reprezentujícími
> kraje?
>
> Lněnička
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1874


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vita Vydra --- 14. 10. 2002
Přednáška o plemenářské práci (1806) (1821)

Příteli Čermáku,
na pražské Konferenci zlepšovatelů máte mít přednášku o plemenářské práci. Byl bych nerad
aby mi utekla, máte již představu, kdy bude na programu?
Děkuji.
Vita Vydra
http://web.fsv.cvut.cz/~vydra/

P.S. Dotaz posílám přes konferenci, myslím, že to může zajímat více včelařů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1875


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Prchal --- 15. 10. 2002
Re: Poučení z krizového období pro stranu a společnost (1874)

>
> Kolik vybírají vaše organizace poplatky ?
> jakou formu jste zvolili ??? za včelstvo, člena,
> kombinovaně ?
> kolik vybíráte za ošetření ???
> jak to řešíte s včelařem jež není Váš člen ???
> jak to řešíte se včelařem který ignoruje vaše
> pravidla, legalizuje přesun u OVS a Vám ani
> neřekne že na území Vaší ZO umístnil včelstva
> (dokud na něj po roce nepřijdete)?
> Nejsem typ člověka co by chtěl někoho ovládat ale
> někteří včelaři chápou svobodu dost zvláštně. Je
> mi upřímě jedno co druhý dělá a proč, pokud
> neohrožuje nákazovou situaci. Ale občas si nevím
> rady s podobným "jezevcem". Sám si léčím sám si
> peru ...

A co bys chtěl řešit, na to jsou jednoznačné předpisy. A mimo ně není nikoho
možno k ničemu nutit.
Taky nejsem ve svazu.
Přijedete v černým mercedesu s kouřovými skly a zazní několik dávek ze
samopalu ?

Třeba ošetřuju včelstva líp než devadesát procent Vašich členů.
Jak to chcete zjistit ?

Zdraví PP.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1876


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vesely Emanuel --- 15. 10. 2002
RE: Poučení ..

:>Kolik vybírají vaše organizace poplatky ?
:>jakou formu jste zvolili ??? za včelstvo, člena,
:>kombinovaně ?
:>kolik vybíráte za ošetření ???

V okresu Pardubice to bylo od 16 do 24 Kč na včelstvo navíc k těm povinným
příspěvkům.
V listopadu uvidím aktuální stav na vyúčtování dotací.
Jediná ZO (z 5) vybírá zvlášt na léky hotové peníze v létě, ostatní to
"spláchnou" s dotacemi.
Mě se to zdá komplikovanější, ale oni si to chválí.

:>jak to řešíte s včelařem jež není Váš člen ???
:>jak to řešíte se včelařem který ignoruje vaše
:>pravidla, legalizuje přesun u OVS a Vám ani
:>neřekne že na území Vaší ZO umístnil včelstva
:>(dokud na něj po roce nepřijdete)?

:>neohrožuje nákazovou situaci. Ale občas si nevím
:>rady s podobným "jezevcem". Sám si léčím sám si
:>peru ...

"řešil" jsem dva takové případy. Základní páka je registrace a předložení
potvrzení při žádosti o dotace. Když tu mateřskou ZO upozorníš, že včelař XY
má včely na území tvé organizace, a včelaře na povinnost registrace, dá se
to do pořádku. OVS formálně povolí jakýkoli přesun, pokud v tom není mor a
varroa. Pořádek si musíme uhlídat sami, hrozba šíření nemocí by nás měla
motivovat.
Problémy vidím v narůstající laxnosti včelařů, nedbalém léčení a při
vymizení včelstev se maximálně utrousí poznámka, že mu to někdo vyloupil. Že
to může být kolapsem z roztoče, to mi nechtějí věřit. Když to srovnám s
chovem psů, králíků atd, tak většina si psa nechá očkovat proti vzteklině,
na ostatní se přijde při nějakém náhodném pokousání. Lidi jsou lidi, včelaři
nebo pejskaři, to je jedno. Veterináři nikde nic nekontrolují, když to nikdo
neudá.

Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1877


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ing. Martin Kupka - kancelář --- 15. 10. 2002
RE: Poučení .. (1877)

České Budějovice členský příspěvek 80 Kč na člena a rok a dále za léčení
formidol+ fumigace,aceton, gabon ... počítám tak 8 Kč na včelstvo se bude
strhávat pomocí programu evidence ZO ČSV jde to dobře ale nesmí se to
zapomenout před výplatou srazit.
letos část důvěrníků vybírala za formidol a tak atˇsi to rozdají zpět
alespoň se jim to pořádně zprotiví a nebude je to bavit.proč to dělat
jednoduše , když to jde složitě ??? O:-))).

s pozdravem Martin Kupka
Novohradská 21,370 01 České Budějovice
tel: 0603 462 921

-----Original Message-----
From: Vesely Emanuel [mailto:Eman.Vesely/=/CESA.cz]
Sent: Tuesday, October 15, 2002 9:02 AM
To: 'Vcelarska konference'
Subject: RE: Poučení ..


:>Kolik vybírají vaše organizace poplatky ?
:>jakou formu jste zvolili ??? za včelstvo, člena,
:>kombinovaně ?
:>kolik vybíráte za ošetření ???

V okresu Pardubice to bylo od 16 do 24 Kč na včelstvo navíc k těm povinným
příspěvkům.
V listopadu uvidím aktuální stav na vyúčtování dotací.
Jediná ZO (z 5) vybírá zvlášt na léky hotové peníze v létě, ostatní to
"spláchnou" s dotacemi.
Mě se to zdá komplikovanější, ale oni si to chválí.

:>jak to řešíte s včelařem jež není Váš člen ???
:>jak to řešíte se včelařem který ignoruje vaše
:>pravidla, legalizuje přesun u OVS a Vám ani
:>neřekne že na území Vaší ZO umístnil včelstva
:>(dokud na něj po roce nepřijdete)?

:>neohrožuje nákazovou situaci. Ale občas si nevím
:>rady s podobným "jezevcem". Sám si léčím sám si
:>peru ...

"řešil" jsem dva takové případy. Základní páka je registrace a předložení
potvrzení při žádosti o dotace. Když tu mateřskou ZO upozorníš, že včelař XY
má včely na území tvé organizace, a včelaře na povinnost registrace, dá se
to do pořádku. OVS formálně povolí jakýkoli přesun, pokud v tom není mor a
varroa. Pořádek si musíme uhlídat sami, hrozba šíření nemocí by nás měla
motivovat.
Problémy vidím v narůstající laxnosti včelařů, nedbalém léčení a při
vymizení včelstev se maximálně utrousí poznámka, že mu to někdo vyloupil. Že
to může být kolapsem z roztoče, to mi nechtějí věřit. Když to srovnám s
chovem psů, králíků atd, tak většina si psa nechá očkovat proti vzteklině,
na ostatní se přijde při nějakém náhodném pokousání. Lidi jsou lidi, včelaři
nebo pejskaři, to je jedno. Veterináři nikde nic nekontrolují, když to nikdo
neudá.

Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1878


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ČSV - Odborné oddělení --- 15. 10. 2002
RE: Přednáška o plemenářské práci (1806) (1821) (1875)

Posilam definitivni predbezny casovy rozvrh konference:
Lnenicka

Program XIII. konference vynálezců a zlepšovatelů ve včelařství

Pátek 18. října 2002 Sál 1
15:00 - 15:10       Zahájení konference Dr. Ing. František Kamler
15:10 - 15:30        Nemoci a choroby včel
       Úvodní referát - Ing. Vladimír Veselý, CSc.
15:30 - 15:40        Retrospektivní pohled na testování rezistence roztoče
Varroa destructor na léčiva v SR. - Ing. Ján Kopernický, CSc., MVDr. R.
Jendreják, CSc.
15:40 - 15:55        Bakterie Enterobacter cloacae jako patogen roztoče
Varroa destructor - Jaroslav Hrabák
15:55 - 16:10        Využití aerosolových vyvíječů - Dr. Ing. František
Kamler
16:10 - 17:00        Diskuse

Sobota 19: října 2002 Sál 1
09:15 - 10:30        Referáty delegátů kongresu Apislávie

11:00 - 11:20        Plemenářská práce
       Úvodní referát Ing. Dalibor Titěra, CSc.
11:20 - 11:35       Odlišnosti chovu včel v chovech plemenných a produkčních
Ing. Květoslav Čermák, Csc.
11:35 - 12:00        Diskuse

12:15 - 12:30        Včelařské pomůcky a ošetřování včelstev
       Úvodní referát – Dr. Ing. František Kamler
12:30 – 12:40        Zkušenosti s ochranou včel při používání agrochemikálií
v zemědělství na Slovensku, RNDr. T. Čermáková
12:40 - 12:50       Budou dvoumatkové provozní metody pro naše včelaře běžné
? - Jindřich Boháč
12:50 - 13:00       Zhodnocení 24 rámkového radiálního medometu zařazeného
do včelařského provozu - Ing Michal Mačička CSc.
13:00 - 13:10        Životnost letních včel a její vliv na časnou snůšku -
Jindřich Boháč
13:10 - 13:20        Včelaření v třínástavkovém úle Peter Vodila
13:20 - 13:30        Informační biotechnologie ve včelařství - Ing. Miroslav
Hansmann
13:30 - 14:00        Diskuse

14:00 - 14:20        Úvodní referát Problematika komerčních včelařských
provozů- Dr. Ing. František Kamler
14:20 - 14:35        Zkušenosti z 12 let komerčního včelařského provozu - Jan
Kolomý
14:35 - 14:45        Problematika melezitózního medu - Dr. Ing. František
Kamler
14:45 - 15:00        Problémy komerčního chovu včelích matek - Jaroslav
Sedláček
15:00 - 15:15        Srovnání včelaření s různou výškou rámku - Ing.
Květoslav Čermák, CSc.
15:15 - 15:45        Diskuse
16:00 - 16:20        Vyhodnocení nejlepších zlepšovatelů a vynálezců
16:20 - 16:50        Vyhodnocení soutěže Český med 2002



> -----Original Message-----
> From: Vita Vydra [mailto:vydra/=/fsv.cvut.cz]
> Sent: Monday, October 14, 2002 2:49 PM
> To: Vcelarska konference; Květoslav Čermák
> Subject: Přednáška o plemenářské práci
>
>
> Příteli Čermáku,
> na pražské Konferenci zlepšovatelů máte mít přednášku o
> plemenářské práci. Byl bych nerad aby mi utekla, máte již
> představu, kdy bude na programu? Děkuji. Vita Vydra
http://web.fsv.cvut.cz/~vydra/

P.S. Dotaz posílám přes konferenci, myslím, že to může zajímat více
včelařů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1879


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Emil Knopf --- 15. 10. 2002
Tachovsky ul


Tachovsky ul

Protože v konferenci několikrát zaznělo, že nějaký přítel chce začínat s pěstováním včel v úlech zvaných „Tachovské“, chtěl bych se k nim blíže vyjádřit.
Tak zvané tachováky existují ve dvou variantách.
1/ Starší se dnem česnovým náběhem cca 45 procent, s odděleným podmetem, s plechovým krmítkem v podmetu.(podmety jsme většinou upravovali vyříznutím až na límec cca 5cm) a plechová krmítka zrušili.
2/ Novější se dnem s vysokým podmetem, vodorovným dnem s mřížkou a stropním krmítkem.
U obou typů jsou pak 3nástavky na studenou stavbu pro rámečky 39*24, po 9 kusech na nástavek.
Víka těchto úlů mají tyto vrstvy: seshora pod víkem vlnitý papír slisovaný do cca vrstvy 3cm. Pod ním filcová dečka cca 2cm, pod ní rouška s plátna.
Fumigace v tachovácích:
Pokud chceme dodržet návod starý 18 let a fumigovat v nástavku ve svislé poloze, je pro nás jediná možnost fumigovat v posledním horním nástavku. Protože se jedná o podzimní fumigaci, máme většinou včelstva ve dvou, nebo třech nástavcích, připravena a zakrmena na zimování.
Pro tuto operaci musíme:
1/ Odebrat postupně nejméně 3 vrstvy z víka, tj. papírovou vložku, filc, roušku , event. další vložku.(síťku proti zatmelení, jakou používám já)
2/ vyjmout krajní plást, eventuelně jej omést od včel,označit jménem včelstva a uložit do volného nástavku, protože jej budeme za několik týdnů vracet zpět. Označení je důležité abychom jej vrátili do stejného včelstva s ohledem na šíření nemocí.
3/Fumigovat, t.zn. nakapat fumigační látku na pásek, ten zespodu zapálit, napíchnout na hřebík a ten spolu s páskem vsunout do předposledního plástu tak, aby byl 2 cm od stěny a 2cm od předposledního plástu.
4/ po cca 1 hodině zkontrolovat, zda nám úly neshořely, protože jsme proti tomuto dali do podmetu pod předpokládané umístění doutnajícího pásku podložku z plechu, nebo alespoň z alobalu 15x15cm.
5/ Toto celé opakujeme cca 3x. Po skončení posledního ošetření smíme vrátit poslední vyjmutý plást včelstvu zpět. Důsledně dodržujeme vrácení plástů tam kam patří, abychom nepodporovali přenos nemocí.

Ať se vám dobře fumiguje. !
Hlavně zdravím ty, kteří obhospodařují více včelstev a na včelnicích. Pokud dodržujete všechny stávající 18 let staré předpisy, klobouk před vámi dolu.
Emil

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1880


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Čejka --- 16. 10. 2002
Re: Tachovsky ul (1880)

Chtěl bych jenom podotknout, protože jsem také zatím postavil svoje včelaření na tomto typu úlu (ale upraveném), že starší , resp. původní typ Tachováku neměl dodrženu včelí mezeru mezi nástavky! Já jsem si vyráběl na základě původního tachovského nástavkového úlu nové nástavky, dna i víka, ale již s dodrženou včelí mezerou.
Dnes bych ale již volil nástavky čtvercové na 10-11 rámků místo tachovských obdélníkových na 9 rámků.

Zdeněk Čejka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1881


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 16. 10. 2002
ZO & příspěvky

Pane Prchale ...
chvíli jsem přemýšlel jestli má cenu reagovat.
Vaše reakce mi připadla poněkud prchlivá ...

> A co bys chtěl řešit, na to jsou jednoznačné
> předpisy. A mimo ně není nikoho
> možno k ničemu nutit.
svět nejsou jen předpisy a i předpisy umožňují
používat hlavu za předpokladu že dodržíme daná
pravidla.


> Taky nejsem ve svazu.
> Přijedete v černým mercedesu s kouřovými
> skly a zazní několik dávek ze
> samopalu ?
>
> Třeba ošetřuju včelstva líp než devadesát
> procent Vašich členů.
> Jak to chcete zjistit ?
Nemám mercedes, lidi nestíhám. Snažím se s každým
domluvit.
Naprostá většina těch co ošetřují dobře a lépe
ani nic neskrývá a netají. Naopak se sami ozvou a
podělí se o vlastní zkušenosti. Pomáhají a mají
osobní zájem na tom aby i ostatní měli včelstva
zdravá. Často i "zaskočí" u důchodců pokud jim
zdravotní stav neumožňuje práci udělat pořádně.
Takoví lidé si s vámi o problému popovídají a
většinou je to přínosem pro obě strany. To že se
někdo izoluje ( a je jedno jestli člověk je a
nebo není ve svazu - v tom není problém, pokud
ctí společný zájem udržení včelařství ) a jen
kritizuje okolí jak ho omezuje. Je to i první
předpoklad toho, že začne při své "morální" a
inteligenční nadřazenosti dělat chyby. Nikdo
přece není dokonalý ...


Ostatním děkuji za věcné příspěvky k danému
problému. Potřeboval jsem si udělat alespoň dílčí
obrázek jak to lze řešit

Martin Nezbeda


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1882


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fskalsky --- 16. 10. 2002
Novinka-v obsluze včelstev v nástavkových úlech.

Manuelní,mobilní,manipulační zařízení ,na internetu vcekly.or.cz/files je vystaveno/z malým vylepšením/ve Včelařské prodejně Brno Koliště 25.
výstavka je zajistěna do konce října.
zavírací hodina je 16.30hod. tel. 545 574 965

franta.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1883


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gabriel Kominek --- 16. 10. 2002
RE: Novinka-v obsluze včelstev v nástavkových úlech. (1883)

Vážený priateľu, uvedená webová stránka je zrejme chybná- nedostupná
G.M.Komínek

> Manuelní,mobilní,manipulační zařízení ,na internetu vcekly.or.cz/files
je
> vystaveno/z malým vylepšením/ve Včelařské prodejně Brno Koliště 25.
> výstavka je zajistěna do konce října.
> zavírací hodina je 16.30hod. tel. 545 574 965
>
> franta.
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1884


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Čejka --- 16. 10. 2002
Re: Novinka-v obsluze včelstev v nástavkových úlech. (1883) (1884)

Správná adresa je http://www.vcely.or.cz/files/fskalsky/index.html

... překlep ... to se stává ...

Zdeněk Čejka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1885


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jiri Borik --- 16. 10. 2002
Re: Tachovsky ul (1880)

On Tue, 15 Oct 2002, Emil Knopf wrote:

> 2/ vyjmout krajní plást, eventuelně jej omést od včel,označit jménem
> včelstva a uložit do volného nástavku, protože jej budeme za několik týdnů
> vracet zpět. Označení je důležité abychom jej vrátili do stejného včelstva
> s ohledem na šíření nemocí.

Kolega ma tachovaky a vyndava na zimu z kazdeho nastavku krajni plasty,
takze v nastavku zustava pres zimu jen 7 plastu. Ja mam uly ctvercove na
teplou stavbu, takze vyndavam 2-3 zadni. Vcelku se to osvedcuje, v ulu je
lepsi cirkulace vzduchu, takze mi prestaly plesnivet zadni plasty.

Tato mezera by na fumigaci mela stacit. U nas pouzivame aerosol, takze
prakticky s fumigaci to nemam overene.

Jirka Borik <jiri.borik/=/volny.cz>


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1886


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vesely Emanuel --- 17. 10. 2002
RE: Tachovsky ul

:>teplou stavbu, takze vyndavam 2-3 zadni. Vcelku se to
:>osvedcuje, v ulu je
:>lepsi cirkulace vzduchu, takze mi prestaly plesnivet zadni plasty.

Nevim nevim, ale já bych to nedělal. Musí se přeci zhoršit tepelná izolace
chomáče. Fakt je, že včely vydrží hodně a to že přežijí, není ještě důkaz.
Není to přece přirozené, když to uděláš v létě, tak ti to včely prostaví.
Asi vědí proč. Tu cirkulaci bych nechal na nich. Myslím, že lepší jsou očka
a síť ve dně. Já mám trochu Plíseň jen v moravských universálech, kde mám
pevné dno (nechce se mi to prořezávat, protože si už 4 roky říkám, že je
vyhodím.).
Rád bych znal názor expertů.
Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1887


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vesely Emanuel --- 17. 10. 2002
RE: Přednáška o plemenářské práci

Nešlo by ty přednášky zveřejnit na internetu?
Třeba na webu Dolu www.beedol.cz nebo http://www.vcelarstvi.cz/svaz/
Témata jsou velmi zajímavá a každý nemůže být v pátek v 15.00 v Praze.

Mimochodem ze stránky http://www.vcelarstvi.cz ani z beedol.cz se na stránku
svazu přímo nedostanete, vypadá to, že stránka svazu je jen pro znalce (jako
náš časopis), sice byla aktualizovaná 30.1.2002, ale datum tam už je
30.12.2002. A hlavně že je na beedol.cz link na seznam.cz a toplist. Celý
web Dolu vypadá dost amatérsky proti stránce Přeboje. Jsou to sice prkotiny,
ale právě proto. Všechno to se asi platilo z jednoho měšce (státního) a
instituce se nedomluví. Nezdá se mi to tak komplikované aby to nešlo
provázat. Ale tyhle diskuze i kolem
časopisu včelařství na internetu tu byly a nechci to znovu rozviřovat.
Stejně to nepochopím, tak mi to všechno promiňte.
Eman


:>Posilam definitivni predbezny casovy rozvrh konference:
:>Lnenicka
:>
:>Program XIII. konference vynálezců a zlepšovatelů ve včelařství

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1888


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jkala --- 17. 10. 2002
Re: Tachovsky ul (1887)

Emane, nejsem expert, proto se pouze připojuji do diskuze na konečně
zajímavé téma.

Mnoho let se přesvědčuji, že vyjmout krajní plást je pro včely určitě
přijatelnější, než se vypořádat s plísní na plástech ( ta se objeví na
neobsednutých plástech již koncem zimy či v předjaří s počátkem plodování).
Ať je to u několika mých již ubývajících tachováků, nebo nástavků po 11
rámcích 39x24.
Pokud jsem měl včelstva s plesnivými plásty, vždy byla tak zdecimovaná, že z
nich nic nebylo. Ono to nepochybně vzájemně souvisí.

Problém je opravdu ten, že pokud krajní plást v horním nástavku vyndám
příliš brzy některá včelstva mezeru prostaví divočinou a zanesou zásobami.
Tu divočinu přistaví ke stěně úlu, stropu, či sousednímu plástu a je to
hrozná řezničina to odstranit. Jiná včelstva si mezery ale ani nevšimnou. V
tachovácích ji prostaví častěji, u těch na 11 rámků prakticky jen při
postavení na studenou
stavbu.
Vyjmout krajní plásty v horním nástavku je proto dle mého možné nejdříve
koncem srpna po zakrmení,
ale je to zásah navíc.

U tachováku ( TNÚ ) vyndavám především 1. a 9. rámek ze spodního patra
někdy
je nahradím už teď na podzim rámkem stavebním ( proužek mezistěny pod horní
loučkou) - aby kdyby chtěly tak si postaví, ale myslím, že se mi to ještě
nestalo - je to jen sichr kdybych to nestihl na jaře). Někdy jsou však na
jaře plesnivé i loučky nepostavených stavebních rámků, ale to tolik
neublíží. Tak mi vychází lepší mít dole jen rámků 7 a na jaře tam teprve
vložit ty stavební. Stejně ten spodní nástavek obvykle na jaře přemisťuji
nahoru dřív, než včely začnou stavět.

V horním patře vyndavám u TNÚ pravý rámek, tedy 9. ( jsem pravák ) a do
vzniklé mezery pak bez problémů vložím doutnající pásek s kapkami varidolu
fum. Běžný stavební křebík ( asi 60mm ) tak jde bez problémů zapíchnout do
8. plástu po pouhém nadzvednutí víka levou rukou. Před zapálením pásek
posunu na hřebíku tak, aby v mezeře visel symetricky a nikde se nedotýkal
ani stěny úlu ani plástu. ( před tím pouze ucpu molitanem česno ).

Pokud stavební rámek v horním patře včely postaví ( to se stává v září jen u
několika málo včelstev s mladou matkou ) tak tento panenský plást se
zásobami vyjmu a po
provedení fumigace buď vrátím, nebo pokud jsem měl kde skladovat uchovám do
jara a vypomůžu některým slabším. Málokdy to však byla ta včelstva, která to
koncem na podzim postavila. Ta jsou obvykle nejvitálnější a ani na jaře
žádnou pomoc
nepotřebují. Takže rámky neoznačuji, protože stejně nepřijdou do původních
včelstev.

Na druhém stanovišti používáme aerosol, tak nemusím krajní rámek v horním
patře vyndavat. Je to mnohem pohodlnější. Plásty v horním patře plesniví jen
u špatných včel a špatného úlu.

Očka a síť ve dně jsou určitě dobrá opatření, ale pro oba způsoby léčby je
třeba udržet po určitou dobu hermetičnost úlu. Takže si myslím, že co
ušetřím na čase proti shora popsanému způsobu utratím na ucpání oček,
spodního síta a česna a po uplynutí předepsané doby zase musím vše vrátit do
původního stavu.

Jak to udělat, aby ta manipulační mezera pro fumigaci tam byla a přitom ji
včely
nezastavěly?

Ještě jeden námět do diskuze: kdysi jsem pokusničil s ležany na r.m. 39x35.
Do úlu se vešlo 21 rámků na teplou stavbu. Na zimu jsem ponechal v úlu 7 až
9 rámků, přes poslední rámek jsem pověsil igelit a zbytek prostoru byl
prázdný. Přesto, že celý úl byla vlastně bedna uteplená 3cm polystyrénem
mezera po chybějících asi 12 medníkových rámcích byla zřejmě příliš velká,
protože mi vždy asi polovina včelstev přes zimu uhynula. Pokud jsem za
poslední plást svisle zasunul desku polystyrenu, která sahala od stropu
téměř až ke dnu, včelstva zvládla zimu normálně. Tak přece jen velikost
prázdného prostoru v bočním sousedství plástů hraje roli a někde ta únosná
hranice musí být.

Podstatným problémem je dostatečně uteplený a hlavně paropropustný strop.
Ten ostatně považuji za nejhůř řešenou součást všech úlů, které znám ( kromě
ČjÚ, který však strop nemá ).

Josef Kala
pepa.kala/=/volny.cz
http://gw.dup.cz/vcelam/cejka/index.html

:>teplou stavbu, takze vyndavam 2-3 zadni. Vcelku se to
:>osvedcuje, v ulu je
:>lepsi cirkulace vzduchu, takze mi prestaly plesnivet zadni plasty.

Nevim nevim, ale já bych to nedělal. Musí se přeci zhoršit tepelná izolace
chomáče. Fakt je, že včely vydrží hodně a to že přežijí, není ještě důkaz.

Rád bych znal názor expertů.
Eman



---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.401 / Virová báze: 226 - datum vydání: 9.10.2002


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1889


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ČSV - Odborné oddělení --- 18. 10. 2002
RE: Přednáška o plemenářské práci (1888)

Přednášky asi ne, ale od většiny z nich mám vyžádána abstrakta, ta by
uveřejnit nejspíš šlo. Budu se tím zabývat po výstavě a po týdnu
dovolené, který si po skončení beru na trochu zrekreování.

Jinak předpokládám, že postupně vyjdou plné texty přednášek v časopisu
Včelařství, podobně jako při minulých konferencích.

S pozdravem

Lněnička

> -----Original Message-----
> From: Vesely Emanuel [mailto:Eman.Vesely/=/CESA.cz]
> Sent: Thursday, October 17, 2002 11:55 AM
> To: 'Vcelarska konference'
> Subject: RE: Přednáška o plemenářské práci
>
>
> Nešlo by ty přednášky zveřejnit na internetu?
> Třeba na webu Dolu www.beedol.cz nebo
> http://www.vcelarstvi.cz/svaz/ Témata > jsou velmi zajímavá a
> každý nemůže být v pátek v 15.00 v Praze.
>
> Mimochodem ze stránky http://www.vcelarstvi.cz ani z
> beedol.cz se na stránku svazu přímo nedostanete, vypadá to,
> že stránka svazu je jen pro znalce (jako náš časopis), sice
> byla aktualizovaná 30.1.2002, ale datum tam už je 30.12.2002.
> A hlavně že je na beedol.cz link na seznam.cz a toplist. Celý
> web Dolu vypadá dost amatérsky proti stránce Přeboje. Jsou to
> sice prkotiny, ale právě proto. Všechno to se asi platilo z
> jednoho měšce (státního) a instituce se nedomluví. Nezdá se
> mi to tak komplikované aby to nešlo provázat. Ale tyhle
> diskuze i kolem
> časopisu včelařství na internetu tu byly a nechci to znovu
> rozviřovat. Stejně to nepochopím, tak mi to všechno promiňte. Eman
>
>
> :>Posilam definitivni predbezny casovy rozvrh konference:
> :>Lnenicka :> :>Program XIII. konference vynálezců a
> zlepšovatelů ve včelařství
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1890


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavol Ballon --- 18. 10. 2002
nískonadstavkové včelárenie

Rád by som vedel vaše názory na nízkonadstavkové včelárenie v tenkostenných neuteplených úľoch.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1891


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojta Protivínský --- 18. 10. 2002
Prosba: Kdo od Brna na PRAGA AGRO?

Je tu, prosím, někdo z okolí Brna, kdo se chystá dnes (18.10.) nebo zítra
(19.10.) do Prahy na výstavu Praga Agro? Potřeboval bych tam dopravit jednu
kazetu. Přivezl bych ji dnes odpoledne - večer. Na cestovné přispěji.

S obdobným dotazem se na Vás obrací pan Vodička. Potřeboval by z Prahy
přivést nějaké věci (vejde se do Formana/Felicie combi nebo do
Favorita/Felicie se sklopenými zadními sedadly).

Můžete a chcete-li, oslovte jej prosím, přímo na jeho stánku APIDOMIA - J.
Vodička, ZVRATNÉ MEDOMETY.

Předem děkuji.

Vojta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1892


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vlastimil Protivínský --- 18. 10. 2002
Prosba: Kdo od Brna na PRAGA AGRO? (1880) (1886)

Je tu, prosím, někdo z okolí Brna, kdo se chystá dnes (18.10.) nebo zítra
(19.10.) do Prahy na výstavu Praga Agro? Potřeboval bych tam dopravit jednu
kazetu. Přivezl bych ji dnes odpoledne - večer. Na cestovné přispěji.

S obdobným dotazem se na Vás obrací pan Vodička. Potřeboval by z Prahy
přivést nějaké věci (vejde se do Formana/Felicie combi nebo do
Favorita/Felicie se sklopenými zadními sedadly).

Můžete a chcete-li, oslovte jej prosím, přímo na jeho stánku APIDOMIA - J.
Vodička, ZVRATNÉ MEDOMETY.

Předem děkuji.

Vojta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1893


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 18. 10. 2002
Antwort: Prosba: Kdo od Brna na PRAGA AGRO?


Ak by ste nezohnali niekoho blizsie odchadzam z Malaciek / t.j. 40 km od
Breclavy / 19.10. o 5,00 .
Kazetu by ale bolo treba dopravit ku mne / idem autobusom /.
tel. 00421 903 697 671
Matej


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1894


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Benda --- 20. 10. 2002
Vcelarska prodejna

Nevite nekdo o otevrene vcelarske prodejne v Ceskych Budejovicich nebo co nejblize. Prodejna v CB je po povodni stale uzavrena. Prosim o radu.
Dekuji.
Pavel Benda

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1895


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jiri Borik --- 20. 10. 2002
RE: Tachovsky ul (1887)

On Thu, 17 Oct 2002, Vesely Emanuel wrote:

> :>teplou stavbu, takze vyndavam 2-3 zadni. Vcelku se to
> :>osvedcuje, v ulu je
> :>lepsi cirkulace vzduchu, takze mi prestaly plesnivet zadni plasty.
>
> Nevim nevim, ale já bych to nedělal. Musí se přeci zhoršit tepelná izolace
> chomáče. Fakt je, že včely vydrží hodně a to že přežijí, není ještě důkaz.
> Není to přece přirozené, když to uděláš v létě, tak ti to včely prostaví.
> Asi vědí proč. Tu cirkulaci bych nechal na nich.

Volny prostor vcely zastaveji v obdobi rozvoje, pokud novou plochu plastu
potrebuji. V podleti pri krmeni je stavebni pud vyrazne slabsi. Zimuju ve
dvou az trech nastavcich (abych nemusel skladovat pres zimu souse), takze
vcelstvo ani pri zakrmeni nema tendenci volnou ulicku vzadu prostavet
(zrejme ma dostatecnou plochu plastu a spise opravuje poskozene plasty a
dostavuje letosni mezisteny).

Co se tyce prirozenosti - v prirode vcelstva take nemaji vzdycky prostor
optimalni velikosti - pokud je dutina vetsi, nez potrebuji, celou ji asi
nezastaveji.

Ocka a sitovane dno pouzivam, ale nelibila se mi plisen v zadni casti
horniho nastavku, kde je nejhorsi pristup vzduchu. Takto rozsirena ulicka
situaci znacne zlepsila.

Kdyz koukam jeste na svuj puvodni prispevek, upresnil bych tu formulaci o
vyjmuti 2-3 plastu. V hornim nastavku nechavam vzdy alespon 8 plastu, 7
nechavam jen v nejspodnejsim, pokud mi to jinak nevyjde.

Jirka Borik <jiri.borik/=/volny.cz>


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1896


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Hubač --- 21. 10. 2002
Re: Přednáška o plemenářské práci (1806) (1821) (1875)

Z nektereho z predchozich rocniku konaneho na Slovensku je na Webu
sbornik prednasek. Nestalo by za zvazeni poprosit k takove veci
prednasejici i letos? Samozrejme, ze pokud by jste potrebovali pomoct
s tvorbou kompilatu rad pomohu.
S pozdravem Dr. Radek Hubac

______________________________________________________________________
Reklama:
S Oskarovymi Tarify nove generace budete ve srovnani s predplacenymi konkurencnimi kartami volat za stejnou cenu az o 50% více.
http://ad2.seznam.cz/redir.cgi?instance=35722%26url=http://www.oskarmobil.cz/links/news.php?param=tarify

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1897


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojta Protivínský --- 21. 10. 2002
Re: nískonadstavkové včelárenie

Doporučuji adresu

www.n-vcelari.cz

Vojta

> Rád by som vedel vaše názory na nízkonadstavkové včelárenie v tenkostenných
> neuteplených úľoch.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1898


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 21. 10. 2002
Praga Agro

Zdravim vsetkych,

ake su vase dojmy z vystavy v Prahe?

Ja som cakal nieco aspon o polovicu vacsie ako bolo pred dvomi rokmi v
Bratislave a bol som sklamany.
Ak su priestory a prednaskova sala v Prahe take drahe ako naznacil
medzinarodnym gestom pan Kamler, mozno by stalo za uvahu urobit o dalsie
dva roky vystavu niekde "na vidieku", ale s dostatkom miesta pre
navstevnikov.
Postradal som zahranicnych vystavovatelov, ci stanky vcelarskych
organizacii okolitych krajin. Nemali zaujem, alebo neboli osloveny?

Matej

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1899


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vlasta --- 21. 10. 2002
Agro Praha

Tak jako každý velký fanda do včelařiny jsem se i já moc těšil na výstavu se včelařskou tématikou. Vytouženou výstavu jsem navštívil v sobotu. To co jsem zde shlédl mohlo potěšit pouze ochránce zvířat a né fandy do včelaření. Zvířata měla prostorné výběhy, ale bez většího zájmu návštěvníků. Včelařská expozice se těsnila v koutku jednoho pavilonu a smůlu měl ten kdo si chtěl odnést nějaké informace od vystavovatelů. Jediné cosi mohl odnést byly pošlapané nohy a pomačkané tělo z přecpaného davu. Organizátoři výstavy zřejmě měli dojem, že včelaři jsou staří dědové a tudíž je nějaké ty novinky nebudou zajímat. Bohužel opak je pravdou, a snad tyto ohlasy budou pro příště jen ku zlepšení.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1900


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Malindzak Peter --- 21. 10. 2002
RE: nískonadstavkové včelárenie

Chcel by som sa vyjadriť k tejto forme včelárenia, ktorá je tu zrejmä medzi
účastníkmi konferencie dosť populárna. Ja včelárim v 11 rámikových
nástavkoch o rozmere rámika 39x27cm. Jedinou výhodou, ktorú pri tomto type
včelárenia vidím je nížšia váha nástavkov. Tým myslím výhodu nástavkov o
výške rámika 17 cm oproti výške rámika 27 cm. Neviem aký je presný rozdiel v
tejto váhe, ale maximálna hmotnosť plného nástavku s 11 rámikmi o výške 27
cm je asi 35 kg. To je maximum, ktoré sa vyskytuje len výnimočne. Pri bežnom
točení je to asi 25 kg, čo podľa mňa nie je tak veľa.
Medzi mnou vydené nevýhody nízkonástavkového včelárenia v tenkostenných
úľoch patria :
1. Omnoho väčšia prácnosť - pri prezeraní - prepracúvanie sa cez 5 alebo 6
nástavkov, aby človek urobil niekedy tak potrebnú kontrolu plodiska si
neviem ani predstaviť - a je tu otázka kde porozkladať tie všetky nástaky -
podľa mňa to nemá ďaleko k chaosu, a skontrolovať nejakých 60 rámikov je
určite oveľa časovo náročnejšie ako 33 rámikov aj keď sú plochou menšie,
- pri točení - je potrebné vytočiť o takých 40% viac rámikov,
- pri výrobe nástavkov a rámikov - ľutujem týchto včelárov pri výrobe takého
množstva rámikov, pri tomto existuje priama úmera medzi prácnosťou a počtom
vyrábaných rámikov.

2. Zimovanie - pri nízkonástavkovom včelárení je skoro nevyhnutné zimovať v
2 nástavkoch, pričom včely sa nakoniec stiahnu do jedného z nich, kde pre
nich nemusí byť dostatok zásob a chumáč potom môže mať problémy pri presune
do druhého nástavku. Určite je tu aj čiastočný problém s nedostatkom vzduchu
počas zimy i leta (napriek hocakým prípadným vetracím otvorom). Určite je
náročnejšie aj dymenie proti klieštiku.

3. Problémy s dosiahnutím čistých medov - aspoň čo som o nízkonástavkovom
včelárení čítal, tak sa tam tie nástavky pri ich zaplnení podkladajú novými
nástavkami atď. Nie som si istý či sa tak dá dosiahnuť najmä pri agáte a
medovici tak prepotrebné oddelenie znášok a medov.

4. Tenkostennosť nástavkov - najmä tie v ktorých budeš včely zimovať by mali
byť izolované (či už zimuješ vonku samostatné úle alebo vo včelíne) - aj keď
samozrejmä podľa zákonov fyziky teplý vzduch je ľahší a stúpa nahor - čiže
najväčší únik tepla je cez vrch. V Poľsku sa tým zaoberali a za optimálnu
považujú hrúbku polystyrénu 2,5 cm, nad ktorú sa neoplatí zvyšovanie
izolácie nemá význam. Ja z vlastnej skúsenosti a praxe za najlepšiu
považujem 3 cm izoláciu (aj keď je to možno podmienené prudkými severnými
vetrami v Košickej kotline a vonkajším umiestnením úľov), aj keď používam aj
2,5 cm resp. 2 cm izoláciu. Skúšal som zimovať aj v neizolovaných úľoch
keďže som čítal, že v tom nie je žiaden rozdiel - krutá skúsenosť - asi 35 %
z testovaných mi spadlo a ostatok bol citeľne slabší ako v izolovaných
úľoch.
Letné nástavky, ktoré používam ako medníky, resp. cez leto aj ako plodisko
keď je treba, mám len z 2,5 - 2 cm hrubých dosák bez izolácie - čo je vhodné
z dôvodu menšieho prehrievania vnútrajška cez leto ako aj menšej váhy,
ľahšieho vyrezania vetracích otvorov atď.

Toto je len môj názor, pričom je samozrejmä rohodujúca produkcia medu
(prípadne ich čistota - tento rok som mal medovicu s vodivosťou 12,4) a môj
priemer na rodinu je za posledných 5 rokov zhruba 65 kg - na pevnom
stanovišti. Keď som asi pred 6 rokmi prešiel z včelárenia z 9 rámikových
úľov s klasickým plodiskom a medníkom na nástavkové včelárenie s
odoberateľným dnom a 11 rámikovými nástavkami poskočila mi produkcia z 35 kg
na 50 kg behom sezóny a odvtedy šľachtením a vylepšovaním spôsobu včelárenia
mám neustály nárast. A stále je tu možnosť zlepšenia, keďže mám rodiny ktoré
dlhodobo dosahujú výnosy okolo 100 kg.

Prajem všetko dobré a nech je ďalšia sezóna lepšia ako bola tá posledná

Peter Malindžák
-----Pôvodná správa-----
Od: Pavol Ballon <apis/=/post.sk>
Pre: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Dátum: 19. október 2002 22:24
Predmet: nískonadstavkové včelárenie


Rád by som vedel vaše názory na nízkonadstavkové včelárenie v tenkostenných
neuteplených úľoch.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1901


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Baudis Jan P. --- 22. 10. 2002
Re: nískonadstavkové včelárenie


> Rád by som vedel vaše názory na nízkonadstavkové včelárenie v
> tenkostenných neuteplených úľoch.

Právě minula v Praze výstava, na které Dr. Ing. Kamler, ředitel
Výzkumného ústavu včelařského, hovořil přesně na toto téma.

Nakolik jsem si stihl udělat pár poznámek, tak zde přetlumočím jeho
slova:

Třikrát jsem zaváděl do svého soukromého včelařského provozu
nízkonástavkové úly, ale pokaždé jsem je po čase zase zrušil - a to
kvůli prokazatelně nižšímu mednému výnosu, který dávala včelstva v
nich usazená při srovnání se včelstvy usazenými v nástavkových úlech s
vysokými plásty (na stejném stanovišti).

Pokusy, které prováděl výzkumný ústav (pobočka v Zubří?), prokázaly,
že včelaření v nízkonástavkových úlech dává výnos o 10 procent nižší
než včelaření na vysokém plástu (nástavkového úlu). Podotkl, že v
zemědělské výrobě se snížení výnosu o desetinu považuje za velice
významné.

Za příčinu sníženého výnosu z jarní snůšky u nízkonástavkového
včelaření považuje Dr. Kamler to, že 11 - 15 procent prostoru v
chumáči zabírají horní a dolní loučky a mezinástavkové mezery. V
kritickém období časného jara, kdy včely plodují a vyhřívají plod,
musejí zahřívat i tento mrtvý prostor přechodu mezi nástavky, který
sice zahřívají, ale nemohou jej využít pro plodování. Je pochopitelné,
že na vysokém plástu se tento efekt zahřívání mrtvého prostoru
nevyskytuje.

Tolik Dr. Ing. Kamler.

Zdraví

J. P. Baudiš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1902


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 22. 10. 2002
Antwort: Re: nískonadstavkové včelárenie


Zniženie vynosu bolo podla slov pana Cermaka sledovane dva roky. Riesenie,
ktore tam vsak ponukal je podla mna horsia varianta ako pokles produkcie
medu o 10%. Pracovat s plodiskom, kt. RM je ina ako v medniku je
problematicke minimalne kvoli obmene diela.
Ak v 10 ramikovom plodisku nahradim v juli 3 plasty medzistienkami s tym ze
vcely ich na jar dostavaju, tak ich donutim zimovat len na 7 ramikoch a to
uz mozem zabudnut / pri tejto sile vcelstva / na skoru jarnu znasku -
repka.
Obmena len 30% diela rocne je podla mna nedostatocna.


P.S. O výhodách a nevýhodách NN vcelárenie sa uz pisalo v minulosti. Skus
preto zalistovat v archve.

Matej

>> Rád by som vedel vaše názory na nízkonadstavkové včelárenie v
>> tenkostenných neuteplených úľoch.




<Právě minula v Praze výstava, na které Dr. Ing. Kamler, ředitel
<Výzkumného ústavu včelařského, hovořil přesně na toto téma.

<Nakolik jsem si stihl udělat pár poznámek, tak zde přetlumočím jeho
<slova:

<Třikrát jsem zaváděl do svého soukromého včelařského provozu
<nízkonástavkové úly, ale pokaždé jsem je po čase zase zrušil - a to
<kvůli prokazatelně nižšímu mednému výnosu, který dávala včelstva v
<nich usazená při srovnání se včelstvy usazenými v nástavkových úlech s
<vysokými plásty (na stejném stanovišti).

<Pokusy, které prováděl výzkumný ústav (pobočka v Zubří?), prokázaly,
<že včelaření v nízkonástavkových úlech dává výnos o 10 procent nižší
<než včelaření na vysokém plástu (nástavkového úlu). Podotkl, že
vzemědělské výrobě se <snížení výnosu o desetinu považuje za velice
<významné.

<Za příčinu sníženého výnosu z jarní snůšky u nízkonástavkového
<včelaření považuje Dr. Kamler to, že 11 - 15 procent prostoru v
<chumáči zabírají horní a dolní loučky a mezinástavkové mezery. V
<kritickém období časného jara, kdy včely plodují a vyhřívají plod,
<musejí zahřívat i tento mrtvý prostor přechodu mezi nástavky, který
<sice zahřívají, ale nemohou jej využít pro plodování. Je pochopitelné,
<že na vysokém plástu se tento efekt zahřívání mrtvého prostoru
<nevyskytuje.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1903


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gabriel Kominek --- 22. 10. 2002
Cemicke ošetrenie proti klieštikovi


,Pred nedávnom som kúpil v Nemecku prístroj Varox za 120 euro, slúžiaci na
chewmické ošetrenie proti varroze- klištikovi,pomocou odparovania kyseliny
šťavelovej- oxálovej. Koniec prístroja s nádobkou kyseliny oxálovej sa
vloží do letáča, ktorý sa utesní, zapojí sa prúd z autobatérie na min. Po
15 min. sa prístroj z úľa vyberie.
Výhodou je skutočnosť, že toto ošetrenie možeme používať už od teploty
3 stupne C.
Má prosím niekto skúsenosti s touto metódou.
Prístroj vyrába :
Andermmat BICONTROL AG, Stranlermantten 6
CH 6146 Grossdietwil
tel: 0041-62-9175000, fax 0041-62-9175001
e-mail sales/=/bicontrol.ch
www.biocontrol.ch

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1904


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Baudis Jan P. --- 22. 10. 2002
Re: Antwort: Re: nískonadstavkové včelárenie (1903)

> Pracovat s plodiskom, kt. RM je ina ako v medniku je problematicke
> minimalne kvoli obmene diela.

Používá se to ve světě běžně (Dadant). Mimochodem českou modifikaci
používá i autor Včelařské encyklopedie na CD (URL je v seznamu
včelařských webů).

> Ak v 10 ramikovom plodisku nahradim v
> juli 3 plasty medzistienkami s tym ze vcely ich na jar dostavaju,
> tak ich donutim zimovat len na 7 ramikoch

Tady je možná nějaké nedorozumění. Mám za to, že ty mezistěny včely
vystavěj při zimním krmení (koncem července - začátkem srpna).

> a to
> uz mozem zabudnut / pri tejto sile vcelstva / na skoru jarnu znasku -
> repka.

Je to otázka - když vezmeme v úvahu, že se jedná o vysoké plásty, tak
i na sedmi takových může zimovat včelstvo dostatečné síly. Konec konců
- na kolika plástech sedí včelstvo v 10ti rámkovém Langstrothu? A
dáme-li do Langstrothova půdorysu rámky s rozšířenou roztečí, jak jsou
na ně zvyklí ti, kteří používali moderní nízkonástavkový Optimal, tak
se do nástavku Langstrothova půdorysu vejde s bídou (tj. bez
manipulační mezery) rámků pouze devět. Tedy na více než na sedmi
plástech tam včelstvo v zimě asi sedět nebude.


> Obmena len 30% diela rocne je podla mna nedostatocna.

To je otázka k věčné diskuzi... Někteří budou přísahat na každoroční
obměnu ne-li celého ;-) tak alespoň poloviny díla, jiní mají ve
včelách běžně plásty staré deset a více let - a taky včelaří.
Vzpomeňme na článek o českých profesionálních včelařích v Kanadě (ve
Včelařství před pár lety). Tam používají plásty úplně černé a
používají je dokud se nerozpadne rámek. A nemají s tím prý žádné
negativní zkušenosti.



J. P. Baudiš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1905


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Emanuel Vesely --- 22. 10. 2002
Re: Cemicke ošetrenie proti klieštikovi (1904)

15 minut na jeden úl, a před každým ošetřením to znovu naplnit, to bych ošetřoval na svých 15 asi 4 hodiny. Když už to máš, tak otestuj účinnost ve srovnání s fumigací (sudé - liché). Fakt je, že je-li rezistence, tak čím léčit?
Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1906


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Malindzak Peter --- 22. 10. 2002
RE: Antwort: Re: nískonadstavkové včelárenie

Vkladať pred zakŕmením tri medzistienky do plodiskového nadstavku sa mi zdá
nevhodné. Z vlastnej skúsenosti viem, že matky počas skorej jari neradi
plodujú do panenských plástov, preto ich vždy na jeseň vyberám a nechávam
len žemľovohnedé plasty. 7 rámikov na zimovanie je málo najmä pri silných
rodinách - tie sú schopné obsadiť i 9-10 rámikov.
Čo sa týka čiernych plastov sú najmä nevhodné na plodovanie z dôvodu menšej
hĺbky buniek - výsledkom sú malé a zakrpatené včely. V medníkových
nástavkoch ich včely zapĺňajú medom ešte radšej ako svetlé plásty.
Samozrejme ich výmena je dôležitá najmä z dôvodu predchádzania chorôb.

Peter Malindžák

-----Pôvodná správa-----
Od: Baudis Jan P. <baudis/=/or.cz>
Pre: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
Dátum: 22. október 2002 12:07
Predmet: Re: Antwort: Re: nískonadstavkové včelárenie


>> Pracovat s plodiskom, kt. RM je ina ako v medniku je problematicke
>> minimalne kvoli obmene diela.
>
>Používá se to ve světě běžně (Dadant). Mimochodem českou modifikaci
>používá i autor Včelařské encyklopedie na CD (URL je v seznamu
>včelařských webů).
>
>> Ak v 10 ramikovom plodisku nahradim v
>> juli 3 plasty medzistienkami s tym ze vcely ich na jar dostavaju,
>> tak ich donutim zimovat len na 7 ramikoch
>
>Tady je možná nějaké nedorozumění. Mám za to, že ty mezistěny včely
>vystavěj při zimním krmení (koncem července - začátkem srpna).
>
>> a to
>> uz mozem zabudnut / pri tejto sile vcelstva / na skoru jarnu znasku -
>> repka.
>
>Je to otázka - když vezmeme v úvahu, že se jedná o vysoké plásty, tak
>i na sedmi takových může zimovat včelstvo dostatečné síly. Konec konců
>- na kolika plástech sedí včelstvo v 10ti rámkovém Langstrothu? A
>dáme-li do Langstrothova půdorysu rámky s rozšířenou roztečí, jak jsou
>na ně zvyklí ti, kteří používali moderní nízkonástavkový Optimal, tak
>se do nástavku Langstrothova půdorysu vejde s bídou (tj. bez
>manipulační mezery) rámků pouze devět. Tedy na více než na sedmi
>plástech tam včelstvo v zimě asi sedět nebude.
>
>
>> Obmena len 30% diela rocne je podla mna nedostatocna.
>
>To je otázka k věčné diskuzi... Někteří budou přísahat na každoroční
>obměnu ne-li celého ;-) tak alespoň poloviny díla, jiní mají ve
>včelách běžně plásty staré deset a více let - a taky včelaří.
>Vzpomeňme na článek o českých profesionálních včelařích v Kanadě (ve
>Včelařství před pár lety). Tam používají plásty úplně černé a
>používají je dokud se nerozpadne rámek. A nemají s tím prý žádné
>negativní zkušenosti.
>
>
>
> J. P. Baudiš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1907


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 22. 10. 2002
Antwort: Re: nískonadstavkové včelárenie


Tu rasu vcel, ktora stava medzistienky pri zimnom krmeni by som bral aj ja
...
To ze medzistienky su do jary nedostavane, predsa priznal pri prednaske aj
p. Cermak
/ ak som mu spravne rozumel /.

Existuje sposob ako donutit vcely stavat medzistienky pri zimnom krmeni,
ale je tak pracny, ze je pouzitelny tak do 15 vcelstiev.

<Tady je možná nějaké nedorozumění. Mám za to, že ty mezistěny včely
<vystavěj při zimním krmení (koncem července - začátkem srpna).


Ak vcely zimuju v Dadante na 7 ramikoch tak je to ekvivalent 15 ramikov v
Optimale, a to su podpriemerne vcely - tj hmotnost vciel cca 1,3 kg. na
vyuzitie jarnych znask treba aspon 2 kg vcely - teda zimovane v 3
nastavkoch Optimalu a na to je jeden nastavok Dadantu troch malo.
L. nepoznam detailne, ale podstata musi byt rovnaka ako pri Optimale. Pri
nizsom pocte ramikov v nastavku sa potom zimuje nie v 3, ale v 4
nastavkoch.

Matej

<Je to otázka - když vezmeme v úvahu, že se jedná o vysoké plásty, tak
<i na sedmi takových může zimovat včelstvo dostatečné síly. Konec konců
<- na kolika plástech sedí včelstvo v 10ti rámkovém Langstrothu? A
<dáme-li do Langstrothova půdorysu rámky s rozšířenou roztečí, jak jsou
<na ně zvyklí ti, kteří používali moderní nízkonástavkový Optimal, tak
<se do nástavku Langstrothova půdorysu vejde s bídou (tj. bez
<manipulační mezery) rámků pouze devět. Tedy na více než na sedmi
<plástech tam včelstvo v zimě asi sedět nebude.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1908


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Baudis Jan P. --- 22. 10. 2002
Re[2]: Antwort: Re: nískonadstavkové včelárenie (1907)

> 7 rámikov na zimovanie je málo najmä pri silných rodinách - tie sú
> schopné obsadiť i 9-10 rámikov.

Je potřeba však uvést - jaké rozměry jsou těch plástů. Sedm rámků
39*24 (v jediném nástavku) by skutečně bylo málo, ale sedm rámku např.
39*40 - to je o něčem jiném.

> Čo sa týka čiernych plastov sú najmä nevhodné na plodovanie z dôvodu menšej
> hĺbky buniek - výsledkom sú malé a zakrpatené včely.

O tom se právě psalo v tom článku ve Včelařství - čeští Kanaďani
tvrdili, že jejich včely jsou stále stejně velké. Jak je to možné?
Nemám tušení.

> V medníkových
> nástavkoch ich včely zapĺňajú medom ešte radšej ako svetlé plásty.
> Samozrejme ich výmena je dôležitá najmä z dôvodu predchádzania chorôb.

Tento - celkem logický předpoklad - také jejich zkušenost nepotvrdila.

Tím vším však nechci propagovat myšlenku neobnovování díla. Jen chci
poukázat na to, že věci nemusejí být tak jednoduché, jak se někdy
zdá...

Vše dobré všem!



J. P. Baudiš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1909


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Baudis Jan P. --- 22. 10. 2002
Re: Antwort: Re: nískonadstavkové včelárenie (1908)

> Ak vcely zimuju v Dadante na 7 ramikoch tak je to ekvivalent 15
> ramikov v Optimale, a to su podpriemerne vcely

Nezapomínejme, že mluvíme o 7 obsednutých(!) plastech. Tj. 15
obsednutých rámku Optimalu jsou dva plné nízké nástavky.

K tomu jeste dodejme, za na vysoký nástavek se můze nasadit krmna
komora - tj. jeden nizky nastavek. Pokud je toto vse obsednuto, tak se
tam, myslim, vejde vcelstvo velke sily.

----------------------------

Mimochodem, kdyby vcelstva zimovana na vysokem plastu byla slaba -
slabsi nez zimovana ve trech nizkych nastavcich, jak by po tom bylo
mozne, ze jsou na jare vcelstva na vysokem plastu silnejsí a davaji o
10 procent vetsi vynos, nez vcelstva zimovana ve trech nizkych
nastavcich???



J. P. Baudiš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1910


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 22. 10. 2002
Antwort: Re: Antwort: Re: nískonadstavkové včelárenie


Samozrejme ze pisem o obsadnutych ramikoch.
Dva nastavky Optimalu maju 22 ramikov nie 15!
Ak chcete vidiet obsadnutych 22 ramikov Optimalu treba sa zastavit u mna na
vcelnici.:-)
Ak na vysoky ramik nasadite krmnu komoru, tak stracate ciastocne efekt
vysokeho ramiku - znovu tam mate hluchu medzeru, ktorej ste sa chceli
vyhnut.


>> Ak vcely zimuju v Dadante na 7 ramikoch tak je to ekvivalent 15
>> ramikov v Optimale, a to su podpriemerne vcely

>Nezapomínejme, že mluvíme o 7 obsednutých(!) plastech. Tj. 15
>obsednutých rámku Optimalu jsou dva plné nízké nástavky.

>K tomu jeste dodejme, za na vysoký nástavek se můze nasadit krmna
>komora - tj. jeden nizky nastavek. Pokud je toto vse obsednuto, tak se
>tam, myslim, vejde vcelstvo velke sily.

----------------------------
Ak sa opierate o vyvsledky VUVč prezentované v Prahe, tak tie su len z
dvoch rokov, co si myslim, ze je na zovseobecnenie málo.
Tento rok som zazimoval dve vcelstva na RM 42*36 - 9r. + 9r 42*17. Buduci
rok skusim takto upravit 10 vcelstiev. Za päť rokov uvidime...

Matej


>Mimochodem, kdyby vcelstva zimovana na vysokem plastu byla slaba -
>slabsi nez zimovana ve trech nizkych nastavcich, jak by po tom bylo
>mozne, ze jsou na jare vcelstva na vysokem plastu silnejsí a davaji o
>10 procent vetsi vynos, nez vcelstva zimovana ve trech nizkych
>nastavcich???



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1911


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Baudis Jan P. --- 22. 10. 2002
Re: Antwort: Re: Antwort: Re: nískonadstavkové včelárenie (1911)

> Ak na vysoky ramik nasadite krmnu komoru, tak stracate ciastocne
> efekt vysokeho ramiku - znovu tam mate hluchu medzeru, ktorej ste sa
> chceli vyhnut.

To je pravda, ale je tu jen jedna mezera a nikoliv dvě - jako u tří
nízkých nástavků... A ve studeném jaru u neuteplených tenkostěnných
úlů bez falců to asi může být znát...


> ----------------------------
> Ak sa opierate o vyvsledky VUVč
> prezentované v Prahe, tak tie su len z dvoch rokov, co si myslim, ze
> je na zovseobecnenie málo.

Nejde jen o ty výsledky sledování VUVč. Ty jen potvrdily to, co říkal
Dr. Ing. Kamler, který uváděl, že v minulosti zavedl nízké nástavky na
své včelnici třikrát, a pokaždé to po čase zrušil... Ale o tom jsem už
psal dnes dopoledne.

> Tento rok som zazimoval dve vcelstva na
> RM 42*36 - 9r. + 9r 42*17. Buduci rok skusim takto upravit 10
> vcelstiev. Za päť rokov uvidime...

Přeji úspěch a hodně jarního medu!


J. P. Baudiš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1912


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

tata --- 22. 10. 2002
Re: Praga Agro (1899)

Chceme jít do EU ale její zastoupení bylo takrka nulové byl jsem velmi
zklamán. Cekal jsem více. PODLE MNE TO BYLO HORSÍ JAK V BRATISLAVE.

Pepan

----- Original Message -----
From: <M.Osusky/=/fritz-gmbh.de>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, October 20, 2002 12:31 PM
Subject: Praga Agro


> Zdravim vsetkych,
>
> ake su vase dojmy z vystavy v Prahe?
>
> Ja som cakal nieco aspon o polovicu vacsie ako bolo pred dvomi rokmi v
> Bratislave a bol som sklamany.
> Ak su priestory a prednaskova sala v Prahe take drahe ako naznacil
> medzinarodnym gestom pan Kamler, mozno by stalo za uvahu urobit o dalsie
> dva roky vystavu niekde "na vidieku", ale s dostatkom miesta pre
> navstevnikov.
> Postradal som zahranicnych vystavovatelov, ci stanky vcelarskych
> organizacii okolitych krajin. Nemali zaujem, alebo neboli osloveny?
>
> Matej
>
>


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1913


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 23. 10. 2002
Re: Praga Agro

Mrzelo mě že jsem nejel a mrzí mě dvojnásob že
jsem podle všeho i o nic nepřišel. V dnešní době
něco pořádat pro "zájmové združení" prostě není
jednoduché. Proto jsem takový fanda internetu.
Zeptám se - je na konferenci někdo kdo by měl
osobní zájem prezentovat svou práci na včelařské
akci "na vidieku" ? ( Klidně i prezentace
komerčního rázu )

Nezbeda Martin
(alias nezmar)


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1914


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Baudis Jan P. --- 23. 10. 2002
Re[2]: Praga Agro (1914)


> Mrzelo mě že jsem nejel a mrzí mě dvojnásob že
> jsem podle všeho i o nic nepřišel.


Já myslím, že to zas nebylo tak špatné, abychom to museli zatracovat.

Mne tam zaujala spousta věcí. Člověk tam viděl některé věci inzerované
ve včelařství, např. Solarm - panely na výrobu elektriky ze slunečního
světla, prohlédl jsem si Vodičkovy medomety, viděl české Langstrothy
;-) byl jsem zdvihán na "Jindrově rudlíku" (byl tam k vidění včelařský
a kočovný systém autora Včelařské encyklopedie na CD viz
http://home.worldonline.cz/~ca358217/ ), docela zajímavé byly nápady
rakouských včelařů (pohodlné a rychlé rozpouštění cukru ve studené
vodě - v sudu, ve kterém je ponorné čerpadlo, skobičkovací pistole se
špulkou drátu na snadné a rychlé drátkování rámků, velice dobře
vymyšlená forma na stloukání mnoha rámků najednou, ometávač rámků od
včel (do děrovaného sudu - pro vytváření smetenců současně s
medobraním) - ometávalo se rotujícím "smetákem" jednoduše udělaným z
rozstříhaného igelitového pytle, ruční výroba mezistěn atd., zajímavé
byly různé odvíčkovače plástů (konečně jsem viděl, jak to vlastně
funguje), Slováci tam prodávali včelařské oděvy (zajímavá byla
včelařská bunda - bez zapínání), Břinek tam vystavoval celý svůj
sortiment a byly tam k vidění další různé nápady, zlepšováky apod.

Je pravda, že tam mohlo být ještě více věcí - zvláště něco ze světa...
A to, co tam bylo, mohlo být rozmístěno po trochu větším prostoru.
Zajímavé bylo, že ve včelařské sekci výstavy byla občas až
neuvěřitelná tlačenice, kdežto v ostatních sekcích (věnovaných
hospodářským zvířatům) bylo velice volno. A celé dva ostatní pavilony
byly zabrány různě velkými zvířaty (od holubů, přes slepice, prasata
až po krávy a koně; dokonce i starší kočku si tam člověk mohl
pořídit), kolem nichž se potulovalo pár návštěvníků. (Včelaři měli
polovinu jednoho pavilonu, druhou polovinu měla technologie kolem
chovu skotu apod.)

Berme tu tlačenici z té lepší stránky - je to svědectví o tom, že o
včelařství je ve společnosti veliký zájem, nesrovnatelně větší než o
chov dobytka. Zdá se totiž, že většina návštěvníků přišla na výstavu
kvůli včelařství.


J. P. Baudiš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1915


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 23. 10. 2002
Antwort: Re: Praga Agro


Slovne spojenie - na vidieku - bolo v uvodzovkach. Rozumej vystava v
niektorom okresnom meste, kde je mozne halu aj salu prenajať ovela
lacnejsie. Ak sa akcia patrične sporopaguje je jedno ci idem na vcelarsku
vystavu a prednasky do Prahy, alebo do Dolinky pri Velkom Krtisi.

Nejeden kulturny dom na dedine ma vacsiu salu na prednasky ako bola v Prahe
a porovnatelnu aj na expozíciu.

Matej


Zeptám se - je na konferenci někdo kdo by měl
osobní zájem prezentovat svou práci na včelařské
akci "na vidieku" ? ( Klidně i prezentace
komerčního rázu )


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1916


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Malindzak Peter --- 23. 10. 2002
Kočovanie


Mňa by zaujímalo kočovanie ako také a najmä jeho výhody pri krátkych
presunoch napr. 3 km. Nevracajú sa pri takejto vzdialenosti naspäť na
včelnicu a nie do kočovného voza ?
Je výrazný rozdiel v mednom výnose pri taketo vzdialenosti ?
Je potrebná ŠPZ pre kočovný voz ?
Má niekto skúsenosti so domáckym zhotovovaním menších kočovných vozov (pre
8 - 12 včelstiev) ?
Bol by som vďačný za praktické rady a skúsenosti.

Peter Malindžák

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1917


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 23. 10. 2002
Antwort: Kočovanie


Do 3 km sa da kočovat len skoro na jar - tak do 15 aprila. Vcely sa vracaju
len z tej vzdialenosti, ktoru este poznaju. Na jar lietaju tak do 1.5 az 2
km. V lete ked hladaju potravu uz lietaju v okruhu 5 km a vtedy nie je
takyto presun mozny bez straty lietaviek.
Medny vynos - poviem to takto. Ak presunies na agat a lietavky sa ti vratia
na vcelnicu, tak prinos nektaru bude prve dva dni 0 / a v dobre znaske inak
mohol byt aj 10 kg / V knihe Abeceda vcelara od P. Silneho su opisane
postupy väznenia vciel aby sa dosiahlo ich rozrusenie a museli sa na novom
stanovisti znovu orientovat.
SPZ je oficiálne potrebna pri rychlosti presunu na 15 km/hod a pri presune
po ceste I. triedy. Inak kocujem bez SPZ uz roky a nikdy som s tym nemal
problem.
Kocovny voz pre 12 vcelstiev za osobne auto mam volny / na predaj /.
Skusenost s jeho stavbou nemam / zdedil som ho / , ale konstrukcia je
jednoducha - to staci raz vidiet.

Matej

Mňa by zaujímalo kočovanie ako také a najmä jeho výhody pri krátkych
presunoch napr. 3 km. Nevracajú sa pri takejto vzdialenosti naspäť na
včelnicu a nie do kočovného voza ?
Je výrazný rozdiel v mednom výnose pri taketo vzdialenosti ?
Je potrebná ŠPZ pre kočovný voz ?
Má niekto skúsenosti so domáckym zhotovovaním menších kočovných vozov (pre
8 - 12 včelstiev) ?
Bol by som vďačný za praktické rady a skúsenosti.

Peter Malindžák


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1918


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Květoslav Čermák --- 23. 10. 2002
Dadanty - referát v Praze

Rád bych upřesnil (a doplnil) pár údajů k mému referátu v Praze, protože některé údaje v diskusi zde v konferenci nejsou přesné.
Kombinované úly, jejichž výsledky jsem prezentoval, mají po 11 plástech v nástavku (základem je Optimal). Jde o velmi velký plást ve vysokém nástavku 42 x 36 cm. Výsledky jsou ze 3 let - není to mnoho, proto je berte jen jako určitou informaci, jak to někde vychází. Nelze to brát jako něco definitivního, obecně platného. Jinde, v jiné době, v odlišných podmínkách mohou být výsledky jiné.

K obměně díla ve vysokém nástavku: V časopisu jsem psal o 4 mezistěnách vložených místo starých plástů k okrajům vysokého nástavku. Letos jsem dal po 3 mezistěnách a u tohoto počtu zřejmě zůstanu. Dílo se tak vymění za 3, nejpozději za 4 roky. Podle mého názoru to je dostačující. Buňky plástů jsou hlubší, protože rozteč mezistěn je 38 mm (místo obvyklých 35 mm u většiny rámků v ČR). Navíc - materiál, který na PV Zubří chováme, není moc plodný (místo toho je poměrně dlouhověký), i proto se za rok zaploduje méně buněk (hromadí se méně kokonů), než u jiných kmenů kraňky. V srpnu 3 vložené mezistěny na okraje silnější včelstva vystaví, slabší ne, takže ani jedněm ani druhým tam nikterak nepřekáží. Stále má včelstvo 8 hnědých plástů o výšce díla až 34 cm, což postačuje i silným včelám. Pokud je v úlu v zimě vlhko, panenské dílo či mezistěny tím netrpí tolik, jako plásty tmavé. Myslím, že u plástů ne tak vysokých, např. 30 cm, by takové zúžení už mohlo vadit, proto bych tam doporučil zimovat ve vysokém + 1 nízkém nástavku.

K. Čermák

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1919


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Baudis Jan P. --- 23. 10. 2002
Re[3]: Praga Agro (1914) (1915)

Na soukromou adresu mi přišel dotaz. Odpověď by mohla zajímat více
lidí, a tak odpovídám přes konferenci.

> Na výstavě v Praze jsem byl, ale protože to bylo
> nepřehledné, přehlédl jsem některé věci. Zajímalo by mně hlavně
> rozpouštění cukru tím čerpadlem.

Velký umělohmotný sud naplnit vodou. Na jeho dno je spuštěno běžné
ponorné elektrické čerpadlo, které nasává vodu v sudu obsaženou. K
vývodu z čerpadla není připojeno nic. Takže čerpadlo vypouští
nasávanou vodu zase zpět do sudu. Tím dochází k intenzivnímu
promíchávání obsahu sudu (podotýkám: velmi intenzivnímu - je to
pořádný vír - koukal jsem jak výr). Ponorné čerpadlo má tendenci se
roztočit, takže je k němu připevněna dřevěná tyčka o něco delší než je
průměr sudu - čerpadlo se tím u dna "zašprajcuje" a nemůže se točit.
Do sudu s vířící vodou se pak už jen sype cukr, který se velice rychle
rozpouští...

Podrobněji už to vypsat neumím.



> Viděl jsem tam pouze českého
> včelaře se spirálou na kompresor. Také to nebylo špatné.

Je asi účinné, leč patentované (jak jsem si všiml). Řekl bych, že je
to náročnější, než předchozí nápad.

> Mohl by
> jste mi blíže popsat, jak cukr míchali? Jestli by to šlo vyrobit
> doma?

Snadno.

> Tam jsem viděl pouze čerpadlo na stáčení medu. Také jsem
> neviděl ten ometák včel z medníku. To by se také mohlo hodit, jestli
> je to jednoduché.

To půjde popsat poněkud obtížnější, ač to také nebylo složité. Dva
motorky od stěračů. Na jejich hřídele nabouchnuté asi 40 cm dlouhé
trubky (cca 1 cm průměr), které jsou na obou stranách v nějakých
ložiskách, aby se mohly točit. Na obou trubkách - hřídelích jsou
nažehlené ty "igelitové smetáky". Je to igelit z tužšího igelitového
pytle, dva proužky sežehlené nebo slepené tak, aby hřídel byla na
podél a uprostřed. Není to slepeno resp. sežehleno až k podélným
krajům. Delší (tj. ty podélné) kraje igelitu jsou na obou stranách
mnohonásobně nastříhnuté - vzniknou tím asi 1 cm široké a 4 cm dlouhé
pásky = "vlasy" smetáku. No a tyto dva smetáky se točí - proti sobě.
Plást vytažený z medníku držíme rukou a ponoříme mezi ty dva rotující
smetáky, včely to z nich v okamžiku smete dolů - kde je připraven
umělohmotný sud či barel, mnohonásobně provrtaný vrtačkou (dírky 3 mm,
aby včela neprolezla), takže má části stěn jako řešeto (není to
rozvrtané úplně všude, aby to mělo pak ještě vůbec nějakou pevnost
čili - jak se dnes startreckově říká - "strukturální integritu").
"Sud" resp. roják je brzy plný včel = smetenec (vhodné je okamžité
tepelné ošetření proti vlezlému "příteli" zvanému Varroa, a pak už jen
vhodit oplozenou matku atd.). Ometené plásty se dávají do rojáku nebo
do bedny na transport plástů k vytáčení.

Smetáky pracují šetrně, zkoušel jsem mezi rotující smetáky dávat holou
ruku, dá se to dobře snést, byť je onen ometací efekt - řekl bych -
poměrně důrazný.

Chce to však mít u úlů elektriku (přes trafo ze sítě, nebo z
akumulátoru, který si můžete dobíjet ze slunečního svitu pomocí
systému slunečních panelů Solarm ;-)

-----------------

(Pokud by někdo vymyslel něco jednoduchého, aby to včely ometlo a
zároveň plásty odvíčkovalo, tak by to byla bomba... Předpokládal bych
však selekci včel a víček, pochopitelně.)



Spoustu dobrých (a jednoduchých) nápadů přeje všem


J. P. Baudiš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1920


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vesely Emanuel --- 24. 10. 2002
RE: Re[3]: Praga Agro

:>Velký umělohmotný sud naplnit vodou. Na jeho dno je spuštěno běžné
:>ponorné elektrické čerpadlo, které nasává vodu v sudu obsaženou. K

Tato metoda má nevýhodu, jestliže se rozpouští "smetkový" cukr, který může
obsahovat i kamení. To pak poškodí lopatky, a to se skutečně stalo. Levná
ponorná čerpadla by taky nemusela vydržet čerpání hustého roztoku.
Myslím, že stejnou službu udělá obyčejné míchadlo ve vrtačce, nebo v pohonu
medometu.
Rozpouštím takto cukr v 200 litrovém sudu (150 kg + 100 l) a jde to rychle.
Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1921


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 24. 10. 2002
Antwort: Re[3]: Praga Agro


Aj mna to zaujalo, ale zabudol som sa spytat jednu potrebnu vec, a to ze ci
to funguje aj s teplou vodou, pripadne do akej teploty. Mate niekto o tom
blizsie informacie?
Musi to byt kalove ceprpadlo? / co ked nasaje cukor /

Matej

>> Na výstavě v Praze jsem byl, ale protože to bylo
>> nepřehledné, přehlédl jsem některé věci. Zajímalo by mně hlavně
>> rozpouštění cukru tím čerpadlem.

>Velký umělohmotný sud naplnit vodou. Na jeho dno je spuštěno běžné
>ponorné elektrické čerpadlo, které nasává vodu v sudu obsaženou. K
>vývodu z čerpadla není připojeno nic. Takže čerpadlo vypouští
>nasávanou vodu zase zpět do sudu. Tím dochází k intenzivnímu
>promíchávání obsahu sudu (podotýkám: velmi intenzivnímu - je to
>pořádný vír - koukal jsem jak výr). Ponorné čerpadlo má tendenci se
>roztočit, takže je k němu připevněna dřevěná tyčka o něco delší než je
>průměr sudu - čerpadlo se tím u dna "zašprajcuje" a nemůže se točit.
>Do sudu s vířící vodou se pak už jen sype cukr, který se velice rychle
>rozpouští...

>Podrobněji už to vypsat neumím.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1922


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vesely Emanuel --- 24. 10. 2002
Kolaps vcelstva

Jednomu příteli teď zmizelo nejsilnější včelstvo a nechalo 12 kg zásob.
V době aplikace Gabonu (srpen-září) bylo včelstvo silné a bez problému.
Je to možné? Kde se mohla stát chyba? Já podezírám Varroa, ale mate mě to,
že bylo silné a léčené.
Díky za zkušené názory.
Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1923


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 24. 10. 2002
Antwort: Kolaps vcelstva


Emane,
jakym Gabonem / PA 90, alebo PF 92 /? a jaka je to oblast ?
U nas - Malacky - hranice Slovenska a Rakuska mal Gabon PF 92 učinnst
nozsiu ako 20%.
PA 90 potom cca 85%.
Aplikacia srpen- září, ak su to 8 a 9 mesiac tak to je neskoro. Idealne je
7 a 8 mesiac.

Matej


Jednomu příteli teď zmizelo nejsilnější včelstvo a nechalo 12 kg zásob.
V době aplikace Gabonu (srpen-září) bylo včelstvo silné a bez problému.
Je to možné? Kde se mohla stát chyba? Já podezírám Varroa, ale mate mě to,
že bylo silné a léčené.
Díky za zkušené názory.
Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1924


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vesely Emanuel --- 24. 10. 2002
RE: Antwort: Kolaps vcelstva

:>jakym Gabonem / PA 90, alebo PF 92 /? a jaka je to oblast ?
:>U nas - Malacky - hranice Slovenska a Rakuska mal Gabon PF 92 učinnst
:>nozsiu ako 20%.
:>PA 90 potom cca 85%.
:>Aplikacia srpen- září, ak su to 8 a 9 mesiac tak to je
:>neskoro. Idealne je
:>7 a 8 mesiac.
Gabon92, ale máš pravdu, že to mohlo být pozdě.
Je to asi 30 severozápadně od Pardubic.
Jenže prý tam zase měl slunečnici a jetel, tak to máš dilema.
Jde nám hlavně o to, aby se ty kardinální chyby neopakovaly.
Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1925


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 24. 10. 2002
Antwort: RE: Antwort: Kolaps vcelstva


V tomto pripade sa mi osvedcil sposob - pa agate / jun - 6 mesiac/ Formidol
a po slnecnici / konec jula Gabon. Bez toho Formidolu boli vypadky.
Formidol zrazi populaciu kliestika cca o 50%, cim odsunie vrchol jeho
pocetnosti az za obdobie v ktorom sa vklada Gabon ...

Matej

<Jenže prý tam zase měl slunečnici a jetel, tak to máš dilema.
<Jde nám hlavně o to, aby se ty kardinální chyby neopakovaly.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1926


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Malindzak Peter --- 24. 10. 2002
RE: Kolaps vcelstva

Ja som mal po záverečnom vytočení dal gabon, ale do 4 rodín som ho už nemal.
Koncom septembra som dymil avartinom a vo všetkých bol spad okolo 30
klieštikov - aj tam kde bol gabon. Po druhom dymení avartinom v polovici
októbra už nebol žiaden alebo skoro žiaden spad. Z toho usudzujem, že gabon
účinkoval veľmi slabo. Známy, ktorý má včely 5 km odo mňa tvrdí, že dymil 3x
avartinom a pri prvých dvoch dymeniach mal v niektorých rodinách klieštikov
do malej lyžičky. Vraj toľko klieštika ešte nezažil a bol nútený 3 rodiny
kvôli oslabeniu spojiť.
Takže ja to tiež typujem na klieštik.

Peter Malindžák

-----Pôvodná správa-----
Od: Vesely Emanuel <Eman.Vesely/=/CESA.cz>
Pre: 'Vcelarska konference' <vcely/=/v.or.cz>
Dátum: 24. október 2002 13:46
Predmet: Kolaps vcelstva


>Jednomu příteli teď zmizelo nejsilnější včelstvo a nechalo 12 kg zásob.
>V době aplikace Gabonu (srpen-září) bylo včelstvo silné a bez problému.
>Je to možné? Kde se mohla stát chyba? Já podezírám Varroa, ale mate mě to,
>že bylo silné a léčené.
>Díky za zkušené názory.
>Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1927


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jiri Borik --- 25. 10. 2002
Re: Antwort: Re[3]: Praga Agro (1922)

On Thu, 24 Oct 2002 M.Osusky/=/fritz-gmbh.de wrote:

> Aj mna to zaujalo, ale zabudol som sa spytat jednu potrebnu vec, a to ze ci
> to funguje aj s teplou vodou, pripadne do akej teploty. Mate niekto o tom
> blizsie informacie?

To asi zalezi jen na vlastnostech cerpadla, jak teplou vodu lze pouzit.

> Musi to byt kalove ceprpadlo? / co ked nasaje cukor /

Byl jsem u vykladu - ma to byt pokud mozno kalove cerpadlo.

Jirka Borik <jiri.borik/=/volny.cz>


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1928


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Hubač --- 25. 10. 2002
Re: Antwort: Kolaps vcelstva (1924)

>
> Emane Emane,
No prave Ze silne vcelstvo a prave proto ze bylo lecene pozde.
Epidemiologicky vzato k tomu mohlo dojit treba takto: silne vcelstvo
v 7 - 8 vyloupilo zaletly roj neleceny a behem 3 dnu si mohlo prinest
treba i 3000 roztocu. K tomu Gabon dany pozde neochranil zimni
generaci, ktera se jako poskozena vytratila zahy po vylihnuti plodu a
letni vcely v teto dobe uz taky nejsou - uz to chapes?
Mej se Radek a diky za sms
>
> Jednomu příteli teď zmizelo nejsilnější včelstvo a nechalo 12 kg zásob.
> V době aplikace Gabonu (srpen-září) bylo včelstvo silné a bez problému.
> Je to možné? Kde se mohla stát chyba? Já podezírám Varroa, ale mate mě to,
> že bylo silné a léčené.
> Díky za zkušené názory.
> Eman
>
>

______________________________________________________________________
Reklama:
Zapoj se do Nokia Game. http://ad2.seznam.cz/redir.cgi?instance=36151%26url=http://www.nokiagame.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1929


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Hubač --- 25. 10. 2002
Re: Peter a Matej (1927)

Peter psal o 5 km vzdalenosti, to uz je hodne a roztocu muze byt
uplne jiny pocet, mimoto Matej mohl treba delat oddelky, dat Formidol
atd. a mit roztocu o hodne mene.
To ze nedal Gabon do 4 vcelstev a ono to vypada stejne neznamena, ze
Gabon nefunguje. Mohlo byt celkove mene roztocu, mohlo se jednat o
odrojence, oddelky apod., taky mohl byt dan Gabon spatne. Videl jsem
toho spatneho uz moc, takze nerad bych se nekoho dotkl, ale Gabon
musi byt v rozsirene ulicce, vcelky ho roznasi na nozickach u plodu-
viz metodika. Sam mam dve stanoviste, na jednom je roztocu vzy hodne
a na druhem malo.
Matej psal o Gabonu - neni to preklep ze gabon 92 neucinkoval u
Rakouskych hranic? Gabon 90 obsahuje fluvalinat, ktery v Rakousku
pouzivaji porad a spatne a rezistence je uz prokazana.
Radek

> Ja som mal po záverečnom vytočení dal gabon, ale do 4 rodín som ho už nemal.
> Koncom septembra som dymil avartinom a vo všetkých bol spad okolo 30
> klieštikov - aj tam kde bol gabon. Po druhom dymení avartinom v polovici
> októbra už nebol žiaden alebo skoro žiaden spad. Z toho usudzujem, že gabon
> účinkoval veľmi slabo. Známy, ktorý má včely 5 km odo mňa tvrdí, že dymil 3x
> avartinom a pri prvých dvoch dymeniach mal v niektorých rodinách klieštikov
> do malej lyžičky. Vraj toľko klieštika ešte nezažil a bol nútený 3 rodiny
> kvôli oslabeniu spojiť.
> Takže ja to tiež typujem na klieštik.
>
> Peter Malindžák
>
> -----Pôvodná správa-----
> Od: Vesely Emanuel <Eman.Vesely/=/CESA.cz>
> Pre: 'Vcelarska konference' <vcely/=/v.or.cz>
> Dátum: 24. október 2002 13:46
> Predmet: Kolaps vcelstva
>
>
> >Jednomu příteli teď zmizelo nejsilnější včelstvo a nechalo 12 kg zásob.
> >V době aplikace Gabonu (srpen-září) bylo včelstvo silné a bez problému.
> >Je to možné? Kde se mohla stát chyba? Já podezírám Varroa, ale mate mě to,
> >že bylo silné a léčené.
> >Díky za zkušené názory.
> >Eman
>
>

______________________________________________________________________
Reklama:
Zapoj se do Nokia Game. http://ad2.seznam.cz/redir.cgi?instance=36151%26url=http://www.nokiagame.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1930


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 25. 10. 2002
Antwort: Re: Peter a Matej


<Matej mohl treba delat oddelky, dat Formidol
<atd. a mit roztocu o hodne mene.

Celkovy pocet roztocov je u mna nizsi vdaka odložencom, Formidolu aj vdaka
vyrezovaniu trubciny.
Podstata je vsak v % ucinnosti jednotlivych druhov Gabonu
Nie je tp preklep. Je to prekvapivá realita. Hranica je od pokusnej
vcelnice vzdialena cca 1,5 km.

P.S. Nemam scaner, aby som mohol tie zapisy dostat v autentickej podobe do
pocitaca. Roztoce sa pocitali kazdy den a spady sa zapisovali.

Matej

Matej psal o Gabonu - neni to preklep ze gabon 92 neucinkoval u
Rakouskych hranic? Gabon 90 obsahuje fluvalinat, ktery v Rakousku
pouzivaji porad a spatne a rezistence je uz prokazana.
Radek


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1931


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Libor Jarolím --- 25. 10. 2002
Kdo to ví ?

Nazdarek !
Poučte mně někdo, prosím.
V uteplivkách jednoho úlu nacházím už 4 měsíce jakési růžové až světle
červené housenky. Tvar by odpovídal zavíječi. Velikost asi 2 až 3 cm. Balí
se do pavučinkového hnízdečka. Jsou nalepené mezi uteplivkama, na povrchu
taky a víko taky "nešetří".
Jsem přesvědčený, že zavíječ má larvu bílou a v posledním stádiu by mněla
být větší než je tato růžovka. Viděl jsem už takových zavíječových taky
dost. Takže: Co je to?!!
:-))
Díky
Ahoj
Libor Jarolím
Ostrava-Stará Bělá

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1932


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jiri Borik --- 25. 10. 2002
Re: Kdo to ví ? (1932)

On Fri, 25 Oct 2002, Libor Jarolím wrote:

> Jsem přesvědčený, že zavíječ má larvu bílou a v posledním stádiu by mněla
> být větší než je tato růžovka. Viděl jsem už takových zavíječových taky
> dost. Takže: Co je to?!!

Dival jsem se do par vcelarskych knizek, a krome zavijece voskoveho nekde
zminuji i vzacnejsiho zavijece maleho. Ale o barve larev/housenek se ani u
jednoho druhu nezminuji.

Pokud si vypestujes z te ruzove larvy dospeleho jedince, treba bys to pak
poznal ;-). Samicka zavijece voskoveho ma mit rozpeti az 38 mm, samicka
zavijece maleho jen 23 mm (presnejsi popis treba v knize Vcelarstvo, Ing.
Valent Cavojsky a kolektiv).

Jirka Borik <jiri.borik/=/volny.cz>


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1933


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vyskočil Tonda --- 26. 10. 2002
Banka matek

Zdravím poradí mi někdo jak uložit přebytečné matky ve včelstvu pro případnou potřebu na jaře.Děkuji

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1934


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jan jindra --- 26. 10. 2002
Re: Banka matek (1934)

Používám již léta melmi malý oddělek umístený nad silným
včelstvem v polonástavku oddělen dvěma foliemi (igelit).
Přezimuje dobře s mladou matkou opravdu jen hrst včel.
Nejpozději v dubnu je nutno matky zužitkovat, protože
včelstvíčko je většinou nosematické a déle nepřežije.
Zdravím všechny
Jindra

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1935


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Malindzak Peter --- 28. 10. 2002
Vstup do EU-priame platby

Zdravím

Keďže je už veľmi pravdepodobné, že v roku 2004 vstúpime do EU zaujímalo by
ma či sa priame platby v EU vzťahujú aj na včelárenie a ak áno akým spôsobom
sa vypočítavajú a koľko to asi bude na včelstvo resp. na kg medu .
Myslím si, že tieto informácie by mali vedieť najmä ľudia z vedenia zväzov a
bol by som rád keby nás s nimi oboznámili.
Môže to výrazne ovplyvniť moju včelársku stratégiu už v budúcej sezóne.

Peter Malindžák

-----Pôvodná správa-----
Od: jan jindra <e-mail/=/nezadan>
Pre: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Dátum: 26. október 2002 17:07
Predmet: Re: Banka matek


Používám již léta melmi malý oddělek umístený nad silným
včelstvem v polonástavku oddělen dvěma foliemi (igelit).
Přezimuje dobře s mladou matkou opravdu jen hrst včel.
Nejpozději v dubnu je nutno matky zužitkovat, protože
včelstvíčko je většinou nosematické a déle nepřežije.
Zdravím všechny
Jindra

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1936


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 28. 10. 2002
Re: Vstup do EU-priame platby (1936)

Větě čo,dajako som Váš prýspevok něpochopil.Jurko.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1937


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vesely Emanuel --- 29. 10. 2002
RE: Banka matek

Kolik má mít takový oddělek zásob?
Dík Eman

:>Používám již léta melmi malý oddělek umístený nad silným
:>včelstvem v polonástavku oddělen dvěma foliemi (igelit).
:>Přezimuje dobře s mladou matkou opravdu jen hrst včel.
:>Nejpozději v dubnu je nutno matky zužitkovat, protože
:>včelstvíčko je většinou nosematické a déle nepřežije.
:>Zdravím všechny
:>Jindra
:>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1938


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 29. 10. 2002
Antwort: Vstup do EU-priame platby


Zdravim všetkých,
predpokladám, že podobná otázka trápi aj ceskych kolegov. Mozno ze cesky VV
bude mat nejake informacie. Sekretariat SZV nevie k tejto veci nic
konkretne. Mal by udajne zacat fungovat nejaky výbor pre europsku
integraciu pod vedenim p. Jokaia. Na www stranke ministerstva
podohospodarstva niet k danej problematike po vstupe do EU ziadnej zmienky
/ ani pre ostatne odvetvia polnohosp. /

Pozná niekto blizsie dotacnu politiku pre vcelárstvo v krajinách EU?

Matej

Zdravím

Keďže je už veľmi pravdepodobné, že v roku 2004 vstúpime do EU zaujímalo by
ma či sa priame platby v EU vzťahujú aj na včelárenie a ak áno akým
spôsobom
sa vypočítavajú a koľko to asi bude na včelstvo resp. na kg medu .
Myslím si, že tieto informácie by mali vedieť najmä ľudia z vedenia zväzov
a
bol by som rád keby nás s nimi oboznámili.
Môže to výrazne ovplyvniť moju včelársku stratégiu už v budúcej sezóne.

Peter Malindžák


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1939


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Libor Jarolím --- 29. 10. 2002
Re: Kdo to ví ? (1932) (1933)

Pěstovat je tedy určitě nebudu. :-)) A spokojím se s tím, že je to třeba
likvidovat :-)) dříve, než to zlikviduje včelí dílo :-( i s úlem. :-))
Děkuji
Ahoj
Libor Jarolím
Ostrava-Stará Bělá

> Pokud si vypestujes z te ruzove larvy dospeleho jedince, treba
> bys to pak poznal ;-).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1940


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vita Vydra --- 29. 10. 2002
Re: Dadanty - referát v Praze (1919)

Přiteli, k popsané metodě obměny díla mám ještě dotaz:
Jak dobře matka na jaře zakládá na podzim postavené plásty? Jaké s tím máte zkušenosti?
Předpokládám, že dobré (jinak byste to asi nedělal :) ), ale vesměs se traduje, že
panenské plásty, které matka nezaklade brzy po vystavění pak už zakládá jen velmi velmi
nerada. Je to jen pověra?
Vita Vydra
http://web.fsv.cvut.cz/~vydra/


----- Original Message -----
From: Květoslav Čermák <beestn.zubri/=/quick.cz>
To: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, October 23, 2002 5:57 PM
Subject: Dadanty - referát v Praze

> K obměně díla ve vysokém nástavku: V časopisu jsem psal o 4 mezistěnách
> vložených místo starých plástů k okrajům vysokého nástavku. Letos jsem dal
> po 3 mezistěnách a u tohoto počtu zřejmě zůstanu.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1941


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Hubač --- 29. 10. 2002
Re: Re: Kdo to ví ? (1932) (1933) (1940)

Po porade s nasim entomologem si myslim, ze to je zavijec. Ale jeste
pockejte, podiva se do nejake chytre knizky.
Radek

______________________________________________________________________
Reklama:
Obchodní dům.cz - široký sortiment domácích spotřebičů a elektroniky, výrazné slevy. Navštivte http://www.obchodni-dum.cz/index.phtml?prov=59

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1942


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jan jindra --- 29. 10. 2002
Re: Banka matek (1938)

Polonástavek mám vybaven počtem rámků podle síly oddělku.
Na tři uličky jim stačí 5 zásobních polorámků.
Ať se Vám všem daří
Jindra

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1943


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Květoslav Čermák --- 29. 10. 2002
Re: Dadanty - referát v Praze (1919) (1941)

Matka tyto panenské plásty zakládá opravdu bez problému. Asi proto, že jsou převážně čisté, tj. bez propolisu na okrajích buněk. Právě u takových panenských plástů je těžké včely donutit, aby je zaplodovaly. Plásty vystavěné v srpnu a na okrajích nástavku bývají včelami jen málo nebo vůbec potahovány propolisem.
Připomínám, že mezistěny nebo panenské dílo dávám mezi plodové plásty na jaře v době, kdy už včely dobře staví - je aspoň trochu snůška. V takové situaci je velmi ochotně "zabudují" do hnízda a zaplodují.

K. Čermák

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1944


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vita Vydra --- 31. 10. 2002
Re: Praga Agro (1899)

> ake su vase dojmy z vystavy v Prahe?
Pár ilustrativních fotek jsem dal na http://web.fsv.cvut.cz/~vydra/john/pragaagro.html

Vita Vydra
http://web.fsv.cvut.cz/~vydra/


----- Original Message -----
From: <M.Osusky/=/fritz-gmbh.de>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1945


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fskalsky --- 1. 11. 2002
/2/Poučení-ptákům v kleci,už žadné spievanky o alternativních možnostech.

Zdálo se že v usneseních 5 sjezdu je zahrnuto:
ZO jsou nejdůležitějšími jednotkami svazu,které v převážné míře budouvyvíjet činnost samostatně.Právo jednat,vystupovat a zavazovat se vrámci své působnosti vlastním jménem.Jejich činnost bude vyššími orgány jen usměrnována a koordinována. /Havlín/

Včelařství po 5 sjezdu se rozvijí po vertikále,přičemž jedinou právnickou osobou je čSV...Na Slovensku vedle sebe působí svaz SZV se svými základními organizacemi.Období mezi sjezdy je tříleté. -JV-

Alternativní možnosti uspořádání v čSV
před sjezdem vyšel v oběžníku jako návrh UV,po sjezdu jako závazný dokument.
březen 92
UV na podkladě námětů a návrhů včelařů zpracoval první úpravy včelařství...
srpen 92
PUV předneslo změny ve stanovách.Proti vystoupil JUDr Havlan.Změny byly schváleny s tím,že 3členové pléna se zdrželi hlasování.
Zde skončila skvělá akce kádrů KSC v UV která jim možná zajistila setrvání u moci.


Včelařský spolek v Brně navrhl dvě alternatívy součinnosti s čSV.
-nepodařilo se najít způsob vstupu-

ZO Nuzov založena v nesouladu se stanovami čSV.
-UV nesouhlasí s existencí-

Zamítnut požadavek ZO Karviná-Doubrava na předání pozemku,jenž je registrován jako majetek čSV.

Bohužel-bohudík ?
V povinostech plnění 17 bodů v usneseních 5sjezdu neznají Bolšáni ani bratra.


v dobrém franta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1946


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.Dvoracek --- 4. 11. 2002
Vosy v úle

V současném chladném počasí mi létají vosy do úlů. Silné včelstvo se brání, ale ve slabším včelstvu se vosy usídlily na plástech. Je proti tomu nějaká obrana ? Zkusil jsem dát medný roztok do láhve, aby se vosy utopily. Je to správné ? Předem děkuji za radu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1947


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Václav Potužník --- 4. 11. 2002
Re: Vosy v úle (1947)

Lepsi je pivo, vosy na nej jdou take, vcely ale ne. Pokud jich ale neni
obrovske mnozstvi, nechte je zit. Jsou velmi uzitecne. Lovi napriklad
komary, kteri budou po letosnim mokrem roce silne premnozeni.
Vasek

> V současném chladném počasí mi létají vosy do úlů. Silné včelstvo se
brání,
> ale ve slabším včelstvu se vosy usídlily na plástech. Je proti tomu nějaká
> obrana ? Zkusil jsem dát medný roztok do láhve, aby se vosy utopily. Je to
> správné ? Předem děkuji za radu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1948


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Jarolím --- 4. 11. 2002
dotace (1946)


----- Original Message -----
From: ČSV - Odborné oddělení
To: 'Hana Jarolímová'
Sent: Monday, November 04, 2002 7:25 AM
Subject: RE: dotace


Děkuji za připomenutí. Příkazy na banku šly v pátek 1.11.02. Takže se můžete
těšit.

Mál ale menší problém s připojením do konference, už dvakrát mě vyhodil
jejich počítač, že nejsem registrovaným uživatelem. Zkusím to znovu, ale
prosím dejte tam také opis této zprávy, ať je to pojištěné.

S pozdravem

Lněnička
-----Original Message-----
From: Hana Jarolímová [mailto:jarolimo/=/applet.cz]
Sent: Sunday, November 03, 2002 8:53 PM
To: Lněnička Vladimír
Subject: dotace


Pane Lnenicka napisete do konference az budou odeslane penize na ucty ZO?
Ja bych se to dovedel az z mesicniho vypisu.
Dekuji Petr Jarolim

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1949


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ing. Martin Kupka - kancelář --- 4. 11. 2002
RE: dotace (1946) (1949)

Peníze byly již na účtu v pátek 1.11 mi přišel e-mail z e-banky o platbách.
Jen jsem se chtěl zeptat kdy je potřeba odeslat kompletně zpracované
vyučtování výplaty dotací do 15.11. nebo to stačí později ??

s pozdravem Martin Kupka
Novohradská 21,370 01 České Budějovice
tel: 603 462 921

-----Original Message-----
From: Petr Jarolím [mailto:ok2med/=/centrum.cz]
Sent: Monday, November 04, 2002 10:35 AM
To: Vcelarska konference
Subject: dotace
Importance: High



----- Original Message -----
From: ČSV - Odborné oddělení
To: 'Hana Jarolímová'
Sent: Monday, November 04, 2002 7:25 AM
Subject: RE: dotace


Děkuji za připomenutí. Příkazy na banku šly v pátek 1.11.02. Takže se můžete
těšit.

Mál ale menší problém s připojením do konference, už dvakrát mě vyhodil
jejich počítač, že nejsem registrovaným uživatelem. Zkusím to znovu, ale
prosím dejte tam také opis této zprávy, ať je to pojištěné.

S pozdravem

Lněnička
-----Original Message-----
From: Hana Jarolímová [mailto:jarolimo/=/applet.cz]
Sent: Sunday, November 03, 2002 8:53 PM
To: Lněnička Vladimír
Subject: dotace


Pane Lnenicka napisete do konference az budou odeslane penize na ucty ZO?
Ja bych se to dovedel az z mesicniho vypisu.
Dekuji Petr Jarolim

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1950


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jkala --- 4. 11. 2002
Re: Vosy v úle (1947)

Vos je opravdu letos mnoho, snad to souvisí s nadúrodou nesklizených jablek
a hrušek. Sám tak vosy nelovím, protože jsem nezjistil, že by škodily tak,
aby to stálo za moji námahu s kladením pastí. Ale mohu se mýlit.
Naopak-občas chování poměrně ( ke včelám ) inteligentnějších vos se zájmem
pozoruji.

Přesto však hubičům posloužím radou:
Protože vosy létají i při nižších teplotách než včely, je dobré nalít pivo
účinnější je nepasterované ) do malých nevratných plastových lahví. Tak ta
past na vosy bude fungovat i bez našeho dohledu až do zámrazu, který by
pivní lahev za 3Kč roztrhl. Z plastové lahve je dobré strhnout papírovou
etiketu aby lahev byla čirá. Vosa se pak i v poměrně dost mrtvolkami
zaplněné lahvi snaží letem opustit lahev, což se jí díky úzkému hrdlu
nepodaří a vyčerpáním bídně zhyne. V tmavé lahvi leze po stěně k hrdlu za
světlem a snadno proleze hrdlem ke svobodě ( což bystře opakuje ).

Ví někdo, co si běžné druhy vos ze včelích příbytků teď na podzim odnášejí?
Živočišné bílkoviny z těl uhynulých včel?, glycidové, nebo pylové zásoby?,
buničinu když už samy nechovají plod a nestaví hnízdo?

Ví někdo čím vosy objektivně škodí včelám ( nemoci, plísně, roztoči, úbytek
zimních zásob?)

Hezký večer
Josef Kala
pepa.kala/=/volny.cz
http://gw.dup.cz/vcelam/cejka/index.html


> Lepsi je pivo, vosy na nej jdou take, vcely ale ne. Pokud jich ale neni
> obrovske mnozstvi, nechte je zit. Jsou velmi uzitecne. Lovi napriklad
> komary, kteri budou po letosnim mokrem roce silne premnozeni.
> Vasek
>
> > V současném chladném počasí mi létají vosy do úlů. Silné včelstvo se
> brání,


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.408 / Virová báze: 230 - datum vydání: 24.10.2002


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1951


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vesely Emanuel --- 5. 11. 2002
RE: dotace

Co asi můžeš čekat za odpověď? Pravidla jsou dána a nevím proč by je v téhle
situaci měl někdo měnit. Stejně to ZO nedodržují, ale to je všechno v
lidech.
Když nepošleš vyúčtování, tak jediné co se ti může stát, že nedostaneš těch
15 procent včas zpátky do ZO a trochu naštveš jednatele na OV, že tě bude
upomínat.
Poznámka:
Větší pořádek bude až budem v EU a takovéto dotace zmizí. Vzhledem k našim
zoufalým zemědělcům je to neslušné, a tvoří to méně než 10 procent přínosu z
medu. Nikoho to stejně nemotivuje k rozšiřování chovu. Radši bych tím
financoval státní "útvary rychlého nasazení" s aerosolovými agregáty, které
by přepadaly v prosinci včelnice a léčily všechna včelstva od roztočů.
Normální včelař si na své přijde v medu a medovině.
Eman

:>Peníze byly již na účtu v pátek 1.11 mi přišel e-mail z
:>e-banky o platbách.
:>Jen jsem se chtěl zeptat kdy je potřeba odeslat kompletně zpracované
:>vyučtování výplaty dotací do 15.11. nebo to stačí později ??
:>
:>s pozdravem Martin Kupka
:>Novohradská 21,370 01 České Budějovice
:>tel: 603 462 921
:>
:>-----Original Message-----
:>From: Petr Jarolím [mailto:ok2med/=/centrum.cz]
:>Sent: Monday, November 04, 2002 10:35 AM
:>To: Vcelarska konference
:>Subject: dotace
:>Importance: High
:>
:>
:>
:>----- Original Message -----
:>From: ČSV - Odborné oddělení
:>To: 'Hana Jarolímová'
:>Sent: Monday, November 04, 2002 7:25 AM
:>Subject: RE: dotace
:>
:>
:>Děkuji za připomenutí. Příkazy na banku šly v pátek 1.11.02.
:>Takže se můžete
:>těšit.
:>
:>Mál ale menší problém s připojením do konference, už dvakrát
:>mě vyhodil
:>jejich počítač, že nejsem registrovaným uživatelem. Zkusím to
:>znovu, ale
:>prosím dejte tam také opis této zprávy, ať je to pojištěné.
:>
:>S pozdravem
:>
:>Lněnička
:> -----Original Message-----
:> From: Hana Jarolímová [mailto:jarolimo/=/applet.cz]
:> Sent: Sunday, November 03, 2002 8:53 PM
:> To: Lněnička Vladimír
:> Subject: dotace
:>
:>
:> Pane Lnenicka napisete do konference az budou odeslane
:>penize na ucty ZO?
:> Ja bych se to dovedel az z mesicniho vypisu.
:> Dekuji Petr Jarolim
:>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1952


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78731 příspěvků(zde zobrazeno 121 příspěvků, od č. 1832 do č. 1952)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 120 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší






Klikněte sem pro nápovědu