78731

Archiv Včelařské konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Standartní zobrazení
(okno s nejnovějšími příspěvky a s formulářem pro psaní nových)

Toto je speciální okno pro bádání v archivu konference. Jsou tady zobrazeny starší příspěvky, které se zde zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole. Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek můžete kliknout na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začínala, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 120 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu /kde jsou starší/ a postupovat směrem dolu /kde jsou novější/").


Zde je zobrazeno 121 starších příspěvků: od č. 1712 do č. 1832

Pohyb ve frontě příspěvků: Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Vita Vydra --- 17. 9. 2002
Re: Farba úµov-vplyv na teplotu v úli (1690)

V Čechách se vlivem barvy úlu na výnos zabývali myslím ve Filipově. Tuším, že bílou
vyhodnotili jako nejhorší. Ale vliv má samozřejmě nejen ohřívání úlu, ale i orientace atp.
V jižních státech jsou bíle natřené úly naopak velmi oblíbené. Má to svoji logiku.
Tak jak to máš mi to přijde ideální, pokud ovšem nebudeš líný otáčet úl dvakrát do roka!
Chtělo by to nějaký otočný dno :).
Vita Vydra
http://web.fsv.cvut.cz/~vydra/


----- Original Message -----
From: Malindzak Peter <pmalindzak/=/uft.sk>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, September 16, 2002 8:48 AM
Subject: Farba úľov-vplyv na teplotu v úli


Nazdar

Mňa by zaujímalo nakoľko ovplyvňuje farba úľov teplotu vo vnútri úľov. Mám včelstvá
orientované letáčom na juh a asi 2/3 dňa na nich svieti priame slnko. Pri výrobe úľov v
tomto roku som natrel jednu stranu úľov na bielo (ostatné 3 na hnedo) a cez leto som ich
otočil bielov stranov k slnku.
Zistil som, že v týchto úľoch oveľa menej vetrali ako v ostatných. Zaujímalo by ma či to
zasa na jar môže ovplyvniť jarné plodovanie a prípadne aj celkovú silu prezimovaného
včelstva.

Peter Malindžák


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1712


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Janura Stefan --- 17. 9. 2002
RE: RE: Antwort: Re: gabon (1708)


Presne na toto som pri citani prispevkov tiez myslel. Mne sa to este
nepodarilo, takze: Kto je bez viny nech hodi kamenom. Ja liecim uplne od
zaciatku a podla navodu. Len tento rok rok som mal prblemy z dodanim lieciva
od spolku a tym to zacalo.

Ale dakujem aj za kritiku, ktoru si zasluzim. Beriem na vedomie a slubujem,
ze sa polepsim.ä


Pista


> (Přiznávám, že s tímto mám svoji zkušenost... Zazimovat 10 včelstev a na
> jaře mít jedny!! Od té doby léčím jak se léčit má a mám průměrný spad 0,5
> roztoče na včelstvo za zimu!!)


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1713


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Malindzak Peter --- 17. 9. 2002
Včelárske predajne - Bratislava

Nazdar

Neviete niekto náhodou o nejakých včelárskych predajňach v Batislave. Ja viem len o tej v tržnici a tá je častejšie zatvorená ako otvorená.

Peter

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1714


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 17. 9. 2002
Antwort: Včelárske predajne - Bratislava


Asi pred mesiacom otvorili pod stanicou / železničnou / na Šancovej novu
predajnu. Mala by patrit SVS. Ešte som tam nebol, takze nepoznam otvaracie
hodiny.

Matej

Nazdar

Neviete niekto náhodou o nejakých včelárskych predajňach v Batislave. Ja
viem len o tej v tržnici a tá je častejšie zatvorená ako otvorená.

Peter

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1715


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Hubač --- 18. 9. 2002
Co do kočovného vozu (1647)

Nejvetsi kocovnik ktereho znam, rekl bych pomalu legenda je PAN
Volejnik, ktery ve svych dobrych 75 letech kocuje se 200 !
vcelstvy.Uly ma nizkonastavkove 39*17 po 9! ramcich. Rikal, ze by
treba dal 42,ale tehdy tato mira jeste neexistovala. Pouze devet
ramku bez ocek, ul = 6 nastavku. 9 ramku ma vice duvodu, jeden z nich
je, ze i ve svych letech je unese a mluvi o tom, jak vcely "putuji"
od spoda nahoru a zpet. Cely rok pouziva tedy i v zime 6 nastavku,
pry to tak chodi.
Dale se ptas ohledne falcu. TY ma udelane trochu jinak. Pouze na
predni a zadni strane a vysoke pouze cca 5mm, siroke cca 15 - 20mm.
POmerne dobre se stim pracuje, kdyz to srovnam se svymi K39 a k tem 9
ramkum se asi taky priklonim, protoze nevim jak Ty, ale ja uz ted
nastavek 39*24 s 11 ramky neunesu. Gabon jsem dal, jak ma byt i jeden
dolu a vyndavat ho byl zazitek. Zrejme opravdu vetsina vcelaru na to
kasle a Gabony nedava jak ma a nechavaji je tam do jara apod.
S pozdravem Radek

> Zdravim vsetkych,
> Jeden vcelar u nas v organizacii ma dobre vyrieseny kocovny voz. Ule
> pouziva bezfalcove Optimaly. Na prednej stene ma navarene zelezne "T". Ul
> je vzdy vlozeny presne medzi dve "T". V kazdom "T" ma uchytene dve gulatiny
> priemeru 8 mm, ktore maju na konci zavit. Gulatina je cca o 5 cm dlhsia ako
> ul. Na tuto gulatinu pri prevoze našroubuje pasovinu, ktora drzi vzdy dva
> susedne ule. Po prekocovani pasovinu odsrobuje a ulozi pod ule a gulatinu
> spusti medzi dva susedne ule. V kocovnom voze ma dvadsat vcelstiev a cele
> upevnenie ulov pred prevozom netrva viac ako 10 minut a co je hlavne moze
> vyuzivat pri praci vyhodu bezfalcovych ulov.
>
> Matej
>
> <Ahoj přátelé!
> <Ptal jsem se jaké úly do kočovného vozu. Názory jsou samozřejmě různé,
> někdo
> <doporučuje úly s falcy, jiný bez nich. Myslím, že bezfalcové úly by měly
> <být, kvůli přepravě, přiraženy k sobě, aby byly při převozu pevnější, ale
> <zde by mě vadilo, že nemají mezeru pro lepší uchopení nástavků. Poku by
> byly
> <úly s ofalcovynými nástavky, pak je možno je umístit s mezerama, ale zde
> asi
> <narazím u zastánců bezfalcových úlů.
> <Tak nevím... Budu si muset domluvit návštěvu u nějakého kočovníka a zřejmě
> <se jím nechat umluvit, že právě jeho systém je ten nejlepší... :))
>
>
>
>

______________________________________________________________________
Reklama:
Mapy Prahy, Brna a Cech najdete na http://www.mapy.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1716


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 18. 9. 2002
Antwort: Co do kočovného vozu


Dobre sa tieto riadky citaju. Znamena to pre mna ze som sa nevydal slepou
cestou. Az na par Optimalov mam vsetky ule v kocovnych vozoch
nizkonastavkove 42*17 po 9 ramkoch.
/ Ale 200 ich zatial e?te nie je /.
Ta vaha je dolezita. Plny nastavok ma max. 18 kg a to zvladnem aj v 70
letech / ak dozijem /. Dnes / mam 31 rokov / bych urcite zvladol aj plnu
B10, ci plny 10r Langstroth ale za 30 let uz sotva. A prerabat pod starost
cele vcelarstvo ...

Matej


<Nejvetsi kocovnik ktereho znam, rekl bych pomalu legenda je PAN
<Volejnik, ktery ve svych dobrych 75 letech kocuje se 200 !
<vcelstvy.Uly ma nizkonastavkove 39*17 po 9! ramcich. Rikal, ze by
<treba dal 42,ale tehdy tato mira jeste neexistovala. Pouze devet
<ramku bez ocek, ul = 6 nastavku. 9 ramku ma vice duvodu, jeden z nich
<je, ze i ve svych letech je unese a mluvi o tom, jak vcely "putuji"
<od spoda nahoru a zpet. Cely rok pouziva tedy i v zime 6 nastavku,
<pry to tak chodi.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1717


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef ©amalík --- 18. 9. 2002
RE: Antwort: Co do kočovného vozu (1717)


..taky jsem spokojený... :))
Mám jen malinký rozdíl a to ten, že v nástavku mám rámků 10, ale to už
asi není tak podstatné!
Prima dny!
Jose


> Dobre sa tieto riadky citaju. Znamena to pre mna ze som sa
> nevydal slepou cestou. Az na par Optimalov mam vsetky ule v
> kocovnych vozoch nizkonastavkove 42*17 po 9 ramkoch. / Ale
> 200 ich zatial e?te nie je /. Ta vaha je dolezita.
> Matej
>
>
> Uly ma nizkonastavkove 39*17 po 9! ramcich.
> Rikal, ze by <treba dal 42,ale tehdy tato mira jeste
> neexistovala. Pouze devet <ramku bez ocek, ul = 6 nastavku. 9
> ramku ma vice duvodu, jeden z nich <je, ze i ve svych letech
> je unese a mluvi o tom, jak vcely "putuji" <od spoda nahoru a
> zpet. Cely rok pouziva tedy i v zime 6 nastavku, <pry to tak chodi.

---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.:)
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.389 / Virová báze: 220 - datum vydání: 16.9.2002


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1718


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vlastimil Protivínský --- 19. 9. 2002
Re: Co do kočovného vozu (1647) (1716)

Když jsem v roce 1985 osazoval první nízkonástavkové úly (tehdy s nástavky
11 x [39 x 17] cm), vcěděl jsem, že jedna z hlavních předností je hmotnost.
Dnes bych volil ještě lehčí nástavky. Záda jsou jen jedny a sil přibývat
nebude. Menší počet rámků v nástavku se mi zdá jako jediné možné řešení. V
zimě se chomáč stejně vejde na 5-6 uliček a v létě plochý tvar díla tolik
nevadí. jediný problém: s počtem nástavků roste cena úlu.

vojta



Nejvetsi kocovnik ktereho znam, rekl bych pomalu legenda je PAN
Volejnik, ktery ve svych dobrych 75 letech kocuje se 200 !
vcelstvy.Uly ma nizkonastavkove 39*17 po 9! ramcich. Rikal, ze by
treba dal 42,ale tehdy tato mira jeste neexistovala. Pouze devet
ramku bez ocek, ul = 6 nastavku. 9 ramku ma vice duvodu, jeden z nich
je, ze i ve svych letech je unese a mluvi o tom, jak vcely "putuji"
od spoda nahoru a zpet. Cely rok pouziva tedy i v zime 6 nastavku,
pry to tak chodi.
Dale se ptas ohledne falcu. TY ma udelane trochu jinak. Pouze na
predni a zadni strane a vysoke pouze cca 5mm, siroke cca 15 - 20mm.
POmerne dobre se stim pracuje, kdyz to srovnam se svymi K39 a k tem 9
ramkum se asi taky priklonim, protoze nevim jak Ty, ale ja uz ted
nastavek 39*24 s 11 ramky neunesu. Gabon jsem dal, jak ma byt i jeden
dolu a vyndavat ho byl zazitek. Zrejme opravdu vetsina vcelaru na to
kasle a Gabony nedava jak ma a nechavaji je tam do jara apod.
S pozdravem Radek

> Zdravim vsetkych,
> Jeden vcelar u nas v organizacii ma dobre vyrieseny kocovny voz. Ule
> pouziva bezfalcove Optimaly. Na prednej stene ma navarene zelezne "T". Ul
> je vzdy vlozeny presne medzi dve "T". V kazdom "T" ma uchytene dve
gulatiny
> priemeru 8 mm, ktore maju na konci zavit. Gulatina je cca o 5 cm dlhsia
ako
> ul. Na tuto gulatinu pri prevoze našroubuje pasovinu, ktora drzi vzdy dva
> susedne ule. Po prekocovani pasovinu odsrobuje a ulozi pod ule a gulatinu
> spusti medzi dva susedne ule. V kocovnom voze ma dvadsat vcelstiev a cele
> upevnenie ulov pred prevozom netrva viac ako 10 minut a co je hlavne moze
> vyuzivat pri praci vyhodu bezfalcovych ulov.
>
> Matej
>
> <Ahoj přátelé!
> <Ptal jsem se jaké úly do kočovného vozu. Názory jsou samozřejmě různé,
> někdo
> <doporučuje úly s falcy, jiný bez nich. Myslím, že bezfalcové úly by měly
> <být, kvůli přepravě, přiraženy k sobě, aby byly při převozu pevnější, ale
> <zde by mě vadilo, že nemají mezeru pro lepší uchopení nástavků. Poku by
> byly
> <úly s ofalcovynými nástavky, pak je možno je umístit s mezerama, ale zde
> asi
> <narazím u zastánců bezfalcových úlů.
> <Tak nevím... Budu si muset domluvit návštěvu u nějakého kočovníka a
zřejmě
> <se jím nechat umluvit, že právě jeho systém je ten nejlepší... :))
>
>
>
>

______________________________________________________________________
Reklama:
Mapy Prahy, Brna a Cech najdete na http://www.mapy.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1719


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 19. 9. 2002
uly obecne

kdyz uz se bavime o ulech ..
cena ulu je asi jeden z nejdulezitejsich faktoru
pri obnove provozu. Kdysi jsem si koupil 11
novych ulu, ale pro rozpočet to byla velká rána.
Navic nejsem uplne spokojeny nebot se mi v rozich
nastavky povoluji - palubky byly nadoraz a vlivem
vlhkosti mi ty vnitřní roztahují rámy a pak nejen
že je to "vratké" ale ani občas nemohu napasovat
jeden na druhy. proto bych chtěl dělat uly sam.
udělam si je podle svych představ a jak pevne
verim i me budou snad min stat.
Je tu vsak jeden problem. nejsem odbornik na
praci se dřevem a právě rohy považuji za hlavni
pro vlastni životnost ulu. Jak mohu bez frez a
dlabaček doma dosahnout dostatečně pevneho a
trvanliveho spoje ? ( ať už u úlu tenkostěného
tak i s izolací )
řešil někdo z vás tento problém ???

Nezbeda Martin
(alias nezmar)


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1720


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaroslav Vodička --- 19. 9. 2002
medomet

Zdravím opět,

dovolím si zde předložit příspěvek, na který bych rád slyšel vaše názory.

Už jsem vás informoval o novém pohonu na frekvenční měnič, dnes přicházím s novinkou, která nevím, jestli bude přínosem, ale to záleží na vás.

Protože stále dnes a denně narážíme na problém nejednotných rámkových mír a s tím související problémy při výrobě a výsledné ceně medometu a na různé zastánce toho či onoho způsobu vytáčení, dovolil jsem si spojit toto všechno dohromady a udělat kompromis.

Máme v tuto chvíli podle všeho medomet pro radiální i zvratný způsob vytáčení a to - a to je důležité - na všechny tuzemské i světové rámkové míry. Snad kromě mír atyp. př. 48*36 cm, které se však také dají vytočit, ale tangenciálně a ručně obracet . 8 rámků.

Koš tvoří osmiúhelník, včelař se může rozhodnout jak rámek vytáčet- zvratně nebo radiálně. Navíc do polohy radiální je vnášena tangenciální poloha, aby se více vytáčení usnadnilo. Zvratným způsobem 8 rámečků, radiálně- dle nastavení a rámkových mír, ale př. míra 45*16 cm se vejde 32-40 Ks , dokonce se dá jít i na 56 tuším, nepočítal jsem přesně, míra třeba 39*24 nebo 42*27,5 cm se vejde radiálně cca. 16 Ks nebo 20 Ks. Vše se dá velmi jednoduše přestavit k vlastním inidividuálním potřebám.Během několika minut. Je to profi medomet ve spojení s novým pohonem.

Omezení-
1/zvratným způsobem rámek 45 * 28,5 cm - osm rámků , nejmenším rámek pro zvratný způsob je 39*24 , přičemž záleží na míře 24..

2/ čím bude rámek větší, tím menší počet se vejde do radiální polohy, ale můžete zvolit i různé polohy jako poloradiální atd.

Je to opravdu pro všechny míry a rychlé, průměr pláště 950 mm

pro dveře 80 cm .

Vodička

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1721


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaroslav Vodička --- 19. 9. 2002
Re: medomet (1721)

Ještě jsem zapoměl na jednu věc- zvratným způsobem na osm rámečků může být i míra 30 cm, nižší rámky / 37*30 nebo 39 * 30 / ale ne 45 *30 tam už to nejde .

Vodička

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1722


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 19. 9. 2002
Antwort: uly obecne


Zdravim vsetkych,

ani ja nie som stolar, ale pokial mas dobre vysusene drevo daju sa dosky v
rohoch spajať jednoducho samoreznymi sroubami. Klince sa po case vytahuju.
Na moje nizkonastavkove - vyska nastavku 18cm / rm 42*17 / stacia na kazdy
spoj 3 srouby 3*45 mm. Teda na jeden nastavok 12 šroubov na spoje, 4 na
"chyty" - rukovete a 4 na dorazy / vonkajsie dorazy vpredu a vzadu namiesto
falcovania /.
Na vyrobu ulov mi staci hoblovacka, cirkular a mala freza.


P.S. Ak si pri svojpomocnej vyrobe nepocitas vlastnu robotu, ale len
material, tak ta ul vyjde na 1/3 ceny v obchode.

Matej


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1723


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 19. 9. 2002
Antwort: medomet


Dobry den, pan Vodicka,

mam jednu otazku. Mam 6r. zvratny z kazetami na 42x36 cm. Uz som vyradil aj
posledne B ramiky a zostali my len 42x17. Je mezne v tomto kosi nahradit
existujucich 6 kaziet 12 kazetami na 42x18, alebo by bolo treba novy kos.
Inak s medometom som spokojny. Je v zasade jedno ci dam 12 ramikov do 6
velkych, alebo 12 malych kaziet, len si myslim, ze s mensimi kazetami by
ubudli vybracie.
Od radialneho kosa ste ma uz " vyliecili ".

Matej Osusky


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1724


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef ©amalík --- 19. 9. 2002
Re: Antwort: uly obecne (1723)

Ahoj!

Nástavky tenkostěné mám spojené pouze na tupo*, v rozích sešroubované
4 šrouby, velikost nevím. K tomu ty laťky na chycení v předu a v
zadu. Natřené jsou Luxolem. Mám je pouze jeden rok, takže jak jsou na
tom s výdrží zatím nevím.
Potřebuješ hoblovku, cirkulárku a AKU šroubovák.

Nástavky uteplené mám udělané jako dva rámy (horní a dolní) a
patřičnými falcy (ty dělám na cirkulárce), opět jen na tupo spojené
šrouby. Stěny jsou ze sololitu, uvniř je polystyren. Tyto nástavky
mám asi 6 roků, umístené jsou venku a jsou v pohodě. Natřeny
(napuštěny) jsou (teplou - pro lepší vsakování) fermeží. (Pozor,
fermež je potvora, trpí na samovznícení, např hadry nebo piliny
napuštěné fermeží!!!)
Potřebuješ cirkulárku a AKU šroubovák.

*spojení na tupo - "dané k sobě".


Mějte se prima!!

Jose


> rohoch spajať jednoducho samoreznymi sroubami. Klince sa po case vytahuju.
> Na moje nizkonastavkove - vyska nastavku 18cm / rm 42*17 / stacia na kazdy
> spoj 3 srouby 3*45 mm. Teda na jeden nastavok 12 šroubov na spoje, 4 na
> "chyty" - rukovete a 4 na dorazy / vonkajsie dorazy vpredu a vzadu namiesto
> falcovania /.

______________________________________________________________________
Reklama:
Prekvapive dobry signal! Presvedcte se v Oskar Testu ...
http://www.oskarmobil.cz/oskartest

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1725


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Dušan Solčansky --- 20. 9. 2002
Vypletanie Optimalov

Chcem vyskúšať technológiu včelárenia v nízkonadstavkových neuteplených úľoch Optimal (42x17), nakoľko už mám úle B42x27,5 a zachovám si tým maximálnu kompaktibilitu (Langstrothy preto nechcem). Máte niekto skúsenosti s vypletaním rámikov rovnobežne s hornou latkou? Priečneho vypletania sa obávam kvôli priehybom, nakoľko chcem použiť čo najtenšie horné aj spodné latky a tým zabezpečiť kontinuitu včelieho diela. Priehyby by mohli spôsobiť taktiež zväčšenie včelej medzeri medzi jednotlivými nádstavkami (cca 8 mm). Nebude sa pri tomto spôsobe vlniť medzistienka? Máte poprípade niekto skúsenosti len s voľným vkladaním medzistien do rámikov s drážkou?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1726


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef ©amalík --- 20. 9. 2002
RE: Vypletanie Optimalov (1726)

Ahoj!

Já rámky drátkuju vodorovně a zkušenosti mám takové, že není problém...
Nejvrchnější rátek mám asi 1 cm pod horní loučkou, aby se mezistěna
neohýbala, zbytek rovnoměrně rozdělím. Na rámku 42*27,5 mám celkem 4
drátky, na 42*17 3 drátky a 42*13 2 drátky. Je to v pohodě.

Když jsem drátkoval svisle, byl problém, pokud dolní laťka byla tenčí,
pokud to bylo vyloženě tenké dřívko, bylo to nemožné.

Jinak horní loučku bych nedoporučoval příliš tenkou, protože rámky s
medem něco váží. Viděl jsem u jednoho přítele, že měl horní loučku
vyfrézovanou tak, že vprostřed byla normálně silná, na krajích
zeslabená. Já v tom nějak velký přínos nevidím a hlavně je to pracné (a
taky nenám stroj).

Co se týče kompaktibility, mám stejný názor i úly (nástavky).

Ať nám to bzučí!

Jose
>
> Chcem vyskúšať technológiu včelárenia v nízkonadstavkových
> neuteplených úľoch Optimal (42x17), nakoľko už mám úle
> B42x27,5 a zachovám si tým maximálnu kompaktibilitu
> (Langstrothy preto nechcem). Máte niekto skúsenosti s
> vypletaním rámikov rovnobežne s hornou latkou? Priečneho
> vypletania sa obávam kvôli priehybom, nakoľko chcem použiť čo
> najtenšie horné aj spodné latky a tým zabezpečiť kontinuitu
> včelieho diela. Priehyby by mohli spôsobiť taktiež zväčšenie
> včelej medzeri medzi jednotlivými nádstavkami (cca 8 mm).
> Nebude sa pri tomto spôsobe vlniť medzistienka? Máte
> poprípade niekto skúsenosti len s voľným vkladaním medzistien
> do rámikov s drážkou?
>
> ---
> Příchozí zpráva neobsahuje viry.
> Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
> Verze: 6.0.391 / Virová báze: 222 - datum vydání: 19.9.2002
>
>

---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.:)
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.391 / Virová báze: 222 - datum vydání: 19.9.2002


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1727


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaroslav Vodička --- 20. 9. 2002
Re: Antwort: medomet (1724)

I já Vás zdravím pane Osuský,

Medomet který máte, je pro dva polorámky 42*17 vedle sebe do jedné kazety. Šestikazetový. Pro kvalitní vytáčení určitě nový koš, nemá cenu zasahovat do původního, těch 12 rámečků zvratným způsobem bez problémů. Může být varianta s kazetami nebo bez kazet, to bych musel spočítat přesně, ale tuším, že tam není problém. Lze však udělat i polozvratný, kde se jich vejde ještě více, u těchto rámečků radiální poloha není zlá, rámek to vydrží. Jinak svým způsobem máte pravdu, že když se nevyváženost rozloží do více bodů, tak se zmenší házivost, zvýší se dá se říct stabilita, ale nemá to prioritu, ten Váš medomet je si myslím také stabilní, jestli je tam občas nějaký problém, osvědčil se mi způsob ( když jsem testoval medomet na vysoké otáčky ) tak ukotvit medomet popruhy přes vrchní uložení ( jekl ) do podlahy přetažením vázacím popruhem s napínací přezkou ( k dostání na benzínových pumpách ) od základny stojanu tak 30 cm bokem. Pak se to nehne. Je to svázáno vrchem, tlačí to dolů do podlahy a proti smyku jsou šrouby v podstavci. Jinak stabilita se zvyšuje i konstrukcí poloradiální, kdy vlastně rámek je blíže středu medometu a tím ubývá hmotnost na rozhození koše. Ale z hlediska vibrací nebo házivosti je to si myslím opravdu jedno, nedával bych to na přední místo.

Takže ano, udělat se 12 rámkový zvratný koš pro rámečky 42 * 17-18 cm dá. Do průměru 950 mm – ten máte Vy.

S pozdravem Vodička


Ještě pro ostatní – doplnění


Základní výrobní systém. Přestože máme určitou výrobní kompozici v ceníku, která by měla pokrýt poptávku medometů, nicméně nabízíme další nepřeberné možnosti, jak Váš požadavek řešit.

Obrysově:

Tvar zvratných košů ( počet rámků ) -

a)       3
b)       6
c)       12
d)       4
e)       8
f)       16


1/Tyto tvary je možné použít i pro radiální medomet, s výhodou využít i možnost vytáčet zvratným způsobem . Zvláště se pro to hodí osmiúhelník.

2/ Radiální medomety můžeme vyrobit i v kruhu, ale ztrácíme možnost vytáčet způsobem zvratným. Nicméně narovnáme tam větší počet rámečků.

3/ Polozvratné ( poloradiální ) do kruhu, menší počet rámků než u radiálních.

Rozsah průměrů plášťů-

a)       minimum 650 mm
b)       720 mm
c)       800 mm
d)       870 mm
e)       950 mm
Poté řada mezitypů
f)       maximum 1850 mm

Všechny pláště mají možnost po rozebrání medometu projití 60- 80 dveřmi.


Typ pohonů.

a)       Stejnosměrný motor- 12 V, autobaterie. Pro vytáčení HOBBY -B,
nouzově pro náhradní, duplicitní pohon k asynchronnímu motoru.
b)       Asynchronní motor- 220 V . Pro PROFI - A, vytáčení vyžaduje 220 nebo 380 V.

Rozdíly v HOBBY a PROFI vytáčení jsou v tom, že nemůžete pohon HOBBY přetížit neustálým používáním ( bez oddychu ) a je výrazně pomalejší než profesinální pohon. PROFI pohonu je to úplně jedno, ten prostě neuženete v žádném případě. V menších medometech B ( HOBBY ) postačuje, protože není zde taková setrvačnost koše, ale i zde na Vaše požádání můžete mít PROFI nebo jen přípravu do budoucna- držák na stojanu. Vše je třeba projednat.


Adaptéry :

1/ Pro stejnosměrný motor – z 220 V transformuje na 12 V.
2/ Pro asynchronní motor-
a) z 24 V / (13-180 A) z trakčních baterií transformuje na 220 V. Musíte pečovat o baterie. Cca. 9-12 000 Kč
b) Agregát 1 KW benzínový k měniči - by Vás vyšel cca. 9-12 000 Kč. Nestaráte se o něj, dolejete jen benzin.









Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1728


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.Dvoracek --- 20. 9. 2002
Fumigace

Vymenil jsem stare uly - Moravsky univerzal za nastavkovy ul a nevim jak spravne provest fumigaci u nastavkoveho ulu. (Kam vlozit papirek). Staci ho dat do podmetu ?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1729


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 20. 9. 2002
Antwort: Fumigace


Avartin stači do podmetu. Varidol sa predpisuje zavesiť na klinec / alebo
na hacik /medzi ramiky.
A kacirsky dovetok: ak ho das do podmetu ucinok je rovnaky ... :-)

Matej

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1730


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 20. 9. 2002
Vystava v Prahe ?


Zdravim vsetkych,

Nevieme ni niekto potvrdit ci vystava planovana na oktober v Prahe bude /
zaplavy /?
Ak bude mate niekto uz program na jednotlive dni - prednasky, prezentacie ?

Matej

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1731


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vesely Emanuel --- 20. 9. 2002
RE: Fumigace

:>papirek). Staci ho
:>dat do podmetu ?

Nestačí. Následující text je vytažen z www.beedol.cz protože vidím, že
návody se asi ztratí.

Pracovní postup a dávkování při FUMIGACI
Fumigace se provádí při venkovní teplotě nad +10°C v době, kdy včely
nelétají. Před aplikací přípravku se plásty v úlu upraví tak, aby mezi
krycím plástem a stěnou úlu vznikla asi 4cm mezera. V dodaném proužku papíru
proděravíme otvor asi lem od vrchního okraje.
Těsně před ošetřením se nakape z výše 3cm na horní polovinu proužku (blíže k
otvoru) Varidol FUM. Na jeden nástavek se použijí 2 kapky, obsedá-li
včelstvo 2 nástavky, na proužek se nakapou 4 kapky.
Po vsáknutí Varidolu se proužek na celé spodní straně zapálí. Proužek musí
jen doutnat, nesmí hořet. V případě vzplanutí okamžitě plamen sfoukneme.
Doutnající proužek připevníme ve svislé poloze hřebíkem do poloviny krycího
plástu (do vosku) tak, aby byl proužek vzdálen 2 cm od plástu a 2 cm od
stěny úlu. Úl a česno okamžitě uzavřeme. Po jedné hodině česno otevřeme. Po
dobu uzávěry česna včelstva kontrolujeme. V případě příliš silného rozrušení
(individuální: reakce včelstva), česno ihned otevřeme. Je-li Varidol FUM
použít k diagnostickým účelům, vkládá se před aplikací přípravku na celé dno
úlu podložka. Ta se za 12-24 hodin po aplikaci ze včelstva odstraní a
veškerý spad z podložky se zašle k vyšetření.
Za hodinu po aplikaci odstraníme z krycího plástu hřebík a překontrolujeme,
zda proužek shořel. V případě jeho zhasnutí opakujeme ošetření včelstva.

:>A kacirsky dovetok: ak ho das do podmetu ucinok je rovnaky ... :-)
:>
:>Matej

To si jenom myslíš, ale není. Kdyby byl, tak to dají do návodu.
Proč to dělat složitě, když by to šlo jednoduše.
Osobně jsem se na to ptal ing.Veselého z Dolu.
Dalo se i pochopit proč, ale to sem nepatří.
Nebo by mě zajímalo, jak ty jsi na to přišel.

Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1732


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ing. Peter MALINDZAK --- 20. 9. 2002
Re: Antwort: uly obecne (1723)

Čaute

Ja mám úle zbité len klincami (na jednom rohu 3 klince 8 cm dlhé). Sú to avšak
nadstavky s falcom dole aj hore, ktoré úle spevňujú. Včelárim v 11 rámikových
úľoch s rozmerom rámika 42x27. Je to síce váha, ale na 1 včelstvo stačia 3
nadstavky a s obzeraním nie sú veľké problémy. Neviem si predstaviť, že by som
sa mal pri kontrole plodiska prepracúvať cez 6 nadstavkov a nebodaj každý jeden
rámik zobrať do ruky a obzrieť resp. pri točení striasť. Mám 31 včelstiev a pre
mňa je včelárenie najmä o čase. Nadstavky, ktoré používam ako plodiská mám
uteplené, tie čo ako medníky len z 2,5 cm hrubých dosák. Zistil som, že úľ
takýchto rozmerov je najlepší aj na zimu (stačí 1 nadstavok) aj na leto (3
nadstavky)pri nadmorske výške Košíc (asi 330 m nad morom)- ideálne na neho
pasujú aj materské mriežky a uteplivky (typ B). pri takomto type nadstavkov
včely nemajú rojovú náladu - asi 0,5 roja za sezónu - pri 9 rámikových
nadstavkoch sa mi rojila skoro každá druhá rodina a výnosy medu sú najlepšie.
Podobné skúsenosti má aj neďaleký veľkovčelár (150 rodín).
Mám síce len 24 rokov, ale včelárim už 7 rokov, čiže mi nerobí a ani tak skoro
nebude robiť problémy o niečo väčšia váha úľov.

Peter Malindžák

>
> Zdravim vsetkych,
>
> ani ja nie som stolar, ale pokial mas dobre vysusene drevo daju sa dosky
> v
> rohoch spajať jednoducho samoreznymi sroubami. Klince sa po case
> vytahuju.
> Na moje nizkonastavkove - vyska nastavku 18cm / rm 42*17 / stacia na
> kazdy
> spoj 3 srouby 3*45 mm. Teda na jeden nastavok 12 šroubov na spoje, 4 na
> "chyty" - rukovete a 4 na dorazy / vonkajsie dorazy vpredu a vzadu
> namiesto
> falcovania /.
> Na vyrobu ulov mi staci hoblovacka, cirkular a mala freza.
>
>
> P.S. Ak si pri svojpomocnej vyrobe nepocitas vlastnu robotu, ale len
> material, tak ta ul vyjde na 1/3 ceny v obchode.
>
> Matej
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1733


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 20. 9. 2002
RE: Fumigace

Eman vies ako vznikli velke vynalezy? Vsetci vedeli ze sa to neda. Potom
prisiel jeden blbec, ktory to skusil ... a islo to - vynalez bol na svete.
:-)

Na fumigaciu pouzivam len Varidol / Avartin je drahy /. V lete som
zadymoval odložence bez plodu. V jeden den som robil / zadymoval / 20
odlozencov. Rozdelil som ich na dve skupiny. 1. dostala pasik do podmetu a
2. podla návodu. Priemerny spad bol porovnatelny - cca 20 - 50 a ked som
obe skupiny po 2 dnoch predymil znovu / podla navodu / bol spad v oboch
skupinach 0 - 2.

P.S. Ked takto osetriš odložence v lete - jun -, tak sa paradne rozvijaju a
nepotrebuju Gabon. Staci im az jesenna fumigacia.

Matej


To si jenom myslíš, ale není. Kdyby byl, tak to dají do návodu.
Proč to dělat složitě, když by to šlo jednoduše.
Osobně jsem se na to ptal ing.Veselého z Dolu.
Dalo se i pochopit proč, ale to sem nepatří.
Nebo by mě zajímalo, jak ty jsi na to přišel.

Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1734


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 20. 9. 2002
Antwort: Re: Antwort: uly obecne


V zime ti budem zavidieť ked budem robit ramiky. Ale v lete ... kolko vazi
taky nastavok plny medu?

Matej


Včelárim v 11 rámikových
úľoch s rozmerom rámika 42x27.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1735


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Emanuel Vesely --- 20. 9. 2002
Re: Fumigace (1734)

>Eman vies ako vznikli velke vynalezy? Vsetci vedeli ze sa to neda. Potom
>prisiel jeden blbec, ktory to skusil ... a islo to - vynalez bol na svete.
:-)
To máš sice pravdu, ale víš kolik bylo možná vynálezců dynamitu před
Nobelem, kterým to při experimentování utrhlo hlavu? A o nich se nic
nedozvíš, měli smůlu.
Také jsem zlepšoval, podívej se do archivu, co jsem tu nanesl blbostí
(foukačku, lahev, stojánek,..).
Už mě to přešlo a je mi líp, mám jiné starosti se včelami. Člověk si musí
uvědomit, že je osamocený amatér s pár včelstvy proti celému ústavu s
graduovanými specialisty a jejich tisíci hodinami mravenčí práce.

>Rozdelil som ich na dve skupiny. 1. dostala pasik do podmetu a
>2. podla návodu. Priemerny spad bol porovnatelny - cca 20 - 50 a ked som
>obe skupiny po 2 dnoch predymil znovu / podla navodu / bol spad v oboch
>skupinach 0 - 2.

To jsem tě podcenil, ty jsi to dělal úplně vědecky. Přihlas se v DOLE na
testování účinnosti léčiv a budeš mít léky od nich zadarmo. Možná že to
potom změní DOL v návodu a bude to slavná Matějova metoda. :-) Já budu jenom
rád.
Příjemný víkend,
Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1736


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaroslav Vodička --- 20. 9. 2002
Re: Vystava v Prahe ? (1731)

Ano, výstava v Praze bude, 17-19 října. Informace asi na www.pragaagro.cz
Budeme tam.. Jinak na Pardubické dny medu jsem také přislíbil předběžně účast, minimálně na jeden den.

Vodička

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1737


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Květoslav Čermák --- 20. 9. 2002
Re: uly obecne (1720)

Snad poradím aspoň s jednostěnnými nástavky:
S vybavením jen okružní pilou se dá udělat dostatečné spojení na drážku v rozích, tj. drážka shora dolů. Drážku při síle stěn nástavků 25 mm doporučuji udělat cca 6 mm širokou a 6 mm hlubokou. Ne více, protože potom v důsledku deformace dřeva vlivem vlhkosti se může vylamovat část dřeva od drážky k okraji desky - mám s tím vlastní zkušenosti, když drážka byla široká asi polovinu síly desky. Drážka 6x6 mm se dá udělat kotoučem s větším šrankem třeba na dvojí až trojí průchod vždy po posunutí vymezovací lišty o nějaký ten mm.
Spojení stěn potom doporučuji lepidlem, výborný je Duvilax (na dřevo = červené balení, jsou 3 druhy!)a ještě 3 vruty 5,0 x 60 v každém rohu, u vysokých nástavků dávám 4 takové vruty.

(Něco více o konstrukci a výrobě nást. úlů, ale i o ošetřování včel v úlech níkonást. se můžete dozvědět v brožurce, kterou jsem napsal r. 1994, název je "Včelaření v nízkonástavkových úlech". Má 47 str. A5, je ve svazové knihovně.)

Květoslav Čermák

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1738


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Květoslav Čermák --- 20. 9. 2002
Re: Antwort: uly obecne (1723) (1725)

Spojování nástavků na tupo nedoporučuji. Mám s tím špatné zkušenosti. Ikdyž se slepí a sešroubují, vlivem vlhkosti dřevo pracuje a třeba v rozích se vychyluje část nad horním či spodním šroubem - tvoří se škvíry atd.
Nedoporučuji ani nátěr Luxolem. Z hlediska ochrany dřeva je výborný. Ale ekologicky nevyhovuje, protože obsahuje insekticid pentachlorfenol. Včely sice v natřených nástavcích neuhynou, ale chraňme med, propolis a další produkty!! Místo toho uvádím jednu z možných variant, kterou mám vyzkoušenou: Disperzní vodou ředitelnou nepáchnoucí barvu DIXOL, hezký je odstín pinie (0060). Ekologicky je to zcela vhodný nátěr, vždyť je schválen mj. i pro nátěr hraček. Pár let na úlech vydrží, natírejte ale při doporučené teplotě (20 °C) ne nižší!

Květoslav Čermák

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1739


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Karásek --- 20. 9. 2002
Re: Vypletanie Optimalov (1726)

Podle mých asi dvacetiletých zkušeností se kloním jednoznačně u nízkých nástavků (170mm)k uchycování mezistěny bez drátkování. Mezistěnu přitavuji na horní plochou loučku (bez drážky)a nechám viset volně v drážce ploché spodní loučky.
Chtěl bych informovat o méně pracném způsobu výroby nízkých rámků a modifikovaném způsobu uchycování mezistěn. To se osvědčilo jak výrobně ve zkráceném čase na jeden rámek, tak provozně v dobré manipulaci s tuhými rámky a nedeformovanými plásty.
Nízké rámečky 420x170mm vyrábím většinou ze starých palet. Přířezy jsou z jednotného, plochého profilu 27x7mm a to pro spodní, horní i boční loučky bez jakýchkoli zářezů na kolmý sraz. Přesně nařežu boční loučky na 156mm, spodní a horní ponechám stejně dlouhé 450mm. Sbíjení provádím v šabloně s vnějším vymezením 170x420mm, a to namáznutím konců svislých louček lepidlem Herkules nebo lépe Duvilax. Probíjím vždy po dvou hřebíkách 30/1,5mm tak, aby u spodní loučky byla možnost následného podélného proříznutí. Toto proříznutí se provede po náležitém zatvrdnutí lepidla a to středově v šíři min. 4mm (okružní pila s "pajlákem" a oboustranným dorazem). Po proříznutí drážky ve spodní loučce následuje zaříznutí okrajů těsně podél svislých stojek. Postup je nutno dodržet, aby se při sbíjení neštípaly konce spodních louček. Pak následuje přibití mezerníků, které umisťuji - horní 35mm od horní hrany rámečku (aby se hřebíky nekřížíly) a spodní - 30mm od spodu. Mezerníky jsou umístěny dva a dva na protilehlé straně pro možnost otáčení plástů.
Plochý a stejný průřez rámečků je vhodný pro snadné zarovnávání přestavěných souší. Ploché loučky nahoře i dole vytváří nejmenší mezeru mezi buňkami při styku nástavků, t.že včely při 8mi mm mezeře mezi rámky bez problému přecházejí, ale mezeru neprostavují. Stavba je v celé ploše a buňky v plné hloubce až ke spodní loučce.
Nyní k mezistěně, jak to dělám já. Objednávám mezistěny 400x162mm. Mezistěnu vsazuji rovněž v šabloně, která tuto polohuje na středu rámečku. Nejprve mezistěnu mírně nahřeji (přejedu teplovzdušnou pistolí), přes prkénko ostrohranně ohnu horní podélnou stranu v šíři cca 4mm, a zasunu do štěrbiny v rámečku. Horní hranu mezistěny přisunu k loučce a přitavím pouhým přejetím upravenou el. letovačkou. Tento suchý způsob přitavení lze dobře nahradit též zalitím roztaveným voskem. To jsem rovněž léta prováděl, ale přitavení se mi jeví vhodnější. Úprava letovačky spočívá ve volbě hrotu (průměr cca 6-8mm) a nastavitelném regulátoru výkonu.(při 100W výkonu letovačky pracuje pak v rozsahu 20-30%)
Volba stejných louček a zavěšení pouze na horní hraně se osvědčilo, mezistěny se nebortí (pouze vyjímečně když včely předčasně přichytí mezistěnu dole v drážce dříve než je vyztužena buňkami - lze snad předcházet umístěním nástavku pro stavbu - podstavením, aby včely stavěly zhora, to však nemám ověřeno). Čištění rámečků je snadné a dokonalé vzhledem k tomu že se nedrátkuje. Spodní drážka se proškrábne nožem (po rozloupnutí příčným rozevřením šroubovákem). Zarovnávání souší (dlouhým nožem)podél stejných louček má výhody i při vkládání do medometu. Plásty se dobře zasouvají a jsou pak v celé ploše podepřeny t.že se ani mladé dílo neláme.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1740


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ing. Martin Kupka - kancelář --- 21. 9. 2002
RE: Vypletanie Optimalov (1726) (1740)

Tento způsob jsem v letošním roce take testoval s proříznutím nahoře , a
zatavením el transformátorovou páječkou, tvůj poznatek prořezávat spodní
loučku je mnohem lepší a tak to bude bez chyby a bez drátků a
drátkování!!!!
Ale já bych se přimlouval používat lípu k výrobě rámků je to radost s ní
pracovat, sehnat fošnu 4-5 cm a tu rozřezávat je snadné a sbíjení je
pohodlné bez štípání louček,na paletách se také najde někdy listnaté měkké
dřevo ale často je tam smrk.

s pozdravem Martin Kupka
Novohradská 21,370 01 České Budějovice
tel: 0603 462 921

-----Original Message-----
From: Josef Karásek [mailto:jokara/=/volny.cz]
Sent: Friday, September 20, 2002 11:59 PM
To: Včelařský mailing list
Subject: Re: Vypletanie Optimalov


Podle mých asi dvacetiletých zkušeností se kloním jednoznačně u nízkých
nástavků (170mm)k uchycování mezistěny bez drátkování. Mezistěnu přitavuji
na horní plochou loučku (bez drážky)a nechám viset volně v drážce ploché
spodní loučky.
Chtěl bych informovat o méně pracném způsobu výroby nízkých rámků a
modifikovaném způsobu uchycování mezistěn. To se osvědčilo jak výrobně ve
zkráceném čase na jeden rámek, tak provozně v dobré manipulaci s tuhými
rámky a nedeformovanými plásty.
Nízké rámečky 420x170mm vyrábím většinou ze starých palet. Přířezy jsou z
jednotného, plochého profilu 27x7mm a to pro spodní, horní i boční loučky
bez jakýchkoli zářezů na kolmý sraz. Přesně nařežu boční loučky na 156mm,
spodní a horní ponechám stejně dlouhé 450mm. Sbíjení provádím v šabloně s
vnějším vymezením 170x420mm, a to namáznutím konců svislých louček lepidlem
Herkules nebo lépe Duvilax. Probíjím vždy po dvou hřebíkách 30/1,5mm tak,
aby u spodní loučky byla možnost následného podélného proříznutí. Toto
proříznutí se provede po náležitém zatvrdnutí lepidla a to středově v šíři
min. 4mm (okružní pila s "pajlákem" a oboustranným dorazem). Po proříznutí
drážky ve spodní loučce následuje zaříznutí okrajů těsně podél svislých
stojek. Postup je nutno dodržet, aby se při sbíjení neštípaly konce
spodních louček. Pak následuje přibití mezerníků, které umisťuji - horní
35mm od horní hrany rámečku (aby se hřebíky nekřížíly) a spodní - 30mm od
spodu. Mezerníky jsou umístěny dva a dva na protilehlé straně pro možnost
otáčení plástů.
Plochý a stejný průřez rámečků je vhodný pro snadné zarovnávání
přestavěných souší. Ploché loučky nahoře i dole vytváří nejmenší mezeru
mezi buňkami při styku nástavků, t.že včely při 8mi mm mezeře mezi rámky
bez problému přecházejí, ale mezeru neprostavují. Stavba je v celé ploše a
buňky v plné hloubce až ke spodní loučce.
Nyní k mezistěně, jak to dělám já. Objednávám mezistěny 400x162mm.
Mezistěnu vsazuji rovněž v šabloně, která tuto polohuje na středu rámečku.
Nejprve mezistěnu mírně nahřeji (přejedu teplovzdušnou pistolí), přes
prkénko ostrohranně ohnu horní podélnou stranu v šíři cca 4mm, a zasunu do
štěrbiny v rámečku. Horní hranu mezistěny přisunu k loučce a přitavím
pouhým přejetím upravenou el. letovačkou. Tento suchý způsob přitavení lze
dobře nahradit též zalitím roztaveným voskem. To jsem rovněž léta prováděl,
ale přitavení se mi jeví vhodnější. Úprava letovačky spočívá ve volbě hrotu
(průměr cca 6-8mm) a nastavitelném regulátoru výkonu.(při 100W výkonu
letovačky pracuje pak v rozsahu 20-30%)
Volba stejných louček a zavěšení pouze na horní hraně se osvědčilo,
mezistěny se nebortí (pouze vyjímečně když včely předčasně přichytí
mezistěnu dole v drážce dříve než je vyztužena buňkami - lze snad
předcházet umístěním nástavku pro stavbu - podstavením, aby včely stavěly
zhora, to však nemám ověřeno). Čištění rámečků je snadné a dokonalé
vzhledem k tomu že se nedrátkuje. Spodní drážka se proškrábne nožem (po
rozloupnutí příčným rozevřením šroubovákem). Zarovnávání souší (dlouhým
nožem)podél stejných louček má výhody i při vkládání do medometu. Plásty se
dobře zasouvají a jsou pak v celé ploše podepřeny t.že se ani mladé dílo
neláme.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1741


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef ©amalík --- 22. 9. 2002
Box na ztekucování medu --- tavidlo vosku??

Ahoj!
Už jsme se tady o tom bavili: ze staré lednice box na ztekucení medu, řízený
termostatem.
Protože je možné teplotu nastavit vyšší, zkoušeli jste požít tento box i
jako tavidlo vosku? (takové "sluneční" (tepelné) tavidlo?) Pokud ano,
podělte se o zkušenosti... :)

Mějte se prima a ať nám to bzučí...

JOse


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.385 / Virová báze: 217 - datum vydání: 4.9.2002

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1742


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jakub ©merda --- 22. 9. 2002
Re: Fumigace (1732)

Zdravim,

chtel bych se take zapojit do diskuse k fumigaci. Osobne si myslim,
ze pasek do podmetu je logicky vhodnejsi:
- lze ho vlozit primo pod zimujici vcely
- teply kour stoupa vzhuru a dostane se do celeho nastavku
- nehrozi nebezpeci, ze budu mit v pripade vzniceni pasku opalene
steny nastavku, pripadne zdeformovane plasty
- vyhodnejsi a rychlejsi pri osetrovani vcelstev mimo vceliny,
vcelnice (nemusim rozebirat ul).

Pokud postupuji prisne podle navodu, tak se muze stat, ze u vcelaru,
kteri na primo na horni koucky davaji folii nebo primo strupek,
nebude distribuce leciva rovnomerna ?!

Pracuji v laboratori, tak se dost casto setkavam s ruznymi tabu a s
doporucenimi, ze takhle se to musi delat a jinak to nejde. Kupodivu k
cili casto vede vice cest! Mohl by mi tedy nekdo rozumne zduvodnit
proc se musi fumigacni pasek vkladat pod strupek a nesmi byt v
podmetu ???

dekuji Kuba

Dne 20. září 2002, Vcelarska konference, <vcely/=/v.or.cz> napsal:

> :>papirek). Staci ho
> :>dat do podmetu ?
>
> Nestačí. Následující text je vytažen z www.beedol.cz protože vidím,
> :>A kacirsky dovetok: ak ho das do podmetu ucinok je rovnaky ... :-)
> :>
> :>Matej
>
> To si jenom myslíš, ale není. Kdyby byl, tak to dají do návodu.
> Proč to dělat složitě, když by to šlo jednoduše.
> Osobně jsem se na to ptal ing.Veselého z Dolu.
> Dalo se i pochopit proč, ale to sem nepatří.
> Nebo by mě zajímalo, jak ty jsi na to přišel.
>
> Eman
>

______________________________________________________________________
Reklama:
Co davaji v TV? http://tv.seznam.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1743


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vladimír Ptáček --- 22. 9. 2002
Re: Vypletanie Optimalov (1726) (1740) (1741)

Take jsem chtel puvodne usetrit dratkovani ramku (i kvuli vcelstvum, protoze je to hruza zeleza, co maji v tele, ale vylecil mne pripad, kdy jen dvounastavkove vcelstvo usazene na mezistenach nanosilo horni nastavek plny akatoveho medu a kdyz jsem ho chtel vytocit, tak se mi dosud panenske plasty potrhaly. Myslim, ze pripadne vytaceni ramku na radialnich medometech s vyssim poctem plastu atedy i vetsim prumetem a tim i odstredivou silou se bez dratkovani (podelneho) neobejde.
Vse dobre,
Vladimir Ptacek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1744


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vladimír Ptáček --- 22. 9. 2002
Re: Fumigace (1729)

Provadet fumigaci v podmteu lze i nelze. Kdyz dva delaji totez, neni to vzdy totez. V prve rade musime zajistit, aby podlet byl co nejtesneji mozno uzavren. (To by melo byt v kazdem pripade.)Prouzek musi horet svisle a podmet by tedy mel by dostatecne vysoky. Protoze se v praxi najde dosti chyb, doporucuji ve VU v Dole metodu vpichnuti hrebiku s paskem do plastu. Z hlediska pravdepodobnosti se tak docili nejvetsiho uspechu.

Odlozence a roje bez plodu v sezone lze takto samozrejme zbavcit roztocu a pokud na podzim nevykradou nejake hynouci vcelstvo, jiste jich maji jen malo. Dol vsak zrejme nechce doporucovat takoveto osetrovani v sezone, protoze by se tim nezarucilo, ze vcelari lecivo nepouziji preventivne i do vcelstev, ktera jeste maji medniky. Take je dulezite, aby fumigace probihala v cele velke oblasti priblizne ve stejnou dobu, aby se vcelstva jedno od druheho nenakazila znova. Omlouvam se, ze odpovidam na dotazy, kde odpoved by spis patrila pracovnikum z Dolu. Snad se nekdo ozve?

Vse dobre,
VP

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1745


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaroslav Vodička --- 22. 9. 2002
Nové věci - průzkum

Má někdo zájem o nerezové vidličky na odvíčkování?

a) vidlička celonerezová, šířka 75 mm

b) vidlička s dřevěnou násadou, šířka 70 mm .
Předpokládaná cena cca. 200-300 Kč


Má někdo zájem o nerezové rámky místo dřevěných ?

Má někdo zájem o univerzální medomet ?

a) Medomet je na všechny možné typy rámkových mír.
b) Medomet je pro všechny typy vytáčení- zvratně, radiálně.
c) Výhledově je možnost aby prováděl při vkládání rámků i odvíčkování plástů.


Koš je stavebnice :

Možnost vkládání zvratným způsobem rámky do max. 45*30 cm, osm rámků. Jedno jakých.

Radiální způsob- polorámky 45 ( cokoliv, třeba i 37 cm ) * 17-26 cm

těch se vejde na jedno založení 36 Ks.

Rámků 45*28,5 cm na jedno založení radiálně 28 Ks.

Během pár minut je ze zvratného medometu radiální, je třeba jej točit doprava i doleva. Jednoduchá přestavba.


Zaujala vás možnost nebýt omezený typem medometu a typem rámkové míry?

Máme dál vyrábět medomety na míru a když změníte rámkovou míru, tak máte problém ?

Kdo chce , tak ať se k tomu vyjádří.

Díky Vodička




Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1746


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaroslav Vodička --- 22. 9. 2002
Re: Nové věci - průzkum (1746)

Ještě jsem zapoměl dodat, že medomet je stavebnice, že počet rámků si každý určí.

Nejste omezeni.

Vodička

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1747


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký --- 23. 9. 2002
Re: Vypletanie Optimalov (1726)

Drátkoval jsem 1 rok také vodorovně rámky 3/4 Langsroth. Několik rámků jsem zničil při vytahování z úlů, nebo při sklepávání včel když je rámek těžký. Přešel jsem tedy opět na drátkování svislé. Laťky vrtám, aby se neštípaly. Drátky jsou ve tvaru V, aby mezistěna nesjížděla. Laťky jsou prohnuté do 1 mm a rámky jsou pevnější.
S pozdravem Podhájecký.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1748


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vita Vydra --- 23. 9. 2002
tanečky (1729) (1745)

Přátelé, nejste někdo odborník na včelí tanečky?
Překládám článek pro OVP a nevím jestli existuje český termín pro "tremble dance" tj.
taneček, kterým létavka nabízí donesený nektar mladuškám. Létavka přitom prý vibruje na
plástu, ale neběhá, ani do kruhu, ani do osmičky. Tremble je třesení ovšem termín třasavý
resp. natřásavý taneček se používá pro 'klasický' taneček verbující létavky (v angličtině
"waggle dance").
Asi si budu muset konečně udělat pozorovací úlek...abych na vlastní oči viděl jak to
vypadá a mohl to pořádně přeložit...
Vita Vydra
http://web.fsv.cvut.cz/~vydra/


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1749


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Emanuel Vesely --- 23. 9. 2002
Re: tanečky (1729) (1745)

> Překládám článek pro OVP a nevím jestli existuje český termín pro
"tremble dance" tj.
> taneček, kterým létavka nabízí donesený nektar mladuškám. Létavka přitom
prý vibruje na
Na vlastní oči jsem to viděl za sklem.
Včela běhala po osmičce a v jistém úhlu od svislice podle úhlu směru pastvy
od slunce zavrtěla zadečkem.
Počet osmiček odpovídal vzdálenosti pastvy (1 = 500 m, 8 = 2 km).
Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1750


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Malindzak Peter --- 23. 9. 2002
Uteplenie úµov na zimu

Aké je podľa Vašej skúsenosti najlepšie uteplenie úľov na zimu (najmä čo sa týka prikrývok)? Aká by mala byť medzera medzi vrchmi rámikov a vrchnými doštičkami ?
Je vhodné dávať na vrch noviny a polystyren ?

Peto Malindžák

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1751


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Libor Jarolím --- 23. 9. 2002
Re: Fumigace (1732) (1743)

Byl jsem v sobotu 21.9. na školení použití aerosolové techniky ve VÚVč Dol.
A příteli Kamlerovi (ředitel VÚVč) byl položen i tento dotaz na fumigaci v
podmetu. Říkal (není to citace protože si to přesně nepamatuju): "Dým s
léčivem z podmetu nahoru jít může, ale někdy taky ne. Ale zhora dolů jít
musí." A proto je v návodu zapíchnutí hřebíku s páskem do plástu a ne
strkání do podmetu.
Vysvětloval to tím, že kouř včely dráždí a dokážou zajistit ventilaci v úlu
tak, že se ten kouř (a výpary léčiva) nedostane všude tam kam by mněl.
Tentýž jev je možno pozorovat při použití kyseliny mravenčí do podmetu v
létě. Včely zajistí odvětrání výparů tak, že do většiny úlu se výpary
nedostanou. Říkal přítel Kamler a taky už jsem o tom někde četl.
A taky říkal, že včely dokáží svými těly a křídly uzavřít uličky v zimním
chumáči tak, že přes tu bariéru se nic nedostane. Tedy pokud je to něco
podráždí a to dým z doutnajících pásků dělá.
Taky vzpomínal na pokusy se zahříváním zimního chumáče. Foukali do úlu horký
vzduch a měli tam nastrkané teploměry. Dosáhli toho, že se na jednom okraji
už téměř tavily a bortily plásty, na teploměru okolo 70°C a uprostřed
chumáče
bylo stále "jen" 35°C.
Ahoj
Libor Jarolím
Ostrava-Stará Bělá


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1752


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Libor Jarolím --- 23. 9. 2002
Re: Vypletanie Optimalov (1726) (1740) (1741) (1744)

Nejvíce mně na drátkách naštvalo, že se po prvním vytavení nových rámků
42x17 všechny drátky prověsily. Budu si muset pořídit zvlnkovač drátků.
Ahoj
Libor Jarolím
Ostrava-Stará Bělá


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1753


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 23. 9. 2002
Antwort: Uteplenie úµov na zimu


Ja davam len jednu max. dve uteplivky z tvrdeho koberca. Ak som dal filc,
alebo noviny tlacili sa mi do toho hlodavce / mysi a spol. / vrchne
dosticky nepouzivam - je to zdlhave. Netvrdim, ze moje uteplenie je
optimalne, ale v podmienkach zahorskej niziny postacuje.

P.S. Rovnako su uteplene ule v maringotkach aj na stojanoch.

Matej

<Aké je podľa Vašej skúsenosti najlepšie uteplenie úľov na zimu (najmä čo
sa týka <prikrývok)? Aká by mala byť medzera medzi vrchmi rámikov a
vrchnými doštičkami ?
<Je vhodné dávať na vrch noviny a polystyren ?

<Peto Malindžák

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1754


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaroslav Sedlák --- 23. 9. 2002
aerosol

Přátelé, v sobotu jsem se zúčastnil skoleni aerosolové techniky v Dole.
Školení se zúčastnilo asi 50 až 60 lidi, což je hodně. Zdá se , že
aerosolová technika získává čím dál více příznicvů. I když na školení toho
o moc víc než v rozdané brožurce nebylo řečeno, cenu měly praktické
ukázky. Překvapilo mě jak jemný je ten aerosol , prakticky skoro jako
kouř..Doufám. že se v naší organizaci podaří s tím začít alespoň u zájemců.
Sám jsem se zúčastnilit na vlastní náklady.
Zdraví- především Jarka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1755


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ČSV - Odborné oddělení --- 23. 9. 2002
RE: Nové věci - průzkum (1746)

>
> Má někdo zájem o nerezové vidličky na odvíčkování?
>
> a) vidlička celonerezová, šířka 75 mm
Celonerezová znamená včetně držadla nebo je držadlo z plastu nebo
silikonu ? Jaké konstrukční provedení? Pokud by se jednalo o obdobu
švédského výrobku, tzn. vyříznutá z jednoho kusu plechu, nejlépe
laserem, vytvarovaná lisem, držadlo zalité do silikonu, bez
nečistitelných míst, tak bych v případě ceny do 1000 Kč vč. DPH měl
pochopitelně zájem.

>
> Má někdo zájem o nerezové rámky místo dřevěných ?
To znamená plechové ? To by se mi moc nezdálo, stejně jako německé rámky
"nordwabe", které jsou vystříknuté z plastu včetně mezistěny.
>
> Má někdo zájem o univerzální medomet ?
>
> a) Medomet je na všechny možné typy rámkových mír.
> b) Medomet je pro všechny typy vytáčení- zvratně, radiálně.
> c) Výhledově je možnost aby prováděl při vkládání rámků i
> odvíčkování plástů.

Zajímavá mašina pro čtvrtprofesionální použití. Která by měla
pravděpodobně úspěch i venku u včelařů, kteří si chtějí trochu pohrát
(pokud bude schopna konkurovat cenou).

> Máme dál vyrábět medomety na míru a když změníte rámkovou
> míru, tak máte problém ?
>
Změny rámkové míry se většinou týkají malých včelařů, tak do 30
včelstev. Větším by to tak zkomplikovalo život, nejenom z důvodu změny
medometu, ale rámky, přířezy, nekompatibilita jednotlivých úlů atd. že
by se do toho asi nepouštěli.

To radši nepříliš komplikovaný, dostatečně výkonný a maximálně robustní
medomet, případně i na celé nástavky.

Na jedné výstavě jsem viděl zajímavou verzi radiálního medometu. Plásty
byly umístěny vodorovně a ve vyjímatelných kazetách. Vždy asi šest rámků
na výšku a dvěstěprocentní záloha kazet k medometu. Byl zařazen do linky
s odvíčkovacím strojem. Jeden člověk obsluhoval odvíčkovací stroj a
plnil prázdné kazety rámky, druhý obsluhoval medomet tzn. po zastavení
vyndal kazety s vytočenými rámky, nasadil plné, vyndal rámky z kazet do
nástavků a prázdné kazety přesunul k odvíčkovacímu stroji, kde se zatím
plnila třetí sada kazet a tak dále a tak dále. Možná by stálo za to
zkusit něco takového udělat.

Další možností by byl radiální medomet s vodorovnou osou otáčení
vřetene, jako je dělají ve Francii a v některých oblastech Německa.
Výrazně tak vzroste kapacita medometu při menším zabraném prostoru a
sníží se vybrace stroje. U radiálních medometu zase vidím u výrobců
velkou rezervu v prakticky nulové práci s usměrněním vzduchu proudícího
v medometu. Představoval bych si to trochu jako odstředivé čerpadlo, kde
by se zvýšil účinek vytáčení prouděním vzduchu okolo rámků (asi jako
vodní vývěva). Nejsem ale konstruktér, takže si nedovedu představit, co
by to vyžadovalo.

Ale jakkoliv výkonný a snadno obsluhovatelný medomet je na nic, pokud k
němu není odvíčkovací zařízení podobné kapacity. Tím se nikdo u nás
nezabývá. Kartáčový odvíčkovač nebožtíka Solfronka nejde považovat za
dostatečné řešení - zbývá mnoho tězce zpracovatelné směsi vosku a medu,
jednoduché odvíčkovače jako již několikrát publikovaný Jankovichův
"Hrot" také nejsou řešením, pod dnu práce by člověku "upadly ruce". Tím
by se měli technici zabývat.

U Všeho u nás vyráběného zařízení se budou muset výrobci zatraceně
zabývat tím, aby poskytli něco na víc

S pozdravem

Lněnička


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1756


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Karásek --- 23. 9. 2002
Re: Vypletanie Optimalov (1726) (1740) (1741) (1744)

Nízké nástavky používám již dlouhá léta, rámečky bez drátkování. S případem potrhání plástů, které by stálo za řeč jsem se naštěstí dosud nesetkal. Vyjímečně se mi přihodí, že mladé dílo se při vytáčení mírně prolomí (cca 1cm), což se po vytočení lehce srovná protitlakem a včely to opraví. Myslím však že pro několik plástů za rok bych se k drátkování již nevracel (kdysi jsem také drátkoval).
To že mi nedrátkované rámečky nedělají žádné těžkosti přikládám hlavně konstrukci medometu. Používám medomet polozvratný (úhel sklopení při vytáčení je 30-40 stupňů), průměr 780mm. Košíky mám z mřížkového pletiva 10x10mm. Při mladém díle snížím rychlost na cca 200-250 obr./min a pokud je to nutné, prodloužím čas z běžných 2-3min.na 4-5min.
Souhlasím s názorem, že radiální medomet s vysokou obvodovou rychlostí se pro vytáčení nevyztužených plástů zejména panenského díla pravděpodobně nehodí. Výraznou většinou jsou však u včelařů dosud zastoupeny tangenciální medomety tří a čtyřrámkové, přibývají medomety zvratné a polozvratné. Pokud mají dobře řešeny podpěrné koše a regulovatelné rychlosti, umožňují používat nízké nástavky bez drátkování.

zdravím - Karásek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1757


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaroslav Vodička --- 23. 9. 2002
Re: Nové věci - průzkum (1746) (1756)

Takže začnu vidličkou, ano, vidlička je pálená laserem, nemá nečistitelná místa, držadlo je z nerezi ( trubka ) . Celá vidlička je celonerezová, včetně držadla- to je jedna varianta.

Druhá varianta je dřevěná rukojeť ( tvarovaná ) a vidlička je užší
( klasika 70 mm) .

Měl bych vidličky vystavovat a prodávat v Praze, na výstavě Praga-agro. Tak si tam můžete vybrat. Říkám měl bych, protože mám zatím jen vzorky, které jsem letos testoval a je otázka, jestli stihneme vyrobit dostatečný počet vidliček pro všechny zájemce do té doby. Ale ta jedna vidlička se pro Vás pane Lněničko snad najde.
Tu švédskou vidličku nebo jak jí říkáte jsem neviděl, nevěděl jsem,že se to už dávno takhle dělá, ale musím říct, že při použití této technologie je dobrý výsledek, osobně jsem to odzkoušel, měl by jste být spokojen.


Rámky- ano, z tvarovaného plechu, mohl bych se vejít do 50-60 Kč za rámek.

Medomet-

To radši nepříliš komplikovaný, dostatečně výkonný a maximálně robustní
medomet, případně i na celé nástavky.

Můžu jej takový udělat pokud si to bude někdo přát,vždy zdůrazňuji, že děláme veškeré typy medometů a nevidím to jako problém, ale nelze počítat s tím, že ho budu mít na skladě. Obávám se, zkrátka, že si to nikdo nekoupí.

Kolik bych asi sehnal zákazníků ? Ještě se mi nestalo, že by někdo o toto měl zájem, pokud máte Vy, přihlaste se, uděláme.
Co se týká toho umístění rámků v horizontální poloze, tak to v novém medometu můžete také, ale nevidím to jako zvláštní přínos. Takže i tak lze vytáčet.

Takže je třeba říct, že jsme schopni udělat i tu linku a vlastně všechno, ale nějak pořád nevím pro koho.
Mám třeba možnost odvíčkovat v celém nástavku, ten odvíčkovač už dávno je, ale jen na určitý typ rámečků- dělají problém mezerníky.

Co se týká odvíčkovačů- tak příští rok se na to podívám, slibuju, tento rok jsem se věnoval vývoji nového pohonu a podle všeho jsme první na světě ve způsobu řízení frekvenčního měniče. Němci používají frekvenční měnič nezávisle na nás, to vyplynulo z rešerše, ale nevím, s jakým výsledkem, asi ten systém bude podobný. Máte o tom někdo nějaké informace ?

Všeho u nás vyráběného zařízení se budou muset výrobci zatraceně
zabývat tím, aby poskytli něco na víc


Snažím se o to, tento rok přináším nový pohon, medomet a vidličku. Je za tím kus práce a nemalé výdaje, asi by jste se divili, kolik takový vývoj stojí. Nemůžu stihnout vše najednou ,ale s tím odvíčkovačem to zkusím, vím zhruba jak to řešit, ale prostě nestíhám, tak snad příští výstavu. Ono je totiž také problém se 12 volty, na 220 V to není zase až takový problém, ale s tím odpadem víček mnoho asi nenaděláme.
Zatím se musíte spokojit s nápadem přítele Kozoňa, který jede na výstavu se mnou, údajně cosi vymyslel, co funguje i bez proudu. I když jsem ho podporoval, ani mě to ještě neukázal, takže nevím ani o co jde a jak to půjde, ale uvidíte to v Praze a já taky.

Znovu se vrátím k této poznámce:

Všeho u nás vyráběného zařízení se budou muset výrobci zatraceně
zabývat tím, aby poskytli něco na víc

Tak můžu na to ještě říct, že naše výrobky jsou na úrovni západní, plně konkurence schopné, také chodím občas i na zahraniční výstavy a mám zákazníky v Rakousku a myslím, že tady nerozhoduje jen cena , jsou prostě spokojeni. Západní firmy dělají většinou seriově a nedívají se například, kde že máte mezerník- to je váš problém.

Naše stanovisko je ale individuální, s námi je možné se domluvit. Na tom je postavena naše filozofie.

To že v některých věcech jsou lepší, to je pravda, jsou, ale nejsou to podstatné věci. V základu je to rovnocenné a není se v tuto chvíli za co stydět, přece jen jsme pokročili.

To že tady na trhu chybí potřebný sortiment a ceny jsou poměrně vysoké je dáno roztříštěností rámkových mír a prostým faktem, že není kupní síla, většinou spadají včelaři do kategorie 20-40 včelstev, ekonomika včelaření tak tak. Výrobci jsou vždy zrcadlem poptávky a cena se dá snížit až tehdy, když je poptávka velká a jednotná a je možné dělat v serii.


Děkuji za příspěvek
S pozdravem Vodička





















Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1758


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaroslav Sedlák --- 23. 9. 2002
medomet

Před několika lety byl v odborných včelařských překladech uveřejněn popis a
nákres medometu, kde podstatnou roli hrálo proudění vzduch resp. podtlak při
otáčení vznikající. Vytočení asi 16 plástů za 2 min.Cena asi několik tisic
marek. Ví někdo o tom,že by u nás byl někde v provozu. Šikovné české
ručičky dokáží ledacos napodobit za desetinu ceny. Podstatný byl princip.
Pro kontrolu rozšiření aerosolu nebo dýmu z fumigace by možna stačil
jednoznačný pokus se dvěma stěnami úlu z plexiskla. Zabýval se někdo u
nás touto možností? Zamezilo by se možná různým dohadům. Pochopitelně pro
případný trvalý pobyt včel by musely tyto stěny být ještě z vnějšku
chráněny odnímatelnými stěnami dřevěnými. Pro jednorázový pokus to by
možná nebylo potřeba,
Zdraví - Jarka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1759


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaroslav Vodička --- 23. 9. 2002
Re: medomet (1759)

Jen k tomu podtlakovému medometu- zběžně jsem o tom slyšel, obrysově, viděl jsem jeho obrázek v jednom německém časopise prý se ale to nechytlo, tuším proč, cena tam byla snad
10 000 marek ? Už nevím.

V každém případě máme pohon, který je schopen vytočit i za ty 2 minuty těch 16 rámečků, ale konvečním medometem, odstředivou silou. Záleží na velikosti rámků, ale vejdeme se v zásadě do průměru 950 mm a ten medomet pokud vím, tak velikostně na tom byl stejně.

Co teď chybí je opravdu jen ten odvíčovač, to jsme dlužni.

Vodička

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1760


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

NezMar --- 23. 9. 2002
Re:uly obecne (1723) (1725) (1739)

Tak tomu bych rozuměl. Spojení na tupo používá ředa lidí a většina mi řekla
že stím nemá problémy. Ale já se přiznám, že k tomu mám nedůvěru především s
ohledem na životnost. Většina jich ty úly pořídila nedávno - jsou staré
řádově dva roky. Bylo to snadné a "laciné" ale osobně nepočítám s tím že
bych každých 10 let obnovoval úly. Především považuji dřevo za ušlechtilý
materiál který je dnes drahý. Když vidím ty 40 leté pevné univerzály které
stačí jen natřít je to radost ( ne už práce v nich :-). dixol jsem použil
také. Je vhodný jen na materiály které dosud nebyly natřeny ničím jiným nebo
také dixolem. Osobně jsem si ale také vyzkoušel rozpuštění oškrábané směsi
vosku a propolisu. Pokud je v této směsce dost propolisu je to celkem odolný
nátěr zpočátku hezky žlutavý. Je jasné že ho bude třeba obnovovat,ale ...
dokážete si představit něco včelám bližšího ??? rozpouštědlo - čistý aceton
( C6000) Zatím jsem to měl jen rok na testovacím dřevě ( na slunci a
dešti ). Dřevo nešedlo ...
Jak vysoké jsou nástavky které máte spojené na tupo ?
( Nechci přecházet z rámkové míry a předpokládám že jsou nízké )
Dřevo máte z jednoho kusu nebo lepené z více kusů ?

Zdravím Martin




----- Original Message -----
From: "Květoslav Čermák" <beestn.zubri/=/quick.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, September 20, 2002 9:42 PM
Subject: Re: Antwort: uly obecne


> Spojování nástavků na tupo nedoporučuji. Mám s tím špatné zkušenosti.
Ikdyž
> se slepí a sešroubují, vlivem vlhkosti dřevo pracuje a třeba v rozích se
> vychyluje část nad horním či spodním šroubem - tvoří se škvíry atd.
> Nedoporučuji ani nátěr Luxolem. Z hlediska ochrany dřeva je výborný. Ale
> ekologicky nevyhovuje, protože obsahuje insekticid pentachlorfenol. Včely
> sice v natřených nástavcích neuhynou, ale chraňme med, propolis a další
> produkty!! Místo toho uvádím jednu z možných variant, kterou mám
> vyzkoušenou: Disperzní vodou ředitelnou nepáchnoucí barvu DIXOL, hezký je
> odstín pinie (0060). Ekologicky je to zcela vhodný nátěr, vždyť je
schválen
> mj. i pro nátěr hraček. Pár let na úlech vydrží, natírejte ale při
> doporučené teplotě (20 °C) ne nižší!
>
> Květoslav Čermák

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1761


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef ©amalík --- 23. 9. 2002
RE: uly obecne (1723) (1725) (1739) (1761)

> ( na slunci a dešti ). Dřevo nešedlo ... Jak vysoké jsou
> nástavky které máte spojené na tupo ? ( Nechci přecházet z
> rámkové míry a předpokládám že jsou nízké ) Dřevo máte z
> jednoho kusu nebo lepené z více kusů ?
>


Já mám tyto nástavky na míru 42*17 cm, jsou tedy vysoké 18 cm a jsou z
jednoho kusu.

Prima dny!

Jose

---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.:)
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.391 / Virová báze: 222 - datum vydání: 19.9.2002


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1762


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaroslav Vodička --- 24. 9. 2002
Re: Nové věci - průzkum (1746) (1756)

Ještě bych reagoval na ty odvíčkovače. Problém je co s nejednotností rámků a umístěním mezerníků. Ten odvíčkovač dá se říct jsem schopen udělat už teď, ale ne pro všechny typy rámků, k výrobě by se muselo přistupovat ( jak jinak ) individuálně a včelař by měl míry které používá, jakž takž shodné. Určitě bych potřeboval rámky. Ty mezerníky jsou problém pro kvalitní a šetrné odvíčkování. Ten šrot vosku s medem nemusí být problém, do sít a odstředit v medometu ihned nebo nechat prostě odkapat, není problém. Problém je v nesourodé ploše díla ( je to místy hrbatý ) vidlička je šetrnější.

Otázka- jestliže produktivita odvíčkovače bude například do 10- 20 s. na jeden rámek, tj. 3-6 rámečků do minuty, odvíčkovač se vyrovná tedy rychlosti medometu, jakou si představujete cenu, aby jste si ho koupil?

Ptám se proto, že když víčka ručně vidličkou naruším jen jako hráběmi ( navíc šetřím dílo ) tak to prostě v medometu vytočím stejně jako když víčka stáhnu řádně. A čas toho rozškrábání je právě cca. do těch zmíněných 20 s - 40 s.dle velikosti rámku.
Zvratný medomet je tak konstruovaný, aby takhle šlo vytáčet není problém.

takže mám 50 -100 včelstev, medomet mi běží řekněme v klidu 3 minuty. Je to šestirámek. Na odvíčkování jsem spotřeboval dejme tomu 6*40 s. tedy 3-4 minuty. Rychlost s medometem je vyvážená, účel to splní. Brigádník nebo člen rodiny to zvládne, když ne, můžou být dva, tři.
Návratnost je na delší dobu,ale platím brigádníka, ale většinou točí člen rodiny- takže zdarma.


Jakou hodnotu by tedy měl mít podle vás takový odvíčkovač aby jste si ho koupili a byl pro vás přínosem ?

Odvíčkovač by udělal práci řekněme za dva až čtyři lidi.

Takže kolik by měl stát takový odvíčkovač ? Za kolik by jste si ho koupili ? Stálo by vám za to, kdyby stál třeba do 10 000 Kč ? Nebo dál by jste odvíčkovali vidličkou ?


Vodička



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1763


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Jarolím --- 24. 9. 2002
Re: Vypletanie Optimalov (1726) (1740) (1741) (1744)


Stačí vzít úzké kleště a na drátku, který je na vnějším obvodu rámku udělat
"Z" nebo zkroutit očko.
Ahoj
Petr Jarolím
Morávka

> Nejvíce mně na drátkách naštvalo, že se po prvním vytavení nových rámků
> 42x17 všechny drátky prověsily. Budu si muset pořídit zvlnkovač drátků.
> Ahoj
> Libor Jarolím
> Ostrava-Stará Bělá



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1764


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ČSV - Odborné oddělení --- 24. 9. 2002
RE: medomet (1759)

>
> Před několika lety byl v odborných včelařských překladech
> uveřejněn popis a nákres medometu, kde podstatnou roli hrálo
> proudění vzduch resp. podtlak při otáčení vznikající.
> Vytočení asi 16 plástů za 2 min.Cena asi několik tisic marek.
> Ví někdo o tom,že by u nás byl někde v provozu. Šikovné
> české ručičky dokáží ledacos napodobit za desetinu ceny.
> Podstatný byl princip.

Právě proto je na tento princip patentová ochrana a těžko někdo bude
riskovat právní postih za porušení patentu. Píše se rok 2002 a ne 1982,
kdy se daly takové věci dělat a ještě za ně získávali vývojoví
pracovníci prémie za zlepšovací návrh.

S pozdravem

Lněnička

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1765


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef ©amalík --- 24. 9. 2002
RE: Vypletanie Optimalov (1726) (1740) (1741) (1744) (1764)

Ahoj!
Já to řeším rysáčkem (česky napínáček??), který zapíchnu do boční loučky
a drátek tak vyšponuju!

Hezký den!

JOse

>
> > Nejvíce mně na drátkách naštvalo, že se po prvním vytavení nových
> > rámků 42x17 všechny drátky prověsily. Budu si muset pořídit
> zvlnkovač
> > drátků. Ahoj
> > Libor Jarolím
> > Ostrava-Stará Bělá
>

---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.:)
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.391 / Virová báze: 222 - datum vydání: 19.9.2002


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1766


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Martin Blumentritt --- 24. 9. 2002
Prodejna

Prosím včelaře z Českých Budějovic o informaci, zda je již v provozu včelařská prodejna v Husovce.
Díky.
Martin Blumentritt

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1767


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vita Vydra --- 24. 9. 2002
Re: Vypletanie Optimalov (1726) (1740)

> Nízké rámečky 420x170mm vyrábím většinou ze starých palet. Přířezy jsou z
> jednotného, plochého profilu 27x7mm a to pro spodní, horní i boční loučky

Josefe,
jak to děláš, že se Ti horní loučky neprohýbají? Před lety jsem také zkoušel horní loučky
7 mm silné, u všech rámků se prohnuly. Když dva dělají totéž není to totéž! Musí v tom být
nějaký trik. Není podstatný ten materiál? Palety bývají často z tvrdého dřeva... Já měl
smrk.
Dík za perfektní popis jak to děláš, v tom mailu byla spousta velmi dobrých nápadů!
Vita Vydra
http://web.fsv.cvut.cz/~vydra/


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1768


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 24. 9. 2002
Antwort: Re:uly obecne


RM 42*17
Vacsina starsich ulov / cca 10 rokov /je lepena z viac kusov / 2 - 3 /.
Novsie su robene z jedneho kusa. Kupoval som dosky siroke 18,5 a viac cm.
Aj tie starsie drzia bez problemu. Ule pouzivam aj v maringotkach aj na
stojanoch.

Matej


<Jak vysoké jsou nástavky které máte spojené na tupo ?
<( Nechci přecházet z rámkové míry a předpokládám že jsou nízké )
<Dřevo máte z jednoho kusu nebo lepené z více kusů ?


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1769


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 24. 9. 2002
Antwort: Re: Nové veci - pruzkum


Aka je sirka tej celonerezovej vidlicky ?

<Takže začnu vidličkou, ano, vidlička je pálená laserem, nemá nečistitelná
<místa, držadlo je z nerezi ( trubka ) . Celá vidlička je celonerezová,
<včetně držadla- to je jedna varianta.


K vytaceni potrebujem 2 brigadnikov. Jeden odvieckuje a druhy obsluhuje
medomet.
/ Ja privazam plne a odvazam prazdne plasty na stanovista /. Mzda
brigadnika je cca 800 Sk/den. Odvieckovac usetri jedneho brigadnika. Ak
tocim 3x za rok po 2 dni, tak moja uspora je cca 5000. Cena prace bude po
vstupe do EU urcite rast, takze v buducnosti moze byt ta uspora az o 50%.
Tento rok je investicia do odvieckovaca nerealna, vzhladom na slabsie hosp.
vysledky a potrebu investovat do novych nadob na med a dalsich ulov.
Odvieckovac by mohol byt u mna v plane v rokoch 2004 - 2005. Pri výkone 600
- 800 ramikov za hodinu a poloautomat ovladanie som ochotny investovat do
40.000,-. Ramik je 42*17 s plieckom / Hoffmanov ramik /bez medzernikov.

<Otázka- jestliže produktivita odvíčkovače bude například do 10- 20 s. na
<jeden rámek, tj. 3-6 rámečků do minuty, odvíčkovač se vyrovná tedy
<rychlosti medometu, jakou si představujete cenu, aby jste si ho koupil?

Odvieckovac ma zmysel len pri pouzivani dalsieho zariadenia - odstredivky v
ktorej sa oddeluje med od vosku a necistot.

Pri odvieckovani vznika mnozstvo kase medu z voskom a pri vytacani vo
vykonnom medomete tiez / ak neodvieckujete klasickym sposobom vidlickou /.
Ak odvieckovavate skrabanim, alebo ovieckovacim zariadenim sita pod
medometmi nestacia a klasicke filtre sa tiez rychlo zanasaju. A medomet
nemoze cakat na filter! Do Spinfloatu sa cerpa med spod medometu aj z
odvieckovacieho stola / alebo stroja /. Tu sa vdaka vysokej odstredivej
sile oddeluju obe zlozky a von vychadza cisty med a prostriedkom prepadava
suchy vosk.

Tieto zariadenia vyrabaju firmy v EU aj v USA, ale nemaju u nas certifikat
a su tym padom nedostupne.
Neuvazovali ste o zakazkovej vyrobe aj tohto zariedenia?

Matej


Matej

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1770


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaroslav Vodička --- 24. 9. 2002
Re: Antwort: Re: Nové veci - pruzkum (1770)

Vidlička- 75 mm.

Pri výkone 600
- 800 ramikov za hodinu a poloautomat ovladanie som ochotny investovat do
40.000,-. Ramik je 42*17 s plieckom / Hoffmanov ramik /bez medzernikov.

Hoffmanovy rámky- to by šlo..

Vy vytočíte takový počet rámečků za hodinu ? s medometem který máte? jak to děláte? ta kapacita má být tak velká ?
ani si nedokážu představit něco tak rychlého a ne v té ceně. Jestli to mají ve světě- takový výkon, tak se máme co učit.

Beru to, že odvíčkovač je třeba a budeme na tom dělat, cenu si odhadnout zatím netroufám , ten výkon mě teda zarazil . Nevím, jestli bych dokázal něco tak rychlého udělat, možná ano, ta cena- nevím, je to kusovka. začneme raději něčím menším, ale řekl bych ,že na tento výkon by těch 40 000 Bylo málo.

Vodička

Vodička


není to překlep ?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1771


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ČSV - Odborné oddělení --- 24. 9. 2002
RE: Antwort: Re: Nové veci - pruzkum (1770) (1771)

>
> Pri výkone 600
> - 800 ramikov za hodinu a poloautomat ovladanie som ochotny
> investovat do 40.000,-. Ramik je 42*17 s plieckom / Hoffmanov
> ramik /bez medzernikov.
>
> Hoffmanovy rámky- to by šlo..
>
> Vy vytočíte takový počet rámečků za hodinu ? s medometem
> který máte? jak to děláte? ta kapacita má být tak velká ? ani
> si nedokážu představit něco tak rychlého a ne v té ceně.
> Jestli to mají ve světě- takový výkon, tak se máme co učit.
>
> Beru to, že odvíčkovač je třeba a budeme na tom dělat, cenu
> si odhadnout zatím netroufám , ten výkon mě teda zarazil .
> Nevím, jestli bych dokázal něco tak rychlého udělat, možná
> ano, ta cena- nevím, je to kusovka. začneme raději něčím
> menším, ale řekl bych ,že na tento výkon by těch 40 000 Bylo málo.
>
> Vodička
>
> Vodička
>
>
> není to překlep ?

Nemusí být, viděl jsem podobnou mašinu na videokazetě, kterou si každý
může půjčit na svazové knihovně jmenuje se nějak jako "Včelaření v
Austrálii", ale je to stroj na 36 nástavků a vypadá jako větší dětský
kolotoč - má to průměr asi 6 metrů. Neumím si to představit v evropských
nebo amerických poměrech. V ČR a SR stačí menší výkon a jako
nekvalifikovaná pracovní síla Ukrajinci, v Německu nebo USA jako
nekvalifikovaná pracovní síla Češi, Slováci nebo Portoričani /ti jenom v
USA/.

Lněnička
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1772


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaroslav Vodička --- 24. 9. 2002
Re: Antwort: Re: Nové veci - pruzkum (1770)

Šlo by to, ale ne v takové kapacitě, vyšší kapacitu neumím, teoretická je 800, ale praktická 400 Ks. Protože je tam prostoj, neumím jej zatím odstranit. Prostoj vybrání a naložení rámkami snižuje o polovinu kapacitu. Nebo to vybírat za chodu a vkládat - to by snad šlo.
Dokázal bych si představit na odvíčkování jednoho rámečku
2-4 sekundy určitě ne méně. Počet rámečků v zásobníku cca. 30 Ks nebo i vyšší.
Potom je tam prostoj vyložení a naložení novými rámky. Takže těch 800 rámečků bych odvíčkovat za hodinu nedokázal.
Ledaže by to stále běželo, bez přestávky. Pak teoreticky ano.

Potom by to chtělo ale radiální medomet ( u polorámků radiální poloha není problém ) Nebo poloradiální. S výkonem 30 plástů a rychlostí 3 minuty, to by také šlo, novým pohonem nejsme omezeni. Možná kapsy, které by se předplnili předem a pak vyměnili v medometu- tak jak navrhoval pan Lněnička. Tak nevím, nemám s tím zkušenost, to si každý musí rozhodnout sám. Ale aby se to využilo, chce to další náklady.

Udělat to jde.

Ale ptám se- zatím asi na to nikdo nemá medomet a aby se odvíčkovač této kapacity využil je třeba investovat i do nového medometu, je částka 100-120 000 Kč reálná pro včelaře se 300-400 včelstvy ? Mohlo by, nedokážu posoudit, investice by se měly vrátit. Ale nejsou jedinné, takže kolik budeme mít zájemců nevím.

Když se najde někdo , kdo je ochoten investovat do toho zařízení 40-60 000 Kč, tak se do toho pustíme.

takže není to překlep, teoreticky to množství rámků vychází, pokud je výkonný medomet, je to přínos.

Takže těším se na budoucí objednávku.



Popis:
Vypadalo by to asi jako nekonečný pás, kde by se napřed odvíčkovala jedna strana a pak druhá, přístup z vrchu pro vkládání a vybírání rámků, odpad dole, z boku lisy na víčka, odpad dolů do vany.Do sít. Délka cca. do 2 m.
Vana, se zásobníkem plástů.

Je to teorie,řekl bych přesná a reálná, ale raději to berte s rezervou, dokud se to neodzkouší, jako by nebylo.




Vodička












Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1773


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 24. 9. 2002
Antwort: Re: Antwort: Re: Nové veci - pruzkum


Samozrejme na medomete, ktry dnes pouzivam je hranica moznosti na 200
ramikoch za hodinu. Do buducna, ale pocitam z pracou na dvoch medometoch a
odvieckovaci stroj nesmie byt uzkym miestom. Thomson aj Dakota podobne
stroje vyrabaju, ale problem je dovoz / certif / a cena. Viem, ze 40.000 je
malo, ale chcel som poznat Vasu cenu.
Nakup podobneho stroja by bol pre mna realny v buducnosti cca 2 - 3 roky,
ale stroj ma zivotnost 20 rokov.
Ono 600 - 800 ramikov je 75 - 100 nastavkov / mednikove nastavky su po 8
plastov /.
Z kazdeho vcelstva sa tocia v priemere 2 nastavky.
Domnievam sa ze buducnost profesionalneho vcelara nie je v 200 uloch a
malom medomete v maringotke , ale v 1000 uloch a stabilnej medárni.
V nasich podmienkach, kde mame 2 resp. 3 na seba naväzujuce znasky, je
potrebne vytocit za 2 max. 3 dni.
A co " Spinfloat " odstredivka na rozdelenie medu a vosku. Ta je
dolezitejsia ako odvieckovaci stroj. Aj ked budete plasty skriabat bude
potrebna. Rucne odvieckovanie 600 plastov je pri cene stroja nad 90.000
lacnejsie. Ale rozdelenie medu a vosku je v klasických filtroch strasne
pomalé.
Za aku cenu by sa dala vyrobit pri vykone 500 kg za hodinu?

<Pri výkone 600
<- 800 ramikov za hodinu a poloautomat ovladanie som ochotny investovat do
<40.000,-. Ramik je 42*17 s plieckom / Hoffmanov ramik /bez medzernikov.

<Hoffmanovy rámky- to by šlo..

<Vy vytočíte takový počet rámečků za hodinu ? s medometem který máte? jak
to
<děláte? ta kapacita má být tak velká ?

Na narazove prace je problem dostat gastarbeitrov - hladaju dlhodobe miesta
...a "vsetko musi byt pred nimy zabetonovane"
<...nekvalifikovaná pracovní síla Ukrajinci ...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1774


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 24. 9. 2002
Antwort: Re: Nové veci - pruzkum


Vcelarstvo je polnohospodarstvo - teda velmi zavisi od pocasia. Mam presnu
predstavu, co chcem vybudovat, ale nedokazem presne odhadnut kolko rokov to
bude trvat. Vsetko ma urcitu postupnost. Zatial vytacam v izotermickej
skrini 9x2,2 m na pevnom stanovisti na 12V. Do buducna musim postavit
medaren so skladom a termokomorou. Stavebna cast je cca 750.000 a na celú
technologiu predpokladam 300. - 350.000. Prirodzene ak by som ju musel
doviest z Francuzka ci USA bolo by to podstatne viac.
Nemam odvahu vziat si na to uver, preto budujem systemom - co vcely
zarobia, dostanu v investiciach* späť. Ale zase radsej odlozim zdroje z
dvoch - troch rokov na nakup kvalitnych zariadeni, nez to lepit ako domcek
z blata.
Tych 300 - 400 vcelstiev bude za 10 rokov malo. Aj dnes vas uzivia, ale
nezarobia na potrebne investicie. / Ceny medu roku 2002 sa uz sotva budu
opakovat /.

*ule, maringotky, nadoby, doplnky / vyklzy, mriezky, krmitka, pelochyty /
... medaren,

<Ale ptám se- zatím asi na to nikdo nemá medomet a aby se odvíčkovač této
<kapacity využil je třeba investovat i do nového medometu, je částka
100-120
<000 Kč reálná pro včelaře se 300-400 včelstvy ? Mohlo by, nedokážu
<posoudit, investice by se měly vrátit. Ale nejsou jedinné, takže kolik
<budeme mít zájemců nevím.

<Když se najde někdo , kdo je ochoten investovat do toho zařízení 40-60 000
<Kč, tak se do toho pustíme.

Na Vas p. Vodičko si cenim jedne veci. Mate snahu vymyslat a vylepsovat
potrebne zariadenia / v realnej podobe / a pomocky pre vcelarov.
Medomet mi vyrobi kde kdo, ale ked poviete odvickovaci stroj ci filter, to
sa uz neda / ani o tom nepremyslaju /.

Matej


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1775


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Karásek --- 24. 9. 2002
Re: Box na ztekucování medu --- tavidlo vosku?? (1742)

>Ahoj!
>Už jsme se tady o tom bavili: ze staré lednice box na >ztekucení medu, řízený
>termostatem.
>Protože je možné teplotu nastavit vyšší, zkoušeli jste >požít tento box i
>jako tavidlo vosku? (takové "sluneční" (tepelné) tavidlo?) >Pokud ano,
>podělte se o zkušenosti... :)

>Mějte se prima a ať nám to bzučí...

>JOse



Zdravím Josefe

Box na ztekucování medu jako tavidlo vosku nelze použít, teplota v tavidle je kolem 100 stupňů C, což je pro vosk (70st.C)vyhovující. Box však těžko dlouhodobě snáší 50st.C, je konstruován pro nízké teploty z plastů... viz příspěvek naší diskuse č.1598 z 28.8.02.

Karásek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1776


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Květoslav Čermák --- 24. 9. 2002
Re: uly obecne (1723) (1725) (1739) (1761)

Spojení nástavků na tupo je sice jednoduché, ale pro větší včelařský provoz naprosto nevyhovující. Mám část takových nástavků v používání více než 10 let (už jen dočasně), ale dost jsem jich už vyřadil. Dlouho nevydrží. Přitom je škoda neuříznout stěny o něco delší a řádně je spojit, aby nástavky vydržely déle! Kdo má málo včelstev, může s úly (nástavky) zacházet opatrně, ale při větším počtu včeltev se nedá pořád hledět na to, že nástavky jsou skoro jako "z porcelánu". Další věc - nemohu si dovolit jedinou mezeru či škvíru v nástavcích, protože v době bez snůšky dovedou včely slíděním a loupežením (když něco najdou) překazit veškerou naši další práci a způsobit značné škody (třeba na matkách v oplodňáčcích aj.)...

K. Čermák
http://web.quick.cz/pvzubri

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1777


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonin PRIDAL --- 25. 9. 2002
Re: tanečky (1729) (1745)

Pojem natrasavy lze pouzit, protoze waggle dance is nazev pro tanecek kyvavy
(tedy "osmickovy", jak se nekdy rika). natrasavy je spravny!! Jde o velmi
dulezity etologicky prvek podilejici se na organizaci delby prace! Malou
zminku do Vcelarstvi v teto souvislosti pripravuje pritel Cermak ve
spolupraci se mnou, takze tam bude mozno se dovedet vice.
Pokud jde o snahu videt tento tanec, neni to tak obtizne. Bezne jej muzeme
pozorovat na zacatku vcelarskeho jara, kdy nahly prisun potravy tento efekt
vyvola (pozdeji pak take rozkvet repky). Zejmena na okrajovaych plastech
(studene stavby) jsou nekdy i desitky delnic takto tancicich. Jde o pohyby
trhave v nekolika osach (svisle tj. nahoru dolu, vodorovne tj doleva doprava
a dopredu a dozadu). Jako by mela zimnici, da-li se to tak rict.

Zdravi, Antonin Pridal

----- Original Message -----
From: "Vita Vydra" <vydra/=/fsv.cvut.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, September 23, 2002 1:24 PM
Subject: tanečky


> Přátelé, nejste někdo odborník na včelí tanečky?
> Překládám článek pro OVP a nevím jestli existuje český termín pro
"tremble dance" tj.
> taneček, kterým létavka nabízí donesený nektar mladuškám. Létavka přitom
prý vibruje na
> plástu, ale neběhá, ani do kruhu, ani do osmičky. Tremble je třesení ovšem
termín třasavý
> resp. natřásavý taneček se používá pro 'klasický' taneček verbující
létavky (v angličtině
> "waggle dance").
> Asi si budu muset konečně udělat pozorovací úlek...abych na vlastní oči
viděl jak to
> vypadá a mohl to pořádně přeložit...
> Vita Vydra
> http://web.fsv.cvut.cz/~vydra/
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1778


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Karásek --- 25. 9. 2002
Re: Vypletanie Optimalov (1726) (1740) (1768)

K průhybu horních louček u rámků nízkých nástavků…

Nevím jestli Tě uspokojí moje odpověď. Používám staré, vyschlé dřevo, Při nařezání starých palet na laťky 27/7mm provedu samozřejmě výběr a vyloučím sukovaté, pokroucené či ohnuté a oblanité kusy. Těch je podle kvality dřeva palet 5 až 20!%. Využívám všechny druhy dřev – jehličnaté i listnaté tak jak jsou palety vyráběny (někdy je to dřevo opravdu nekvalitní). Samozřejmě – suchá lípa to není, ale je to zadara, a přináší to zase radost z toho, že zhodnotím starý materiál určený ke spálení (to k příspěvku 1742 přítele Martina Kupky).
Rovné, suché loučky, horem spojené v celé délce s mezistěnou se prohýbat vahou snůšky nemohou, poněvadž tuhost (a tím průhyb) ve svislém směru zajišťuje mezistěna, vyztužená buňkami. Ta je daleko tužší než vlastní loučka – která tvoří nosné souši jen obrubu (stěna nese loučku a ne obráceně).
Za celá léta se mi znatelně prohnulo všehovšudy asi 5 horních louček a to bylo zřejmě vlivem vlhkosti ve dřevě, kdy byly použity palety ze syrového dřeva a mě to uniklo.

Zdravím - Karásek

>Josefe,
>jak to děláš, že se Ti horní loučky neprohýbají? Před lety >jsem také zkoušel horní loučky
>7 mm silné, u všech rámků se prohnuly. Když dva dělají >totéž není to totéž! Musí v tom být
>nějaký trik. Není podstatný ten materiál? Palety bývají >často z tvrdého dřeva... Já měl
>smrk.
>Dík za perfektní popis jak to děláš, v tom mailu byla >spousta velmi dobrých nápadů!
>Vita Vydra
>http://web.fsv.cvut.cz/~vydra/



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1779


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef ©amalík --- 25. 9. 2002
Prodej rámků 37*30

Omlouvám se, že použiji konferenci jako inzertní medium...

Nabízím vydrátkované lepené rámečky na míru 37*30 cm - čechoslovák, asi 500
ks. Cena dohodou.
tel.:607 732 399


Mějte se prima a ať nám to bzučí...

JOse


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.385 / Virová báze: 217 - datum vydání: 4.9.2002

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1780


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 26. 9. 2002
Inzerát - prodej nástavků "Tachov"

Přeji pěkný den,
taky přispěji trochou do mlýna, co se inzerátů týče......

Takže : chtěl bych prodat 9 nástavků "Tachováků" ( nástavek na 9 rámků,
některé nástavky s očkem ). Nástavky jsou zánovní, ale v pohodě. 7 nástavků
je možný si vzít hned, 2 až na jaře ( ještě v nich mám včely ). Jsou k
tomu ještě nějaké mateří mřížky ( plast ) a plastový stropní krmítko. Na
ceně se nějak dohodneme.
Tel: 737 832 876
Praha

Petr


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1781


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miroslav Sedláček --- 26. 9. 2002
Re: Fumigace

Fumigace podmetem

přimlouvám se k tomu co napsal př. Ptáček - věta když dva dělají totéž -
není to totéž . Je ve včelařině téměř PRAVIDLEM.

Proto je včelařina pestrá a neexistuje návod na včelařinu ve formě receptů
na pečení buchet.


Mirek


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1782


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vita Vydra --- 26. 9. 2002
Re: uly obecne (1720)

>Jak mohu bez frez a dlabaček doma dosahnout dostatečně pevneho a trvanliveho spoje ?

Stěny tenkostěnných nástavků lze spojovat také tak, že se mezi ně přibije svislá lať asi
2x2cm. Samozřejmě lať nelze dát dovnitř, musí se dát zevně. Bočnice úlu musí tedy o sílu
latě přesahovat čelo a do vnějšího rohu mezi bočnicí a čelem se dá ta lať. Bočnice i čela
se k lati přibijí nebo přišroubují, případně zaklíží.
Je to pevnější a trvanlivější než spoje na péro a drážku (dřevo mezi drážkou a hranou
prkna se snadno vyštípne!) a hlavně k tomu kromě cirkulárky není nic potřeba a práce jde
velmi rychle od ruky. Pokud se laťky (které jsou stejně dlouhé jako je výška nástavku)
přibijou o 1 cm výše, vzniknou tím navíc jakési falce. Nástavky jsou přitom zcela
kompatibilní s ostatními.
Nápad pochází z Pcelovodstva.
Vita Vydra
http://web.fsv.cvut.cz/~vydra/


----- Original Message -----
From: <nezmart/=/quick.cz>
To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, September 19, 2002 2:58 PM
Subject: uly obecne

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1783


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Libor Jarolím --- 26. 9. 2002
Re: uly obecne (1720)

>Jak mohu bez frez a dlabaček doma dosahnout dostatečně pevneho a
trvanliveho spoje ?

Taky jsem dělal nástavky pro OPTIMAL 42x17 z toho co dům dal. A příliš jsem
se nechtěl pouštět do výroby poměrně složitého "cimbuří" na každé desce. Asi
bych to nezvládnul. A tak jsem to splácal tak, že každý nástavek je slepen z
několika rámečků. Všechny rámečky jsou ze stejně dlouhých desek. Slepených a
sbitých podle nákresu:
----------I
I I
I I
I----------
a sousení rámečky jsou k sobě tak, aby se rohy vzájemně vázaly.
Výroba odsazení na uši horní loučky se mi osvědčila tak, že jsem to
nefrézoval do těch desek, uříznul jsem další laťky a přibil je jako věneček
nahoru. A protože výška celého nástavku má být 178 mm tak jsem ještě po
sbití a slepení celý nástavek přejel zespodu namíru na cirkulárce s doracem.
Po dvou zimách a dvou létech to stále drží vcelku.
Nátěr je u některých Latexem a některých fermeží. Vždy 3x.
Myslí, že mám i kombinace obou nátěrů, jako 2x fermež a na to 1x Latex.
Příliš jsem si s tím hlavu nedělal. Víc tu výrobu snad ani odbýt nejde. :-))
A za pár let si snad ty moje včeličky na nové nástavky ušetří. ?:-o :-))

Ahoj
Libor Jarolím
Ostrava-Stará Bělá

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1784


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

tata --- 26. 9. 2002
Re: Vypletanie Optimalov (1726) (1740) (1768) (1779)

Když si tak zavzpomínám Můj děda včelařil v růrných almárkách a taky měl
tenké horní loučky. nedrátkoval a rámečky se mu neprohýbaly. Něco na tom asi
bude. Je až s podivem jak neochtně přijímáme názory druhých a lpíme na
vžitých praktikách i když odporují zdravému rozumu.

Pepan

----- Original Message -----
From: "Josef Karásek" <jokara/=/volny.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, September 25, 2002 7:19 PM
Subject: Re: Vypletanie Optimalov


> K průhybu horních louček u rámků nízkých nástavků&#8230;
>
> Nevím jestli Tě uspokojí moje odpověď. Používám staré, vyschlé dřevo, Při
> nařezání starých palet na laťky 27/7mm provedu samozřejmě výběr a vyloučím
> sukovaté, pokroucené či ohnuté a oblanité kusy. Těch je podle kvality
dřeva
> palet 5 až 20!%. Využívám všechny druhy dřev &#8211; jehličnaté i listnaté
> tak jak jsou palety vyráběny (někdy je to dřevo opravdu nekvalitní).
> Samozřejmě &#8211; suchá lípa to není, ale je to zadara, a přináší to zase
> radost z toho, že zhodnotím starý materiál určený ke spálení (to k
> příspěvku 1742 přítele Martina Kupky).
> Rovné, suché loučky, horem spojené v celé délce s mezistěnou se prohýbat
> vahou snůšky nemohou, poněvadž tuhost (a tím průhyb) ve svislém směru
> zajišťuje mezistěna, vyztužená buňkami. Ta je daleko tužší než vlastní
> loučka &#8211; která tvoří nosné souši jen obrubu (stěna nese loučku a ne
> obráceně).
> Za celá léta se mi znatelně prohnulo všehovšudy asi 5 horních louček a to
> bylo zřejmě vlivem vlhkosti ve dřevě, kdy byly použity palety ze syrového
> dřeva a mě to uniklo.
>
> Zdravím - Karásek
>
> >Josefe,
> >jak to děláš, že se Ti horní loučky neprohýbají? Před lety >jsem také
> zkoušel horní loučky
> >7 mm silné, u všech rámků se prohnuly. Když dva dělají >totéž není to
> totéž! Musí v tom být
> >nějaký trik. Není podstatný ten materiál? Palety bývají >často z tvrdého
> dřeva... Já měl
> >smrk.
> >Dík za perfektní popis jak to děláš, v tom mailu byla >spousta velmi
> dobrých nápadů!
> >Vita Vydra
> >http://web.fsv.cvut.cz/~vydra/
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1785


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 27. 9. 2002
Re: uly obecne


> >Jak mohu bez frez a dlabaček doma dosahnout
> dostatečně pevneho a
> trvanliveho spoje ?

Co zkusit spojení na kolíčky? (Stejně jako nábytek z
lamina - v lepším případě to tak je).

Pepa Přepechal

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1786


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Jindra --- 27. 9. 2002
Re: uly obecne - výroba cimbuří (1786)

Co včelař to výzkumník a taky truhlář!

Myslím, že není problém vytvořit s minimem
strojů i složité tvary, jako například "cinky".
Již přez 20 let používám velmi jednoduchý způsob,
ke kterému potřebujete pouze cirkulárku a rovné
nejlépe ocelové pravítko (silnější plocháč) široké
15 - 20 mm. Pomocí dřevěných klínků podložím křížem
pilu tak, aby frézovala drážku o málo širší než
pravítko. Pravítko přitáhnu svěrkami ke stolu pily
a vedu desku kolmo ke stolu podél pravítka.
Po protažení posunu desku drážkou na pravítko
a pokračuji další drážkou.
Protikus přiložím k první desce, kterou nasadím první
drážkou na pravítko a spolu s první deskou protahuji.
Pro pevné vedení mám vytvořen dřevěný truhlík s kolmou
stěnou, s drážkou pro vedení pravítka a krycí částí nad
kotoučem.
Obrázek pro lepší pochopení posílám správci konference.

Pozor na prsty a ať Vám to pasuje
Jindra

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1787


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sarah Benson --- 27. 9. 2002
Q: DOES YOUR FOREIGN ACCENT SIMPLY GET IN THE WAY?

Q: " Would you like to Lose Your Accent ? "

- DO YOU FIND OTHERS HAVE A HARD TIME UNDERSTANDING WHAT YOU ARE TRYING TO CONVEY?

- DO YOU FIND THE NEED TO REPEAT YOURSELF FOR OTHERS TO UNDERSTAND YOU CLEARLY?

- DO YOU FEEL EMBARRASSED OR LESS CONFIDENT WHEN TALKING TO WORK COLLEAUGES?

- DO YOU WISH TO COMMUNICATE YOUR THOUGHTS MORE EFFECTIVELY?

- DOES YOUR FOREIGN ACCENT SIMPLY GET IN THE WAY?

Introducing the Krieger Method, an innovative teaching system, designed to help you develop effective communication skills.

Andy Krieger, inventor of this miracle product, originated this revolutionary idea whilst working with actors and their accents within the Hollywood film industry.

Contact us to learn about the true benefits you can obtain to communicate with confidence!!

"Make your accent simply disappear!"

For Accent Reduction Empowerment, visit us on the web today at :-

www.nomoreaccent.com

Thank you for your time and interest...

Sarah J. Benson
Marketing Co-ordinator

Andy Krieger Inc, never sends unsolicited email. If you feel this is email is not of interest to you, then we sincerely apologize and guarantee you will not receive another email from us, unless you otherwise wish.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1788


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Jarolím --- 28. 9. 2002
Re: výroba cimbuří (1786) (1787)

> nejlépe ocelové pravítko (silnější plocháč) široké
> 15 - 20 mm. Pomocí dřevěných klínků podložím křížem
> pilu tak, aby frézovala drážku o málo širší než
> pravítko.

Já jsem pro podložení používal dvě do klínu sbroušená kolečka ze sololitu
která se nasazovala na hřídel jako podložky - klínky mohou vypadnout. (dost
to při rozběhu vibrovalo)
A když se udělá ta drážka moc široká oproti průměru pily, je její dno
dokulata a pak spoj pak nejde dorazit natěsno.
Používal jsem pilu průměr 250mm na drážku 15mm.

Dokonce se i u nás dá sehnat "pouzdro s kolísavým pilovým kotoučem". A
používá se do toho speciální kotouč s velkou dírou. A funguje to stejně jako
ty podložky. Ale to je již jiná cenová kategorie.
Taky jsem potkal na internetu zařízení s názvem dadoblade , jsou to v
podstatě dva pilové kotouče oddělené podložkami, které vypadají jako "pila
se dvěma zuby". Takže hrany vyrobené drážky jsou kolmé a dno už nějak
dosekají ty dvouzubé listy. Taky u toho byl popis postupu výroby toho
cimbuří i s obrázky krok po kroku. ale bohužel už asi nenajdu tu www adresu.

Petr Jarolím
Morávka


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1789


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jan jindra --- 28. 9. 2002
Re: výroba cimbuří (1786) (1787) (1789)

Také používám kotouč průměr 250 mm, a neřekl
bych, že obloukové dno drážky něčemu vadí.
Tímto způsobem vyrábím rámy na střechy úlů,
všechny zásuvky (šuplíky) do stolů a dříve také
celé nástavky. Na podložení pily používám to co mi
padne do ruky. Pila musí mít vysoké otáčky a jemné
zuby (rozteč kolem 10 - 15 mm). Šířka drážky je
vysekávána po jemných částech a tak prkno příliž
nevybruje jako při frézování, kdy je odebírána celá
šířka najednou.
Na výrobu rámů pro dřevěné nástavky jsem dříve používal
také jen cirkulárku, s kolmým stolem ale pak jsem si
vyrobil imitaci frézky na dřevo právě s dvojitými
klínovými podložkami a kotoučem průměr 200 mm.
Tímto jednoduchým strojem jsem si vyráběl i rámy oken,
a prohnutí dna drážky ani tam nebylo na závadu.
Zdraví Vás Jindra

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1790


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Bence --- 29. 9. 2002
Re: Re:Nátěr barvou sokrates (500)

NABIDL
----- Original Message -----
From: "Miroslav Sedláček" <vcela_sedlacek/=/paegas.vol.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, February 15, 2001 12:23 AM
Subject: Re:Nátěr barvou sokrates


> Musím podpořit slova Pavla Prchala a chování akrylátových barev ve vztahu
k
> vodě a přilnutí k povrchu nástavku.
>
> .... mně se to zatím venku na dešti loupe
>
> Včelař - Váš dodavatel všech zdravých českých včelích produktů
> Miroslav Sedláček
> Ždánská 709
> 685 01 Bučovice
>
> Tel. 0603 - 499 746
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1791


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Hykel Jaroslav --- 29. 9. 2002
Re: Uteplenie úµov na zimu (1751)

Vcelstva zimuji ve dvou nastavcich ramkove miry 39 x 27,5 cm. Na zimu
vcelstva utepluji podle publikace Abeceda vcelara autor Pavol Silny.
Na ramky druheho nastavku polozim textilii, ktera je cca o 5 cm vetsi
nez pudorys nastavku a na ni vlozim dve uteplivky, rovnez prekryvajici
pudorys nastavku. V takto uteplenych ulech mi do jara nesplesnivi zadny
ramek.

Jarda
mailto:valsora/=/email.cz

MP> Aké je podľa Vašej skúsenosti najlepšie uteplenie úľov na zimu (najmä čo sa týka prikrývok)? Aká by mala byť medzera medzi vrchmi rámikov a vrchnými doštičkami ?
MP> Je vhodné dávať na vrch noviny a polystyren ?

MP> Peto Malindžák

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1792


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Hykel Jaroslav --- 29. 9. 2002
Re: Box na ztekucování medu --- tavidlo vosku?? (1742)

Take pouzivam starou lednice řízenou termostatem na ztekucení medu.
Z funkci zarizeni jsem plne spokojen.
Mam vsak obavu, ze matrialy z kterych je lenicka vyrobena jsou urceny
pro teploty blizke nule a nizsi a pri teplote vyssi nez 60 stupnu,
ktera je potrebna pro taveni vosku, muze dojit k jejich zborceni a
zniceni.

Jarda mailto:valsora/=/email.cz



JŠ> Ahoj!
JŠ> Už jsme se tady o tom bavili: ze staré lednice box na ztekucení medu, řízený
JŠ> termostatem.
JŠ> Protože je možné teplotu nastavit vyšší, zkoušeli jste požít tento box i
JŠ> jako tavidlo vosku? (takové "sluneční" (tepelné) tavidlo?) Pokud ano,
JŠ> podělte se o zkušenosti... :)

JŠ> Mějte se prima a ať nám to bzučí...

JŠ> JOse


JŠ> ---
JŠ> Odchozí zpráva neobsahuje viry.
JŠ> Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
JŠ> Verze: 6.0.385 / Virová báze: 217 - datum vydání: 4.9.2002

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1793


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Malindzak Peter --- 30. 9. 2002
RE: Farba úľov-vplyv ny teplotu v úli


-----Pôvodná správa-----
Od: Vladimír Ptáček <ptacek/=/sci.muni.cz>
Pre: Malindzak Peter <pmalindzak/=/uft.sk>
Dátum: 30. september 2002 9:57
Predmet: Re: Farba úžov-vplyv ny teplotu v úli


Vazeny priteli,
domnivam se, ze barva ulu ma vliv na teplotu uvnitr ulu s jednoduchymi stenami. Tmava se rychleji zahriva a predava teplotu dovnitr, svetla az bila naopak svetlo a tim i teplo odrazi. V zime muze byt ohrati pro vcelstvo dobre, v late prehrati muze zamestant prilis mnoho vcel na ochlazovani ulu. Proto volim kompromis - barvu dreva, tedy nater okrovy, bezovy nebo podobne, ktery se v zime trochu ohriva a v lete se prilis neprehriva. Nekdy i velmi rychle ohrati v zime nemusi byt vcelstvu k uzitku, neni-li venkovni teplota vhodna pro vylety.
Vse dobre,
Vladimir Ptacek
ptacek/=/sci.muni.cz


PS: Chceter-li, dejte tento muj nazor i na stranku konference.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1794


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaroslav Sedlák --- 30. 9. 2002
leceni

Nevíte , zda existuje závazná směrnice pro komisionalní ošetřování včel a
kdo by mel v komisi být. A hlavne jak dalece je závazná. Nebo to záleží na
ZO ?
Zdraví Jarka.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1795


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Libor Jarolím --- 1. 10. 2002
jak zvýąit spotřebu medu

Nazdar přátelé ! :-)))
už to tady probíráno bylo, ale opakování matka moudrosti. :-)) Po prvním
letošním točení medu jsem si vzpomněl na možnost míchání medu a alkoholu. V
mém případě jabkovice (v jiných krajích se to jmenuje kalvádos). Hezky jeden
objemový díl medu a jeden objemový díl alkoholu asi 55%. Ten med musí být
tekutý, jak jistě většina z účastníků konference ví. A po řádném promíchání
je z toho dobrota. :-)))
Když jsem nabízel samotný med, tak jsem plán splnil. Když jsem udával své
přebytky ze zahrádky = jabkovici, tak jsem plán taky splnil. Ale když jsem
nechtěl dát tenhle medový likér, se zlou jsem se téměř potázal. Tak už skoro
sám nemám co pít. :-)) Kdo ochutnal, tak tvrdil, že takovou dobrotu ještě
nepil a že ať hned dám aspoň flašku. Nebo .... :-)))
Stal se z toho velmi vděčný dárek. :-))

Když jsem dával ochutnávat svůj 1.pokus kamarádovi, tak říkal:
"To je dooobré, to je dooobré! a čtvrtou už mi nenalívej. Bo nedojedu
domu."
(byl u mně na kole a bylo horko)
A výsledkem je moje domněnka, že:
"Tudy vede cesta ke zvýšení spotřeby medu u čekého národa." :-))
Ahoj
Libor Jarolím
Ostrava-Stará Bělá

PS: doufám, že jste se při čtení bavili taky tak dobře jako já při psaní.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1796


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Kristl Pavel --- 1. 10. 2002
RE: jak zvýąit spotřebu medu

> ... Kdo ochutnal, tak tvrdil, že takovou dobrotu ještě nepil ...

Docela mam chut to vyzkouset. V lete jsem udělal podobnou zkušenost s rumem, co zbyl na dne v lahvi a taky jsem si rikal, ze by to byl dobry obchodni artikl :)
Pavel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1797


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fskalsky --- 1. 10. 2002
Devět+2+1+1 je 11 i 13 členů PUV

Na počátku bylo slovo předsedy o nové koncepci přesednictva.
...placený pracovník jehož náplní práce bude vypracovávání ekonomických podkladů,návrhů textů pro jednání,připravovaných zákonů a vyhlášek,zajištování kontaktů se všemi svayovými subjekty.

Novoroční slovo:Začínáme tam kde jsme skončili.
...Naše členy bude jistě zajímat,že přesednictvo se rozšířilo z devíti na jednáct...

Včelařství březen
Probíhá výběrové řízení na obsazení postu placeného místopředsedu...po tajemníku druhé placené místo funkcionáře...Příslušnou změnu schválil 7 sjezd,je ve stanovách svazu.V době vydání tohoto čísla by už mohlo být známo jméno výtěze konkurzu.

Včelařství říjen

Nový místopřeseda se jmenuje Smied.
...v naplnění cíle,k větší profesionalitě čSV byl na srpnovém zasedání úV vítěz konkurzu kooptován za člena předsednictva úV.
Protože však počet členů PUV musí být vždy lichý ,bylo nutné i podle stanov čSV které říkají,že předsednictvo musí být jedenáctičlené ,zvolit ještě dalšího člena,tím se stal předseda OV čSV Příbram,jmenuje se Mestek.

Na konci,slovo netvůrčí konstatující jen skutečnost,je ve společenství oslovujícíse Příteli praxi poněkud neobvyklou.

v dobrém franta














Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1798


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Arnošt Hrdina --- 1. 10. 2002
Re: Devět+2+1+1 je 11 i 13 členů PUV (1798)

A členům zvednou poplatky a sjezd to opet schválí.
Kdo tam jezdí, koho zastupuje a jaký má mandát?
Má vůbec nějaký mandát? Vědí vůbec členové že bude celostátní sjezd a co se
tam bude projednávat aby dylegátovi vůbec nějaký mandát dali. Já o ničem
takovém jako člen nevím.

Takže se ptám. Funguje náš svaz vůbec podle stanov? Fungují základní
organizace podle stanov?
A jestli nefungují tak je vůbec sjezd usnášeníschopný a závěry platné?
Pokud s tím nesouhlasím, tak bych měl mít právo stav věcí ovlivnit.
Není jednotlivým členůn náhodou bráněno se vyjádřit k tomu co chtějí (podle
stanov ) tím,
že nevědí, že se bude sjezd konat a kdo tam pojede? Kolik z vás to ví?

Arnošt Hrdina

----- Original Message -----
From: "fskalsky" <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, October 01, 2002 9:43 AM
Subject: Devět+2+1+1 je 11 i 13 členů PUV


Na počátku bylo slovo předsedy o nové koncepci přesednictva.
...placený pracovník jehož náplní práce bude vypracovávání ekonomických
podkladů,návrhů textů pro jednání,připravovaných zákonů a
vyhlášek,zajištování kontaktů se všemi svayovými subjekty.

Novoroční slovo:Začínáme tam kde jsme skončili.
...Naše členy bude jistě zajímat,že přesednictvo se rozšířilo z devíti na
jednáct...

Včelařství březen
Probíhá výběrové řízení na obsazení postu placeného místopředsedu...po
tajemníku druhé placené místo funkcionáře...Příslušnou změnu schválil 7
sjezd,je ve stanovách svazu.V době vydání tohoto čísla by už mohlo být
známo jméno výtěze konkurzu.

Včelařství říjen

Nový místopřeseda se jmenuje Smied.
...v naplnění cíle,k větší profesionalitě čSV byl na srpnovém zasedání úV
vítěz konkurzu kooptován za člena předsednictva úV.
Protože však počet členů PUV musí být vždy lichý ,bylo nutné i podle stanov
čSV které říkají,že předsednictvo musí být jedenáctičlené ,zvolit ještě
dalšího člena,tím se stal předseda OV čSV Příbram,jmenuje se Mestek.

Na konci,slovo netvůrčí konstatující jen skutečnost,je ve společenství
oslovujícíse Příteli praxi poněkud neobvyklou.

v dobrém franta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1799


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Voldán --- 1. 10. 2002
zimování

Obracím se na vás s prosbou o radu, jestli mají včely v zimě plodovat v horním nebo dolním nástavku. Mám první rok tachováky, zimuju ve dvou nástavcích. Včera jsem se díval a dvě včelstva plodují v dolním a druhé dvě v horní nástavku.
Nemám je převěsit nahoru? Díky za odpověď.
Tomáš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1800


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vesely Emanuel --- 1. 10. 2002
RE: zimování

:>Nemám je převěsit nahoru? Díky za odpověď.
:>Tomáš
Já bych je nechal tak jak si to udělaly.
Kdybys jim do toho hrábnul, nemuselo by to dopadnout dobře.
Důležité je, aby mezi nástavkami měly spojení.
Kdysi tady proběhl názor, že lepší je když začínají nahoře.
Aspoň mě to včely takhle dělají. Ale je to asi jejich věc.
Eman
P.S.
V neděli to lítalo jak na jaře, nosily i pyl.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1801


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Malindzak Peter --- 1. 10. 2002
RE: Devět+2+1+1 je 11 i 13 členů PUV

A ako je to na Slovensku ?
Naozaj neviem ako to u nás funguje aj keď viem, že platíme dosť veľké
členské, ale kto je náš celoslovenský predseda resp. najvyšší orgán to
netuším.
A či títo ľudia vôbec majú nejakú možnosť ovplyvňovať legislatívu týkajúcu
sa včelárstva a včelárov a či majú nejaký priamu väzbu na vládu.
Kto má o tom nejakú vedomosť tak by o tom mohol podať nejaké informácie.

Peter

-----Pôvodná správa-----
Od: Arnošt Hrdina <arnost.hrdina/=/ais.cz>
Pre: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
Dátum: 1. október 2002 12:00
Predmet: Re: Devět+2+1+1 je 11 i 13 členů PUV


>A členům zvednou poplatky a sjezd to opet schválí.
>Kdo tam jezdí, koho zastupuje a jaký má mandát?
>Má vůbec nějaký mandát? Vědí vůbec členové že bude celostátní sjezd a co se
>tam bude projednávat aby dylegátovi vůbec nějaký mandát dali. Já o ničem
>takovém jako člen nevím.
>
>Takže se ptám. Funguje náš svaz vůbec podle stanov? Fungují základní
>organizace podle stanov?
>A jestli nefungují tak je vůbec sjezd usnášeníschopný a závěry platné?
>Pokud s tím nesouhlasím, tak bych měl mít právo stav věcí ovlivnit.
>Není jednotlivým členůn náhodou bráněno se vyjádřit k tomu co chtějí (podle
>stanov ) tím,
>že nevědí, že se bude sjezd konat a kdo tam pojede? Kolik z vás to ví?
>
>Arnošt Hrdina
>
>----- Original Message -----
>From: "fskalsky" <e-mail/=/nezadan>
>To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
>Sent: Tuesday, October 01, 2002 9:43 AM
>Subject: Devět+2+1+1 je 11 i 13 členů PUV
>
>
> Na počátku bylo slovo předsedy o nové koncepci přesednictva.
>..placený pracovník jehož náplní práce bude vypracovávání ekonomických
>podkladů,návrhů textů pro jednání,připravovaných zákonů a
>vyhlášek,zajištování kontaktů se všemi svayovými subjekty.
>
> Novoroční slovo:Začínáme tam kde jsme skončili.
>..Naše členy bude jistě zajímat,že přesednictvo se rozšířilo z devíti na
>jednáct...
>
> Včelařství březen
>Probíhá výběrové řízení na obsazení postu placeného místopředsedu...po
>tajemníku druhé placené místo funkcionáře...Příslušnou změnu schválil 7
>sjezd,je ve stanovách svazu.V době vydání tohoto čísla by už mohlo být
>známo jméno výtěze konkurzu.
>
> Včelařství říjen
>
>Nový místopřeseda se jmenuje Smied.
>..v naplnění cíle,k větší profesionalitě čSV byl na srpnovém zasedání úV
>vítěz konkurzu kooptován za člena předsednictva úV.
>Protože však počet členů PUV musí být vždy lichý ,bylo nutné i podle stanov
>čSV které říkají,že předsednictvo musí být jedenáctičlené ,zvolit ještě
>dalšího člena,tím se stal předseda OV čSV Příbram,jmenuje se Mestek.
>
> Na konci,slovo netvůrčí konstatující jen skutečnost,je ve společenství
>oslovujícíse Příteli praxi poněkud neobvyklou.
>
> v dobrém franta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1802


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Malindzak Peter --- 1. 10. 2002
RE: ???

Som clenom SZV.

Peto

-----Pôvodná správa-----
Od: Kmet Julius <julius.kmet/=/services.fujitsu.com>
Pre: pmalindzak/=/uft.sk <pmalindzak/=/uft.sk>
Dátum: 1. október 2002 13:34
Predmet: ???


>Ahoj Peto!
> Si clenom SVS alebo SZV?????????
> Pozdravuje Julo Kmet clen UKRK SZV

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1803


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký --- 1. 10. 2002
Re: zimování (1800)

U nástavkového úlu má klást matka dole a nahoře mají být zásoby. U tachováku není dodržena malá mezera a je poměrně vysoký rámek. Včely by nepřešli v zimě nahoru k zásobám. Hlavně když dole bude nějaký plod. Zimoval jsem v původnich úlech vždy ve dvou nástavcích a když zůstaly dole, padly hlady. Musel jsem je převěšovat. Viděl jsem to i ve výzk. ve Filipově, kdy pan Zeman brzo na jaře kontroloval zimování a když byly dole, převěšoval nahoru, aby včely nepadly.
Podhájecký

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1804


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 1. 10. 2002
Antwort: RE: Devět+2+1+1 je 11 i 13 členů PUV ... Slovensko


... uz som sa zlakol, ze Julo zanevrel na konferenciu. :-)
Myslim, ze Julo Kmet je schopny podat presny vyklad, co sa tyka vedenia
SZV, jeho moznosti a pravomoci.
Len na dovysvetlenie Julovej otazky. Na Slovensku existuje okrem SZV aj SVS
/ spolok vcelarov Slovenska /, ktory ma asi 2000 clenov a vlastne vedenie.
SZV ma okolo 18000 clenov.

Matej



>Ahoj Peto!
> Si clenom SVS alebo SZV?????????
> Pozdravuje Julo Kmet clen UKRK SZV


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1805


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Malindzak Peter --- 1. 10. 2002
RE: zimování

Ja mám taktiež nástavkové úle, ale zimujem zásadne v 1 nástavku. 2 roky som
experimentoval a porovnával zimovanie v 1 a 2 nástavkoch (asi 1/3 som
zimoval v 2). Pri 2 nástavkoch včely prežívajú slabšie - viac ich umrie,
musia vyhrievať väčší priestor, je väčšia pravdepodobnosť, že spadne celá
rodina - moja skúsenosť.
A to nehovorím o oveľa pomalšom jarnom rozvoji a horšom predymení v jeseni
proti klieštiku. Samozrejme je potrebné zakŕmiť aj asi o 40% viac cukru na
zazimovanie. Z vlastnej skúsenosti viem, že aj keď som do 2 nastavkoch
zazimovával tie najsilnejšie rodiny, na jar boli najslabšie.
Ja radšej nasadzujem 2. nastavok skoro na jar, keď je zaplnený 1. nástavok
aj keď ešte nie je nektárová znáška. Ak matka intenzívne ploduje a včely
nosia peľ nasadím druhý nástavok do ktorého preložím matku aj asi s 2
rámikmi plodu, materskú mriežku nezakladám (aby matka mohla podľa ľubovôle
plodovať kde sa jej zachce) a intenzívne podnecujem cukrovým roztokom. Každý
druhý deň asi 0,5 kg cukru - roztok ako v jeseni. Stačia také 4 dávky behom
10 dní do začatia kvitnutia ovocných stromov (prvá reálna nektárová znáška u
nás). Za tých 10 dní matky naplodujú aj 5 rámikov plodu a celkový jarný
rozvoj je raketový. Ak príde jar veľmi skoro je ešte lepšie začať túto
podnecovaciu fázu čo najskôr.

Samozrejme je trochu problém s uskladňovaním rámikov. Ja ich len zavesím na
oceľový drôt do prievanu a nemám problém s moľami.
Takže na tvojom mieste by som včely zimoval len v plodisku (resp. v 1
nástavku) - ideálne sú 11 r. o rozmere rámika 42x27.

Nech dobre zimujú

Peter
-----Pôvodná správa-----
Od: Tomá Voldán <voldan/=/el-lumen.cz>
Pre: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Dátum: 1. október 2002 12:53
Predmet: zimování


Obracím se na vás s prosbou o radu, jestli mají včely v zimě plodovat v
horním nebo dolním nástavku. Mám první rok tachováky, zimuju ve dvou
nástavcích. Včera jsem se díval a dvě včelstva plodují v dolním a druhé dvě
v horní nástavku.
Nemám je převěsit nahoru? Díky za odpověď.
Tomáš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1806


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Prchal --- 1. 10. 2002
Re: jak zvýąit spotřebu medu (1796)


> Nazdar přátelé ! :-)))
> už to tady probíráno bylo, ale opakování matka moudrosti. :-)) Po
> prvním letošním točení medu jsem si vzpomněl na možnost míchání medu a
> alkoholu. V mém případě jabkovice (v jiných krajích se to jmenuje
> kalvádos). Hezky jeden objemový díl medu a jeden objemový díl alkoholu
> asi 55%. Ten med musí být tekutý, jak jistě většina z účastníků
> konference ví. A po řádném promíchání je z toho dobrota. :-))) Když
Ještě se může přidat jeden díl citronové šťávy. (1:1:1)

Zdraví PP.

*-----------------------------------------*
Pavel Prchal
DUP - druzstvo Pelhrimov
Remenovska 1999, 39317 Pelhrimov
Tlf. 565353127 (*111)
http://www.dup.cz
mail: prchal/=/dup.cz
*-----------------------------------------*

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1807


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Malindzak Peter --- 1. 10. 2002
RE: jak zvýąit spotřebu medu

Je to dobrý nápad (aj ja mám doma domácu hruškovicu), len by ma zaujímalo,
či sa neskôr ten rozpustený med neodseparuje (neusadí).

-----Pôvodná správa-----
Od: Pavel Prchal <prchal/=/dup.cz>
Pre: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
Dátum: 1. október 2002 14:24
Predmet: Re: jak zvýšit spotřebu medu


>
>> Nazdar přátelé ! :-)))
>> už to tady probíráno bylo, ale opakování matka moudrosti. :-)) Po
>> prvním letošním točení medu jsem si vzpomněl na možnost míchání medu a
>> alkoholu. V mém případě jabkovice (v jiných krajích se to jmenuje
>> kalvádos). Hezky jeden objemový díl medu a jeden objemový díl alkoholu
>> asi 55%. Ten med musí být tekutý, jak jistě většina z účastníků
>> konference ví. A po řádném promíchání je z toho dobrota. :-))) Když
>Ještě se může přidat jeden díl citronové šťávy. (1:1:1)
>
>Zdraví PP.
>
>*-----------------------------------------*
>Pavel Prchal
>DUP - druzstvo Pelhrimov
>Remenovska 1999, 39317 Pelhrimov
>Tlf. 565353127 (*111)
>http://www.dup.cz
>mail: prchal/=/dup.cz
>*-----------------------------------------*

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1808


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Libor Jarolím --- 1. 10. 2002
Re: jak zvýąit spotřebu medu (1808)

U tekutého medu se mi to(separace) zatím nestalo. Ale jedna dávka medu už
byla částečně zkrystalizovaná a to se pak krystalky usazovaly na dně láhve a
dělaly problémy. Domníval jsem se, že voda obsažená v alkoholu ty krystalky
rozpustí, ale nestalo se tak.
DOBROU CHUŤ
Libor Jarolím
Ostrava-Stará Bělá


> Je to dobrý nápad (aj ja mám doma domácu hruškovicu), len by ma zaujímalo,
> či sa neskôr ten rozpustený med neodseparuje (neusadí).


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1809


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Arnoąt Hrdina --- 1. 10. 2002
Re: jak zvýąit spotřebu medu (1808)

Viděli jste v neděli v ČT1 Domácí štěstí? Bylo celé o včelách a o medu.
Možná že dotyční mohli dát vědět do konference, že budou v televizi :o)
(pokud se učastní).
Bohužel jsem to pustil pozdě, ale pár receptů jsem chytil.
Oloupaný česnek zalitý v medu jsem zkoušel. Je to vůbec teď v sychravých
dnech užitečný naložit. Preventivně. Dá se to prý i s topinkou. Osobně jse
užíval tak jak to bylo naložené. A musím říct, při chřipce i preventivně
vynikající.
Ztratí to štiplavost a zápach, ale zůstanou veškeré léčivé vlastnosti jak
česneku tak medu.

Arnošt

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1810


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Prchal --- 1. 10. 2002
RE: jak zvýąit spotřebu medu (1808)

> Je to dobrý nápad (aj ja mám doma domácu hruškovicu), len by ma
> zaujímalo, či sa neskôr ten rozpustený med neodseparuje (neusadí).
Komu to chutná, tomu se to nestačí usadit :-o
A komu ne, tomu to nevadí.

Zdraví PP.

*-----------------------------------------*
Pavel Prchal
DUP - druzstvo Pelhrimov
Remenovska 1999, 39317 Pelhrimov
Tlf. 565353127 (*111)
http://www.dup.cz
mail: prchal/=/dup.cz
*-----------------------------------------*

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1811


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ČSV - Odborné oddělení --- 1. 10. 2002
RE: zimování (1801)

>P.S. V
> neděli to lítalo jak na jaře, nosily i pyl.

Podél strakonické silnice z Prahy na Příbram kvetla v neděli hořčice,
pravděpodobně k použití jako zelené hnojivo. Musí být radost, když se
takhle upracují budoucí dlouhověké včely.

S pozdravem
Lněnička

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1812


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vesely Emanuel --- 1. 10. 2002
RE: zimování

Já myslím, že ten pyl se na jaře bude hodit. Stejně se proti tomu nedá nic
dělat.
Ony asi vědí co mají dělat. Některý úl mi zase stávkoval, takže je to
individuální chování.

:>> neděli to lítalo jak na jaře, nosily i pyl.
:>
:>Podél strakonické silnice z Prahy na Příbram kvetla v neděli hořčice,
:>pravděpodobně k použití jako zelené hnojivo. Musí být radost, když se
:>takhle upracují budoucí dlouhověké včely.
:>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1813


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Zdráhala --- 2. 10. 2002
Re: jak zvýšit spotřebu medu (1796)

Přátelé,
měl bych pro Vás ještě jeden recept na likér výtečné chuti, ikdyž není vyráběn zcela z medu, ale z víček po odvíčkování plástů. V tomto likéru je i jakési množství propolisu, který se rovněž z víček vylihuje. Vyrobit se však dá až po medobraní. Teď již těžko někdo skladuje víčka. Tak snad pro příští rok.
Víčka z plástů po odvíčkování necháme trochu okapat od medu. Okapaná víčka dáme volně do nádoby (např. 4 litrová sklenice, smaltovaný kbelík nebo jiná nádoba vhodně povrchově upravená) a nedusáme, aby mezi víčky byl prostor. Víčka až po vrch zalijeme konzumním lihem nebo slivovicí. Necháme vyluhovat 2 až 3 týdny. Obsahem můžeme jednou až dvakrát zamíchat. Potom obsah přecedíme přes jemné sítko. Zbylá víčka můžeme zalít alkoholem ještě jednou a nechat vyluhovat stejnou dobu.
Likér je vhodné nalít do jedné nádoby (např. demižónu) a nechat odstát (např. 1 měsíc). Po čase se na dně usadí zákal. Čistý likér z povrchu stočíme do druhého demižónu nebo do lahví. Zbytek můžeme přecedit přes filtrační papír nebo nalít např. do sklenice a nechat opět odstát, až se zákal dole opět usadí. Čistý likér odlijeme. Likér můžete čistit i postupem, který již zde v konferenci byl popsán, ale to jsem zatím nezkoušel.
Můžu Vám říct, že ta chuť stojí za to. Kdyby člověk nejezdil ráno do práce autem, tak by to vzhledem ke složení likéru (med-propolis-slivovice) byla výtečná medicína po ránu.

Přeji dobrou chuť
Zdráhala Petr

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1814


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 2. 10. 2002
Antwort: RE: zimování


Toho pelu bolo cez vikend ozaj vela. Na dve vcelstva som nasadil pelochyt a
za dva dni priniesli 400 g, co je na jesen vela. Na druhu stranu na konci
zimy v prirode bude len lieska, ale potreba vo vcelstvach bude velka ...

Matej

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1815


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gabriel Kominek --- 2. 10. 2002

subscribe vcelari

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1816


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

tata --- 2. 10. 2002
Re: zimování (1800)

Můžete je organizovat jak chcete, ale ony si to zařídí vždy po svém. Jinak
řečeno. Respektujte vždy jejich přirozený pud a hleďte jim ve všem vyhovět,
ony se vám pak odmění bohatou snůžkou.

Pepan

----- Original Message -----
From: "Tomá Voldán" <voldan/=/el-lumen.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, October 01, 2002 12:47 PM
Subject: zimování


> Obracím se na vás s prosbou o radu, jestli mají včely v zimě plodovat v
> horním nebo dolním nástavku. Mám první rok tachováky, zimuju ve dvou
> nástavcích. Včera jsem se díval a dvě včelstva plodují v dolním a druhé
dvě
> v horní nástavku.
> Nemám je převěsit nahoru? Díky za odpověď.
> Tomáš
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1817


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jakub ©merda --- 2. 10. 2002
recept (1808) (1810)

Bohužel jsem se nedíval na pořad "Domácí štěstí", nicméně mě zaujal
zde na konferenci zmiňovaný recept na česnek v medu. Rád bych tedy
poprosil přítele Arnošta, aby se trochu více rozepsal o tomto
receptu, resp. o přípravě tohoto mlsu :-)?? Děkuji

Kuba



> Oloupaný česnek zalitý v medu jsem zkoušel. Je to vůbec teď v sychravých
> dnech užitečný naložit. Preventivně
> Arnošt
>
>

______________________________________________________________________
Reklama:
E-mail zdarma na cely zivot: http://email.seznam.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1818


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Arnoąt Hrdina --- 2. 10. 2002
Re: recept (1808) (1810) (1818)


Umýt sklenici (:o) ), velikost dle předpokládané konzumace.
Oloupat česnek a česnekové stroužky naskládat do sklenice.
Zalít medem a nechat alespon týden stát.
Cˇesnek medem nasákne a chutná lahodně a pokud si pamatuju tak nesmrdí.

Dobrou chutˇ

A

>Bohužel jsem se nedíval na pořad "Domácí štěstí", nicméně mě zaujal
>zde na konferenci zmiňovaný recept na česnek v medu. Rád bych tedy
>poprosil přítele Arnošta, aby se trochu více rozepsal o tomto
>receptu, resp. o přípravě tohoto mlsu :-)?? Děkuji

>Kuba



> Oloupaný česnek zalitý v medu jsem zkoušel. Je to vůbec teď v sychravých
> dnech užitečný naložit. Preventivně
> Arnošt
>
>

______________________________________________________________________
Reklama:
E-mail zdarma na cely zivot: http://email.seznam.cz


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1819


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Arnošt Hrdina --- 2. 10. 2002
!!! POZOR VIRUS - Z konference chodi virus! (1800)

Neotevirejte zadnou prilohu !!!
Prisel mi odsud uz treti dopis s virem popisovanym jako Vir W32/Bugbear
alias Tanat ... !!!!!!







----------------------------------------------------------------

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1820


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Květoslav Čermák --- 2. 10. 2002
Re: zimování (1806)

<Ja mám taktiež nástavkové úle,
<ale zimujem zásadne v 1 nástavku. 2 roky som
<experimentoval a porovnával zimovanie v 1 a 2
<nástavkoch (asi 1/3 som zimoval v 2).
<Pri 2 nástavkoch včely prežívajú slabšie -
<viac ich umrie, musia vyhrievať väčší priestor,
<je väčšia pravdepodobnosť, že spadne celá
<rodina - moja skúsenosť.

Takovýto výsledek se 2 nástavky je obvyklý, pokud včely měly jen dolní česno a zřejmě navíc ne moc velké. Potom jsou ve velké nevýhodě proti těm v 1 nástavku, protože je ztížena výměna vzduchu - včely jsou od česna dál a vzduchu je větší objem. Včely vzduch v zimě aktivně (vířením křídly) nemohou vyměňovat, když jsou ztaženy do zimního hroznu.
Celkově je však větší prostor pro včely výhodnější, dovedou se mu (co do síly a kondice) přizpůsobit, pokud "na to mají" (geneticky, výživa apod.). Musíme jim ale nechat velké spodní česno a otevřené pomocné očko v každém nástavku. Malá vodorovná mezera mezi patry rámků, okolo 10 mm, je v nást. úlu samozřejmou podmínkou. Navíc - odpadají manipulace s odebíráním a přidáváním nástavku, není třeba tolik skladovacího místa, atd.

K. Čermák

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1821


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Baudis Jan P. --- 3. 10. 2002
Re: !!! POZOR VIRUS - Z konference chodi virus! (1800) (1820)


> Neotevirejte zadnou prilohu !!!
> Prisel mi odsud uz treti dopis s virem popisovanym jako Vir W32/Bugbear
> alias Tanat ... !!!!!!


Ano, potvrzuji, něco se děje!

Neotvírejte v žádném případě a nikdy žádnou přílohu u konferenčního
mailu. Všechny příspěvky konference chodí zásadně bez příloh. (Pokud
někdo přiloží ke svému příspěvku nějakou přílohu, tak je při
rozesílání automaticky odstraněna.) Proto - pokud se u příspěvků
objevuje nějaká příloha - je to podezřelé.


Proto neotevírat žádný soubor ve sponce čili žádnou přílohu!!!!

Během dneška na tom budeme pracovat.


J. P. Baudiš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1822


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vlastimil Protivínský --- 3. 10. 2002
Pro vcelare ze Sternberka (1808) (1810) (1818)

Přátelé, kolegové,

moc prosím, je-li tu v konferenci někdo ze Šternberka, ozvěte se mi, prosím:

protivinsky/=/quick.cz

Dík, Vojta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1823


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Baudis Jan P. --- 3. 10. 2002
virus


Zdravím včelaře,

zatím to tak vypadá, že zavirované pseudo-příspěvky (rozesílané
jakoby z včelařské konference) ve skutečnosti rozesílají zavirované
počítače některých účastníků. Adresy si virus "vytahá" ze starších
konferenčních příspěvků archivovaných v počítači. Vytahá si však jen
některé - proto na některé adresy zavirované příspěvky přišly a na
jiné konferenční adresy zavirované příspěvky dosud nedorazily.
Zároveň si virus vypůjčí z nějakého staršího příspěvku
(archivovaného v zavirovaném počítači) i znění předmětu (téma,
subject) a část znění příslušného staršího příspěvku (jen pár
prvních řádků, pak je to useknuté). Zpáteční adresa uvedená v
zavirovaném mailu je (jak se zdá) zfalšovaná.

Stále platí - nejjistější ochranou je neotevírat přílohy: např. s
názvem "ramecek.doc.exe" nebo "news.src" (to jsou názvy včera
doručených příloh = vironosičů).

Těm, jejichž mailovací software otevírá přílohy automaticky (což je
tedy velice nepříjemná vlastnost), mohu poradit jen to, aby rovnou a
bez otevírání smazali mail, který se tváří (např. podle předmětu
nebo autora), že je to příspěvek ze včelařské konference, ale mailer
hlásí, že tento mail má nějakou přílohu.

Znovu si dovoluji opakovat všem: žádný řádný příspěvek rozeslaný
včelařskou konferencí nemá žádnou přílohu.

(Možná není od věci v období, než se virová epidemie přežene,
sledovat konferenci na webu - www.vcely.or.cz )



J. P. Baudiš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1824


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Libor Jarolím --- 3. 10. 2002
Re: virus (1824)

A postižení nechť se podívají třeba na www.viry.cz
Snad tam najdou radu či pomoc.
Ahoj
Libor Jarolím
Ostrava-Stará Bělá

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1825


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Machovi --- 3. 10. 2002
RE: DOES YOUR FOREIGN ACCENT SIMPLY GET IN THE WAY? (1788)

I dont want your mails.

-----Original Message-----
From: Sarah Benson [mailto:sarah_benson/=/nomoreaccent.com]
Sent: Friday, September 27, 2002 11:28 PM
To: Včelařský mailing list
Subject: Q: DOES YOUR FOREIGN ACCENT SIMPLY GET IN THE WAY?

Q: " Would you like to Lose Your Accent ? "

- DO YOU FIND OTHERS HAVE A HARD TIME UNDERSTANDING WHAT YOU ARE TRYING
TO
CONVEY?

- DO YOU FIND THE NEED TO REPEAT YOURSELF FOR OTHERS TO UNDERSTAND YOU
CLEARLY?

- DO YOU FEEL EMBARRASSED OR LESS CONFIDENT WHEN TALKING TO WORK
COLLEAUGES?

- DO YOU WISH TO COMMUNICATE YOUR THOUGHTS MORE EFFECTIVELY?

- DOES YOUR FOREIGN ACCENT SIMPLY GET IN THE WAY?

Introducing the Krieger Method, an innovative teaching system, designed
to
help you develop effective communication skills.

Andy Krieger, inventor of this miracle product, originated this
revolutionary idea whilst working with actors and their accents within
the
Hollywood film industry.

Contact us to learn about the true benefits you can obtain to
communicate
with confidence!!

"Make your accent simply disappear!"

For Accent Reduction Empowerment, visit us on the web today at :-

www.nomoreaccent.com

Thank you for your time and interest...

Sarah J. Benson
Marketing Co-ordinator

Andy Krieger Inc, never sends unsolicited email. If you feel this is
email
is not of interest to you, then we sincerely apologize and guarantee you
will not receive another email from us, unless you otherwise wish.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1826


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 4. 10. 2002
kocovani

kocovani

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1827


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 5. 10. 2002
ezmlm warning

Zdravím, tady je program ezmlm. Spravuji diskusní mailing list
vcely/=/v.or.cz.

Pracuji pro svého správce, který může být zastižen na adrese
at vcely-owner/=/v.or.cz.


Vracejí se mi zprávy pro vás z mailing listu vcely.
Připojuji kopii první vrácené zprávy, kterou jsem dostal.

Pokud se tato zpráva také vrátí, pošlu testovací zprávu.
Pokud se vrátí i testovací zpráva, zruším vaši adresu z mailing listu vcely
bez dalšího upozornění.


Uschoval jsem si seznam zpráv z mailing listu vcely, které se z vaší adresy
vrátily.

Kopie těchto zpráv můžete získat v archívu.
Zprávy číslo 123 až 145 získáte z archívu (maximálně 100 zpráv na jeden mail)
získáte zasláním zprávy na následující adresu:
<vcely-get.123_145/=/v.or.cz>

Seznam zpráv se subjectem a autorem zpráv 123-456 - e-mail:
<vcely-index/=/v.or.cz>

Následují čísla zpráv:

1741

--- Připojuji kopii zprávy, která se mi vrátila.

Return-Path: <>
Received: (qmail 10629 invoked from network); 23 Sep 2002 12:10:55 -0000
Received: from pasky.ji.cz (HELO machine.sinus.cz) (qmailr/=/3ffe:80ed:0100:0201:0000:0000:0000:0001)
by 3ffe:80ed:0100:0000:0000:0000:0000:0000 with SMTP; 23 Sep 2002 12:10:55 -0000
Received: (qmail 11400 invoked for bounce); 23 Sep 2002 08:44:00 -0000
Date: 23 Sep 2002 08:44:00 -0000
From: MAILER-DAEMON/=/machine.sinus.cz
To: vcely-return-1741-vcely-forwarder=pasky.ji.cz/=/v.or.cz
Subject: failure notice

Hi. This is the qmail-send program at machine.sinus.cz.
I'm afraid I wasn't able to deliver your message to the following addresses.
This is a permanent error; I've given up. Sorry it didn't work out.

<vcely-forwarder/=/pasky.ji.cz>:
Name "main::decoder" used only once: possible typo at /home/pasky/WWW/priw/vkonference/forw.pl line 63.
Use of uninitialized value in scalar chomp at /home/pasky/WWW/priw/vkonference/forw.pl line 60.
Use of uninitialized value in concatenation (.) or string at /home/pasky/WWW/priw/vkonference/forw.pl line 61.
Use of uninitialized value in substitution (s///) at /home/pasky/WWW/priw/vkonference/forw.pl line 81.
Use of uninitialized value in scalar chomp at /home/pasky/WWW/priw/vkonference/forw.pl line 82.
Use of uninitialized value in substitution (s///) at /home/pasky/WWW/priw/vkonference/forw.pl line 84.
Use of uninitialized value in scalar chomp at /home/pasky/WWW/priw/vkonference/forw.pl line 85.
Unsupported conversion: Invalid argument at /home/pasky/WWW/priw/vkonference/forw.pl line 151.
Message-Id : <B1C2D116E002D3118B5100600863DB6CDDE171/=/KOSZMAIN>
/List-Help : <mailto:vcely-help/=/v.or.cz>
/List-Unsubscribe : <mailto:vcely-unsubscribe/=/v.or.cz>
/From : Grencik Juraj <juraj_grencik/=/kosz.utc.sk>
/X-Mailer : Internet Mail Service (5.5.2653.19)
/Reply-To : "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
/Date : Mon, 16 Sep 2002 09:40:48 +0200
/Received : (qmail 31198 invoked from network); 16 Sep 2002 07:43:56 -0000
/Mailing-List : contact vcely-help/=/v.or.cz; run by ezmlm
/Content-Type : text/plain
/List-Post : <mailto:vcely/=/v.or.cz>
/Subject : RE: Antwort: Re: gabon
/List-Subscribe : <mailto:vcely-subscribe/=/v.or.cz>
/X-No-Archive : yes
/Precedence : bulk
/Delivered-To : mailing list vcely/=/v.or.cz
/MIME-Version : 1.0
/To : Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
/enc
e text/plain
I'm not going to try again; this message has been in the queue too long.

--- Below this line is a copy of the message.

Return-Path: <vcely-return-1741-vcely-forwarder=pasky.ji.cz/=/v.or.cz>
Received: (qmail 31198 invoked from network); 16 Sep 2002 07:43:56 -0000
Received: from czpra-01-00.pop.xs26.net (HELO rover.dkm.cz) (3ffe:80ef:0100:0000:0000:0000:0000:0000)
by pasky.ji.cz with SMTP; 16 Sep 2002 07:43:56 -0000
Received: (qmail 4403 invoked by alias); 16 Sep 2002 07:11:48 -0000
Mailing-List: contact vcely-help/=/v.or.cz; run by ezmlm
Precedence: bulk
X-No-Archive: yes
List-Help: <mailto:vcely-help/=/v.or.cz>
List-Unsubscribe: <mailto:vcely-unsubscribe/=/v.or.cz>
List-Subscribe: <mailto:vcely-subscribe/=/v.or.cz>
List-Post: <mailto:vcely/=/v.or.cz>
Reply-To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Delivered-To: mailing list vcely/=/v.or.cz
Received: (qmail 4398 invoked from network); 16 Sep 2002 07:11:48 -0000
Message-ID: <B1C2D116E002D3118B5100600863DB6CDDE171/=/KOSZMAIN>
From: Grencik Juraj <juraj_grencik/=/kosz.utc.sk>
To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
Subject: RE: Antwort: Re: gabon
Date: Mon, 16 Sep 2002 09:40:48 +0200
MIME-Version: 1.0
X-Mailer: Internet Mail Service (5.5.2653.19)
Content-Type: text/plain

Par poznamok k diskusii o kliestokoch a liecbe:

V odpovediach by sa nemali pouzivat ostrejsie ci znevazujuce slova,
samozrejme, ak je to vazne, treba PRIMERANE zdoraznit dolezitost.
Napisane sa este da upravit, nedebatujeme pri stole.

O premnozeni kliestika v okoli Ziliny svedci fakt, ze minuly rok predali v
spominanej
jedinej vcelarskej predajni v ZIline 2000 pasikov Gabonu, teraz 3000 a pred
2 tyzdnami
mali uz vypredane. Zial, ani ja som v priebehu mojich doterajsich 5 sezon
este nemal
tak vela kliestikov a len dufam, ze Avartin bude dostatocne ucinny (zatial
mam este
dost zavieckovaneho, ale zial napadnuteho plodu).

Som vdacny za dobre rady a skusenosti, najma ked ich clovek potrebuje.
Nakoniec, aj v tych ostrych odpovediach treba hladat podstatu.

Juraj


> -----Original Message-----
> From:       Janura Stefan [SMTP:janura/=/minv.sk]
> Sent:       Friday, September 13, 2002 9:51 AM
> To:       Vcelarska konference
> Subject:       RE: Antwort: Re: gabon
>
> Matej, dakujem.
>
>
> Naozaj som netusil, ze moja "amatercina" rozputa taku horlivu
> diskusiu.
> No co. Vsetko zle je na nieco dobre.
> Pasik GABONu som dal do podmetu len ako nudzove riesenie, preto, ze
> kamarad
> viac nemal a v Ziline je len jedna predajna v ktorej maju lieciva len
> zriedka. Bolo to len nudzove riesenie situacie, pokial som nezohnal
> AVARTIN.
> Myslim, ze to bolo lepsie riesenie ako nechat padnut aj dalsie vcely. Zo
> spolku som dostal TAKTIK ,ale ten hlupy knot stale zhasinal. Tak som
> zhanal
> iny liek, pri ktorom by ma netrafal slak.
>
> Dakujem za vsetky Vase nazory.
>
> P.S. Gabon som koli nebespecenstvu rezistencie uz vybral.
>
> Pista
>
>
>
>
> > Priatelia, v povodnom maily, ktory tuto diskusiu odstartoval nas Pista
> > ziadal o radu.
> >
> > Namiesto toho 2/3 odpovedi boli len poucovanim a vysmechom! Myslim, ze
> > keby sme sedeli pri jednom stole vase odpovede by asi boli ine.
> >
> > Niektory z nas maju viac skusenosti, niektory menej. Myslim,ze by bolo
> > spravnejsie ak nas niekto ziada o radu / a vieme mu poradit / tak mu
> > odpovedat na to co sa pytal.
> >
> > P.S. Nechcel som sa nikoho doknut, ale posledny mail pana "NezMar",
> ktory
> > sa nedokazal ani podpisat, ma primel k tomuto prispevku.
> >
> > Matej
> >
> >
> >

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1828


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Bojanovský --- 5. 10. 2002
Program televize (1746) (1756)

Česká televize bude na prvním programu v sobotu 12.10. od 11,05 do 11,25
vysílat o včelách a včelařích v pořadu "Náš venkov". Opakování v pátek
18.10. od 15,05 hodin také na ČT-1.
A.Bojanovský


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1829


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Benda --- 5. 10. 2002
Ochrana pred viry

Na internetu je pro domaci pouziti zdarma ke stazeni antivirovy program firmy AVAST. Je dost dobry. Jedina vada. Je velky 10Mb. Stahuje se asi trictvrte hodiny, kdyz to jde dobre. Ale je to legalne. Adresa je http://www.avast.cz/
Mejte se hezky. Pavel Benda

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1830


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Lokvenc --- 5. 10. 2002
Re: Ochrana pred viry (1830)

Kdo trochu s počítači "umí" (já to nejsem) může použít drobnůstku, kterou mi
poslal kamarád. Protože konference nepodporuje přílohy, omlouvám se, že to
dávám do těla zprávy:
Win32:BugBear

Win32:BugBear je Internetovým wormem, vytvořeným v programovacím jazyce
Microsoft C a zabaleným programem UPX. Worm je dlouhý 50688 slabik a šíří
se pomocí elektronické pošty a po sdílených discích lokální sítě. Do systému
navíc instaluje trojského koně, který je schopen zaznamenávat stisknuté
klávesy a odpovídat na povely zvenčí. Worm přichází jako náhodně pojmenovaný
soubor připojený ke zprávě. Předmět a obsah zprávy mohou být velmi
různorodé, dokonce v různých jazycích. Worm využívá dlouho známé
bezpečnostní díry IFrame, která umožňuje automatické spuštění v systémech,
které nejsou správným způsobem opraveny pomocí příslušné záplaty firmy
Microsoft.
Po spuštění infikovaného souboru se worm nakopíruje do adresáře
WINDOWS\SYSTEM pod náhodným čtyřznakovým jménem, pak se nakopíruje do
adresáře Windows STARTUP pod náhodným tříznakovým jménem. Pak se pokouší
rozšířit po lokální síti na vzdálené počítače, které mají nastavené sdílené
disky, a to pod náhodným tříznakovým jménem. Také otevírá port 36794 a
poslouchá, zda nepřicházejí povely zvenčí. Worm pak vypustí trojského koně -
program pro zaznamenávání stisknutých kláves - a to do následujících
souborů: C:\WINDOWS\SYSTEM\ICCYOA.DLL, C:\WINDOWS\SYSTEM\LGGUQAA.DLL,
C:\WINDOWS\SYSTEM\ROOMUAA.DLL, C:\WINDOWS\OKKQSA.DAT a
C:\WINDOWS\USSOWA.DAT. Při šíření po lokální síti může worm způsobit tisk
nesmyslných znaků na síťových tiskárnách.

Worm vytváří následující položku v registry:
HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce\"tie" = "****.EXE"

Worm se také snaží vyřadit z činnosti řadu antivirových programů a
firewallů:
_AVP32.EXE, _AVPCC.EXE, _AVPM.EXE, ACKWIN32.EXE, ANTI-TROJAN.EXE,
APVXDWIN.EXE, AUTODOWN.EXE, AVCONSOL.EXE, AVE32.EXE, AVGCTRL.EXE,
AVKSERV.EXE, AVNT.EXE, AVP.EXE, AVP32.EXE, AVPCC.EXE, AVPDOS32.EXE,
AVPM.EXE, AVPTC32.EXE, AVPUPD.EXE, AVSCHED32.EXE, AVWIN95.EXE, AVWUPD32.EXE,
BLACKD.EXE, BLACKICE.EXE, CFIADMIN.EXE, CFIAUDIT.EXE, CFINET.EXE,
CFINET32.EXE, CLAW95.EXE, CLAW95CF.EXE, CLEANER.EXE, CLEANER3.EXE,
DVP95.EXE, DVP95_0.EXE, ECENGINE.EXE, ESAFE.EXE, ESPWATCH.EXE, F-AGNT95.EXE,
F-PROT.EXE, F-PROT95.EXE, F-STOPW.EXE, FINDVIRU.EXE, FP-WIN.EXE, FPROT.EXE,
FRW.EXE, IAMAPP.EXE, IAMSERV.EXE, IBMASN.EXE, IBMAVSP.EXE, ICLOAD95.EXE,
ICLOADNT.EXE, ICMON.EXE, ICSUPP95.EXE, ICSUPPNT.EXE, IFACE.EXE, IOMON98.EXE,
JEDI.EXE, LOCKDOWN2000.EXE, LOOKOUT.EXE, LUALL.EXE, MOOLIVE.EXE,
MPFTRAY.EXE, N32SCANW.EXE, NAVAPW32.EXE, NAVLU32.EXE, NAVNT.EXE, NAVW32.EXE,
NAVWNT.EXE, NISUM.EXE, NMAIN.EXE, NORMIST.EXE, NUPGRADE.EXE, NVC95.EXE,
OUTPOST.EXE, PADMIN.EXE, PAVCL.EXE, PAVSCHED.EXE, PAVW.EXE, PCCWIN98.EXE,
PCFWALLICON.EXE, PERSFW.EXE, RAV7.EXE, RAV7WIN.EXE, RESCUE.EXE, SAFEWEB.EXE,
SCAN32.EXE, SCAN95.EXE, SCANPM.EXE, SCRSCAN.EXE, SERV95.EXE, SMC.EXE,
SPHINX.EXE, SWEEP95.EXE, TBSCAN.EXE, TCA.EXE, TDS2-98.EXE, TDS2-NT.EXE,
VET95.EXE, VETTRAY.EXE, VSCAN40.EXE, VSECOMR.EXE, VSHWIN32.EXE, VSSTAT.EXE,
WEBSCANX.EXE, WFINDV32.EXE a ZONEALARM.EXE.

Worm se pak snaží najít další oběti - hledá emailové adresy v adresáři
Windows a v souborech na disku, které mají následující přípony: MMF, NCH,
MBX, EML, TBB a DBX. Pro posílání sebe sama používá svoji vlastní SMTP
rutinu, která se snaží najít vhodný SMTP server na následující položce v
registry:
HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Internet Account Manager\Accounts

Worm falšuje pole FROM (Od) podobně, jako to dělá virus Win32:Klez-H. Je
proto takřka nemožné zjistit skutečného odesílatele infikované zprávy, a tak
najít infikovaný počítač.

Odstranění:
Smažte všechny programy napadené a vytvořené virem Win32:BugBear. Pokud je
virus aktivní, přístup k některým souborům může být zablokován. Proto je
potřeba napřed worm deaktivovat - buď přes Task Manager nebo odstraněním
jeho klíče v registry a nabootováním počítače.

Všechny verze programu avast! jsou schopny tento worm detekovat, pokud je
příslušný datový soubor VPS alespoň z 30. září 2002.
----- Original Message -----
From: "Pavel Benda" <pavel_benda/=/seznam.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, October 05, 2002 6:26 PM
Subject: Ochrana pred viry


> Na internetu je pro domaci pouziti zdarma ke stazeni antivirovy program
> firmy AVAST. Je dost dobry. Jedina vada. Je velky 10Mb. Stahuje se asi
> trictvrte hodiny, kdyz to jde dobre. Ale je to legalne. Adresa je
> http://www.avast.cz/
> Mejte se hezky. Pavel Benda
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1831


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Lokvenc --- 5. 10. 2002
Re: Ochrana pred viry po druhé (1830)

Omlouvám se, zapomněl jsem připojit následující informaci. Třebaže není o
včelách, může přispět k ochraně celé konference a proto do ní podle mého
názoru patří.:
Máte-li v okruhu svých známých odběratele časopisu CHip, pak antivirový
program Avast Home nemusíte stahovat z Internetu ale z kamarádovy CD přílohy
dubnového čísla časopisu.
S pozdravem
Petr

----- Original Message -----
From: "Pavel Benda" <pavel_benda/=/seznam.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, October 05, 2002 6:26 PM
Subject: Ochrana pred viry


> Na internetu je pro domaci pouziti zdarma ke stazeni antivirovy program
> firmy AVAST. Je dost dobry. Jedina vada. Je velky 10Mb. Stahuje se asi
> trictvrte hodiny, kdyz to jde dobre. Ale je to legalne. Adresa je
> http://www.avast.cz/
> Mejte se hezky. Pavel Benda
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1832


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78731 příspěvků(zde zobrazeno 121 příspěvků, od č. 1712 do č. 1832)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 120 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší






Klikněte sem pro nápovědu