78684
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Josef Karásek --- 19. 3. 2003
Re: Dvoumatecne vcelareni a ctyrdno
>1. Zajima mne dvoumatecne vcelareni a to predevsim, kdy a jak nejvhodneji spojit vcelstva na jare a je-li mozne spojit matky stejneho stari?
>2. Zda-li dvoumatecne vcelstvo ma lepsi a rychlejsi jarni rozvoj nez vcelstvo s jednou matkou?
>3. Kolik nastavku ponechat pro jednotlivou matku u dvoumatecneho zpusobu vcelareni. (mam langstroth vysky 232 jeden nastavek je stejna plastova plocha jako 11 ramku 39x24)
Matky stejného stáří lze využívat pro dvoumatečné sestavy, běžně jsem spojoval dva loňské oddělky v jedno dvoumatečné včelstvo. Dvě starší matky jsem však nezkoušel.
O spojování – jak to dělám já – jsem psal v příspěvku 2498 (Dvoumatečné včelaření) ze 3.3.03 a snímky jsou zmíněny v příspěvku 1850 a 1854 (Prosklené úly).
Koncem února spojuji včelstva v době kdy je pěkné počasí, ale zdůrazňuji – před prvým proletem ! Spodní včelstvo nadstavuji loňským oddělkem, který si musí zvykat na novou polohu bez zalétávání na původní místo.
Pro spodní včelstvo ponechávám 3 nízké nástavky (42x17cm), pak vkládám síť 3x3mm v rámečku přes celý nástavek a nadstavím horní loňský oddělek – dva nástavky. Spodní včelstvo je v tuto dobu obvykle v horním nástavku (při česínku), a pod sebou má mnoho zásob. Nástavek se zásobami přeložím na třetí posici, t.že jsou pod sítí nad spodním plodištěm. Zásoby tak vytváří prvý spojovací článek pro obě včelstva. Při výměně sítě za mřížku, což provedu asi v polovině března je zřejmé propojování obou včelstev na sítu, kde jsou včely oboustranně v kontaktu.
Horní včelstvo – obvykle slabší oddělek je vyhříváno spodním včelstvem, rozvoj je velmi dobrý, domnívám se že si vyrovnávají i potřebné zásoby. Podle mých dosud však pouze tříletých zkušeností je rozvoj lepší než u jednoduchých, včelstva mám zralá do jarní snůšky, obě plodiště obsedají po třech nástavcích.
Pokud máš Aleši plástovou plochu jako u 11x39/24, počítej s tím, že letní podstavování medníkových nástavků ti dá zabrat. Musíš uvažovat (při mém rozměru půdorysu 42x42cm) je šest nástavků plodiště, a pak min. dva nástavky na ukládání a další dva na zrání a zavíčkování, t.je cca 10 nástavků = sloup 180 – 200cm vysoký. Plné horní nástavky cca 30kg je nutno snímat a podstavovat ! To bych viděl jako jediný vážný problém dvoumatečného včelaření pro starší včelaře.
Zdravím a přeji jarní prohlídky bez úhynů - Karásek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 2606
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Aleš Molčík --- 22. 3. 2003
Re: Dvoumatecne vcelareni a ctyrdno
----- Original Message ----- From: "Josef Karásek" <jokara/=/volny.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, March 19, 2003 1:04 AM Subject: Re: Dvoumatecne vcelareni a ctyrdno
> Matky stejného stáří lze využívat pro dvoumatečné sestavy, běžně > jsem spojoval dva loňské oddělky v jedno dvoumatečné včelstvo
> Pokud máš Aleši plástovou plochu jako u 11x39/24, počítej s tím, že letní > podstavování medníkových nástavků ti dá zabrat. > Zdravím a přeji jarní prohlídky bez úhynů - Karásek >
Dekuji Vsem za odpoved a jen pro doplneni. Matky mam vsechny stejne stare (r.2002) a rozhodl jsem se pro sestavu a technologii pro plodiste 448x232 dva nastavky a 448x159 ctyri nastavky pro mednik. Nevyhody dvou ramkovych velikosti uz jsem slysel a pristoupil jsem na ne. Ja osobne si myslim, ze prave pro ty nevyhody a slozitost je tento zpusob co do kvality produktu tak vyhodny. 1. pri zdravotni prohlidce (ma se provadet 2x do roka) prohlizim 20 plastu a ne 30-40 jako pri nikonastavkovem vcelareni. 2. nerozebiram mednik pri kontrole vcelstva pro jeho vahu abych ho dostal dolu. Na velky nastavek nemam vzperacky kurs. 3. obnovu a rozsireni medniku provadim celym nastavkem-setrim si cas v sezone. A plodiste obnovuji odebranim ramku pro oddelky a nevaham v dobe snusky odebrat i cely nastavek, vcelstvo si ho bez problemu opet vystavy. A takovy silny oddelek dokaze postavit do podleti druhy nastavek pod sebou. A po spojeni oddelku s puvodnim vcelstvem v podleti takhle vymenim matku, stare dilo necham nahore oddelene mrizkou a po vybehnuti plodu odeberu stare nastavky vytocim zbytky medu a vsechno to roztavim ve slunecnim tavidle a je uklizeno. Takze strucne receno posilim vcelstvo plodem a vcelami, 100% obnova dila, vymenena matka a oddelek ma plno zasob ktere vystaci az do zimniho krmeni. 4.nedostanou se me plasty z plodiste ve kterych od jara chovalo vcelstvo plod a sedelo celou zimu a probihalo leceni do medniku. Tim snizuji moznost rezidui a jinych primesi z kosilek v medu. Mam za to, ze po vstupu do EU nas budou puvodni clenske clenske staty snazit se i v tomto smeru praskat za usi. Z vlastnich zkusenosti uz vim ze v EU neni dulezite v jake kvantite a kvalite vyrabite ale hlavne jak to vyrabite.
S pozdravem Ales
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 2625
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu