78370

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Pavel Votrubec (e-mailem) --- 2. 11. 2005
Re: Dotaz (12916)

NE. neexistuje.

No pokud já vím tak se nesmí včelařit bez léčení.
Takže ze zákona se nesmí, hlídá to veterinární zpráva.
Biomed produkují snad jen v Dánsku.


----- Original Message -----
From: "Eva Musilova" <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, November 02, 2005 10:09 AM
Subject: Dotaz


> Dobrý den, potřebovala bych pro svůj referát do školy informaci, jestli
> někdo v ČR včelaří ekologicky a produkuje biomed. Děkuji za odpověď

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12943


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaromír Sobotka (e-mailem) --- 2. 11. 2005
Re: Respirátor (12914)

Zkuste firmu Merci Brno.My tam kupujeme aceton.Adresa blazkova/=/merci.cz
Sobotka.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12942


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 2. 11. 2005
Re: Respir?tor (12914) (12940)

Od: J.Horky:
> Respirátor i samotné vložky do něj dodává VUVč Dol.Na tel.objednávku je
> máte doma za dva dny.
................

A proc to co pises neni v jeho ceniku?

_gp_

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12941


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J.Horký (212.158.145.2) --- 2. 11. 2005
Re: Respirátor (12914)

Respirátor i samotné vložky do něj dodává VUVč Dol.Na tel.objednávku je máte doma za dva dny.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12940


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tedpol (80.51.253.78) --- 2. 11. 2005
Dotaz

7.7. Vynaloží sa náležitá starostlivosť na zabezpečenie zodpovedajúceho stáčania, spracovania a skladovania včelárskych výrobkov. Zaznamenajú sa všetky opatrenia s cieľom splnenia týchto požiadaviek.

7.8. Do záznamov o včelíne sa musí zapísať odstránenie medníka a stáčanie medu.

8. Charakteristika úľov a materiálov používaných vo včelárstve

8.1. Úle sa musia vyrábať zásadne z prírodných materiálov, ktoré nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo znečistenia životného prostredia alebo včelárskych výrobkov.

8.2. S výnimkou výrobkov uvedených v odseku 6.3 e), je v úľoch možné použiť iba prírodné výrobky, ako sú propolis, vosk a rastlinné oleje.

8.3. Včelí vosk z novozaložených včelínov musí pochádzať z jednotiek s ekologickou výrobou. Ako výnimka, najmä v prípade nových inštalovaní alebo počas obdobia konverzie, môže kontrolný úrad alebo orgán za výnimočných okolností povoliť včelí vosk, ktorý nepochádza z takýchto jednotiek, ak nie je na trhu dostupný ekologicky vyrobený včelí vosk a za predpokladu, že pochádza z viečka.

8.4. Pre stáčanie medu sa zakazuje používanie plástov, ktoré obsahujú mláďatá.

8.5. Na účely ochrany materiálu (rámy, úle a plásty) najmä pred škodcami, je možné použiť iba primerané výrobky vymenované v časti B, oddiel 2, prílohy II.

8.6. Povoľuje sa fyzické ošetrenie, ako je prúd vody alebo priamy oheň.

8.7. Na čistenie a dezinfekciu materiálu, budov, zariadenia, pomôcok alebo výrobkov používaných vo včelárskej výrobe sa povoľujú iba primerané látky vymenované v prílohe II, časť E.

http://europa.eu.int/eur-lex/


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12939


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tedpol (80.51.253.78) --- 2. 11. 2005
Dotaz


NARIADENIE RADY (ES) č. 1804/1999

z 19. júla 1999,



C. VČELÁRSTVO A VČELÁRSKE VÝROBKY

1. Všeobecné zásady

1.1. Včelárstvo je dôležitou činnosťou, ktorá prispieva k ochrane životného prostredia a poľnohospodárskej a lesníckej výroby prostredníctvom opeľovacej činnosti včiel.

1.2. Kvalifikácia včelárskych výrobkov ako výrobkov pochádzajúcich z ekologického spôsobu výroby úzko súvisí tak s priebehom ošetrovania úľov, ako aj s kvalitou životného prostredia. Táto kvalifikácia taktiež závisí od podmienok vyberania medu, spracovania a skladovania včelárskych výrobkov.

1.3. V prípade, že prevádzkovateľ prevádzkuje niekoľko včelárskych jednotiek v rovnakej oblasti, musia byť všetky jednotky v súlade s požiadavkami tohto nariadenia. Ako výnimka z tejto zásady môže prevádzkovateľ prevádzkovať jednotky, ktoré nie sú v súlade s týmto nariadením, a to za predpokladu, že všetky požiadavky tohto nariadenia sú splnené s výnimkou ustanovenia uvedeného v odseku 4.2 o umiestnení včelínov. V takomto prípade sa výrobok nemôže predávať s označením odvolávajúcim sa na ekologickú výrobnú metódu.

2. Obdobie konverzie

2.1. Včelárske výrobky sa môžu predávať s údajmi odvolávajúcimi sa na ekologickú výrobnú metódu iba vtedy, keď sú ustanovenia uvedené v tomto nariadení splnené už aspoň jeden rok. Počas obdobia konverzie sa vosk musí nahradiť v súlade s požiadavkami uvedenými v odseku 8.3.

3. Pôvod včiel

3.1. Pri výbere chovu sa musí zohľadňovať schopnosť zvierat prispôsobiť sa miestnym podmienkam, ich životaschopnosť a ich odolnosť voči chorobám. Uprednostní sa využitie európskych chovov Apis mellifera a ich miestne ekotypy.

3.2. Včelíny sa musia zakladať prostredníctvom rozdelenia kolónií alebo získaním rojov alebo úľov z jednotiek, ktoré sú v súlade s ustanoveniami tohto nariadenia.

3.3. Ako prvá výnimka, podliehajúc predchádzajúcemu schváleniu kontrolným úradom alebo orgánom, môžu prejsť premenou včelíny nachádzajúce sa vo výrobnej jednotke, ktorá nespĺňa pravidlá tohto nariadenia.

3.4. Ako druhá výnimka je možné získať samostatné roje od chovateľov včiel, ktorí nevyrábajú v súlade s týmto nariadením počas prechodného obdobia, ktoré skončí 24. augusta 2002 podliehajúc obdobiu konverzie.

3.5. Ako tretia výnimka povolí kontrolný úrad alebo orgán prestavbu včelínov, ak nie sú k dispozícii včelíny, ktoré sú v súlade s týmto nariadením, v prípade vysokej úmrtnosti zvierat spôsobenej zdravotnými alebo katastrofickými okolnosťami v priebehu obdobia konverzie.

3.6. Ako štvrtá výnimka je s cieľom renovácie včelínov možné ročne zaradiť 10 % včelích kráľovien a rojov, ktoré nie sú v súlade s týmto nariadením, do jednotky s ekologickou výrobou za predpokladu, že včelie kráľovné a roje sú umiestnené v úľoch s plástom alebo základom plástov, ktoré pochádzajú z jednotiek s ekologickou výrobou. V takom prípade neplatí obdobie konverzie.

4. Umiestnenie včelínov

4.1. Členské štáty môžu určiť regióny alebo oblasti, kde nie je možné prevádzkovať včelárstvo v súlade s týmto nariadením. Chovateľ včiel poskytne kontrolnému úradu alebo orgánu mapu v primeranej mierke, na ktorej bude uvedené umiestnenie úľov, ako je ustanovené v prílohe III, časť A1, oddiel 2, prvá zarážka. V prípade, že takéto oblasti nie sú označené, musí chovateľ včiel poskytnúť kontrolnému úradu alebo orgánu primeranú dokumentáciu a v prípade potreby dôkaz vrátane vhodnej analýzy, že oblasti prístupné pre jeho kolónie spĺňajú podmienky požadované v tomto nariadení.

4.2. Umiestnenie včelínov musí:

a) zabezpečovať dostatočný zdroj prírodného nektáru, medovice a peľu pre včely a prístup k vode;

b) byť také, aby zdroje nektáru a peľu v rámci okruhu 3 km od miesta včelína pozostávali zásadne z ekologicky produkovaných plodín a/alebo spontánnej vegetácie v súlade s požiadavkami článku 6 a prílohy I tohto nariadenia, ako aj z plodín, ktoré nepodliehajú ustanoveniam tohto nariadenia, sú však ošetrované metódami, ktoré majú iba slabý dopad na životné prostredie ako napríklad tie, ktoré sú opísané v programe vypracovanom podľa nariadenia (EHS) č. 2078/92,(****) ktorý nemôže podstatne ovplyvňovať kvalifikovanie včelárskej výroby ako výroby ekologického pôvodu;

c) udržiavať dostatočný odstup od všetkých zdrojov s nepoľnohospodárskou výrobou, ktoré by mohli viesť ku kontaminácii, ako sú napríklad: mestské centrá, diaľnice, priemyselné oblasti, skládky odpadu, pece na spaľovanie odpadu, atď. Kontrolné úrady alebo orgány zavedú opatrenia na zabezpečenie tejto požiadavky.

Vyššie uvedené požiadavky neplatia pre oblasti, kde neprebieha kvitnutie alebo ak sú úle nevyužité.

5. Kŕmenie

5.1. Na konci produkčnej sezóny sa v úľoch musia ponechať dostatočne bohaté rezervy medu a peľu na prežitie zimy.

5.2. Umelé kŕmenie kolónií sa povoľuje vtedy, ak sú úle ohrozené kvôli extrémnym klimatickým podmienkam. Umelé kŕmenie sa vykonáva ekologicky vyrobeným medom, a to prednostne z rovnakej jednotky s ekologickou výrobou.

5.3. Ako prvá výnimka z odseku 5.2 môžu príslušné úrady členských štátov povoliť použitie ekologicky vyrobeného cukrového sirupu alebo ekologickej cukrovej melasy namiesto ekologicky vyrobeného medu pri umelom prikrmovaní, najmä ak si to vyžadujú klimatické podmienky, ktoré vyvolávajú kryštalizáciu medu.

5.4. Ako druhá výnimka môže kontrolný úrad alebo orgán povoliť, aby sa cukrový sirup, cukrová melasa a med, na ktoré sa nevzťahuje toto nariadenie, mohli použiť na umelé kŕmenie počas prechodného obdobia, ktoré skončí 24. augusta 2002.

5.5. Do záznamov o včelínoch sa zapíšu tieto informácie týkajúce sa použitia umelého kŕmenia: druh výrobku, dátum, množstvo a úle, v ktorých sa to použije.

5.6. Pri chove včiel, ktoré je v súlade s týmto nariadením, sa nemôžu použiť iné výrobky ako tie, ktoré sú uvedené v odsekoch 5.1 až 5.4.

5.7. Umelé prikrmovanie sa môže vykonávať iba medzi posledným zberom medu a 15 dní pred obdobím nektárovej alebo medovej znášky.

6. Predchádzanie chorobám a veterinárna liečba

6.1. Predchádzanie chorobám pri chove včiel je založené na týchto zásadách:

a) výber primeraných otužilých rodov;

b) uplatňovanie určitých zásad, ktoré podporujú silnú odolnosť voči chorobám a predchádzanie infekciám, ako sú: pravidelné obnovovanie včelích kráľovien, systematická kontrola úľov, aby sa zistila každá zdravotná anomália, kontrola samčieho potomstva v úľoch, dezinfekcia materiálu a zariadenia v pravidelných intervaloch, zničenie kontaminovaného materiálu alebo zdrojov, pravidelné obnovovanie včelieho vosku a dostatočné rezervy peľu a medu v úľoch.

6.2. V prípade, že kolónie ochorejú alebo sa nainfikujú napriek všetkým vyššie uvedeným preventívnym opatreniam, musia sa ihneď ošetriť, ak je to nevyhnutné, môžu sa kolónie umiestniť do izolovaných včelínov.

6.3. Použitie výrobkov veterinárnej medicíny pri chove včiel, ktorý je v súlade s týmto nariadením, zohľadňuje tieto zásady:

a) môžu sa použiť iba vtedy, ak je ich zodpovedajúce použitie povolené v členskom štáte v súlade s príslušnými ustanoveniami spoločenstva alebo vnútroštátnymi ustanoveniami v zhode s právom spoločenstva;

b) fytoterapeutické a homeopatické výrobky sa použijú prednostne pred chemicky vyrobenými alopatickými výrobkami veterinárnej medicíny alebo pred antibiotikami za predpokladu, že majú skutočný terapeutický účinok pre stav, pre ktorý je liečba určená;

c) v prípade, že použitie vyššie uvedených výrobkov sa neukáže byť účinným alebo je nepravdepodobné, že bude účinné na vyhubenie choroby alebo zamorenia, čo ohrozuje zničenie kolónií, môžu sa použiť chemicky vyrobené alopatické výrobky veterinárnej medicíny podľa zodpovednosti veterinára alebo iných osôb, ktoré oprávni členský štát bez toho, aby boli dotknuté zásady ustanovené v odsekoch a) a b);

d) použitie chemicky vyrobených alopatických výrobkov veterinárnej medicíny pre preventívnu liečbu je zakázané;

e) bez toho, aby bola dotknutá zásada v bode a), môže sa v prípadoch zamorenia ochorením Varroa jacobsoni použiť kyselina mravčia, kyselina mliečna, kyselina acetónová a kyselina oxálová a tieto látky: mentol, tymol, eukalyptol alebo gáfor.

6.4. Okrem vyššie uvedených zásad sa povoľujú veterinárne liečby alebo ošetrenia úľov, plástov, atď., ktoré sú povinné v zmysle vnútroštátnych právnych predpisov a právnych predpisov spoločenstva.

6.5. V prípade aplikácie liečby chemicky vyrobenými alopatickými výrobkami sa musia kolónie ošetriť počas takého obdobia v izolovaných včelínoch a všetok vosk sa musí nahradiť takým voskom, ktorý je v súlade s podmienkami tohto nariadenia. Následne sa pre vyššie uvedené kolónie uplatní jednoročné obdobie konverzie.

6.6. Požiadavky ustanovené v predchádzajúcom odseku sa neuplatňujú na výrobky vymenované v odseku 6.3 e).

6.7. Vždy, keď sa musia použiť výrobky veterinárnej medicíny, musí sa zreteľne zaznačiť druh výrobku, ktorý sa musí použiť (vrátane údajov o aktívnej farmaceutickej látke) spolu s podrobnou diagnózou, dávkovanie, spôsob podávania, dĺžka liečby a zákonná lehota vyradenia zvieraťa a musí sa to oznámiť kontrolnému orgánu alebo úradu skôr, ako sa výrobky predajú ako ekologicky vyrobené.

7. Spôsoby riadenia hospodárstva a označovanie výrobkov

7.1. Zakazuje sa zničenie včiel v plástoch ako metóda spojená so zberom úrody včelárskej výroby.

7.2. Zakazuje sa mrzačenie ako je zopnutie krídiel včelích kráľovien.

7.3. Povoľuje sa nahrádzanie včelích kráľovien vrátane zabitia starej kráľovnej.

7.4. Spôsob ničenia samčieho potomstva sa povoľuje iba na ovládnutie zamorenia chorobou Varroa jacobsoni.

7.5. Zakazuje používanie chemických syntetických repelentov počas činnosti pri stáčaní medu.

7.6. Zóna, kde je umiestnený včelín, sa musí zaznamenať spolu s identifikačným označením úľa. Kontrolný orgán alebo úrad musia byť informované o sťahovaní včelínov v termíne, ktorý sa odsúhlasí s kontrolným úradom alebo orgánom.

7.7. Vynaloží sa náležitá starostlivosť na zabezpečenie zodpovedajúceho st

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12938


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (84.244.109.94) --- 2. 11. 2005
Re: Dotaz (12929) (12931) (12933) (12935) (12936)

7.3.The replacement of the queen bees involving the killing of the old queen is permitted.

7.4.The practice of destroying the male brood is permitted only to contain the infestation with Varroa jacobsoni .

7.5.The use of chemical synthetic repellents is prohibited during honey extractions operations.

7.6.The zone where the apiary is situated must be registered together with the identification of the hives.The inspection body or authority must be informed of the moving of apiaries with a deadline agreed on with the inspection authority or body.

7.7.Particular care shall be taken to ensure adequate extraction, processing and storage of beekeeping products. All the measures to comply with these requirements shall be recorded.

7.8.The removals of the supers and the honey extraction operations must be entered in the register of the apiary.

8.Characteristics of hives and materials used in beekeeping

8.1.The hives must be made basically of natural materials presenting no risk of contamination to the environment or the apiculture products.

8.2.With the exception of products mentioned in paragraph 6.3(e)in the hives can be used only natural products such as propolis, wax and plant oils.

8.3.The beeswax for new foundations must come from organic production units.By way of derogation, in particular in the case of new installations or during the conversion period, bees wax not coming from such units may be authorised by the inspection authority or body in exceptional circumstances where organically produced beeswax is not available on the market and provided that it comes from the cap.

8.4.The use of combs, which contain broods, is prohibited for honey extraction.

8.5.For the purposes of protecting materials (frames, hives and combs),in particular from pests,only appropriate products listed in part B,Section 2,of Annex II are permitted.

8.6.Physical treatments such as stream or direct flame are permitted.

8.7.For cleaning and disinfecting materials,buildings,equipment, utensils or products used in beekeeping only the appropriate substances listed in Annex II Part E are permitted.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12937


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (84.244.109.94) --- 2. 11. 2005
Re: Dotaz (12929) (12931) (12933) (12935)

COUNCIL REGULATION (EC)No 1804/1999
of 19 July 1999
supplementing Regulation (EEC)No 2092/91 on organic production of agricultural products and indications referring thereto on agricultural products and foodstuffs to include livestock production
(OJ L 222,24.8.1999,p.1)

BEEKEEPING AND BEEKEEPING PRODUCTS

1. General principles

1.1.Beekeeping is an important activity that contributes to the protection of the environament and agricultural and forestry production through the pollination action of bees.

1.2.The qualification of beekeeping products as being from organic production is closely bound up both with the characteristic of the hives 'treatments and the quality of the environment. This qualification also depends on the conditions for extraction, processing and storage of beekeeping products.

1.3.When an operator runs several beekeeping units in the same area all the units must comply with the requirements of this Regulation.By derogation from this principle, an operator can run units not complying with this Regulation provided that all the requirements of this Regulation are fulfilled with the exception of the provisions laid down in paragraph 4.2 for the siting of the apiaries.In that case, theproduct cannot be sold with references to organic production methods.

2.Conversion period

2.1.Beekeeping products can be sold with references to the organic production method only when the provisions laid down in this Regulation have been complied with for at least one year.During the conversion period the wax has to be replaced according to the requirements laid down in paragraph 8.3.

3.Origin of the bees

3.1.In the choice of breeds,account must be taken of the capacity of animals to adapt to local conditions, their vitality and their resistance to disease.Preference shall be given to the use of European breeds of Apis mellifera and their local ecotypes.

3.2.Apiaries must be constituted by means of the division of colonies or the acquisition of swarms or hives from units complying with the provisions laid down in this Regulation.

3.3.By way of a first derogation,subject to the prior approval by the inspection authority or body,apiaries existing in the production unit not complying with the rules of this Regulation can be converted.

3.4.By way of a second derogation,swarms on their own may be acquired from beekeepers not producing in accordance with this Regulation during a transitional period expiring on 24 August 2002 subject to the conversion period.

3.5.By way of a third derogation,the reconstitution of the apiaries shall be authorised by the control authority or body,when apiaries complying with this Regulation are not available,in case of high mortality of animals caused by health or catastrophic circumstances, subject to the conversion period.

3.6.By way of a fourth derogation,for the renovation of the apiaries 10 %per year of the queen bees and swarms not complying with this Regulation can be incorporated into the organic-production unit provided that the queen bees and swarms are placed in hives with combs or comb foundations coming from organic-production units.In the case, the conversion period does not apply.

4.Siting of the apiaries

4.1.The Member States may designate regions or areas where beekeeping complying with this Regulation is not practicable.A map on an appropriate scale listing the location of hives as provided for in Annex III,Part A1,section 2,first indent shall be provided to the inspection authority or body by the beekeeper.Where no such areas are identified, the beekeeper must provide the inspection authority or body with appropriate documentation and evidence, including suitable analyses if necessary,that the areas accessible to his colonies meet the conditions required in this Regulation.

4.2.The siting of the apiaries must:

ensure enough natural nectar,honeydew and pollen sources for bees and access to water;

be such that,within a radius of 3 km from the apiary site,nectar and pollen sources consist essentially of organically produced crops and/or spontaneous vegetation,according to the requirements of Article 6 and Annex I of this Regulation,and crops not subject to the provisions of this Regulation but treated with low environmental impact methods such as,for example, those described in programs developed under Regulation (EEC)No 2078/92 which cannot significantly affect the qualification of beekeeping production as being organic;

maintain enough distance from any non-agricultural production sources possibly leading to contamination, for example: urban centres, motorways, industrial areas, waste dumps,waste incinerators,etc.The inspection authorities or bodies shall establish measures to ensure this requirement.

The above requirements do not apply to areas where flowering is not taking place,or when the hives are dormant.

5.Feed

5.1.At the end of the production season hives must be left with reserves of honey and pollen sufficiently abundant to survive the winter.

5.2.The artificial feeding of colonies is authorised where the survival of the hives is endangered due to extreme climatic conditions.Artificial feeding shall be made with organically produced honey,preferably from the same organic-production unit.

5.3.By way of a first derogation from paragraph 5.2, the competent authorities of the Member States can authorise the use of organically-produced sugar syrup,or organic sugar molasses instead of organically-produced honey in artificial feeding,in particular,when it is required by climatic conditions that provoke crystallisation of honey.

5.4.By way of a second derogation,sugar syrup, sugar molasses and honey not covered by this Regulation may be authorised by the inspection authority or body for artificial feeding during a transitional period expiring on 24 August 2002.

5.5.The following information shall be entered in the register of the apiaries with regard to the use of artificial feeding: type of product,dates,quantities and hives where it is used.

5.6.Other products different from those indicated in paragraphs 5.1 to 5.4 cannot be used in beekeeping which complies with this Regulation.

5.7.Artificial feeding may be carried out only between the last honey harvest and 15 days before the start of the next nectar or honeydew flow period.

6.Disease prevention and veterinary treatments

6.1.Disease prevention in beekeeping shall be based on the following principles:

the selection of appropriate hardy breeds;

the application of certain practices encouraging strong resistance to disease and the prevention of infections, such as:regular renewal of queen bees,systematic inspection of hives to detect any health anomalies, control of male broods in the hives,disinfecting of materials and equipment at regular intervals,destruction of contaminated material or sources,regular renewal of beeswax and sufficient reserves of pollen and honey in hives.

6.2.If despite all the above preventive measures,the colonies become sick or infested,they must be treated immediately and,if necessary,the colonies can be placed in isolation apiaries.

6.3.The use of veterinary medicinal products in beekeeping which complies with this Regulation shall respect the following principles:

they can be used in so far as the corresponding use is authorised in the Member State in accordance with the relevant Community provisions or national provisions in conformity with Community law;

phytotherapeutic and homeopathic products shall be used in preference to allopathic products chemically synthesised,provided that their therapeutic effect is effective for the condition for which the treatment is intended;

if the use of the abovementioned products should prove or is unlikely to be effective to eradicate a disease or infestation which risks destroying colonies,allopathic chemically synthesised medicinal products may be used under the responsibility of a veterinarian,or other persons authorised by the Member State,without prejudice to the principles laid down in paragraphs (a)and (b)above;

the use of allopathic chemically synthesised medicinal products for preventive treatments is prohibited;

without prejudice to the principle in (a)above formic acid,lactic acid,acetic acid and oxalic acid and the following substances: menthol, thymol, eucalyptol or camphor can be used in cases of infestation with Varroa jacobsoni

6.4.In addition to the above principles,veterinary treatments or treatments to hives,combs etc.,which are compulsory under national or Community legislation shall be authorised.

6.5.If a treatment is applied with chemically synthesised allopathic products, during such a period,the colonies treated must be placed in isolation apiaries and all the wax must be replaced with wax complying with the conditions laid down in this Regulation.Subsequently,the conversion period of one year will apply to those colonies.

6.6.The requirements laid down in the previous paragraph do not apply to products mentioned in paragraph 6.3(e).

6.7.Whenever veterinary medicinal products are to be used, the type of product (including the indication of the active pharmacological substance)together with details of the diagnosis,the posology,the method of administration, the duration of the treatment and the legal withdrawal period must be recorded clearly and declared to the inspection body or authority before the products are marketed as organically produced.

7.Husbandry management practices and identification

7.1.The destruction of bees in the combs as a method associated with the harvesting of beekeeping products is prohibited.

7.2.Mutilation such as clipping the wings of queen bees is prohibited.

7.3.The replacement of the queen bees involving the killing of the old queen is permitt

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12936


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Krušina (195.39.121.166) --- 2. 11. 2005
Re: Dotaz (12929) (12931) (12933)

Ivan Černý napsal:

>No fakt - takže šup 3 km do CHKO (a těch je cca 15 % území republiky,
>pamatuji-li si dobře) a je tu český biomed. Díky za info.
Ivan

Ono to asi nebude tak jednoduché, protože v té vyhlášce se píše, že "Podmínky hospodaření v ekologickém zemědělství a podmínky pro výrobu biopotravin se řídí bezprostředně závaznými předpisy Evropských společenství."
Ty by měly řešit nějaké předpisy EU:

-Nařízení Rady (EHS) č. 2092/91 ze dne 24. června 1991 o ekologickém zemědělství a k němu se vztahujícímu označování zemědělských produktů a potravin, ve znění nařízení Komise č. 2277/2003.

-Nařízení Komise (ES) č. 1788/2001 ze dne 7. září 2001, kterým se stanoví prováděcí pravidla pro implementaci ustanovení týkajících se osvědčení o kontrole dovozů ze třetích zemí dle článku 11 nařízení Rady (EHS) č. 2092/91 ze dne 24. června 1991 o ekologickém zemědělství a k němu se vztahujícímu označování zemědělských produktů a potravin, ve znění nařízení Komise č. 1918/2002.

-Nařízení Komise (EHS) č. 207/93 ze dne 29. ledna 1993, kterým se vymezuje obsah přílohy VI nařízení (EHS) č. 2092/91 ze dne 24. června 1991 o ekologickém zemědělství a k němu se vztahujícímu označování zemědělských produktů a potravin a kterým se stanoví prováděcí pravidla k čl. 5 odst. 4 uvedeného nařízení, ve znění nařízení Komise č. 2020/2000.

Zná je někdo?

Radek Krušina

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12935


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jakub Dolínek (e-mailem) --- 2. 11. 2005
rucni ukazkovy medomet - SHANIM

zdravim vsechny

nemate nahodou tip na neco takoveho...:

pro akce typu "medovy den" pro nevcelarskou verejnost (zejmena deti a rodice) shanime vhodny medomed. mel by splnovat nasledujici pozadavky:

- RUCNI (aby vytaceni trvalo dele a lide si ho vice uzili, aby byl "tradicni")
- ODPOVIDAJICI NORMAM (aby nebyly zbytecne problemy a i z propagacnich duvodu)
- HEZKY VYPADAJICI (reprezentace)
- STABILNI (kdyz nejaky tatinek zabere, aby ho nestrhnul)
- SNADNO PREVOZNY (rozebiratelny do os. auta)
- SNADNO PRENOSNY (aby sel unest a prosel dverma)
- SE SNADNOU UDRZBOU (z praktickych duvodu)
- BEZPECNY (proste aby se nikomu nic nestalo)
- L E V N Y

diky a pohodovy den.

jakub dolinek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12934


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ivan Cerny (e-mailem) --- 2. 11. 2005
Re: Dotaz (12929) (12931)

RK> Změna 174/2004 zrušila také celý oddíl 4 a 5 s několika málo výjimkami,
RK> tedy i části, které se týkaly chovu včel.
No fakt - takže šup 3 km do CHKO (a těch je cca 15 % území republiky,
pamatuji-li si dobře) a je tu český biomed. Díky za info.
Ivan

P.S. Tedy podle mě celé to bio- a eko- asi funguje třeba u krav, ale u
včel moc nesedí. Med je dost bio už sám o sobě. Navíc sebečistší
lokalita nezaručuje, co je skutečně v medu. 3 km nejsou pro včely nic
moc a takové lahve se zbytky koly spořádaně odhozené do koše uprostřed
rezervace zákon neřeší. Ovšem ti bohatí s svého zdraví dbalí asi trh
pro biomed tvoří, a tak je škoda, aby to byl med dovozový.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12933


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 2. 11. 2005
Re: Mlhav? informace... (12797) (12832) (12845) (12847) (12848) (12850) (12876) (12881) (12890) (12898) (12900) (12905)

Od: J.Horky
> Pro přítele Havlíka.Pro boha jaká to máš včelstva zimovaná ve 2 a 3
> nástavkách.Máš nízké nástavky? Nemáš nějaké super matky.
.........

Vcela si poradi v prirozenych podminkach i s prostorem delsim, nez 1,5 metru. Letos jsem narazil na kmen vytezeneho stromu s prirozenym vcelstvem reagujici napoklep po delce 2 metry (kmen o prumeru 1 m mel prasklinu po tezbe) v obdobi prelom srpen zari Uvedom si, ze ponechani nastavku nema nic spolecneho s nezdarem dojara a jen jeden lidsky nastavek nemusi byt pravidlem v uspesnem vyzimovani u vcel. Je jasne a vyzkumy to potvrzuji, ze sila vcelstva napodzim (ne v podleti) je 1 - 1,5 - max. 2 kg. Tato vaha muze mit takovy hroznovity tvar, ktery je treba az 1m vysoky pri zimnim stazeni vcel.
_gp_

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12932


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Krušina (195.39.121.166) --- 2. 11. 2005
Re: Dotaz (12929)

Jakub Dolínek napsal:

>vcely jsou v §23 a med v §26 dale pak §37 - evidence...
>aspon teda v te vyhlasce 53/2001, kterou mam ja
>zmena 174/2004 zrusila §37
>jd

Změna 174/2004 zrušila také celý oddíl 4 a 5 s několika málo výjimkami, tedy i části, které se týkaly chovu včel.

Radek Krušina


174/2004 Sb.
VYHLÁŠKA
ze dne 7. dubna 2004,
kterou se mění vyhláška č. 53/2001 Sb. , kterou se provádí zákon č. 242/2000 Sb. , o ekologickém zemědělství a o změně zákona č. 368/1992 Sb. , o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, ve znění vyhlášky č. 263/2003 Sb.
       Ministerstvo zemědělství stanoví podle § 35 zákona č. 242/2000 Sb. , o ekologickém zemědělství a o změně zákona č. 368/1992 Sb. , o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen "zákon") k provedení § 4 odst. 2 , § 6 odst. 12 , § 10 odst. 3 písm. b) , § 11 odst. 1 písm. c), d), e) a f) a § 11 odst. 3 , § 12 odst. 3 , § 14 odst. 1 písm. b), d), e), f) a i) , § 14 odst. 2 písm. a) a § 14 odst. 3 , § 15 odst. 2 , § 16 odst. 1 písm. a) , § 17 odst. 2 , § 18 odst. 3 , § 19 odst. 3, 4, 5, 6, 8 a 10 , § 20 odst. 2 písm. a) , § 21 odst. 1 a 3 , § 22 odst. 6 , § 24 odst. 4 , § 25 odst. 1 , § 26 odst. 2 a 4 a § 27 odst. 6:

Čl.I
       Vyhláška č. 53/2001 Sb. , kterou se provádí zákon č. 242/2000 Sb. , o ekologickém zemědělství a o změně zákona č. 368/1992 Sb. , o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, ve znění vyhlášky č. 263/2003 Sb. , se mění takto:
       1. § 1 včetně poznámek pod čarou č. 1) a 2) zní:
"§ 1
       (1) Podmínky hospodaření v ekologickém zemědělství a podmínky pro výrobu biopotravin se řídí bezprostředně závaznými předpisy Evropských společenství. 1)
       (2) V ekologickém zemědělství je možné v souladu s právem Evropských společenství chovat pouze tyto druhy hospodářských zvířat: 2) [ skot, koně, prasata, ovce, kozy, králíky, drůbež, ryby a středoevropské ekotypy včely medonosné Apis melifera (dále jen "vyjmenovaná zvířata").
       1) Nařízení Rady (EHS) č. 2092/91 ze dne 24. června 1991 o ekologickém zemědělství a k němu se vztahujícímu označování zemědělských produktů a potravin, ve znění nařízení Komise č. 2277/2003.
       Nařízení Komise (ES) č. 1788/2001 ze dne 7. září 2001, kterým se stanoví prováděcí pravidla pro implementaci ustanovení týkajících se osvědčení o kontrole dovozů ze třetích zemí dle článku 11 nařízení Rady (EHS) č. 2092/91 ze dne 24. června 1991 o ekologickém zemědělství a k němu se vztahujícímu označování zemědělských produktů a potravin, ve znění nařízení Komise č. 1918/2002.
       Nařízení Komise (EHS) č. 207/93 ze dne 29. ledna 1993, kterým se vymezuje obsah přílohy VI nařízení (EHS) č. 2092/91 ze dne 24. června 1991 o ekologickém zemědělství a k němu se vztahujícímu označování zemědělských produktů a potravin a kterým se stanoví prováděcí pravidla k čl. 5 odst. 4 uvedeného nařízení, ve znění nařízení Komise č. 2020/2000.
       2) § 3 zákona č. 166/1999 Sb. , o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění zákona č. 131/2003 Sb. ".
       2. § 3 se včetně nadpisu zrušuje.
       3. Oddíly 2 a 3 se včetně poznámek pod čarou č. 2) až 10) zrušují.
       4. Oddíl 4 se s výjimkou § 22 a 24 včetně poznámky pod čarou č. 11) zrušuje.
       5. Oddíl 5 se s výjimkou § 33 včetně poznámek pod čarou č. 12) až 15) zrušuje.
       6. § 34 se zrušuje.
       7. V § 36 se odstavec 2 zrušuje a zároveň se zrušuje označení odstavce 1.
       8. § 37 se zrušuje.
       9. Přílohy č. 2 až 11 se zrušují.
       10. Příloha č. 13 se zrušuje.
       11. Příloha č. 16 se zrušuje.
       12. Příloha č. 17 se zrušuje.

Čl.II
Účinnost
       Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem vstupu smlouvy o přistoupení České republiky k Evropské unii v platnost.
Ministr:
Ing. Palas v. r.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12931


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bartoněk Jiří (83.208.135.54) --- 2. 11. 2005

Čau Ivane, hlavně bych chtěl poznat tu lokalitu kde by ten ekomed bylo lze těžit.. Chemie použitá v jakékoliv podobě je u nás téměř nekontrolovatelná a používá se i v nejhlubším lese..

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12930


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jakub Dolínek (e-mailem) --- 2. 11. 2005
Re: Dotaz

vcely jsou v §23 a med v §26 dale pak §37 - evidence...
aspon teda v te vyhlasce 53/2001, kterou mam ja

zmena 174/2004 zrusila §37


jd


> --- Původní zpráva ---
> Od: Radek Kruina <radek.krusina/=/atlas.cz>
> Datum: 02.11.2005 12:57:37
>
> Ivan Černý napsal:
> > Eko-zemědělský zákon (resp. vyhláška 53/2001 k němu) říká, že po
> > použití alopatických léčiv (= chemie, kteru nařídí veterinář) musí
> > znovu proběhnout přechodná doba 12 měsíců, než se může med vyhlásit za
> > biomed.
> > Právě po roce se ovšem znovu léčí, a tak je to v ČR zabité.
> >
> > Zdravím Ivan
>
> Omlouvám se za delší příspěvek, ale přikládám celé aktuální znění uvedené
> vyhlášky.
> Nic o včelách tam není a odkazuje na předpisy EU.
>
> Radek Krušina
>
>
> 53/2001 Sb.
> VYHLÁŠKA
> Ministerstva zemědělství
> ze dne 23. ledna 2001,
> kterou se provádí zákon č. 242/2000 Sb. , o ekologickém zemědělství a o
> změně zákona č. 368/1992 Sb. , o správních poplatcích, ve znění pozdějších
> předpisů
> Změna: 263/2003 Sb.
> Změna: 263/2003 Sb. (část) , 174/2004 Sb.
>
>        Ministerstvo zemědělství stanoví podle § 35 zákona č. 242/2000 Sb.
> , o ekologickém zemědělství a o změně zákona č. 368/1992 Sb., o správních
> poplatcích , ve znění pozdějších předpisů, (dále jen "zákon") k provedení §
> 4 odst. 2 , § 6 odst. 12 , § 10 odst. 3 písm. b) , § 11 odst. 1 písm. c) ,
> d) , e) a f) a odst. 3 , § 12 odst. 3 , § 14 odst. 1 písm. b) , d) , e) ,
> f) a i) , § 14 odst. 2 písm. a) a odst. 3 , § 15 odst. 2 , § 16 odst. 1
> písm. a) , § 17 odst. 2 , § 18 odst. 3 , § 19 odst. 3 , 4 , 5 , 6, 8 a 10 ,
> § 20 odst. 2 písm. a) , § 21 odst. 1 a 3 , § 22 odst. 6 , § 24 odst. 4 , §
> 25 odst. 1 , § 26 odst. 2 a 4 a § 27 odst. 6 :
>
> ODDÍL 1
> Obecná ustanovení
>
> § 1
> nadpis vypuštěn
>        (1) Podmínky hospodaření v ekologickém zemědělství a podmínky pro
> výrobu biopotravin se řídí bezprostředně závaznými předpisy Evropských
> společenství. 1)
>        (2) V ekologickém zemědělství je možné v souladu s právem
> Evropských společenství chovat pouze tyto druhy hospodářských zvířat: 2)
> skot, koně, prasata, ovce, kozy, králíky, drůbež, ryby a středoevropské
> ekotypy včely medonosné Apis melifera (dále jen "vyjmenovaná zvířata").
> § 2
> Náležitosti žádosti o registraci
> (K § 6 odst. 12 zákona)
>        Náležitosti žádosti o registraci pro ekologické zemědělství na
> ekofarmě (dále jen "žádost") jsou uvedeny v příloze č. 1.
> § 3
> zrušen
>
> ODDÍL 2
> zrušen
> § 4
> zrušen
> § 5
> zrušen
> § 6
> zrušen
> § 7
> zrušen
> § 8
> zrušen
>
> ODDÍL 3
> zrušen
> § 9
> zrušen
> § 10
> zrušen
> § 11
> zrušen
> § 12
> zrušen
> § 13
> zrušen
> § 14
> zrušen
>
> ODDÍL 4
>
> Požadavky pro chov vyjmenovaných zvířat
> (K § 14 odst. 3 zákona)
> § 15
> zrušen
> § 16
> zrušen
> § 17
> zrušen
> § 18
> zrušen
> § 19
> zrušen
> § 20
> zrušen
> § 21
> zrušen
> § 22
> Králíci
>        (1) Chovní králíci se chovají ve skupinách tvořených samcem a
> několika ramlicemi, skupinou mladých králíků nebo skupinou králíků ve
> výkrmu. V kotci jsou umístěny porodní boxy nebo budníky; počet porodních
> boxů nebo budníků není nižší než počet ramlic ustájených v kotci.
> Jednotlivá vyjmenovaná zvířata mohou být na nezbytně nutnou dobu umístěna v
> individuálních kotcích.
>        (2) Mladí králíci se oddělují od skupiny ve věku minimálně 30 dnů.
>        (3) Králíkům se umožní přístup do výběhu.
> § 23
> zrušen
> § 24
> Ryby
> (K § 18 odst. 3 zákona)
>        (1) Chov ryb v nádržích z plastických hmot nebo betonu lze použít
> jen pro líhnutí jiker, odchov plůdku a sádkování.
>        (2) Rybníky, jezera a odstavená říční ramena musí mít břehové
> porosty zajišťující vysokou pohlcovací schopnost kontaktní zóny s okolními
> pozemky.
>        (3) Voda musí splňovat normu klasifikace jakosti povrchových vod
> odpovídající I. a II. třídě podle ČSN 75 7221, biologická spotřeba kyslíku
> musí být za 5 dní do 8 mg.l-1 s výjimkou letního období od 1. června do 30.
> září.
>        (4) Ke zlepšení fyzikálních, chemických a biologických vlastností
> rybničního dna se využívá zimování, letnění, vápnění, hnojení statkovými
> hnojivy a pěstování plodin na zelené hnojení.
>        (5) Přednost má smíšená vícedruhová rybí obsádka včetně dravých
> druhů. Býložravé druhy se vysazují se zřetelem ke společenství rostlin v
> nádrži.
>        (6) Před vysazením přepravovaných ryb se provede vyrovnání teplot v
> přepravních nádobách tak, aby rozdíl teplot nepřekročil 12 st. C.
>        (7) Generační ryby chovného hejna musí pocházet z ekologického
> chovu. Upřednostňují se metody přirozeného výtěru ryb. V klimaticky
> nepříznivých obdobích může proběhnout počáteční odchov raných stádií a
> plůdku v kontrolovaných podmínkách rybích líhní.
>        (8) Při přikrmování ryb musí činit podíl přirozené potravy
> minimálně 50 % přijaté potravy. Plůdek se přikrmuje šroty obilovin, pro
> násady a starší ryby se obiloviny předkládají neupravené.
>        (9) Výlov ryb se provádí tažnými sítěmi umožňujícími šetrné
> zacházení s rybami (vatka, nevod, plot, podložní síť), aby se
> minimalizovalo stresové zatížení ryb. Nářadí pro manipulaci s rybami se
> před použitím navlhčí. Ryby se přepravují v nádobách s vodou. Dopravní
> nádoby musí mít hladké stěny. Živé ryby se vyskladňují k přepravě ve
> vylačněném stavu. Ryby jsou po výlovu sádkovány a jejich maximální živá
> hmotnost nesmí přesáhnout 100 kg na 1 m3 vody. Obsah kyslíku v odtékající
> vodě nesmí při sádkování kapra poklesnout pod 3 mg.l-1.
> ODDÍL 5
> Výroba biopotravin
> § 25
> zrušen
> § 26
> zrušen
> § 27
> zrušen
> § 28
> zrušen
> § 29
> zrušen
> § 30
> zrušen
> § 31
> zrušen
> § 32
> zrušen
> § 33
>        Náležitosti ohlášení o zahájení výroby biopotravin ( § 19 zákona),
> náležitosti žádosti o osvědčení biopotraviny a náležitosti ohlášení o
> uvádění bioproduktů či biopotravin do oběhu ( § 20 zákona) jsou uvedeny v
> příloze č. 12.
>
> ODDÍL 6
> Osvědčování, označování, dovoz a evidence
> § 34
> zrušen
> § 35
> Podrobnosti o označování
> (K § 25 odst. 1 zákona)
>        Grafický znak, kterým se označí bioprodukty a biopotraviny je
> uveden v příloze č. 14. Identifikační kód kontrolního orgánu zveřejní
> Ministerstvo zemědělství ve Věstníku Ministerstva zemědělství.
> § 36
> (K § 26 odst. 2 a 4 zákona)
>        Seznam zemí a jejich inspekčních orgánů, jejichž osvědčení se
> uznává za rovnocenné osvědčením podle zákona, je uveden v příloze č. 15.
> § 37
> zrušen
>
> ODDÍL 7
> Závěrečné ustanovení
> § 38
> Účinnost
>        Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
> Ministr:
> Ing. Fencl v. r.
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12929


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Krušina (195.39.121.166) --- 2. 11. 2005
Re: Dotaz (12916) (12919)

Ivan Černý napsal:
> Eko-zemědělský zákon (resp. vyhláška 53/2001 k němu) říká, že po
> použití alopatických léčiv (= chemie, kteru nařídí veterinář) musí
> znovu proběhnout přechodná doba 12 měsíců, než se může med vyhlásit za
> biomed.
> Právě po roce se ovšem znovu léčí, a tak je to v ČR zabité.
>
> Zdravím Ivan

Omlouvám se za delší příspěvek, ale přikládám celé aktuální znění uvedené vyhlášky.
Nic o včelách tam není a odkazuje na předpisy EU.

Radek Krušina


53/2001 Sb.
VYHLÁŠKA
Ministerstva zemědělství
ze dne 23. ledna 2001,
kterou se provádí zákon č. 242/2000 Sb. , o ekologickém zemědělství a o změně zákona č. 368/1992 Sb. , o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů
Změna: 263/2003 Sb.
Změna: 263/2003 Sb. (část) , 174/2004 Sb.

       Ministerstvo zemědělství stanoví podle § 35 zákona č. 242/2000 Sb. , o ekologickém zemědělství a o změně zákona č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích , ve znění pozdějších předpisů, (dále jen "zákon") k provedení § 4 odst. 2 , § 6 odst. 12 , § 10 odst. 3 písm. b) , § 11 odst. 1 písm. c) , d) , e) a f) a odst. 3 , § 12 odst. 3 , § 14 odst. 1 písm. b) , d) , e) , f) a i) , § 14 odst. 2 písm. a) a odst. 3 , § 15 odst. 2 , § 16 odst. 1 písm. a) , § 17 odst. 2 , § 18 odst. 3 , § 19 odst. 3 , 4 , 5 , 6, 8 a 10 , § 20 odst. 2 písm. a) , § 21 odst. 1 a 3 , § 22 odst. 6 , § 24 odst. 4 , § 25 odst. 1 , § 26 odst. 2 a 4 a § 27 odst. 6 :

ODDÍL 1
Obecná ustanovení

§ 1
nadpis vypuštěn
       (1) Podmínky hospodaření v ekologickém zemědělství a podmínky pro výrobu biopotravin se řídí bezprostředně závaznými předpisy Evropských společenství. 1)
       (2) V ekologickém zemědělství je možné v souladu s právem Evropských společenství chovat pouze tyto druhy hospodářských zvířat: 2) skot, koně, prasata, ovce, kozy, králíky, drůbež, ryby a středoevropské ekotypy včely medonosné Apis melifera (dále jen "vyjmenovaná zvířata").
§ 2
Náležitosti žádosti o registraci
(K § 6 odst. 12 zákona)
       Náležitosti žádosti o registraci pro ekologické zemědělství na ekofarmě (dále jen "žádost") jsou uvedeny v příloze č. 1.
§ 3
zrušen

ODDÍL 2
zrušen
§ 4
zrušen
§ 5
zrušen
§ 6
zrušen
§ 7
zrušen
§ 8
zrušen

ODDÍL 3
zrušen
§ 9
zrušen
§ 10
zrušen
§ 11
zrušen
§ 12
zrušen
§ 13
zrušen
§ 14
zrušen

ODDÍL 4

Požadavky pro chov vyjmenovaných zvířat
(K § 14 odst. 3 zákona)
§ 15
zrušen
§ 16
zrušen
§ 17
zrušen
§ 18
zrušen
§ 19
zrušen
§ 20
zrušen
§ 21
zrušen
§ 22
Králíci
       (1) Chovní králíci se chovají ve skupinách tvořených samcem a několika ramlicemi, skupinou mladých králíků nebo skupinou králíků ve výkrmu. V kotci jsou umístěny porodní boxy nebo budníky; počet porodních boxů nebo budníků není nižší než počet ramlic ustájených v kotci. Jednotlivá vyjmenovaná zvířata mohou být na nezbytně nutnou dobu umístěna v individuálních kotcích.
       (2) Mladí králíci se oddělují od skupiny ve věku minimálně 30 dnů.
       (3) Králíkům se umožní přístup do výběhu.
§ 23
zrušen
§ 24
Ryby
(K § 18 odst. 3 zákona)
       (1) Chov ryb v nádržích z plastických hmot nebo betonu lze použít jen pro líhnutí jiker, odchov plůdku a sádkování.
       (2) Rybníky, jezera a odstavená říční ramena musí mít břehové porosty zajišťující vysokou pohlcovací schopnost kontaktní zóny s okolními pozemky.
       (3) Voda musí splňovat normu klasifikace jakosti povrchových vod odpovídající I. a II. třídě podle ČSN 75 7221, biologická spotřeba kyslíku musí být za 5 dní do 8 mg.l-1 s výjimkou letního období od 1. června do 30. září.
       (4) Ke zlepšení fyzikálních, chemických a biologických vlastností rybničního dna se využívá zimování, letnění, vápnění, hnojení statkovými hnojivy a pěstování plodin na zelené hnojení.
       (5) Přednost má smíšená vícedruhová rybí obsádka včetně dravých druhů. Býložravé druhy se vysazují se zřetelem ke společenství rostlin v nádrži.
       (6) Před vysazením přepravovaných ryb se provede vyrovnání teplot v přepravních nádobách tak, aby rozdíl teplot nepřekročil 12 st. C.
       (7) Generační ryby chovného hejna musí pocházet z ekologického chovu. Upřednostňují se metody přirozeného výtěru ryb. V klimaticky nepříznivých obdobích může proběhnout počáteční odchov raných stádií a plůdku v kontrolovaných podmínkách rybích líhní.
       (8) Při přikrmování ryb musí činit podíl přirozené potravy minimálně 50 % přijaté potravy. Plůdek se přikrmuje šroty obilovin, pro násady a starší ryby se obiloviny předkládají neupravené.
       (9) Výlov ryb se provádí tažnými sítěmi umožňujícími šetrné zacházení s rybami (vatka, nevod, plot, podložní síť), aby se minimalizovalo stresové zatížení ryb. Nářadí pro manipulaci s rybami se před použitím navlhčí. Ryby se přepravují v nádobách s vodou. Dopravní nádoby musí mít hladké stěny. Živé ryby se vyskladňují k přepravě ve vylačněném stavu. Ryby jsou po výlovu sádkovány a jejich maximální živá hmotnost nesmí přesáhnout 100 kg na 1 m3 vody. Obsah kyslíku v odtékající vodě nesmí při sádkování kapra poklesnout pod 3 mg.l-1.
ODDÍL 5
Výroba biopotravin
§ 25
zrušen
§ 26
zrušen
§ 27
zrušen
§ 28
zrušen
§ 29
zrušen
§ 30
zrušen
§ 31
zrušen
§ 32
zrušen
§ 33
       Náležitosti ohlášení o zahájení výroby biopotravin ( § 19 zákona), náležitosti žádosti o osvědčení biopotraviny a náležitosti ohlášení o uvádění bioproduktů či biopotravin do oběhu ( § 20 zákona) jsou uvedeny v příloze č. 12.

ODDÍL 6
Osvědčování, označování, dovoz a evidence
§ 34
zrušen
§ 35
Podrobnosti o označování
(K § 25 odst. 1 zákona)
       Grafický znak, kterým se označí bioprodukty a biopotraviny je uveden v příloze č. 14. Identifikační kód kontrolního orgánu zveřejní Ministerstvo zemědělství ve Věstníku Ministerstva zemědělství.
§ 36
(K § 26 odst. 2 a 4 zákona)
       Seznam zemí a jejich inspekčních orgánů, jejichž osvědčení se uznává za rovnocenné osvědčením podle zákona, je uveden v příloze č. 15.
§ 37
zrušen

ODDÍL 7
Závěrečné ustanovení
§ 38
Účinnost
       Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
Ministr:
Ing. Fencl v. r.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12928


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jakub Dolínek (e-mailem) --- 2. 11. 2005
Re: Dotaz

Zákon 242/2000 Sb.
http://www.szpi.gov.cz/cze/legislativa/article.asp?id=54485&cat=2166&ts=10ec43

Vyhláška č.53/2001 Sb.
http://www.szpi.gov.cz/cze/legislativa/list.asp?page=9&cat=2166&ts=1ec36

(uplne dole - i prilohy)

tato byla novelizována:

Vyhláška č. 174/2004 Sb
http://www.onlinedata.cz/zakony/174_2004.asp

jd

> --- Původní zpráva ---
> Od: Gustimilián Pazderka <gupa/=/seznam.cz>
> Datum: 02.11.2005 12:19:48
>
> Ivan Cerny:
> ...
> > Eko-zemědělský zákon (resp. vyhláška 53/2001 k němu) říká, že po
> > použití alopatických léčiv (= chemie, kteru nařídí veterinář) musí
> > znovu proběhnout přechodná doba 12 měsíců, než se může med vyhlásit za
> > biomed.
> ...
>
> Kde to je? Byl bych rad za odkaz resp. k tem 12 mesicum.
> _gp_
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12927


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jakub Dolínek (e-mailem) --- 2. 11. 2005
Re: Dotaz

na strankach pro-bio jsem nasel dva aktivni cleny ekozemedelce - vcelare a jednoho neaktivniho:

Beránek Jiří
PRO-BIO
členství: Ekozemědělec, Řádný
ji.beranek(zavinac)tiscali.cz

Lehocký Dušan
PRO-BIO
členství: Ekozemědělec, Řádný

Karas Zdeněk
Ztratil členství
členství: Ukončil
carnica-karas(zavinac)pi.bohem-net.cz

bude-li to mozne, prosim o zaslani seminarni prace na moji adresu - dolinek(zavinac)email.cz - zajima me.

dekuji a preji hodne zdaru

jakub dolinek

> --- Původní zpráva ---
> Od: Ivan Cerny <i_c/=/volny.cz>
> Datum: 02.11.2005 11:19:59
>
> EM> jestli někdo v ČR včelaří ekologicky a produkuje biomed.
> Bohužel v ČR to nejde z důvodu kolize dvou zákonů - veterinárního a
> toho o ekologickém zemědělství.
>
> Veterinární zákon ukládá každoročně včelstva léčit proti varroáze
> chemií, kterou nařídí příslušný veterinář.
>
> Eko-zemědělský zákon (resp. vyhláška 53/2001 k němu) říká, že po
> použití alopatických léčiv (= chemie, kteru nařídí veterinář) musí
> znovu proběhnout přechodná doba 12 měsíců, než se může med vyhlásit za
> biomed.
> Právě po roce se ovšem znovu léčí, a tak je to v ČR zabité.
>
> Zdravím Ivan
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12926


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 2. 11. 2005
Re: Dotaz (12916) (12919)

Ivan Cerny:
...
> Eko-zemědělský zákon (resp. vyhláška 53/2001 k němu) říká, že po
> použití alopatických léčiv (= chemie, kteru nařídí veterinář) musí
> znovu proběhnout přechodná doba 12 měsíců, než se může med vyhlásit za
> biomed.
...

Kde to je? Byl bych rad za odkaz resp. k tem 12 mesicum.
_gp_

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12925


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vladimír Navrkal (e-mailem) --- 2. 11. 2005
Re:Dotaz (12916)

Již to zde nedávno proběhlo, z uvedených přízpěvků k tomu má podmínky snad jen p. Holodniak ze Špindlerova mlýna.
Vláďa
> ------------ Puvodni zprava ------------
> Od: Eva Musilova <e-mail/=/nezadan>
> Predmet: Dotaz
> Datum: 02.11.2005 10:11:50
> ----------------------------------------
> Dobrý den, potřebovala bych pro svůj referát do školy informaci, jestli
> někdo v ČR včelaří ekologicky a produkuje biomed. Děkuji za odpověď
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12924


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 2. 11. 2005
Re: Dotaz (12916) (12919) (12920)

Letos je moc teplo, je třeba jen minimálně uteplovat. Nad včelami by mělo
být uteplení odpovídající tak 1 cm filcu, více ne, aby včely zbytečně
neplodovaly a nezvyšovaly spotřebu. Až teprve pokud teplota v poledne klesne
několik dnů po sobě pod nulu nebo v noci pod -10, je vhodné uteplovat na
zimu.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Kamil" <>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, November 02, 2005 11:28 AM
Subject: Re: Dotaz


> Nevíte jestli mohou včely proplodovat zásoby, všiml jsem že začaly
> odvýčkovávat zasoby.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12923


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Test (80.188.38.90) --- 2. 11. 2005
Test

Test

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12922


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 2. 11. 2005
Antwort: Re: Dotaz


o tomto case ( november ) urcite nie.

Matej




"Kamil"
<Kamil.Rimal/=/cz.en An: Vèelaøský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
ersys.com> Kopie:
Thema: Re: Dotaz
02.11.2005 11:28
Bitte antworten an
"Vcelarska
konference"






Nevíte jestli mohou včely proplodovat zásoby, všiml jsem že začaly
odvýčkovávat zasoby.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12921


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Kamil (212.27.199.39) --- 2. 11. 2005
Re: Dotaz (12916) (12919)

Nevíte jestli mohou včely proplodovat zásoby, všiml jsem že začaly odvýčkovávat zasoby.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12920


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ivan Cerny (e-mailem) --- 2. 11. 2005
Re: Dotaz (12916)

EM> jestli někdo v ČR včelaří ekologicky a produkuje biomed.
Bohužel v ČR to nejde z důvodu kolize dvou zákonů - veterinárního a
toho o ekologickém zemědělství.

Veterinární zákon ukládá každoročně včelstva léčit proti varroáze
chemií, kterou nařídí příslušný veterinář.

Eko-zemědělský zákon (resp. vyhláška 53/2001 k němu) říká, že po
použití alopatických léčiv (= chemie, kteru nařídí veterinář) musí
znovu proběhnout přechodná doba 12 měsíců, než se může med vyhlásit za
biomed.
Právě po roce se ovšem znovu léčí, a tak je to v ČR zabité.

Zdravím Ivan

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12919


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 2. 11. 2005
Re: Respirátor (12914)

Třeba http://obchod.mrp.cz/inzep/ .

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Radim Polášek" <>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, November 02, 2005 10:42 AM
Subject: Re: Respirátor


> Zkus na internetu zadat do vyhledávače prodejce a výrobce ochranných
pomůcek
> nebo bezpečnost práce atd. Taky velc¨í prodejci pracovních oděvů, rukavic
a
> bot prodávají respirátory jako doplňek. Výrobci respirátorů by měli sídlit
v
> ValMezu nebo Vsetíně a Karlových Varech, co si pamatuji z reklamních věcí
> pár let starých. Neměl by být větší problém to sehnat nebo si to dát
poslat,
> je to poměrně běžně dostupná věc. Pokud si z Ostravy, navedu tě rovnou na
> prodejnu ochranných pomůcek.
>
> R. Polášek
>
> ----- Original Message -----
> From: "Josef Blinka" <>
> To: "VKF" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Tuesday, November 01, 2005 11:38 PM
> Subject: Respirátor
>
>
> s chemickou vložkou A1.
> VÚVČ ho doporučuje při aerosolování.
> Jestli někdo víte kde ho sehnat, poraďte prosím.
> Díky Josef
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12918


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 2. 11. 2005
Re: Respirátor (12914)

Zkus na internetu zadat do vyhledávače prodejce a výrobce ochranných pomůcek
nebo bezpečnost práce atd. Taky velc¨í prodejci pracovních oděvů, rukavic a
bot prodávají respirátory jako doplňek. Výrobci respirátorů by měli sídlit v
ValMezu nebo Vsetíně a Karlových Varech, co si pamatuji z reklamních věcí
pár let starých. Neměl by být větší problém to sehnat nebo si to dát poslat,
je to poměrně běžně dostupná věc. Pokud si z Ostravy, navedu tě rovnou na
prodejnu ochranných pomůcek.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Josef Blinka" <>
To: "VKF" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, November 01, 2005 11:38 PM
Subject: Respirátor


s chemickou vložkou A1.
VÚVČ ho doporučuje při aerosolování.
Jestli někdo víte kde ho sehnat, poraďte prosím.
Díky Josef

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12917


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eva Musilova (193.84.33.171) --- 2. 11. 2005
Dotaz

Dobrý den, potřebovala bych pro svůj referát do školy informaci, jestli někdo v ČR včelaří ekologicky a produkuje biomed. Děkuji za odpověď

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12916


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

František Rousek (e-mailem) --- 2. 11. 2005
RE: Fotografie ze zasedani UV CSV (12784) (12831) (12892) (12913)


Neberte si to pxmli osobnl, ale po pxehtenm stanov je kademu hlenu jasne,
e tyto mue zmenit hi doplnit pouze sjezd (nejvym organ HSV). A
nexmkejte, e nevite o sjezdu 2.-4.12.2005. Doplnlnm stanom mue vzejit od
hleny na vyrohnm hlenske schyzi ZO, ktera ma povinnost pxedat toto na
okresnm konferenci OV a formou zapisu se toto dostane na stul pxedsjezdovi
komisi.
A jsme na zahatku mll jsi na vyrohce poadavek na upravu stanov ??? (jsi
hlenem HSV)

Frantiek



Neberte si to pxmli osobnl, ale takhle zdalky od zdola to to vypada jako
plkna kafkarna. Pxmtel (a i xeditel) Kramler tvrdm (v Lys}), e komisi pro
zmlnu stanov nepxily pxed sjezdem adni podnlty. Abych se zeptal, odkud ma
prost} hlen vldlt, e takovato komis existuje, na to u jsem nedostal
mikrofon.


Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12915


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Blinka (e-mailem) --- 1. 11. 2005
Respirátor

s chemickou vložkou A1.
VÚVČ ho doporučuje při aerosolování.
Jestli někdo víte kde ho sehnat, poraďte prosím.
Díky Josef

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12914


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (193.165.217.66) --- 1. 11. 2005
Re: Fotografie ze zasedani UV CSV (12784) (12831) (12892)

"To, že si někteří členové ÚV ČSV nepřejí
zveřejnění svých adres a telefonních čísel je snad pochopitelné, jiná
situace by byla, kdyby tento požadavek byl vznesen před jejich kandidaturou.
Ty jsi tento požadavek vznesl na své okresní konferenci resp. ke svému
zástupci na ní?"

Mně by stačil jmený seznam + ZO + okres, + doručovací adresa na ZO.
Nemusím hned někomu telefonovat, umím i psát.
To, že nebude zveřejněn seznam členů ÚV ani ve Včelařství, mě před pěti lety ani nenapadlo, a tak jsem tento požadavek nevznesl.
A letos jsme se ani nedozvěděl, že bude výroční schůze. Takže pokud tento , dle mě samozřejmý požadavek, někdo jiný nevznesl, tak nebudem znát ÚV ani po letošním sjezdu?

O dalším transportu informací od shora dolů, natož zdola nahoru, ani nemluvím.
Fungující komunikace je znakem fungujících organizací.

Neberte si to příliš osobně, ale takhle zdálky od zdola to to vypadá jako pěkná kafkárna. Přítel (a i ředitel) Kramler tvrdí (v Lysý), že komisi pro změnu stanov nepřišly před sjezdem žádné podněty. Abych se zeptal, odkud má prostý člen vědět, že takováto komis existuje, na to už jsem nedostal mikrofon.


Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12913


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Havlík (195.146.122.170) --- 1. 11. 2005
Re: Mlhav? informace... (12797) (12832) (12845) (12847) (12848) (12850) (12876) (12881) (12890) (12898) (12900) (12905) (12911)

Jo tak nějak bych si myslel, že by to bylo dobré.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12912


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 1. 11. 2005
Re: Mlhav? informace... (12797) (12832) (12845) (12847) (12848) (12850) (12876) (12881) (12890) (12898) (12900) (12905)

Běžná včelstva v nastavcích i zadovácích ve dvou "nastavcích" po 2x8 až 2x11
rámků 39x24. Pouze oddělky a včelstva určená pro spojování v 1 nastavku. Ale
oddělky v jednom nastavku, pokud je v zimě nechci spojovat, po nástupu
nízkých teplot na konci listopadu a v prosinci, pokud jsou středně silné až
silné, podstavuji ještě dalším nastavkem s rámky. Připadá mi, že potom
zimují klidněji. Po proletu a začátku plodování zase odebírám.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "J.Horký" <>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, November 01, 2005 10:37 AM
Subject: Re: Mlhav? informace...


> Pro přítele Havlíka.Pro boha jaká to máš včelstva zimovaná ve 2 a 3
> nástavkách.Máš nízké nástavky? Nemáš nějaké super matky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12911


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Havlík (195.146.122.170) --- 1. 11. 2005
Re: Mlhav? informace... (12797) (12832) (12845) (12847) (12848) (12850) (12876) (12881) (12890) (12898) (12900) (12905)

Neříkej , že zimuješ všechny včelstva jen v jednom nástavku.Oddělek ponechaný v jednom nástavku je touto dobou v bouli vyvěšený pod plásty, takže 2 nástavky u staršího včelstva beru jako normální.Okénkem je vidět kde včelky jsou a kde je volno.U těch s 3 nástavky je ten spodní touto dobou již prázdný, ale v době krmení včely obývaly 4 nástavky a potom jsem již do nich zasahovat nechtěl.Ale já jsem začátečník a rád si nechám poradit.Takže kdo ví ať radí a třeba to i příští rok zkusím.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12910


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 1. 11. 2005
Re: knot a jeho krouceni (12856)

Je to prkotina, ale kdo má blízko k včelímu vosku, můľe mít i blízko ke
svíčkám a jejich výrobě.
Uvnitř plamene na knotu je teplota odpovídající zhruba bodu varu vosku. Knot
je napůl zuhelnatěný, ale pořád saje. Pokud se nekroutí, jak svíčka ubývá,
knot a plamen je stále deląí, aľ nakonec je tak dlouhý a saje tolik vosku,
ľe v plameni dojde k překročení určité hranice, plamen má málo kyslíku a
vosk začíná hořet nedokonalým způsobem, uvolňuje saze, takľe čadí. S
největąí pravděpodobností jeątě dřív neľ začne čadit, uvolňuje do okolí
místo oxidu uhličitého jedovatý oxid uhelnatý. Knot , který se v plameni
kroutí, se vychýlí mimo plamen, dostane se k němu kyslík a shoří. Nemusí být
stoprocentně spalitelný, stačí, kdyľ popel z knotu nedrľí tvar a opadne.
Automaticky je tak udrľován krátký knot, který dává malý, ale svítivý a
úsporný plamen bez sazí. Stačí pro porovnání udělat svíčku a na knot pouľít
třeba tenký konopný provázek, ten se v plameni nekroutí a tudíč čadí
"perfektně"
Dneska je u vąech svíček, od hřbitovních aľ po okrasné na stůl nebo dort
automaticky poľadován "bezobsluľný" provoz, takľe vąechny by měly mít knot,
který se kroutí a nečadí. Připouątím, ľe dříve před elektrickým osvětlením,
pokud se svíčky pouľívaly k osvětlení při domácích pracech atd, byl
přijatelný třeba i ten konopný provázek, který byl kdysi určitě mnohem
dostupnějąí neľ pletený knot., potom člověk, který seděl u stolu a svítil si
svíčkou, měl taky po ruce kratiknot, kterým tak co 20 minut knot v plameni
zkracoval, aby nečadil.
Jinak kroucení knotu v plameni je zbytečné pro knoty v petrolejových a
olejových lampičkách, takľe knot do těchto lamp nemusí být pouľitelný pro
svíčky. Plochý knot pro petrolejovou "vozovou" lampu je uľ zase něco jiného
stejně jako speciální ploché knoty pro kdysi pouľívané beztlaké petrolejové
vařiče.

R. Poláąek

----- Original Message -----
From: "Nezbeda Martin ( alias NezMar )" <>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, November 01, 2005 11:08 AM
Subject: Re: knot a jeho krouceni


> Opravdu si nepamatuju kdo mi to kdy rikal ( a bylo to davno ), ale
> jestli se nepletu tak mi to bylo vysvetleno jinak:
> Knot musi byt z materialu, ktery je 100% spalitelny - tj. je snad i necim
> proto napusten.Vubec se nemusi kroutit pouze se prirozene zakracuje
> ( odhori ). Tj. do urcite vysky nasava a odparuje vosk a tyto plyny hori
a
> nad touto vyskou je teplota takova,ze knot bez vosku zhori bez vzniku
> popela.
> Vubec se proto nemusi kroutit a svijet :-) Pripadne mi to i logictejsi a
> navic
> je to na dobrych svickach i patrne.
>
> Proto bych z toho nedelal vedu ! Celkem me prekvapuje jak to zkoumate
>
>
>
> ----- Original Message -----
> From: "josef sroll" <>
> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Tuesday, November 01, 2005 8:59 AM
> Subject: Re: knot a jeho krouceni
>
>
> > Můľe to někdo upřesnit?
> > Pepa
> >
> > ----- Original Message -----
> > From: "Olda Vancata" <>
> > To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
> > Sent: Tuesday, November 01, 2005 8:32 AM
> > Subject: Re: knot a jeho krouceni
> >
> >
> >> > Šňůry, které se často jako svíčkové knoty prodávají, nemají tu
> >> > důležitou vlastnost, že se kroutí, protože jsou vyrobeny z 8 (jako
> >> > pomlázka), z 12 nebo dokonce více pramenů. V tom je ten problém, že
se
> >> > neohýbají.
> >>
> >> vono je taky dulezity, jestli se knot da do svicky po smeru pleteni a
> >> nabo "vzhuru nohama" ! Pojud si vzpominam, tak to ma bejt "vzhuru
> >> nohama"
> >>
> >> \vov

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12909


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

pan Josef Jiří Menšík (e-mailem) --- 1. 11. 2005
Re: Mlhav? informace... (12797) (12832) (12845) (12847) (12848) (12850) (12876) (12881) (12890) (12898) (12900) (12905)

někdo tak tskladuje souše včelstvo sedí nahořea ve spod jsou souše

----- Original Message -----
From: "J.Hork?" <hitzer.db/=/worldonline.cz>
To: "V?ela?sk? mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, November 01, 2005 10:37 AM
Subject: Re: Mlhav? informace...


> Pro přítele Havlíka.Pro boha jaká to máš včelstva zimovaná ve 2 a 3
> nástavkách.Máš nízké nástavky? Nemáš nějaké super matky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12908


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Olda Vancata (e-mailem) --- 1. 11. 2005
Re: knot a jeho krouceni (12856) (12902)

> M e to n kdo up esnit?

knot je pletenej \/, ve svice ma bejt /\ smerovanej

\vov


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12907


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Nezbeda Martin ( alias NezMar ) (e-mailem) --- 1. 11. 2005
Re: knot a jeho krouceni (12856)

Opravdu si nepamatuju kdo mi to kdy rikal ( a bylo to davno ), ale
jestli se nepletu tak mi to bylo vysvetleno jinak:
Knot musi byt z materialu, ktery je 100% spalitelny - tj. je snad i necim
proto napusten.Vubec se nemusi kroutit pouze se prirozene zakracuje
( odhori ). Tj. do urcite vysky nasava a odparuje vosk a tyto plyny hori a
nad touto vyskou je teplota takova,ze knot bez vosku zhori bez vzniku
popela.
Vubec se proto nemusi kroutit a svijet :-) Pripadne mi to i logictejsi a
navic
je to na dobrych svickach i patrne.

Proto bych z toho nedelal vedu ! Celkem me prekvapuje jak to zkoumate



----- Original Message -----
From: "josef sroll" <josef.sroll/=/post.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, November 01, 2005 8:59 AM
Subject: Re: knot a jeho krouceni


> Můľe to někdo upřesnit?
> Pepa
>
> ----- Original Message -----
> From: "Olda Vancata" <olda.vancata/=/quicknet.se>
> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Tuesday, November 01, 2005 8:32 AM
> Subject: Re: knot a jeho krouceni
>
>
>> > Šňůry, které se často jako svíčkové knoty prodávají, nemají tu
>> > důležitou vlastnost, že se kroutí, protože jsou vyrobeny z 8 (jako
>> > pomlázka), z 12 nebo dokonce více pramenů. V tom je ten problém, že se
>> > neohýbají.
>>
>> vono je taky dulezity, jestli se knot da do svicky po smeru pleteni a
>> nabo "vzhuru nohama" ! Pojud si vzpominam, tak to ma bejt "vzhuru
>> nohama"
>>
>> \vov
>>
>>
>>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12906


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J.Horký (212.158.145.2) --- 1. 11. 2005
Re: Mlhav? informace... (12797) (12832) (12845) (12847) (12848) (12850) (12876) (12881) (12890) (12898) (12900)

Pro přítele Havlíka.Pro boha jaká to máš včelstva zimovaná ve 2 a 3 nástavkách.Máš nízké nástavky? Nemáš nějaké super matky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12905


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Lukáš (83.69.58.195) --- 1. 11. 2005
Re: Začátek včelaření (12860)

To /=/ znamená zavináč, nějak se to pochroumalo...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12904


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(83.69.58.195) --- 1. 11. 2005
Re: Začátek včelaření (12860)

Zdravím!
Stejný problém jsem řešil před pár měsíci i já. Včely mám od června a zatím mi dělají jenom radost. Těch rad do začátku je strašlivě moc, já začímal knížkou Včelařství od V.Veselého a starším ročníkem časopisu včelařství. Nejhorší bylo naučit se ty "cizí slovíčka" jak já říkám, jako jsou hrboplod, strdí, divočina, panenskej plást, trubčina, dělničina... Jak tohleto člověk pochopí (a jde to ztuha a pomalu, ale jde to), pak pochopí i jednotlivé postupy se včelami. Taky jsem objel několik včelařů, kde jsem získával informace, ale co včelař, to názor, nejlepší je mít tolik informací, že si v nich můžu vybrat. Do začátků jsem hlavně potřeboval obrázky VŠEHO,v tom mi fakt pomohla včelařská encyklopedie na CD J.Jindry http://sweb.cz/jjvcela ,na kterou fakt nedám dopustit, stoprocentně jí doporučuju k objednání. Jak říkám, rad do začátků jsou milióny. Ještě co se týče vstupních nákladů, tak se vším všudy (předtím jsem neměl vůbec nic) mi pořízení pěti včelstev a veškerého instrumentária (něco bylo z druhé ruky samozřejmě) vyšlo na deset tisíc. Jinak já jsem z Horní Krupky u Teplic a tam mám i včely (685 m n.m.). Jakékoliv další informace s chutí dál poskytnu! :-)
Lukáš
lukas.trnecka/=/szsvzs.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12903


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

josef sroll (e-mailem) --- 1. 11. 2005
Re: knot a jeho krouceni (12856)

Můľe to někdo upřesnit?
Pepa

----- Original Message -----
From: "Olda Vancata" <olda.vancata/=/quicknet.se>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, November 01, 2005 8:32 AM
Subject: Re: knot a jeho krouceni


> > Šňůry, které se často jako svíčkové knoty prodávají, nemají tu
> > důležitou vlastnost, že se kroutí, protože jsou vyrobeny z 8 (jako
> > pomlázka), z 12 nebo dokonce více pramenů. V tom je ten problém, že se
> > neohýbají.
>
> vono je taky dulezity, jestli se knot da do svicky po smeru pleteni a
> nabo "vzhuru nohama" ! Pojud si vzpominam, tak to ma bejt "vzhuru
> nohama"
>
> \vov
>
>
>


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12902


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Olda Vancata (e-mailem) --- 1. 11. 2005
Re: knot a jeho krouceni (12856) (12899)

> Šňůry, které se často jako svíčkové knoty prodávají, nemají tu
> důležitou vlastnost, že se kroutí, protože jsou vyrobeny z 8 (jako
> pomlázka), z 12 nebo dokonce více pramenů. V tom je ten problém, že se
> neohýbají.

vono je taky dulezity, jestli se knot da do svicky po smeru pleteni a
nabo "vzhuru nohama" ! Pojud si vzpominam, tak to ma bejt "vzhuru
nohama"

\vov


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12901


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Havlík (195.146.122.170) --- 1. 11. 2005
Re: Mlhav? informace... (12797) (12832) (12845) (12847) (12848) (12850) (12876) (12881) (12890) (12898)

No spíše nad objemem který musí dým vyplnit a jehož hustota a tím i dávka účinného léčiva se samozřejmě sníží.O Gabonu nic nevím-nikdy jsem ho nepoužíval.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12900


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Lukáš Matela (147.230.158.192) --- 31. 10. 2005
Re: knot a jeho krouceni (12856)

> Pamatuji si, že knoty kdysi kupované v tabáku byly
> upletené asymetricky, měly na jedné straně něco jako šev.

Knoty, které jsou použity ve svíčkách jsou vyrobeny ze tří pramenů na tzv. copánkovém stroji. Možná se pak výsedná struktura může vzbuzovat dojem, že se jedná o šev. Jak vypadá takový copánek můžete shlédnout zde:
http://www.vemat.cz/technol/3_1.gif
Jde vlastně o stejnou strukturu, jako u copánků ve vlasech.

Šňůry, které se často jako svíčkové knoty prodávají, nemají tu důležitou vlastnost, že se kroutí, protože jsou vyrobeny z 8 (jako pomlázka), z 12 nebo dokonce více pramenů. V tom je ten problém, že se neohýbají.

> Taky si pamatuji ze staré literatury na to napouštění
> knotu, mělo to být něco, co přežilo teplotu v knotu a na
> konci knotu se stavilo do kuličky, která knot vychylovala.
> Nějaké anorganická sůl.

Tuším že se jendá o borax (tetraboritan sodný)

> Třeba by ten šev na knotu šel udělat, bílá bavlněná niť do
> co nejmenší jehly, jemné ruce a dobré oči a našít na knot.

Vzhledem k tomu, že "ohýbací" knot lze vyrobit přímo bez jakýchkoli dalších operací, tak bych spíše doporučil kupovat vhodný výrobek.

PS: Pokud zadáte v googlu některou z kombinací klíčových slov "candle borax wicks", dostanete spoustu odkazů, například tento:
http://www.endtimesreport.com/making_candles.html
Je zde použito zařízení nápadně podobné slunečnímu tavidlu. :-)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12899


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 31. 10. 2005
Re: Mlhav? informace... (12797) (12832) (12845) (12847) (12848) (12850) (12876) (12881) (12890)

Od: Havlik :
> To ale se pak nejedná o žádné dávkování.Mám včelstva zimovaná v 1,2i 3
> nástavcích.
..........

Myslis jako ze v jednom nastavku mas 1 kg, ve dvou 2 kg, a ve trech mas 3 kg vcel? :-))
Zamysli se nad silou zazimovani, datem aplikace a tim padem si to neplet s indikaci Gabonu.


_gp_

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12898


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 31. 10. 2005
Antwort: Začátek včelaření


zacianl som s knihou "Abeceda vcelara" od P. Silny . Hoci to bolo pred
sestnastimi rokmi, mozem vrele doporucit.
Pre hobby vcelara je tam naozaj vsetko.

Matej




"Toepfer"
<zamek.zhor/=/s An: Vèelaøský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
eznam.cz> Kopie:
Thema: Zaèátek vèelaøení
10/29/2005
01:37 PM
Bitte
antworten an
"Vcelarska
konference"






Spíše než příspěvek mám dotaz. Zaujalo mne včelaření a rád bych se tomu v
budoucnu zkusil věnovat. Myslím však, že nemám dostatek vědomostí, občas
navštěvuji včelaře, ale jsou skoupí na rady začátečníkovi. Co vše musím
znát a kde se to mohu dostudovat jako přípravu pro budoucí chov včel? Může
mi někdo poradit, dát tip na vhodnou literaturu a pod.? Tomáš


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12897


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miroslav Sedláček (e-mailem) --- 31. 10. 2005
Re: Fotografie ze zasedani UV CSV (12888)

ten šrol rozdal asi dva kusy známým. Jinak nevím a ani nevím, že by nějaký
letos vyšel. Už loni nevyšel.

Mirek

PS. ve čtvrtek budu mít nádobu a v pátek ti ji posíláme, takže v pondělí ji
máš.

Mirek

----- Original Message -----
From: "Josef Přepechal" <prepechal.j/=/centrum.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, October 31, 2005 1:10 PM
Subject: Re: Fotografie ze zasedani UV CSV


> Zdravím,
> kdepak se nechá sehnat ten včelařský kalendář a za kolik??
>
> Díky Pepa
>
> ______________________________________________________________
>> Od: e-mail/=/nezadan
>> Komu: vcely/=/v.or.cz
>> CC:
>> Datum: 27.10.2005 11:36
>> Předmět: Re: Fotografie ze zasedani UV CSV
>>
>> Na
>> http://www.sroll.net/vcely/uvcsv22_10/index.php
>> je galerie fotografií z právě proběhlého zasedání ÚV ČSV.
>> K obrázkům je možno připisovat komentáře, vulgarizmy budou
>> mazány.
>>
>> Pepa
>>
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12896


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Havlík (195.146.122.170) --- 31. 10. 2005
Re: Mlhav? informace... (12797) (12832) (12845) (12847) (12848) (12851) (12858) (12894)

Je to zajímavé ale dnes chodí do konference reakce na příspěvky, které budou teprve vzneseny.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12895


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

pan Josef Menšík (e-mailem) --- 31. 10. 2005
Re: Mlhav? informace... (12797) (12832) (12845) (12847) (12848) (12851) (12858)

Tobě také codí doktor do domu sypat při nemoci prášky do huby asi ne.
teď na podzim těžko k loupežím dojde, tím i k přenosu chorob a škůdců
brání tomu chladné počasí a vzdálenost mezi jednotlivými včelnicemi .včely
vyletují již ven na krátké vzdálenosti ale je důležité léčení naranu provést
na dané včelnici. Problémy s nemocemi ksou jinde než ve špatném léčení
sami jsme nahradily přirozený výběr svým šlechtěním a tak jsme přišli o
rozmanitost linií
u které právě se jejich křížením projevoval heterózní efekt v odolnosti
obreáceně řečeno čím čistší covy tím je větší náchylnost k chorobám.
----- Original Message -----
From: "Radim Pol??ek" <polasek/=/e-dnes.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, October 29, 2005 12:44 PM
Subject: Re: Mlhav? informace...


> Už vidím, jak se domlouvá 10 včelařů, z toho 5 sedmdesátiletých důchodců,
že
> si konečně všichni obstarali léčivo a že si všichni přeléčí svoje včelstva
> zrovna tuto sobotu. A pokud se dohodnou, už vidím, že skutečně všichni, co
> se dohodnou, to udělají. A už vidím, jak včelař, který má čtvery
včelstva,
> vyhazuje nespotřebovanou otevřenou lahvičku léčiva po roce do odpadu, když
z
> ní skoro nic neubylo.
>
> R. Polášek
>
>
> ----- Original Message -----
> From: "Gustimilián Pazderka" <>
> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Saturday, October 29, 2005 1:29 AM
> Subject: Re: Mlhav? informace...
>
>
> Od: Radim Polášek:
>
> ...
> > ... Pokud bude léčení záviset jen na chovateli, tudíž bude léčivo
> > dostupné všem, není záruka, že léčení proběhne najednou, není ani
záruka,
> že
> > někteří majitelé budou vůbec léčit. Proto nesmí léčení provádět sami
> > majitelé, ale vždy někdo zvenku. Když to nebude ten důvěrník, když se na
> to
> > vykašle, musí to udělat nějaký profesionál a včelaři budou platit
> skutečné
> > náklady.
> .........
>
> Jestli toto chapu dobre, tak organizace jako obrazne ma funkci jako doktor
> predepisujici (zproztredkujic) lek a duvernik je zdravotni sestrou, ktera
> picha injekce? :-)
>
> Rekl bych k tomuto jedno. Problemy na ZO-cich jsou: "navsteva" clenu na
> schuzich (tak min. - 30% stale nepritomno), disciplina a odneseni si
> nejakych "Dojmu a poznatku" z ni (viz.Vcelarstvi 11/2005 a Dublin) nebo
> jinak, zeptejte se nekoho, co bylo na schuzi a kdyz rekne ze nic, tak se
> ptam ja proc tam tedy chodi a je clenem? Dale k leceni. To ze neni
stezejni
> lecit v ramci ZO je logicke, protoze existuji preci hranice ZO a ty jsou
> dost siroke pro neucinnost podle tebe Radime, ucinneho reseni s lecenim v
> jednom case.(viz. z historie - rychlost rozsireni roztoce) Resenim je
lecit,
> lecit, lecit a mit zazite celorocni postupy proti varoaze jako hospodar a
ne
> jako hnup, ktery bude cekat, az nekdo leceni zanej udela. A jako posledni
> co k tomuto dodat:
>
> > Proto nesmí léčení provádět sami
> > majitelé, ale vždy někdo zvenku.
>
> Je podle me blbost nejvetsiho kalibru, protoze samotna veterinarni sprava
> mnohdy zpetne cerpa informace od vcelare,(rozbory meli) jak se co
osvedcuje
> a je dobre a co zvolit pro dany rok jako postup a leciva.(spolu s
> doporucenim VU) A zkus si tipnout, jak prukazne je to a to jako vysledek
a
> nebo doopravdy dane postupy v potirani roztoce. A nakonec vcelare, ktery
si
> vzdy to upravi po svem at se leci nebo neleci v jeden cas a treba i jako
> komis.
>
> A jako uplne finale? :-) Kdo ma problemy vyzimovat po zdravotni strance
> vcelstva v dnesni dobe do asi 10 - 15 % ztrat, dela neco blbe. Jsem
svedkem
> kazdorocne teatru v sezone, kdy si "vcelari rojochytari" dorovnavaji sve
> ztraty chytanim a sbiranim cizich roju. Me nejde ani oto, ze se nekdo honi
a
> leze pro roj, ale ze to dela kazdorocne a zrejme z duvodu sveho
vcelarskeho
> umu s vysledkem jarnich ztrat.
>
>
> _gp_
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12894


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

pan Josef Mensík (e-mailem) --- 31. 10. 2005
Re: knot a jeho krouceni

aby se knot nekroutil a svícka necadila pouzíval se pokud vim kratiknot

pepan

----- Original Message -----
From: "Martin Olsak" <martin/=/olsak.net>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, October 29, 2005 12:27 AM
Subject: knot a jeho krouceni


> Pratele,
> clovek se snazi prijit na kloub ruznym vecem a rada zkusenejsich je cenna.
> Kloub, kteremu se snazim prijit na, se jmenuje knot svicky.
>
> Mam knot na svicky ze vcelarske prodejny, vyrobce ten a ten (Dol s.r.o.)
> a tento se pri horeni nekrouti. Diky tomu velmi cadi. Dobry knot se ma pri
> horeni kroutit,
> ze aby svicka jako takova necadila. Pozorovani je jasne, nazory na priciny
> se ruzni.
>
> Dle meho ma mit spravny knot jedno vlakno 'vice' utazene, a diky tomu se
> kroutit.
> Dle nazoru meho tchana ma byt spravny knot napusten 'necim', a diky tomu
se
> kroutit.
>
> Muze nekdo na tuhle nazorovou ruznici fundovane komentovat?
>
> Dik a preju pekny den,
>
> Martin Olsak
>
>
> --
> No virus found in this outgoing message.
> Checked by AVG Free Edition.
> Version: 7.1.362 / Virus Database: 267.12.5/150 - Release Date: 27.10.2005
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12893


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

josef sroll (e-mailem) --- 31. 10. 2005
Re: Fotografie ze zasedani UV CSV (12784) (12831)

Jako Pan Autor zveřejněných fotografií Ti nejprve doporučuji zklidnit
hormony. Členství v ÚV ČSV není tajné, pokud by jsi se trochu zajímal o
práci Svazu, věděl by jsi, že kandidáty volí okresní konference složená z
delegátů ze základních organizací.
Okolnosti volby nového předsedy proběhly v časopise Včelařství, kde byl nový
předseda (člen ÚV ČSV) mimo jiné představen. Volba předsedy náleží výhradně
ÚV ČSV, který jej volí ze svých členů - stačí si přečíst stanovy. Tvůj tip
na předsedu může být zajímavý a můžeš jej v této konferenci řádně rozvést,
objevilo se tu již ledasco. To, že si někteří členové ÚV ČSV nepřejí
zveřejnění svých adres a telefonních čísel je snad pochopitelné, jiná
situace by byla, kdyby tento požadavek byl vznesen před jejich kandidaturou.
Ty jsi tento požadavek vznesl na své okresní konferenci resp. ke svému
zástupci na ní?

Šroll
Pan Autor těch fotografií


----- Original Message -----
From: "Karel" <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, October 27, 2005 10:36 AM
Subject: Re: Fotografie ze zasedani UV CSV


> Na
> http://www.sroll.net/vcely/uvcsv22_10/index.php
> je galerie fotografií z právě proběhlého zasedání ÚV ČSV.
> K obrázkům je možno připisovat komentáře, vulgarizmy budou
> mazány.
>
> Pepa
>
>
> Doufám že ÚV tuto dekonspiraci řádně potrestá. Tkhle vyzradit kdo je v ÚV.
>
> A nebo nám autor odpoví, proč nesouhlasil ÚV se zveřejnením svého seznamu
> ve Včelařství???!!!! Věstníku jen pro členy.
> Mám správně napsat jen pro pouhé členy?
>
>
>
> Případně, nám pan autor může k fotkám dodat něco ze zákulisí ÚV. Kdo dělá
> zápis, proč je tajný.
> Jak došli k novému předsedovi, kdo ho navrhl, proč ho zvolili?
> Nějak jsem jeho existenci nezaznamenal před zvolením.
> Byl vůbec členem ÚV? Co významného dosud udělal, že jej to kvalifikovalo k
> takovéto funkci.
> Pokud by se mně někdo zeptal na můj tip, kdo bude dělat předsedu, určitě
> bych naivně vyjmenoval mnoho těch, o jejichž práci bylo slyšet? To ale si
> není ta pravá kvalifikace, že?
>


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12892


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim PolĂĄĹĄek (e-mailem) --- 31. 10. 2005
Re: Antwort: Zaèåtek vèelaøení

Já jsem pročetl zpětně ročníky Včelařství do roku cca 1960.( někdy v roce
78 - 85) A několik knih o včelaření, nejstarší někdy z 50 let. Bylo tam
krásně vidět vývoj názorů na včelaření.
Dneska je toho navíc hodně na internetu., od žívých diskuzí po různé
včelařské weby. Ti n-vcelari.cz jsou velice kvalitní, obsažní a články s
návody k ošetřování tam jsou dost kompletní.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: <>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, October 30, 2005 6:59 PM
Subject: Antwort: Zaèátek vèelaøení


>
> zacianl som s knihou "Abeceda vcelara" od P. Silny . Hoci to bolo pred
> sestnastimi rokmi, mozem vrele doporucit.
> Pre hobby vcelara je tam naozaj vsetko.
>
> Matej


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12891


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Havlík (195.146.122.170) --- 31. 10. 2005
Re: Mlhav? informace... (12797) (12832) (12845) (12847) (12848) (12850) (12876) (12881)

To ale se pak nejedná o žádné dávkování.Mám včelstva zimovaná v 1,2i 3 nástavcích.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12890


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 31. 10. 2005
Re: Mlhav? informace... (12884)

Od: Vladimír Navrkal:
...
> oddělky jejich výmluvy jak jim to zlikvidovali vosy či myši jsem jim zbaštil
> dvakrát letos jsem jim řekl, že jim nic nedám, že mám včelky rád tak byli v...
.....

Tak oddelky nedelam pro druhe nezname, co vcelarim. Mam vcely take rad. Vite jak jsem zacinal? S prosikem jsem od jednoho jara do podleti objizdel kvuli 10 oddelkum cely okres a co jsem zjistil mi bylo jasne az pozdeji, protoze naoko "vcelari" ne vcelarici, ale dlouholeti vcelari, kdyz slyseli o deseti :-o oddelcich a i pravidelne inzerujici v toho casu dokonce jeden pripad ve Vcelarstvi jako "prodej oddelku", tak ze je uz maj prodany a zadany, a ze bylo spatne vyzimovani, aze si mam neco nachytat, aze mam dojit po akatu a po akatu ze uz nema , aze, aze, aze.

Az se podarilo, piste si, ze jsem je hyckal pri zazimovani jak mimina a nanejvys kdyz jsem si je i castecne odpracoval.

Dosel jsem nato casem a to, ze proste jsou problemy vyzimovat. A vite co? Pro klid jsem mezi gardu vyhlasil, ze oddelky neprodavam. A to je mou zasadou. Vcely jsem ve dvou pripadech podaroval a vymenil a to z duvodu katastrofy.



_gp_

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12889


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Přepechal (e-mailem) --- 31. 10. 2005
Re: Fotografie ze zasedani UV CSV

Zdravím,
kdepak se nechá sehnat ten včelařský kalendář a za kolik??

Díky Pepa

______________________________________________________________
> Od: e-mail/=/nezadan
> Komu: vcely/=/v.or.cz
> CC:
> Datum: 27.10.2005 11:36
> Předmět: Re: Fotografie ze zasedani UV CSV
>
> Na
> http://www.sroll.net/vcely/uvcsv22_10/index.php
> je galerie fotografií z právě proběhlého zasedání ÚV ČSV.
> K obrázkům je možno připisovat komentáře, vulgarizmy budou
> mazány.
>
> Pepa
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12888


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polásek (e-mailem) --- 31. 10. 2005
Re: knot a jeho krouceni

Kratiknot byly kleste nebo nuzky urcené na ustríhnutí cásti knotu, kdyz byl
prílis dlouhý a cadil nebo kdyz bylo potreba zmensit plamen.

R. Polásek

----- Original Message -----
From: "pan Josef Mensík" <>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, October 29, 2005 11:03 AM
Subject: Re: knot a jeho krouceni


> aby se knot nekroutil a svícka necadila pouzíval se pokud vim kratiknot
>
> pepan
>
> ----- Original Message -----
> From: "Martin Olsak" <martin/=/olsak.net>
> To: <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Saturday, October 29, 2005 12:27 AM
> Subject: knot a jeho krouceni
>
>
> > Pratele,
> > clovek se snazi prijit na kloub ruznym vecem a rada zkusenejsich je
cenna.
> > Kloub, kteremu se snazim prijit na, se jmenuje knot svicky.
> >
> > Mam knot na svicky ze vcelarske prodejny, vyrobce ten a ten (Dol s.r.o.)
> > a tento se pri horeni nekrouti. Diky tomu velmi cadi. Dobry knot se ma
pri
> > horeni kroutit,
> > ze aby svicka jako takova necadila. Pozorovani je jasne, nazory na
priciny
> > se ruzni.
> >
> > Dle meho ma mit spravny knot jedno vlakno 'vice' utazene, a diky tomu se
> > kroutit.
> > Dle nazoru meho tchana ma byt spravny knot napusten 'necim', a diky tomu
> se
> > kroutit.
> >
> > Muze nekdo na tuhle nazorovou ruznici fundovane komentovat?
> >
> > Dik a preju pekny den,
> >
> > Martin Olsak
> >
> >
> > --
> > No virus found in this outgoing message.
> > Checked by AVG Free Edition.
> > Version: 7.1.362 / Virus Database: 267.12.5/150 - Release Date:
27.10.2005
> >
> >
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12887


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 31. 10. 2005
Re: Mlhav? informace... (12797) (12832) (12845) (12847) (12848) (12851) (12858)

S tím křížením máš pravdu, kdekdo si dneska přečte jak dělat matky, vybere
jedno včelstvo, nafláká z něho matky, ideálně najednou, takže vedle
společného původu jsou jsou oplodňovány trubci bratry a podobného původu a
vymění je ve všech včelstvech na stanovišti. A dělá to třeba x roků po sobě,
takže veškeré odlišné linie jsou vniveč. V tom směru, co se týká genetiky,
je to určitý krok nazpět oproti tehdejšímu šlechtění a spoléhání na tichou
výměnu v zadovácích. Málokdy se v současných článcích o výchově matek mluví
o nutnosti zachovávat více genetických linií na jednom stanovišti. Ono je to
taky podstatně pracnější.

Co se týká léčení včelstev, snad bude nejlepší nechat oněch slovních tanečků
a rovnou říct, že si myslíš, že nejlepší systém bude, když se léčení nechá
na včelařích, léky budou volně v prodeji a nějaká kontrola, že včelař vůbec
teď na podzim provedl léčení a jak nebo naopak že neprovádí léčení během
léta a tudíž nezanáší rezidua do medu je úplně zbytečná. A motat do toho
vedení svazu , které je jaké je, je nesmysl, mezi vedením svazu a posledními
důvěrníky, kteří to léčení provádějí, je obrovská nedohledná vzdálenost.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "pan Josef Menšík" <>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, October 30, 2005 9:16 AM
Subject: Re: Mlhav? informace...


> Tobě také codí doktor do domu sypat při nemoci prášky do huby asi ne.
> teď na podzim těžko k loupežím dojde, tím i k přenosu chorob a škůdců
> brání tomu chladné počasí a vzdálenost mezi jednotlivými včelnicemi .včely
> vyletují již ven na krátké vzdálenosti ale je důležité léčení naranu
provést
> na dané včelnici. Problémy s nemocemi ksou jinde než ve špatném léčení
> sami jsme nahradily přirozený výběr svým šlechtěním a tak jsme přišli o
> rozmanitost linií
> u které právě se jejich křížením projevoval heterózní efekt v odolnosti
> obreáceně řečeno čím čistší covy tím je větší náchylnost k chorobám.
> ----- Original Message -----
> From: "Radim Pol??ek" <>
> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Saturday, October 29, 2005 12:44 PM
> Subject: Re: Mlhav? informace...
>
>
> > Už vidím, jak se domlouvá 10 včelařů, z toho 5 sedmdesátiletých
důchodců,
> že
> > si konečně všichni obstarali léčivo a že si všichni přeléčí svoje
včelstva
> > zrovna tuto sobotu. A pokud se dohodnou, už vidím, že skutečně všichni,
co
> > se dohodnou, to udělají. A už vidím, jak včelař, který má čtvery
> včelstva,
> > vyhazuje nespotřebovanou otevřenou lahvičku léčiva po roce do odpadu,
když
> z
> > ní skoro nic neubylo.
> >
> > R. Polášek
> >
> >
> > ----- Original Message -----
> > From: "Gustimilián Pazderka" <>
> > To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
> > Sent: Saturday, October 29, 2005 1:29 AM
> > Subject: Re: Mlhav? informace...
> >
> >
> > Od: Radim Polášek:
> >
> > ...
> > > ... Pokud bude léčení záviset jen na chovateli, tudíž bude léčivo
> > > dostupné všem, není záruka, že léčení proběhne najednou, není ani
> záruka,
> > že
> > > někteří majitelé budou vůbec léčit. Proto nesmí léčení provádět sami
> > > majitelé, ale vždy někdo zvenku. Když to nebude ten důvěrník, když se
na
> > to
> > > vykašle, musí to udělat nějaký profesionál a včelaři budou platit
> > skutečné
> > > náklady.
> > .........
> >
> > Jestli toto chapu dobre, tak organizace jako obrazne ma funkci jako
doktor
> > predepisujici (zproztredkujic) lek a duvernik je zdravotni sestrou,
ktera
> > picha injekce? :-)
> >
> > Rekl bych k tomuto jedno. Problemy na ZO-cich jsou: "navsteva" clenu na
> > schuzich (tak min. - 30% stale nepritomno), disciplina a odneseni si
> > nejakych "Dojmu a poznatku" z ni (viz.Vcelarstvi 11/2005 a Dublin) nebo
> > jinak, zeptejte se nekoho, co bylo na schuzi a kdyz rekne ze nic, tak
se
> > ptam ja proc tam tedy chodi a je clenem? Dale k leceni. To ze neni
> stezejni
> > lecit v ramci ZO je logicke, protoze existuji preci hranice ZO a ty jsou
> > dost siroke pro neucinnost podle tebe Radime, ucinneho reseni s lecenim
v
> > jednom case.(viz. z historie - rychlost rozsireni roztoce) Resenim je
> lecit,
> > lecit, lecit a mit zazite celorocni postupy proti varoaze jako hospodar
a
> ne
> > jako hnup, ktery bude cekat, az nekdo leceni zanej udela. A jako
posledni
> > co k tomuto dodat:
> >
> > > Proto nesmí léčení provádět sami
> > > majitelé, ale vždy někdo zvenku.
> >
> > Je podle me blbost nejvetsiho kalibru, protoze samotna veterinarni
sprava
> > mnohdy zpetne cerpa informace od vcelare,(rozbory meli) jak se co
> osvedcuje
> > a je dobre a co zvolit pro dany rok jako postup a leciva.(spolu s
> > doporucenim VU) A zkus si tipnout, jak prukazne je to a to jako
vysledek
> a
> > nebo doopravdy dane postupy v potirani roztoce. A nakonec vcelare, ktery
> si
> > vzdy to upravi po svem at se leci nebo neleci v jeden cas a treba i jako
> > komis.
> >
> > A jako uplne finale? :-) Kdo ma problemy vyzimovat po zdravotni strance
> > vcelstva v dnesni dobe do asi 10 - 15 % ztrat, dela neco blbe. Jsem
> svedkem
> > kazdorocne teatru v sezone, kdy si "vcelari rojochytari" dorovnavaji sve
> > ztraty chytanim a sbiranim cizich roju. Me nejde ani oto, ze se nekdo
honi
> a
> > leze pro roj, ale ze to dela kazdorocne a zrejme z duvodu sveho
> vcelarskeho
> > umu s vysledkem jarnich ztrat.
> >
> >
> > _gp_
> >
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12886


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 31. 10. 2005
zahušťovač medu

Na stránkách J. Jindry přibyl od mé poslední návštěvy zahušťovač medu. Musím říct, že vypadá velice podobně, jak jsem si představoval já, že by takové zařízení mohlo vypadat. Ovšem já jsem ho nevyrobil, jako víc takových věcí, taky ho nepotřebuji.
Mohla by to být dost konkurenční výhoda pro větší včelaře mít možnost takhle odstraňovat vodu z medu.

R. Polášek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12885


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vladimír Navrkal (e-mailem) --- 31. 10. 2005
Re: Mlhav? informace...

Stím léčením máš pravdu u nás se to tak praktikuje již několik let a příroda si poradí sama nebo lépe řečeno kdo léčí včelaří kdo neléčí nebo se snaží to nějak oblafnout tak začíná každé jaro znova. Místo měli mají připraveno již od léta vysušená víčka, která pak nasypou do krabičky a myslí si jak na to vyzráli na jaře jsou bez včel je to tak každý rok pak přijdou jestli bych jim neudělal oddělky jejich výmluvy jak jim to zlikvidovali vosy či myši jsem jim zbaštil dvakrát letos jsem jim řekl, že jim nic nedám, že mám včelky rád tak byli v sousední ZO. Vláďa
> ------------ Puvodni zprava ------------
> Od: Radim Pol??ek <polasek/=/e-dnes.cz>
> Predmet: Re: Mlhav? informace...
> Datum: 30.10.2005 11:53:44
> ----------------------------------------
> Co se týká léčení včelstev, snad bude nejlepší nechat oněch slovních tanečků
> a rovnou říct, že si myslíš, že nejlepší systém bude, když se léčení nechá
> na včelařích, léky budou volně v prodeji a nějaká kontrola, že včelař vůbec
> teď na podzim provedl léčení a jak nebo naopak že neprovádí léčení během
> léta a tudíž nezanáší rezidua do medu je úplně zbytečná. A motat do toho
> vedení svazu , které je jaké je, je nesmysl, mezi vedením svazu a posledními
> důvěrníky, kteří to léčení provádějí, je obrovská nedohledná vzdálenost.
>
> R. Polášek
>
> ----- Original Message -----
> From: "pan Josef Menšík" <>
> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Sunday, October 30, 2005 9:16 AM
> Subject: Re: Mlhav? informace...
>
>
> > Tobě také codí doktor do domu sypat při nemoci prášky do huby asi ne.
> > teď na podzim těžko k loupežím dojde, tím i k přenosu chorob a škůdců
> > brání tomu chladné počasí a vzdálenost mezi jednotlivými včelnicemi .včely
> > vyletují již ven na krátké vzdálenosti ale je důležité léčení naranu
> provést
> > na dané včelnici. Problémy s nemocemi ksou jinde než ve špatném léčení
> > sami jsme nahradily přirozený výběr svým šlechtěním a tak jsme přišli o
> > rozmanitost linií
> > u které právě se jejich křížením projevoval heterózní efekt v odolnosti
> > obreáceně řečeno čím čistší covy tím je větší náchylnost k chorobám.
> > ----- Original Message -----
> > From: "Radim Pol??ek" <>
> > To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
> > Sent: Saturday, October 29, 2005 12:44 PM
> > Subject: Re: Mlhav? informace...
> >
> >
> > > Už vidím, jak se domlouvá 10 včelařů, z toho 5 sedmdesátiletých
> důchodců,
> > že
> > > si konečně všichni obstarali léčivo a že si všichni přeléčí svoje
> včelstva
> > > zrovna tuto sobotu. A pokud se dohodnou, už vidím, že skutečně všichni,
> co
> > > se dohodnou, to udělají. A už vidím, jak včelař, který má čtvery
> > včelstva,
> > > vyhazuje nespotřebovanou otevřenou lahvičku léčiva po roce do odpadu,
> když
> > z
> > > ní skoro nic neubylo.
> > >
> > > R. Polášek
> > >
> > >
> > > ----- Original Message -----
> > > From: "Gustimilián Pazderka" <>
> > > To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
> > > Sent: Saturday, October 29, 2005 1:29 AM
> > > Subject: Re: Mlhav? informace...
> > >
> > >
> > > Od: Radim Polášek:
> > >
> > > ...
> > > > ... Pokud bude léčení záviset jen na chovateli, tudíž bude léčivo
> > > > dostupné všem, není záruka, že léčení proběhne najednou, není ani
> > záruka,
> > > že
> > > > někteří majitelé budou vůbec léčit. Proto nesmí léčení provádět sami
> > > > majitelé, ale vždy někdo zvenku. Když to nebude ten důvěrník, když se
> na
> > > to
> > > > vykašle, musí to udělat nějaký profesionál a včelaři budou platit
> > > skutečné
> > > > náklady.
> > > .........
> > >
> > > Jestli toto chapu dobre, tak organizace jako obrazne ma funkci jako
> doktor
> > > predepisujici (zproztredkujic) lek a duvernik je zdravotni sestrou,
> ktera
> > > picha injekce? :-)
> > >
> > > Rekl bych k tomuto jedno. Problemy na ZO-cich jsou: "navsteva" clenu na
> > > schuzich (tak min. - 30% stale nepritomno), disciplina a odneseni si
> > > nejakych "Dojmu a poznatku" z ni (viz.Vcelarstvi 11/2005 a Dublin) nebo
> > > jinak, zeptejte se nekoho, co bylo na schuzi a kdyz rekne ze nic, tak
> se
> > > ptam ja proc tam tedy chodi a je clenem? Dale k leceni. To ze neni
> > stezejni
> > > lecit v ramci ZO je logicke, protoze existuji preci hranice ZO a ty jsou
> > > dost siroke pro neucinnost podle tebe Radime, ucinneho reseni s lecenim
> v
> > > jednom case.(viz. z historie - rychlost rozsireni roztoce) Resenim je
> > lecit,
> > > lecit, lecit a mit zazite celorocni postupy proti varoaze jako hospodar
> a
> > ne
> > > jako hnup, ktery bude cekat, az nekdo leceni zanej udela. A jako
> posledni
> > > co k tomuto dodat:
> > >
> > > > Proto nesmí léčení provádět sami
> > > > majitelé, ale vždy někdo zvenku.
> > >
> > > Je podle me blbost nejvetsiho kalibru, protoze samotna veterinarni
> sprava
> > > mnohdy zpetne cerpa informace od vcelare,(rozbory meli) jak se co
> > osvedcuje
> > > a je dobre a co zvolit pro dany rok jako postup a leciva.(spolu s
> > > doporucenim VU) A zkus si tipnout, jak prukazne je to a to jako
> vysledek
> > a
> > > nebo doopravdy dane postupy v potirani roztoce. A nakonec vcelare, ktery
> > si
> > > vzdy to upravi po svem at se leci nebo neleci v jeden cas a treba i jako
> > > komis.
> > >
> > > A jako uplne finale? :-) Kdo ma problemy vyzimovat po zdravotni strance
> > > vcelstva v dnesni dobe do asi 10 - 15 % ztrat, dela neco blbe. Jsem
> > svedkem
> > > kazdorocne teatru v sezone, kdy si "vcelari rojochytari" dorovnavaji sve
> > > ztraty chytanim a sbiranim cizich roju. Me nejde ani oto, ze se nekdo
> honi
> > a
> > > leze pro roj, ale ze to dela kazdorocne a zrejme z duvodu sveho
> > vcelarskeho
> > > umu s vysledkem jarnich ztrat.
> > >
> > >
> > > _gp_
> > >
> >
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12884


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 31. 10. 2005
Re: Začátek včelaření (12860) (12871) (12874)

Stránky Jana Jindry jsou taky dost kvalitní. Já jsem se u něho inspiroval
jeho železným kočovným dnem. Mám udělané podobné dřevěné na vyzkoušení a
uvažuji taky o železném. Nejspíš až přestanu experimentovat, uvažuji o tom,
že zůstanu u železných.

S radami je potíž.
Zaprvé to skutečně může být včelař se zastaralou technologií.
Za druhé rada je věta nebo pár vět. Článek, který by takový včelař mohl
napsat o té radě bude tak v rozsahu 1 - 3 listů A4, maximálně podobné
obsáhlé vysvětlení bude přímo od toho včelaře, pokud se ho někdo přímo
zeptá. Jenže často pak ten zkušený včelař k tomu nedodá další podstatné
souvislosti, které on považuje za samozřejmé a řídí se podle nich ale
začátečníka třeba ani nenapadnou nebo automaticky vezme za normální jiné
podmínky, než má ten zkušený včelař.
Třeba rady na jaře přehodit nastavky nebo vkládat první mezistěny. Zkušený
včelař pozná podle hustoty obsednutí včel, velikosti plodu, třeba letu včel
při konrétním počasí atd, kdy to udělat. Začátečník tápe, udělá to třeba moc
brzy a včelám ochladí plodiště nebo to udělá pozdě a včely se mu budou
rojit.. A až po pár letech zkušeností nebo když teprve vidí zkušeného
včelaře, který to právě dělá, vidí jak asi by včely měly ty rámky obsazovat,
aby byla právě ta správná doba . Závěr pro začátečníka je ten, že hlavně by
neměl začínat podle jednotlivých rad a článků jednotlivých včelařů, je totiž
velká pravděpodobnost, že se potom v ošetřování včelstev bude pohybovat od
zdi ke zdi, ale podle nějakého uceleného popisu celoroční technologie
jednoho autora a co nejpodrobnějšího. Tady vidím to, že dnešní autoři
takových popisů jsou často omámeni jednoduchostí nástavkových technologií a
na rozdíl od dřívějších popisů technologií třeba včelaření v zadovácích
takové podrobnosti neuvádějí. Přitom začátečník takové údaje potřebuje.
Musí je detektivním způsobem "dolovat" z fotografií nebo z videozáznamů atd.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Eman" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, October 31, 2005 7:24 AM
Subject: Re: Začátek včelaření


> Když už tady Honza Jindra zmínil přemístění encyklopedie, tak si tam taky
> přečti:
> http://www.sweb.cz/jjvcela/soubory/VCELY.html#Zahájení_chovu_včel
>
> Tu radu, aby sis dával pozor na starší včelaře potvrzuji. Dávej si pozor
na
> všechny rady relativně zkušených včelařů. Ke všem radám je potřeba se
> stavět skepticky a pochopit si to po svém. Včely vydrží neuvěřitelně drsné
> zacházení a to, že u někoho vydrží při životě, není žádná zásluha včelaře,
> ale chvála včel.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12883


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78370 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 12883 do č. 12943)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší






Klikněte sem pro nápovědu