78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Antonín Podhájecký (82.99.163.242) --- 4. 9. 2007
Re: Chmel (24749) (24801) (24808) (24812) (24832) (24833)

Jaký jsi objednal? Já jsem se zatím rozhodoval mezi Sládkem a Premiantem. Sládek se mi zdá lepší, Premiant má být hořčí. Žatecký nanabízejí. Ten má být nejlepší. Myslel jsem, jestli ještě někde seženu jiné druhy a jiné balení, ale je to asi jedno. Do Nasavrk 7.9. pojedu. Když tak se domluvíme. Zatím je čas, protože chci vařit, až včely přestanou slídit. Vařím venku.
Tonda

>Já to obratem objednal podle Dana na http://www.domacimikropivovary.cz/?action=productDetail&pid=12877
a mám ho už doma. Jestli náhodou pojedeš 7.9. do Nasavrk, můžu ti pár balíčků na zkoušku vzít. Mám toho dost.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24836


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fskalsky (195.113.155.3) --- 4. 9. 2007
Organisovane vcelarstvi v cesku-1864

1764 V ramci osvicenske prestavby hospodarske spolecnosti vlada vyzvala vsechny mistodrzitelstvi k zakladani vlasteneckych spolecnosti pro zemedelstvi a svobodna umeni
1770 c.k. vlastenecko-hospodarska spolecnost v kralovstvi Ceskem.Moravska zemedelska spolecnost v Brne.Zemedelska spolecnost ve Slezsku.
1775 Marie Terezie vydala patent : Uzitecnost vcelarstvi..o 16 bodech.
1776 zrizeny vcelarske skoly v Novem Knine a Brne,ktera 1778 prelozena do Vsetina.
1781 Josef II.obe skoly zrusil.Pokusil se povznest vcelarstvi vypsanim -premii-kdo vyzimuje nejmene 10 vcelstev.Premie rozdileny Vlasteneckou hosp.spolecnosti,za Frantiska I.zruseny.
1811 prejmenovany a spojeny c.k.moravskoslezska spolecnost pro zvelebeni zemedelstvi,prirody a vlastivedy.
1818 J.M.Ehrenfels rakousky slechtic vystoupil s planem akciove spolecnosti.Vybudoval v Brne nekolik vcelnic o tisici vcelstvy,ale pro nedostatek schopnych vcelmistru jeho snaha nevysla.

1847 Byla na panstvi Trebon ustavena podilova vcelarska spolecnost s 57 cleny,prevazne z duchovenstva,ucitelu,uredniku a upsanych 158 zl.trvala do 1861 kdy se rozesla.

17.3.1849 Cisarkym patentem dovoleno zakladat spolky.
1852 Patent zrusen pripoustel ustanovovat spolky schvalene zemskymi urady.
1852 Ustavena prvni vcelarska org. v rakousku-Vlastenecko-hospodarske spolecnosti pro Cechy.Predsedou zakladatelem Jan Nep.Oettl,farar v Buckovicich(zatecko).Byla odborem nemecky mluvicich vcelaru.smostany spolek byl povolen 1861.

1853 37.Sjezd ve Vidni spojeny s vystavou.
...Velkomyslny podporovatel vsech odboru hospodarstvi,knize Lichtenstein ustanovil cenu 10dukatu za nejlepsi pozorovaci ul.Z Moravy zucastnili se 4farari:Honcik,Kandus,Janatschek ,Prchal.Vratili se s velkym nadsenim.Ihned zacali zrizovat uly po dzierzonsku,Honcik takovy vystavil v Brne 1854.

1854 K nalehani c.k.mor.slezske hosp.spolecnosti mistoreditele te spolecnosti dp.Cyrila Fr.Nappa na Jana Hansmanna c.k.skolniho radu aby odbor vcelarsky zalozili.Spolecnost zvolila jej za starostu a sestavila pravidla.Stanovy dal obema jazyky vytisknouti.Hansmann byl ale brzy presazen co farar do Vel.Mezerici a za starostu zvolen Jan Patek.
Vzpominka ucirele F.Zavadila na inspekci v Adamove r.1855 skolniho radu dp.Hansmanna,kteremu slibil ze bude brzy zrizen skolni vcelin.V Adamove knizetem z Lichtensteinu postavena skola,kostel s farou(svetelsky oltar)
1859 Za starostu zvolen Karel Nottig,za tajemnika Ed.Wilda.Zriden vcelin pod spravou Jakuba Strohala,prednasky, vydana ucebnice Tomase Simbery,po vwnkove zrizeni jednatelu,skoly osazovany ouly.Kanovnik Nottig povzbuzoval F.Zavadila,musite jako Vas otec,pro vcelarstvi neco ciniti,a to ve skole,mezi uciteli i mezi lidem.Zavadil s pritelem Ed.Rumlerem(zamestnanec strojirny) sestrojili novy zpusob ulu.
1861 Prvni valna hromada spojena s vystavou v Brne.Adamovska skolni vcelnice vyznamenana velkou bronzovou medalii..hospodarske spolecnosti.Ul prijat pro vcelarskou skolu k nazornemu vyucovani.V zime promenila se cast strojirny adamovske v dilnu na hotoveni uluv.Uly dodavali do Brna a okoli
1862 Kalvoda prelat,opat klastera v Rajhrade objednal si pavilon ulu.Vzorek ctyrbrtove rozebiraci skolske vcelnice darovan odboru vcelarskemu.Pro skoly dekanske v okresu 37 ulu.Taktez odbor ustanovil vzorky ty rozmnoziti,aby se jimi podelily okresy.
Za pricinou pretizeni vzdal se starosta K.Nottig sve hodnosti,prozatime prevzal J.Strohal.
Zatim prestaly se hotoviti v Adamove a odborem poverena stolarna v Napajedlich.Robeni uluv v brnenske trestnici dlouho netrvalo.Zarizovala se urcita samostatna stolarna.
Druha valna hromada v Kromerizi z vystavou (Zavadil stribrna medalie)Zavadil sve pusobiste i vcely z Adamova prestehova do Rajhradu 1885

4.10.1864 Zalozen prvni cesky vcelarsky spolek v Chrudimi.

franta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24835


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 4. 9. 2007
Re:Roj 28.8,2007 (24827)

Mě se to stalo jednou Bylo to na konci krmení, kdy včely již odebíraly cukr delší dobu a při velmi teplém dni teplý vzduch vytlačil cukrový roztok z prosakovacího krmítka a ten zalil plodiště včely úl opustily \když jsem zjistil co se stalo Podsadil jsem pod úl jeden prázdný nízký nástavek a včely vrátil aby tu spoušť uklidily. Stalo se to taky touto dobou a přezimovaly normálně.

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: calo? <calons/=/seznam.cz>
> Předmět: Roj 28.8,2007
> Datum: 03.9.2007 22:02:52
> ----------------------------------------
> Přátelé včelaři 28,8,2007 asi v 10 hodin mi volal přítel ,že mu vyletěl
> roj,protože jsem mu nevěřil okamžitě jsem jel za ním abych se přesvětšil a
> skutečně na stromě asi 10m, od včelína byl velký odhadem tak 4 kg roj.S
> přítelem jsme jej odhytli,což jsme po vsazení do nového úlu běžným způsobem
> ještě 3krát zopakovali, protože se nám vždy vrátil opět na strom.Dnes jsme
> provedli prohlídku roj vzal sklenici cukru a postavi dvě mezistěny(které
> jsme tam dali na skoušku)a dali další sklenici cukru.Přátelé je vůbec možné
> , aby se na podletí vyrojily včely.Napište prosím jestli se někdo z Vás s
> takovým neobvyklým jevem setkal.Aco ta mladá matka má ještě šanci na
> oplození(trubci tam byli ale velmi málo)nebo snat včelstva opět spojit?
> www.vceluly.wz.cz
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24834


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (194.149.115.135) --- 4. 9. 2007
Re: Chmel (24749) (24801) (24808) (24812) (24832)

Já to obratem objednal podle Dana na http://www.domacimikropivovary.cz/?action=productDetail&pid=12877
a mám ho už doma. Jestli náhodou pojedeš 7.9. do Nasavrk, můžu ti pár balíčků na zkoušku vzít. Mám toho dost.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24833


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký (82.99.163.242) --- 4. 9. 2007
Re: Chmel (24749) (24801) (24808) (24812)

Díky. To jsem ale našel taky a vůbec mi neodpověděli. Asi prodávají ve velkém.
Tonda
>já našel ještě tohle:
http://www.bohemiahop.cz/cze/index_cz.html

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24832


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.211) --- 4. 9. 2007
Re: Roj 28.8,2007 (24827) (24829)

Je to dôsledok nedostatku zásob, alebo pokročilého stupňa neliečenej varoázy.

Ako ste na to prišli?

Včelstvo ako živá jednotka nikdy neopúšťa dutinu či úľ aby si zachránilo svoju kožu, do poslednej chvíli chráni svoj plod a keď zásdoby v plástoch nemá snaží sa ich denným prínosom doplňovať (ak je vhodné počasie a zdroj nektáru), ak to nie je možné, včelstvo vždy hynie.Veď čoby tým získalo, že z jednej biedy vyletí do druhej bez vlastných zásob.

Viete vôbec čo je to totálny rozpad včelieho spoločenstva v spojení s "pokročilým stupňom neliečenej varroózy"? V takomto včelstve prestávajú platiť všetky pudové konanie včelstva ako živej jednotky. Včelstvo už nedokáže už ochrániť svoj úľ pred rabujúcimi včelami a nieto ešte zorganizovať odlet včelstva. 4 kg roj (čomu neverím) ako to uvádza autor istotne nebol na pokraji zrútenia a znovu zdôrazňujem, včelstvo ako celok nikdy z úľa neodlieta. V čase premnoženia V.D. vždy nastáva proces úhynu mladých poškodených včiel, staré postupne hynú, čo znemožňuje narastanu včelstva do sily.
Je pravdou, že medzi včelármi je táto možnosť opustenia úľa pre jeho nadmerné zamorenie V.D. známa. Ale to pramení skôr z nedostatku znalostí klinického prejavu tejto choroby. Včely pri premnožení V.D. postupne ako sa liahnu (tie poškodené) vypadávajú z úľa a hynú mimo úľa. Staré lietavky, ktoré v čase ich vývoja neboli poškodené pracujú do zodratia npr. spracujú podané zásoby na zimu a hynú prirodzenou smrťou. Jedného dňa včelár (zlý gazda) zistí, že úľ je prázdny bez jedinej včely, mŕtvolky a plodu. Nevie čo sa v tom úli vlastne stalo a jediným vysvetlením preňho je "včely sa vyrojili"!

Prečo vylietajú roje (čo je nepopierateľné) z úľa v tomto neobvyklom čase, je niekoľko možností- hypotéz, ktoré zapadajú do biológie života včelieho spoločenstva, ale nie je ani jedna oficionálne potvrdená.

Možná je to zapríčinené omylom prírody npr. vyvolaním stavu rojovej nálady, vplyvom tichej výmene spojenej so silným chovom trúdov v tomto čase, vyvolá potrebu včiel pri oplodňovacom lete vyletieť s matkou hromadne a sadnúť na konár ako roj.
Boli prípady, keď sa takýto roj vrátil bez prispenia včelára do úľa. Mal som prípady pri chove matiek, keď z oplodňovacích jednotiek v pôzdnom lete osadenstvo hromadne s oplodnenou matkou opúšťalo tieto jednotky. Nevedel som si to vysvetliť, lebo kontrola zakaždým potvrdila fakt, že v O.J. boli primerané zásoby a plod vo všetkých vekových kategórií, teda od vajíčka po zaviečkované imága.
Rojíky som zberal a vracal do oplodniakov, včelstvíčko po pár dňoch alebo len matka, sa stratili.
Príroda môže byť niekedy nevyspytateľná, možno sa nám to len zdá, lebo nakoniec aj to navysvetliteľné sa raz poodhalí a vysvetlí.

Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24831


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jaro (217.119.114.42) --- 4. 9. 2007
Re: Roj 28.8,2007 (24827)

Áno je to možné. Nie je pravidelné, ale určite sa to nestalo prvý krát v historii včelárenia. Mne sa to ešte nikdy nestalo, ale veľa krát som o tom počul a čítal. Taktiež má matka nádej na oplodnenie. Tu je väčším problémom vhodné počasie ako počet trúdov, lebo na zhormaždište ich priletí viac /za vhodného počasia/ než si myslíme my. V tomto roku mi dve mladé matky začali klásť až 25. augusta a je to krásny robotníčí plod.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24830


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Dusan (194.41.105.98) --- 4. 9. 2007
Re: Roj 28.8,2007 (24827)

Je to dôsledok nedostatku zásob, alebo pokročilého stupňa neliečenej varoázy.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24829


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 3. 9. 2007
Re: Roj 28.8,2007 (24827)

Možné to je určitě v srpnu. Kdysi se nějakou dobu propagovalo vytváření
obřích oddělků v podletí po ukončení snůšky. 10-20 rámků 39x24 s plodem a
včelami z hodně včelstev se dalo do jednoho úlu a utvořilo oddělek. Problém
byl v tom, že se ve správnou dobu musel oddělek projít a vylámat všechny
matečníky kromě jednoho, jinak z oddělku vylétl roj. Sám jsem to kdysi
jednou vyzkoušel a opravdu v srpnu jsem měl roj.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "caloń" <calons/=/seznam.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, September 03, 2007 10:02 PM
Subject: Roj 28.8,2007


> Přátelé včelaři 28,8,2007 asi v 10 hodin mi volal přítel ,že mu vyletěl
> roj,protože jsem mu nevěřil okamžitě jsem jel za ním abych se přesvětšil a
> skutečně na stromě asi 10m, od včelína byl velký odhadem tak 4 kg roj.S
> přítelem jsme jej odhytli,což jsme po vsazení do nového úlu běžným
způsobem
> ještě 3krát zopakovali, protože se nám vždy vrátil opět na strom.Dnes jsme
> provedli prohlídku roj vzal sklenici cukru a postavi dvě mezistěny(které
> jsme tam dali na skoušku)a dali další sklenici cukru.Přátelé je vůbec
možné
> , aby se na podletí vyrojily včely.Napište prosím jestli se někdo z Vás s
> takovým neobvyklým jevem setkal.Aco ta mladá matka má ještě šanci na
> oplození(trubci tam byli ale velmi málo)nebo snat včelstva opět spojit?
> www.vceluly.wz.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24828


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

caloń (89.203.152.7) --- 3. 9. 2007
Roj 28.8,2007

Přátelé včelaři 28,8,2007 asi v 10 hodin mi volal přítel ,že mu vyletěl roj,protože jsem mu nevěřil okamžitě jsem jel za ním abych se přesvětšil a skutečně na stromě asi 10m, od včelína byl velký odhadem tak 4 kg roj.S přítelem jsme jej odhytli,což jsme po vsazení do nového úlu běžným způsobem ještě 3krát zopakovali, protože se nám vždy vrátil opět na strom.Dnes jsme provedli prohlídku roj vzal sklenici cukru a postavi dvě mezistěny(které jsme tam dali na skoušku)a dali další sklenici cukru.Přátelé je vůbec možné , aby se na podletí vyrojily včely.Napište prosím jestli se někdo z Vás s takovým neobvyklým jevem setkal.Aco ta mladá matka má ještě šanci na oplození(trubci tam byli ale velmi málo)nebo snat včelstva opět spojit? www.vceluly.wz.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24827


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 3. 9. 2007
Re: Ztr?ta matky koncem srpna (24762) (24778) (24810)

Teď už je to pozdě, ale jestli byly matečníky vylámány v sobotu a matka
přijde do úlu za 5 dní, vidím 2 varianty vývoje. První je ta, že včelstvo
nemá ani matku, ani mladý plod, ze kterého by si mohla narazit nové
matečníky. Potom to znamená, že včelstvo nemá feromony, co drží včely
pohromadě a drží vůli včelstva se bránit proti zlodějkám. Feromony z
dělničího a trubčího plodu jsou o hodně slabší. Hlavně starší včely -
létavky zvednou kotvu a vžebrají se do druhého úlu. Naopak slídivky začnou
vnikat do úlu a vybírat zásoby. Zůstanou mlaďušky na plodu a pár létavek a
začnou vznikat trubčice. Matka buď nebude kvůli trubčicím přijata nebo pokud
bude, zůstane oslabené včelstvo v síle většího oddělku. Druhá varianta je,
že buď tam nějaký matečník zůstal nebo včelstvo má ještě tak mladý plod, že
může narazit další matečníky. Potom je třeba před přidáním matky stejně
včely ještě jednou rozebrat a vyřezat nové matečníky.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Kohant." <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, September 03, 2007 12:47 PM
Subject: Re: Ztr?ta matky koncem srpna


> V sobotu, když mi potvrdili matku, jsem vylámal matečníky.
> Zítra ji dostanu. Přijme ji včelstvo rychleji když je tak dlouho osiřelé?
>
> Včelařství č.7/2007 nemám.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24826


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 3. 9. 2007
Re: Chmel (24749) (24801) (24804) (24809)

Já jsem kdysi chmel z lesa přenesl domů a u baráku mám nyní zhruba jeden
štok. Rozdíl v chuti v hořkosti od kupovaného nepozoruji, vzhled je taky
prakticky stejný, jen se mně zdá, že hořčin u toho mého je asi o polovinu
míň. A taky mám pocit, že jak jsme kdysi před 20 lety byli na chmelové
brigádě, chmel tam, pravděpodobně Žatecký červeňák, vzhled byl úplně stejný,
jen oněch žádoucích žlutých hořčin na šiškách bylo o poznání více. Domnívám
se, že ten chmel v lese není divoký, ale že se dříve nějaký pološlechtěný
chmel rozšířil všude, kde se vařilo pivo a později zdivočel. Semena chmele
jsou docela životaschopná a docela ochotně klíčí.
Jinak mezinárodní výraz pro domácí výrobu piva je homebrewing , pod tímto
termínem se dá najít i v češtině asi nejvíc odkazů na nákup chmele a
ostatních surovin v malém. Na Seznamu vyjede asi 50 odkazů.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Antonín Podhájecký" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, September 03, 2007 12:23 PM
Subject: Re: Chmel


> Planý jsem našel u nás taky, ale není asi stejný. Může mít taky pachutě a
> hořkost.
> Tonda
>
> >Zrovna teď chmel zraje. Aspoň u nás se zplanělý poměrně dost vyskytuje v
> lesích, hlavně v listnatých lesích a lesíkách kolem potoků a řek. Takže
> chmel se nyní může získat i v přírodě v takovém lese. Asi bude míň vydatný
> než ten kupovaný a bude se muset usušit, ale pro domácí použití může
> stačit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24825


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 3. 9. 2007
Re: Nadmern? pocet roztocu letos (24800) (24820)

S tmí střídáním to máš takhle, v létě gabon na podzim varidol a na jaře formidol To máš tři látky na jednoho škůdce

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Stonjek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Nadmern? pocet roztocu letos
> Datum: 03.9.2007 19:01:00
> ----------------------------------------
> Jestliže nákazový referent má touto dobou zavěšeny dva Gabony, tak to není
> podle návodu, neboť tam by měly viset od července do srpna. Je li to o
> měsíc později je účinnost léčení silně snížená. Rovněž se Gabon může
> používat pouze dva roky a pak rok vynechat, nebo používat rok druhý typ
> nebo formidol. Mě tedy osobně není jasné proč se neustále opakuje
> ošetřování včelstev Amitrázem a na přednáškách se neustále hrozí možnou
> imunitou, přičemž podle mého mdlého rozumu by se měly účinné látky střídat
> a ne neustále do včel dávat Amitráz. Vžyť každý kdo jen trochu zahradničí
> ví co se stane, když se proti molicím a sviluškám používá pouze jediný
> postřik. Do roka je prostě neúčinný. Mám pocit, že si ještě s roztočem
> užijeme. Takže držím palkce, aby vše dobře dopadlo. Zdraví R. Stonjek
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24824


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 3. 9. 2007
Re: Nadmern? pocet roztocu letos (24800) (24820)

Nevím nevím, my jsme měli v nařízení veteriny od konce července do konce srpna na 28 dní, + - :
a dáváme to tak vždy. Avšak může to být odlišné od krajů.

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Stonjek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Nadmern? pocet roztocu letos
> Datum: 03.9.2007 19:01:00
> ----------------------------------------
> Jestliže nákazový referent má touto dobou zavěšeny dva Gabony, tak to není
> podle návodu, neboť tam by měly viset od července do srpna. Je li to o
> měsíc později je účinnost léčení silně snížená. Rovněž se Gabon může
> používat pouze dva roky a pak rok vynechat, nebo používat rok druhý typ
> nebo formidol. Mě tedy osobně není jasné proč se neustále opakuje
> ošetřování včelstev Amitrázem a na přednáškách se neustále hrozí možnou
> imunitou, přičemž podle mého mdlého rozumu by se měly účinné látky střídat
> a ne neustále do včel dávat Amitráz. Vžyť každý kdo jen trochu zahradničí
> ví co se stane, když se proti molicím a sviluškám používá pouze jediný
> postřik. Do roka je prostě neúčinný. Mám pocit, že si ještě s roztočem
> užijeme. Takže držím palkce, aby vše dobře dopadlo. Zdraví R. Stonjek
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24823


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 3. 9. 2007
Re: Nadmerný pocet roztocu letos (24800) (24820)

Stonjek: >
Takže držím palkce, aby vše dobře dopadlo. Zdraví R. Stonjek<


No jsem docela z těch potvrzení znaven a není to u konce, protože se změnou směrnic kvůli 1D mi to potvrzení je jako nečlena prý k ničemu. Takže běhání kolem ZO bude více. Bohužel je to pro mne zdrcující, protože nemám jen tak na šest ZO čas - a také němám občas štěstí, že bude někdo doma, že má zrovna dobrou náladu atp. Bohužel někteří nemohou pochopit, že mám rád své včelstva více než ČSV.


Jinak ten zdravotní referent tam dával v té době i Formidol protože nemohl dát Gabon do medu. Viděl jsem ho ještě v rozích a ve zbytcích rozcupovaný.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24822


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Kala (e-mailem) --- 3. 9. 2007
RE: Nadmerný pocet roztocu letos (24800)

Podobné je to i u mých včelstev na stanovišti Vysoká ( Plzeň-jih) s dosud
nízkou intenzitou varroázy.
Za sledované období od roku 1998 ( po aplikaci kyseliny mravenčí obvykle ve
formě Formidolu )byl u mne srpnový spad roztočů 0( nula ) až max 60 na
včelstvo. Vyšetření zimní měli pak dopadlo (kromě jednoho roku) vždy na méně
než 3 roztoče na včelstvo.

Letos je spad ze všech včelstev mnohem početnější. U některých včelstev
dosud za srpen spadlo i přes 600 roztočů.
Tak silné napadení dosud nepamatuji.

Souvisí s tím ještě drobná poznámka:
Vždy jsem míval několik včelstev, kde byl spad výrazně nižší, než průměr
stanoviště. To letos bohužel přestalo platit. Už mám jen včelstva, z nichž
roztočů padá hodně, a jen dvě-tři včelstva, kde padá poněkud méně než
průměr. Pozorovatelné slábnutí včelstev se u mne zatím neprojevuje, to
zřejmě přijde až při ještě silnějším napadení.
Josef Kala

-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of
Gustimilián Pazderka
Sent: Monday, September 03, 2007 8:42 AM
To: Včelařský mailing list
Subject: Nadmerný pocet roztocu letos

Teplá zima se podepsala na výjmečně dobrých podmínkách pro nástup
vícepočetnější generace roztočů Varroa destructor(VD), která hostuje v
našich včelstvech. Po sháňce potvrzení, které každoročně podstupuji a
vyčleňuji na ně své dva běžné - běžně pracovní dny, mi bylo potvrzeno
nápadně silné slábnutí včelstev. Dokonce po návštěvě jednoho zdravotního
referenta, který má své stanoviště nadosah mých, jsem neodolal a ihned jsme
se spolu šly podívat natu spoušť - prý otravě po postřiku.

Na první pohled nic nápadného. Ale po náhledu na jeho přehledném náhledu
před česna (jde o zahrádku a nemá je zarostlá travou) byly patrny včely,
které vykazovaly typické doprovodné příznaky po invazích a hlavně
přemnožení VD. Mnoho mrtvolek dělnic hlavně mlaďušek, které on připisuje
nějaké otravě po postřiku v okolí. Já jsem vytáhl svou aerosolovou výbavu
(mám v takových lokalitách účinnější zbraň!)a ukázal jsem mu, jak je
spolehlivý v prostředí Břeclavska Gabon. Po ošetření jeho cca 35 včelstev
vodním roztokem byl průměrný spad asi po !45 minutách! od prvního
ošetřeného úlu cca do 250 roztočů VD. Takže odhaduji, že průměr bude někde
u 800 - 1000 možná i více na včelstvo do rána.Všude zavěšeny gabony á 2 ks
přesně podle návodu u plodu a jsou těsně před vytažením po 30 dnech.
Dokrmuje.

Podle jeho vyjádření měl včelstva před měsícem krásná a s mladými matkami a
plno plodu. 4x měl medobraní.

Včelstva měl již zesláblá a typuji, že tak 8vč. budou ještě v silné
kategorii, 8 normálních a zbytku nedávám do jara naději.


__________ Informace od NOD32 2411 (20070721) __________

Tato zprava byla proverena antivirovym systemem NOD32.
http://www.nod32.cz


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24821


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek (213.151.87.64) --- 3. 9. 2007
Re: Nadmerný pocet roztocu letos (24800)

Jestliže nákazový referent má touto dobou zavěšeny dva Gabony, tak to není podle návodu, neboť tam by měly viset od července do srpna. Je li to o měsíc později je účinnost léčení silně snížená. Rovněž se Gabon může používat pouze dva roky a pak rok vynechat, nebo používat rok druhý typ nebo formidol. Mě tedy osobně není jasné proč se neustále opakuje ošetřování včelstev Amitrázem a na přednáškách se neustále hrozí možnou imunitou, přičemž podle mého mdlého rozumu by se měly účinné látky střídat a ne neustále do včel dávat Amitráz. Vžyť každý kdo jen trochu zahradničí ví co se stane, když se proti molicím a sviluškám používá pouze jediný postřik. Do roka je prostě neúčinný. Mám pocit, že si ještě s roztočem užijeme. Takže držím palkce, aby vše dobře dopadlo. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24820


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (77.236.212.66) --- 3. 9. 2007
Re: Oplodnenie matky v úli (24818)

Je to něco jako s bohem :-). To, že ho nikdo neviděl, nedokazuje, že neexistuje.
Když to dokáží v klidu mouchy a brouci, tak by to snad zvládli i včely. Nebo máte nějaký nezvratný důkaz, proč je to nemožné?

>prakticky nemožné, aby sa matka oplodnila v úli. Trúdy si v úli matky nevšímajú a kopulujú len za letu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24819


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jaro (217.119.114.42) --- 3. 9. 2007
Oplodnenie matky v úli

Matka slezla na podmet tam jaksi zabzučela, včely se rozestoupily a nastoupili trubci a matku oplodnili

Karel

Toto je nejaký veľký extrém, pretože matka sa pári len pri určitej teplote, v určitej výške nad zemou a v určitej oblasti /zhormaždište trúdov/. Veľmi rád by som to video videl, lebo je to prakticky nemožné, aby sa matka oplodnila v úli. Trúdy si v úli matky nevšímajú a kopulujú len za letu.
Ale tiež u včiel nikdy nič neplatí na 100%.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24818


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Votrubec (e-mailem) --- 3. 9. 2007
Re: [Spam] Re: Re[2]: Co na toto počasí asi říkaj včely ? (112) (114) (115) (130) (24813)

Je to na včelách. Typově od polovičky července do konce srpna.
Mělo by to být ve chvíli, kdy včely už nemaj snůšku (v daných termínech) a
přestali plodovat (hlavní markant).
Je lepší od polovičky července. Čím dřív tím líp. Včely maj pak čas začít
plodovat a dostat zimní chumáč do síly a přitom ušetřit zimní chumáč
rafinovaní krmnéno cukru. A tím je nechat v síle na plodování na jaro...
Pavel

----- Original Message -----
From: "Rezabkova" <alenarezabkova/=/seznam.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, September 03, 2007 3:20 PM
Subject: [Spam] Re: Re[2]: Co na toto počasí asi říkaj včely ?


> kdy je nejlepší doba krmení včelstev - podzimní

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24817


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Krušina (195.39.121.166) --- 3. 9. 2007
Re: Ztr?ta matky koncem srpna (24762) (24778) (24810)

Kohant napsal:
V sobotu, když mi potvrdili matku, jsem vylámal matečníky.
Zítra ji dostanu. Přijme ji včelstvo rychleji když je tak dlouho osiřelé?
.............

Pokud ve včelách není vlastní matka a matečníky, myslím, že přijetí bude bez problémů.
Matky posílají v plastových klíckách. Tuším, že jsem někde četl, že se má vylomit plastový uzávěr který uzavírá komůrku pro medocukrové těsto, a včely matku do několika dnů osvobodí. Po týdnu zkontrolovat zda klade.

Já jsem matku nechal cca 2 dny ve včelách bez vylomeného uzávěru. Potom jsem zkontroloval ještě jednou jestli nejsou v úle matečníky. včely se chovaly k matce "přátelsky", tak jsem klícku otevřel nahoře "naostro". Teď už vím, že v pořádku klade (po cca 14 dnech).

Možná pro jistotu by stálo za to, matku zkontrolovat po cca 2 týdnech kladení na případné matečníky, jestli ji nechtějí vyměnit. Prý se to občas stává při výměně za matku odlišných genetických vlastností, než byla původní (Ale teď v září včelám snad už bude jasné, že by na to mohlo být pozdě, tu moji vyměňovat nechtějí).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24816


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.138.39.52) --- 3. 9. 2007
Re: Náš svaz (24806) (24814)

To je opravdu inzerát v MV zdarma? Tak už vím co ÚKRK kontrolovala za dění v Moderním včelaři!
------
Nekalá soutěž? :-)
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24815


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepík (81.0.194.126) --- 3. 9. 2007
Re: Náš svaz (24806)

To je opravdu inzerát v MV zdarma? Tak už vím co ÚKRK kontrolovala za dění v Moderním včelaři!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24814


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Rezabkova (88.103.120.138) --- 3. 9. 2007
Re: Re[2]: Co na toto počasí asi říkaj včely ? (112) (114) (115) (130)

kdy je nejlepší doba krmení včelstev - podzimní

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24813


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vsusicky (82.117.130.2) --- 3. 9. 2007
Re: Chmel (24749) (24801) (24808)

já našel ještě tohle:
http://www.bohemiahop.cz/cze/index_cz.html

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24812


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vsusicky (82.117.130.2) --- 3. 9. 2007
Re: srn? (24712) (24802) (24803)

Nevšiml jsem si, ale včelstvo, které je přímo pod hnízdem patří již několik let k nejsilnějším, takže pokud ano, tak to není významné. Jediný problém je produkce "výkalů" tak mám na úle igelit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24811


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Kohant. (82.150.166.25) --- 3. 9. 2007
Re: Ztr?ta matky koncem srpna (24762) (24778)

V sobotu, když mi potvrdili matku, jsem vylámal matečníky.
Zítra ji dostanu. Přijme ji včelstvo rychleji když je tak dlouho osiřelé?

Včelařství č.7/2007 nemám.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24810


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký (82.99.163.242) --- 3. 9. 2007
Re: Chmel (24749) (24801) (24804)

Planý jsem našel u nás taky, ale není asi stejný. Může mít taky pachutě a hořkost.
Tonda

>Zrovna teď chmel zraje. Aspoň u nás se zplanělý poměrně dost vyskytuje v
lesích, hlavně v listnatých lesích a lesíkách kolem potoků a řek. Takže
chmel se nyní může získat i v přírodě v takovém lese. Asi bude míň vydatný
než ten kupovaný a bude se muset usušit, ale pro domácí použití může stačit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24809


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký (82.99.163.242) --- 3. 9. 2007
Re: Chmel (24749) (24801)

Dík.To je jediný odkaz, který jsem našel.
Tonda
>Zkuste se podívat na nějaké stránky o domácím vaření piva, např. http://www.domacimikropivovary.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24808


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka (e-mailem) --- 3. 9. 2007
Re: překladač (24795)

Dne neděle 02 září 2007 09:53 komárek napsal(a):
> Prosil bych ty,kteří mají www adresu ke stažení překladače
> zdarma z němčiny do češtiny a mohli by mi ji poskytnout.
> Firmy si za to žádají nehorázné peníze.Slovník mám,díky...


DD,

nemcina ... nevim, ale pro anglictinu existuje napr:
http://slovnik.zcu.cz/ , je to vlastne jakesi webove rozhrani, ktere
nepreklada otrocky text, ale po najeti mysi ukazuje moznosti prekladu.
Je, alespon podle mne dobra alespon castecna znalost jazyka + Vas to celkem
dost procvici. Pokud ve Vasi jazykove vybave naopak anglictina je, je mozne
pouzit : http://babelfish.altavista.com/ , treba z anglictiny je mozno
prekladat do rustiny , u nemciny ne.


Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24807


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miloš (88.102.232.217) --- 3. 9. 2007
Náš svaz

Rozhodl jsem se podat inzerát v tomto znění PRODÁM VAŘÁK MA VOSK A ČTYŘRÁMKOVÝ MEDOMET S EL.POHONEM A REGULACÍ o vytisknutí jsem požádal časopis MODERNÍ VČELAŘ kde mě tento inzerát vytisknou zdarma a zároveň jsem o tuto službu požádal NÁŠ SVAZOVÝ časopis VČELAŘSTVÍ obratem mě byla zaslána složenka na částku 185 Kč plus poštovné což mě velmi překvapilo přece se jedná o NÁŠ časopis a co dodat ? Ať se naši funkcionáři mají dobře.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24806


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (77.48.12.52) --- 3. 9. 2007
Lze oplodnit matku v úlu ?

Zdravím
obracím se na Vás s prosbou o informaci zda existuje nějaký dokument o tom, jak dochází k oplodnění matky v úlu. Já jsem to sledoval před několika

roky na německém programu televize, kde byly nainstalovány miniaturní kamery v úlu a matce bylo od vylíhnutí (myslím, že to byla i podmínka, aby před tím nebyla oplodněna klasicky ani inseminována ?) znemožněno vylétnout z úlu.
program jsem sledoval proto, že jsem byl na něj přáteli ze Strakonic upozorněn s tím, že to viděli a TV to bude opakovat, tak jsem si na to počkal a asi hodinový program jsem sledoval. (mimo jiné tam ukazovali matku upoutanou na rameni rotačního stožáru, u ní byla upevněna kamera a sledovala ji po celou dobu rotace, která měla imitovat let matky. Po chvilce se objevili trubci a celý akt oplodnění zachytila kamera).

Matka slezla na podmet tam jaksi zabzučela, včely se rozestoupily a nastoupili trubci a matku oplodnili.

Prosba: pokud je Vám toto známo prosím o sdělení případně o zaslání DVD disku se záznamem popsaného aktu, případně odkaz, kde by se dal tento záznam pořídit nebo alespoň shlédnout.

Pokud jsem Vás příliš zdržel, tak se omlouvám.

S pozdravem Karel Klozar tel. do kanceláře 383 416 221 fax - 220

mobil 737 700 809

- nejraději e-mailem

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24805


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 3. 9. 2007
Re: Chmel (24749) (24801)

Zrovna teď chmel zraje. Aspoň u nás se zplanělý poměrně dost vyskytuje v
lesích, hlavně v listnatých lesích a lesíkách kolem potoků a řek. Takže
chmel se nyní může získat i v přírodě v takovém lese. Asi bude míň vydatný
než ten kupovaný a bude se muset usušit, ale pro domácí použití může stačit.

R. Polášek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24804


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 3. 9. 2007
Re: srn? (24712) (24802)


Nežerou Vám včely? Já mám někde v okolí sršně a ty mi lítají na
včely, vyžerou hruď zbytek zahodí a letí si pro další.

Jaroslav


/>jedu je to stejné jako když dostanete žihadlo od vosy. Mám je ve
včelíně > už
řadu let (hnízdo veliskosti lidské hlavy) a téměř bez problémů

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24803


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vsusicky (82.117.130.2) --- 3. 9. 2007
Re: sršně (24712)

Pokud nejste alergik, tak je nechte žít. Mám pocit, že jsou dokonce chránění. V zásadě nejsou útoční (kromě obrany hnízda) a co do množství jedu je to stejné jako když dostanete žihadlo od vosy. Mám je ve včelíně už řadu let (hnízdo veliskosti lidské hlavy) a téměř bez problémů s nimi vycházím- zatím 2x žihadlo, z toho 1x, protože jsem o nich nevěděl(měli hnízdo v hromadě dřeva a jí si tam byl preo polínka) a tím hnízdo ohoržoval a podruhé při otevření včelína, kdy do byl obranná reakce na změnu světelných podmínek. Nyní to dělám tak, že oteřu včelín, půl minutky počkám a pak je to v pohodě. Ani v jednom případě jsem neotekl.
Vše hezké.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24802


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vsusicky (82.117.130.2) --- 3. 9. 2007
Re: Chmel (24749)

Zkuste se podívat na nějaké stránky o domácím vaření piva, např. http://www.domacimikropivovary.cz
Vše hezké

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24801


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 3. 9. 2007
Nadmerný pocet roztocu letos

Teplá zima se podepsala na výjmečně dobrých podmínkách pro nástup vícepočetnější generace roztočů Varroa destructor(VD), která hostuje v našich včelstvech. Po sháňce potvrzení, které každoročně podstupuji a vyčleňuji na ně své dva běžné - běžně pracovní dny, mi bylo potvrzeno nápadně silné slábnutí včelstev. Dokonce po návštěvě jednoho zdravotního referenta, který má své stanoviště nadosah mých, jsem neodolal a ihned jsme se spolu šly podívat natu spoušť - prý otravě po postřiku.

Na první pohled nic nápadného. Ale po náhledu na jeho přehledném náhledu před česna (jde o zahrádku a nemá je zarostlá travou) byly patrny včely, které vykazovaly typické doprovodné příznaky po invazích a hlavně přemnožení VD. Mnoho mrtvolek dělnic hlavně mlaďušek, které on připisuje nějaké otravě po postřiku v okolí. Já jsem vytáhl svou aerosolovou výbavu (mám v takových lokalitách účinnější zbraň!)a ukázal jsem mu, jak je spolehlivý v prostředí Břeclavska Gabon. Po ošetření jeho cca 35 včelstev vodním roztokem byl průměrný spad asi po !45 minutách! od prvního ošetřeného úlu cca do 250 roztočů VD. Takže odhaduji, že průměr bude někde u 800 - 1000 možná i více na včelstvo do rána.Všude zavěšeny gabony á 2 ks přesně podle návodu u plodu a jsou těsně před vytažením po 30 dnech. Dokrmuje.

Podle jeho vyjádření měl včelstva před měsícem krásná a s mladými matkami a plno plodu. 4x měl medobraní.

Včelstva měl již zesláblá a typuji, že tak 8vč. budou ještě v silné kategorii, 8 normálních a zbytku nedávám do jara naději.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24800


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 2. 9. 2007
Re: překladač (24795) (24797) (24798)

Říká se, že čeština je na překlady těžší než jiné jazyky. A zřejmě lidi, co
se dp toho dali, podcenili nároky na přípravu algoritmů překladače a
přecenili možnosti počítače, zkrátka přišli s tím příliš brzo. Co se týká
překladače zdarma, osobně sázím na konkurenční boj českého portálu Seznam a
české verze Googlu, že ti s tím, až bude čas, v boji o internetový reklamní
trh, přijdou jako první.

R. Polášek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24799


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (77.236.212.66) --- 2. 9. 2007
Re: překladač (24795) (24797)

S tím se dá jenom souhlasit. Spoléhat na strojový překlad je nejlepší metoda, jak se občas dezorientovat a zesměšnit.
Podívejte se například na jeden překlad, který vznikl automaticky profesionálním překladačem - http://ekologie.navajo.cz/
Zkuste přijít bez nápovědy na to, co jsou to "Kázně ekologie". Číst takové překlady je pro mě mnohem obtížnější, než číst originál. Kromě toho nikdy nevíte, jestli jste správně pochopil smysl přeloženého.

-------------------------------
Karel:
> Automatické překlady (trochu jsem se o to před dvaceti lety začal zajímat)
> vyžadují dlouhé výzkumné úsilí a to nikdo nebude dělat zadarmo. Pokud vím,
> tak jedna překladatelská agentaura zaplatila "nehoráznou" částku. Díky tomu
> získává zakázky na překlady manuálů atd. od velkých firem. Takže takový
> software je velká investice s velkým efektem. Co se vyplatí jen těm, co jim
> to přinese nehorázný efekt.
> My ostatní se musíme doučovat jazyky. :-)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24798


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 2. 9. 2007
Re: překladač (24795)

Firmy si za to žádají nehorázné peníze.Slovník mám,díky.
-----
Něco jednoduchého máme ve firmě. Ale efekt je takový, že mi to ušetří listování slovníkem. Přijde mi to, že to tam plácne první slovo co najde a kmontext moc nezkoumá :-)
Automatické překlady (trochu jsem se o to před dvaceti lety začal zajímat) vyžadují dlouhé výzkumné úsilí a to nikdo nebude dělat zadarmo. Pokud vím, tak jedna překladatelská agentaura zaplatila "nehoráznou" částku. Díky tomu získává zakázky na překlady manuálů atd. od velkých firem. Takže takový software je velká investice s velkým efektem. Co se vyplatí jen těm, co jim to přinese nehorázný efekt.
My ostatní se musíme doučovat jazyky. :-)
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24797


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 2. 9. 2007
Re: překladač (24795)

Asi proto, protože vytvořit takový překladač stojí "nehorázné" úsilí.
Zkušební verze překládají týden nebo dva týdny, paku bude třeba zaplatit
program za pár tisíc nebo první hodinu nebo dvě hodiny, pak je nutno
zaplatit SMSkou . Firmy do překladačů vložily před nějakým časem hodně
úsilí, ale ukázalo se, že to není tak jednoduché a není o to takový zájem,
tak na překladačích "sedí". pokoušejí se získat aspoň to, co do nich vrazily
a verze zdarma neuvolňují. Pro němčinu to je ještě horší než pro angličtinu.
Překlad webových stránek zdarma z němčiny do angličtiny umí coogle, ale
češtinu zatím nemá. Třeba to bude do angličtiny stačit. Obecně většinu
programů zdarma nebo za formální poplatek vytvářejí nadšenci ve volném čase
nebo firmy uvolňují staré nebo očesané verze v rámci podpory prodeje placené
plné verze, jinak ne. Výjimkou zdarma je Linux a pár větších složitějších
programů. Včelaři taky nerozdávají med zadarmo a pokud ano, tak vzorky v
malých skleničkách, ne kilovky.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "komárek" <kom*r.a/=/seznam.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, September 02, 2007 9:53 AM
Subject: překladač


> Prosil bych ty,kteří mají www adresu ke stažení překladače
> zdarma z němčiny do češtiny a mohli by mi ji poskytnout.
> Firmy si za to žádají nehorázné peníze.Slovník mám,díky...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24796


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

komárek (88.100.95.205) --- 2. 9. 2007
překladač

Prosil bych ty,kteří mají www adresu ke stažení překladače
zdarma z němčiny do češtiny a mohli by mi ji poskytnout.
Firmy si za to žádají nehorázné peníze.Slovník mám,díky...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24795


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 1. 9. 2007
Re: med a mikrovlnka - nove metody ohrevu medu prozkoumany (20001) (20002) (20003) (20008) (20011) (20013) (20016) (20021) (20025) (20031) (20048) (20052) (20057) (20120) (20133) (20134) (20135) (24786) (24790) (24791) (24792)

Ivan:
>Nemám. Na tom webu za něj chtějí 32 dolarů + DPH, a tak ho ani mít nebudu<

Jo a kdo si to dílo prohlíží, tak právě podle jiného webu ušetřil 30 dolarů. viz -
http://www.sciencedirect.com/science?_ob=MImg&_imagekey=B6T8J-483SSH4-G-G&_cdi=5088&_user=10&_orig=search&_coverDate=11%2F30%2F2003&_sk=999399998&view=c&wchp=dGLzVlz-zSkWA&md5=4bcf00bf2bc63414b6509a87cdcc5f3a&ie=/sdarticle.pdf

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24794


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 1. 9. 2007
Re: med a mikrovlnka - nove metody ohrevu medu prozkoumany (20001) (20002) (20003) (20008) (20011) (20013) (20016) (20021) (20025) (20031) (20048) (20052) (20057) (20120) (20133) (20134) (20135) (24786) (24790) (24791) (24792)

Tak jsem to lustroval a jde vidět, že o indické práce maj zájem i japoci. Našel jsem verzi z r. 2002 a dám ji co nevidět i jako úpravu a odkaz do článku na vindex.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24793


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ivan Cerny (212.24.152.55) --- 1. 9. 2007
Re: med a mikrovlnka - nove metody ohrevu medu prozkoumany (20001) (20002) (20003) (20008) (20011) (20013) (20016) (20021) (20025) (20031) (20048) (20052) (20057) (20120) (20133) (20134) (20135) (24786) (24790) (24791)

GP> To dílo má cca 26 stran. Máš ho?

Nemám. Na tom webu za něj chtějí 32 dolarů + DPH, a tak ho ani mít nebudu ;-)
Asi to u nás bude v nějaké knihovně nebo u potravinářů, ale zas tak moc mě to nezajímá.
I.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24792


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 1. 9. 2007
Re: med a mikrovlnka - nove metody ohrevu medu prozkoumany (20001) (20002) (20003) (20008) (20011) (20013) (20016) (20021) (20025) (20031) (20048) (20052) (20057) (20120) (20133) (20134) (20135) (24786) (24790)

Ivan: >Byl bych opatrnější s doporučením a běžností metody.>

Jsem mizerný v angličtině. To dílo má cca 26 stran. Máš ho?

Potom bychom mohli zapracovat natom, co vlastně vykoumali. Můj mail znáš.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24791


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ivan Cerny (212.24.152.55) --- 1. 9. 2007
Re: med a mikrovlnka - nove metody ohrevu medu prozkoumany (20001) (20002) (20003) (20008) (20011) (20013) (20016) (20021) (20025) (20031) (20048) (20052) (20057) (20120) (20133) (20134) (20135) (24786)

GP> ...nalezl jsem na internetu práci, podle kterých je možné tyto alternativní metoty pojat za běžné, doporučené(konvenční).

Byl bych opatrnější s doporučením a běžností metody. V anglickém abstraktu nic takového není (http://www.informaworld.com/smpp/content~content=a769955655~db=all~jumptype=rss)
Vyzkoumali, že když v medu je tolik vody, že kvasí, tak mikrovlnkou se kvasinky nejrychleji zredukují (=zabijí).

Takže komu kvasí med, šup s ním do mikrovlnky a dobrou chuť. Brrr.

Ivan

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24790


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(212.24.152.55) --- 1. 9. 2007
Re: Ztráta matky koncem srpna (24762) (24763) (24769) (24771) (24772) (24775) (24776) (24785)

Gusto, co pozoruji, tak:
- přísun nektaru nula (kromě doplnění zásob, které jsem skončil před cca 14 dny)

- tiché výměny, no nevím, uvidíme

GP> navíc je v úlu mnoho trubčiny. Mám odpozorováno, že trubčina - je asi jakýmsi magnetem na trubce a pozdržovacím elementem pro nástup "dívčí války".
- U produkčních včelstav trubčina je, u oddělků jen pár buněk

GP> Jde jen ale o několik jedinců.
Souhlas, žádné zástupy, občas nějaký trubec. Asi si je nechávají na zimu, aby měly víc srandy :-)

Ivan

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24789


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 1. 9. 2007
Re: krmení - poměr roztoku cukru (24787)

komárek:
>Jaký je Váš názor na tento způsob - 2 : 1 a jak to svědčí včelám při odebírání roztoku,krmí v 4 litrových sklenicích postavených s prosakovacími víčky nahoře na rámky.<
.....
Je to moc hustý. Včely to nejenže odebírají pomaleji, ale stačí snůška z jetele (u nás toho vysokého co jde do granulí nebo siláže) a zásoby jsou komplet zkrystalizovaný.

4L sklenice, jestli není někdo gramlavý, tak se rozbije jen velmi málo. A jestli jsou pravidelně čištěny a dezinfikovány víčka, tak i s protečením není až tak velká ztráta. (tak se ukáže ale vždy)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24788


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

komárek (88.100.95.205) --- 1. 9. 2007
krmení - poměr roztoku cukru

Znám včelaře,který krmí včely roztokem cukru 2 : 1 ,to znamená 20 kg cukru a 10 litrů vody.Sice to trvá déle,než li se to rozpustí,ale on tvrdí,že to má vyzkoušeno a že mu nevadí,že to včely odebírají o něco déle.
Platilo dříve,že poměr byl doporučován 3 : 2 a po mnoho let
to bylo pravidlem pro všechny včelaře.
Jaký je Váš názor na tento způsob - 2 : 1 a jak to svědčí včelám při odebírání roztoku,krmí v 4 litrových sklenicích postavených s prosakovacími víčky nahoře na rámky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24787


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 1. 9. 2007
Re: med a mikrovlnka - nove metody ohrevu medu prozkoumany (20001) (20002) (20003) (20008) (20011) (20013) (20016) (20021) (20025) (20031) (20048) (20052) (20057) (20120) (20133) (20134) (20135)


Takže jsou prý nové metody ohřevu medu ve světě prozkoumány. Nemám přístup do plného zdroje, ale nalezl jsem na internetu práci, podle kterých je možné tyto alternativní metoty pojat za běžné, doporučené(konvenční).

Více v novince:

http://vindex.ic.cz/index.php?view=article&id=838%3Amikrovlnnemu-zpracovani-medu-sviti-zelena&Itemid=1&option=com_content

.......
Vita:
Přátelé,
proč to tolik řešíte?
Existuje nějaký pádný důvod PRO ohřev medu v mikrovlnce? Já o žádném nevím.
Důvody proti jsou naopak nasnadě:

A) med velmi dobře pohlcuje mikrovlny a ty se nedostanou do hlobky => med se na povrchu snadno přehřeje, mikrovlnku je třeba nastavit na minimální výkon a pak rozpouštění trvá poměrně dlouho a ztrácí se jediná výhoda mikrovlnky oproti ostatním způsobům.

B)je absolutní nesmysl med (jakkoliv!) rozehřívat. Tím nemám na mysli, že se přitom znehodnocuje (šetrný ohřev je OK), ale hlavně není to vůbec praktické. Je to spousta práce navíc pro včelaře a mnoho upatlaných stolů u konzumentů. Naučte se pastovat a mikrovlnka vás přestane strašit!


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24786


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 1. 9. 2007
Re: Ztráta matky koncem srpna (24762) (24763) (24769) (24771) (24772) (24775) (24776)

Ivan:
>Letos pozoruji, že včelstva i oddělky si nechávají trubce mnohem déle, než jiné roky. <
....

To jsem si také myslel, ale je to o podletním přísunu nektaru. Takže buď dobrá snůška - u nás ze slunečnice a spadky kde jsou včely co nejblíže, nebo také je možný přebytek kvůli tomu co tu píše Anton - probíhající tiché výměny. Tam může jít i o cizí trubce, které třeba i zalétnou.

Potom jsou vidět i pozdní generace takových trubců u včelstev, kde je kombinace první s druhou (snůška + chovná nálada) a navíc je v úlu mnoho trubčiny. Mám odpozorováno, že trubčina - je asi jakýmsi magnetem na trubce a pozdržovacím elementem pro nástup "dívčí války". Jde asi u této "trojkombinace" - silná snůška - chovná nálada - mnoho trubčiny, o dávno přirozený element hojnosti u medonosné včely a přítomnost trubců u takových silných včelstev je do zamrznutí znatelná i bez probíhající tiché výměny. Jde jen ale o několik jedinců.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24785


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 31. 8. 2007
Re: kuřlák (24752) (24756) (24761) (24764) (24766) (24773) (24780) (24781)

Dioxiny jsou látky obsahující hodně chlóru a jako takové nevzniknou z
jakkoliv smolnatého dřeva nebo šišek, pokud tam ten chlór už není předem.
Strašit dioxiny ve včelařství, protože to jsou zdravotně velmi nepříjemné
látky a obtížně zničitelné, je dost nezodpovědné. Chlór se bude, když už,
objevovat spíše u umělých materiálů, jako jsou ty kartony, papíry nebo dřevo
natřené barvami nebo jinak chemicky impregnované. O dioxinech si myslím, že
ze soukromých osob ho nejvíc pořád ještě vyprodukují ti, co v pecích topí
plasty nebo v přírodě na ohníčku pálí plasty, protože ty plasty s velkým
obsahem chlóru se pořád ještě v plastových odpadech nacházejí. Náklad
starých kabelů, to musí být po spálení uplná dioxinová bomba. -:) Ve dřevě
by se mohl v malém množství objevit chlór pouze z okolí cest z zimních
solných postřiků. Jinak souhlasím, že ze smol a pryskyřic mohou v kuřláku
vznikat rozličné a škodlivé sloučeniny.

Já rozlišuji, jestli jsem v uzavřeném prostoru - včelínu nebo venku. Ve
včelíně dávám do kuřláku hlavně ztrouchnivělé dřevo, zdá se mi, že má
příjemný kouř. Venku třeba i látky, které na rozdíl od dřeva se snadněji
zapalují, třeba hobru. Tu správnou, která má málo pojiva. Občas přidávám i
smrkové šišky, protože za prvé se mně zdá, že jejich kouř je na včely
účinnější a za druhé šišky jsou už od přírody té správné velikosti do
kuřláku. Poloztrouchnivělé dřevo určené do kuřláku vždy zbavuji kůry. Pokud
jsou v ovzduší nějaké škodliviny a pokud se mají z prostředí dostat do
dřeva, nejvíc jich bude právě v kůře. Taky kouř z kůry se mně zdá dost
dráždivý a z trouchnivějící kůry ještě víc.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Olda Vancata" <olda.vancata/=/quicknet.se>
To: "V ela sk konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, August 31, 2007 5:53 PM
Subject: Re: kuřlák


> > Pro neznalého oboru by mohla být zajímavá i informace, ?e dým z kuřáku
> > vět?inou nemá včely zahnat svou intenzitou. Včely ji? ale mají v
> > genech zakódováno, ?e kouř znamená oheň a mo?ná i nutnost opustit
> > stávající "bydli?tě". Místo na pracujícího včelaře se proto vrhnou na
> > medné zásoby,
>
> Pro neznaly oboru by mozna nebyla naskodu informace ze se do kuraku
> nemaj davat sisky, smolnaty drevo, jehlici atd. Kour muze pak
> obsohovat ruzny hnusoviny (na pr dioxiny). Dobry je ztrouchnively
> drevo z listnatejchg stromu (jiva, vrba), da se pouzivat karton vod
> vajec a prej nejlepsi jsou stary vod brouku prepracovany, uschnuty,
> proprsely kravsky lejna. To je cista celulosa bez pojidel, tvrdidel
> atd.
>
> \vov
>
>


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24784


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 31. 8. 2007
Re: Ztráta matky koncem srpna (24762) (24763) (24769) (24771) (24772) (24775)

Výměna matek na podzim je nová věc zatím nijak moc rozšířená. Běžně se matky
měnily v létě, takže v tuto dobu měl včelař v úlech jen to, co plánoval
přezimovat. Důkazem je to, že chovy matky už nemají, které mají,
vyprodávají je. Takže běžný racionální a zaběhaný včelař v tuto dobu matky
na výměnu nemá kromě matek v záložních včelstvech, to je včelstvech ve
velkých oddělcích schopných přezimovat a na jaře zesílit v nové včelstvo.
Co se týká výchovy nové matky v tuto dobu, je to velká loterie a velká
pravděpodobnost, že se matka kvůli nedostatku trubců neoplodní nebo oplodní
špatně. Taková nouzová matka bývá i menší než klasická matka. Pokud toto
včelstvo půjde do zimy slabé, vznikne potřeba ho spojit s druhým včelstvem,
potom se tato matka musí najít a zamáčknout a to by mohl být za špatného
počasí pozdě na podzim a u mladé pohyblivé malé nouzové matky problém. I
kdyby byla nová matka kvalitní, dlouhé období bez matky se podepíše na
kvalitě včel, takže nová matka bude muset ty včely částečně nahradit a silně
zaplodovat ještě v říjnu se všemi riziky, které z toho plynou.
Doporučil bych, pokud nyní neseženeš matku, sehnat oddělek s letošní matkou
dostatečně silný pro přezimování, pokud ho někdo bude ochoten prodat. Ztráta
jednoho ze dvou včelstve je ztráta 50 procent včelstev a to ještě před
zimou. Zhruba za měsíc a něco bude jasné, jestli se matka povedla, to je
jestli zavíčkovaný plod v rozsahu v té době odhaduji 5 - 15 dm2 bude
kvalitní, nebude mezerovitý a nebudou tam trubčí buňky. Nebo pokud se
nepovedla, v říjnu je ještě počasí na to starou matku odstranit a včely
zachránit přidáním toho oddělku.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Stonjek" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, August 31, 2007 1:34 PM
Subject: Re: Ztráta matky koncem srpna


> V první řadě je nutno říct, že zaběhnutý a racionálně myslící včelař touto
> dobou žádná SOS nevysílá, protože je na občas podobné situace připraven.

> v plemenáčích připravené nové matky a hned může reagovat. Je li včelstvo
> osiřelé a má trubce a záleží li mi na výnosech medu a nákladech, nejlepší
> je včelstva spojit a další sezonu způsob včelaření poupravit. Je docela
> možné, že takto napravené včelstvo na jaře bude obsedat pouze několik
> plástů a výnos v nedohlednu. Jelikož píšeš o dávkovači KM. je možné, že
jsi
> přepískl koncentraci par. V literartuře se pak o ztrátách matek píše zcela
> zběžně. Já používám pouze desky z Dolu a tak jsem se s tím zatím nesetkal.
> Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24783


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Martin (89.103.58.195) --- 31. 8. 2007
Re: Ztráta matky koncem srpna (24762) (24763) (24769) (24771) (24772) (24775) (24779)

Pro matku Vigor zkus zavolat do Zubří na tel. 571658869. Tuto středu jsem matku objednal a následující den jsem ji již obdržel. Pokud potvrdí, že matky jsou, pak bych teprve vylámal všechny matečníky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24782


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Olda Vancata (e-mailem) --- 31. 8. 2007
Re: kuřlák (24752) (24756) (24761) (24764) (24766) (24773) (24780)

> Pro neznalého oboru by mohla být zajímavá i informace, že dým z kuřáku
> většinou nemá včely zahnat svou intenzitou. Včely již ale mají v
> genech zakódováno, že kouř znamená oheň a možná i nutnost opustit
> stávající "bydliště". Místo na pracujícího včelaře se proto vrhnou na
> medné zásoby,

Pro neznaly oboru by mozna nebyla naskodu informace ze se do kuraku
nemaj davat sisky, smolnaty drevo, jehlici atd. Kour muze pak
obsohovat ruzny hnusoviny (na pr dioxiny). Dobry je ztrouchnively
drevo z listnatejchg stromu (jiva, vrba), da se pouzivat karton vod
vajec a prej nejlepsi jsou stary vod brouku prepracovany, uschnuty,
proprsely kravsky lejna. To je cista celulosa bez pojidel, tvrdidel
atd.

\vov


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24781


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Lokvenc (e-mailem) --- 31. 8. 2007
Re: kuřlák (24752) (24756) (24761) (24764) (24766) (24773)

Pro neznalého oboru by mohla být zajímavá i informace, že dým z kuřáku
většinou nemá včely zahnat svou intenzitou. Včely již ale mají v genech
zakódováno, že kouř znamená oheň a možná i nutnost opustit stávající
"bydliště". Místo na pracujícího včelaře se proto vrhnou na medné zásoby,
aby měly ve volátkách dostatek zdroje energie pro případné stěhování. Je to
jako při rojení - normálně bývá na l kg asi 10 000 včel, při rojení ale jen
asi 6 000 a zbytek hmotnosti tvoří zásoby medu na cestu.
S pozdravem Petr.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24780


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Kohant (82.150.166.25) --- 31. 8. 2007
Re: Ztráta matky koncem srpna (24762) (24763) (24769) (24771) (24772) (24775)

Bohužel zaběhnutý včelař nejsem, začal jsem v květnu. A tak vysílám SOS. Roje vyrostly do plně obsazených 4NN. Spojit je do osmi? Kyselinu jsem dával šedesátiprocentní.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24779


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jiří Krapáč (e-mailem) --- 31. 8. 2007
Re:Ztr?ta matky koncem srpna (24762)

Napište e-mail na tuto adresu, cimala/=/vcelimed.cz myslím, že matky určitě mají. /včela kraňská - linie Praděd/. Před 14 dny jsem matku na dobírku od nich kupoval. Zkoušel jsem přidání matky podle Včelařství č.7/2007, perfektní a bez problémů. S pozdravem Jirka

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Kohant <kohant/=/post.cz>
> Předmět: Ztr?ta matky koncem srpna
> Datum: 31.8.2007 06:48:31
> ----------------------------------------
> Včera jsem kontroloval odpařovače kyseliny mravenčí. V jednom včelstvu
> chybí otevřený plod a je tu několik vystavěných matečníků, některé
> uzavřené. Bude matka začátkem září ještě oplodněná, nebo mám shánět novou?
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24778


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Krušina (195.39.121.166) --- 31. 8. 2007
Re: Ztráta matky koncem srpna (24762) (24763) (24769) (24771) (24772)

Pokud by Vigorku neměli, potom si myslím, že je to jedno. Klidně je nechej všechny, ony si včely poradí.

Teď jde spíš o to, pokud Vigorku potvrdí, aby se nevylíhla některá z těch uzavřených matečníků.
Kdyby v úle byla mladá matka, težko říct, jak by chtěly včely přijmout tu cizí (i když oplodněnou).
Potom by bylo zřejmě lepší ty zavíčkované matečníky vylámat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24777


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ivan (88.100.170.119) --- 31. 8. 2007
Re: Ztráta matky koncem srpna (24762) (24763) (24769) (24771) (24772) (24775)

Letos pozoruji, že včelstva i oddělky si nechávají trubce mnohem déle, než jiné roky. Možná na to má vliv léto totálně bez snůšky (alespoň u mě ve středních Čechách).
Ivan

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24776


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78290 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 24776 do č. 24836)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Klikněte sem pro nápovědu