77664

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


fskalsky (195.113.155.3) --- 4. 9. 2007
Organisovane vcelarstvi v cesku-1864

1764 V ramci osvicenske prestavby hospodarske spolecnosti vlada vyzvala vsechny mistodrzitelstvi k zakladani vlasteneckych spolecnosti pro zemedelstvi a svobodna umeni
1770 c.k. vlastenecko-hospodarska spolecnost v kralovstvi Ceskem.Moravska zemedelska spolecnost v Brne.Zemedelska spolecnost ve Slezsku.
1775 Marie Terezie vydala patent : Uzitecnost vcelarstvi..o 16 bodech.
1776 zrizeny vcelarske skoly v Novem Knine a Brne,ktera 1778 prelozena do Vsetina.
1781 Josef II.obe skoly zrusil.Pokusil se povznest vcelarstvi vypsanim -premii-kdo vyzimuje nejmene 10 vcelstev.Premie rozdileny Vlasteneckou hosp.spolecnosti,za Frantiska I.zruseny.
1811 prejmenovany a spojeny c.k.moravskoslezska spolecnost pro zvelebeni zemedelstvi,prirody a vlastivedy.
1818 J.M.Ehrenfels rakousky slechtic vystoupil s planem akciove spolecnosti.Vybudoval v Brne nekolik vcelnic o tisici vcelstvy,ale pro nedostatek schopnych vcelmistru jeho snaha nevysla.

1847 Byla na panstvi Trebon ustavena podilova vcelarska spolecnost s 57 cleny,prevazne z duchovenstva,ucitelu,uredniku a upsanych 158 zl.trvala do 1861 kdy se rozesla.

17.3.1849 Cisarkym patentem dovoleno zakladat spolky.
1852 Patent zrusen pripoustel ustanovovat spolky schvalene zemskymi urady.
1852 Ustavena prvni vcelarska org. v rakousku-Vlastenecko-hospodarske spolecnosti pro Cechy.Predsedou zakladatelem Jan Nep.Oettl,farar v Buckovicich(zatecko).Byla odborem nemecky mluvicich vcelaru.smostany spolek byl povolen 1861.

1853 37.Sjezd ve Vidni spojeny s vystavou.
...Velkomyslny podporovatel vsech odboru hospodarstvi,knize Lichtenstein ustanovil cenu 10dukatu za nejlepsi pozorovaci ul.Z Moravy zucastnili se 4farari:Honcik,Kandus,Janatschek ,Prchal.Vratili se s velkym nadsenim.Ihned zacali zrizovat uly po dzierzonsku,Honcik takovy vystavil v Brne 1854.

1854 K nalehani c.k.mor.slezske hosp.spolecnosti mistoreditele te spolecnosti dp.Cyrila Fr.Nappa na Jana Hansmanna c.k.skolniho radu aby odbor vcelarsky zalozili.Spolecnost zvolila jej za starostu a sestavila pravidla.Stanovy dal obema jazyky vytisknouti.Hansmann byl ale brzy presazen co farar do Vel.Mezerici a za starostu zvolen Jan Patek.
Vzpominka ucirele F.Zavadila na inspekci v Adamove r.1855 skolniho radu dp.Hansmanna,kteremu slibil ze bude brzy zrizen skolni vcelin.V Adamove knizetem z Lichtensteinu postavena skola,kostel s farou(svetelsky oltar)
1859 Za starostu zvolen Karel Nottig,za tajemnika Ed.Wilda.Zriden vcelin pod spravou Jakuba Strohala,prednasky, vydana ucebnice Tomase Simbery,po vwnkove zrizeni jednatelu,skoly osazovany ouly.Kanovnik Nottig povzbuzoval F.Zavadila,musite jako Vas otec,pro vcelarstvi neco ciniti,a to ve skole,mezi uciteli i mezi lidem.Zavadil s pritelem Ed.Rumlerem(zamestnanec strojirny) sestrojili novy zpusob ulu.
1861 Prvni valna hromada spojena s vystavou v Brne.Adamovska skolni vcelnice vyznamenana velkou bronzovou medalii..hospodarske spolecnosti.Ul prijat pro vcelarskou skolu k nazornemu vyucovani.V zime promenila se cast strojirny adamovske v dilnu na hotoveni uluv.Uly dodavali do Brna a okoli
1862 Kalvoda prelat,opat klastera v Rajhrade objednal si pavilon ulu.Vzorek ctyrbrtove rozebiraci skolske vcelnice darovan odboru vcelarskemu.Pro skoly dekanske v okresu 37 ulu.Taktez odbor ustanovil vzorky ty rozmnoziti,aby se jimi podelily okresy.
Za pricinou pretizeni vzdal se starosta K.Nottig sve hodnosti,prozatime prevzal J.Strohal.
Zatim prestaly se hotoviti v Adamove a odborem poverena stolarna v Napajedlich.Robeni uluv v brnenske trestnici dlouho netrvalo.Zarizovala se urcita samostatna stolarna.
Druha valna hromada v Kromerizi z vystavou (Zavadil stribrna medalie)Zavadil sve pusobiste i vcely z Adamova prestehova do Rajhradu 1885

4.10.1864 Zalozen prvni cesky vcelarsky spolek v Chrudimi.

franta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24835


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 4. 9. 2007
Re: Organisovane vcelarstvi v cesku-1864

Franto to je fantastické. Kde jsi to našel takové drahokamy? Mám to zběžně zmapováno až od hraběte Harracha, ale ty jsi mne takovým sledem informací překvapil a trunfnul.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24842


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu