78251

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)A.Turčáni (62.168.124.210) --- 1. 10. 2007
Re: léčení, formidol,varidol a gabon (25148) (25150) (25151)

Vcera som dal Varidol, katastrofa viac ako 1000 ks. Tak kde sa vzali? Jedine donesenim. Miro

Ak by bol Gabon (2 ks/ umiestnený priamo medzi plodom 14-16mm plástovej uličke, tak by bol odpad 10 ks. Nič viac, nič menej nemôžem na Vašu otázku napísať.
Reinvázia V.D.je možná, ale nie taká razantná. V tomto úsudku ma podporujú moje zistenia, pretože ak by tak bolo, potom v skupine včelstiev, mám včelstvo s odpadom (zber 1.10/ 260 ks a vo včelstvách po jeho stranách 30-40 ks.Prečo? Je veľa faktorov, ktoré zamorenie ovplvňujú, npr. východzí počet prezimovaných klieštokov.
Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25152


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miro (87.244.196.82) --- 1. 10. 2007
Re: léčení, formidol,varidol a gabon (25148) (25150)

Este jeden postreh. 25.8 som z niektorych vcelstiev vybral gabon, lebo niekolko dni bol 0 ks spad a dovtedy 5 - 10. Tak to bol omyl. Vcera som dal Varidol, katastrofa viac ako 1000 ks. Tak kde sa vzali? Jedine donesenim. Miro

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25151


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vsusicky (82.117.130.2) --- 1. 10. 2007
Re: léčení, formidol,varidol a gabon (25148)

Přeji hezký den.

K Vašemu příspěvku několik doplňujících dotazů:
1. z údajů, které uvádíte jste vkládal do každého včelstva jen jednu desku formidolu?? Nebo jste prováděl ošetření dvěma deskami.
2. Vkládáte desky formidolu do podmetu nebo na plodištní nástavek?
3.Gabon jste vkládal až po vyjmutí formidolu, tj. kolem 8.8.2007, nebo se ošetření překrývalo?
4. doporučená doba použití gabonu je od výrobce 24-30 dnů. Ne vždy je možné tuto lhůtu striktně dodržet, jako např. letos z důvodu nepříznivého počasí. Je nějaké oficiální vyjádření VÚ k případnému prodloužení doby aplikace gabonu v rozsahu 1-2 týdnů popř. 1 měsíce? Respektive jsou rizika vzniku tolerence VD tak vysoká? Jaký je Váš názor na tento problém?
5. objevil se v diskusi názor na možné opakované použití gabonu např. v předjaří. Jaký je Váš názor na takovouto aplikaci popř. můžete zjistit i stanovisko výrobce, tedy VÚ?
6.jaký je Váš názor na reinvazi? Po léčení gabonem v srpnu se mi nezdá, že by v září bylo včelstvech takové množství plodu, aby se množství roztoče výzmanně zvýšilo. Rovněž letová aktivita včel mi připadně nižší na to, aby včelstvo doneslo významné množství roztočů.

Prozatím vše. Děkuji za Vaše vyjádření.

S pozdravem

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25150


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepík (81.0.194.126) --- 1. 10. 2007
Re: léčení, formidol,varidol a gabon (25148)

Vážený příteli,napadení není v celé republice stejné bohužel u nás je to letos pořádně zamořené.U některých jsem gabon už vyndal a dnes ho zase vrátím reinvaze je tak silná,že to jinak nejde.Denně jich donesou okolo 100 kusů tak do 15.10.kdy se začíná fumigovat jich tam bude víc než včel,do vánoc bych potom měl po starostech a já zatím nechci včelařinu pověsit na hřebík,nejsem tak starý.Nebojte se že to nekonzultuju s odborníky,kdyby se všichni tak starali asi by to vypadalo u nás jinak.Včelaři na dotaz jak na tom jsou,říkají parada mám tam čisto.Právě tihle co měli čisto už ho většinou opravdu mají.Poradit někomu aby dal podložky se síty a tím zjisti objektivně skutečný spad za 24 hodin to dělám už 4 měsíce bez velkého úspěchu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25149


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J. Šefčík (90.176.2.8) --- 1. 10. 2007
léčení, formidol,varidol a gabon

Nedá mi to, abych se do této diskuze nezapojil. Nebudu Vás jmenovat jak někteří uvádite, že léčite fumigaci i 4 x a více, gabon stále máte od 8.8. ve včelstvu atd. Nechcí dělat chytrého, ale všichní, kteří takovým způsobem léčite, děláte to velíce špatně a tím postupně likvidujete svá včelstva a také jiných. Především by se mělo dodržovat veterinární nařízení.
Již mnoho let spolupracují z VÚ v Dole při kontrole rezistence na varidol, MP 10 atd. Mám už letošní první výsledky a že by gabon nebyl účinný a nebo formidol, s tím nemohu souhlasit.

Do všech včelstev počátkem srpna /kromě pětí/ jsem vložil desky formidolu. U 16 včelstev jsem v srpnu po dobu 30 dnů prováděl zkoušku na variotoleranci s gabonem 90 a gabonem 92. Za sledované období u těchto včelstev byl spád roztočů kolem 500 ks na včelstvo.

Včera jsem začal provádět křížové zkoušky na rezistenci formou fumigace varidolem a MP 10. Dnes jsem počítal roztoče.

Výsledky :

- kde jsem nic nepoužil /tj. 5 včelstev bez formidolu/ je spád roztočů více než 1000 ks na včelstvo a tyto včely jsou zesláblé.

- kde jsem použil formidol a včera fumigaci varidol a nebo MP 10 je spád roztočů do 500 ks na včelstvo.

- u 16 včelstev kde jsem prováděl zkoušku na variotoleranci /gabon 90 a nebo 92/u tu jsem skončil počátkem září, byl spád roztočů od 10 do 50 kusů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25148


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fskalsky (195.113.155.3) --- 1. 10. 2007
Organisovane vcelarstvi v cesku 1870

16.Sjezd vcelaru nemec-rakouskych v Norimberku
Nemela by se nasledkem vynalezeni medometu take v zarizeni oulu nejaka zmena stati ?
Dzierzon: Dokud nebyl znam medomet,bylo ovsem zapotrebi triditi v ouli medovisko a to dosti prostrane.To nyni jiz neni tou merou zapotrebi.Sklizen deje se nyni casteji a proto nemusi oul byti tak velky jako drive.Vyndaji a vymeteji se zacate dva plasty medove,dostaneme tolikez medu jako kdyz jich tam mame 8-12 a ty pak najednou vyprazdnime..Ano medovisko jest castecne i zbytecne,jelikoz muzeme plasty brati odkudkoliv a med z nich vymeteti.

Spravni rada mor.spolku: Valna hromada ktera mela v Brne odbyvana byti,nelze ve skutek uvest.C.k. mor.slez.hosp. spolecnost musela od slavnosti sveho stoleteho trvani pro nedostatek penez upustiti.Mela-li byti dustojna vcelarskeho spolku dobre povesti se tesiciho-ze sveho zdolati nemuze.Usnesla se ze mimo Brno odbyvati sjezd,ma miti vetsi rozsahlost,ma se rokovati obema jazyky zemskymi stridave. Reditelstvi ocekava dotycne navrhy se strany obvodniku a jednatelu.

Chrudimsky spolek Valna hromada v Golcuv Jenikov.
Tajemnik spolku hr.Theodor Thun uvital zemepanskou c.k.komisi z Caslavi a zastupitele c.k.hosp.splecnosti z Prahy.
Chrudimsky spolek ..v Pardubicich
Predseda Jarkovsky pozadan taj.Thunem,predstavil predstavitele vlast.hosp.spol.Uhlire a Purkmistra Cernika. Ten slovy velmi uprimnymi a raznymi vylicil kratce dulezitost spolecne debaty,podekoval jak dulezita jest vzajemnost a svornost nejen mezi vcelari ale i v premnohych okamzicich v zivote obcanskem.

Budec: Valna hromada,predseda Zika,mist.predseda dp.Hausmann.

Moravsky spolek:Zvoleno(prijato)130 clenu.Tento tak neobycejny prirustek s uspokojenim vzat u vedomost a radostny byl tim vetsi,jelikoz nachazeji se na slovo vzati clenove cizizemsti,keri by se byli odhodlali pristoupiti k mor.spolku,kdyby nebyli pri nem shledali vhodne zarizeni a znacne vyhody poskytoval.Zprava pokladny:na hotovosti 1919 zl.Navzdory velikym prijmum,jeho penezni prostredky u porovnani s pozadavky,prec jeste za nepostacitelne prohlaseny byti musi.Sjezd se nebude letos odbyvati zadny.

Jednota v Pisku valna hromada v Husinci.
Tajemnik V.Leseticky,starosta J.Kletecka.Pocet udu 275 Odebira se 350 Brnenske Vcely.Vcely(Prazske)10 ks.Rocni prispevek zvysen z 50 kr.nyni 80 kr.
Jednota v Pisku Vodnany:
Navrh na rozdeleni spravy,rozesilani zprav a casopis kteryz by uverejnoval zajmy Jednoty.Vcela Brnenska zastava zajmy vcelaru moravskych a o ceskych malo nebo niceho neprinasi.
Valna hromada:Volba vyboru,jednohlasne zvoleni,kteri byli navrzeni.Dale zvoleni jdnohlasne po navrhu jednatele spolku..za cleny dopisujici,za cestne.
Ve Strakonicich mnoho mluvilo se o hnilobe ,vceliny strasne decimuje.Vinu schvaluje jeden na druheho.Jednota cita 300 udu.Starosta ucinil navrh na zmenu v odebirani Vcely Brnenske.

franta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25147


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

prihoda (88.100.95.205) --- 1. 10. 2007
lečeni včel

Když chce člověk klidně spát, tak je právě tohle to pravý ořechový.
Pokud si chce dělat starosti, tak se po každé fumigaci podívá a vidí. A podle toho, co vidí se i zařídí.
Třeba některá přeléčí i po čtvrté, nebo si půjčí kompresor a foukne tam ještě po vánocích aerosol, nebo alespoň knot.

Příteli Karle,je hezké co píšeš,ale někdo třeba jako já
nemá potřebu se po každé fumigaci dívat u řekněme asi 40 - 50 včelstev na podložky.Pro mne jsou jasná nařízení o léčbě,tu dodržuji a pokud ani to nestačí a roztoč se i tak rozmnožuje poslední dobou,je vina asi někde jinde,asi taky výzkum nestačí a měl by přidat. Pokud nepřidá a nenalezne nějaký nový přípravek na hubení tohoto roztoče,asi to u nás dopadne v budoucnosti tak jako v té Americe,budeme mít polovinu úlů prázdných.Myslím si ,že za těch 20 let kdy
léčíme Amitrázem,nejprve 1x,poté 2x , nyní 3x a jak se ukazuje,ani to nestačí,i když se provádí podpůrná léčba Formidolem a Gabonem. Přeji hezký den...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25146


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlík (194.212.232.6) --- 1. 10. 2007
Re: lečeni včel (25140) (25141) (25142) (25144)

Jenom nevím , proč v tomto případě takto masivního napadení se dává jen Gabon, když by se spíše mělo nejdříve zafumigovat, tím by se včelkám trochu ulevilo a pak teprve nasadit Gabon kvůli plodu a reinvasi.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25145


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 30. 9. 2007
Re: lečeni včel (25140) (25141) (25142)

1. fumigace - účinnost 95-97%, 2. účinnost do 80%, 3. cca do 70% každá další již asi nemá cenu, protože když jste je nedokázali zabít do teďka, proč by se vám to najednou mělo povést.
-----
To jsou asi průměrná čísla z nějakého školení.
Poslední dva roky na to nemám čas, předtím jsem si spad kontroloval.
Měl jsem kliku, že jsem většinou pracoval s malými čísly. Takže ta procenta přesně neřeknu, jen s tou vysokou účinností souhlasím. V PRÚMĚRU!!!
Jedno vím ale jistě. Byla včelstva co měla poprvé minimální spad a dorovnala si to při druhém léčení. Zřejmě se při prvním stala nějaká chyba. Po třetím jsem většinou míval NULU, nebo jednotky tak do pěti VD. Víc jsem považoval za problém a jednal.
A vím, že dosud, pokud jsme neudělal chybu jsem neměl nález.

Osobně si myslím, že málokdo může dát za těsnost svých úlů i svoji neomylnost ruku do ohně.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25144


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepík (81.0.194.126) --- 30. 9. 2007
Re: lečeni včel (25140) (25141) (25142)

V18 hodin jsem se vrátil od včel,včera jsem tam dal podložky do 3 všelstev se síty dnes jsem je vytáhnul.Jedním slovem, šílenství spad okolo 80 na včelstvo za 24 hodin a gabon je tam od 8.8. zavíčkovaného plodu je tak 4 dm2.Taď babo raď.Jak už jsem mnohokráte psal celé okolí je čisté,že jak jinak! Jen já má tyhle problémy,tak ke mě ty roztoče někdo vozí a pěstuje je aby mě naštval.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25143


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlik (194.212.232.6) --- 30. 9. 2007
Re: lečeni včel (25140) (25141)

1. fumigace - účinnost 95-97%, 2. účinnost do 80%, 3. cca do 70% každá další již asi nemá cenu, protože když jste je nedokázali zabít do teďka, proč by se vám to najednou mělo povést. Takže snad jenom jako odlehčovací při reinvasi.Protože jsem léčil poctivě - v rámci možností, tak mi léčivo nezbylo a byl jsem odkázaný na Formidol . To bohužel nestačilo a už teď mám 50% zlikvidovaných(4 včelstva). Bohužel ještě neskončil ani podzim, natož jaro, takže bude určitě hůř. Jestli člověk nechce být za trotla tak musí prostě pravidla porušovat?!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25142


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 30. 9. 2007
Re: lečeni včel (25140)

Davam si otazku proč bych měl davat podložky pod včely při všech 3 fumigacich.K čemu asi by to pro mě bylo dobre a čemu asi bych pomohl.Akorat bych z toho nemohl spat.Takže 3x fumigace Varidolem a nic jineho pro sve včely udělat nemohu i kdybych chtěl.
-------
Když chce člověk klidně spát, tak je právě tohle to pravý ořechový.
Pokud si chce dělat starosti, tak se po každé fumigaci podívá a vidí. A podle toho, co vidí se i zařídí.
Třeba některá přeléčí i po čtvrté, nebo si půjčí kompresor a foukne tam ještě po vánocích aerosol, nebo alespoň knot.

Jinak by to asi chtělo opět letos vyhlásit soutěž o vzornou ZO, která nejdřív začne a nejdřív ukončí léčení.
Kanditáty hlaste :-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25141


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Přihoda (88.100.95.205) --- 30. 9. 2007
lečeni včel

Davam si otazku proč bych měl davat podložky pod včely při všech 3 fumigacich.K čemu asi by to pro mě bylo dobre a čemu asi bych pomohl.Akorat bych z toho nemohl spat.Takže 3x fumigace Varidolem a nic jineho pro sve včely udělat nemohu i kdybych chtěl.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25140


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (77.236.212.66) --- 30. 9. 2007
Re: Gabon (25136) (25137)

Uhodil jsi hřebíček. Sám jsem ještě neslyšel o případu, že někdo v létě běhá za veterinářem, že má hodně roztočů, aby mu předepsal Gabon. Nevěřím tomu. Podle mne je přechod účinné látky do plástů a úlu ze všech chemických metod (fumigace, nátěr) nejmenší. Letní včely to nosí na nožičkách a v chlupech a pak skončí venku. Zimní dlouhověké včely se líhnou a většinou se flákají. U nás se poslední roky nespekuluje a používáme Gabon pravidelně a funguje. Na okrese si udělám menší rezervu a nevyužitou ji převedu do dalšího roku. Vždy se ukáže, že některá ZO to neodhadla. Řeči o ceně už ani nevnímám, nemám na to slov.

O možném opětovném použití Gabonu další rok jsem slyšel od ing.Veselého z Dolu, ale u nás to nepraktikujeme. Začali jsme pásky od včelařů vybírat. Myslím, že šetřit by se mělo na jiných místech.

Roje, které nevytáčíme, se mohou bez plodu i fumigovat po usazení do úlu.

-------------------------------------
Karel:
Takové hraběcí rady nechápu.
Jestli vyhláška SVS vydaná v únoru nařizuje aplikaci Gabonu, tak snad mi to musí napsat včas, bez ohledu na snůšku. Do včel se nedává recept, ale Gabon. Jeho objednání, distribuce atd. snad zabere nějaký čas...........

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25139


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepík (81.0.194.126) --- 30. 9. 2007
Re: Gabon (25136) (25137)

Přesně tak.U nás to bylo následovně,Gabon jsme předepsaný něměli jarní přeléčení dělalo pouze 25% stanovišť.Přesně 8.7. volal jeden včelař,že pozoruje spady od 50 do 80 roztočů.Moje výsledky byli obdobné,vyzval jsem další včelaře na které je trochu spolehnutí ať udělají testík na spad. Znáte to, někteří měli podobné výsledky a co jiného pospíchli s Formidolem.Někteří jiní měli pořádek a čisto 1 až 3 na včelstvo.Ti už teď mají opravdu čisto nebo téměř čisto./z 15 zbylo 5 /Po tomto zjištění jsem chtěl po veterináři Gabon.Nedal ho byla snůška.V polovině srpna byla situace už vážná a veterinář podepsal Gabon.Ing.Veselý už si nebyl jist zda se povede něco zachránit,ale řekl pokuste se když bude dobrý podzim tak se to zlepší,v opačném případě vám včelaři vynadají co to stálo peněz a výsledek žádný.Mohu konstatovat,že výsledek je celkem uspokojivý.Podařilo se lecos zachránit a když to porovnám se sousedními organizacemi a jejich neoficialními výsledky je to dobré.Dokonce a to bych vyzvednul,přišla mě děkovná SMSka od včelaře který má část u naší ZO a větší část u sousední ZO a tam mu padlo 10 z 15 a v naší ZO jen 1 z 10.Poděkoval mi za starost a opatření Gabonu a tím záchranu mnoha včelstev.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25138


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 30. 9. 2007
Re: Gabon (25136)

Gabon od poloviny července do srpna. Zároveň jsme slyšeli radu : Když vám veterinář nechce napsat Gabon- protože je možná ještě snůška , musíte svůj požadavek podpořit měřením na stanovišti.
--------------
Takové hraběcí rady nechápu.
Jestli vyhláška SVS vydaná v únoru nařizuje aplikaci Gabonu, tak snad mi to musí napsat včas, bez ohledu na snůšku. Do včel se nedává recept, ale Gabon. Jeho objednání, distribuce atd. snad zabere nějaký čas.
A třeba do oddělků, vyrojených včelstev, usazených rojů atd to snad můžu dávat i když je snůška. Většinou se z toho med netočí.
Takže tam kde je na to vyhláška SVS by podle mě mělo být samozřejmé, že Gabony se objednají v květnu. A pro mě za mě, ať jsou schovaný u někoho - třeba nákazovýho ref.
Když už mám kritický spad, pokud to někdo sleduje, tak je zbytečná ztráta času v té chvíli to teprve začít objednávat.

Vyburcovat výbor, sehnat OV, pak štempl, pak to objednat a rozdat. Nejmíň jedna generace včel v háji.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25137


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlík (194.212.232.6) --- 29. 9. 2007
Gabon

Krásné téma , kterého není nikdy dost, neomrzí se a ještě se člověk dozví něco nového.Takže nejčerstvější zpráva přímo dnes a přímo z Dolu. Podle p. Veselého je letos poprvé za 20 let léčení, kdy roztoč vyhrává na celé čáře. Z vlastní zkušenosti to mohu potvrdit.Zároveň tvrdil, že ti co nasadili Gabon po 26.7. stejně neuspěli.Na nástěnce visí proposice : Gabon od poloviny července do srpna. Zároveň jsme slyšeli radu : Když vám veterinář nechce napsat Gabon- protože je možná ještě snůška , musíte svůj požadavek podpořit měřením na stanovišti. Pokud padají 3-5 roztočů denně a vy Gabon požadujete, tak vám ho prý musí napsat. No letos je mi taková rada již .... ale jestli ještě budu na jaře včelařit a znovu něco takového bude tak budu důraznější. Letos prý padají hlavně a rychle ta nejsilnější včelstva. Jo to jo, taková byla i moje. Už chápu , proč v zahraničí i u nás vidím u profíků včelstva průměrně jen ve 3 nástavkách. Menší včely = méně zdvihání, méně včel= méně žihadel, méně včel = méně roztočů a také slabé včely se samy brání útokům a nemají čas vykrádat ostatní = menší reinvaze.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25136


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 29. 9. 2007
Re: (25132)

Co si mám představit pod pojmem včelí farma v ČR? Nějaké to včelstvo obhospodařuji, ale žebych se cítil nějakým farmářem, tak to by musely být trochu jiné podmínky s cenami produktů.(u medu u nás prakticky "farmářské ceny medu neexistují, protože v tomto není precedens)

Myslím si, že na farmy, které vábí starou gardu k nějakému vzdělávání, je z nouzecnost a boj o přežití za strany toho chovatele. Nezavrhuji to, protože může být vzděláno 99 pasivních posluchčů, kteří tam jdou vlastně jen zabít čas, ale tomu stýmu to ulehčí náhled a nabytí praktických znalosti pro jeho včelaření.


Jirka:
>Myslíte si,že nesmyslné kurzy pořádané na včelích farmách pro důchodce(nic proti nim,každý jednou...),kde se řeší takové "problémy",jako je např.včelí mezera,tloušťka prken úlů,sušení dřeva,nátěry úlů a pod.,je jen mrhání finančních prostředků,popř.prostředků svazu,ktery tyhle akce dotuje?<

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25135


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(88.103.157.154) --- 28. 9. 2007
(25132) (25133)

Pro propagaci vcelarstvi udelam dnes rozhodne vic jako soukromnik..............
Ale to jim křivdíš, podívej jak se snaží.
http://www.medeu.cz./index.php?c=fotogalerie

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25134


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

seremedserious (82.208.2.221) --- 28. 9. 2007
Re: (25132)

to bude ostry tema, podle me by svaz v dnesni podobe nemel existovat vubec. Ze svazu sem loni vystoupil a nemuzu si to vynachvalit. Alespon mam vic casu na vcely. Pro propagaci vcelarstvi udelam dnes rozhodne vic jako soukromnik. Kdyby misti organizace fungovali dobre, jednoduse, racionalne.. pak by se dalo uvazovat o osvetove cinnosti (to by bylo krasne), ale v takovem bordelu v jakem to je, je myslenka osvety uplny sci-fi. Zaplatpambuh za tuto internetovou diskuzi..to je to nejlepsi co u nas pro vcelare existuje...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25133


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jirka (81.19.35.235) --- 28. 9. 2007

Pánové,je zajímavé sledovat tyhle vaše žabomyší boje o přežití našich včelstev,přesvedčen jsem,že velmi záslužné.Rád bych se ale na něco zeptal a třeba vyslechl váš názor.Myslíte si,že nesmyslné kurzy pořádané na včelích farmách pro důchodce(nic proti nim,každý jednou...),kde se řeší takové "problémy",jako je např.včelí mezera,tloušťka prken úlů,sušení dřeva,nátěry úlů a pod.,je jen mrhání finančních prostředků,popř.prostředků svazu,ktery tyhle akce dotuje?Nebylo by lepší,kdyby svaz raději mohutně dotoval takové záslužné počiny o jakém jsme se mohli dočíst v posledním čísle Včelařství a to budování včelích náučných stezek?Široká noodborná veřejnost se takto vlastně úplně bez nějakého násilí seznámí s problémem našeho koníčku a hlavně s produkty o které nám jde především.To, co dokázali v O.N.vsi je myslím záviděnihodné.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25132


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jaro (217.119.114.42) --- 28. 9. 2007
Použitie gabonu

Gabon se dá použít 2 x a tak to máš Pepo na příští rok v pohodě
Citoval som Stonjeka.

Ako si na to prišiel, že gabon môžeš použiť dva razy ten istý?!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25131


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.5) --- 28. 9. 2007
Re: GABON (25085) (25094) (25096) (25097) (25098) (25109) (25111) (25115) (25120) (25122) (25128)

To se mi nezdá, že by se daly Gabonové pásky používat dvakrát. Účinná látka po 30 dnech z pásku skoro vymizí, zůstává jen nepatrný zbytek, který spíše něž léčí tak podporuje vytvoření rezistence roztočů vůči účinné látce přípravku.
Gabon se může používat po posledním medobraní a to je zpravidla koncem července.

S pozdravem...M. Václavek
Racionalizaci zdar!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25130


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlík (194.212.232.6) --- 28. 9. 2007
Re: GABON (25085) (25094) (25096) (25097) (25098) (25109) (25111) (25115) (25120) (25122) (25127)

Já jsem se s objednáváním Formidolu přes ZO ani neobtěžoval.Bydlím a pracuji v Praze , takže když pojedu ke včelám , stavím se u Loffelmanna a koupím si co potřebuji. Po příjezdu pak nemusím čekat, až někdo přijde z práce a můžu hned do akce.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25129


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlík (194.212.232.6) --- 28. 9. 2007
Re: GABON (25085) (25094) (25096) (25097) (25098) (25109) (25111) (25115) (25120) (25122)

Taky jsem již slyšel o tom, že někteří včelaři používají Gabon po 2 sezony za sebou jedny a tytéž destičky. Já myslím, že to není v pořádku. Taky ten termín 1. týden v červenci se mi nezdá, určitě musí dojít ke kontaminaci medu a právě proto , aby k tomu nedocházelo je Gabon na předpis a nemůže si ho tam dávat každý jak chce.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25128


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepík (81.0.194.126) --- 28. 9. 2007
Re: GABON (25085) (25094) (25096) (25097) (25098) (25109) (25111) (25115) (25120) (25122)

Na našen okrese s objednáním také nejsou žádné potíže,ale se všelaři veliké.To asi není jen v našem okrese.Co se formidolu týká dostali jsme ho za 3 dny po objednání.To už byla do objednávka.Bohužel včelaři si objednali velmi málo,a jsme u toho.Proč vyhazovat peníze,když to mám "zdravé" ! Ovšem ono to nebylo zdravé,to jenom většina tvrdí,ale ověřené to nemají.Za měsíc ti co tvrdili ,že oni to mají přece v pořádku, volali tady se muselo něco stříkat, mám otrávené včely.Na otázku kolik jich tam má na vzorek říkají nic.Myslím,že to už nemusím komentovat.Možná bych se měl přestat zlobit a ztrácet čas s těmi co nechtějí pochopit ani si dát poradit.Trochu kacířská myšlenka.Když jim to padne bude méně včelstev a medu a ti co dělají dobře budou moci lépe prodávat a za lepší ceny!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25127


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 27. 9. 2007
Re: GABON (25085) (25094) (25096) (25097) (25098) (25109) (25111) (25115) (25120) (25124)

... dodám ke spolupráci ČSV se SVS, kde existuje smlouva o spolupráci. Postižení by snad mohli i zažalovat takové "svazové a zodpovědné nákazové referenty" z titulu smlouvy a jejího neplnění.

A nakonec varroáza je nebezpečná nákaza a spadá do náhrad a jestli si zaplatím jako nečlen odborné úřední ošetřování - inspektora SVS a přesto bude nějaká ztráta, mám podle logické úvahy po takovém úředním neúspěchu nárok na odškodné a to bez debat a konzultací u Min. zemědělství. To je dáno legislativou v EU a její harmonizací z pozdějšími novelami Veterinárního zákona 166/1999 Sb.

Je škoda, že takový precedens neexistuje, protože potom by se ukázalo jak to tady doopravdy vypadá s varroázou a jejím léčení.


>ať zváží sankce vůči ČSV, která nedokáže i přes spolupráci organizovaně a aktivně omezovat intenzitu varroázy. (povinnost hlavně i v mor. pásmech) <

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25126


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 27. 9. 2007

... dodám ke spolupráci ČSV se SVS, kde existuje smlouva o spolupráci. Postižení by snad mohli i zažalovat takové "svazové a zodpovědné nákazové referenty" z titulu smlouvy a jejího neplnění.

A nakonec varroáza je nebezpečná nákaza a spadá do náhrad a jestli si zaplatím jako nečlen odborné úřední ošetřování - inspektora SVS a přesto bude nějaká ztráta, mám podle logické úvahy po takovém úředním neúspěchu nárok na odškodné a to bez debat a konzultací u Min. zemědělství. To je dáno legislativou v EU a její harmonizací z pozdějšími novelami Veterinárního zákona 166/1999 Sb.

Je škoda, že takový precedens neexistuje, protože potom by se ukázalo jak to tady doopravdy vypadá s varroázou a jejím léčení.


>ať zváží sankce vůči ČSV, která nedokáže i přes spolupráci organizovaně a aktivně omezovat intenzitu varroázy. (povinnost hlavně i v mor. pásmech) <

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25125


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 27. 9. 2007
Re: GABON (25085) (25094) (25096) (25097) (25098) (25109) (25111) (25115) (25120)

Po takové reakci bych asi vyzval aktiv k tomu, aby se ČSV vážně zamyslelo nad svojí společenskou funkcí a zvážilo se rozpuštění takové pasivní a v jistém směru tedy nevýznamné skupiny včelařů. Dále bych informoval také Ministerstvo zemědělství, které spravuje fond na nebezpečné nákazy včelstev, ať si připraví více prostředků na úhyny na varroázu a také ať zváží sankce vůči ČSV, která nedokáže i přes spolupráci organizovaně a aktivně omezovat intenzitu varroázy. (povinnost hlavně i v mor. pásmech)


Pepík:>Na středočeském aktivu hospodářů ZO jsem vyzval k větší informovanosti mezi ZO a nic.<

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25124


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepík (81.0.194.126) --- 27. 9. 2007
Re: GABON (25085) (25094) (25096) (25097) (25098) (25109) (25111) (25115) (25120) (25122)

My jsme ho normálně neměli dostat,protože pozitivních stanovišt bylo jen asi 25%.Když jsem však viděl jaká je situace na začátku července chtěl jsem pro naši ZO Gabon.Jak jsem psal byla snůška a tak jen Formidol řekl veterinář.Vyzvali jsem všechny naše včelaře a přiobjednali jsme Formidol,ten však nestačil na tu hrůzu.Nemá dlouhodobý účinek.Mníšek je od mého stanoviště 4 km jsem zvědav jak jsou tam v pohodě,ale moc tomu nevěřím.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25123


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

stonjek (88.100.213.73) --- 27. 9. 2007
Re: GABON (25085) (25094) (25096) (25097) (25098) (25109) (25111) (25115) (25120)

Byl jsem tam a slyšel jsem. Díky že mám štěstí a jsem na Praze západ, kde s objednávkou Gabonu a Formidolu nejsou žádné potíže a tak jsme ho dostali včas. Jde to přes OV a díky nák. ref. Čermákovi jsme v pohodě. Nejúčinější nasazení Gabonu je první týden v červenci o měsíc později, když se aplikuje, je velká část zimních včel ožrána a výrazně jim zkrácena délka života, proto ten výraz, že takové léčení je blbě. Je li v nějaké ZO v tom binec, bude asi nejlepší se z toho poučit a mít doma balení Formidolu navíc v rezervě. Gabon se dá použít 2 x a tak to máš Pepo na příští rok v pohodě. Držím palce, aby vše dobře dopadlo. Těším se na zimní Pražské včelaře, kdy chci Ing. Veselému položit otázku, proč tak lpí na měsíční době aplikace Gabonu, protože kdyby roztoč mohl snadno získat rezistenci, tak už by jí dávno měl. Vždyť v naší ZO cca 70% včelařů léčí pouze Varidolem a ještě před 5 lety 100%. Z těchto důvodů uvažuji, že začne li u mě VD zlobit, budu Gabon nechávat o dost déle. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25122


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlík (194.212.232.6) --- 27. 9. 2007
Re: GABON (25085) (25094) (25096) (25097) (25098) (25109) (25111) (25115) (25120)

Jo je to opravdu fofr a nic nenaděláte , já jsem dal formidol 2* již začátkem srpna , nic víc jsem dělat nemohl a stejně ty nejnadějnější nejsilnější a nejvýnosnější včely - "zmizely" . Gabon nic nezachrání. Smrt postihuje nejdříve ty nejsilněší - více plodu = více generací roztočů. No jestli bude od koho na jaře získat včely , budu začínat vlastně od nuly. Desinfikuji rámky , nástavky, vyvářím rámky a občas se smutně podívám na zbylá včelstva , na nový medomet a svazové sklenice .

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25121


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepík (81.0.194.126) --- 27. 9. 2007
Re: GABON (25085) (25094) (25096) (25097) (25098) (25109) (25111) (25115)

Přtelé tak jsem si přečetl, že léčím blbě,budiš.Oficielně jsme gabon dostali na konci srpna ,těžko tedy dodržet termín jak píše Eman.Na začátku července jsem ho chtěl veterinář nepovolil byla snůška,to už začínala katastrofa v naší ZO ale i v okolních.Bohužel do ted se všichni tváří,že oni jsou v pořádku.Musím říct,že bud zatloukají nebo a to je pravděpodobnější vědí prd jak na tom jsou.Na středočeském aktivu hospodářů ZO jsem vyzval k větší informovanosti mezi ZO a nic.Možná tam přítel Stonjek byl a slyšel to.Mám zmapováno několik ZO v našem okolí a počet uhynulých včelstev je hodně přes stovku a to vím jen to co mě známí včelaři řekli.Nechci pomlouvat i když si myslím,že to není pomlouvání ,ale informování o situaci, která je opravdu vážná.K posouzení celé situace musí nákazový ref.také něco znát a né,že uhyne 7 včelstev z 10 a výbor řekne no jo to je začátečník udělal to blbě a ostatní mu to vykradly.Přátelé to je naprostý omyl je to varroa a následné virozy.Proč?No přece by tam byly nějaké mrtvé včely,které se popraly a ono nic.Napadení bylo tak silné.že varroa namnoží viry a viroza včely úplně "poblázní" a ty uletí.Nevěříte, neznáte to, tak budte rádi je to pěkný fofr a zastavit se to nedá ničím.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25120


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

seremedserious (82.208.2.221) --- 27. 9. 2007
Re: ZIMOVANI (25108)

na zimni chumac je jeste brzo, urcite tam budes mit otevreny plod nekde. Nakrmils je vydatne, tak pokud jsou silne a zdrave tak na jare z nich budes mit jen radost. Ony si to samy zorganizuji jak nejlepe zimovat....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25119


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Hromádko (88.100.95.205) --- 27. 9. 2007
Humpolec ZO ČSV slaví 100 let od svého založení

Vážený příteli,minulou neděli oslavila ZO ČSV HUMPOLEC
100 let od založení organizovaného včelařství za účasti
mnoha členů a hostů,zástupců okolních včelařských organizací,kteří měli pozdravné proslovy všech těchto
okolních organizací jako Pelhřimov,H.Brod,Pacov, Světlá nad Sázavou.Bohužel této slavnostní schůze se nezůčastnil nikdo z vedení svazu,což bylo na podiv všem . K této slavnostní příležitosti byl vydán i krásný almanach,který obdrželi všichni zůčastnění slavnostní schůze.
Po slavnostních projevech všech delegátů byl pro všechny připraven oběd a poté se všichni přesunuli - pěšky,auty -
do včelařského domu na dolním Humpoleckém náměstí,kde byl
slavnostně otevřen v jeho areálu včelařský skanzen,kde je vystaveno mnoho úlů od současnosti,po minulost.Dále byla otevřena výstavní síň,kde jsou k vidění mnohé a mnohé včelařské pomůcky a hlavně nepřeberné množství fotografií
na tablech po všech stěnách této výstavní síně od minulosti k současnosti.Tento celý týden je ve včelařském domě den otevřených dveří,kdo se přijede podívat,bude vítán. Jste zváni,přijeďte povzbudit ZO ČSV HUMPOLEC,díky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25118


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

milan.rychtrmoc (212.24.149.153) --- 27. 9. 2007
Re: konstrukce úlu a léčení (24800) (24821) (24846) (24847) (24849) (24850) (24856) (24858) (24884) (24886) (24890)

Dobrý den, na Radiožurnálu jsem začátkem tohoto týdne slyšel reportáž o muzeu medu v Humpolci. Velice nás v rodině zaujala,proto jsme se rozhodli využít prodlouženého víkendu a zítra navštívit zmíněnou expozici. Nevíme však, zda akce ještě trvá (v radiu říkali, že do konce tohoto týdne) a zda bude o svátečním dnu otevřeno.
Prosím o sdělení, zda má význam jet do Humpolce na návštěvu muzea medu, kde bychom si chtěli koupit nejen med, ale i některé výrobky z medu a vosku. Humpolec nabízí i jiné turistické zajímavosti, které jsme již navštívili, nás ale zajímá právě muzeum medu.
Děkuji Vám za rychlou odpověď na mou emailovou adresu.
Na shledanou v Humpolci.
Milan Rychtrmoc
Hradec Králové

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25117


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (77.236.212.66) --- 27. 9. 2007
Re: GABON (25085) (25094) (25096) (25097) (25098) (25109) (25111) (25115)

To neznamená, že léčí blbě. Jednak na některých územích nemusel být Gabon ani předepsán, a pak termín vložení je do 10.8.
Horší je, že ho tam má ještě teď.
Každé léčení má svůj význam, svoji dobu a svoje tolerance v použití (je o tom dost publikováno). Nic z toho není absolutní, žádný postup není universálně dokonalý a efektivní. Ale jsou určité mantinely, za které by se nemělo chodit.

Do toho všeho hraje reinvaze, rezistence, snaha o malá rezidua ve vosku apod. Roztoči se dají zvládnout pouhou kyselinou mravenčí a biotechnickými metodami.
Striktní trvání na našich veterinárních postupech mi připomíná inkvizici a katolickou církev. Netvrdím, že to je kontraproduktivní. Stále mi ale vrtá hlavou případ našeho Biomedu.

------------------------
Stonjek:
>Jestli tedy Pepa vkládá gabonové pásky 6. 8. a diví se že... tak ať se nediví.Léčí prostě blbě.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25116


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

stonjek (88.100.213.73) --- 27. 9. 2007
Re: GABON (25085) (25094) (25096) (25097) (25098) (25109) (25111)

No nechci nikomu do toho kecat, ale základem úspěšně zvládnutého léčení je dobře umět číst a ne pomlouvání svého okolí. Dobře číst pro to, abych dobře pochopil princip fengování léčení proti VD a za druhé proto, abych pochopil co se píše v návodu. Jestli tedy Pepa vkládá gabonové pásky 6. 8. a diví se že... tak ať se nediví.Léčí prostě blbě. Ale abych byl spravedlivý, jedlá li se o lokalitu s pozdější lesní snůškou tak to jinak nejde. Pak musí o měsíc dřív nastoupit Formidol a uvědomit si, že páry jsou těžší než vzduch a tak umístění desek pod plodiště nemusí mít zdaleka tak vysoký účinek jak slibuje výrobce. Prostě roztoč VD je nezmar a nesmíme to vzdávat. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25115


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlík (194.212.232.6) --- 27. 9. 2007
Re: (25106)

A k jakému příspěvku to vztahuješ?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25114


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepík (81.0.194.126) --- 26. 9. 2007
Re: GABON (25085) (25094) (25096) (25097) (25098) (25109) (25111) (25112)

Je to přesně tak,nemám co bych dodal.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25113


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miro (87.244.196.82) --- 26. 9. 2007
Re: GABON (25085) (25094) (25096) (25097) (25098) (25109) (25111)

Dakujem. Lebo co vcelar to ma spad 100 max 200 ks pocas celej jesene. Podla mna je vela vcelarov co liecia nedostatocne. A taja pravdu. Alebo ani nepoznaju pravdu, preliecia a vysledok ich nezaujima. Ved kto sa bude zdrzovat zakladanim podloziek.
Miro

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25112


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepík (81.0.194.126) --- 26. 9. 2007
Re: GABON (25085) (25094) (25096) (25097) (25098) (25109)

Já jsem vkládal Gabon 6.8. dva týdny padalo okolo 200 roztočů denně třetí týden 150 potom asi 50.Mám ho tam do ted a padá denně ještě 5 roztočů. Je to silná reinvaze z okolí,ale bohužel všichni tvrdí ,že oni tam nic nemají.Včelstva jim padají a padají je to otravou a támhle ten darebák nekrmí a podobné výmluvy.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25111


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepík (81.0.194.126) --- 26. 9. 2007
Re: ZIMOVANI (25108)

Doporučil bych nechat je oni samy nejlépe vědí kde a co mají dělat./nekecal bych jim do toho/Představy nás včelařů a našich včeliček se dost často velmi rozcházejí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25110


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miro (87.244.196.82) --- 26. 9. 2007
Re: GABON (25085) (25094) (25096) (25097) (25098)

Ja som tento rok pozoroval po vlozeni Gabonu dna 1.8 spad 200 ks za 24 h. Potom dalsi den 13O ks, a dalsi 150 ks. A takto to pokracovalo do 18.9 ked som Gabon vybral. Otazka - ak som mal zamorenie 6000 ks preco nepadlo viac na zaciatku, ale len postupne 130-150 ks. Ak sa jedna o reinvaziu je jednorazove preliecenie vobec ucinne, ved podne par kusov, ale stovku v zapeti donesu.
Miro

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25109


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

TOMAŠ (85.207.126.145) --- 26. 9. 2007
ZIMOVANI

Mám dotaz, ohledně zimování. Zimuju ve dvou nadstavcích 39x24 začátkem srpna jsem přeložil matku do horního nádstavku + plod od 10-20,8, zakrmil na 18 kg cukru při dnešní prohlídce se matka nachází ve spodním nádstavku včely sedí na téměř prázdných plastech, chtěl bych vědet proč tomu tak je a proč netvoří zimní chumáč u zásob a jestli se tam přesunout, nebo jestli jim mám pomoct. Děkuji nemám moc praktických zkušeností

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25108


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

seremedserious (82.208.2.221) --- 24. 9. 2007
Re: (25106)

to muselo dát práce:)))

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25107


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jirka (82.142.96.145) --- 24. 9. 2007

Prosím vás co to sem píšete za blbosti. To nemáte nic lepšího na práci?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25106


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fskalsky (195.113.155.3) --- 24. 9. 2007
Organisovane vcelarstvi v cesku 1869

Ponevadz(starostovi Zivanskemu)nebylo mozno v poslednim cisle r.1868 nekolik slov...bude v tomto prvnim cisle...
VCELA BRNENSKA 1869 Casopis vcelaru moravskych

Po dukladne rozvaze rozhodl se spolek pro vnitrni miru oulu 9 1/2 vcelarskeho palce.(palec je 5 vedle sebe lezicich vcelich bunek).Mistrove ve vcelareni tvrdi,ze vnitrni prostor ulu nema obnaseti mene nez 3000 a ne vice nez 5500 krychlovych palcu.Pro tutez sirku upravil spolek oul,ktery zhotovoval p.Ruml,byvaly strojir v Adamove.

Vcelarske spolky Jaromersky a Pisecky pristoupili k nasemu spolku jakozto clenove s rocnim prispevkem 2zl.Vitajice dalsi nove cleny : Prvni moravska beseda rolnicka v Medle.Cesky spolek vcelarsky v Chrudimi.Spolek Dzierzon v Hluboke v Cechach.

Jeho exelence hrabe Mittrovsky na sebe vziti racil protektorstvi vcel.spolku.Cestnou volbu s rocni prispevkem 50 zl.a taktez svou manzelku Julii i oba sve syny Frantiska a Arnosta jakozto prispivajici cleny s rocnim prispevkem 10 zl.
Spravni rada se usnesla,aby pri kazdem sjezdu bylo rozdano:6krajinske a 4 vlaske matky,4 medomety,8 stojanu,8 kuridel,8 hrebelek,8 skrabadel,8 klesti,16 nozu,8 rozperaku,8 hacku,8 klicek,8 poklopu.Na premii:4 dukaty, 4dvoudolary,4spolkove dolary,4 zlatniky ve stribre.Premii pro zkousejici 15 sribrnych zlatniku.

Sjezd ve Znojme v jazyce nemeckem.
...vydali se se strany reditelstva spolkoveho na cestu do Znojma.K nim pripojil se jeste znacny pocet clenu na 5vozich.S radnice vlaly prapory,uchystanem pro ne hostinci u Bile Labute byli privitani od mistniho komitetu....Unaveni namahavym zamestnanim odebrali se okolo 11hodine clenove reditelstva a mistniho komitetu s nekterymi ucastniky do jineho,mene preplneneho hostince.Hned rano odebrali se na zpatecni cestu do Brna.

Druhy sjezd v Novem Meste na Morave cesky
Na 3 najatych vozech,s 8 cleny spolkovymi pres Tisnov a Rozinku.V rokovaci dvorane v hostinci Sirkove shromazdilo se pres 100 osob.Okresni hejtman,namestek jeho a tajemnik Hromatka byli ozdobou shromazdeni.Prvni pripitek pronesl P.T.Marsovsky na nejvyssi dum cisarsky:chci byt tlimocnikem citu vsech nas.Zdar a slavu habsburskeho rodu,zvalste Frantisku Josefovu a spanile jeho choti Alzbete,dale vzacnym jich ditkam,korunnimu princi Rudolfovi a arci vevodkyni Gysele...Na zaver sjezdu rozlosovano 100kusů naradi(veskera cena naradi i s dovoznym obmasela 183 zl).Zkousky skolnich ditek dodaly krasne te slavnosti zvlastniho puvabu.Prihlasilo se 44 vcelomilu co clenove ke spolku.

Zaverecna zprava r.1869 : Od c.kr.min.orby a od snemu moravskeho a moravskoslezske hospodarske spolecnosti 1400 zl pripevky clenu podporujicich,cinnych,dary a mensi prijmy 3380 zl.Pocet clenu 1500 z toho: 18 cestnych,40dopisujicich,80 podporujicich.
Reditelstvi:starosta,2namestci,tajemnik,5spravnich radu,2nahradniku,jednatelu bydlicich na venkove kteri zprostredkuji spojeni mezi ustredim a cleny.
Vyrobeno 311 stojanu,z nihz prodano 272ks po 5zl.(doplaci se na kazdy kus 3zl.)37 ks darem dano.Zhotoveno 59 medometu po 10zl.,z nihz 10 darovano.

franta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25105


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.138.39.54) --- 24. 9. 2007
Re: Lesknacek a varroadno (25100) (25102)

Máš pravdu. Podložku dávám 31.12. na varoadno a přesívám včely přes díry 5 mm.
------
Dělával jsem to přes jemnější síto, asi jako na varoadna. Po přečtení posledních dvou vyhlášek jsem přešel na síto z fasádní perlinky (cca 4mm) a pokaždé jsem měl u nálezu poznámku - PŘÍMĚSY. Není mi jasné jak vyhovět vyhlášce a nemít tam drobný binec. A myslím, že ve Včelařství jsem v takové té každoroční najlevárně četl o včelařích co mají ve vzorcích binec, ulámané nožičky atd.
I když o tom, že vyhlášky mluvily o Leskáčku a větších okách ví asi málokdo a většina to dál přeposívá na sítku na čaj. A perfektně jim to vychází.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25104


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Hromádko (88.100.95.205) --- 24. 9. 2007
Výročí 100 let

Všem na vědomost se dává,že včelařský spolek pro Humpolec
a okolí oslavil 100 let od svého založení.Tato slavnostní schůze se konala v neděli 23 září 2007.Na této slavnostní
schůzi vystoupili se svými pozdravy zástupci ZO Pelhřimova
Havlíčkova Brodu,Ledče n/ Sázavou a Pacova.Této slavnostní schůze i když byli pozváni se nezůčastnil ani jediný člen
ÚV v Praze,je to na pováženou a svědčí to o tom,v jaké situaci se naše vedení nachází.Píši o tom proto,že Humpolecká ZO je jedna z nemnoha velkých organizací ČSV.
Poté po obědě byl slavnostně otevřen včelařský skanzen v
areálu včelařského domu,kde byly vystaveny úly,které kdysi
před léty sloužily včelařům.Byla otevřena výstavní síň se
včelařskými potřebami od minulosti k současnosti a mnoho a mnoho fotografií po všech stěnách.Moc se to líbilo a stojí
to za shlédnutí.Tento týden Humpolečtí včelaři mají na počest 100 let výročí založení spolku pro Humpolec a okolí
den otevřených dveří,vše bezplatně a na Vaši návštěvu se těší,prosím přijeďte se podívat,nebudete litovat..

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25103


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

eman (194.149.115.135) --- 24. 9. 2007
Re: Lesknacek a varroadno (25100)

Máš pravdu. Podložku dávám 31.12. na varoadno a přesívám včely přes díry 5 mm. Zatím jsem o trvalejším výskytu L. v Evropě neslyšel.
Roztoč přišel z východu a tedy po převratu by logicky měl L. přijít ze západu.

-------------------
>Mám tušení, že není možné používat síťovaná dna při zjišťování intenzity varoázy a současně s tím lesknáčka kvůli nutné větší velikosti ok na sítu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25102


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

čárlí (89.235.30.9) --- 23. 9. 2007
Re: Vyhlaska zakazuje ohrozovat vcelami sousedy (25032) (25035) (25050) (25054) (25056) (25059) (25077) (25078)

Díky za radu.Snažím se .Spíš mě to nějak zaskočilo,co se může den ze dne stát.Už nejsem žádný mladík a tak vše nebude tak moc jednoduché.Ale i tak děkuji.Má nabídka stále trvá. Zdravím čárlí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25101


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 23. 9. 2007
Lesknacek a varroadno

Jak má vypadat varroadno kvůli probíhajícím diagnostikám na Lesknáčka? (Tumidózu)

Řešíte to někdo?

Mám tušení, že není možné používat síťovaná dna při zjišťování intenzity varoázy a současně s tím lesknáčka kvůli nutné větší velikosti ok na sítu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25100


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

včelka Maja (87.197.103.170) --- 23. 9. 2007
Re: cukr (25060)

A co Ti brání? Kupuj, zatím je ho dost v každém kšeftě.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25099


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 23. 9. 2007
Re: GABON (25085) (25094) (25096) (25097)

Co potom po něm, když varroáza se stálou invazí napadá včelstva?

Gusti, možno mám šťastie, vôkol mojej včelnice nie sú žiadne včely asi do polomeru 2-3 km. Nie tak dávno som tu napísal, že ak náhodne vidí včelár pri kontrole plodiska voľným okom akarida, je zle, treba liečiť. Ja som tohoto roku klieštika na včele nevidel.

Z môjho pohľadu nie je také jednoduché a reinvázia taká jednoduchá i keď nepochybujem o šírení sa V.D. vzducho, teda na tele iných včiel a dokonca ôs (vespa). Je však podivné, keď po fumigácii robím zber odpanutých klieštikov a v bloku (blok ad bloku 80 cm a medzi úľmi je v priemere 10 cm) 5-tich včelstiev je v strede včelstvo, ktorom je 1OO-150 V.D. a v dvoch a dvoch po jeho boku, je zamorenosť od 5 do 10-15ks. (tento údaj skutočný je z odľahčovacej fumigácie z 26.8.07). V takomto prípade by mala zamorenosť byť skoro rovnaká a ona nie je), lebo včely sa tu nechtiac stretávajú.

Ja by som to skôr pripísal nevhodnému liečeniu, npr. dalo by sa to pripísať aj KM (ktorá má účinnosť 80 -90%), liečenie so zaviečkovaným plodom, nízka dávka hubiaceho prípravku a pod. U Teba to nepredpokladám, pretože viem, že o včely sa staráš fundovane, ale predsa vraví sa, že čert nikdy nespí!?

Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25098


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 23. 9. 2007
Re: GABON (25085) (25094) (25096)

Jde o poškození včelstev. Jestli se na zlomu léta a podletí poškodí generace zimujících dělnic, není často v podstatě již co léčit.

To znamená, že z určitého procentuálního hlediska napadení a poškození VD, je většinou na Gabony už pozdě.

Neviděl jsem podmínky a stav Tvých včelstev Anton, ale umne je varoáza natolik aktivní, že neplatí ani dvouletá definovaná doba, po které prý včelstvo od napadení umírá. Ta je v mých podmínkách tak 4 měsíce vzhledem k reinvazím z okolí. Také s tím jsou problémy s účinkem u Gabonů. Prostě Gabon je jen na určité období a vlastně na chvilku. Co potom po něm, když varroáza se stálou invazí napadá včelstva?

Anton:>umel by mi nekdo jednoduse vysvetlit proc je na Gabon pozde?<

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25097


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 23. 9. 2007
Re: GABON (25085) (25094)

umel by mi nekdo jednoduse vysvetlit proc je na Gabon pozde? (prosim, nezatracujte me, nekteri vcelari nejsou tak zkuseni a chodi sem aby se neco naucili)

Hovorí sa, že nikdy nie je neskoro, ale v tomto prípade to ak môže. ako som už napísal, všetko záleží od toho, ako dokážeme pred zazimovaním očistiť včelstvo od roztoča. Ak to dokážeme, nástup V.D. včelstvo neohrozuje,pretože jeho narastanie vo včelstve nastupuje len postupne a začína vrcholiť v auguste-srpnu.

Ak je zimné ošetrenie zlé, mohutný nástup rozvoja roztoča je oveľa skôr a to už koncom 6. a 7. mesiaca, preto včelár musí na tento stav reagovať už oveľa skôr, tada koncom 7. a začiatkom 8. mesiaca. Gabon je zatiaľ ekologický a zaťažuje minimálne prostredie úľa. Tento termín je dôležitý aj preto, lebo v tomto čase sa tvoria zimné dlhoveké včely, čo je alfou a omegou, aby sme ich uchránili pred poškodzovaním roztočmi.

Gabon túto úlohu zvládne vynikajúco a to behom dvoch 12 dňových periód, teda 24 až 28 dní (28 dní v prípade, že sa vo včelstve vyskytuje trúdí plod). Nie je na škodu, keď sa dĺžka espirácie Gabomu o niečo predĺži.
Takto tlak zo strany V.D sa na plod zníži a možno i zastaví, veľa však záleží na tom, kde Gabonové dýhy vložíme. Znovu sa budem opakovať, Gabon v počte v dvoch kusov vkladajte na správne miesto, pod čím rozumieme, vložiť dýhy DO STREDU PLODOVÉHO TELESA, kde je najúčinejší.
Po aplikácii Varidolom Fum (môžeme to urobiť Fumigáciou alebo aerosolovaním, už len doliečujeme, zabíjeme posledné V.D.

Dôležité je aby to bolo bez zaviečkovaného plodu!, ak to fumigujeme pri výskyte zaviečkvaného plodu, dosiahneme len odľahčenie-zníženie počtu klieštikov, Na včelách sa voľne nachádza len 1/4 V.D., ostatné sú ukryté na larvách a imágach pod viečkom, kde sú fumigantom nezasiahnuteľné.
Preto stále podotýkam, že posledné dokonalé ošetrenie musíme v každom prípade robiť vtedy, keď nie je vo včelstve ZAVIEČKOVANÝ PLOD.

Túto chvíľu včelár musí vystihnúť alebo, musí tento stav sám navodiť a to uzatvorením matky na 21 dní do izolátoru, do ktorého majú včely po dobu uzáveru prístup, aby mohli matku kŕmiť, ošetrovať a odoberať od nej materskú látku, inak včely začnú s náhradným chovom, čo nie je žiadúce. Ďalšia možnosť dosiahnuť bezplodový stav vo včelstve odstrániť zaviečkovaný plod. Sú to radikálne metódy, ale užitočné, sú skôr vhodné pre malovčelára, lebo uzatvárať M a odstraňovať plod nad 30 včelstiev, je náročné na prácu a čas.

Kto chce však mať včely, včeláriť a zároveň dosahovať dobré výnosy, musí preto aj niečo preto urobiť, bez práce nikomu nebudú do úst padať pečené holuby. Včelárenie je v dnešnej realite TVRDÁ a POCTIVÁ PRÁCA .

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25096


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (85.132.169.34) --- 23. 9. 2007
Re: GABON (25085) (25094)

Teoreticky by šlo použít Gabon i v září či v říjnu, pokud by bylo tzv. ,,babí léto,,.
Gabon funguje na principu kontaktu. Nejprve dojde ke ,,kontaminaci,, jednotlivých včel dotýkajících se pásku. Tyto ,,kontaminované,, včely přenášejí účinnou látku přípravku na další včely ( opět dotykem ). Roztoči z plodových buněk jsou postihováni po vyběhnutí včel z buněk při kontaktu s ,,kontaminovanými,, včelami.
Pokud-li se pásky nacházejí mimo centrum sediska, kde jsou obklopeny včelami 24 hodin denně, dochází ke snížení účinnosti. Pokud-li jsou včely semknuty do chumáče, je pohyb jednotlivých včel v rámci včelstva velmi omezen, tedy i rozšiřování účinné látky je velmi omezeno a účinnost léčení je minimální.
Teoreticky lze Gabon použít jak v podletí tak i na podzim, ať je či není ve včelstvu plod. Důležité je, aby bylo teplo, jinak léčení nemá smysl. Nicméně musíme si uvědomit, že podzimní léčení již nezachrání zimní generaci včel, je-li včelstvo roztočem varroa nadměrně napadeno.

S pozdravem...M. Václavek
Racionalizaci zdar!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25095


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

seremedserious (82.208.2.221) --- 23. 9. 2007
Re: GABON (25085)

umel by mi nekdo jednoduse vysvetlit proc je na Gabon pozde? (prosim, nezatracujte me, nekteri vcelari nejsou tak zkuseni a chodi sem aby se neco naucili)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25094


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (77.236.212.66) --- 23. 9. 2007
Re: GABON (25085) (25086) (25088) (25090)

Antone, myslím že tvé bohaté znalosti a zkušenosti jsou z kategorie "pokročilí". Já se pohybuji v kategorii neználci a začátečníci. Měl jsem jen obavu, aby tvé rady někoho nezmátly.

V případě p. Novotného se stala někde chyba. Vyhláška KVS o metodách boje s var. měla být už v květnu na světě. Potom se objednávají Gabony, měsíc se to rozesílá a roznáší. Do 10.8. nejpozději mají být G. v úlech a po 30 dnech ven (podle vyhlášky i podle návodu k použití). Jestliže mi by mi někdo v září nutil Gabon, tak bych se pořádně podíval na to, kdo to zavinil. Mohl být problém v OV, ZO i v KVS atd.

-----------------------------------
>Ja si uvedomujem, že sú to rady z druhého brehu (kolega Eman to tak berie), ale hovorí sa "každá rada je na niečo dobrá",

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25093


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (77.236.212.66) --- 23. 9. 2007
Re: varidol (25080) (25082) (25084) (25087)

Víčkování plodu je 9-10.den. Roztoč se schová a není zasažen - my nato fumigujem. Až za 11 dní (v tuto dobu další fumigace na něj neúčinkuje) roztoč vyleze, chvíli se rozhlíží a dospívá, než zase zaleze se množit. Kromě toho to je ve vyhlášce.

>Můžeš mi vysvětlit tu "mechaniku" která počítá s intervalem 10 - 14 dny?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25092


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78251 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 25092 do č. 25152)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Klikněte sem pro nápovědu