78219

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


fskalsky (195.113.155.3) --- 24. 9. 2007
Organisovane vcelarstvi v cesku 1869

Ponevadz(starostovi Zivanskemu)nebylo mozno v poslednim cisle r.1868 nekolik slov...bude v tomto prvnim cisle...
VCELA BRNENSKA 1869 Casopis vcelaru moravskych

Po dukladne rozvaze rozhodl se spolek pro vnitrni miru oulu 9 1/2 vcelarskeho palce.(palec je 5 vedle sebe lezicich vcelich bunek).Mistrove ve vcelareni tvrdi,ze vnitrni prostor ulu nema obnaseti mene nez 3000 a ne vice nez 5500 krychlovych palcu.Pro tutez sirku upravil spolek oul,ktery zhotovoval p.Ruml,byvaly strojir v Adamove.

Vcelarske spolky Jaromersky a Pisecky pristoupili k nasemu spolku jakozto clenove s rocnim prispevkem 2zl.Vitajice dalsi nove cleny : Prvni moravska beseda rolnicka v Medle.Cesky spolek vcelarsky v Chrudimi.Spolek Dzierzon v Hluboke v Cechach.

Jeho exelence hrabe Mittrovsky na sebe vziti racil protektorstvi vcel.spolku.Cestnou volbu s rocni prispevkem 50 zl.a taktez svou manzelku Julii i oba sve syny Frantiska a Arnosta jakozto prispivajici cleny s rocnim prispevkem 10 zl.
Spravni rada se usnesla,aby pri kazdem sjezdu bylo rozdano:6krajinske a 4 vlaske matky,4 medomety,8 stojanu,8 kuridel,8 hrebelek,8 skrabadel,8 klesti,16 nozu,8 rozperaku,8 hacku,8 klicek,8 poklopu.Na premii:4 dukaty, 4dvoudolary,4spolkove dolary,4 zlatniky ve stribre.Premii pro zkousejici 15 sribrnych zlatniku.

Sjezd ve Znojme v jazyce nemeckem.
...vydali se se strany reditelstva spolkoveho na cestu do Znojma.K nim pripojil se jeste znacny pocet clenu na 5vozich.S radnice vlaly prapory,uchystanem pro ne hostinci u Bile Labute byli privitani od mistniho komitetu....Unaveni namahavym zamestnanim odebrali se okolo 11hodine clenove reditelstva a mistniho komitetu s nekterymi ucastniky do jineho,mene preplneneho hostince.Hned rano odebrali se na zpatecni cestu do Brna.

Druhy sjezd v Novem Meste na Morave cesky
Na 3 najatych vozech,s 8 cleny spolkovymi pres Tisnov a Rozinku.V rokovaci dvorane v hostinci Sirkove shromazdilo se pres 100 osob.Okresni hejtman,namestek jeho a tajemnik Hromatka byli ozdobou shromazdeni.Prvni pripitek pronesl P.T.Marsovsky na nejvyssi dum cisarsky:chci byt tlimocnikem citu vsech nas.Zdar a slavu habsburskeho rodu,zvalste Frantisku Josefovu a spanile jeho choti Alzbete,dale vzacnym jich ditkam,korunnimu princi Rudolfovi a arci vevodkyni Gysele...Na zaver sjezdu rozlosovano 100kusů naradi(veskera cena naradi i s dovoznym obmasela 183 zl).Zkousky skolnich ditek dodaly krasne te slavnosti zvlastniho puvabu.Prihlasilo se 44 vcelomilu co clenove ke spolku.

Zaverecna zprava r.1869 : Od c.kr.min.orby a od snemu moravskeho a moravskoslezske hospodarske spolecnosti 1400 zl pripevky clenu podporujicich,cinnych,dary a mensi prijmy 3380 zl.Pocet clenu 1500 z toho: 18 cestnych,40dopisujicich,80 podporujicich.
Reditelstvi:starosta,2namestci,tajemnik,5spravnich radu,2nahradniku,jednatelu bydlicich na venkove kteri zprostredkuji spojeni mezi ustredim a cleny.
Vyrobeno 311 stojanu,z nihz prodano 272ks po 5zl.(doplaci se na kazdy kus 3zl.)37 ks darem dano.Zhotoveno 59 medometu po 10zl.,z nihz 10 darovano.

franta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25105


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu