78400
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- obava o vcely (84.19.91.236) --- 27. 10. 2021
trochu zpovedi
polasku na idealismus nehraju a u zacatecniku uz vubec ne. kde jsou nsklady na takovy zpusob vcetne zarizeni - to musi byt poradny pruvan v peneznce a kdy se to zduraznuji dnes vrati. jen trchu zpatky k tem 60 - ctvrty rok totalni krach po viroze -a doplatilo na to i siroke okoli. za dva roky namnozil max.10 . budoucnost u neho nevidim ruzove. pri tom prvnim mnozeni se jeste chlubil jake ma vynosy.dalsi vcelari z 50 - 0 , nebo z 26-0, z 15- 0 , 5-0, atd. nekteri to uplne nevzdali a zacinaji po troskach. vzdalenejsi 5 km.vetsi vcelar. rok pred velkym kolapsem uhyn na jednom stanovisti 60 %. prave ten rychlovcelar mozna nevedomky prave prasknul toho od ktereho bral oddelky a rozjel kolaps na dalsi uzemi. zopakuji : u me zacal kolaps, az u druhych byl uhyn na beznych 50% a zastavil se na 45% uhynu. vymlouvat se neminim i kdyz by bylo proc? nejsem idealista.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75468
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (90.178.51.173) --- 28. 10. 2021
Re: trochu zpovedi
No, každopádně za 4 roky se jeden oddělek rozmnožit na 60 včelstev určitě dá.
Tady ale narážíš zřejmě na to, že jako začátečník ten člověk nejspíš nemnožil a místo toho těch 6o včelstev poskládal nákupy oddělků od různých prodejců.
Co se týká finančních nároků, průvan v peněžence to dělá hlavně tehdy, když se to kupuje jako nové hotové od prodejců.
Pokud si to ale člověk dělá sám, je to jiná.
Například já mám za tu dobu, co to dělám, asi 6 až 10 kompletních nástavkových úlů . A na to jsem kupoval dřevo jednou za nějak 300 Kč a jednou nějak za 900 Kč - třetijakostní prkna původně pro výrobu palet, nějaký sololit za 2 - 4 stovky, nějaké vodovzdorné truhlářské lepidlo celkem za 300, malou cirkulárku za 1400 Kč, nějaké vrtáky, šrouby a podobně. Zbytek nářadí mám běžně doma. Z toho materiálu má tak polovinu nebo o kousek víc nástavků, zbytek je ze všelijakého dřeva, co dům dal a co by jinak nejspíš už vyletělo komínem. Dneska by to dřevo i jiné věci stálo výrazně víc, ale pořád výrazně méně než kolik stojí hotové úly. A pokud by dnes třeba člověk získal staré dřevo z nějaké velké zbourané dřevěné chaty, tak by mohl klidně "dát" třeb i těch 60 nástavkových úlů za cenu 10 - 15 tisíc. Takže žádný vír v peněžence.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75469
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (90.178.51.173) --- 29. 10. 2021
Re: trochu zpovedi
"S takovou to výrobci úlů za chvíli zabalí. Boom včelřství už byl, teď pojedou z kopce. A zdražování materiálů jim ještě odbyt dál sníží. "
a.
Mě by zajímaly jejich kalkulace. Připadá mi, že pokud by se výroba úlů optimalizovala, použily nové technologie jako třeba sponkování místo sbíjení, vyšel by jim jeden kompletní úl bez rámkových přiřezů na nějak 2 - 4 normohodiny práce. Jenže u prodejců je ten úl naceněný, jako by jim trvalo jeden úl vyrobit půl týdne až týden. A to ještě občas se špatnými rozměry a nekompatibilní s nástavky jiných výrobců.
S takovou vyrobím ten úl sám levněji, i kdybych měl prkna na ten úl kupovat za současnou cenu, kde kubík prken stojí 11- 12 tisíc Kč.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75474
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (91.221.213.137) --- 29. 10. 2021
Re: trochu zpovedi
,,vyšel by jim jeden kompletní úl bez rámkových přiřezů na nějak 2 - 4 normohodiny práce"
No a kolik stojí ta jejich normohodina práce? Pro vás je to hodinová příjem v zaměstnání, např. bezstarostných 150kč. Ale náklady podniku na 1 hodinu zaměstnané práce jsou mnohem vyšší, odvody státu, sklady/obchodní sekce/údržba/ dopravní úsek/další administrativa, provozní zisk, investice, úvěry, drahé energie/ skokově zdražující materiály/ výpadky výroby a ztráty a další výdaje které se na každou činnost nabalí.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75475
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (90.178.51.173) --- 29. 10. 2021
Re: trochu zpovedi
"Ale náklady podniku na 1 hodinu zaměstnané práce jsou mnohem vyšší, odvody státu, sklady/obchodní sekce/údržba/ dopravní úsek/další administrativa, provozní zisk, investice, úvěry, drahé energie/ skokově zdražující materiály/ výpadky výroby a ztráty a další výdaje které se na každou činnost nabalí. "
a.
To je mně jako případnému zájemci o úl úplně u zadele.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75476
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - JosPr (46.135.73.106) --- 29. 10. 2021
Re: trochu zpovedi
Vyrobci to nezabali,byt material bude drazsi,mozna vcelari budou nakupovat min,mozna zacne vcelarit jen ten,kdo k tomu ma opravdu vztah.A ne ti,co si to chteji "zkusit",masirovani zpravami o dotacich a jinych " vymozenostech" soucastneho systemu vcelareni a par let "drzi" vcely.Kazdopadne jakekoliv zdrazeni na vstupu do vcelareni se musi promitnout castecne na vystupu,cene medu nebo u vcelaru- podnikatelu na cene oddelku.Pro nas,kteri si uly vyrabime sami nebo oddelkujem a matkarime ciste pro sebe a pro radost ze vcelareni to zdrazeni materialu nebude tak citelne,zvlast pokud vcelareni dokazem dat nejvetsi nakladovou polozku,hodiny vlastni prace a samozrejme casu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75477
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (90.178.51.173) --- 30. 10. 2021
Re: trochu zpovedi
Řekl bych, že se současným zdražováním se víc lidí bude zajímat, kdy to včelaření bude jen koníček požírající peníze a kdy za jakých podmínek může být to včelaření ziskové či kdy a za jakých podmínek by člověk mohl to včelaření mít jako druhou práci, která přináší do rodiny peníze, i když třeba v přepočtu na odpracované hodiny to bude vycházet mizerně.
A že bude větší tlak na všelijaké včelařské teoretiky, aby včelaření zejména novým včelařům předkládali z tohoto hlediska. Jak optimálně využít ty přírodní zdroje, které na místě, stávajícím i budoucím stanovišti, má včelař k dispozici.
A otázka bude taky vývoj ceny medu, protože kdyby se do ceny medu měl promítnout třeba nárůst minimální mzdy od Sametu, tak by dnes měla být cena medu tak trojnásobná než nyní je. Ovšem zas na druhé straně kdyby cena medu byla taková, byla by podobně vysoká i výnosnost ve včelaření jako za komunistů. Kdy byla ta výnosnost výrazně zvýšena jednak stanovením příznivých pevných výkupních cen, ale hlavně podporou kočování včelařů na zemědělké plodiny, hlavně řepku v sedumdesátých letech.
Stejně jako tehdy by dnes došlo k tomu, že by včelaři ze záliby expandoval i a rozšiřovali včelaření na včelaření pro přivýdělek.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75478
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (90.178.51.173) --- 6. 11. 2021
Re: trochu zpovedi
Tak těch vlivů bude asi hodně a je otázka, který to určuje.
Třeba u včelařů, co jim nějaká včelstva zůstala, dále se množí pouze odolná včelstva a dokud se zase díky genetické diverzitě mezi rozmnoženými neobjeví citlivá včelstzva, nákaza se nešíří.
Nebo některá včelstva uhynula a tím se množství zdrojů na jedno včelstvo v krajině zvýšilo tolik, že se včelstva stala odolná.
Nebo je včela geneticky naprogramovaná tak, že co měsíc nosit plný úl, upracovat létavky a přitom nic z toho, když to včelař vybere a nakonec ještě zpracovat plno cukru na zimu je pro včelstvo nepřirozené a pokud tam včelstva žíjí, jejich obranyschopnost klesá. Pro včelstvo je přirozené, když když jednou za sezónu medem zaplní tu dutinu a potom a předtím většina včel se drží v úlu a jen mírně pracuje uvnitř pro celek a jen menšina jsou létavky, nosí zásoby a upracovávají se. Takže letošní studený duben, květen a částečně červen způsobil, že včely byly zdravější.
Nebo prostě kraňka jakožto horská včela je geneticky uzpůsobena na kratší sezónu a na delší období chladu a zimy, než má tady v nížinách a tak ji víc vyhovuje, když je sezóna zkrácena chladným počasím.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75486
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (212.79.110.148) --- 8. 11. 2021
Re: trochu zpovedi
Myslím, že to letadly nebude. Poslední roky se posouváme v klimatickém pásmu. Poslední průběhy letních měsíců se podobají počasí v jižní Itálii před 20 lety. Nekonspiruji, vlastní zkušenost. Jinak u mě po fumigaci minimální spad. Léčil jsem šťavelkou s glycerínem. Ivan
gusto (195.168.242.213) --- 5. 11. 2021
Re: trochu zpovedi (75468) (75469) (75470) (75471) (75474) (75475) (75476) (75477) (75478)
konspirovat nechcem, ale odkedy kovid stopol letecku dopravu, tak u nas vyrazne lepsi zdravotny stav vcelstiev.. cely 2020 r, zima 20/21 po rokoch takmer bez uhynov, vyborny zdravotny stav 2021,vratane terajsieho obdobia.. vela vcelarov sa vyjadruje, ze im to pripada akoby sa vratili v case..
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75490
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - gupa (93.92.52.23) --- 8. 11. 2021
Re: trochu zpovedi
Lodě, letadla, jaderné elektrárny, sopky, teplota moře, množství ledu na pólech, z toho odvislé větrné situace jako vznik tornád, exhalace typu prach, chemické postřiky, ..atd, atp ...to bych nepodceňoval.
...
(212.79.110.148) --- 8. 11. 2021
Re: trochu zpovedi (75468) (75469) (75470) (75471) (75474) (75475) (75476) (75477) (75478) (75485)
Myslím, že to letadly nebude. Poslední roky se posouváme v klimatickém pásmu. Poslední průběhy letních měsíců se podobají počasí v jižní Itálii před 20 lety. Nekonspiruji, vlastní zkušenost. Jinak u mě po fumigaci minimální spad. Léčil jsem šťavelkou s glycerínem. Ivan
gusto (195.168.242.213) --- 5. 11. 2021
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75491
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu