78508
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
| - R. Polášek (90.178.51.173) --- 28. 2. 2020
Re: Mezistěny doma
Zajímá mě voskový plát o síle milimetr či půl milimetru, ze kterého se mezistěna ve finálu lisuje.
Odlévání, zvláště na "levných" drahých silikonových formách, mně připadá nesmyslné, protože je pomalé, okolí se musí při práci silně zaprasit voskem, který odpadne, produktivita je mizerná a výsledek, podle článků, stejně nakonec nemusí být nic moc, protože na mezistěně bude plno chyb.
Jak se ta deska toho třeba jednoho milimetru konkrétně vyrobí, mě moc nezajímá.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74008
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - gupa (93.92.52.23) --- 28. 2. 2020
Re: Mezistěny doma
> R. Polášek (90.178.51.173) --- 28. 2. 2020
Re: Mezistěny doma
Zajímá mě voskový plát o síle milimetr či půl milimetru, ze kterého se mezistěna ve finálu lisuje.
Jak se ta deska toho třeba jednoho milimetru konkrétně vyrobí, mě moc nezajímá. <
Tak teď tomu nerozumím. Z mm nic na běžných matricích nevylisuješ kvůli dvoum věcem. Běžné válcové matrice nejsou tak přesné. A když lisuješ, vždy musí být lisovaná hmota v přebytku.
Takže jeden z postupů je, že se placka nebo hruda tvaru velkého mýdla nahladko rozválcuje aby se "zušlechtila" do cca 1cm a pás který je takto zušlechtěn a namotán na cívku se protáhne matricemi a výrobek je tou první fází hladkých válců kvalitnější. Další možností je dělat placky a to jako při máčení a výrobě svíček. Je to hodně o zručnosti, ale odpadá tím fáze odlévání a hladké rozválcování, protože je zušlechtění provedeno matricemi a navrstvenou plackou cca 2,5 cm silná která má charakter něco jako lístkové těsto. Ve skutečnosti je to o hodně složitější protože vtom hrajou roli teploty, krystalizace, čistota a aditiva, atp.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74021
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - misha (188.75.128.52) --- 3. 3. 2020
Re: Mezistěny doma
Něco málo zkušeností s formou na lití mezistěn:
Mám doma vyrobenou silikonovou formu na lité mezistěny - bez přidaného chlazení.. Materiál dřevo a silikon - výrobní cena cca 500 Kč.
Ano, má chyby - pár špatně vytvořených buněk a místy nestejná výška. Ani jedno včelám nevadí - stavějí úplně normálně. Nesetkala jsem se s tím, že by na "vadné" části stavěly trubčinu nebo to třeba úplně vyhryzaly. Nestejná tloušťka mezistěny, způsobená chybou při výrobě lisu, včelám taky nevadí.
Rychlost výroby - cca 2 minutky na 1 kus. Jediné, co je silně zaprasené - je ubrus na stole, formu mám položenou v kovovém tácku, takže vosk nikam neodteče. Používám ji už 4 roky a pohoda, ročně dělám cca 200 mezistěn.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74052
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - misha (188.75.128.52) --- 8. 3. 2020
Re: Mezistěny doma
Jako separátor používám obyčejný mlíko.. mezistěny pak opláchnu a prokládám papírem (líp to samozřejmě proschne, když se před prokládáním zhruba osuší savým hadrem). Často uváděný 1% roztok jaru nepoužívám, protože ho nechci cpát do včel (nevěřím, že by se opláchlo fakt všechno.. navíc mi to divně smrdí).
K vyndavání odlitku - na první kus dne se mi osvědčilo to promazat víc než je obvyklé, aby se to "zajelo".. jednou jsem to neuďála a forma musela zpátky do trouby, aby vosk vytekl a dala se otevřít :D
Jinak mezistěnu není třeba až tak dolovat, záleží na kvalitě provedení při výrobě lisu - nejsou-li buňky dokonalé a mají v sobě ďolíčky, je větší pravděpodobnost, že tam bude mezistěna držet.. takže někdy mi drží mezistěna na spodní části, jindy na té, která se odklápí.. použitelnej zmetek mám tak 1 ze 30 odlitých kusů.. včelky si to dostaví dle fantazie :)
Teplota vosku.. čím nižší teplota, tím tlustší bude mezistěna - stihne to ztuhnout dřív než zavřeš formu. Na optimum přijdeš sám podle toho, jak se ti bude ohřívat forma a taky podle teploty místnosti - v přetopené forma při rozevření nechladne a prodlužuje se čas výroby. Nejlepší je, kdy před nalitím vosku je forma zevnitř "vlažná". Pak je síla mezistěn tak akorát.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74067
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (90.178.51.173) --- 8. 3. 2020
Re: Mezistěny doma
Ty detergenty(jar a jiné prostředky na nádobí) atd jsou podle mne dost "prožluklé" chemikálie, například proto, že se mohou koncentrovat na povrchu nějaké vodouředitelné báze a i když se tak použije jen velmi malé množství detergentů, mohou místně vytvářet vysoké koncentrace a podle toho taky mohou reagovat nebo snad i působit na včely.
Dále je potom možné, že detergenty vůbec v tom jaru nefungují jako separátory, jako separátory tam mohou fungovat přídavné látky. Třeba ty, které způsobují, že koncentrovaný saponát je husté konzistence, to je dnes například glycerín.
Mimochodem dnes odpadní surovina z výroby bionafty z rostlinných olejů.
Jako separátor by tedy podle mne mohl fungovat třeba ten koncentrovaný glycerín. Připadá mně jako podstatně čistší chemikálie než nějaký saponátový prostředek na nádobí typu Jaru.
Mlíko pak může mít ten problém, že jeho zbytky na vosku časem zplesniví.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74069
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - gupa (93.92.52.23) --- 8. 3. 2020
Re: Mezistěny doma
Jar je vyroben takaé prostou přeměnou mastných alkoholů díky teplu, oxidů a hydroxidu. Používá se např. palmový olej, atp a je nadstaven typnu si něčím co rychle vysychá. Rozdíl je tedy jen vtom, že si místo parfemovaného produktu vybereš neparfemovaný, což je např. jar pure. .. Parfemy v jarech jsou opravdu někdy špatné, asi hodně levné a pro separaci mezistěn nevhodně zapáchající.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74070
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Rudolf Stonjek (139.28.119.27) --- 11. 3. 2020
Re: Mezistěny doma
No ono záleží, jaký ten silikon je. Jsou zahraniční výrobci, u kterých to jde i bez separace. Kdo používá české suroviny separovat musí. O čisté vodě dost pochybuju. Jako nejlepší separátor bych hodnotil obyčejný iron v rozprašovači, ale nejspíš to složením bude pěkné svinstvo. Já používám starou německou klasiku: 1 díl medu, 3 díly tech. lihu, 2 díly vody. Když doma není med místo něj pár kapek Jaru. Jedu na dvou lisech vl. výroby, které jsou chlazeny vzduchem. Ročně tak 80 až 100 kg vosku. Když rodinní příslušníci neprudí, za 3 dny je hotovo. Hotový výlisek má rozměry cca 41 x 38 cm. Čím jsou mezistěny rozměrově menší, tím to jde líp. Zdraví R. S.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74073
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (90.178.51.173) --- 29. 2. 2020
Re: Mezistěny doma
"Jeden ze způsobů:
https://www.youtube.com/watch?v=HeK4pCjfs2M&t=461s"
a.
jink toto je velmi slušný návod na mezistěny. Tu první část, získávání toho plátu máčením desky v roztaveném vosku jsem taky uvažoval.
Temperování voskového plátu ve vodní lázni je taky dobrý nápad, umožní vytemperovat ten plát velmi přesně.Voda potom při lisování částečně funguje jako separátor.
Co je tam dále velmi zajímavé, tu druhou část, lisování těch polotovarů voskových plátů, dělá snad v obýváku nebo něčem takovém. Může si to dovolit, protože se tam nepracuje s roztaveným voskem a tak neumaže okolí.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74038
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu