75453

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


(178.255.168.151) --- 6. 2. 2020
Je med sezonní přebytek????

Drobná chovatelská činnost nemá co se živnostákem co dělat.
A tady je to jasně napsané:

za prodej sezónních přebytků z vlastní zahrádky, např. květin, zeleniny, ovoce nebo medu

z toho usuzuji, že pokud to dělám za účelem zisku soustavně - jak se v odpovědi píše, pak EET musí být.......

To nám bylo doteď zatajováno.

60 včelstev a EET evidence jsou dva různé zákony.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73930


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
(2a00:1028:96c8:e70a:fd2d:cedb:30f0:b34) --- 6. 2. 2020
Re: Je med sezonní přebytek????

Zákon č. 455/1991 Sb.
Zákon o živnostenském podnikání (živnostenský zákon)

§ 3

(3) Živností dále není:

e) zemědělství, včetně prodeje nezpracovaných zemědělských výrobků za účelem zpracování nebo dalšího prodeje, nejde-li o provozování odborných činností na úseku rostlinolékařské péče,

f) prodej nezpracovaných rostlinných a živočišných výrobků z vlastní drobné pěstitelské a chovatelské činnosti fyzickými osobami,

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73932


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
PavelA (93.90.164.80) --- 6. 2. 2020
Re: Je med sezonní přebytek????

a o co se jedná?
FO,ŽL nebo ŽL na vedlejšák?
FO do 60ti. nikdo kontrolovat nebude

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73933


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
(178.255.168.151) --- 6. 2. 2020
Re: Je med sezonní přebytek????

proč teda na stránkách e-tržby.cz je dotaz na drobnou činnost vč. medu???? a odpověď je ti asi jasná, podnikáš jsi li soustavně. otázka je, jestli nebudou FU řešit jestli jsme si zapomněli vyřídit živnost, to bude horší.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73934


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
JosPr (46.135.70.234) --- 6. 2. 2020
Re: Je med sezonní přebytek????

Zrejme zas nekdo strkal nos tam kam nema.Zvedavy aktivni blb je pry nejhorsi varianta,jeste horsi nez aktivni.Proste do 60 vcelstev netreba podavat danove priznani-faktum a nevidim duvod,proc do toho porad stourat.Kdo ma vcely na zivnost nebo firmu,asi vi proc to tak ma a s FU a eet pocita.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73935


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
(2a00:1028:96c8:e70a:fd2d:cedb:30f0:b34) --- 6. 2. 2020
Re: Je med sezonní přebytek????

https://www.etrzby.cz/cs/nejcastejsi-dotazy-podnikatelu?id=475&cat=KohoTykat

Pokud má podnikatel pochybnosti, zda platba, kterou přijímá nebo bude do budoucna přijímat, je evidovanou tržbou a podléhá evidenci tržeb, případně zda platba může být evidována ve zjednodušeném režimu, má možnost požádat místně příslušný finanční úřad o vydání rozhodnutí o závazném posouzení o určení evidované tržby. Finanční úřad žádost posoudí a vydá rozhodnutí, které je závazné jak pro finanční úřad, tak pro podnikatele.
Podnikatel v žádosti o závazné posouzení uvede své identifikační údaje, popis platby, která má podléhat posouzení, a návrh výroku rozhodnutí o závazném posouzení.
Žádost podléhá správnímu poplatku ve výši 1000 Kč.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73936


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
(178.255.168.151) --- 7. 2. 2020
Re: Je med sezonní přebytek????

pozor, jestliže přebytek ze zahrádky bude soustavný tak se eviduje- to je jednoznačně nepsáno v dotazu i odpovědi. soustavnost...........

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73937


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
PavelA (93.90.164.80) --- 7. 2. 2020
Re: Je med sezonní přebytek????

přebytky ze zahrádky jsou sezonní,nikoliv soustavné
nejsme v tropech,abysme sklízeli celej rok
ani ty pitomý slepice nenesou furt

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73938


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                        
(2a00:1028:96c8:e70a:5848:90ac:e4bd:e917) --- 7. 2. 2020
Re: Je med sezonní přebytek????

Napište Machový ať se vyjádří ve Včelařství, šak od toho mjí členové taky svaz - právní poradenství ne?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73939


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                           
(37.48.17.7) --- 8. 2. 2020
Re: Je med sezonní přebytek????

Na zacatku je slovo PODNIKATEL.
Od toho bych zacal nez zase zacnete blbnout.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73940


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                              
JosPr (77.48.22.125) --- 8. 2. 2020
Re: Je med sezonní přebytek????

Nejhorsi smrt je z vydeseni a nekteri v sobe maji tu schopnost vydesit se pri sebemensi prilezitosti.Cele slavne eet se tyka podnikatelu,zivnostniku a netreba to dal rozebirat.Kdo je podnikatel,kdo zivnostnik,jake ma povinnosti,co se na nej vztahuje atd.je dano legislativou.Trochu se divim,ze se podobnou veci vubec zajmovi vcelari zabyvaji,pokud nejsou vcelarsti podnikatele ci nemaji vcely na zivnost.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73941


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                 
(178.255.168.151) --- 8. 2. 2020
Re: Je med sezonní přebytek????

Přebytky ze zahrádek
Specifika evidování v případě prodeje přebytků ze zahrádek.

Pro posouzení, zda evidovat tržby pocházející z prodeje přebytků ze zahrádek, je rozhodné, zda má takový prodej formu příležitostné činnosti nebo formu podnikání. Příležitostná činnost evidenční povinnosti podléhat nebude. Pokud by ale šlo o podnikání, byť nepravidelné, pak se povinnost evidence tržeb bude vztahovat i na tyto prodejce. Zda se jedná o podnikání či nikoliv, by měli prodejci přebytků ze zahrádek vědět bez ohledu na případné zavedení evidence tržeb, kvůli plnění povinností vyplývajících ze zákona o daních z příjmů.

Pokud si však prodejci přebytků ze zahrádek nebudou jistí, zda jejich tržby podléhají evidenční povinnosti, mohou se obrátit na místně příslušného správce daně se žádostí o závazné posouzení o určení evidované tržby. Při posuzování žádosti bude vždy přihlédnuto ke konkrétním okolnostem daného případu a následně bude vydáno rozhodnutí, zda prodejce má či nemá tržby z některé své činnosti evidovat. Každý jednotlivý předmět žádosti o závazné posouzení o určení evidované tržby podléhá správnímu poplatku ve výši 1000 Kč.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73942


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                    
MartinP (93.185.58.37) --- 8. 2. 2020
Re: Je med sezonní přebytek????

Doporučuji všem včelařům postihnutých sebemrskačstvím, ať se k EET přihlásí. Budou mít klid a Babišovi naplní pokladnu.

Pro ty ostatní, kteří nejsou tak hrrr jen chci připomenout, že platí i ustanovení:

"Za další, pokud jde o další vedlejší činnost, tak poplatník je osvobozen od EET, pokud neměl výnosy z této činnosti v předchozím období vyšší než 300 000 nebo tento příjem činil méně než 5% z celkových příjmů. Stačí splnění jedné z těchto podmínek."

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73943


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                       
(178.255.168.151) --- 9. 2. 2020
Re: Je med sezonní přebytek????

Toto platilo ale pro 1. a 2.kole vlny EET. Když si prostuduješ nový tak tam nic takového není.................


Co je vedlejší podnikatelskou činností?

Finanční správa se rozhodla zvolit následující parametry, jejichž překročení má vést povinně k EET:

částku příjmů/výnosů 175 000 Kč z této činnosti, v aktualizovaném Pokynu 2.0 je hodnota 300 000 Kč

nebo

limit 5 % z celkových příjmů/výnosů, tj. méně než 5 %, nyní nejvýše 5 %,

s tím, že se testuje předchozí sledované období, kterým je kalendářní rok.


Publikovanými kritérii se otevřela Pandořina skříňka, ale očekávaná druhá verze Pokynu problémy neřeší.

*Pokyn 2.0

Jedná se o jedinou (!) podstatnou změnu v názorech Finanční správy – oficiální s číslem jednacím – za více než osm kalendářních měsíců od zveřejnění Pokynu 1.0. Přestože se v praxi potvrdily významné nedostatky samotného zákona o EET a publikovaných názorů Finanční správy.

Politická objednávka

Ve skutečnosti jde pouze o výsledek zahájení předvolební kampaně: „přemalování” částky na hodnotu 300 000 Kč a drobnou korekci u hodnoty 5 %.

Zákon o EET vs. Pokyn

Je třeba si uvědomit, že:

vyloučení příjmů z drobné vedlejší podnikatelské činnosti u veřejně prospěšných poplatníků (v. p. s.) je podle platného zákona o EET, a

postup podle Pokynu je v rozporu se zákonem.

V další části se seznámíme s doplněným textem k této problematice v Pokynu 2.0.

Kritéria

„Nová” kritéria jsou opravdu „jiná”, mírnější, než předchozí, jak potvrzuje následující tabulka.

Kritéria
Č.        Stará        Nová
1.        O vedlejší činnost se bude jednat, pokud poplatník neměl výnosy/příjmy z této činnosti        O vedlejší činnost se bude jednat, pokud poplatník měl příjem/výnos z této činnosti
2.        vyšší než 175 000 Kč        nejvýše 300 000 Kč
3.        nebo        nebo
4.        činily méně než 5 % z celkových příjmů/výnosů        činily nejvýše 5 % z celkových příjmů/výnosů
To znamená, že:

uvozující věta je formulována jinak,
vedlejší činnost je uznána u příjmů/výnosů v hodnotě 300 000 Kč včetně,
pro povinné zavedení EET stále stačí překročení jednoho limitu,
akceptuje se podíl ve výši 5 %, dříve musel být pod touto hranicí.
Sledované období

Mají se brát v úvahu hodnoty:

„..vždy k 1. 1. daného roku určit z výše příjmů/výnosů předcházejícího roku…”


Omyl Finanční správy, povinnost zjistit správné údaje „po silvestrovské noci”, nebyl opraven! Žádný poplatník nezná a nikdy nebude znát „příjmy/výnosy” za předchozí kalendářní rok již 1. ledna…

Příklad (1)

Dobrovolný spolek Hasičů v obci Horní Lhota je velmi aktivní, organizuje několik společenských akcí, zejména pro děti. Akce jsou velmi oblíbené, sjíždějí se na ně pravidelně lidé z okolí, v roce 2016 činily „evidované” příjmy v hotovosti 15 000 Kč. Celkové příjmy spolku díky sponzorům byly 300 000 Kč.

Zábavní den, pořádaný hasiči na začátku ledna letošního roku „Tříkrálové hrátky”, by teoreticky měl být v režimu EET, byl naplněn podle starých pravidel limit „B” (5 %:15 000/300 000).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73944


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                          
gupa (93.92.52.23) --- 9. 2. 2020
Re: Je med sezonní přebytek????

Jen pro upřesnění, těch 300tKč s 5% atd, neplatí to náhodou jen pro spolky? (právnické osoby)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73945


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu