78078

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Pavel (37.48.59.77) --- 1. 2. 2020
podmet

Jak vysoký by měl být podmet ? na zimu nižší? názor ?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73901


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
(91.221.212.49) --- 1. 2. 2020
Re: podmet

Nízký kolem 2cm.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73902


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (90.178.51.173) --- 2. 2. 2020
Re: podmet

"Jak vysoký by měl být podmet ? na zimu nižší? názor ?"
a.
Podle mně záleží na metodě včelaření. Nízký podmet, v zimě, třeba který se dá po vybrání měli, když už podložky není třeba, ještě zvednout a přitisknout k spodním loučkám plástů utepluje včelstvo a urychluje jeho rozvoj na jaře, pokud je slabší a sedí na spodních rámcích nebo v jednom nástavku. Pokud je ale silné a sedí minimálně o nástavek výš, podle mne nemá nízký či vysoký podmet významný vliv. Vysoký podmet má potom podle mne výhodu, zvláště když včely létají očky a ne česnem ve dnu úlu, v tom, že roztoč varoa, který spadne, ztuhne chladem a do včelstva se zpět nedostane, a uhyne. Případně v létě je odstraněn mravenci.
Taky hlavně při fumigacích by měl mít význam. U nízkého podmetu včely v úlu uzavřeném při fumigaci rejdí ve velkém počtu po dnu úlu, roztoč, který zásahem léčiva spadne, se potom může vzpamatovat a na včelu se znova chytit, u vysokého podmetu se včely ani v uzavřeném úlu na podmet nemusí dostat nebo ne v tak velkém počtu.
Kdysi nás zástupci Dolského ústavu ubezpečovali, že roztoč zasažený léčivem a spadlý na podmet, i když se ještě hýbe, je už zlikvidovaný a není včelám nebezpečný, takže není problém. Toto ujišťování přestalo někdy po roce 2000 - 2005, kdy najednou roztoč, který se po zásahu léčivem na vytažené podložce ještě hýbe, je živý a nebezpečný. A tím se stal nízký podmet v úlu méně vhodný.
Vysoký podmet potom je vhodnější, pokud by včelař chtěl maximálně šetřit vosk vytvářený včelami a nechával v podmetu podložku trvale, aby přes léto těžil vosk z odpadu, který včely nechávají spadnou na dno. Moc jsem to nezkoušel, ale domnívám se, že v součtu by tak každé včelstvo přes léto pár deko vosku vyprodukovalo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73904


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu