78370

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Gusto (195.168.246.99) --- 17. 9. 2019
Re: gupa (73339)

Dobre napisane..ale bohužial nie všade to ide,vychovat zimnu generaciu v červnu a ukončit plodovanie..genetika pomože sice,rozdiely su viditelne,ale u nas v srpnu znáška z vojtešky,září zas uz snad 4 rok po sebe idealne počasie a znaška z porastov na zelene hnojenie-pohanka,horčica..tahaju toho kvantum,nektar aj pel a matky kladu jak o zivot..

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73367


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
L.Dvorský (178.209.135.34) --- 17. 9. 2019
Re: gupa (73339)

Gusto, ve včelstvu se tyto kategorie včel (dlouhověké, krátkověké a středněvěké) vyskytují neustále. Jsou to spojené nádoby, jen v určitou dobu je ten který sloupec jinak široký. To abych to přiblížil technikům. Tohle je, teda podle mne nemusíš to akceptovat, jeden z problémů současného včelaření. Kampaňovitá opateřní. Pěkně po Kanntovsku vše rozdrobíme na atomy a pak z jednoho usuzujeme na celek. To není komplexní a vyvážený pohled. Existují různé strategie přežití včelstva. Ty musíš využívat trochu něco jiného než já tady. Mám ale vyzkoušeno, že včelstva, která nyní neplodují a podaří se mi je záměrně rozplodovat, uhynou spolehlivě do konce roku. Jsou, ale taková, kterým to vůbec nevadí, naopak, a neuvidíš tam kleštíka (ten ale vážně není ten největší problém). Ta ale mají jinou strategii přežití a tedy plodovou křivku v průběhu sezóny. Ta (pl.křivka) mimochodem i odráží "tvorbu" těch dlouhověkých včel, mimo jiné. Těch různých způsobů modifikace života včelstva v přírodě jsem vyzkoušel (a zkouším dál) docela dost a fungují, není to zdaleka jen o genetice (tím netvrdím nešlechtit,naopak). Jen pro příklad. Včelaři vedli spory o tom, kdy plodovou pauzu, pohybouje se to od září do června. Kdo lže a kdo má pravdu? No všichni nemají a současně mají pravdu. Je to jako s obrazem. Celkový pohled záleží totiž i na rámu. Barokní obraz vypadá zcela jinak v moderním rámu..... Právě řeším s jedním včelařem poškození včelstva z cca 25% (pokud jsem dostal správné údaje nebo je dotyčný správně uvedl). No je to fakt na hraně, ale dá se už vzhledem k tomu, jak je vedl v průběhu roku. Možná se obejde bez chemie (k tomu to směřuji). Samozřejmě nic není na 100%, ale je to jen a jen o nás. Nechci tím nikoho neštvávat, ale včelaři nemohou čekat pomoc od nikoho jiného, než jen včelařů. Koukám ,že pan Holub to napsal naprosto přesně jednou větou. Kdo už ví, pochopí, kdo ne, je jakékoliv (tedy i to mé) vysvětlování zbytečné.
Proto bych se nehroutil z pozdní snůšky (taky jsem ji zažíval), chce to jen upravit způsob ošetřování, vedení včelstev. Znovu se ti Gusto omlouvám, nechci se nikoho dotknout, ale bez chemie by včelaři uvažovali a jednali zcela jinak. Měla by být poslední záchrannou brzdou, když se něco nepodaří třeba z důvodu nemoci a.t.d.
Každý ví, kdy má jejich křeče bolení břicha, kůň ztratil podkovu, rybičky hlad.... ale u včel si toho nikdo nevšímá. A já se ptám proč? Ať se ti daří. LD

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73368


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Gusto (195.168.246.99) --- 17. 9. 2019
Re: gupa (73339)

Leoši,omluva netreba :-) ..dík za čas a tieto riadky..že je mix roznovekých včiel v úli počas celeho roka som si uz vsimol..aj to,že menšie včelstvo vie zářiovým plodovaním vytvorit peknú zimnú generáciu,a naopak silnejšiemu to vie "zlomit vaz".. Nastastie uz nevnimam včely technokraticky jak ked som začínal,ale stále sa je čo učit..a je toho hodne..

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73369


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu