78125

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


(91.221.212.49) --- 20. 2. 2019
Re: uhyn

Varoa a viry = spojené nádoby. Může být .

Jenže je třeba dodat ještě to ,, B " - podobně jak u toho příkladu komára a následné malárie, s varoa je to dnes už skoro stejné. Pak tvrzení varoa a viry = spojené nádoby ... to je prázdná fráze, i když pravdivá. Protože stačí mimimum roztočů, které mají v úle všichni.


Ke konci lípy asi 15. července se mi některé včelstva nezdály, dezorientované včely v trávě, a sem tam vir pokroucených křídel, přestaly obsazovat česno, 20. července nasazeny formidoly nebo starý dobrý mitegone 65%, který jsem po letech oprášil pro tuto chvíli. Včely zavirované, dost jich po KM odpadlo. Nějaká ta stovka roztočů spadla... co to je? kdysi po MG spadlo 3000 roztočů a ty včely jsem vyzimoval na poctivých 5ti rámcích.


Vycházel jsem s opakovaného monitoringu napadení trubčiny varroa polovině května, pozitivní 1%, - to jsem si říkal jak je to skvělé, že do podletního ošetření to varoa nemá šanci rozjet.

Jsem toho názoru jako JosPr. Viry jsou čím dál méně závislé na roztočích. Žijí si vlastním životem a předávají se loupežemi. Když přivezete ráno na virové stanoviště vaše silné včelstvo, to si lízne z kolabujícího, klidně si ho večer můžete odvézt .... Jestli ho vyzimujete je otázka, zatím nelze jednoznačně říct co způsobuje, že některá včelstva přežívají. - a genetika v tom není (v možnostech malovčelaře) , v dalších kolapsech příjdete o tu ,,odolnou" linii celou. Ale to může posoudit jen ten který už prošel opakovaně plošnými úhyny. Když se k tomu přidá Nosema Cerana a kdoví co ještě... je to o tom prvním prolomení chorob a ze stanoviště to nejde ven a je to čím dál zákeřnější.

--------------------------------------------------

A únorové loupeže ihned po proletu NEJSOU normání. Už jsem to tu psal že kolegovi před pár dny rabovaly bezmatečné včelstvo. Vždycky platilo, že bezmatečnost nebo slabé včelstvo na jaře včelař odhalil první rychlou prohlídkou, né že včelaře včely předběhnou loupežemi. Všechno souvisí se vším, to jsou první projevy viróz.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 72657


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
JosPr (46.135.14.254) --- 20. 2. 2019
Re: uhyn

Nejvetsi vtip je v tom,ze virus deformovanych kridel jsem ve vcelstvech jeste nevidel.Co ale trkne do oci je,ze strazkyne vykousavaji nebo vynaseji z ulu vylihle mladusky nebo nepusti dovnitr vcely s pylem.Lezouci vcely neschopne letu pozorovatelne jsou,to same cerne smradosky jimz se rozklada chitin a netecne sedi na cesne,nez je strazkyne vykousou z cesna do travy.Ale az uz je videt tohle,tak je nejspis pozde.Videl jsem par vcelstev,ktera po aplikaci KM vytekla z ulu na zem a svijela se v krecich,a pritom tam zadny znatelny spad VD nebyl.Vcelarim cca 20 let,dlouha leta jsem neztratil jedine vcelstvo.Dnes jsem nesmirne rad,ze dokazu vcely prezimovat a mam vubec co dal rozchovavat.
Prirozene si kladu otazku,kde se to vzalo,prislo to v souvislosti s melicitozou a vycerpanim zimni generace vcel snuskou v zari a rijnu.Nahoda,nebo uz to bylo v ulech davno (dovoz vcelstev do okoli,infikovana koupena matka,sireni mezi vcelstvy),zaroven diagnostikovana N.C (tady bych veril,ze se N.C.rozsirila zasilanim matek z jednoho konce na druhy),novy druh pesticidu pouzity zemedelci a jine,a jen to cekalo na oslabeni vcelstev,aby se to rozjelo?
Viry udajne vymrznou,N.C.se jen tak nezbavime,VD je vsudypritomny,zbyva jen trvale monitorovat(spad,otrep,odvickovani trubciny) a tlumit(byt uz neni varroa v te mire,co byl pred par lety a snad opravdu ns zniceni vcelstva staci par desitek kusu).Co mne stve je,ze je strasne malo popsanych zkusenosti,jak poznat,ze se neco stane,nez se to stane!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 72658


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
(91.221.212.49) --- 20. 2. 2019
Re: uhyn

Co mne stve je,ze je strasne malo popsanych zkusenosti,jak poznat,ze se neco stane,nez se to stane!
-----------------------------------------
Zkušeností určitě jsou, ti co je mají si je nechávají pro sebe... a nemají rádi když je někdo veřejně ventiluje.Jo know how se musí chránit....

I když víte dopředu že se to stane - třeba pohledem do trávy na lezoucí včely už na jaře. Stejně s tím nic neuděláte, VD je v tuto dobu vybitý, není proti komu bojovat.


Trochu jiný pohled, snad jsem to nepoplet, není to můj obor, ale mělo by jít o toto.
Podle ,,tradiční čínské medicíny":

Všecko běží jako na drátkách, řeší se metodiky, chovy matek, běžné témata.... až do osudného dne ,,D" - kdy je obranschopnost - vyčerpanost včel, tak nízká, že dříve běžný vnější vliv jako sezonní sucho a hlad, melecitoza - upracování, vložení KM nebo čehokoliv co okyselí ,,krev", aceton, varidol... včely nedokáží vykrýt z tělních zásob - jsou vyčerpány.

Jako důsledek vyčerpání životní (zásobní - vrozené) energie nastupuje nemoc která je považována mylně za příčinu a tak se začne léčít. Potlačením nemoci je na chvíli klid a štafetu přebere nová záhadná ... kde se ta potvora vzala že?

Na zubatou varroa jsme vytáhli fumigace, klíckování, kyseliny, přemetání a harampádí. Včely jsou na živu, jsou nadále vyčerpané, příčina která jim odebírá tělní zásobu nebyla odstraněna. Tak přichází viry. Když se vyzraje nad viry, třeba těmi výluhy z hřibu - choroší, objeví se další nebo mutace.... ti čínští medikové tomu říkají krysí závod. Něco na způsob honění vlastního stínu.

Konkrétně jsem zjistil, že medná komora má mnoho problémů odstranit. Med narozdíl od cukru (pouze květový) by neměl včelám odebírat životní energi.

Měl jsem MK s řepkou, stejně padly skoro všecky.
Tak je to asi pohádka..... na dobrou noc.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 72660


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
PavelA (93.90.164.80) --- 21. 2. 2019
svaz


Příspěvek: #270
RE: Fungování Svazu
Taky jeden z materiálů, který koluje po republice a vystihuje stav ve Svazu s jeho vedením, které se jen snaží "ustát" situaci a tvářit se, že je vše v pořádku a nic se vlastně neděje.
Pro hosty, kteří nemůžou stahovat přílohy, plné znění:

Adresáti:
Český svaz včelařů, z. s. Český svaz včelařů, z.s. Český svaz včelařů, z.s Křemencova 177/8 Křemencova 177/8 Křemencova 177/8 Republikový výbor ČSV Předsednictvo RV ČSV Ústřední kontrolní komise 115 24 Praha1 115 24 Praha1 115 24 Praha1
Věc: Žádost o projednání připomínek k práci ČSV vznesených na schůzi výboru ZO ČSV Brno-Žabovřesky
Na schůzi výboru naší ZO konané dne 22.1.2019 jsme se zabývali nám dostupnými informacemi o situaci v Českém svazu včelařů, o nakládání s majetkem ČSV, úrovni řízení Svazu a perspektivou dalšího vývoje ČSV. Na základě těchto informací jsme dospěli k názoru, že stav našeho Svazu je již krajně neuspokojivý, že je vážně ohrožen majetek Svazu a že stávající situace si vyžaduje razantní řešení. Stávající neuspokojivý stav nesvědčí o dobré práci orgánů Svazu a je zároveň i vizitkou špatné a nezodpovědné práce zejména jeho řídících pracovníků, především předsedy a místopředsedů Svazu a předsedy ÚKK.
Proto žádáme, aby urychleně - ještě před Sjezdem, došlo k nápravě, což předpokládá aby : 1/ - republikový výbor nechal prověřit hospodaření svazu nezávislým auditem 2/ - RV nepřipustil jakékoliv další podezřelé manipulace s majetkem Svazu 3/ - aby RV odvolal z funkce předsedkyni Svazu, která prokazatelně není schopná či ochotná zajistit hospodárné nakládání s majetkem Svazu a vést Svaz k prospěchu včelařství a včelařů 4/ - aby RV požadoval vysvětlení špatné činnosti ÚKK a inicioval změny v jejím obsazení 5/ - aby se orgány Svazu zasadily o podání trestního oznámení na neznámého pachatele, který zavinil, nebo spoluzavinil nehospodárné nakládání s majetkem Svazu, špatnou hospodářskou situaci Svazu a poškození dobrého jména ČSV.
Jako podklad pro naše jednání nám posloužily následující materiály: - Zápis z aktivu Jihomoravského kraje z 1.92018, - Zápis z jednání zástupců Krajských koordinačních výborů konaného dne 4.12.2018, - Dopis Doc. Ing. J. Hrabáka Phd., s komentářem př. Žáka, - Informace od př. Dvorského - Dopis ZO ČSV Ořechov, který byl předán OO Brno-venkov
Velmi závažným důvodem k odeslání tohoto dopisu je skutečnost, že již mnoho včelařů, ale i ZO v
důsledku špatného vedení Svazu, své členství ve Svazu ukončilo, nebo hodlá ukončit. Máme proto obavu, že by mohlo dojít třeba i k zániku Svazu. To by pro naše včelařství bylo velkou ztrátou. Záleží nám na tom, aby dědictví našich předků nebylo několika nezodpovědnými nebo ziskuchtivými jedinci promrháno, nebo rozkradeno. Chceme učinit všechno pro to, aby i pro PŘÍŠTÍ GRNERACE VČELAŘŮ, tedy i pro naše následovníky, zůstalo toto dědictví našich předků zachováno. Doufáme, že našim dopisem přispějeme k iniciování nápravy a obnovení důvěry včelařů ve svůj Svaz.
V Brně-Žabovřeskách 14.2.2019 předseda ZO ČSV Brno-Žabovřesky Ing. Antonín Pavlíček
P.s. Žádáme, abychom byli o projednání našeho podání v orgánech Svazu písemně vyrozuměni


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 72667


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (90.178.51.173) --- 21. 2. 2019
Re: uhyn

"A únorové loupeže ihned po proletu NEJSOU normání. Už jsem to tu psal že kolegovi před pár dny rabovaly bezmatečné včelstvo. Vždycky platilo, že bezmatečnost nebo slabé včelstvo na jaře včelař odhalil první rychlou prohlídkou, né že včelaře včely předběhnou loupežemi. Všechno souvisí se vším, to jsou první projevy viróz."
------------------------
Záleží, jaký to je prolet a jaké je počasí při proletu.
Jestli je počasí chladnější a vhodné pro prolet třeba jen hodinu okolo poledne,kdy je nejtepleji. V takovém případě se včelky vypráší a hned se vrací.
Pokud je oteplení větší a náhlé, takže vhodné počasí, teplo pro let včel je po několik hodin, včelky zůstávají venku a hledají zdroje. Za takových podmínek je vylupování běžné, a to i když se nejedná o uhynulé nebo kolabující včelstvo.
Většina včel ve včelstvech sedí ještě v zimním chumáči kolem sediště nebo prvního plodu a přes česno nebo očko je tak pro zlodějku hodně zásob přístupných, aniž se setká se včelami včelstva. Tudíž je může volně bez nebezpečí loupit. Zvláště když se jedná o nezavíčkované zásoby nebo zásoby ve vlhku, kde absorbce vodní páry zvětšila objem zásob v buňkách a ony v malých kapičkách prýští přes víčka buněk.
Včelstvo se aktivně brání loupežím, až když má větší množství - jednotky dm, plodu všeho stáří. Do té doby se nebrání a není velký rozdíl mezi včelstvem s matkou a silnějším osiřelým včelstvem.
Záleží pak na síle včelstva, kdy má to větší množství plodu a kdy se tak začne zlodějkám aktivně bránit. A potom na nabídce zdrojů v přírodě. Hodně silná včelstva se třeba rozplodují už před prvním proletem, slabší včelstva po proletu za týden, dva týdny teplého počasí. Tím je období loupeže ukončeno, protože včely na jaře instinktivně preferují sběr sladiny v přírodě před vylupováním. Mimo úplně uhynulá včelstva nebo mimo osiřelá kolabující včelstva. Kromě těch nejsilnějších osiřelých včelstev, která se dokážou udržet jakoby v pořádku až překvapivě dlouho do jara a třeba i pomocí plodu od trubčic. Nebo třeba tím, že v době ztráty matky kdykoliv na podzim mimo skutečných mrazů tak byly nějaké buňky plodu, ze kterých si odchovaly trubcokladnou matku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 72663


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
PavelA (93.90.164.80) --- 21. 2. 2019
Re: uhyn

on je zajímavý i fakt proč vlastně včely slídí v tuhle dobu.Ano,může jít o silná rozplodovaná včelstva nebo včelstva s málem zásob,která hledají.


to,že mě to neloupí je možná tím,že včely jsou ještě v těsných chumáčích/včera jsem do některých nahlédl/,anebo i fakt,že tu je sníh a mají chlad odspodu...


na loupežích má svůj díl i dřívější práce ve včelách/ u někoho nutnost,u jiných nedočkavost/

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 72665


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu