78369
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- gupa (93.92.52.23) --- 9. 1. 2019
Re: Léčení Varridolem
Po aplikaci léčiv se podložka očistí od spadlých roztočů kteří reagovali na aplikaci a znovu vloží aby neznečitovali vzorek.
Diagnostikuje se výskyt roztoče ve včelstvu. Nediagnostikuje se počet shozených roztočů po aplikaci léčiva.
Já podlozky nečistím. někdo dává na dno jednorázově noviny. Já to dělám to tak že po nějaké době po ošetření vložím kancl papír A3 po bocích a od česna asi na 1cm zohlý kvůli pohybu větru a včel aby vzorek byl co nejvíce ucelenej. Po vytažení udělám "zásilku" - psaní aby nic ze vzorku nevypadlo. (zabalím vše z úlu)Z tohoto kancl papíru vyrvstvím je na postupně sebe zavážu provázkem vytvořím svazek (tvoří zpravidla jedno stanoviště) a dám na trubku topení kde vím že se neroztaví vosk. Tak dělám stovky včelstev za zimu, tz. stovky A3 podložek zohlých jako dopis - a z dopisu balíček. Co balíček, to stanoviště . Potom svázané balíčky po usušení asi po týdnu otevřu a vysypu na síto a odseparuji přes síto dělnice od měli, vyfoukám ústy ve vzorkovnici vzorek aby měl co nejméně křídel, nožiček a jiných lehčích příměsí, popíšu a předám. Prome je plán práce asi na 5 týdnů pro jeden sběr měli. Letos unás máme dva, jeden na mor, druhá na VD. Je to práce jako každá jiná nebaví mne. Už včelařím asi dlouho a tato práce je jak se říká povinná pakárna.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72414
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (31.192.64.136) --- 22. 1. 2019
Re: Léčení Varridolem
Kdo Vám prosím Vás hradí náhrady na sběr měli na varoa?? To je spoustu času ,který věnujete státní správě zdarma. Benzín popř. nafta než objedete všechna stanoviště 2x. Očištění podložek ,kancelářské papíry,administrativa- vypsání protokolu, odeslání balíku se vzorky doporučeně.
Chápu to správně pane Gupo,že to dělate z úctou k zákonu, ale neměl by Vám stát za tuto práci platit paušálně řekněme od včelstva.
Myslím to zcela vážně. Vždyt každý jiný i ten co vyšetřuje vzorky na varoázu ,bere za tuto práci mzdu. Vy a jiní prof. včelaři v ČR tři dny chodíte kolem sběru měli varoa a stát Vám za tuto službu ani nepoděkuje -(nedá ani korunu)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72472
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - PavelA (93.90.164.80) --- 23. 1. 2019
Re: Léčení Varridolem
je to zákoná povinnost..ušitá na míru někomu,aby byla alibistická obezlička pro stát,že má jakože nějaké hmatatelné výstupy o stavu včelstev v zemi,když už na ně dává dotace...
Ale kšeft má někdo jiný než řadoví včelaři,ti odsrali/musím toto slovo použít/tu "škaredou" práci.
Pakliže by se povinné odběry měli plošně zrušily,musely by se zase asi dělat namátkové kontroly...a to by mezi včelaři vyvolávalo zlou krev.
Stát totiž,ať se to mnohým libí nebo ne,má právo znát zdravotní stav hospodářských zvířat,ke kterým se včely řadí.
Obvzlášť pokud na ně dává dotace...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72475
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - JosPr (46.135.26.181) --- 23. 1. 2019
Re: Léčení Varridolem
To sice ma,ale...Nekdo tvrdi,ze varoa by mela byt vynata ze seznamu nebezpecnych nakaz,pac se vyskytuje na 100 % uzemi CR.Je to jeste nebezpecna nakaza,kdyz je vsude a za 30 let se ji nepodarilo vymitit,pouze kazdorocne redukovat? Oproto tomu mvp je jednoznacne nebezpecna nakaza,kterou vcelar v pocatcich (spory) nema sanci pouhym okem poznat a presto se vysetreni vsech vcelstev v CR neprovadi,likviduji se ohniska,setri pouze ochranna pasma.Tady to stat nezajima??? Varrou si flotovat muze kazdy sam,letni monitoring spadu,napadeni plodu,smyv,otrep v praskovem cukru si muze kazdy udelat sam a na zaklade napadeni rozhodnout jak a kdy lecit.
Tohle u mvp nema,tam ma smysl premistit financovani vzorku meli,protoze domnivat se,ze vcelari,kteri jsou schopni kvuli korune nechat si vrtat koleno,si sami budou vysetrovat hromadne sami,je utopie.Ale to je na statnich organech,aby zvazili na co pusti finance,na co ne a jestli da na naseptavace,nebo si k tomu ustanovi tym nezavislych vedcu..Ona ta mel na spory nemusi byt lednova a volny leden by umoznil ucinne osetreni proti VD.Ne to pachat nesmyslne na plod,ale v mesicich prosinec,leden.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72476
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - JosPr (46.135.80.205) --- 23. 1. 2019
Re: Léčení Varridolem
Stat by mel po vcelarich chtit,aby produkovali med a pokud uzna za vhodne administrovat dotace a kontrolovat jejich vyuziti,SVS dohlizet smysluplne na zdravotni stav,vcelar za ten zdravotni stav nest odpovednost,spolky vest spolkovou cinnost,sdruzovat vcelare pro predavani zkusenosti,pomoci se zajistenim potreb kvuli snizeni nakladu clenu,ale predevsim vest svoje cleny ke vzdelani,k dovednostem potrebnym pro vcelareni (chov matek,vyroba ulu,vedeni zacatecniku) a to ne zrovna formou prednasejicich,kteri nic nereknou,ale formou nazornych ukazek kurzu.Zda se Vam to jako slozity model? Ne? Tak proc kruci nefunguje?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72477
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - gupa (93.92.52.23) --- 23. 1. 2019
Re: Léčení Varridolem
JosPr72477: pokud by měl stát přímo administrovat dotace, musel by se pro zemědělskou ministerskou komisi najít příkladný a dobře funkční model z jiného státu. Stát je totiž špatný hospodář stejěn jako EU (evročeskyj sojuz) ve všech odvětvích a proto si nechá radit odborníky aby mohli úředně vést vůbec celý běh nebo lobbisty kteří jsou v určitém směru hodně početně namnožení, většinou bez zkušeností krom po změně následné (po hodně tajné cestičce)znalosti velikosti profitu či finačního vývaru z které žijí.
názor na podporu přes dotace pro ZO nebo ČSV tzv. vzdělávání včelařů pomalu měním, jde o přerostlou trafiku a funguje podle mne dobře už nyní. Ale, máme tu hodně rychlokvašných včelařů kteří právě na takových podporách vyrostli bez odpovědnosti k věci žádosti. Prostě včelař pokud chce včelařit dobře, pro vlastní růst měl by se sám prosebe základně vzdělat sám z dostupných zdrojů a až potom by měla zafungovat organizace k doladění sdílení znalostí. Nato si myslím dotace jsou až moc směrované a nedostatekem informací včalaři rozhodně netrpí.
JosPr72476: Nesouhlasím dlouhodobě se zařazením včely jako hospodářské zvíře. SOuhlasím s e speciálním zařazení které dnes zřejmě nikde ještě neexistuje. Tím by se změnilo hodně věcí po právní stránce. Včela je ve skutečnosti něco jako letišťní pes, který našel něco naco je vycvičen. Ale výcvik provede vlastní vyukou protože umí tančit a tak komunikovat pro výcvik a jakoby uvnitř mozku psa sám. Navíc není možné včelu plně domestikovat jako psa. To pes v podstatě je ukázkový príklad kdy využije člověka aby lépe přežil. Jenže v rozporu stím zase je, žeby člověk v ČR měl dobudoucna zavést něco jako včelí lokality jak to mají ornitologové, protože vlády a republika se neumí postarat o monitoring pesticidů kvalitně. Nastává doba neviditelných jedů, protože ty viditelné už se s tafikami STK a jinými zelenými aktivitami a úřady eliminovali. Chtěl bych vidět ty výsledky kdy se monitorují rezidua vykoupeného českého medu a rozdíly co je skutečnost a co je na papíře. Pokud to není tajné. U těchto spektografů bych začal řešit, být po mém, skutečnosti okolo našeho českého CCD které může mít často důvod otrav kvůli činnostem člověka. Ten v tomto čase tváří ekologii. Až nastane nějaká astronomická událost, tak to je příroda kterou člověk dnes neumí moc řešit.
Takže asi tak vidím postavení včely v ekologii kterou na Zemi dnes řídí svou činností v tomto čase člověk.
(31.192.64.136) --- 22. 1. 2019
Nechci ani v diskuzích podporovat žádné nové trafiky. Jsem v poslední době čímdál více ze změn deprimován a hlásím se ke konzervativnímu myšlení. Takže ať se nic nemění, ať si trafiky přes sběr měli trafikanti mají, já jim to přeji, ale ať si uvědomí, že konkurence je veliká a ať kontrolují a ověřují své výsledky rozborů s respektem ke včelařovi který je proně jen jménem nebo číslem. Včelařina není píchačková činnost, je to zájem nebo celoživotní pracovní úděl člověka a těch pár korun klidně proto aby nějaká nová trafika nevznikla kvůli financování sběru na naftu anebo benzin nebo můj čas oželím._gp_
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72478
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Jk (109.108.117.88) --- 23. 1. 2019
Re: Léčení Varridolem
Kolík včelstev ročně zabije MVP, kolik kleštík, kolik nosema, kolik viry.
Co nejnebezpečnější, co nakažlivější? A tedy co by mělo být vedeno jako nebezpečná nákaza na kterou je potřeba vyhlašovat ohniska?
Viry zabíjí, nosema zabíjí MVP zabíjí, varroóza oslabuje.
Viry se epidemicky šíří, stejně jako MVP, kleštík i nosema.
Co je pro včelaře věští nebezpečí? Svaz, SVS, pesticidů nebo nemoci ?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72479
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu