- Květoslav Čermák --- 6. 4. 2002
Re: Re[2]: Re : na 237 - prihrivani ulu
>Zastánci tenkostěnného včelaření namítnou, že silná včelstva žádné >přihřívání nepotřebují. Jenže je otázka, jaký je nejvýhodnější způsob >k dosažení požadované mohutnosti včelstva v době snůšky: a) jestli >zazimováním co nejsilnějších včelstev, nebo b) včelstev středně >silných, kterým pak na jaře včelař nějak pomůže (tepelnou izolací nebo >třeba přihříváním). Která z těch dvou variant je pro malovčelaře >levnější? Zimování a jarní rozvoj velice silných včelstev si žádá >mnoho cukru. Zimovat středně silná včelstva, kterým bude na jaře nějak >pomáháno, by umožnilo snížit podávání zimních zásob možná o 10 kg (což >je při našich cenách cukru úspora asi 200 Kč na včelstvo). Nejspíše by >bylo potřebné v praxi vyzkoušet, na kolik by přišla instalace vytápění >do včelína či na včelnici (tj. za kolik let by se investice mohla >vrátit), a kolik elektriky by spotřebovalo jedno včelstvo na noční >přihřívání v měsících březnu a dubnu.
Celá otázka je dost složitá. Dejme tomu, že by někdo udělal takové porovnání variant a) a b). Ale asi by se z toho nedal dělat obecný závěr, protože záleží na hodně podmínkách (tak jako ostatně u mnohých diskutovaných otázek u včel) - průběh jara, chovaný kmen, klimatické podmínky stanoviště, průběh daného jara aj. Já sám nejsem zastáncem přihřívání včelám, zdá se mi to dost komplikované s nejistým výsledkem.
Ale k těm dvěma možnostem bych přidal ještě jednu - genetickou cestu: c) Nějaký ten rok pozoruji u různých linií a kmenů včel rozdíly v dlouhověkosti dělnic. Bez nějakého složitého měření se dají poznat tak, že některá včelstva (linie) plodují méně, ale jsou přitom tak silná a donesou tolik medu, jako včelstva hodně plodující. Ta méně plodná mají i menší spotřebu zásob, navíc ztrácejí méně létavek v chladných jarních dnech, protože nemusí tolik nosit vodu a pyl (jako nedávno při 5-7 °C, když vylezlo slunce, už včely nosily vodu!). Vlastnost se dá vylepšovat výběrem, snažím se o to. Je to ale cesta pomalá a pro ty, kdo dělají chov matek. Zajímá mě, jestli si někdo takových rozdílů všímáte? Pro úplnost - jsou i málo plodná včelstva s krátkověkkýma včelama - to bývají ta nejslabší na včelíně, jimž musíme měnit matky.
Květoslav Čermák
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 703
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |