78123

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 19. 12. 2016
Re: plemenářský zákon

"Ve vcelarstvi pan Cimala zminuje mnohde zvysenou bodavost a poukazuje na vliv vcely tmave,coz je trosku usmevne,nebot na mnohych vcelnicich litaji "kranky" z domacich smesek zihadly dopredu a geny vcely tmave tento material v zivote nevidel.Dokud nebudou vcelari brakovat na bodavost,a nemit radost,ze maji ve vcelstvu vubec nejakou matku,muze se plemenarsky zakon stavet treba na hlavu."
No, já bych řekl, že včela černá jakožto chovaný druh u nás vymizela, ale jednotlivé geny včely černé mohou v chované populaci skrytě zůstávat desítky nebo i možná stovky let.
Já to vidím tak, že jestli se tomu bude někdo s dostatečným počtem včelstev věnovat a bude přednostně rozchovávat včelstva , kde se objeví znaky černých včel a loketní index nebo jiný genetický rozbor, po nějaké době se mu povede původní černou včelu zrekonstruovat.
Jinak bych chtěl upozornit, že dle toho, co si pamatuji, u nás, severní předhůří Beskyd, výrazně klesla ochota včel sbírat letní medovicovou snůšku někdy v letech 1980 - 1990.
Soudím, že někdy v té době u nás bylo dokončeno genetické převládnutí dovezené kraňky nad původní včelou, která by měla být mix černé včely z čech a místní kraňky ze Slovenska přizpůsobené právě těn lesním zdrojům.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 69569


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu