| - Josef Blinka --- 7. 4. 2002
Re: Re[2]: pylochyt
----- Original Message ----- From: "KvitoslavEermák" <beestn.zubri/=/quick.cz> To: "Veelaoský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, April 03, 2002 10:48 PM Subject: Re: Re[2]: pylochyt
> >Máte někdo zkušenosti s pylem samokonzervujícím se po uzavření do > >omnia sklenic? A pak, jak ho na jaře podávat? Pylovou placku na rámky? > >Nebo pylovou pastu namačkat do buněk? > > Odpověď (pylová pasta): > Myslím že na to nikdo nereagoval. Trochu zkušeností s tím z minulosti mám. > Onu metodu konzervace pylu vyvinul ing. Titěra. Její předností je, že k > tomu potřebujeme jen sklenici s vzduchotěsným uzávěrem, není třeba žádná > energie jako např. u mražení. Pyl se sám sebe konzervuje tím, že vydýchá > takřka všechen kyslík v uzavřeném prostoru.
Dovolím si několik poznatků z vlastních zkušeností. Pylová hermeticky uzavřená konzerva je vynikající věc. Uchová pyl několik let. Zničí se všechno živé, hlavně případné housenky zavíječe. Je lepší konzervovat rousky sušené a zbavené nežádoucích příměsí-vyfoukáním fénem.
> Podávání na jaře včelstvům znatelně pomůže. Pastu lze dát i do buněk > plástu. Lepší se mi jeví dát ji na rámky, ale ne jen tak položit, část by > ho spadla dolů. Na horní loučky se dá kus igelitové folie asi 20x15 cm s > výřezem uprostřed cca 10x2 cm, aby včely měly k pylu lepší přístup. Na > folii uložíme pastu a zakryjeme strůpkem. Samozřejmě je k tomu třeba mít > nad rámky aspoň 1 cm prostoru (zbaveného voskových můstků). Pylovou pastu > je ale nutno dát vždy co nejblíže k plodu, jinak ji krmičky nemusí brát.
Při přechodu na jinou rámkovou míru nebo při rozšiřování počtu včelstev, kdy jste nechali hodně stavět mezistěny a zimujete na hodně světlém díle, bývá v předjaří v úlech pylu málo, protože včely pyl do světlého díla nerady ukládají. V tom případě příjdou pylové placky vhod. Nachystal jsem si je už doma. Do mikrotenového sáčku jsem vložil asi 0,3 kg pylového těsta, rozplácal na stole na sílu asi 1 cm, okraj podehnul dospod a naskládal několik na sebe. Tak mohou zůstat několik dní a pyl mezitím dozraje ke konzumaci. Až těsně před vložením na horní loučky nad plod udělám nožem několit řezů do mikrotenu a položím tak, aby řezy byly dolů a napříč k loučkám. Je-li těsto správně husté, nebude vytékat a včely si v řezech mikroten rozkoušou.
> Místo strůpku lze dát průhlednou folii, pak se dá snadno sledovat průběh > odběru pylu; v tom případě ale musí být mezi oběma foliemi dřevěný hranolek > nebo dva, umožňující včelám stálý přístup k pylu. U nástavkových úlů se > pasta dá výhodně dát i mezi nástavky - ovšem zase co nejblíže k plodu! > Pastu má smysl včelám dávat na jaře (březen, duben) ve dnech, kdy nemohou > nosit pyl zvenku. Podle množství daného pylu a potřeby včelstvem ho > odebírají tak 5-10 dnů. > A kdo neví jak připravit pastu z konzervy, tak stručně: Pyl vysypeme do > nějakého hrnce apod., přidáme k jeho váze asi 40 % vody, promícháme a za > pár minut se rousky rozmělní, pak lze příp. upravit konzistenci přidáním > trochy vody či pylu. Pasta nesmí téci, ale nemá být ani moc suchá.
Aby byl pyl stravitelný, musí projít mléčným kvašením. Je to něco jako kvašené zelí nebo okurky-kvašáky. Tím se každému pylovému zrnu naruší jeho ochranný obal a jeho obsah se vyřine ven. Jinak by prošel trávicím traktem bez užitku. To platí i pro lidský konzum. My musíme co nejvíce napodobit samotné včely při pěchování rousků do buněk. Já si vezmu buňku-sklenici, na velikosti nezáleží, nasypávám do ní po vrstvách pyl a mírně utláčím až asi 1-3 cm pod okraj, podle velikosti. Odvážím si množství pylu. Připravím si medový roztok z převařené (a ochladlé) vody v množství 1/4 váhy pylu a medu taktéž v množství 1/4 váhy pylu. Po dokonalém rozpuštění medu ve vodě nalévám roztok do sklenice na pyl ale pomalu, aby měl čas se vsakovat a neutvořil nahoře nepropustný škraloup. Celý obsah roztoku by se měl do sklenice vejít a měl by vytlačit co nejvíce vzduchu. Množství vody se může lišit podle toho jak hodně byl pyl vysušen. Když připravuji zákvas z čerstvého vlhkého pylu (pro vlastní konzum), dám vody méně (asi 1/8 váhy pylu). Pak se nechá 1-2 týdny v teple kvasit. Při výrobě krmných placek zhodnotíme hustotu a případně dohustíme (válíme na stole jako těsto) suchým pylem, vtom případě necháme dojít (jak jsem psal nahoře) anebo moučkovým cukrem.
> Doporučení - na pastu (konzervy) používejte jen pyl z vašich vlastních > zdravých včelstev, mohou se jí rozšiřovat choroby jako zvápenatění, ale i > ty nebezpečnější. > > Květoslav Čermák > Pánové! Konzumujte pyl! 1-2 kávové lžičky denně. Víte do jakých kategoríí se dělí muži? Před operací prostaty a po operaci prostaty. Je potřeba začít už preventivně co nejdříve. Až se začne ozývat, může už být pozdě. A vůbec - vždyť jsou to rostlinné samčí pohlavní buňky! :--)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Hezké sny přeje Josef Blinka
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 719
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |