78143

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Radek HubaÄ? (e-mailem) --- 14. 3. 2014
Re: Pozor na warroazu v roce 2014

Ahoj Karle,

ještě včas jsem natřel 3 stanoviště, abych potvrdil svá trvzení, že roztočů
je v měli letos více, kvůli teplu v lednu. Na 3 stanovištích bylo cca 1-2
roztoči za 24 hod po ošetření, ovšem nevyklepával jsem roztoče ze spodních
nástavků. Stále čekám na světlé roztoče, pokud nějaké samičky byly již na
plodu, ale marně. Na jednom stanovišti budu dnes kontrolovat naposledy 14
dní po nátěru, zatím bylo v pořádku, byl jsem naposledy v úterý. Další 2
stanoviště taky bez světlých roztočů týden po ošetření.

Radek


---------- Původní zpráva ----------

Od: e-mail/=/nezadan

Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>

Datum: 13. 3. 2014 21:41:47

Předmět: Re: Pozor na warroazu v roce 2014


"Upozornění pro komisi,



i v Podkrkonoší mají včelstva často již nyní víc jak 10dm2 plodu. Někde

pldují i v druhém nástavku 24cm.



:-)



Otázka - je preventivní ošetřování nátěrem bez diagnozy v souladu s

veterinárními předpisy? Dle veterináře v nesouladu.

Čeho se tím dosáhne - byli snad včelaři lajdáci a v zimě neošetřovali,

neúčinkuje metodika nebo jaký je důvod pro 4. ošetření?



Karel"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 63863


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
(88.101.45.181) --- 14. 3. 2014
Re: Pozor na warroazu v roce 2014

Ahoj Radku,

já to ošetřil v zimě v prosinci. Teploty přáli a předpopkládám, že to bylo bez plodu.

K nátěru mám velmi vlažný vzutah jako k nejlepšímu způsobu kontaminace vosku pyretoidy, ktreré jsou v něm prý rozpustné.


Při návštěvě Itálie minulý týden nikdo z farmářů ani ze včelařů nepřiznal používání čehokoli syntetického - jen organické kyseliny. Snaží s eprý produkovat dobrý med, něktečí s certifikátem BIO aby si udrželi vysokou cenu a pověst medu na trhu.

Naštěstí od loňska je to i u nás na rozhodnutí včelaře.
Já osobně v zimě sázím na vysokou účinnost amitrázu, v létě uvidím podle situace.
Pokud ale včelaři i nadále budou přistupovat k létu tak jak dosud, tak je jedno co uděláš na jaře, v létě když jdou kolapsy krajem, tak se můžeš stavět na uši, ztráty tě postihnou tak jako tak. Jde jen o výši ztrát a nákladů a efektivnost na opatření proti ztrátám.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 63864


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (85.71.180.241) --- 15. 3. 2014
Re: Pozor na warroazu v roce 2014

"K nátěru mám velmi vlažný vzutah jako k nejlepšímu způsobu kontaminace vosku pyretoidy, ktreré jsou v něm prý rozpustné. "
Žádné prý. Pyrethroidy a jejich rezidua jsou rozpustné v tucích, to je věc známá už od objevení pyrethroidů. Akorát včelaři jsou tak konzervativní, že těmto tvrzením uvěří jen tehdy, když to budou slyšet od starého prošedivělého "strašně zkušeného" nějakého dlouholetého včelaře, ještě ověnčeného spoustaou včelařských medailí. Jenže takoví obvykle neznají chemii anebo jsou zblblí eko a biosměry a tudíž nepřístupní vědeckým poznatkům. Jinak toto bylo před více než čtvrtstoletím, v době, kdy jsem studoval, součástí zkouškových otázek z organické chemie a tudíž každý tehdejší absolvent chemické vysoké školy by toto měl znát. Na rozdíl od dnešních absolventů chemických směrů, vzhledem k dnešní masovosti a následném poklesu kvality vysokého školství.
Ovšem taky Amitraz a jeho rezidua jsou rozpustná v tucích.
Jako v podstatě většina organických látek. Ovšem méně, protože Amitraz obsahuje v cyklickém řetězci místo jednoho astomu uhlíku atom dusíky, který má jinou elektronegativitu než uhlík a který tak zavádí do molekuly Amitrazu určitou polaritu. Na rozdíl od molekul pyrethroidů.
Amitraz proti pyrethroidům je tak rozpustný více v polárních rozpouštědlech, což je hlavně voda,potom alkoholy, ketony, - aceton, tekuté organické kyseliny atd a méně v nepolárních, což jsou třeba alkany - benzíny, aromáty a obecně a laicky vosky.
Ve vosku se tedy rozpuští obojí, akorát Amitraz a jeho rezidua jsou po léčení mnohem rychleji než pyrethroidy absorbovány z kontaminovaného vosku do povrchové vrstvičky vlhkosti vytvořené ve vlhčím prostředí nebo rovnou do ovzduší, kde se rozkládají právě působením vlhkosti a vzdušného kyslíku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 63879


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
KaJi (88.101.45.181) --- 15. 3. 2014
Re: Pozor na warroazu v roce 2014

RP:
Žádné prý.

--------
Nedovolil jsem si to napsat.

Tak pak nechápu to nadšení pro jejich mnohonásobnou aplikaci během roku.

Zvlášť když se člověk vrátí z ciziny a vidí jak na to koukají oni.

Jen tak mimochodem, hádejte kdo mimo jiné byl z ČR na kongresu o ekologickém a bio včelaření.
Na člověka co viděl v pravidelném organizovaném léčení syntet. akaricidy základní pilíř a a s celou ČSV bránil používaní org. kyselin jako regulérní alternativy pro ty co nechtějí syntetiku docela zajímavé.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 63882


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
R. Polášek (85.71.180.241) --- 15. 3. 2014
Re: Pozor na warroazu v roce 2014

"Nedovolil jsem si to napsat.
Tak pak nechápu to nadšení pro jejich mnohonásobnou aplikaci během roku.
Zvlášť když se člověk vrátí z ciziny a vidí jak na to koukají oni.
Jen tak mimochodem, hádejte kdo mimo jiné byl z ČR na kongresu o ekologickém a bio včelaření.
Na člověka co viděl v pravidelném organizovaném léčení syntet. akaricidy základní pilíř a a s celou ČSV bránil používaní org. kyselin jako regulérní alternativy pro ty co nechtějí syntetiku docela zajímavé. "

No, podle mně jsou všelijaké eko a biovýroby v lepším případě jen plýtvání - s vynaložením několikrát víc prostředků se vyrobí stejné množství potravin, anebo rovnou to jsou podvody. Třeba konkrétně u pyrethroidů , průměrný člověk si koupí třeba biomed, aby do sebe nedostal nula celá, nulanula nula trošku miligramu pyrethroidu a zároveň jako průměrný člověk koupí v drogerii nějaký moderní přípravek proti hmyzu, klíšťatům, mouchám, komárům anebo na ochranu dřeva atd a přes něho do sebe dostane klidně třeba i miligramy až gramy pyrethroidů.
Neboli kromě dobrého pocitu toho naivního člověka nemají ty eko či biopotraviny žádný význam, pokud se zároveň ten člověk nezřekne prakticky celého moderního života a nezačne žít kompletně středověkým stylem třeba po vzoru amerických Amishů. Ovšem stejný dobrý pocit zajištění má třeba i člověk, kterého prodejce pojištění zmanipuloval do podpisu smlouvy drahého pojištění, kvůli kterému pomalu nemá ani na nájem a pokud ztratí práci, bude kvůli tomu dobrému pocitu za dva měsíce v dluzích.
Neboli jestli se ten miligram pyrethroidů za jedno léčení nebo za jeden den pověšení Gabonu ve včelách rozpustí a zůstane ve vosku anebo se rozpadne a z vosku zmizí, je v podstatě jedno. Pokud se včelař drží návodu a nenapere kvůli likvidaci roztočů do každého včelstva místo pár kapek třeba rovnou jednu celou lahvičku léčiva.....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 63883


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
gupa (93.92.52.23) --- 15. 3. 2014
Re: Pozor na warroazu v roce 2014

Konkrétně fluvalinat(Mavrik), musí být aplikován spolu s okyselující kyselinou citrónovou, bo jinak degeneruje v nádržích stříkaček.(Gabon PF 90) Je nutná rok pauza i u běžných postřiků.

Co máme dál? Acrinathrin(Rufast). To je kontaktní jed velmi trvanlivý a reziduální, dodnes nechápu jak mohl být vytáhnut a použit k impregnaci pro PA92, protože ho nikdo jiný než my do včel na světě nestrká. Ony se ty rezida se prý moitorují a hlídají, ale zrovna acrinathrin bych vyškrtl ze seznamu kvůli LD, trvanlivosti a sporné účinnosti na VD u nás._gp_
.......
R.Polášek:>Ve vosku se tedy rozpuští obojí, akorát Amitraz a jeho rezidua jsou po léčení mnohem rychleji než pyrethroidy absorbovány z kontaminovaného vosku do povrchové vrstvičky vlhkosti vytvořené ve vlhčím prostředí nebo rovnou do ovzduší, kde se rozkládají právě působením vlhkosti a vzdušného kyslíku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 63892


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu