78151

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Ondra (46.13.99.161) --- 29. 11. 2012
Oddělky

Můj plán je: v 1 kuse udělat 5 úlů vedle sebe na 8 rámků, vše ze dřeva. Otázka je: jak je rozdělit. Sololit se zdá, že je tak na sezónu.

Výsledek: úl na pravo a na levo z kraje dostane silnější boční stěny. Dám sololit a když nebude vyhovovat (kroucení), tak vyndám zesílené stěny po stranách a všechny sololitové příčky vyměním za dřevěné... To po stranách je aby se to tam zase vešlo žj... :)

8 rámků - aby se dalo i zimovat pri obalení Polystyrenem - při nadbytku oddělků...

Toto se mi zdá jako dobrý nápad...
Díky za kritiku! :)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 59720


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Aleš Molčík (37.188.233.2) --- 29. 11. 2012
Re: Oddělky

Podobnou množárnu(6x5rámků á 4ks) mám také, jen když jsem ji využíval na oplozování matek, tak tam byly poměrně vysoké ztráty. Myslím si, že příčinou je to, že nemám oddělená česna přepážkami. Byla zde o tom řeč a někdo se vyjádřil, že když přidal přepážky mezi česna tak se počty uspěšně oplozených matek zvýšily.
Vyzimoval jsem záložní matky i v tenkostěném nástavku 2x5rámků oddělené sololitem, ale ten se nenatřený v zimě vlhkem kroutí. Takže jestli máš zájem zimovat, tak ty přepážky udělej rovnou jinak než jen sololit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 59721


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Jan Cervenka (e-mailem) --- 30. 11. 2012
Re: OddÄ?lky

Dne Thursday 29 of November 2012 22:38:32 Ale Mol?ík napsal(a):
> Podobnou množárnu(6x5rámků á 4ks) mám také, jen když jsem ji využíval na
> oplozování matek, tak tam byly poměrně vysoké ztráty. Myslím si, že


no vcely si obvykle delaji, co chteji, letos jsem byl svedkem (2x) , jak se do
rady oddelku vzebravala mlada oplozena matka - z 1. ji vyhodily, z 2. ...
takze to mozna nejaka prepazka nezachrani.

Ohledne materialu plemenacku - je to kazdeho vec, v roce 2000, tedy v
zacatcich stacilo vzit nastavek, 3 plasty, zraly matecnik a na podzim bylo
vcelstvo.

Ted se mi ujmou jen ty, co mam v polystyrenu a jeste je musim sem tam
prikrmit. Rekord je letos nastavek 448x360 z jednoho zasobniho a jednoho s
plodem a vcelami 390x240. Ovsem v polystyrenu 5 cm.


Ovsem jak pravi klasik, je potreba foukat kour do vody , abychom zjistily, ze
takto zlato vyrobit nelze ... :)



--



S pozdravem

Jan Cervenka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 59725


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
A.Turčáni (94.229.32.130) --- 30. 11. 2012
Re: Oddělky

Podobnou množárnu(6x5rámků á 4ks) mám také, jen když jsem ji využíval na oplozování matek, tak tam byly poměrně vysoké ztráty. Myslím si, že příčinou je to, že nemám oddělená česna přepážkami. Byla zde o tom řeč a někdo se vyjádřil, že když přidal přepážky mezi česna tak se počty uspěšně oplozených matek zvýšily.
Vyzimoval jsem záložní matky i v tenkostěném nástavku 2x5rámků oddělené sololitem, ale ten se nenatřený v zimě vlhkem kroutí. Takže jestli máš zájem zimovat, tak ty přepážky udělej rovnou jinak než jen sololit
______________________________________________________________
Budem znovu vychádzať zo svojich 12 ročných skúseností, takže si nebudem niečo vymýšľať!
Mám v jednom slede umiestnených 2x21 komôrok na dva plásty, letáčiky od seba vzdialené každých 9,5 cm, komôrky sú od seba oddelené 42 priehradkami so SOLOLITU, aj po 12-tich rokoch sú nepokrútené a všetky sú funkčné každú zimu som zimoval niekoľko včelstiev.

Už so tu písal, že je dobré oddeliť jednotlivé letáčiky plechovou zábranou, robím to nie preto, že matky zalietavjú do iných letáčikov, ale preto, že po odbraní oplodnenej matky, včely sa rady naviažu na materskú látku susedného včelstva (je v ňom oplodnená M) a novú mladú M včely neprijmu. Ono sa straty M v takto umiestnených včelstvách rady vysvetľujú všetkým možným aj nemožným a príčina môže byť celkom iná. Ja na straty matiek pri návrate z oplodňovacieho letu, vždy keď sa mi stratila matky, musel priznať svoju chybu, ak sa pridaná M vžila do prostredia včiel, mal som vyhraté, matka sa matka zakončila svoje dospievanie kladením vajíčok.

Moje pozorovanie matiek npr. aj pri náhodnom rýchlom odletneí pri manipulácii sa matka vždy po 3-5 min. do vonkajšieho prietoru, M sa vždy vrátila na miesto odletu.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 59727


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 30. 11. 2012
Re: Oddělky

Ve sdruženém plemenáči či množárně se tomu, že to je vcelku musí přizpůsobit i technologie. Neboli založit všechny sekce najednou a zhruba stejně silné , pokud se jedná o produkci oddělků, tak tam nechat včely trochu víc namnožit, odebrat potom jen matku a včely, co jsou na plástech, ty, co zůstanou na stěnách nechat a potom doplnit prázdné plásty a propojit to s nějakým sousedním oddělkem....
Nakonec vybrat a použít všechny matky, ať už se včelami a plásty nebo čistě jen matky a v původní množárně potom nechat poslední oddělek rozrůst v jedno včelstvo....

Není dobré do jedné sekce udělat oddělek teď, do druhé za týden, do třetí za další týden.... jak jsou včely v kontaktu, ze slabých oddělků a z oddělků s matečníkem se budou včelky stěhovat do silných oddělků s kladoucí matkou.....

Co se týká zalétávání matek, je třeba vedle oddělení česen je taky mít odlišené barvou. Barvy nesmí být vedle sebe ty, které jsou vedle sebe ve spektru a nesmí být tlumené s velkým množstvím běloby, musí být syté co s nejmenším množstvím běloby. Protože na rozdíl od člověka včely vidí barevná spektra trochu jinak, vidí i UV spektrum, které my nevidíme a obvyklé běloby, zinkovou, titanovou vidí včely jako další barvu. Takže když jsou barvy tlumené, je v nich hodně běloby, tak včelám odstín té běloby překryje jednotlivé barevné odstíny a ony potom jednotlivá česna nerozliší. Barva by taky měla být pravidelně obnovována, protože u většiny barev barevné pigmenty vlivem UV záření blednou. Ideálně tak pár dní před proletem matek.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 59726


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu