78154

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Miroslava Schreibová (e-mailem) --- 25. 4. 2012
ležany

Dobrý den zaujal mě příspěvek R. Stonjeka - rušíte ležany, já o nich uvažuju. Tělesné síly nepřibývá, zvedat nástavky je pro mě nemyslitelné, pracuju i v nástavkových úlech s jednotlivými rámky. Jde to, ale začínám počítat s tím, že se brzy nebudu moci šphat ani po schůdkách. A někde jsem četla, že ležan může být dobrou náhradou za nástavkový úl, protože ho lze sestavit tak, aby měl velký objem. Ráda bych se dověděla něco o výhodách a nevýhodách ležanu od člověka, který s ním má zkušenost. Děkuji. Miroslava

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57026


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (85.71.180.241) --- 26. 4. 2012
Re: ležany

Spíš zadováky než ležany. Když je zadovák vhodně umístěný, sedne se k úlu na židli, otevře úl, všechno udělá a nemusí vstát dříve, dokud úl není zase zavřený.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57027


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Stonjek (90.179.161.201) --- 26. 4. 2012
Re: ležany

Zdravím Miroslavu a předem říkám, že nemůže všemu věřít co se píše. Se stejných důvodů co ona uvádí jsem si udělal několik ležanů a věřil, že je to ideální úl na stáří které už u mě také ťuká na branku. Samozřejmě ovlivněn články ve Včelařství od př. Hájka a Otčenáška. Žel zklamání bylo velké a z medné soutěže vyšel jako bezkonkurenční Dadant, tedy jeho napodobenina. Aby ležan nějak fungoval musíte mít vysoké rámky, uvedení autoři doporučují výšku 35 cm. Až budete poprvé chtít oklepat takový rámek od včel plný medu, rychle zjistíte, že jste na to dost slabá, nebo po oklepání jednoho medníku uvidíte, že tudy cesta nevede, navíc musíte mít v medníku černé rámky nebo víc drátků, jinak vám světlý plást utrhne. Na vytáčení musíte mít spec. medomet. A i kdyby jste toto překonala, medné výnosy silně pokulhávají. Výrazným vylepšením je i polomedník, pak vše je jinak, ale to už také není ležan. Nepoznal jsem úl, v kterém by se včelky tak ochotně rojily a to jsem začínal v Budečákách! Každopádně za vyzkoušení to stojí, přijeďte si z vlekem, máte u mě poslední 2 zcela zdarma. Myslím, že na stáří je ideální nízkonástavkový úl vyrobený z pevnějšího Styroduru 4000. Nahoře a dole dřevěný rám a výplň ze styroduru. Když všechny dřevěné součásti necháte namočit vakuově do sublimátu / zeleného/ a pak vnitřek potravin. barvou, je to úl navěky. Držím palce aby vaše rozhodnutí bylo super! R. S.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57028


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
R. Polášek (85.71.180.241) --- 26. 4. 2012
Re: ležany

Ono to je hodně individuální. A hlavně, kdo to "ještě nemá" nemá o tom pořádnou představu. Kdo už "to má" , tak kolikrát je příliš v tom, nemá nadhled, snaží se za každou cenu udržet toho včelaření co nejvíc a potom trpí i včelař i včely. A třeba i okolí. Já co vím o včelaření ve stáří, tak hlavně usuzuji z toho, co jsem viděl staré včelaře včelařit v okolí. A z doby, kdy jsem včelařil výhradně v zadovácích.
Fakt je, že na rozdíl od včelaření v produktivním věku či včelaření s cílem získat víc medu a peněz včelaření ve stáří neklade důraz na rychlé ošetření včelstev. Není tak problém se v jednom včelstvu hrabat hodinu i dvě. Což právě vnáší do hry zpátky ty zadováky. Na které jsem třebas já z dřívějška hodně zvyklý a stále jich ještě dost mám.
Kdo nikdy nepracoval se zadováky, jen s nástavky, tak pro něho může být ve stáří dobré řešení mechanizace stanoviště. To znamená například nad nástavkové úly hodit drážku s kladkou, na hák závěsné zařízení, tomu přizpůsobit nástavky a dno... vybraný úl by se tak rozebral na nástavky, ty přenesly kladkou na nějaký manipulační stůl, k tomu by se třeba i sedlo a vsedě v nástavcích provedlo, co je třeba. A pak zase úl složil zpátky...
Případně bylo zveřejněno už pár nápadů na manipulační vozík, kterým lze taky rozebrat nástavkový úl na jednotlivé nástavky a ty taky převézt na nějaký manipulační stůl....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57030


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
KaJi (90.179.243.173) --- 26. 4. 2012
Re: ležany

Stonjek:
Myslím, že na stáří je ideální nízkonástavkový úl vyrobený z pevnějšího Styroduru 4000.
--------

Nějakou dobu jsem tápal, protože málokdo - a ni ti co z toho dělají, natož prodejci- mi neporadili jak se v číslech orientovat.

Takže pokud někod tápe jako já dřív, tak u pěnových PS ať už EPS či XPS se měří tlak v kPa při 10% deformacia to se u EPS udává většonou přímo. Fasádníí má 75, ten včely vykusují, prý stovku už ne, od stovky se XPS značí S100,S150,S200 - /F fasádní, S stabil/ jsou do podlah. Já mám plemenáče na dopručení řezané na míru v Inva Soběšice? - družstvo invalidů - z S150 a natřené 2x akryl barvou zevnitř a zatím jsem je použil k převozu včel. A i když tam bylv včely nabouchané přes týden, neblo do PS kousnuto.
Ale dnesk abych šel do podlahových XPS (Styrodur, Floormate, ... - podle výrobce se názvy a označení liší) a pevnost je na rozdíl od fasádních 300kPa vyšší. 400 až 700kPa. Styrodur 40xx má myslím právě 400kPa. Viděl jsem úly z Floormatu a netknuté a získal jsem desky z Floormate do průmyslových podlah - demolice a to je "prkno". To má myslím 700kPa.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57036


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Jiří Pala (193.179.175.210) --- 27. 4. 2012
Re: ležany

Příteli Stonjeku, neni ten sublimát nějaké chemické jedovaté svinstvo? Jak se to vůbec správně jmenuje?

J.P.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57039


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Radek Hubač (e-mailem) --- 26. 4. 2012
Re: Re: leany

S dovolením jako ještě mladík se připojím se svou zkušeností.

Když Ruda zmínil zadovák -souhlasím, ale pouze s vysouvákem. Na Pardubicku předělávali zadováky na vysouváky, v Holicích byl nějaký šikovný strojař-včelař, který vyráběl výsuvné zařízení. Pomáhal jsem jednomu hodně nemocnému včelaři přes 80 let věkem s kardiostimulátorem a dalšími chorobami a zvládal to, i když byl nucený být skoro pořád opřený, nebo sedět. Princip je jednoduchý - ze zadu se k zadováku nastrčí "šuplík", který má na horní hraně zuby, po kterých se posunuje výsuv. rámky visí v plechových vinglech, občas jsou ještě podobné k dostání ve včelařských potřebách. Do nich se zaháknou dva dráty podobné drátům z jízdního kola a výsuvem se vytáhne celé patro do šuplíku a včely se ošetřují shora, žádné dloubání v Budečáku!! Vysouvání je hřídel na koncích kolečka tak akorát do ruky, kterými vlastní silou vytahujeme do šuplíku. Dvě ozubená kola nad zuby šuplíku nám vytažení usnadňují... Aby to fungovalo je třeba 2 maličkostí - občas plechový vingl máznout jedlým olejem a dodržet mezeru mezi bočními loučkami rámků a stěnou úlu přesně 10mm!!! jinak se mačkají včely a jsou zlé. Kvalitně udělané rámky jsou samozřejmostí. Obvykle se to dělalo na míru 39*27.5, což bylo mnohem lepší naž 39*24...
Radek


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: leany
> Datum: 26.4.2012 04:48:47
> ----------------------------------------
> Spíš zadováky než ležany. Když je zadovák vhodně umístěný, sedne se k úlu
> na židli, otevře úl, všechno udělá a nemusí vstát dříve, dokud úl není zase
> zavřený.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57029


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
R. Polášek (85.71.180.241) --- 26. 4. 2012
Re: Re: leany

Hm, zadováky jsem zmínil já.
Vysouvací zařízení bylo vymýšleno v různých variantách mnohokrát za doby, kdy byly zadováky běžné úly. Mnoho včelařů je vyzkoušelo, ale málokdo u nich zůstal.
Tam je obecný problém, že poměrně složitá konstrukce se musí provozovat uvnitř úlu, kde k její části mají včely přístup a rychle ji zatmelují. Plus prostavují rámly nad sebou. Včelař musí být za prvé tak trochu technik a za druhé musí do včel chodit hodně často, každý týden, každých 14 dní, zařízení musí pokaždé očistit od tmelu, namazat olejem atd... Zvláště pokud ta včelstva jsou silná.
Možná by se hodilo na slabá včelstva nebo na oddělky, kde tolik nezatmelují a neprostavují, pokud by bylo třeba umístit hodně včelstev na velmi malý prostor.....jinak zřejmě ne.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57031


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Radek Hubač (e-mailem) --- 26. 4. 2012
Re: Re: Re: leany

Svojí vyčerpávající odpovědědí jsem se snažil předejít přesně takovým kritikám. Vím o tom, že 99% vysouvacích zařízení do Budečáků nefungovalo! Pokud jde o frekvenci rozebírání, ono to tak skoro vychází během jarního rozšiřování týdně 1-2 mezistěny a pak po 14 dnech vytáčení medu, oddělky apod. Ta sezóna není zase tak dlouhá....
Samozřejmě plně souhlasím s panem Stonjekem, že lehký nízkonástavkový úl do výšky rámku 17cm je asi nejlepší řešení. Sám mám 39*17 a funguje to perfektně. Pan Volejník takových včelstev ve stejných úlech zvládá 220 ve svých 82 letech.... pro tu paní bych ještě zdůraznil, že z důvodu váhy se vůbec nemusí bát 39*17 pouze po 9 rámcích v nástavku, postavit je v podstatě na podlahu a počítat s potřebou 7NN pro řepku pak stačí 6NN. Pan Volejník to tak úspěšně dělá již 40 let.... viz poslední Včelařství.
Radek

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Re: leany
> Datum: 26.4.2012 08:35:31
> ----------------------------------------
> Hm, zadováky jsem zmínil já.
> Vysouvací zařízení bylo vymýšleno v různých variantách mnohokrát za doby,
> kdy byly zadováky běžné úly. Mnoho včelařů je vyzkoušelo, ale málokdo u
> nich zůstal.
> Tam je obecný problém, že poměrně složitá konstrukce se musí provozovat
> uvnitř úlu, kde k její části mají včely přístup a rychle ji zatmelují. Plus
> prostavují rámly nad sebou. Včelař musí být za prvé tak trochu technik a za
> druhé musí do včel chodit hodně často, každý týden, každých 14 dní,
> zařízení musí pokaždé očistit od tmelu, namazat olejem atd... Zvláště pokud
> ta včelstva jsou silná.
> Možná by se hodilo na slabá včelstva nebo na oddělky, kde tolik nezatmelují
> a neprostavují, pokud by bylo třeba umístit hodně včelstev na velmi malý
> prostor.....jinak zřejmě ne.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57032


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
R. Polášek (85.71.180.241) --- 26. 4. 2012
Re: Re: Re: leany

nevím ,nevím. Já do zadováku posvítím, když vidím, že je rámek propojený můstkem se spodním rámkem nebo stropem, tak tam fouknu kouř, aby odtamtud zmizely včely, můstek proříznu nožem a teprve potom vytahuji rámek kleštěmi ven.
Vytahovat rámky vysouvacím zařízením znamená, že se všechny ty můstky najednou zboří i se všemi včelami, co v nich jsou, případně při smůle i s matkou, spousta včel se přimáčkne, rozzuří, můstky se sladinou nebo plodem se slisují, sladina a šťávy z larev začnou vytékat....nevím, jestli to je vhodné pro staršího včelaře s omezenou pohyblivostí....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57033


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
Radek Hubač (e-mailem) --- 26. 4. 2012
Re: Re: Re: Re: leany

Koukám, že opravdu nevíš nevíš... Samozřejmě, že se úplně stejně používal dlouhý nůž, mezi patry je mřížka a prkénka, takže v tom rozhodně není rozdíl. Pokud je dodržena přesná mezera 10mm i nahoru, tak to včely prostavují minimálně. Samozřejmě záleží i na způsobu ošetřování. Pokud to neotevřeš celou sezónu, tak to prostaví, ale jak jsi sám psal, do těchto úlů se lezlo pomalu každý týden v sezóně vylamovat matečníky, dělat matce místo pro kladení (převěšování), odebírat med a plod, pořád samé nepochopitelné věci pro nízkonástavkáře. ... Zrovna se nyní jednoho včelaře, který mění své myšlení a začíná mít včely opravdu rád, nechce jim stále překážet... tak se ho snažím udržet, aby stále ještě do včel nelezl. Je taky zvyklý na podobnou technologii. Od jarní prohlídky by chtěl nejmíň týdně vidět každý úl zevnitř... Moc pěkně to popsal pan Dibus na stránkách Zubří v kalendáriu.
Radek

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Re: Re: leany
> Datum: 26.4.2012 09:06:33
> ----------------------------------------
> nevím ,nevím. Já do zadováku posvítím, když vidím, že je rámek propojený
> můstkem se spodním rámkem nebo stropem, tak tam fouknu kouř, aby odtamtud
> zmizely včely, můstek proříznu nožem a teprve potom vytahuji rámek kleštěmi
> ven.
> Vytahovat rámky vysouvacím zařízením znamená, že se všechny ty můstky
> najednou zboří i se všemi včelami, co v nich jsou, případně při smůle i s
> matkou, spousta včel se přimáčkne, rozzuří, můstky se sladinou nebo plodem
> se slisují, sladina a šťávy z larev začnou vytékat....nevím, jestli to je
> vhodné pro staršího včelaře s omezenou pohyblivostí....
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57034


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
R. Polášek (85.71.180.241) --- 26. 4. 2012
Re: Re: Re: Re: leany

Právě že co se týká zadováků, vím...
Vysouvací zařízení byla slepá ulička, je vhodné tak pro včelaře technické hračičky. Už požadovaná přesnost v jednotkách milimetrů, která se během používání vysouvacího zařízení musí dodržet, je ve včelaření hodně omezující a znamená dost velké zkrácení životnosti úlu.
Nebudu tady ten zřejmý fakt dále rozebírat, původní téma je jiné.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57035


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                        
Stonjek (213.151.87.2) --- 26. 4. 2012
Re: Re: Re: Re: leany

Svoje Budečáky jsem měl všechny z vysouváním. Přidal jsem jeden ohyb navíc abych se vyhnul zoně největšího tmelení. Vysouvací bedýnka musí při každém vysunutí sáně namáznout, takže tam musí být kus filce napuštěný vyhovujícím olejem. Určitě se mi v nich práce líbila víc než v universálech! Kdyby byly větší, bylo by v nich v malém hezké včelaření! Zdraví R. S.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57037


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                           
R. Polášek (85.71.180.241) --- 27. 4. 2012
Re: Re: Re: Re: leany

Já zastávám zásadu, že provedení úlů musí být jednoduché. Přirozeně taky účelné, aby bylo pro včelky optimální, ale hlavně jednoduché.
Má to dvě výhody, za prvé hlavně pokud se včelaří s větším množstvím pro výnos, je ztráta času řešit před každým úlem 5 nebo 15 minut nějakou techniku, třeba to vysouvání úlů. Já preferuji hned a jednoduše otevřít úl a místo techniky hned začít řešit včely. Ono taky když člověk přijde v 8 - 10 ráno do včelína a končí v létě v 8 -9 večer se západem slunka, nemá potom na nějaké technické blbosti ani pomyšlení ani v mladém věku, natož pak někdy ve stáří.
Za druhé jednoduchý úl znamená, že se v něm dá včelařit, jen s nějakými zdrženími až doslova do doby, dokud se nezačne rozpadat. Pokud jsou v úlu nainstalované nějaké technické složitosti a pokud je na ně včelaření vázáno, končí životnost úlu s ukončením provozování té složitosti, takže životnost takového úlu je potom polovina, třetina předchozí životnosti. A to je úplně zbytečné.
Pokud bych měl ukončit své včelaření v zadovácích, končil bych tedy v úplně jednoduchých klasických zadovácích. Klidně i v zadovácích po 2x12 rámků 39x24, protože rojení v nich umím zvládnout, možná v zadovácích po 2x16 plástů 39x24 nebo možná i ve vícepatrových zadovácích s objeme srovnatelným s nástavkovými úly.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57038


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Zulova (37.48.8.9) --- 10. 12. 2016
Re: ležany

Dobry den, pani Schreibova. Neulozil jsem si , ja trdlo, vislo na Vas. Mate jeste zajem o byt v Zulove?
Dekuji
Macecek
737241440

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 69504


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu