78394
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- (e-mailem) --- 13. 3. 2010
Re: Gabon
Ta vám nikdo nebere. Já jen poukazuji na skutečnost, že si včelaři myslí ,že si samička Varoa vybírá trubčí plod přednostně. Jde o vžitý omyl vyplývají ze skutečnosti , tam se ho více líhne a proto se tam také více vyskytuje, než se rozleze do celého včelstva. pak také když včely trubce vyženou tak to vyvolá dojem že si včely odněkud donesly velké množství brouků. Jde však o vlastní produkci.
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: PaveN <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: Gabon > Datum: 12.3.2010 22:55:03 > ---------------------------------------- > "Pastí by to bylo kdybych tam ty roztoče nalákal . tady ale z jedné samičky > vyroste o jednu generaci víc jak na včele a proto je jich tam pak více. > > pepan" > ------------------------ > Jasně, ale při tom postupu, který navrhuji se ta nová generace vyklube až v > tavidle nebo v kotli s horkou vodou. > výsledek pak není +nová generace, ale - stará generace. > Samozřejmě, kdybych v úle tu trubčinu nechal vylíhnout, byla by to jen > množárna, jak píšete. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 42221
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 13. 3. 2010
Re: Gabon
"To nedokážu posoudit, možná máte pravdu. Může to být zažité, protože dělničí plod by pro tlumení varoózy nikdo nelikvidoval."
Není žádný problém, když se ve včelstvu najde třeba ve 100 buňkách 10 a víc roztočů, odvíčkovat 100 podobně starých dělničích buněk a zjistit roztoče na dělničím. Pak stačí jen vzít do úvahy množství dělničího a množství trubčího plodu a je rázem jasné, kolik roztočů se vyvine v dělničím plodu a kolik ve trubčím. 10 a víc roztočů je podle mně potřeba, aby výpočet nebyl založen na nějaké náhodě výskutu 1 - 2 roztočů, ale zhruba s nějakou rozumnou statistickou chybou odpovídal skutečnosti. Ovšem u dělničího plodu, při jeho rozloze v úlu, je otázka, jestli roztoč nenapadá dělničí plod podle nějakých zón, jestli třeba plod uprostřed hnízda není napaden výrazně více nebo méně než plod na kraji hnízda nebo podobně to není třeba u světlého a hodně tmavého plástu.....
Jinak mám pocit, že se toto hodně zkoumalo kdysi na začátku invaze Varoa a dospělo se k zjištění, že na trubčím plodu je roztoč asi 4 x častěji než na dělničím. Ovšem to bylo před nějakou desítkou let a byl to "ještě" varoa jakobsoni a ne varoa destructor....
Bylo by možná vhodné tyto měření provést znovu.....
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 42224
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - PaveN (88.101.19.249) --- 13. 3. 2010
Re: Gabon
"Není žádný problém, když se ve včelstvu najde třeba ve 100 buňkách 10 a víc roztočů, odvíčkovat 100 podobně starých dělničích buněk a zjistit roztoče na dělničím. Pak stačí jen vzít do úvahy množství dělničího a množství trubčího plodu a je rázem jasné, kolik roztočů se vyvine v dělničím plodu a kolik ve trubčím. 10 a víc roztočů je podle mně potřeba, aby výpočet nebyl založen na nějaké náhodě výskutu 1 - 2 roztočů, ale zhruba s nějakou rozumnou statistickou chybou odpovídal skutečnosti. Ovšem u dělničího plodu, při jeho rozloze v úlu, je otázka, jestli roztoč nenapadá dělničí plod podle nějakých zón, jestli třeba plod uprostřed hnízda není napaden výrazně více nebo méně než plod na kraji hnízda nebo podobně to není třeba u světlého a hodně tmavého plástu.....
Jinak mám pocit, že se toto hodně zkoumalo kdysi na začátku invaze Varoa a dospělo se k zjištění, že na trubčím plodu je roztoč asi 4 x častěji než na dělničím. Ovšem to bylo před nějakou desítkou let a byl to "ještě" varoa jakobsoni a ne varoa destructor....
Bylo by možná vhodné tyto měření provést znovu....."
-----------------------------
Trošku jsme odeběhli od původní myšlenky. Totiž vložit do úlu po přemetení na mezistěny (souše + mezistěny) 1 rámek nezavíčkovaného trubčího plodu a po týdnu ho vyndat a vytavit.
Ten tam poslouží skutečně jako past. Prostě proto, že se tam jiný plod tou dobou nebude víčkovat. Trubčí proto, že nikomu nevadí jeho pozdější usmrcení.
Ke zmapování životního cyklu roztoče by bylo skutečně dobré podobný výzkum zopakovat, mohl by naznačit i jiné cesty k jeho likvidaci.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 42225
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 13. 3. 2010
Re: Gabon
"Trošku jsme odeběhli od původní myšlenky. Totiž vložit do úlu po přemetení na mezistěny (souše + mezistěny) 1 rámek nezavíčkovaného trubčího plodu a po týdnu ho vyndat a vytavit.
Ten tam poslouží skutečně jako past. Prostě proto, že se tam jiný plod tou dobou nebude víčkovat. Trubčí proto, že nikomu nevadí jeho pozdější usmrcení. "
A není jednodušší a účinnější prostě tam strčit knot a fumigovat? Jednou fumigací se toho léčiva zas tak moc do vosku nedostane.
Nebo na 3 dny místo na měsíc tam strčit Gabon?
O bioprovozech nemluvím, tam bude jediná možná cesta ten plod.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 42228
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 13. 3. 2010
Re: Gabon
Právě , že již se to znovu zkoumalo a zjistilo se, že se došlo k chybným závěrům. Novým závěrem pak bylo jako smyslupné označeno odstraňování trubčího plodu až po letním slunovratu. Tím se pak odstraní ta tak zvaná reinvaze.
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: Gabon > Datum: 13.3.2010 08:56:21 > ---------------------------------------- > "To nedokážu posoudit, možná máte pravdu. Může to být zažité, protože > dělničí plod by pro tlumení varoózy nikdo nelikvidoval." > Není žádný problém, když se ve včelstvu najde třeba ve 100 buňkách 10 a víc > roztočů, odvíčkovat 100 podobně starých dělničích buněk a zjistit roztoče > na dělničím. Pak stačí jen vzít do úvahy množství dělničího a množství > trubčího plodu a je rázem jasné, kolik roztočů se vyvine v dělničím plodu a > kolik ve trubčím. 10 a víc roztočů je podle mně potřeba, aby výpočet nebyl > založen na nějaké náhodě výskutu 1 - 2 roztočů, ale zhruba s nějakou > rozumnou statistickou chybou odpovídal skutečnosti. Ovšem u dělničího > plodu, při jeho rozloze v úlu, je otázka, jestli roztoč nenapadá dělničí > plod podle nějakých zón, jestli třeba plod uprostřed hnízda není napaden > výrazně více nebo méně než plod na kraji hnízda nebo podobně to není třeba > u světlého a hodně tmavého plástu..... > Jinak mám pocit, že se toto hodně zkoumalo kdysi na začátku invaze Varoa a > dospělo se k zjištění, že na trubčím plodu je roztoč asi 4 x častěji než > na dělničím. Ovšem to bylo před nějakou desítkou let a byl to "ještě" varoa > jakobsoni a ne varoa destructor.... > Bylo by možná vhodné tyto měření provést znovu..... > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 42227
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - a.turčáni (94.229.32.130) --- 13. 3. 2010
Re: Gabon
Ovšem to bylo před nějakou desítkou let a byl to "ještě" varoa jakobsoni a ne varoa destructor....
Bylo by možná vhodné tyto měření provést znovu.....
Už vtedy to bol Varroa destructor, len sme o tom nevedeli!
Ja sa každý rok snažím preveriť výskyt na trúďom plode (známym spôsobom nadvidhnutia trúdov s fialovým okom pomocou odviečkovacej vidličky), vari raz sa mi podarilo nájsť jedného Vd. To potvrdzuje moje predpoklady, že tam kde je nízky všeobecne výskyt Vd vo včelstve, je nízky výskyt i na trúďom plode. To len potvrdzuje Kaji-ho poznámku o prepiatom tvrdení o vysokom zamorení TP klieštikom.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 42240
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - KaJi (88.103.157.154) --- 13. 3. 2010
Re: Gabon
"Já jen poukazuji na skutečnost, že si včelaři myslí ,že si samička Varoa vybírá trubčí plod přednostně"
-------------------------------
To nedokážu posoudit, možná máte pravdu. Může to být zažité, protože dělničí plod by pro tlumení varoózy nikdo nelikvidoval.
=======================================
Tohle je další argument proč nebrat nic vážně a spoléhat se na kritický úsudek.
Přitom o tom, jak VD preferuje trubčinu bylo mnohokrát psáno v časopise, povídá se to na seminářích a dokonce bych to možná našel v metodikách SVS.
Jak někde převzal Fascinovaný Eman V.: Nevěřím nikomu a sobě na 50%. :-)
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 42226
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu