78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


P.Krátký (90.180.212.169) --- 5. 3. 2010

"Píšete že pan Přeslička měl v modernim včelaři článek. Mám časopis od r. 04 a nikde jsem to nenašel. Prosím v kterém čísle? Přes zimu jsem si udělal Dadant 39x30 13 rámků medník 39x17 13rámků studená stavba. Na jaře do něho přeložím včely a uvidíme. Doposud včelařím na míře 39x28 a 39x30, studená stavba. Začali se mě ale ozívat záda, proto uvažuji o dadantu. Dáváte po proletu včelám do úlu vodu? Nebo jak v dadantech postupujete? Děkuji."

Zdravím,kolego.Odpověď na první otázku už tu zazněla,jen něco doplním.Jeden vysoký nástavek dadantu jako plodiště je málo,takže nechávám jako součást plodiště ještě jeden NN,se zaplodovanými plásty z minulých let,jako jakýsi vyrovnávací ventil v době rozvoje i mimo ni(celoročně),jinak tento NN slouží i jako medná komora(také už bylo popsáno),přes zimu je pod vysokým nástavkem,na jaře při jarní snůšce ho přehodím nahoru.Nástavky mám z coulových prken,čepované,bez falců.Každé včelstvo postaví jeden až dva NN mezistěn(10 v nástavku,po vystavění a částečném zanesení zásobami jejich počet zredukuji na 8,jinak v nich začnou některé matky klást,zejména při slabší snůšce).Mřížku používám jen při chovu matek,nebo obměně díla v plodišti.Vodu také nedávám,jen kočovným včelstvům v mezisnůškové přestávce.Při snůšce včelstva"utáhnou" tak 3-4,vyjímečně 5 NN jako medníkové,větší počet je zbytečný,už to neobsadí.Rámek výšky 137 mm se mi zamlouvá pro svoji hmotnost,i tak je plný nástavek přes 10 kg těžký(rekord byl dokonce 14 kg,neuvěřitelné),u plodištních vysokých už je spíše lepší manipulovat s jednotlivými plásty.
Pavel.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41736


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu