78125

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 28. 2. 2010
Re: Mor

Jak už jsem napsal dřív, výkup starých úlů při dotaci na nové úly v řádném případě neřeší boj proti moru plodu. To by se musely vykupovat staré úly od lidí, co právě už nemají v úmyslu dále včelařit a bez výkupu by ty úly nechali někde venku pomalu hnít. A ne od lidí, co chtějí včelařit dále.
To, že jsou staré úly obecně všechny semeniště nemocí, je pověra, protože to nemá co do činění s úly, ale spíš se včelaři. Vlastní úl je taková třetina, možná pětina včelaření, podstatně větší část včelaření je pečlivé a správné provádění zásahů ve včelstvech a udržování pořádku a čistoty kolem úlů i v úlu včetně včasné výměny plástů. Jinak řečeno, včelař lajdák udělá během 2 - 4 let i z nejmodernějších "nejnástavkovějších" nejdražších úlů mnohem horší semeniště nemocí než jaké je v aspoň trochu udržovaném starém úlu. To, že běžně to je opačné, je způsobené tím, že k starým úlům se obvykle cizí včelař dostává až tehdy, když jejich původní majitel už takových několik let ty včely neošetřoval pořádně, neudržoval pořádek a podobně, třeba kvůli tomu, že na to už kvůli stáří a nemocím neměl. A několik let trvalo, než si prostě připustil, že na to včelaření už nemá.....A ty úly a včelstva logicky podle toho vypadají. Kdo má na to včelařit a včelaření mu jde, tak má i staré úly vyčištěné a v rámci možností v pořádku....
A jak znova opakuji, kromě klátů s nerozběrným dílem není žádný důvod, proč by se ve starých úlech nemělo včelařit, pokud to ten člověk umí a dělá to pořádně. Jediný důvod je maximálně prosperita výrobců úlů..... Zvláště když jsou dotovány jen profesionálně vyrobené úly, ne ty vyrobené doma nebo u nějakého "necertifikovaného" malého truhláře.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41547


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (85.71.180.241) --- 28. 2. 2010
Re: Mor

Na druhé straně, jestli se někdo sám rozhodne staré úly nahradit novými, nevidím v tom problém, pokud někdo na nějaký protiúčet ty staré úly vykupuje a omezuje tak nabídku použitých starých úlů. Starší prostě ustupuje a objevuje se nové. Ale dělat to násilím ve stylu 10 let staré úly jsou nevhodné, bezpodmínečně pryč s nimi. Nebo starší úly jsou vždy semeniště nemocí, bezpodmínečně pryč s nimi. To prostě smrdí hloupostí, manipulací, neúctou k materiálu, práci i nakonec k životnímu prostředí, protože ty nové úly logicky spotřebují nějaké zdroje navíc....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41549


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu