78082

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


M. Václavek (85.132.159.232) --- 8. 8. 2009
Re: Přehazování

Zimuji ve třech nástavcích.Na jaře neprovádím záměnu(rotaci) prvního za třetí,ale na nejvyšší(třetí) přidám jednoduše" bedničku" souší.Asi za tři týdny,když nemám v zásobě více souší,podložím mezi třětí a čtvrtý další nástavek mezistěn a za dalších 2-3 týdnů opět další nástavek mezistěn.Dva nástavce mezistěn je hravě vystavěno.

____________________________________________________________

Rotace je metoda provozovaná v nízkonástavkových úlech za účelem podpoření rozšiřování plodového tělesa a převrstvení cukerných zásob do spodních částí úlů. Zatím ji provozuji, ale s přibývající sílou zimujících včelstev také docházím k závěru, že se to bez ní obejde.

Jinak v 3 NN úlech bych si rotaci dovolil jedině s podsazeným nástavkem se soušemi ( kvůli předejití přitisknutí plodového tělesa ke dnu a možnosti následného podchlazení za nepříznivých dní ). Včelařím s vysokými dny a ačkoliv nepoužívám stavení zábrany, nemám zásluhou podsad ( ,,krycími,, nástavky pod plodovými ) problémy se stavbou divočiny v podmetu ( kromě oddělků... tam to podporuji ).

S pozdravem M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37225


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Vojtěch (85.13.78.2) --- 10. 8. 2009
Re: Přehazování

Taky jsem prováděl uvedené manipulace/přehazování/ , ale už to řeším jednodušeji.
K obrázku na http://leteckaposta.cz/775549580 dodávám.

Na obrázku jsou nové vystavěné mezistěny zanášené zásobami na zimu. Rámek je skládací bez výpletu a mezistěna jen zavěšena. Protože rámky se nemusí připravovat, vkládám pouze nové. Kolik práce odpadá nemusím vysvětlovat. Jedna mezistěna se v úle utrhla s lipovým medem, který se zkonzumoval jako plástečkový med, protože nestačily mezistěnu řádně dostavět. Jde o kvalitu medu, ale bez problémů na začátku to nejde.Pokud včelař nevyužije voskového potenciálu mladušek, pak je vosk vynášen z úlu nevyužitý a má staré černé dílo v úlech. Má to vliv na rojení i zdravotní stav, protože žádný roj zase nebyl.
Po vytočení, které ji pomohly dcery, mě pozvala starší paní včelařka abych jí vysířil rámky, protože nemá už ani knoty. Ani jsem si nedovolil vysvětlovat, že z těchto rámků je horší kvalita medu.Nasazením medníků v době snůšky už včely nemusí stihnout buňky vyčistit, všechno lepí upravují,práce navíc atd... Ale staří včelaři rádi nasazují medníky, skladují staré rámky a jsou na takovou práci naučení, práce je těší pokud na ní stačí. Všechno převzali po svých předcích, ani úly, rámky nemění za nové. Vzal jsem s sebou dva mladé včelaře, aby viděli ten rozdíl ve včelaření.
B.V.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37239


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu