78392
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- M. Václavek (213.29.160.5) --- 9. 11. 2008
Re: ul
Mám skromný dotaz ??? Příteli Václavku. Vy používáte mateří mřížku k oddělení plodiště nebo ji nepoužíváte? Dle Vašich příspěvků chováte včely v nízkých nástavcích až osm pater. Děkuji za odpověď.
______________________________________________________________
... až devět pater - mimo jiné proto, že pro včelstva, ve kterých nechávám medné komory přes produkční období, mi 8 NN nestačí ( málo místa pro první snůšku ). Letos jsem asi naposledy experimentoval s oddělováním plodišť a medníků produkčních včelstev mateřími mřížkami. Po letošních vysloveně skvělých zkušeností s mednými komorami jako ,,přírodních mateřích mřížek,, mám v této včelařské problematice nejspíš už jasno.
Ještě k těm 6-8 stavebních rámků ve 3-4 NN plodiště: Je doufám jasné, že tyto všechny stavební rámky nebudou zakladeny. V praxi je aktivně využita plocha odpovídající zhruba jen 5 stavební rámky, což pro účinnost LBV-metody naprosto stačí. Zbytek trubčiny funguje jako náhrada při pohybu plodového tělesa.( Při opravdu silné snůšce není v nízkonástavkových úlech neobvyklé stlačení plodového tělesa i o více jak 1 nástavek dolů. )
Z toho vyplývá umístění trubčího nástavku mezi prvním a druhým plodovým nástavkem, čímž je při 3 NN plodišti zaručena vůle 2 NN pro snůškový posunu plodového tělesa směrem dolů, kdy ještě by nebyl trubčí nástavek sevřen zásobami. ( pozn. Přemístění plodového tělesa nahoru blokuje medná komora. Co se týče uspořádání produkčních včelstev, začátkem jara považuji za výchozí toto schéma ( od spodu nahoru ): 2 NN podsada + 3 NN plodiště + 1 NN medná komora ( která se po zaplnění 1. medníkového nástavku přemístí na pozici 9. nástavku, kde setrvává až do medobraní ) + 3 NN medník ).
S pozdravem M. Václavek
PS Mateří mřížky hodlám používat i nadále při chovu matek a u včelstev bez medných komor ( oddělky, nově vytvořená produkční včelstva ).
//\/\\//
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32424
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu