77384

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Sedli (193.165.74.69) --- 6. 11. 2008
Re: Mor včelího plodu.

Možná dojdeme k tomu, že samotný mor tolik neškodí, ale teprve kombinace se včelařem a někdy i s veterinářem je včelám nebezpečná:-)
Souhlasím plně s Karlem i kolegou bez jména. Příklad VD je velmi příhodný. Podobný je i BSE. Veterináři pokud nejsou zrovna včelaři (málokdo) tak MVP resp. likvidují podobně jako Slintavku a kulhavku nebo Mor prasat. Ve srovnání s těmito vyloženě infekčními chorobami však MVP razantní rozhodně není vždyť k projevu musí být min. statisíce až miliony spor v 1 gramu. A m možná kdyby název byl bakteriální nákaza plocu byl by vztah k MVP taky jiný.
Tím rozhodně nechci MVP podceňovat , ale až k Vám přijdou pálit kvůli výskytu spor 10 na 2 protože v okolí je dosud nejzjištěné ohnisko a budou řešit Vás jako původce a po půl roce se náhle objeví 100 prokazatelně nakažených včelstev jsou už úvahy jinde.

Protože podle posledních prací normálně fungujících včelstev pokud pomine infekční tlak tak dojde k brzy odstranění všech spor. Bohužel chovatelský přínos těchto včelstev je nulový, protože jsou většinou již nesmyslně spálena.

...Já už si to nemyslím, a kdyby měl jistotu, že mi na základě nálezu nepřijde někdo pálit včely, tak si rozbor měli standardně objednávám. Možná i každý rok. Právě proto, že by mě to pomohlo včas zvýšit pozornost.

No v momentě výskytu u Vás zvoní veterinář dříve než se to dozvíte z papíru.

A jen tak pro zajímavost. Při likvidaci ohniska u nás bylo jedno poslední včelstvo jednoho včelaře odebráno na bakt. vyšetření plodu s plně projevenými klinickými příznaky a výskytem 10 na 5 spor v měli: Dva opakované vzorky nákazu na plodu ale vůbec nepotvrdily. Otázka z ní je to vůbec možné, vždyť vše je tak jednoduché a jasné. Nebo ne? Nikde se o tom nedozvíte, ale stalo se to. Jak asi dopadl třetí vzorek ... no přece plný průkaz. Ono by se totiž muselo asi něco měnit a od základu.

Petr S.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 32366


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Ferda (88.101.24.174) --- 6. 11. 2008
Re: Mor včelího plodu.

Při výskytu spor 10 na druhou MVP neexistuje, aby KVS přišla k někomu pálit včely.Dle veterinárního zákona je nutné MVP klinicky prokázat. Tzn., že veterinář ho tam musí najít a ukázat. Pokud to neudělá a trvá na spálení je to porušení Veterinárního zákona. Každý má právo při vyhlášení mimořádných opatření se bránit a odvolat se a toto odvolání má odkladný účinek. Dnešní laboratorní metody jsou velmi přesné, ale lidské oko nikoliv. Pokud ing. Titěra říká, že pokud máte 10 na druhou spor, tak máte dva roky na záchranu včelstev (způsob jsem popsal již níže), tak asi ví co a proč říká. Oni státní úředníci zpravidla, pokud jim někdo narušuje jejich Bohorovnost, vyhrožují a používají nátlak. Nesmíte se dát, pokud jste si jisti.


------------------------
Tím rozhodně nechci MVP podceňovat , ale až k Vám přijdou pálit kvůli výskytu spor 10 na 2 protože v okolí je dosud nejzjištěné ohnisko a budou řešit Vás jako původce a po půl roce se náhle objeví 100 prokazatelně nakažených včelstev jsou už úvahy jinde

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 32369


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Sedli (193.165.74.69) --- 7. 11. 2008
Re: Mor včelího plodu.

Při výskytu spor 10 na druhou MVP neexistuje, aby KVS přišla k někomu pálit včely.
To si myslí každý kdo něco o nákazách a včelách ví. Jenže člověk míní a úředník mění. KVS toto skutečně letos žádala až po mnoha intervencích vč. ústředního ředitele SVS MVDr. Maleny k tomu nedošlo viz články v Moderním včelaři. K Ing. Titěrovi se raději nebudu vyjadřovat, protože jeho písemné stanovisko k této záležitosti bych nemohl dát na tuto konferenci abych ho neznemožnil.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 32370


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Ferda (88.101.24.174) --- 7. 11. 2008
Re: Mor včelího plodu.

Nevidím důvod k znemožnění, byl jsem na několika jeho přednáškách, kde toto říkal.

----------------------------------------------
K Ing. Titěrovi se raději nebudu vyjadřovat, protože jeho písemné stanovisko k této záležitosti bych nemohl dát na tuto konferenci abych ho neznemožnil.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 32372


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu