78276

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


KaJi (212.77.163.104) --- 4. 11. 2008
Re: R?mek 39

8 milimetrů je podle mně minimum ...
-----

Kdysi jsem začínal a vlastně rovnou nízkonástavkově (i almárka je NN :-) ) a většina praktiků byla velmi skeptická ke schopnostem včelstev přežít zimu s těmi mezerami na nízkých a neateplených nástavcích. Takže první mé nástavky měly mezeru ne 8mm ale míň. V podtstatě aby se včely nerozmačkaly - cca +4mm.

Moje zkušenost mi potvrdil článek v MV někdy v loňském roce. Bylo tam popisováno jak to někdo zkoušel a došel k tomu co já. Že spíše menší mezeru mu včely neprostavovaly.


K té drážce pro rámky mohu pouze poznamenal, že se dá udělat i jednoduše. Z nouze vyrobené nástavky, původně spíše na medobraní atd. jsem samozřejmě začal dávat do včel. Byly to 4 prkna a drážka na zavěšení tam vznikla tak, že jsem dovnitř přibil laťku - prkénko tlouštky požadované šíře drážky. Ta samozřejmě nešla až dolů. Původní obavy, že mi tam včely budou stavět, byly zbytečné. Pokud mají dost prostoru, okraje nástavků si moc nevšímají a málokdy tam plásty přistavovaly. Spíše pokud si vzpomínám, když vnich vznikly oddělky a prostor dost zaplňovaly.ů

Pokud si to někdo bude dělat, tak laťku jsem přibíjel jako první. Vznikla mi tak polodrážka do které jsem osadil boční prkna. Byly stlučené obyč. hřebíky a jediné na čem záleželo byl kolmý řez. Na to jsem z nouze používal koryto z prken nad kterým jezdil v drážce maflík. V kombinaci s klínem jsem v něm řezal i laťky na rámky. Dvěma hřebíčky jsme přibíjel doraz z prkna na dno.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 32301


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
vorja (195.47.26.219) --- 4. 11. 2008
Re: R?mek 39

Já používám pro rámek 39x24 nástavek vysoký 25 cm. Mezera je 5 mm nahoře a 5 mm dole, to je celkem mezi rámky 10 mm. Ma to svou výhodu. Používám pro nástavky polotovar široký 25 cm, tloušťky 18 mm. Nástavek se včelami se dá odložit i na rovnou plochu s minimem rozmačkání včel. Rovněž nástavek se dá rychle přikrýt rovnou deskou bez zamáčknutí včel. Na nástavek položím zezistěnu a na ní další nástavek.
Nyní mi dělá starosti mezera mezi rámky s strůpkem. 5 mm se mi zdá málo, aby při fumigaci nedošlo ke zhoršení proudění léčiva. Podle mého názoru by tato mezera měla mít alespoň 10 - 15 mm a strůpek dobře izolovaný. Vyzkouším sololit s 10 mm silným olemováním s 3 cm polystyrénem.
Už je znám rosný bod fumigačního dýmu?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 32304


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu