78214

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Tomáš Heřman (e-mailem) --- 3. 11. 2008
Re: R?mek 39

> A jak by to mělo být správně ve svislém směru. Výška nástavku, zapuštění
> rámku v nástavku, případně vliv prohnutí spodní loučky při svislém
> drátkování? Díky.

Jednou jsem taky hledal planek ale nenasel. Takze jsem resil tak ze jsem se podival na plany Lanstrothu a Optimalu a vybral si to co mi vyhovovalo, bohuzel praxe pak stejne ukaze kde je pravda :-)) Kdyz vlozim ramek do nastavku tak mam nahore 4-5mm vuli od horni loucky k horni rovine nastavku a dole take. To same u materi mrizky v ramu, mezidnu atd. (Lanstroth to ma tusim tak ze nahore ma 7 a dole 1mm ale mozna kecam) Kazdopadne je dulezite se jednou rozhodnout a to drzet - to se tyka hlavne pudorysu, s vyskou ramku lze laborovat.

V podstate ma byt vsude v ulu vceli mezera 8mm, nahore, dole, na bocich. No ale ramky se musi taky obcas vyndat takze je dobra manipulacni mezera tusim min 2cm - u hofmanu je to problem, protoze jak to tmely ta se ta mezera zuzuje a zuzuje az to nejde vyndat :-) (uz nejsem tolik jejich obdivovatel - konstrukcne skvely ale vyrobne pracnejsi, v praxi problem s propolisem - takze to postupne prehodnocuju a jasno nemam :-) )

Propadavani ramku lze resit vlozenim milimetrovych list do stran vyfrezovanych drzaku ramku v nastavku. Tim to lze snadno vystredit aby ramky nepropadavaly (staci jedna lista), ale to v pripade, ze ma clovek vsechny ramky stejne (ne jak jsem to zazil s dedou v puvodnim mixu budecaku a nastavku, kde se obcas operativne skracovali ouska :- ) to pak je to pravy vcelareni :-)) clovek nasranej a vcely jeste vic ) Tam sme to resili v pripade potreby prodlouzeni dvema hribicky z boku do usek. Pristi sezonu uz je doufam vsechny spalim a bude klid.

Resit prohnuti loucky atd lze jen na papire, jakmile zacnete vyrabet tak pochopite, ze je to nemozne, pokud teda delate ze dreva. A povetrnostni vlivy jsou neuprosne - v zime permanentni vlhkost, zevnitr i zvenku, v lete vedro, sucho. Z tohoto duvodu je problem u prkenych nastavku (ten problem maj hlavne puntickari, vcely snad ani tak ne :-) ), protoze se kazda stran krouti, sesycha, roztahuje jinak takze mohou vznikat mezery, praskliny apod. Tady je vyhoda uteplenych nastavku (nebo jen sololitovych), ktere maji konstrukci ze dvou ramu a sololitu nebo palubek - tam pak ty nastavky na sobe sedi mnohem lepe, a vahou ramku se snadno poddaj a dosednou- i dosedaci plocha je vetsi, ale zase jsou pracnejsi. Tak nak je to stale neco za neco...

Tolik trocha me zkusenosti a sorry za roman

T.H.


P.S. Karle, vidis jaka by to byla nuda s koupenym standardizovanym ulem :-))

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 32281


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu