78376
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- ikvic (84.21.118.135) --- 17. 10. 2008
Vigor
Dík za články,ono jde o to zda je zde včela černá nebo kraňka.Kraňka má při oteplení snahu plodovat,třeba jen šest vajíček,na jaře to stačí na zamoření,ale nikoliv na zničení včel.Kdežto včela černá neploduje vůbec a to je ten problém proč kraňka má takové potíže.A je pravda,že včela černá má podobný rozjezd na jaře jako Vigorka.Na jedno vajíčko může připadnout max.7 roztočů varroa.Protože se musí včela prokousat ven z buňky,jinak vše zahyne,včetně varroa.A větší množství roztočú by to nedovolilo.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32059
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polá?ek (e-mailem) --- 17. 10. 2008
Re: Vigor
Já si pamatuji z doby, kdy tady mixka černé včely ještě byla, že právě ta směska černé včely v zimě při otepleních plodovala spíše více než tehdy u nás začínající kraňka, tehdy to byly rakouské linie kraňky Troiseck a Sklenar. Bylo právě typické, že černá včela šla do zimy silnější než kraňka, ale při otepleních se rozplodovala více a potom při ochlazení dostávaly tyto včely více zabrat, takže v předjaří byly často v průměru slabší než kraňky. Kraňka byla na zimní oteplení asi více adaptovaná, v té době plodovalal méně nebo vůbec než tehdejší zimní včela a rozjela se naplno až při větším oteplení a delším dnu v předjaří. U černé včely bylo typické, že začínala ve větším až sebevražedném rozsahu plodovat už dříve za nižších teplot a jak se v pozdějším předjaří oteplilo, vykazovala stagnaci nebo dokonce mírný propad v síle včelstva, dech potom chytla tak až v době druhé poloviny květu řepky. Já myslím, že omezení varaózy kvůli menšímu neplodování v zimě je na hranici pozorovací chyby. Připadá mi ale, že některé linie tehdejší černé včely by mohly být úspěšnější v přirozené likvidaci roztočů než současné vyšlechtěné linie kraňky díky vyšší živosti - divokosti. Taky by bylo zajímavé, jak by se tyto dnes už ztracené linie projevily v dnešních velkoprostorových úlech.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "ikvic" <ikvic/=/seznam.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Friday, October 17, 2008 12:51 PM Subject: Vigor
> Dík za články,ono jde o to zda je zde včela černá nebo kraňka.Kraňka má při > oteplení snahu plodovat,třeba jen šest vajíček,na jaře to stačí na > zamoření,ale nikoliv na zničení včel.Kdežto včela černá neploduje vůbec a > to je ten problém proč kraňka má takové potíže.A je pravda,že včela černá > má podobný rozjezd na jaře jako Vigorka.Na jedno vajíčko může připadnout > max.7 roztočů varroa.Protože se musí včela prokousat ven z buňky,jinak vše > zahyne,včetně varroa.A větší množství roztočú by to nedovolilo.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32060
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu