78394
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Petr (88.146.180.26) --- 8. 4. 2007
Poradí někdo?
Před rokem jsem zdědil včely, takže začátečník. Zimoval jsem v nástavkových úlech - celkem ve třech nástavcích (39x24). Nad posledním nechávám folii. Při prohlídce před 2 týdny jsem pod plodiště nandal rámky se zatvrdlým medem z loňska. Několik rámků hlavně s pylem bylo plesnivých a také nad posledními rámky se tvoří plíseň. Co s tim, vyndat folii ale co místo ní? Kdy přidávat mezistěny a kolik? Co jsem se dočetl, někdo dává celý nástavek, někdo 2, loni se mi stalo, že nevystavěli ani 3. Předem dík.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22080
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Karel (88.103.157.154) --- 8. 4. 2007
Re: Poradí někdo?
Plíseň potřebuje vlhko a musí tam být spory.
Pokud to jsou nějaké staré rámky z úlů kde bývá plíseň, tak je to asi tím. Některé rámky jsou plísní prolezlé.
Dnes jsem prolézal pár včelstev, na všech mám folii a síťované dno. Bez problému až na PS úly co nemají otevřená očka.
Takže je otázka jak máš úly větrané.
Spíš si myslím, že je to těmi sporami, protože teď je pro včely dobré, když mají v úle vlhko a teplo. A většinou to mají a přesto tam většinou plíseň není.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22082
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Petr (88.146.180.26) --- 9. 4. 2007
Re: Poradí někdo?
Díky moc za odpověď. S tím větráním si vůbec nejsem jistý, jak to provést. Jednak mám nástavky bez oček, navíc úly jsou v uzavřeném včelíně. Ten je sice větraný, ale to včelám asi moc nepomůže. Zkoušel jsem poodhrnout folii a nechat škvírku, jenže včely to hned zalepily. Taky už jsem tu četl radu, že hlavně na jaře je důležité úly zateplit, tak jak jim udržet teplo a zároveň větrat? K úlům mám sice jednoduchá víka se zasíťovanými očky cca 5cm vysoká,jenže těžko pak úly svrchu zateplim, když nad rámky vznikne taková mezera.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22085
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polá?ek (e-mailem) --- 9. 4. 2007
Re: Poradí nikdo?
Je vcelku normální, že třeba krajní plást přes zimu chytne plíseň. Hlavně v časném jaru, jak začnou plodovat, kolem plodu je 35 st C a odpovídající vlhkost, na krajích je k nule, takže se tam ta vlhkost logicky sráží. Nebo jinak řečeno je obtížné zařídit, aby v úlu přes zimu nikdy nezplesnivěl žádný plást. Já s tím počítám a dávám jako krajní obvykle plásty určené k vyřezání. Víc plastů plesnivých je problém. Co třeba dávat na strůpek plastové muší pletivo, fólii jen uprostřed a na všechno prodyšnou uteplivku jako noviny, filce nebo hadry nebo třeba seno v plátěném vaku? Strůpek aspoň přes zimu nepoužívat, když je to ve včelíně, místo něho jen rám pár centimetrů vysoký.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Petr" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, April 08, 2007 8:53 PM Subject: Poradí nikdo?
> Před rokem jsem zdědil včely, takže začátečník. Zimoval jsem v nástavkových > úlech - celkem ve třech nástavcích (39x24). Nad posledním nechávám folii. > Při prohlídce před 2 týdny jsem pod plodiště nandal rámky se zatvrdlým > medem z loňska. Několik rámků hlavně s pylem bylo plesnivých a také nad > posledními rámky se tvoří plíseň. Co s tim, vyndat folii ale co místo ní? > Kdy přidávat mezistěny a kolik? Co jsem se dočetl, někdo dává celý > nástavek, někdo 2, loni se mi stalo, že nevystavěli ani 3. Předem dík.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22089
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radek Krušina (195.39.121.166) --- 10. 4. 2007
Re: Poradí někdo?
Petr napsal:
>Před rokem jsem zdědil včely, takže začátečník. Zimoval jsem v nástavkových úlech - celkem ve třech nástavcích (39x24).
>Nad posledním nechávám folii. Při prohlídce před 2 týdny jsem pod plodiště nandal rámky se zatvrdlým medem z loňska.
>Několik rámků hlavně s pylem bylo plesnivých a také nad posledními rámky se tvoří plíseň.
>Co s tim, vyndat folii ale co místo ní? Kdy přidávat mezistěny a kolik?
>Co jsem se dočetl, někdo dává celý nástavek, někdo 2, loni se mi stalo, že nevystavěli ani 3. Předem dík.
.................
Ohledně zimování a plísně:
pokud jsou nástavky bez oček, zřejmě jsou ty nástavky uteplené. Metodika ošetřování se tomu musí přizpůsobit, aby to neplesnivělo. Je to podle mě náročnější na odhad. Přes zimu je to docela jedno,ale jak začnou včely na jaře plodovat a do úlu začnou včely produkovat víc vody, sráží se voda všude tam, kde je teplota chladnější než rosný bod. Takže pokud jsou včely slabé a obsedají jen několik uliček, může být v úlu při třech nástavcích plísně a plísně.
Proto si myslím, že je nejlepší nechat včelám při nástavcích bez oček jen tolik prostoru, kolik dokáží "ovládat" - na zimu maximálně 2 nástavky. Slabší včelstva třeba nechat jen na jednom nástavku a na jaře ošetřovat "po rámcích" jako v dvouprostorových úlech.
Potom je ale potřeba zase na jaře včas rozšířit, aby při přísunu nektaru nebylo v úle málo místa pro plod a včelstva se nedostala do rojové nálady.
Včelařením v silně uteplených úlech bez oček se zabývá p. Smělý, jeho metodika je popsaná i v příloze této konference. Nějaké příspěvky tu byly nedávno, někdo psal o zateplení stropu prodyšným způsobem polystyrenovými kuličkami.
Radek Krušina
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22107
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu