78013

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Radek Krušina (195.39.121.166) --- 29. 3. 2007
Re: spodni loucka ramku 39x24?

Úzká spodní loučka (cca 15 mm) má tu výhodu, že včely mezi ní a plástem nenechávají mezeru, ale ochotně dostaví dílo až ke spodní loučce, někdy dokonce prostaví nástavky mezi sebou (to už nemusí být výhoda).

Už několik zim zimuji některá včelstva na dvou nástavcích (39x24) s rámky se širokou spodní loučkou (28 mm), a neměl jsem zatím žádný problém. Problém by možná mohl nastat, pokud by včelstvo plodovalo napodzim ve spodním nástavku, většinu zásob uložilo do horního nástavku, chumáč vytvořilo ve spodním nástavku, za velkým mrazů by vypotřebovalo zásoby ve spodním nástavku a nepřesunulo se do horního (a uhynulo hladem v úle plném zásob).

Pokud včely napodzim plodují v horním nástavku, chomáč utvoří na posledním plodu ve spodní části horního nástavku pod uloženými zásobami, myslím, že by neměl nastat problém.

Takže myslím, že pro zimování ve dvou nástavcích jsou rámky s úzkou spodní loučkou vhodnější, ale na rámcích se širokou spodní loučkou se dá bez problémů ve dvou nástavcích (39x24) zimovat také.

Radek KrušinaOdpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21863


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu