78508

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Bullet (194.213.48.132) --- 15. 1. 2007
Cena nástavků

Zdravíčko,

tak jsem si jen tak lehce hodil na papír rozvrh ceny a investic výroby nástavků...
Pro potřeby kalkulace budeme vycházet z "bedniček" Langstroth 168mm, spoj na tupo,(čelní a zadní stěna které zakrývají dvě bočnice) = 4 prkýnka, čelní a zadní mají "drážku" pro zavěšení rámků.
Jednoduchý tvar, jde v podstatě o hranol 25x168x515 = bočnice a 25x168x375. (pro tloušťku stěny 25mm)

Obě lze vyrobit při jednom průchodu na čtyřvřetenové fréze, např. ROJEK CPF23/4. (použitý za cca 350.000,-)
K tomuto stroji bude potřeba ještě automatická krátící pila, která bude profil "jedoucí" CPF23/4 krátit na 515 a 375mm díly. Řekněme za 300.000,-.

Předpokládám určitý oběm výroby, proto se mi podaří sehnat slušnou cenu řeziva a ještě mi ji dodavatel připraví dle mých potřeb (i pro zjednodušení kalkulace). Tedy, řezivo má tvar 30x180mm, délka různá, počítejme 1000mm (1m).

To znamená, že v 1m3 je by bylo cca 164 desek, ze dvou běžnéch metrů vyrobíme jeden nástavek 515+515+375+375=1780mm=1.78m (zbytek prořez)

To znamená, že z 1m3 materiálu uděláme 82 nástavků.
Při ceně 4500Kč/m3 je cena cca 54,- Kč v materiálu.

CPF23/4 jede rychlostí 6/12m za minutu. Tedy, 165metrových desek "sežere" stroj za 27/13 minut. Pojedeme pomalejší rychlostí, tedy 27minut na 1m3.
Za hodinu 2m3 a za směnu = 7hodin práce (něco na seřízení, údržbu) 14m3. Za měsíc 280m3 a za rok 3360m3.

V kusech nástavků to je 1148ks/den, 22960ks/měsíc a 275 520ks /rok (zanedbáme dovolené, výpadky atd.)

Dále, stroje nás stály cca 650.000,-Kč, při ročním počtu nástavků a rozpuštění ceny strojů v prvním roce to je cca 2,50 odpisů strojů do jednoho nástavku.

Těžko se odhaduje, kolik lidí by podobná výroba zaměstnala, možná tři s celkovými mzdovými náklady na jednoho 30.000,- (plat něco přes 15.000,-) to je na cca mzdy 100.000,-/měsíc při měsíční výrobě to dělá cca 4,00 na nástavek.

Energie, myšiny sežerou za hodinu řekněme 40kW x 3,00 x 7hodin x 20 pracovních dnů = zaokrouhleně 1,00 na nástavek...

Sumárně
materiál 54,-
odpisy 2,50 (spíše víc - třeba hala)
mzdy 4,00
energie 1,00 (spíše víc)
celkem 61,50

Tak aby se neřeklo, náklady 65Kč/nástavek... (musí se přiznat, že je bez očka a bez drážek/uší na uchopení/zvedání... A k tomu zisk výrobce! 15Kč by mohlo stačit.

Dále distribuční kanály... Kdo si to odveze s výrobny, má cenu 65Kč/ks

Ale co dobírka, obchody s včelařskými potřebami atd.
To celé zabalit do balíčku/folie, přiložit 12 vrutů a odeslat/dovést do prodejen...
Každý si něco přirazí... Ne všechno pošta akceptuje (větší rozměry = více nástavků by museli jít spediční firmou).

No a na závěr zamyšlení, našla by taková výroba odbyt pro svých cca 275.000ks nástavků ročně?

PS: Opomenuté procesní postupy, jako je vrtání oček, nebo frézování drážek pro uchopení by buď snižovaly rychlost linky, nebo zvyšovaly počet pracovníků provozu. Jak ale vyplynulo, největší podíl v nákladech výroby je materiál, jestli ve výrobě budou 3 nebo 6 dělníků už není tak velký rozdíl.

Další otázkou je odbyt. Uplatnit na našem trhu, kde si každý raději všechno upižlá na "vlastnoručně" vyrobené cirkulárce přes 20.000ks nástavků měsíčně je....

PPS: Autor si prošel výrobu úlů od "pižlání" přes hobby stroj až po skoroprofesionální stroje od firmy ROJEK a musím konstatovat, že to co na hobby stroji (produkce West Germany) trvalo 4 dny je na ROJKOVI záležitost 3-4 hodin. O výsledné kvalitě nemá ani cenu samozřejmě diskutovat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20208


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 15. 1. 2007
Re:Cena nĂĄstavkĂš


> Od: Bullet :

> Zdravíčko,
>
> tak jsem si jen tak lehce hodil na papír rozvrh ceny a investic výroby
> nástavků...
......

To je opravdu velmi vzevrubná kalkulace a reálný a provozuschopný stav by vyžadoval cenu nástavku mnohem více. Jde oto, že samovýroba má sice své proti, ale i pro a rou je reálná mnohem nižší výsledná cena. Neco jiného je dělat podnikovou politiku s profimašinama a celková taková oficiální linková výroba.

Takže co chybí v kalkulacích.
Také je nástavek k ničemu bez dna, víka a dalších doplňků, dále je absolutně k ničemu nástavek bez rámků a nových mezistěn podle míry. To vyžaduje další jednoúčelové stroje, které také něco stojí.

A dále nejsou vzaty vpotaz provozní poplatky různého a jiného ražení jako jiné energie než elektřina, telefony, obaly, doprava ... také. K poplatkům také patří např. bezpečák, různé revize, nápravy nevyhovujících stavů, provoz toalet, srpch, daně z nemovitostí, odvody DPH, (je to nad milion pouze v ČR a nad 360 tis při obchodování s EU) a dostáváme se úplně jinam. Potom dojde pár reklamací zpět a to také něco stojí (ušlé dopravné) prostě jde o podnik. Dále jestli funguje s lidmi ci pracují normální a oficiální pracovněprávní vztah je nutné vzhledem k zákoníku práce odečíst jeden cca měsíc placeného volna na dovolené a to je vlastně zase náklad. Nemluvím o postupně nastupující nemocnosti, a jiným nárokům.(odstupné, plat při nevýrobě atd) Také to chce lidi přímo se starající o papíry a td. Prostě celé jakoby matematické a návrhové řešení má obrovské nedostatky. Jde o chůzi po zemi a otom mluvím a tanení možná s kolem 60 za nástavek u profi stolárny nebo linkové výroby. Je ale reálná u farmy, která si narazí ale mnohem více za odpisy, protože prostě stroje stárnou i když vyrábí méně.




_gp_
http://vindex.ic.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20211


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Bullet (194.213.48.132) --- 16. 1. 2007
Re: Cena nástavku pro GP

Jo, přesně něco takového jsem očekával a vlastně možná i od Tebe... (rýpal)

To nebyl podnikatelský záměr a jak jsem hned v úvodu napsal LEHCE jsem nadhodil kalkulaci...
To nebylo dogma. Nemusíš se rozepisovat, co všechno jsem neuvedl... Jen jsem chtěl naznačit.

Můžeme se hádat, jestli jsem měl uvést 7,-Kč/nástavek na provoz toalet a sprch ve výrobě, nebo můžeme diskutovat o tom, jestli je alespoň trochu reálná cena 99,-/nástavek (při odběru u výrobce)

Hlavně, úplně zapadla jiná informace.
A to, že linka by v pohodě zvládla 20.000 nástavků měsíčně.
Zvládli by i čeští včelaři tolik nástavků měsíčně koupit?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20232


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Karel (194.138.39.52) --- 16. 1. 2007
Re: Cena nástavku pro GP

Hlavně, úplně zapadla jiná informace.
A to, že linka by v pohodě zvládla 20.000 nástavků měsíčně.
Zvládli by i čeští včelaři tolik nástavků měsíčně koupit?
.......

Spíš je to otázka jiná. Dali by jsme dohromady objednávku alespoň na pět, deset tisíc nástavků. Ta kalkulace by mohla fungovat i dodavatelským způsobem. Je to práce na týden, či čtrnáct dní při jednom nastavení linky. To je i dnes poměrně vzácnost a navíc není u ní nijak pevný termín dodávek. Pěkná výplňovka, možná by u výrobců byl o takovou zakázku zájem.

Mně by se tento pokus docela hodil a pokud by se osvědčil, nevidím důvod, abych na každou zimu dodobjenal dlaší nástavky. Teď jednorázově bych to viděl na těch 100 či 200 kusů. Další roky bych pokračoval, protože proč udržovat staré nástavky, když nové vyjdou stejně draho jako údržba a desinfekce starých.

Otázka je, měl by někdo zájem? Dejte vědět. Mezi náma, já být truhlářem a živit se úly, tak se toho nebojím a zkusím to. Pořád toho dost zůstane na mě (dna , víka, plemenáče) naopak, spíše se lidi naučí považovat úl za DéKáPku, ne ivestici na furt, která se po pěti, deseti letech likviduje. Očekával bych změnu k lepšímu - více práce i bezpracných zisků. Nakoupím, prodám, případně sešroubuji.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20237


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 16. 1. 2007
Re: Cena nástavku pro GP

Od: Bullet:


> Zvládli by i čeští včelaři tolik nástavků měsíčně koupit?
.......

Moc si asi nepřipoušťíš, že prodávat není to, co vyrábět. Tedy ještě jednou v reálu.

Český včelaři ti nekoupí tolik nástavků, když nemá k němu rámky, dílo, mezistěny, dna a víka. Nemluvě o medometech odvíčkovacím stole, mřížkách, různých samodržáčcích a jiných , třeba udělátkách na chov matek, které mají návaznosti na míru.

Je to prostě tak, jako by jsi si myslel, že strojařům nabídneš superlevné soustruhy a budeš je prodávat jako rohlíky, když nemáš "to další". Žiješ mezi převážně puntíčkáři včelaři, kteří tvoří u nás trh s včelařským zbožím. Ne jako já, který by samozřejmě uvažoval o nějaké té tisícovce nástavků které by si zkompletoval, protože MÁ nějaké strojky a prostor na výrobu toho ostatního. ;-)

Něco jiného je trh v EU. Tam ale také může dojít k mýlce, jestli nedostane včelař přesně to, co si představuje a lze předpokládat, že nástavek bez toho ostatního je také méně atraktivní zboží.

Nerýpu, jen se snažím zvažovat to vyráběné množství jak by bylo prodejné a kolik by to vlastně mohlo stát. Vše se dá prodat, ale musí se vědět za jakou cenu. Nějakou chválu nečekám, ale ani ne ješitnou odpověď.

_gp_
http://vindex.ic.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20240


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Karel (194.138.39.53) --- 15. 1. 2007
Re: Cena nástavků

Tedy, řezivo má tvar 30x180mm, délka různá, počítejme 1000mm (1m).

To znamená, že v 1m3 je by bylo cca 164 desek, ze dvou běžnéch metrů vyrobíme jeden nástavek 515+515+375+375=1780mm=1.78m (zbytek prořez)

To znamená, že z 1m3 materiálu uděláme 82 nástavků.
Při ceně 4500Kč/m3 je cena cca 54,- Kč v materiálu.
........
Nevím jestli ještě 168mm, ale přes 150mm se dá koupit z rozmítačky přímo 25mm, odpadá hoblování, jen boky.
Poslední cena je asi 3200,-/m3+DPH (ale dřevo začíná být úzkoprofilové a jde nahoru). Při šíři 175mm je z 1m3 220bm tedy 110 nástavků. Materiál asi 35Kč (31bez dph). Mně osobně stačí 19mm, tam to je 150ks = 22+dph.

To je ještě asi 20Kč dolů. Ty bych dal na budovu.
ALe pak se mi zdá cena 100 či 200 nástavků po 99,- rozumná. Jako základní velkoobchodní.

Může se na to člověk podíval z druhé strany. Myslím, že pokud by se někam přišlo a zadala kalkulace a objednávka na 10 000 ks, došlo by se taky k těmto či ještě nižším cenám. A z principu by mohlo jít o kombinaci Langstroth 168, nebo 155, myslím, že jednou by tu mašinu rádi přestavěly grátis.
V případě Optimalu je to ještě jednodušší, obě stěny jsou stejně dlouhé.
Takže pokud by se mě někdo zeptal, kolik vezmu přířezů nástavků L155, L168 nebo optimálu, když bude přířez z dobře suchého dřeva stát do 100Kč, tak já jich teď beru 150.
Kdo se přidá? Ale honem, zatím tluču L 31cm a brzy budu hotov:-)

Karel

PS pozor, lidi od Včely Předboj do kšeftu neberu a zálohu jim nedám.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20214


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Madra (e-mailem) --- 15. 1. 2007
Re: Cena nástavku

Samozřejme, pokud se stim človek delá vyjde to levnějš.

Neni to automaticka vyroba, takže to je zařízení, lidi, ruční prace, energie
a material + přiměřenej zisk vyrobce potažmo obchodnika....

Ale zase vy si mužete sednout a čučet na bednu....

všechno ma svý pro a proti :-))))
----- Original Message -----
From: "Bullet" <bullet/=/email.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, January 15, 2007 3:51 PM
Subject: Cena nástavku


> Zdravíčko,
>
> tak jsem si jen tak lehce hodil na papír rozvrh ceny a investic výroby
> nástavků...
> Pro potřeby kalkulace budeme vycházet z "bedniček" Langstroth 168mm, spoj
> na tupo,(čelní a zadní stěna které zakrývají dvě bočnice) = 4 prkýnka,
> čelní a zadní mají "drážku" pro zavěšení rámků.
> Jednoduchý tvar, jde v podstatě o hranol 25x168x515 = bočnice a
> 25x168x375.
> (pro tloušťku stěny 25mm)
>
> Obě lze vyrobit při jednom průchodu na čtyřvřetenové fréze, např. ROJEK
> CPF23/4. (použitý za cca 350.000,-)
> K tomuto stroji bude potřeba ještě automatická krátící pila, která bude
> profil "jedoucí" CPF23/4 krátit na 515 a 375mm díly. Řekněme za 300.000,-.
>
> Předpokládám určitý oběm výroby, proto se mi podaří sehnat slušnou cenu
> řeziva a ještě mi ji dodavatel připraví dle mých potřeb (i pro
> zjednodušení
> kalkulace). Tedy, řezivo má tvar 30x180mm, délka různá, počítejme 1000mm
> (1m).
>
> To znamená, že v 1m3 je by bylo cca 164 desek, ze dvou běžnéch metrů
> vyrobíme jeden nástavek 515+515+375+375=1780mm=1.78m (zbytek prořez)
>
> To znamená, že z 1m3 materiálu uděláme 82 nástavků.
> Při ceně 4500Kč/m3 je cena cca 54,- Kč v materiálu.
>
> CPF23/4 jede rychlostí 6/12m za minutu. Tedy, 165metrových desek "sežere"
> stroj za 27/13 minut. Pojedeme pomalejší rychlostí, tedy 27minut na 1m3.
> Za hodinu 2m3 a za směnu = 7hodin práce (něco na seřízení, údržbu) 14m3.
> Za
> měsíc 280m3 a za rok 3360m3.
>
> V kusech nástavků to je 1148ks/den, 22960ks/měsíc a 275 520ks /rok
> (zanedbáme dovolené, výpadky atd.)
>
> Dále, stroje nás stály cca 650.000,-Kč, při ročním počtu nástavků a
> rozpuštění ceny strojů v prvním roce to je cca 2,50 odpisů strojů do
> jednoho nástavku.
>
> Těžko se odhaduje, kolik lidí by podobná výroba zaměstnala, možná tři s
> celkovými mzdovými náklady na jednoho 30.000,- (plat něco přes 15.000,-)
> to
> je na cca mzdy 100.000,-/měsíc při měsíční výrobě to dělá cca 4,00 na
> nástavek.
>
> Energie, myšiny sežerou za hodinu řekněme 40kW x 3,00 x 7hodin x 20
> pracovních dnů = zaokrouhleně 1,00 na nástavek...
>
> Sumárně
> materiál 54,-
> odpisy 2,50 (spíše víc - třeba hala)
> mzdy 4,00
> energie 1,00 (spíše víc)
> celkem 61,50
>
> Tak aby se neřeklo, náklady 65Kč/nástavek... (musí se přiznat, že je bez
> očka a bez drážek/uší na uchopení/zvedání... A k tomu zisk výrobce! 15Kč
> by
> mohlo stačit.
>
> Dále distribuční kanály... Kdo si to odveze s výrobny, má cenu 65Kč/ks
>
> Ale co dobírka, obchody s včelařskými potřebami atd.
> To celé zabalit do balíčku/folie, přiložit 12 vrutů a odeslat/dovést do
> prodejen...
> Každý si něco přirazí... Ne všechno pošta akceptuje (větší rozměry = více
> nástavků by museli jít spediční firmou).
>
> No a na závěr zamyšlení, našla by taková výroba odbyt pro svých cca
> 275.000ks nástavků ročně?
>
> PS: Opomenuté procesní postupy, jako je vrtání oček, nebo frézování drážek
> pro uchopení by buď snižovaly rychlost linky, nebo zvyšovaly počet
> pracovníků provozu. Jak ale vyplynulo, největší podíl v nákladech výroby
> je
> materiál, jestli ve výrobě budou 3 nebo 6 dělníků už není tak velký
> rozdíl.
>
> Další otázkou je odbyt. Uplatnit na našem trhu, kde si každý raději
> všechno
> upižlá na "vlastnoručně" vyrobené cirkulárce přes 20.000ks nástavků
> měsíčně
> je....
>
> PPS: Autor si prošel výrobu úlů od "pižlání" přes hobby stroj až po
> skoroprofesionální stroje od firmy ROJEK a musím konstatovat, že to co na
> hobby stroji (produkce West Germany) trvalo 4 dny je na ROJKOVI záležitost
> 3-4 hodin. O výsledné kvalitě nemá ani cenu samozřejmě diskutovat.
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20217


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Pavel (81.19.47.102) --- 16. 1. 2007
Re: Cena nástavků

Pro Bullet

Za uvedených 65 Kč mám jen polotovar nástavku. Nejedná se o cenu nástavku! Jen za kvalitní barvu nebo lak co vydrží nějaký rok dám nejméně 30 Kč/nástavek + očko + madla + ...

Zkus cenu přepočítat a spočítat skutečnou cenu hotového nástavku, za který by se člověk nemusel stydět a nemusel nic dodělávat.

Poznámka:
Hodně včelařů se snaží ušetřit kde se dá i nedá. Na pořízení úlů i údržbě. Pak po krajině (zahradách) nejsou úly, ale ostudy - strašáci. Nástavky z neohoblovaných prken z palet - člověk musí pracovat rukavicích aby si nezabodl třísku. Když slyším o nástavcích, které jsou "namořené" vyjetým olejem, tak se stydím za včelaře.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20246


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Karel (88.103.157.154) --- 17. 1. 2007
Re: Cena nástavků

I když je to pro Buleta, cítím se tak něak v této diksuzi zaangažován.

Za uvedených 65 Kč mám jen polotovar nástavku. Nejedná se o cenu nástavku! Jen za kvalitní barvu nebo lak co vydrží nějaký rok dám nejméně 30 Kč/nástavek + očko + madla + ...
Zkus cenu přepočítat a spočítat skutečnou cenu hotového nástavku, za který by se člověk nemusel stydět a nemusel nic dodělávat.
....
Když budu mít nástavek (dřevo) za 100 + 20 šrouby a deklík na očko, proč bych to natíral, když to včelám nepomůže, spíše škodí, životnost bez nátěru je přes deset let.
.....
Poznámka:
Hodně včelařů se snaží ušetřit kde se dá i nedá. Na pořízení úlů i údržbě. Pak po krajině (zahradách) nejsou úly, ale ostudy - strašáci. Nástavky z neohoblovaných prken z palet - člověk musí pracovat rukavicích aby si nezabodl třísku.
......
Asi mluvíme každý o jiném povrchu. I z drsného prknä ze starého katru, co jsem dřív používal, jsem třísku nechytil (při včelaření), ale moderní mašiny už umí povrch velmi dobrý. V létě jsem potřebova na služební cestu prkénko. Člověk si přeci jen chleba, máslo a cibuli koupí i na hotel, když se večeře platí v Eurech. Vzal jsem v dílně prkno, uřízl a ohranil. Kolegové si mysleli, že to koupené prkénko.
.......

Když slyším o nástavcích, které jsou "namořené" vyjetým olejem, tak se stydím za včelaře.
......
Souhlas, ta aditiva + plus otěr, to asi nebude to pravé.


Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20251


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu