78369
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 28. 12. 2006
Re:nedostavené medzisteny
Od: A.Turcani:
> ..., problém nedostavaných medzistien včelami v úľoch, je tak starý, ako > sa začali chovať včelstvá v úľoch....
> .... Moja interpretácia je iná a vychádza z biologických potrieb > včelstva. > ...Potvrdzujú to i nízke rámiky vystavané bez medzier > medzi plástom a latkou rámika, i keď to tak vždy nemusí byť. Popis je letmý > a stručný, ale myslím že, že podstatu problému vyjadruje.
........
To je zajímavý. Mám na nedostavěné dílo také částečně nevyjasněný pohled, ale od chvíle, co používám obyčejné výměnné závěsné laťky přibité na stěně nástavku tak boční nedostavování až tak moc nepozoruji.(15 mm mezera mezi boční loučkou a nástavkem) Jen převážně spodní. (mám nízký podmet) Naopak musím říci, že i při nižší rámkové míře jsem se s bočním nedostavováním setkal u kolegy. Má 39x17.
Každopádně stavba u včelstva pokračuje i při absolutním nedostatku nových voskových šupinek a vykousávání je přirozené, když je potřeba materiál pro víčkování medu nebo plodu. Proto ta barevná rozmanitost a zpracování u víček. A proto např. u moru včelího plodu je důležité nespoléhat na nějaké potažení propolisem, protože včela má snahu hlavně i krajní zaneřáděné dílo přirozeně kusadly a spolu se slinami zpracovávat dále.
No a vykusování díla se děje ponejvíce pro včelu od "bezpečných" nezavěšených stran. Tedy nejvíce odspodu, potom z boku. Jde tedy o pohyblivý voskový záložní stavební materiál k víčkování. To u silných včelstev kde není právě tolik těch nových voskovách šupinek. Také u silných a hlavně u slabších se odebírají pro víčka hrany z okolních buněk z okolí plodu nebo víčkovaného medu.
Ve světě se kupříkaldu takové zafixované vlastnosti a činnosti pro "stavební odskok díla"(řečeno zedníkem - murárom) u včely, využívá třeba u úlového systému topbar hive u hliněných a pletených ležanových válcích, domcových dřevěných ležanů se sklonem ke snadné a jednodužší těžbě medu. (Afrika, bývalé státy SSSR, Asie, ...)
_gp_ http://vindex.ic.cz
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 19825
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polášek (e-mailem) --- 28. 12. 2006
Re: Re:nedostavené medzisteny
Přiznám se, že jsem nad těmi nedostavěnými mezistěnami nijak zvlášť nepřemýšlel. Jen jsem začal a dodnes to dělám mezistěny zatavovat tak, aby mezera byla pod horní loučkou a na vystavění jsem je dával v zadovácích více do medníku. V nastavcích jsem nějaké výrazné vytváření mezer v vystavených plástech nepozoroval. Příčina vytváření těch mezer, jako už i v jiných případech asi nebude jen jedna, bude to asi kombinace více vlivů, jak už to u včel bývá. Vespod při nízkém dně, když zároveň na nízkém dně nerady staví pod rámky to bude asi nějaký instinktivní odpor k prodlužování díla až úplně dospodu. Na krajích rámků to bude asi to, že jim z nějakého důvodu nestačí uličky mezi loučkou plástu a stěnou úlu, buď je ta ulička příliš úzká nebo má plást příliš velké rozměry a včely si uvnitř rámku dělají "zkratky" kvůli propojení jednotlivých prostor mezi plásty. Taky to může být ta zásoba hmoty pro víčkování. Při té příležitosti mě napadá, ty mezery uvnitř plástu vytvářené včelami mají šířku mezi 8 - 12 milimetry. Teorie říká, že mezi plástem a stěnou úlu má být takzvaná včelí mezera, která má být mezi 6 až 8 milimetry, pokud si dobře pamatuji a to hlavně proto, že včely takovou mezeru už nezastavují dílem ale ještě nelepí propolisem. Co když ale je taková mezera pro komunikaci a cestování včel příliš úzká a proto si včely občas uvnitř rámku na boku vytvoří svoji mezeru. Třeba by mezi boční loučkou plástu a stěnou úlu měla být mezera 8 - 10 mm nebo případně ještě větší? Třeba by se do jenoduchých nastavků nemusely vůbec frézovat nebo jinak složitě dělat drážky, stačilo by do hladkého truhlíku jen nabít latě pro zavěšení rámků? tady bych měl otázku pro Gustu Pazderku. Jaké máš zkušenosti s těmi 15 mm boční mezery ? Jak moc tu boční mezeru včely prostavují?
R. Polášek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 19828
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 28. 12. 2006
Re: Re:nedostavené medzisteny
Od: Radim Polasek:
> tady bych měl otázku pro Gustu Pazderku. Jaké máš zkušenosti s těmi 15 mm > boční mezery ? Jak moc tu boční mezeru včely prostavují? ......
Jen ty nejlepší. Vůbec to není takový problém než se tomu přisuzuje. Prostavování ke stěně je dáse říci minimální a jen u velmi silných snůšek a ještě jen u nějakých včelstev. Procenty se to dá sečíst z tak do max. 5% ze všech nástavků které používám, že u těch a těch nástavků se prostavělo, ale vůbec to nemá vliv na práci. Takové prostavění totiž není nutné okamžitě odstraňovat a po nějaké době až se nástavek ocitne v řadě před parafínováním nebo louhováním se taková drobnost odstraní. Také musím sdělit, že takové prostavění je známkou nerozšířeného prostoru včas.
Nemluvím o výměnnosti závěsné lišty, která se dá lehko vyměnit. (je to vlastně horní loučka rámku, kterou vyřezávám a dělám jich kusově více. Prostě jednou lehkou ranou je nahrazeno nejméně pět obtížných postupů při mé "pásové výrobě" úlů. ;-)
_gp_ http://vindex.ic.cz
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 19829
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 28. 12. 2006
Re: Re:nedostavené medzisteny
> Od: Radim Polasek: > > > tady bych měl otázku pro Gustu Pazderku. Jaké máš zkušenosti s těmi 15 mm > > boční mezery ? Jak moc tu boční mezeru včely prostavují? > ...... A ještě to upřesním. Neznám nevýhody takové boční mezery. Znám jen výhody a těch je nespočet. (žádné návaly propolisu, dokonalejší ventilace bez zasíťovnání dna, ,.... prostě lepší tepelné poměry ve včelstvu během celého roku tj. i v létě, minimální borcení díla atd. atd.)
_gp_ http://vindex.ic.cz
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 19830
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu