78139

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 11. 12. 2006
Re: Re: Re: Re:Prolet vcelstev- zimovani 2006 2007,

Od: Radek Krusina :

> Je pravda, že neznám technické podrobnosti, jak se přesně připravují vzorky
> na zjištění přítomnosti původce moru (možná by to bylo zajímavé vysvětlit,
> pokud to někdo ví).
> Na přednášce Ing. Titěry se o tom nemluvilo, nebo si to už nepamatuji.
> Ale jak se dá vyšetřit vzorek na přítomnost roztoče, a potom na mor.
> Myslím, že se to nedělá jen nějak mechanicky, a vzorek už potom není
> použitelný.
......

Hlavní je metodika provádění v opatření proti moru plodu daná a podporovaná státním resortem a tím je ve včelařství Min. Zemědělství. Výhercem byl letos VÚ Dol. A má takovou metodiku u nás nastarost. Podle vypracované metodiky potom pracují i akreditované laboratoře, které provádí analýzu vzorků od včelaře. Většinou se akreditují přímo i u VÚ Včel.

Metodika je zjednodušeně kus popsaného papíru podle níž se provádí její účel. (trochu mimo mísu: sám mám několik svých osobních metodik při chovu včelstev, které se mi osvědčují a mám je pro zachování návratnosti vložených peněz - soubor metodik jako celek nazývám technologií chovu včelstev- slovem moc v odborných kruzích včelařských neoblíbeným)

K metodice, která se týká moru.
U tvorby metodiky se všeobecně má zato, že čím je jako zakázka dražší, tím je v podstatě jako výsledně levnější při provádění. (tak mi to bylo odborně vysvětleno) Vím, že takový cár popsaného, ale cenného papíru stál stát momentálně nějakou tu kačku a ptám se. Jestli je možné odběr vzorků měli provádět jen jednou za rok celoplošně s vyšetřením na dvě nemoci, jestli se může vztahovat vyšetření na mor nejen na "problémové" okresy, ale i namátkově na jiné místa, ptám se jak je metodika v praxi co nejméně otravnou pro skoro 50 000 včelařů u nás. Pokud by se totiž stalo, že by se nadále rozrůstal POČET pozitivních stanovišť s výsledkem 10 na 4 nebo 10 na 5, hrozí podle mě kolaps ve vzorcích s měli a to s výsledkem:

ŠPATNĚ PROPRACOVANÁ METODIKA.

Ale samozřejmě díky za jakoukoli metodiku když bude alespoň částečně prospěšná pro zdolávání nemocí. Ale v jednoduchosti je krása a podle mě provést dva rozbory (mor varroa) z jednoho vzorku podle mě lze. Ale chce to změnit metodiku stávající a otom pochybuji!

_gp_
http://vindex.ic.cz
_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19589


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu