| - Radim Polášek (e-mailem) --- 11. 7. 2006
Re: St???
Moje matka je v pozdním důchodovém věku a co sleduji, jak občas něco dělá, tak si to všechno připraví k ruce, pak si k tomu sedne a jen sedí a pracuje. Obecně tito lidé mají všechny klouby dolních končetin a hlavně kolenní ve špatném stavu, takže vstávání a sedání je pro ně dost obtížné. Druhá věc je ta, že už nemá takovou sílu v rukou jako dříve. Když to použiji pro včelaře důchodce, tak vyhnout se chůzi a přenášení věcí nejde. Musí se všechno připravit a je jedno, jestli se otevře zadovák a potřebné věci rozmístí dokola kolem stoličky nebo se otevře nastavkový úl umístěný nízko na zemi a potřebné věci rozmístí kolem nebo se drážkou přenesou jednotlivé nastavky úlu na nějakou pracovní plochu a zase se tam u toho sedí. Podstatné je, že následující hodinu nebo i déle, kdy včelař pracuje s včelstvem, sedí a nezvedá se. Je jasné, že musí pracovat vždy s jednotlivými rámky. Potom taky musí být omezena váha jednotlivých rámků. Podle mne je plný rámek 39x24 pro starého včelaře už tak na hranici, spíš by to měly být ještě nižší rámky.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: <> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, July 11, 2006 8:20 AM Subject: RE: St???
ZLATÁ SLOVA Sám jsem invalidní důchodce a manipulace s i s nízkými nástavky je obtížná Já jsem ji čtvrtá generace včelařů v rodině takže jsem se setkal s úly moravský stojan, budečák, moravský universál , Tachovák, univerzál, lesan , německý národní a langstront . Ze všech by mě ale vycházela pro důchodce nejlépe vhodná nějaká modifikace univerzálu s velkým plodištěm a dvěma nízkými nástavky v medníku mém obvodu kde dělám důvěrníka mám 3 včelaře kteří začali až s odchodem do důchodu a řešili problém v čem včelařit a všichni s postupujícím věkem museli přestat používat čtvrtý nástavek . JE TEDY PRAVDOU NEMÁME NA NAŠEM TRHU VHODNÝ ÚL PRO SENIORY NÍZKO NÁSTAVKOVÉ VČELAŘENÍ NENÍ VHODNÝM ŘEŠENÍM!!!!
PEPAN
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: zak <> > Předmět: RE: St??? > Datum: 10.7.2006 17:57:26 > ---------------------------------------- > Z sociologického pohledu svět doháníme rychle a jistě doženeme i tady, ale > asi tu stejně zbyde u části populace ta naše povaha dát na stůl vlastní med, > nebo nakládat švestky ... > Ale je pravda, že pro starší generaci není silové zvedání nástavků, takže se > spokojeně drží "starých" úlů i metod, kdy manipulují jen s jednotlivými > rámky, což zastánci nástavků nepřenesou přes srdce. > > PS: Většina drobných zahrádkářů ale také pěstuje zeleninu či ovoce > neefektivně a vadí to ostatním ?, vždyť je to hobby. > Dle mého je pak lepší když jim slouží zdraví a přebírají dle možností rámek > po rámku, než když sedí před barákem a z důvodu volného času melou a dokola > si stěžují. > > K. Zak > > -----Original Message----- > From: Kamil [mailto:Kamil.Rimal/=/cz.enersys.com] > Sent: Monday, July 10, 2006 2:57 PM > To: V?ela?sk? mailing list > Subject: Re: St??? > > Hlavně je rozdíl v tom, že ve světě moc důchodců nevčelaří a převládá tam > komerční včelaření, kde jsou nástavkové úly pochopitelné, jsem sice mladý, > ale již teď si nedovedu představit jak manipuluji s dadantem kdy velký > nástavek plný medu a plodu může vážit 40 Kg a polorámky sice jen 20 Kg, ale > sundávat je z výšky u krku a dělat to u 40 včelstev > v jeden den nevím nevím. Je fakt že v důchodu je více času tak proč se rvát > s nástavky je to sice rychlejší, ale kam pospíchat a jak se říká úl medu > nedělá. > > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 17477
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |