78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Martin Václavek VNM (202.71.106.121) --- 12. 3. 2006
Přikrmování včelstev pylem

Zdravím přátele včel,
Dřívějších dobách se včelaři snažili nahradit přírodní pyl různými náhražkami. Po čase se zjistilo,že bez přírodního pylu to nemá valný účinek. Naopak nevhodnými náhražkami můžeme včelstvu uškodit! Nejlepší je používat přírodní pyl a to bud formou pylového plástu, nebo pylového těsta(na 1 kg pylu 250-300 ml čisté vody....přidávat cukr nebo med do pylového těsta se nedoporučuje, nebot sladké těsto láká létavky,aby jej zkonzumovaly...to je u létavek jen na škodu...podporuje to u nich nosemu!!!!!)
Já preferuji pylové těsto. Podávání pylových plástů v předjaří nečiním...nehodí se mi to!Oba způsoby mají i své nevýhody.U pylových plástů jde o blokování plodového tělesa kvanty zásob. Při podávání pylového těsta musíme dbát na to, aby se nacházelo co nejblíže plodového tělesa(do 7cm od plodu),jinak je odběr pomalý.
Napadlo mě,že by se mohl suchý pyl padávat ve stropním krmítku.Včely by se na něj nalákaly hroudou medocukrového těsta.Pak by včely mohli začít nabídnutý pyl rouskovat a přenášet do plodiště kde ho uloží poblíž plodu a podle potřeby ho konzumovali. Vím,že se takto dá pyl podávat zvenčí, ale pokud přijde špatné počasí, včely nemohou létat za tímto zdrojem. Pokud by se takto podobně podával pyl přímo v úlu, včely by ho mohly odebírat i za nepříznivého počasí.
Tato metoda by byla jednoduší než metoda podávání pylového těsta. Nikde jsem však nečetl ani neslyšel, že by ji někdo praktikoval. Zajímal by mě názor Vás,kteří čtete můj článek, na tuto metodu. Ani já jsem ji zatím nikdy nepoužil. Z teoretického pohledu však vypadá slibně. Předem děkuji za odpovědi.

zdravím: Martin Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15313


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
A.Turčáni (e-mailem) --- 12. 3. 2006
Re: Přikrmování včelstev pylem

To čo navrhujete, sa nedá uskutočniť ani teoreticky ani prakticky! Prečo? Preto, že včely suchý peľ (nepíšete aký peľ) v uzatvorenom priestore nemôžu obnôžkovať (rouskovať), pretože včela po prichytení peľových zŕn na telové chĺpky, musí lietať,použiva med riedený slinami,prenáša prednými nohami peľové zrná strdným párom nôh do košíčkov na zadných nohách. Takto robí dovtedy, kým si nevytvorí primerané obnôžky.
Potom je lepšie primerané množstvo peľu zapracovať do CMC, alebo do fondánu. Ja využívam peľ len pri chove matiek, pričom využívam výťažok z trúdieho plodu, ktorý je pred zaviečkovaním. Trúdí plod (ale i včelí) poskytuje výťažok, ktorý obsahuje až 63% proteínov. Fondán s prídavkom trúdieho výťažku (pridáva sa pri teplote roztoku 113-117°C) včely ho rady odoberajú bez zvyšku. Peľ si však včely vedia doniesť z prírody, horšie je to s glycidami, ale v takom prípade je najlepšie čisté CMC bez akýchkoľvek prídavkov.Tam kde jedostatok peľodajných rastlín a krov je to zbytočné.
Ćlovek včelár je zvláštny tvor, na celú silu chce pomáhať včelám aby im "uľahčil" život včelám, ale včely to nepotrebovali ani nepotrebujú. Jednoduché riešnie, včely umiestnite tam, kde je všetkého pre včelu hojnosť, inak to nemá význam.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15320


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
J.Horký (82.99.132.199) --- 12. 3. 2006
Re: Přikrmování včelstev pylem

Všechny možné pokusy s pylem jsem dělal výsledek byl vždy 0.Jen jsem si přidělal spoustu práce a další náklady.Jediné co funguje odebrat pylové desky v době kdy je ho ve včelstvech nadbytek a vrátit je do úlů před krmením,ale samozřejmě nějlepší je čerstvý pyl ,který si včely přinesou na jaře.To je obrovský impulz pro včelstvo, to nemůže včelař nahradit ničím.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15322


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
P.K. (195.39.10.34) --- 13. 3. 2006
Re: Přikrmování včelstev pylem

je to zbytečné....spíš nouzové než normální potřeba

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15330


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Martin Václavek VNM (85.207.23.3) --- 13. 3. 2006
Re: Přikrmování včelstev pylem

Souhlasím, že při dobré pylové a nektarové snůšce za pěkného počasí je podněcování pylem a medocurovým těstem zbytečné. Uvažuji o případném nepříznivém počasí. To je situace ( stejná jako za snůškové přestávky ),kdy podněcování,i když včelstvo má dostatek zásob, podporuje aktivitu včel, čímž napomáhá udržení vzestupu plodování. Podobný účinek mají i rozškrabané zásobní plásty. Jde o způsob, který vyžaduje zásah do včelstva, a proto ho využívám jako doplnovaci podněcování. Preferuji podávání medocukrového těsta + pylového těsta. V ležanech nemám potíže s nebezpečím smíchání cukromedu s medem. Je pravdou,že u mých včelstev s cca 40 000-60 000 zimními včelami ,je podněcování zbytečné. Pro mě, ač se to pro někoho zdá přehnané, jsou snůškově zralé včelstvo teprve od 60 000 včel. U včelstev síly cca 40 000 včel se této snůškové zralosti snažím dosáhnout co nejdříve ,aby maximálně využily snůšku. Problémy z rojením( nejsilnější včelstva jsou už počátkem května na vrcholu síly...80000-90000 včel) nemám žádné(díky časnému zahájení chovu matek a tvorby oddělků)!!! Poslední dobou se snažím podněcování nahradit radikálnějšími zásahy.

zdravím: Martin Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15336


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Karel (194.228.130.70) --- 14. 3. 2006
Re: Přikrmování včelstev pylem

Marin Václavek:
s cca 40 000-60 000 zimními včelami ....
......
Jakým způsobem je zjištěn počet včel?
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15342


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
Martin Václavek VNM (85.207.23.3) --- 15. 3. 2006
Re: Přikrmování včelstev pylem

Existuje několik způsobů, jak zjistit silu včelstva. Některé jsou spíše orientační, jiné jsou přesnější.Já používám tyto
1/ Vážení včel. Osazenstvo smetu do rojáku, který postavím na váhu...1 kg včel = kolem 10 000 včel( odchylka v měření...pod 5000 včel... tuto metodu používám jen, když chci znát sílu včelstva přesněji...u silných včelstev je třeba použít místo rojáku prázdný úl)
2/Odhad síly. Vychází z poznatku, že na jedné straně plodového plástu míry 42x22 je zhruba 750 včel(uvažuje se o venkovní teplotě nad 15 °C).Porovnáváním stanovíme počet včel na dalších plástech.( odchylka v měření...závisí na přesnosti odhadu)
3/ Objem včel. Vychází z poznatku, že 300ml včel = 1000 včel(používám jen pří plnění matečnáků = nástavek se ,,čtyřdnem")

zdravím : Martin Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15344


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
A.Turčáni (213.81.170.221) --- 15. 3. 2006
Re: Přikrmování včelstev pylem

Martin- okrem iného napísal: moje včelstvá v ležanoch prezimujú v počte 50 tis.!?, v uličke podľa neho po rozpustení zimného chumáča je to 750 včiel, čo je v jednej uličke 1500 včiel. Potom včely po rozpustení chumáča obsadia 33 uličiek. Niečo také som za 50 rokov včelárenia nezažil! Podľa dôsledného výskumu včelárske kapacity v Liebefelde vo Švajciarsku prezentovali tento údaj: včelstvo, ktoré prezimuje v sile 1,2kg +-O,3kg ako veľmi dobré, s počtom jedincov 10-12 tis. včiel. Je tu veľká disproporcia medzi týmito údajmi.

Anton- svoj názor som vysvetlil v prvom mojom komentáre, hneď po zverejnení p.Martina.

Jirka- jeho komentár je veľmi realistický, podobný môjmu, ale i on zabudol na jeden fakt, dlhoveká včela je do zimy vybavená tzv. tukovým telieskom, ktoré jej slúži ako rezerva na výchovu plodu v zime (matka začne vo včelstve v zime I. a II. mes. vždy plodovať pri výskyte plusových denných teplôt) aj vtedy, keď včelstvo nemá v dosahu uložený peľ. Táto genetická výbava je určená práve pre tento prípad, vychovávať plod aj vtedy, keď sú podmienky nevhodné na výlety včiel.

Karel- sa pýta ako Martim prišiel k údaju množstva včiel, odpopveď Martina- vážením a odhadom, ja tvrdím, ten odhad musí byť veľmi zlý.

Po rokoch pokusov s určením hmotnosti a početnosti včiel ešte pred prvým preletom, vypracoval som metódu ako to presne zistiť, aby som nemusel rozoberať včelstvo. Vypracoval (pred 12 rokmi) som technologický postup, ktorý v zjednodušenej forme predkladám. Táto rýchlu, jednoduchú a presnú metódu môžete použiť v úli Slov. B, Optimal, Univerzál a možno i v úľoch podobných uvedeným, a i v nízkonadstav., ak včely zimujú v dvoch debničkách.
Rovnica: dĺžka meliva na podmetovej podložke v cm : koef.100= hmotnosť prezimovaného včelstva
Príklad: 125cm:100= 1,25kg= 12 500 včiel.
Po rozídení zimného chumáča trvale nad +12°C, včely obsadia
125cm x koef.rozťažnosti 1,6 = 200cm : 40cm (dĺžka uličky) = 5 uličiek.
Keďže včely v úli neobsadia dĺžku uličiek prísne matematicky, včely sa usadia do 7 uličiek, kde sú glycidové zásoby a peľ. Za roky, čo túto metódu používam nikdy nesklamala. Je však dôležité aby prezimované včelstvo bolo "normálne", nebolo bez matky, lebo v týchto prípadoch, včely sa rozliezajú a melivové uličky sú obyčajne dlhšie.
Tieto podľa Martina po prezimovaní nie slabé, ale sú žobráky? (porovnaj 1,25 : 4 až 6kg). Tieto slabé včely bez môjho pričinenia do kvitnutia repky obsadajú tri debničky B-10. Vidíte, pravda je relatívna a skutočnosť u dvoch včelárov a na rôznych stanovištiach môže byť rozporuplná.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15345


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
Martin Václavek VNM (85.207.23.3) --- 16. 3. 2006
Re: Přikrmování včelstev pylem

Musím uvést věci na pravou míru. Děkuji za metodu měření síly včelstva padle řádků zimní měli. Jelikož si vedu záznamy o délce měli, mohl jsem pomocí Vaší metody spočítat sílu včelstva jak vy říkáte ,,přesněji". Výsledky následující .....................síla se pohybovala od 35 000 až 60 000 zimních včel. Jakto????? Žádné moje produkční včelstvo není na rámkové míře 42x22 cm ,ale na MV rámku 42x44 cm ..........................................................

MV1 ležan24 má délku 108cm...24 rámků( míry 42x44 cm) s roztečí 4cm....+12cm .....stěna s polystyrénovou uteplivkou
MV rámek mám složen ze dvou vzájemně oddělitelných polorámků,aby se při vytáčení medu mohl rozložit.....nemusíme extra pořizovat medomet na ležanové rámky)
(MV míra....42x44.....polorámek...42x22..ZENDER)
Na MV ležan se dají (pokud je potřeba) nasadit dva MV nástavky( rámková míra...42x22...11rámků v jednom nástavku )

V předjaří odhadnu sílu produkčních včelstev.Včelstva síly méně jak 50% průměru včelnice(pod cca 25000) posílím plodem a včelami z ostatních včelstev,aby jejich síla byla průměrná(50000). Taková včelstva se vyskytnou velmi zřídka(většinou jde o bezmatečná včelstva,jsou-li nemocná tak je vysířím).Kdyby se u mě během roku vyskytlo produkční včelstvo síly pod 10 000 ,tak ho nebudu posilovat, ale rovnou ho zruším !!! Takové včelstvo je podle mě příliš slabé


zdravím: Martin Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15347


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                        
Karel (194.228.135.141) --- 16. 3. 2006
Re: Přikrmování včelstev pylem

Právě v sobotu jsme se bavili o ležanech. Docela by mě zajímaly fotky, případně snůškové poměry atd. Myslím že i další.
Děkuji KArel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15348


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                        
Nytram Mitrandin (85.207.23.3) --- 16. 3. 2006
Re: Přikrmování včelstev pylem

Plně souhlasím s Martinem. Včelaříme ve stejném úlu .............v MV ležanu ( jehož autorem je Martin Václavek).
Včelaříme stejným způsobem. Porovnáváme si výsledky naší práce. Dosahujeme podobných výsledků. Těch 40 000 - 60 000 zimních včel je reálné.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15350


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                           
Pavel (88.146.7.98) --- 16. 3. 2006
Re: Přikrmování včelstev pylem

Výborně tak to bude k dispozici dvakrát tolik fotografií. Těšíme se na ně. Pavel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15351


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                              
Nytram Mitrandin (85.207.23.3) --- 17. 3. 2006
Re: Přikrmování včelstev pylem

Jsme začátečníci. Jako většina začátečníků tak i my provádíme experimenty. Před 3 lety jsme se rozhodli, že to zkusíme v ležanech. Nemyslete si však, že jsme nějaká ležanová velkofarma!!! Obhospodařujeme jen dva včelstva v MV ležanu!!! Žádné fotky ani nějaké bližší imformace vám o MV ležanu neposkytnem( autorské tajemství ). Bylo by to zbytečné. Jest-li si myslíte, že je MV ležan nějaký ,,suprúl" tak to jste na velkém omylu. Jde jen o zdokonalenou verzi ležanu. Jediný co jsme vám prozradili je MV míru a počet rámků v MV ležanu. Jelikož obhospořadujeme ty dva včelstva v MV ležanu teprve 3 rokem, nemáme ještě patřičné zkušenosti. Ani otázku ,zda podněcovat nebo ne, jsme ještě nedořešili. Kromě toho dosahovat síly 40 000 až 60 000 zimních včel není žádný problém ani v nástavkovém úlu, chce to jen cílenou,racionální a promyšlenou metodu včelaření( např.60 000 zimních včel.....5 nástavků r.m. 42x22...a další změny...)Znám včelaře, kteří mají výsledky daleko lepší než my. Je to jen o tom, jak se promyšleně včelaří.
,,Dočkejte času jako husa klasu" takových 15 let, kdy bude naše provozní metoda víceletou praxí ověřena, a mi vše zdokumentujeme podáme článek do časopisu Včelařství. Také za několik let hodláme napsat knihu o včelaření v ležanech.
Ale ted nás nechte zkoumat,zkoumat a zkoumat.

(přečtěte si články Ing. Lubomíra OČENÁŠKA ve Včelařství 12/1990 a 1/1991)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15353


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                 
P.K. (195.39.10.34) --- 17. 3. 2006
Re: Přikrmování včelstev pylem

aby ses s toho vašeho MV nepo....máš zkušenosti tak je vyval ,nemáš tak se vůbec nepředváděj...jak kdyby ten váš MV bez autorizace nebyl schopnej vydělat milion...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15354


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                    
Eman (84.244.109.94) --- 17. 3. 2006
Re: Přikrmování včelstev pylem

>aby ses s toho vašeho MV nepo....máš zkušenosti tak je >vyval

Možná ti uniká jemný včelařský humor Martina a nitraMa. Za 14 dní bude Apríla. Už je to čekání na jaro dlouhý.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15355


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                       
P.K. (195.39.10.34) --- 18. 3. 2006
Re: Přikrmování včelstev pylem

to byl jako vtip? blouzníte po dlouhé zimě?
sledujte lunární kalendář a zjistíte ,že zima je akorát,
jediné co tu dříve nebylo tak časté,a bude častější, jsou náhlé teplotní přechody mezi ročními obdobími

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15361


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Jirka (195.178.79.55) --- 15. 3. 2006
Re: Přikrmování včelstev pylem

Vážení přátelé, chtěl bych zde úvést pár drobností které jistě zacelí trhlinku ve vědomostech. Med vzniká po enzymatické přeměně látek sacharidové povahy včelami, obsahuje ......... , které jsou výlučně přírodního charakteru. Cukr jak tomu někdy říkáme, je to čím jím doplňujem zásoby na zimu - jinak taky čistá sacharóza.Tu včely enzymaticky rozstěpí (většinu) a jsou z toho zásoby, skládající se převážně z jednoduchých cukrů. S tím smícháváním je to problém, podle pokusu Ing. Veselého, který použil potravinářské barvivo.Vyrobil modré medocukrové těsto. To dal na jaře včelám. Bez jakéhokoliv převěšování vytáčel modrý med ještě 2. sezónu. Takže pokud někdo tvrdí, že se mu tam v úle nic nepomíchá lže. Ale svým způsobem nám to nevadí, protože ty zásoby jsou skoro jako med. Jen na konec, pokud možno co nejméně zásahů do včelstev. Člověk v domění, že jim pomáhá tak většinou navozuje jen stres. Pylu by mělo být v úle dostatek, hlavně poblíž plodového tělesa. Jediné co včelař může dělat je, zajištění pylové snůšky na jaře a v podletí. Včelstvo opravdu nepotřebuje toho času na ošetřování mnoho, pokud včelař leze do úlu, tak by měl vědět, proč tam leze, co chce udělat, co si od toho slibuje a hlavně jestli neopravuje chybu z minulé prohlídky. Toho by se měl každý včelař vyvarovat.
Chctěl bych se zeptat kolik tak doplňujete zásob??? A jak to s nimi vypadá po tak dlouhé zimě?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15343


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Martin Václavek VNM (85.207.23.3) --- 13. 3. 2006
Re: Přikrmování včelstev pylem

Kdy vkládáte pylové desky do včelstva??? V předjaří nebo v podletí a v jakém počtu( kam je ve včelstvu vkládáte )???
Děkuji za odpověd.

zdravím: Martin Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15335


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu