78405
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
| - P.K. (212.80.86.253) --- 15. 11. 2005
Re:
Zkratkou
pomůcky:
nástavek - 6cm vysoký + včelotěsné síto z jedné (spodní) strany
Obyčejný hluboký talíř + tkanina
80 procentní POTRAVINÁŘŠKÁ kys. mravenčí( HCOOH )
strůpková fólie pokud ji nepoužíváte
aplikace:
jednorazová 24 hod- 15 až 20 ml HCOOH na vysoký nástavek
dlouhodobá každých 24 hod dolévám 10 ml HCOOH na vysoký nástavek
HCOOH naliju do talíře na tkaninu (čistá bavlna), ten postavím na síto do toho 6 cm nástavku a ten přijde nahoru na vrchní nástavek ůlu a zakrýt folií(při dlouhodobém ošetření jen nadzvednu rožek folie a doliju přímo do talíře). Při prvním ošetření je 30 min. nutné sledovat první reakci včel na kys. mravenčí. Správně by výpary HCOOH měli stlačit včely k podmetu bez jakéhokoli podráždění, protože jsou těžší než vzduch. "Bubnování" včel na síto, hučení v ůle, mrtvolky před česnem (desítky) signalizují podráždění až zpanikaření včel a je nutné aplikaci přerušit, odložit(1 případ ze 100).
na otázky odpovím... H.
P.S.
( pro přátele pyrethroidů...)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 13127
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polášek (e-mailem) --- 15. 11. 2005
Kyselina mravenčí místo Formidolu.
Je to už pár let, co byl o tom v odborných včelařských překladech článek. U takových jednoduchých odpařovačů je problém v tom, že během prvních cca 2-4 hodin je koncentrace v úlu maximální, takže múže přesáhnout bezpečnou hranici pro včely. Potom rychle klesá, protože koncentrace kyseliny v knotu se odpařováním snížila a následně se snižuje z knotu i odpar další kyseliny. Jenže aby byli roztoči v zavíčkovaném plodu zničeni, je třeba stálé koncentrace po dobu pár dnů. U Formidolu je toto částečně vyřešeno. Je otázka, co bude komu vyhovovat. Kyselina mravenčí ve flašce bude asi levnější než Formidol. V případě citlivého dávkování několikrát za den se může dosáhnout koncentaci těsně pod poškozením včelstva a tudíž i větší účinnosti. Nebo za stejnou cenu ošetřit vícekrát. Na druhé straně kyselina mravenčí je silná těkavá kyselina, navíc se chová i trochu jako organické rozpouštědlo. Ne každému bude vyhovovat s ní pracovat přímo a odnesou to nějaké včely nebo matky, než se to naučí. U Formidolu stačí pracovat podle jednoduchého návodu. Je to možné taky zkombinovat, to je Formidol recyklovat. Nepoškozený nosič je možné ze sáčku vytáhnout, nechat uschnout, znova do sáčku zalepit a zalít kyselinou mravenčí z flašky. Do jednoho Formidolu by mělo přijít 45 - 50 ml kyseliny mravenčí, jestli si to dobře pamatuji.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "P.K." <> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, November 15, 2005 9:28 PM Subject: Re:
> Zkratkou > > pomůcky: > > nástavek - 6cm vysoký + včelotěsné síto z jedné (spodní) strany > Obyčejný hluboký talíř + tkanina > 80 procentní POTRAVINÁŘŠKÁ kys. mravenčí( HCOOH ) > strůpková fólie pokud ji nepoužíváte > > aplikace: > jednorazová 24 hod- 15 až 20 ml HCOOH na vysoký nástavek > dlouhodobá každých 24 hod dolévám 10 ml HCOOH na vysoký nástavek > > HCOOH naliju do talíře na tkaninu (čistá bavlna), ten postavím na síto do > toho 6 cm nástavku a ten přijde nahoru na vrchní nástavek ůlu a zakrýt > folií(při dlouhodobém ošetření jen nadzvednu rožek folie a doliju přímo do > talíře). Při prvním ošetření je 30 min. nutné sledovat první reakci včel > na kys. mravenčí. Správně by výpary HCOOH měli stlačit včely k podmetu bez > jakéhokoli podráždění, protože jsou těžší než vzduch. "Bubnování" včel na > síto, hučení v ůle, mrtvolky před česnem (desítky) signalizují podráždění > až zpanikaření včel a je nutné aplikaci přerušit, odložit(1 případ ze 100). > > na otázky odpovím... H. > > > > > > > > P.S. > ( pro přátele pyrethroidů...)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 13128
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - P.K. (212.80.86.253) --- 16. 11. 2005
Re: Kyselina mravenčí místo Formidolu.
1 litr HCOOH stojí přes 200 kč v lékárně.....!!!!!!!!
100 procentně padají i zavíčkovaní roztoči
vysoká koncentrace hcooh je nutná (65-80 procent)
nutná je i bezpečnost práce (jinak máte krásné puchýře)
koncetrace výparů v ůle je přímo ůměrná venkovní teplotě a počasí, a proto je lepší aplikovat ve chvíli kdy denní teploty moc nekolísají.(jinak se rovnoměrný výpar dá zajistit medicinskou lahví- kde ji seženu v ČR? )
než získáte cit určitě pár včel zabijete s roztočema
matky mé počáteční pokusy vždy přežili
lepší je síto na propolis,protože jakmile dojde HCOOH
tak ho včely zatmelí......a pokud tmelí hodně tak si přijdete i na propolis
zdraví P.K.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 13131
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu