- Radim Polášek (e-mailem) --- 10. 11. 2005
Re: Ochrana nástavkových úlů proti vandalům a krádei
Základní ochrana je podle mne výběr místa. Pobertové jsou líní a hlouběji do lesa obvykle nechodí. Úly nesmí být vidět z nějaké asfaltové a frekventované cesty, případně z nějaké spojnice mezi vesnicemi, kudy chodí lidi ze zábav nebo z hospod.
Jinak jsem taky svého času uvažoval o různých zabezpečeních, ale k ničemu konkrétnímu jsem nedospěl. Různé zámky mezi nastavky jsem zavrhl. Nejdále dospěl nápad, kdy jsem chtěl úly zajišťovat drátem nebo káblíkem protaženým otvory v stojanu, dnem a plastovými elektrikářskými lištami v rozích nastavků až do víka ulů, kde mělo být napínací zařízení, které zajišťovalo kompaktnost ulu při převozu a to, že poberta nějaký nastavek nenazdvihne a dráty něčím nepřecvakne. Víko mělo být zamknuto kladkou. Zůstaly z toho jen vyvrtané díry v stojanech a lišty 10x15 v rozích pár nastavků.
Těch úrovní zabezpečení je několik. Nejmenší je proti náhodnému zvědavému návštěvníkovi nevčelaři, třeba náhodnému houbaři, který není vybaven nějakým nářadím. Tam spoléhám na včely. Znamená to, že v úle by neměl být prostor bez včel, který by takový houbař mohl otevřít bez použití nářadí. Třeba sejmout stříšku a podívat se, jaké má včelař uteplivky na úlu.
Pak proti vandalům, to už je určitý problém. tam se to dá jen ztížit. Třeba že úly nejsou na nějakém podstavci po jednom, který se snadno celý převrátí, ale 3 - 4 úly na stojanu, přišroubované dno, úl přežije zásah větším kamenem atd.
Pak proti "kolegům" zlodějům, to se taky dá jen ztížit. Třeba vkomponovat do dna úlů matky a přišroubovat je zespodu k podstavci třeba imbusovými šrouby, takže dokud se příslušným imbusovým klíčem dno zespodu neodšroubuje, úl nejde odnést.
Různé elektronické hejblátka s hlášením vniknutí třeba přes mobilní telefon jsou sice lákavé, ale jak se to roznese, spíše se někdo vloupá do úlů a ukrade to zařízení než úly.
Ale jinak úly mám už pár let přes léto v lese, neviditelné z cest, volně položené na stojanech a zakryté kusy plechu zatížené kameny a zatím jsem žádné nevítané návštěvy nepozoroval. Kromě ptáků a myší, kteří na podzim plení pod plechem uteplivky.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Jirka" <klep> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Thursday, November 10, 2005 10:40 AM Subject: Ochrana nástavkových úlů proti vandalům a krádei
> Zdravím všechny přítomné. Měl bych dotaz týkající se ochrany nástavkových > úlů proti převrhnutí či zničení vandali případně proti krádeži a to při > včelnicovém rozestavění po pěti ůlech na dvou trámech. Letos se včelařením > teprve začínám, ůly mám na odlehlejším místě u lesa (kvůli udržení dobrých > sousedských vztahů-sousedka je bohužel na včelí bodnutí silně alergická) a > tak nyní řeším otázku zabezpečení úlů. Vlastním ůly typu optimal a plánuji > také dvoumatečné včelaření což dle literatury obnáší vystavění nástavků až > do dvoumetrové výšky a to se obávám je vysloveným lákadlem pro převrhnutí. > Nad nějakým mechanickým zabezpečením si již tři měsíce marně lámu hlavu ale > marně, poraďte mi prosím někdo zda-li máte s tímto nějaké zkušenosti či > alespoň nejaký odkaz, kde bych se mohl inspirovat. Největší problém vydím v > tom, že přes léto může být výška každého ůlu z jedné pětice na trámech > značně rozdílná což by u dříve používaných zadovácích nehrozilo :-). > Děkuji za případné návrhy či odpovědi.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 13051
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |