77637

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Gustav Novotný (e-mailem) --- 14. 10. 2005
uteplené úly

Je nepochybné, že včely se při dostatečných zásobách mohou chovat i v plechové bedně.Dle mého názoru nutno zvážit, zda chci zkrmit o deset kilo cukru více nebo jemi to jedno. I když nedělám exaktní sledování jako někteří přátelé zde v konferenci, domnívám se intuitivně po dlouholeté zkušenosti se včelami že co se výnosu týče je velmi důležité, kdy začíná snůška a zda se opakuje. Pokud má někdo pouze nejranější snůšku s rozkvětem řepky počátkem května a ukončením veškeré snůšky s odkvětem ovocných stromů a řepky, pak uteplení rozhodně význam má.
Musíme vycházet z toho, že ani nejlepší včelař (pokud neužívá spojování a vícematečných včelstev) nevyzimuje všechny včelstva v excelentní síle ve třech nástavcích tak, aby loňská generace zajistila nejranější snůšku. Zvláště včelstva v kategorii slabších jsou závislé na jarní gneraci.
Včelstva začnou plodovat dle datumu, ne dle teploty okolí a nadmořské výšky! Rostlinstvo ale dle teploty. Proto dle mého soudu není tak patrný vliv uteplení v Zubří u přítele Čermáka, kde jde o studenou oblast s pozdějším nástupem snůšky a s další snůškou v červnu.
Jak všichni víme, při rozebrání včelstva v dubnu (např. při nátěru plodu) vidíme , že zvláště u kategorie slabších včelstev, není plod rovnoměrně zastoupen ve všech vývojových stadiích ( jako by matka kladla méně v době silného ochlazení než při teplých vlnách). Je tedy otázka, zda matka klade méně nebo včely tepelné neovládají celý prostor.
To je skutečnost, vysvětlení není nikde publikováno. Tady právě je příznivý vliv uteplení u skupiny slabších včelstev při velmi rané snůšce.
Dále vidím přednost uteplených úlů v jednoduší konstrukci, kdy nemusíme používat kvalitní dřevo při výrobě nástavků systémem horní a dolní rám, uvnitř sololit, vně polystyren (vše vpodstatě odpad).

NG


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12622


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Vojtěch (85.160.92.157) --- 15. 10. 2005
Re: uteplené úly

S názory o vícematečných včelstev musím soulasit, protože poslední med jsem vytočil jen díky ním.Včelaři tomu nevěří, že to vůbec je možné, 2 matky v úlu.Rovněž o uteplování úlů i vícematečních vč. rozhoduje způsob včelaření, který včelaři neradi mění.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12624


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu