78508
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Libor Jarolím --- 31. 5. 2002
Re: aerosol.
Jak se to dělalo a co mají na paměti starší včelaři když se řekne aerosol: (co si pamatuju z literatury) Ono se neošetřovalo aerosolem ale postřikem. A postřik se prováděl za mrazu. Za teploty tak nízké, aby včely po vytaženi plástů z úlu nevzlétaly. Mám v paměti (a ověřovat to nepůjdu), že předepsaná teplota byla pod -5°C (i když je tam možná napsáno až -10°C). Na každý plást obsazený včelami se pak vystříkalo asi jedno deci (možná i více) připravené emulze a poté se plást vrátil do úlu. Postřik se prováděl nad podložkou a včely spadlé na podložku se pak "nalily" z vrchu spátky do úlu. To aby se vrátily do tepla a mněly šanci se vzpamatovat z toho mrazu. Včelstvo na toto vyrušení reagovalo zvýšenou aktivitou a byly vidět obláčky páry stoupající z ještě neuzavřeného úlu. Co asi s tím mokrem udělaly v úlech s malým česnem? Celé ošetření se muselo provést dosti rychle, než se včelstvo rozruší natolik, aby začaly hromadně létat okolo.
A teď si představte, že lezete do úlu za mrazu a "lejete tam kýble vody" s nějakým prostředkem. Kolem navíc poskakuje dalších několik lidí, pomáhá a dupe po zahradě. Ve svém konečném důsledku to včelám neublížilo. Ale jako s nima soucítící člověk tato představa se nmou teda pěkně kroutí. Většíně účastníků se nelíbily jejich mokré včely. A při vzpomínkách na toto trápení nechtějí o aerosolu ani slyšet. Případně taky rovnou řeknou, že si včely nenechají otrávit.
Pamětníci (ti kladněji naladění) se většinou shodli na tom, že tak dobře vyzimované včely neměli ani nikdy předtím, když se postřik ještě neprováděl a ani nikdy potom, když už se neprováděl.
Takže při vysvětlování nutnosti použití aerosolu je nutno připomenout, že nejde o postřik, tak jak se kdysi prováděl.
Přeji hodně úspěchů Libor Jarolím Ostrava-Stará Bělá
> Problem je v tom, ze rada lidi ma na pameti povinne osetrovani aerosolem > asi pre patnacti lety , kdy se muselo jezdit s traktorem jako zdrojem > tlakoveho vzduchu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 1158
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu