78392
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Josef Prepechal --- 27. 5. 2002
Včely pro Pentagon
Přeji lepší počasí. Dnes v Mladé frontě vyšel článeček o včelách - pyrotechnicích. Kdo nečetl, tady je:
Pentagon povolává do zbraně i včely Vědci z americké agentury Projekty pokročilého výzkumu pro obranu, kterou přímo platí Pentagon, dokázali vycvičit běžný druh včel, aby svou udivující čichovou schopnost věnovaly hledání bomb, min a dalších skrytých výbušnin. Podle španělského deníku El País byly pokusy zahájeny již před třemi lety, avšak teprve v poslední době výzkumná laboratoř vzdušných sil (USA) na základně v texaském Brooksu podrobila cvičené včely řadě zkoušek. Ty potvrdily, že včely dokážou lokalizovat malé množství ukryté chemické výbušniny v 99 procentech případů. Když jedna včela objeví podezřelou substanci, není zapotřebí žádná technologie, aby na místo přivedla pyrotechnika. Včela totiž předá zprávu o nálezu všem ostatním včelám z úlu a všechny se vrhnou do skrýše s výbušninou. Pak stačí jen sledovat shluk včel Včel existuje přes 20 000 druhů. Některé sbírají pyl pouze z jedné jediné květiny, jiné navštěvují kterýkoliv květ jedné rodiny a další si s druhem naprosto nelámou hlavu, jestliže slibuje pyl. Entomologové vědí už dlouhou dobu, že tato velká rozmanitost není jen otázkou pomalého evolučního odlišování, nýbrž ji umožňuje také velmi rychlé a pružné učení. Zdá se, že včely jsou schopné přizpůsobit se květinám, které jim nabízejí lepší výživovou odměnu. A právě tuto pružnost nyní využil Pentagon. Když jedna včela narazí na pach výbušniny, vědci ji odmění kapkou cukru. A hmyzu stačí jen několik málo hodin, aby informaci o nálezu dostal celý úl.
PS: Kdoví, jestli by nebylo lepší chovat včely pro Pentagon než pro med ... :-))
Zdraví Pepa Přepechal
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 1123
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Janura Stefan --- 27. 5. 2002
panenske plasty
Priatelia, mam otazku.
Vcera som robil prehliadku a v jednej rodine uz treti krat za sebou vystavali medzistienky ale matka ich nezakladla , namesto toho ich zaniesli medom. Vlozene boli : jedna v strede plodoveho telesa a druha za posledny plodovy ramik. V inych vcelstvach sa to nedeje. Medzisteny su z jednej kopy , takze voskom by to byt nemalo. Namiesto krasnych zaplodovanych panenskych plastov mam panenske plasty s medom. Keby sa aspon v medomete nelamali. Nemate niekto podobnu skusenost ?
Pista
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 1124
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - jan jindra --- 28. 5. 2002
Re: panenske plasty
Musim říci, že mam nejradeji med z panenských souší.
Proto starší souše na podzim likviduji a nechávám
jen svetlé. Matka do nich nerada klade a tak je používám
místo mřížky. Je pravda, že je s nimi horší práce, ale
věřím tomu, že med vytočený z tmavých souší musí v sobě
obsahovat rezidua vyluhovaných exkrementů larev
(i kdyř se vykálí jen jednou) a jiné látky nastřádané
v plástech pod košilkami.
Jindra
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 1140
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Marek Čížek --- 13. 6. 2002
Re: panenske plasty
> Musim říci, že mam nejradeji med z panenských souší. > Proto starší souše na podzim likviduji a nechávám > jen svetlé. Matka do nich nerada klade a tak je používám > místo mřížky.
Moje matky zase nerady kladou do panenskych a od srpna do nich uz nekladou vubec :)
> Je pravda, že je s nimi horší práce, ale > věřím tomu, že med vytočený z tmavých souší musí v sobě > obsahovat rezidua vyluhovaných exkrementů larev > (i kdyř se vykálí jen jednou) a jiné látky nastřádané > v plástech pod košilkami.
Ale co kdyz je to prave to, co dela ze zahusteneho roztoku glukozy vceli med ? ;-)
Marek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 1267
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Marek Čížek --- 14. 6. 2002
Re: panenske plasty
> Opakuji, že do panenských souší matky nerady kladou > a už vůbec ne do čerstvě vytočených!
pardon... moc rychle ctu...
> Tento týden vytáčím akát. Pouze z panenských souší! > A máte ho vidět jak je čirý a téměř bezbarvý (jen > lehký nazelenalý nádech). Jeho hustotu jsem ještě > neměřil. > Jindra
Taky budu o vikendu tocit akaty, nebo co to je. Akaty letos sice pekne kvetly, ale vubec nevonely, prislo mi to, ze nemeduji. Presto vcely litaly jak o zivot, ale polovina se vracela se svetle zlutym pylem (nebyl tak oranzovy, jak z repky). Med je velmi svetly, ale ne do zelinkava, jako akat a nekrystalizuje. Docela by me zajimalo, co to vlastne nanosily :)
Marek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 1270
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Vita Vydra --- 19. 6. 2002
Re: panenske plasty
>Musim říci, že mam nejradeji med z panenských souší.
Nejsem si jist, jestli zaplodovaný plást opravdu má vliv na kvalitu medu, nicméně souhlasím, že není žádný důvod používat v medníku staré plásty z plodiště. Naopak, používat zvláštní panenské plásty určené jen pro medník má řadu nepopiratelných výhod: menší riziko přenášení nemocí plodu z úlu do úlu, méně zbytků cukru v medu, větší trvanlivost plástů (motýlice je nenapadá). Žádná rezidua léčiv. Používají-li se v medníku jiné plásty než v plodišti, můžou být tlustší než 25 mm, což je další výhoda. V česku je zvykem převěšovat do medníku plásty z plodiště. Podle mne to je to spíše zlozvyk, nikdy jsem to nepochopil... Ještě poznámka: do starých plástů včely ukládají med o trochu raději než do nových. Ale pozor, týká se to i starých panenských plástů!! Vita Vydra http://web.fsv.cvut.cz/~vydra/
----- Original Message ----- From: jan jindra <jan.jindra/=/centrum.cz>
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 1291
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - jkala --- 27. 5. 2002
Re: panenske plasty
I já se těšil, jak pod mřížku vložím čerstvě zakladené mezistěny a ty starší souše půjdou z medometu do tavidla. Asi je to velkým přílivem nektaru, nebo tím, že matka dává přednost starším souším. Příčinu bych laicky řečeno viděl v tom, že i do nedostavěné buňky včely dají nektar, ale matka tam vajíčko nepoloží. U většiny mých včelstev je většina mezistěn bud zanesená medem, nebo netknuta stavbou.
Josef Kala pepa.kala/=/volny.cz http://gw.dup.cz/vcelam/cejka/index.html
> vystavali medzistienky ale matka ich nezakladla , namesto toho ich zaniesli > medom. Vlozene boli : jedna v strede plodoveho telesa a druha za posledny > plodovy ramik. V inych vcelstvach sa to nedeje. Medzisteny su z jednej kopy > , takze voskom by to byt nemalo. > Namiesto krasnych zaplodovanych panenskych plastov mam panenske plasty s > medom. Keby sa aspon v medomete nelamali. > Nemate niekto podobnu skusenost ? > > > Pista > > >
--- Odchozí zpráva neobsahuje viry. Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). Verze: 6.0.351 / Virová báze: 197 - datum vydání: 19.4.2002
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 1136
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Petr Novak --- 28. 5. 2002
Re: panenske plasty
Ja bych si nedělal žádné starosti s medem v mezistěnách. Při vytáčení si dám větší pozor, abych si je nerozlámal. Dávám mezistěny včelám tam kde mají místo a tak vždy 50 - 80 mezistěn vytačím s řepkovým medem, možná 2 - 3 se podaří poškodit. Po vytočení je dám ihned do plodiště a za pár dnů jsou pěkně vyspravené a zakladené.
Petr
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 1139
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu