78433

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



R. Polášek (90.178.51.173) --- 2. 2. 2020
Re: Podmet (73903)

"Já jsem v číslech 5 až 15 ale to je jedno, už jsem to našel . Jen jsem chtěl znát názor zda má smysl podmet na podzim snížit třeba kvůli loupežím, například vložkou ... "
a.
Smysl má podle mně v době, kdy už letní včely odešly a včelstvo je už jen v zimní síle, mít česno ve dnu uzavřené a nechat včely létat jen přes očka. To je nejlepší ochrana prti loupeži.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73905


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 2. 2. 2020
Re: podmet (73901)

"Jak vysoký by měl být podmet ? na zimu nižší? názor ?"
a.
Podle mně záleží na metodě včelaření. Nízký podmet, v zimě, třeba který se dá po vybrání měli, když už podložky není třeba, ještě zvednout a přitisknout k spodním loučkám plástů utepluje včelstvo a urychluje jeho rozvoj na jaře, pokud je slabší a sedí na spodních rámcích nebo v jednom nástavku. Pokud je ale silné a sedí minimálně o nástavek výš, podle mne nemá nízký či vysoký podmet významný vliv. Vysoký podmet má potom podle mne výhodu, zvláště když včely létají očky a ne česnem ve dnu úlu, v tom, že roztoč varoa, který spadne, ztuhne chladem a do včelstva se zpět nedostane, a uhyne. Případně v létě je odstraněn mravenci.
Taky hlavně při fumigacích by měl mít význam. U nízkého podmetu včely v úlu uzavřeném při fumigaci rejdí ve velkém počtu po dnu úlu, roztoč, který zásahem léčiva spadne, se potom může vzpamatovat a na včelu se znova chytit, u vysokého podmetu se včely ani v uzavřeném úlu na podmet nemusí dostat nebo ne v tak velkém počtu.
Kdysi nás zástupci Dolského ústavu ubezpečovali, že roztoč zasažený léčivem a spadlý na podmet, i když se ještě hýbe, je už zlikvidovaný a není včelám nebezpečný, takže není problém. Toto ujišťování přestalo někdy po roce 2000 - 2005, kdy najednou roztoč, který se po zásahu léčivem na vytažené podložce ještě hýbe, je živý a nebezpečný. A tím se stal nízký podmet v úlu méně vhodný.
Vysoký podmet potom je vhodnější, pokud by včelař chtěl maximálně šetřit vosk vytvářený včelami a nechával v podmetu podložku trvale, aby přes léto těžil vosk z odpadu, který včely nechávají spadnou na dno. Moc jsem to nezkoušel, ale domnívám se, že v součtu by tak každé včelstvo přes léto pár deko vosku vyprodukovalo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73904


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel (81.25.21.175) --- 1. 2. 2020
Podmet

Já jsem v číslech 5 až 15 ale to je jedno, už jsem to našel . Jen jsem chtěl znát názor zda má smysl podmet na podzim snížit třeba kvůli loupežím, například vložkou ...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73903


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(91.221.212.49) --- 1. 2. 2020
Re: podmet (73901)

Nízký kolem 2cm.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73902


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel (37.48.59.77) --- 1. 2. 2020
podmet

Jak vysoký by měl být podmet ? na zimu nižší? názor ?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73901


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(2001:67c:2660:425:25::2d3) --- 1. 2. 2020
Re: prevceleni -priroda bude jednat sama. (73898) (73899)

"Az budou prednasejici,kteri budou schopni predavat aktualni postrehy z vyvoje vcelareni,budou i prednasky v ZO.Tech par,co to svedou je rozebrano davno do predu,ten zbytek jen parazituje na dotacich a omila 20 let stejne veci."

Naprostý souhlas

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73900


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.87.141) --- 1. 2. 2020
Re: prevceleni -priroda bude jednat sama. (73898)

Az budou prednasejici,kteri budou schopni predavat aktualni postrehy z vyvoje vcelareni,budou i prednasky v ZO.Tech par,co to svedou je rozebrano davno do predu,ten zbytek jen parazituje na dotacich a omila 20 let stejne veci.
Pro dnesni zacatecniky je prinosnejsi rozkliknout si ruzne vcelarske stranky,sledovat videa o vcelareni,postupech,nez poslouchat kidy o dulezitosti svazu,donedavna nelegalnosti stavelky od zaslouzilych dotacnich prednasejicich.
Mnohdy je uzitecnejsi vzit si neschvaleneho prednasejiciho a zaplatit ho,nez vyuzivat tenhle dotacni sbor...Alternativa pro mladou generaci je jinde.Jen to musi nekdo taky vzit v uvahu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73899


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

diskuter (88.81.88.18) --- 1. 2. 2020
prevceleni -priroda bude jednat sama.

ty diskuze zarucenych lecebnych postupu nemaji konec, ze je puvodce vseho varroa je jasne,ale,ze se vyhybame otazce - zavceleni-prevceleni krajiny - podobny obrazek vidime v cine s koronavirem a jeho sireni - zalidnenost-prelidnenost se snadnym prenosem nemoci s postupnym vyvozem za hranice.jenze k umelemu snizeni populace lidi, aby se nemoci pomaleji prenasely nedojde-byla by to genocida. u vcel je to jednodussi - maji kratky zivot a zasah do prenosu nemoci jednodussi - prestat davat dotace - zabrani se nesmyslnemu - mnohdy kratkemu umelemu navyseni poctu vcelstev od jara do podzimu-pak nastupuje chytani kdejakych roju a kupovani oddelku-bez dotaci by se snizil stav mozna i o 200 000 vcelstev.v tom opylovani je mozne,ze je to take jinak-jsou roky,kdy je na stromech mnoho vcel a ovoce malo-jindy skoro bez vcel a ovoce mnoho.na jedne prednasce-prednasejici-psst o tomto nemluvit. zpet k dotacim-ty davat,az po nejake dobe -sam bych nezacal,kdyby nebyly volne dostupne casopisy vcelarstvi i slovensky vcelar-dnes mame vcelare rychlokvasky a volny styl-udelam-neudelam-postaraji se -a dostanu alespon zaklad.takze na zaver bud snizime stav vcelstev-nebo se o to postara priroda sama. ty nekonece diskuze o zarucenych potupech v leceni nam nepomohou a jsou jako jen naoko.navic jsou tu jeste jedy. kdyz nas napadne nebezpecny virus -tak nas soupnou do izolace a v nemocnici-u vcel to nelze. nevice chybi prednasky v zo- tech byvalo 2 x -4 x za rok-cest ochotnym ucitelum vcelarstvi v minule dobe.dnes je jen umela organizovanost.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73898


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 29. 1. 2020
Re: Navrh stanov k diskuzi (73895) (73896)

Ještě mne chybí, možná jsem přehlédl, že podle zákona o šlechtění, plemenitbě a evidenci mi jaksi chybí právo člena být v šlechtitelském programu, tí ČSV je podle rozhodnutí MZe a zákon v §5 píše:

(3) Přílohou žádosti podle odstavce 1 jsou

a) stanovy, popřípadě jiný zakladatelský dokument, ve kterých jsou uvedeny podmínky členství a právo chovatelů účastnit se šlechtitelského programu,


...

Otázka ke stanovám a k návrhu stanov

Má člen ČSV který je dle rozhodnutí MZe uznaným chovatelským sdružení včely kraňské možnost se dostat k informacím ve stanovách ČSV - k podmínkám členství a má podle stanov v těch podmínkách členství vysloveně napsáno, že má právo se účastnit šlechtitelského programu včely kraňské?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73897


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 28. 1. 2020
Re: Navrh stanov k diskuzi (73895)


No jaksi chápu tu potřebu stanovit stanovami to, že člen ZO je zároveň i členem OV, ale vzhledem k odstavci o VOO a OV je to členovi úplně kničemu, protože ho jako člena ČSV např. na Okresní konfenrenci nikdo nejen nepozve, ale i nedá nějakou možnost vyjádření ke svazové činnosti a samotný OOV nemusí tak nic jako závěr předat sjezdu přes své delegáty které by měly takový názory předat k diskuzi nebo k hlasování sjezdu nebo vytvořit jakýsi soulad s bodem k jednání delegátů v předpřípravném sjezdovém plánu.

Další mi nejde narozum kdo chce dělit katastr podle ZO, když dosud to bylo jen věcí dohody dvou ZO. A dotace D1 a kontrola je podle směrnic u členů toho kterého ZO nebo u nečlenů podle stanovišť. Dokáže to nedělení někdo jinak vysvětlit?

Díky

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73896


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.70.31) --- 26. 1. 2020
Navrh stanov k diskuzi

Kdo jeste nevidel,navrh stanov na www.vcelari-litomysl.cz.Neni tam snaha "chranit majetek ZO svazem (kdo neumi chranit svuj,tezko muze "chranit" majetky ZO",zustava sjezd,okresni konference,5 lete volebni obdobi (pokud se mnohde najde par lidi,kteri jsou jeste ochotni skakat kolem ostatnich za pusu),nejmensi pocet clenu ZO 5 (predseda,mistopredseda,jednatel,pokladnik,revizor- genialni napad-100% funkcionaru),z clenu ZO automaticky clenove prislusne okresni organizace (k cemu to clenum bude dobre,to vi cert),kazensky-politicka stopka pri znovuclenstvi v CSV (bylo i driv,ovsem nebylo to tak hezky politicko-pratelsky vysvetleno) a obzvlaste se povedlo zduvodneni proc nelze rozdelit majetek spolku mezi cleny.Konecne si nekdo uvedomil,ze funkce zanika odchodem funkcionare ze svazu atd.atd.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73895


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk (93.89.107.245) --- 25. 1. 2020

A to je o tom par lidí co drží ZO organizaci při životě začnem vyberou tiskopisy D1,roznesou peníze za D1,přelečí včely v lepším případě rozdají léky ošetří aerosolem vyberou měl od včelařů vyplní formuláře hlášení pokladník vede peníze a ještě je odpovědný třeba vůči FÚ.Vyplní CIS vytiskne a pošle na svaz.Dale jak jsme lečíli na SVS atd. Odměna přelečil jsi mi včely mně uhynuly proč si mi to neřekl,že je třeba přelečit,když je schůze tak účast 40% Proč dělat nádenika za h...o. Teď budou vyroční schůze tak žadný nadeník.Je to poslední složka NF a nevypadá to na nějakou změnu.Dovedu si včely obstarat sám. Zdeněk

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73894


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

berny (2a00:1028:8d1f:1c0e:bdc6:d9c9:e6c6:dc48) --- 25. 1. 2020

Pozvání na včelařskou přednášku - Ing. Jan Peterek - Hradec nad Moravicí
Dobrý den,

chtěl bych Vás pozvat na svou včelařskou přednášku.

– Přednáška se bude konat v hotelu Belaria (Žimrovická 663, Hradec nad Moravicí)
– Termín přednášky: 2.2.2020 9:30-13:00
– Název přednášky: Darwinovské včelaření
– Kapacita sálu 170 míst. Žádná registrace, žádné vstupné
– Má publikace (Hledání a rozchov přirozeně odolných včelstev pomocí metodiky na sv. Jana) bude k zakoupení na místě

Na opavsku došlo v posledních měsících až k odvčelujícím, plošným kolapsům včelstev, proto jsem hledal přednáškový sál v této oblasti, protože má přednáška bude přinášet v prvé řadě odpovědi na stále se zhoršující zdravotní situaci včelstev, čím dál častější úhynové zimy, až po odvčelující úhyny, které se nejen na opavsku v zimě 2019/2020 udály. Samozřejmostí bude představení dlouho udržitelného konceptu včelaření.


Více informací najdete na mých internetových stránkách:

https://posledniprocento.cz/2020/01/24/velka-prednaska-ing-jana-peterka-hradec-nad-moravici/


Jste srdečně zváni, Ing. Jan Peterek, Frýdek-Místek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73893


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.87.101) --- 25. 1. 2020
Re: (73891)

Jednak tohle pri zruseni povinneho podzimniho leceni postrada smysl a za druhe nam touhle dohodou svaz opet pridelal papirovani zbytecne.(kazdy si vede svuj vlastni zaznam).Navic je videt,ze malokdo z tvurcu tehle "bohulibe"premysli,kdyz u toho da termin k 31.1.!!! Zatimco vzorky zimni meli jsou k 15.2.Zrejme proto,aby fukcionari a duvernici pri sepisovani hlaseni o leceni nestloustli po zime pri ziskavani podkladu.Osobne pochybuju,ze to vubec nekdy nekdo na SVS cte.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73892


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk (93.89.107.245) --- 25. 1. 2020

Zkuste si přečíst odpověď na záznamy o lečení od p. Machové dotazy. Včelařství 11/18(dá se najít v eletronické podobě) pro někoho to bude užitečné. Zdeněk

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73891


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(2a00:1028:96c8:e70a:a574:f5e0:60cf:f57e) --- 24. 1. 2020
Re: (73886) (73887) (73889)

Vono je podstatný aby chovatel vedl včely tak, aby za rok zase byly v úle.
Ňáký záznamy o léčení jsou vedlejší.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73890


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(91.221.212.49) --- 24. 1. 2020
Re: (73886) (73887)

Díky. Čtu povinnost ošetřovat proti VD mají kočovníci a dále s 3 a více VD /včelstvo ve vzorku měli. Takže letos opravdu záznam naposled. Z toho vyplývá, že ani jednotlivý chovatel nemusí prokazovat kdy ošetřoval. V praxi si stejně nikdo nedovolí neléčit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73889


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.67.210) --- 24. 1. 2020
Re: (73886)

Letos zaznam SVS posilam naposled.Aspon tohle pristi tok ubyde.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73888


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(2001:67c:2660:425:e::c23) --- 24. 1. 2020
Re: (73886)

http://eagri.cz/public/web/file/640524/Metodicky_pokyn_SVS_pro_chovatele_vcel_k_prevenci_a_tlumeni_varroazy.pdf

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73887


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(91.221.212.49) --- 24. 1. 2020

Nevíte jak je to s povinností ošetřit včelstva na podzim proti varoáze? Někde jsem četl, že SVS to ruší, ale neumím dohledat kde to bylo napsáno, jestli už to teď platí? Jedná se spíše o formalitu, jestli bude nutné dále vést záznam o ošetření pro SVS, který nedávno vyjednal ČSV, kvůli používání a distribuci léčiv. Posílal se seznam hromadně za ZO.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73886


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(98.158.248.41) --- 17. 1. 2020
Re: (73884)

Veterina to asi ví a nedělá.
Po počátečních aktivitách některých inspektorů kteří podlehli udáním od místních ZO na nečleny a následných stížnostech si prý srovnali noty.
Podle mě je verze ta, ze u VLP na předpis je to povinnen vést veterinář který předepsal a když to jde přes ČSV tak vůli tomu aby se zakrylo porušení předpisů to vde ČSV a odevzdává SVS která to předepsala pro celý okres.
Za tímhle bych viděl to že nyní není ošetřování plošně povinné.
To naráželo na jiný předpis, který logicky říkal že bez vyšetření nesmí lékař předepsat lék.
Což je u plošně nařízeného ošetření trochu problém. :-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73885


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(2a03:ab00:101:200:d40a:88fe:4f2d:38f3) --- 17. 1. 2020

Je nutné rozlišovat zásadní věc, za jakým účelem je to nařízení ze zákona vydáno. V tomto případě za účelem ochrany spotřebitele ale jistě ne za účelem dodržování metodiky kontroly zvířat ve smyslu zvládání nákaz.
Pokud by tohoto nařízení úředníci SVS zneužili, pak vyvstává otázka, proč nezjišťují rezidua ošetřujících přípravků a jejich metabolitů v medu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73884


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk (93.89.107.245) --- 17. 1. 2020
Prokazování ošetřovaání včelstev

ApiGuard - Ochranná lhůta Med: 0 dní
THYMOVAR-Med: Bez ochranných lhůt.
VarromMed-nemá ochranu lhůtu
Lepší bude hledat některý lečebný přípravek, který ji má?

Zdeněk

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73883


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(2a00:1028:96c8:e70a:911d:59b5:6fec:512d) --- 16. 1. 2020
Re: Prokazování ošetřovaání včelstev (73842) (73879) (73880) (73881)

Zřejmě náš pravdu Karle, s Formidolem by se tomu dalo vyhnout.

2. NÁZEV VETERINÁRNÍHO LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Formidol 41 g proužky do úlu
10. OCHRANNÁ LHŮTA
Med: Bez ochranných lhůt. Veterinární léčivý přípravek je třeba použít v období mimo
snůšku a mimo dobu kdy je ve včelstvu med určený pro lidskou spotřebu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73882


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(37.188.172.224) --- 16. 1. 2020
Re: Prokazování ošetřovaání včelstev (73842) (73879) (73880)

A formidol může nepriznive ovlivnit?
...vést záznamy o tom, kdy a které léčivé přípravky a látky, jimiž mohou být nepříznivě ovlivněny živočišné produkty, ..
Viz navody. Neznam jediny navod z Doku kde by byly ochranne lhuty vuci medu.
Vzdy tam pisi ze to med nemuze ovlivnit.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73881


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(2a00:1028:96c8:e70a:911d:59b5:6fec:512d) --- 16. 1. 2020
Re: Prokazování ošetřovaání včelstev (73842) (73879)

Karle jako nepodnikatel prokazovat nemusíš ale záznamy vést ano podle"
Zákon č. 302/2017 Sb.
Zákon, kterým se mění zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči
„§ 5

(1) Chovatel hospodářských zvířat je dále povinen
-
-
-
i) uvádět na trh pouze zvířata, kterým nebyly podávány nepovolené nebo zakázané4) látky nebo přípravky (§ 19), vést záznamy o tom, kdy a které léčivé přípravky a látky, jimiž mohou být nepříznivě ovlivněny živočišné produkty, byly podány zvířatům, neprodleně předkládat tyto záznamy veterinárnímu lékaři, aby v nich zaznamenal podání léčivých přípravků zvířatům nebo očkování zvířat, uchovávat tyto záznamy nejméně po dobu 5 let a dodržovat ochranné lhůty.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73880


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(98.158.248.41) --- 16. 1. 2020
Re: Prokazování ošetřovaání včelstev (73842)

Tak koukám že tady bylo nějaké staré znění zákona.
Podle nového mám asi pravdu já.
Jak říkám, POVINNÉ - tj. nad 150 včelstev.
Za hobby včelaře:
- když rý to nemá od ČSV - tam to vede ČSV
- od veterináře - tam to vede veterinář
A volně prodejné VLP prostě koupím a aplikuji a nemusím nic nikomu dokazovat. Můžu taky jen informovat ústním prohlášením.
Karel

Zákon č. 302/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 166/1999 Sb.
o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon),
ve znění pozdějších předpisů

HLAVA II ZDRAVÍ ZVÍŘAT A JEHO OCHRANA

Oddíl 1 Povinnosti chovatelů
§ 9
15) Chovatelé, kteří jako PODNIKATELE chovají zvířata, od kterých jsou získávány živočišné produkty určené k výživě člověka, a kteří mají v držení léčivé přípravky určené pro léčbu zvířat, jsou povinni uchovávat po dobu nejméně 5 let doklady o způsobu, jakým takové léčivé přípravky nabyli (poznámka autora – jedná se o distribuci přímo chovateli).

(2) Záznamy vedené chovatelem, který jako PODNIKATEL /2) chová hospodářská zvířata, která produkují živočišné produkty určené k výživě člověka, o každém léčivém přípravku, který mu byl vydán nebo distribuován podle § 77 odst. 1 písm. c) bodu 8 zákona a jehož výdej je vázán na lékařský předpis, obsahují
název léčivého přípravku,
b) datum, kdy byl léčivý přípravek vydán nebo distribuován,
c) množství, popřípadě počet dávek vydaného nebo distribuovaného léčivého přípravku a důvod výdeje nebo distribuce léčivého přípravku,
d) označení osoby, která léčivý přípravek chovateli vydala nebo distribuovala,
e) druh, kategorii, počet a určení zvířat, pro která byl léčivý přípravek vydán nebo distribuován.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73879


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.51.96) --- 15. 1. 2020

>P.Holub (2a03:ab00:101:200:80c5:7efb:5700:d567) --- 15. 1. 2020

gupo,jsi snad jediný člověk pod sluncem, který veřejně tento nesmysl rádoby odborně obhajuje. Pachatelé z tebe musí mít radost.<

Pachatelé ? Jací?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73878


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.Holub (2a03:ab00:101:200:80c5:7efb:5700:d567) --- 15. 1. 2020
Re: (73842) (73844) (73845) (73850) (73852) (73853) (73854) (73861) (73862) (73863) (73864) (73867) (73868) (73869) (73873) (73874) (73876)

gupo,jsi snad jediný člověk pod sluncem, který veřejně tento nesmysl rádoby odborně obhajuje. Pachatelé z tebe musí mít radost.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73877


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 15. 1. 2020
Re: (73842) (73844) (73845) (73850) (73852) (73853) (73854) (73861) (73862) (73863) (73864) (73867) (73868) (73869) (73873) (73874)

> JosPr

Proc by mel rozhodovat inspektor? Na zaklade ceho? Prumeru stanovist,katastru,okresu? Rozhodnuti ma byt na vcelari,k tomu konecne smeruje,byt zatim castecne MKZ 2020.<

..........

Tak jak to chápu vtomto se nic dlouhodobě nemění.
Inspektor je jako úředník a lékař, zprostředkovatelem léku a postupu na okrese a je pověřen státní mocí nad takovými včelařskými zdravotní problematikou podle zákona dohlížet, dělat řízení, udělovat rozhodnutí, řešit otravy ve spolupráci s jiným úřadem atd atp.

Tím inspektor co má včely na starost utváří osobně svojí prací, směr, politiku radikalizace, atd při konkrétních problémech a celou věc nastavuje podle zákona nebo vyhlášek o zdraví na svém uzemí nebo okrese. Příkladem je MVP, kdy byly mezi okresy vidět rozdíly v přístupu. Bylo zjevné, že se okresní inspektoři spolu s kraji prostě mezi ssebou radí jak dál a doplňují si metodiku podle situace zdravotní a pohled na věc jako veterinární lékař.

U VD nastává doba výběru podle aktuální situace:
Při volbě vhodného léčiva rozhodují zejména tyto skutečnosti:
− roční období a teplotní podmínky pro aplikaci uvedené výrobcem,
− přítomnost zavíčkovaného plodu,
− riziko vzniku rezistence u dlouhodobých nosičů (amitraz, pyrethroidy),
− omezení pro použití (např. mimo snůšku).



A to bez ohledu na výrobce, ale s ohledem na příbalové informace k tomu kterému léku.

Ještě by se mělo někde pravidelně protokolárně objevovat jak včelař předal vzorek zakoupeného léku spolu s inspektorem v nějakém monitoringu vlp pro včely při přebírání objednávky kvůli předání ke kontrole účinných látek a kvalitě účinnosti a celkové jedovatosti vlp. Protože i oleje který ředí účinnou látku může mít zesilující účinek a tím se může zvýšit i jedovatost pro např. plod.

Takže se věci formují tak jak mají, jsou sice kostnaté, ale nárazové změny vždy nejsou pro společnost dobré. To ví každý státní úředník. Je to jak se zdražováním.


.........
JosPr (46.135.7.212) --- 15. 1. 2020
Re: (73842) (73844) (73845) (73850) (73852) (73853) (73854) (73861) (73862) (73863) (73864) (73867) (73868) (73869) (73873)

Proc by mel rozhodovat inspektor? Na zaklade ceho? Prumeru stanovist,katastru,okresu? Rozhodnuti ma byt na vcelari,k tomu konecne smeruje,byt zatim castecne MKZ 2020.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73876


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(31.192.64.136) --- 15. 1. 2020
Prodej zimní měli na varroázu

Vážení včelaři a včelařky ,

naše farma nabízí k prodeji další včelí produkt. Měl bude odseparována od roztoče varroa. Cena jednoho vzorku v tubusu 180 kč + poštovné. Vhodné pro včelaře mající náročné zaměstnání nebo i lenochy. Hromadné objednávky pro základní organizace se slevou na tubusu a 170,- kč.

Naše farma Vám děkuje za důvěru a přeje v Novém roce pevné zdraví.

vcelimel/=/centrum.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73875


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.7.212) --- 15. 1. 2020
Re: (73842) (73844) (73845) (73850) (73852) (73853) (73854) (73861) (73862) (73863) (73864) (73867) (73868) (73869) (73873)

Proc by mel rozhodovat inspektor? Na zaklade ceho? Prumeru stanovist,katastru,okresu? Rozhodnuti ma byt na vcelari,k tomu konecne smeruje,byt zatim castecne MKZ 2020.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73874


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 15. 1. 2020
Re: (73842) (73844) (73845) (73850) (73852) (73853) (73854) (73861) (73862) (73863) (73864) (73867) (73868) (73869)

>JosPr:Je snad nekde v jinem state praktikovano leceni podle grafu???<

Podle grafu se léčí jak a kde? V tvých myšlenkách když vidíš mapky?

Jestli půl republiky neodevzdá měl z důvodu ztrát, tak se to ve grafech snad promítne ne? Pokud vím, okresáci toto řeší většinou s OV ČSV nebo jednotlivě, nebo i podle požadavků včelařů když jsou větší a mají nějaký lepší výsledky a dokážou ji předat inspektorovi jasně a stručně a jestli jsou informace pro inspektora jasné, jasně se i umí rozhodnout jak dál i bez metodik mimo záznam. Jestli ne, tak jede do NASA na školení a tam se to má dozvědět. Pokud ne, tak asi na včelaře nemá nervy nebo je vtom jiný problém. Proto se okresy u SVS i zachovaly. Nějaké mapky kde se točí v podstatě pakatel za cca 65tisíc vzorků by mne netankoval, to je aktivita ouřadů.

A pokud se někdo chválí jak má měl nachystanou v krabici předem na několik let a přitom má všechny prázdné úly a odevzdá ji jen kvůli tomu že musí, tak je chyba někde mezi inspektorem a včelařem a ne u tvůrce mapky a několik statistických dat pro ročenky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73873


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 14. 1. 2020
Re: (73842) (73844) (73845) (73850) (73852) (73853) (73854) (73861) (73862) (73863) (73864) (73867) (73871)

P.Holube odpovídám na tvý otázky jak to vidím.

Tato činnost řeší výstup dat pro státní správu. Praktická činnost jsou grafy, údaje, výsledně nalezená čísla, prostě statistika. Nato navazující činnost pro úředníka znamená, že tento výstup bude dělat podobně jako minule. Podzimní reálný výsledek ještě nemůže být zanešen do statistik, protože není hotov.

Chápeš, že tyto data jsou jen jakýmsi průkazem pro stát ČR potažmo vládu, zákonodárce atp. zkrátka pro politiky kteří se chcou něco dozvědět.

Loni jsem třebas nemohl dodat hromadu vzorků měli, protože jsem měl totální ztráty, A neměl jsem vzorky z čeho odevzdat. Letos by to mělo být v takových datech asi tak vidět, žeby měl být výstup celkový počet stanovišť a počet stanovišť bez vzorků. No a jestli chceš tedy udělat změnu, napiš tomu tvůrci ať dodá nový sloupec neodevzdaných stanovišť protože to jsou stanovište většinou bez včel.

Změnit počty včelstev v registrech a ohlášky stanovišť s počtem nula by měl snad včelař okamžitě nahlásit přes intertet s tím kódem nebo poštou po zjištění významného rozdílu. Sám mám velké změny kvůli ztrátám z posledních dob a přeci není nemořžné mít stanoviště bez včel.

A statistický výstup vunguje, ale mohl by být podrobnější jak popisuji výše.

Statistiky ti včelstva neozdraví, to dělají včelaři. Statistiky jsou pro ouřady a trafikanty.
......
>P.Holub: Vyhodnocení SVS zde https://www.svscr.cz/varroaza-vcel/ bylo velmi optimistické, výsledky na konci roku tragické. Prokazatelně to nefunguje. <

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73872


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.Holub (2a03:ab00:101:200:8d0b:9f40:8442:fc0a) --- 14. 1. 2020
Re: gupa (93.92.52.23) --- 14. 1. 2020 Re: (73842) (73844) (73845) (73850) (73852) (73853) (73854) (73861) (73862) (73863) (73864) (73842) (73844) (73845) (73850) (73852) (73853) (73854) (73861) (73862) (73863) (73864) (73867)

-------Nesouhlasím, systém není dokonalý, ale je dobře nastavený, když se vzorkování jako povinnost zruší, zhorší se zdravotní situace mnohem více.---------------------

Co tato činnost řeší? Jaý je praktický výstup a na to navazující činnost? Jaký je na podzim reálný výsledek?

Vyhodnocení SVS zde https://www.svscr.cz/varroaza-vcel/ bylo velmi optimistické, výsledky na konci roku tragické. Prokazatelně to nefunguje.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73871


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.71.175) --- 14. 1. 2020
Re: (73842) (73844) (73845) (73850) (73852) (73853) (73854) (73861) (73862) (73863) (73864) (73867) (73868) (73869)

O zavedeni pravidelneho monitoringu mvp snad netreba mluvit.Misto malovani grafu,uz tady nejaky system mohl byt davno,klidne po pulkach CR ob rok..Takhle si to vysetrujem sami.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73870


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.71.175) --- 14. 1. 2020
Re: (73842) (73844) (73845) (73850) (73852) (73853) (73854) (73861) (73862) (73863) (73864) (73867) (73868)

Nezhorsi ji zruseni povineho podzimniho osetreni (neznamena,ze vcelari nebudou potlacovat klestika),ale budou zasahovat dle sveho uvazeni-predpoklad.Praxe bude takova,ze se nic moc nezmeni,dal se budou vypisovat v ZO nesmyslne terminy na plod,dal bude mnohde logistika s aerosolem(tam,kde se aerosol dela).
Zruseni vzorku by zhorsilo zdravotni situaci? Jak? Zavadejici vysledky vzorku na varroa ji zhorsuji daleko vic,a to neberu mnohdy zbytecne natery katastru.Vcelstva,ktera osetreni potrebuji tak vcelari uniknou pozornosti diky "uspesnemu" spadu v zimni meli zprumerovanem na stanoviste.Vzdyt to jde proti jakekoliv logice osetrovat podle aktualniho vyskytu roztocu ve vcelstvech.On by tu flotaci totiz opravdu zvladl kazdy vcelar (olej,lih) vcelstvo po vcelstvu s jasnym vysledkem o jednotlivych vcelstvech.Snad se tohou ujmou samostatne spolky v tlaku na zmenu MKZ,od loby DOL/CSV se to cekat neda...Dobra politika je to,co prospeje vcelarum v potlacovani VD...Je snad nekde v jinem state praktikovano leceni podle grafu??? V tomhle jsme smutna rarita.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73869


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PavelA (93.90.164.80) --- 14. 1. 2020
Re: (73842) (73844) (73845) (73850) (73852) (73853) (73854) (73861) (73862) (73863) (73864) (73867)

Pravda,vzorky měli jsou pro státní správu jediný relevantní výstup od včelařů co se zdravotního stavu včelstev týče.

Jestli je přesný nebo ne,je jiná věc.

Vyšetřovat na viry?Ano,ale jen u velkých úhynů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73868


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 14. 1. 2020
Re: (73842) (73844) (73845) (73850) (73852) (73853) (73854) (73861) (73862) (73863) (73864)

Nesouhlasím, systém není dokonalý, ale je dobře nastavený, když se vzorkování jako povinnost zruší, zhorší se zdravotní situace mnohem více.

Klidně bych i přidal vedle zavedenýho systému monitoringu měli na MVP, VD nově i na viry.

Pokud někdo dokáže metodikou viry nějak levně zjistit něco jako u moru jako na několikátou, ale za míň peněz, tak klidně. Větší průlom než rušit zavedenou kontrolní věc.

Včelaři čerpají miliony na dotacích, chcou prodávat drahej med, nezůčastní se EET, jsou osvobozeni od daně, ale povinnosti žadné? To přeci nejde to málo co povinně odevzdávají státnímu systému jako chovatelé zrušit.


.........
PavelA (93.90.164.80) --- 14. 1. 2020
Re: (73842) (73844) (73845) (73850) (73852) (73853) (73854) (73861) (73862) (73863)

Žádné povinné vzorky,žádné povinné léčení.Ať se každý stará o včely jak má!
Nemít na sebou drába/SVS/ a nenechat ze sebe dělat nesvéprávné pitomce.

A nákazy řešit až při akutním výskytu.Jakou u ostatních hospodářských zvířat.

Nemám vůbec nic proti přenesení VŠECH povinností na včelaře/povinností podmiňujících zdraví včel/.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73867


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stanislav (85.13.101.23) --- 14. 1. 2020
Re: (73842) (73844) (73845) (73850) (73852) (73853) (73854) (73861) (73862) (73863) (73864) (73865)

Flotace je jednoduchá. Nalej trochu jedlého oleje do sklenice, nasyp měl několikrát zamíchej a do 4 - 5 minut je máš na hlasině. Kdo špatně vidí vezme lupu. Dělán tak už spoustu let po posledním aerosolu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73866


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.25.122) --- 14. 1. 2020
Re: (73842) (73844) (73845) (73850) (73852) (73853) (73854) (73861) (73862) (73863) (73864)

Koho by flotace zajimala,zagooglete na vcelarske forum flotace,je tam uz drahne let navod MvDr.Klimy na flotaci lihem..

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73865


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PavelA (93.90.164.80) --- 14. 1. 2020
Re: (73842) (73844) (73845) (73850) (73852) (73853) (73854) (73861) (73862) (73863)

Žádné povinné vzorky,žádné povinné léčení.Ať se každý stará o včely jak má!
Nemít na sebou drába/SVS/ a nenechat ze sebe dělat nesvéprávné pitomce.

A nákazy řešit až při akutním výskytu.Jakou u ostatních hospodářských zvířat.

Nemám vůbec nic proti přenesení VŠECH povinností na včelaře/povinností podmiňujících zdraví včel/.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73864


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.11.52) --- 13. 1. 2020
Re: (73842) (73844) (73845) (73850) (73852) (73853) (73854) (73861) (73862)

Ale houby,at si kazdy flotujem vcelstva sam.Udaj o prumeru stanoviste nic neresi.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73863


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 13. 1. 2020
Re: (73842) (73844) (73845) (73850) (73852) (73853) (73854) (73861)

JosPr (46.135.23.141) --- 13. 1. 2020
Re: (73842) (73844) (73845) (73850) (73852) (73853) (73854)

Domysli nekdy nekdo od A az do C a dal?
......
Alternativa značení úlů na stanovišti? To chceš? Umne problém není, sezbírám vzorky na ozvačených papírech A3 zahnu okraje, přesuším ai s mrtvoklama to mohu předat. Místo jednoho vzorku ze stanoviště chceš co včelstvo to vzorek, stoupnou počty, stoupne atraktivita trafiky s názvem sběr vzorků zimní měli a zdraží se celá věc tak o dvě až tři nuly nakonci cifry oproti dnešku navíc.

Oto ti jde JosPr? To jsi asi moc taky nedomyslel stím A,až C a dál .... A na zrušení akce sběru měli zapomeň, jde o politickou věc víc než skutečnou zdravotní situaci a pravdu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73862


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.23.141) --- 13. 1. 2020
Re: (73842) (73844) (73845) (73850) (73852) (73853) (73854)

Je zvlastni,ze SVS pochopila,ze roztoc se musi tlumit na zaklade spadu a aktualni situace,ale jarne-kelimkova loby a kreslici grafu si svuj penezovod na varroa uhajili.
Pochopi nekdy,ze takto prumerne vyhodnocovana zimni mel neni k nicemu?
Na stanovisti je 20 vcelstev,18 z nich se podarilo prelecit bez spadu v zimni meli(coz neznamena,ze tam roztoc nezbyl),2 vcelstva maji 10 roztocu.Misto osetreni tech 2,nam laborator da v protokolu vysledek 1!!! Vcelari jasej,vse je v pohode.Omyl.Ta dve vcelstva jsou riziko,ktere system neodhali.Pro stanoviste,pro okoli.
Dalsi priklad z tehoz stanoviste,par dni teplo,vcely se pohnou,na podlozku napada spousta roztocu z bunek,loucek z podzimniho leceni..Vysledek- masivni napadeni a jarne-nateracske manevry-uplne zbytecne kvuli pohnuti zimniho chumace.
Pritom by stacilo doplnit MKZ o domaci flotaci,kdyz uz MKZ trva na povinnostech chovatele nest zodpovednost za zdravotni stav.
Uspora casu funkcionaru,usili vcelaru probit se do podmetu.Uspora prostredku na tuhle blbost s meli,ktere mohly byt presunuty na zjistovani spor mvp z meli pri ometani podlozek po poslednim leceni,laboratore si opet zavzorkuji,financni toky pro ne zustanou,milovnici grafu muzou malovat,az se budou hory zelenat.
Misto toho preslapujem na pul cesty,zrusime povinnost osetrovat na podzim pri "vyskytu" klestika (jen blbec bude predpokladat,ze v ulech neni),ale nechame hovadinu s centralni zimni meli a varroa jako nebezpecnou nakazou.(VD je v cele CR,cimz status nebezpecne nakazy z dob prichodu V.D do CR davno ztratil).Domysli nekdy nekdo od A az do C a dal?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73861


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.76.34) --- 13. 1. 2020
Re: Kolomý-nový úl (73858) (73859)

Nezbyde nez hodne premyslet a nebat se zkouset,hledat vhodny cas pro ozdravny zasah v zavislosti na podminkach stanovist,mozna i zvazit,jestli bude priorita do budoucna mit hodne medu,nebo radsi vcelstva,ktera dokazi prezimovat.Tohle za nas zadni dogmatici z Dolu,lobisti ze Svazu ci SVS nevyresi.Musime sami.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73860


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(2a00:1028:96c8:e70a:9572:d98:f573:2e35) --- 12. 1. 2020
Re: Kolomý-nový úl (73858)

Taková modifikace asi ano. Třeba Danhilík loni prezentoval loni v NASA podobný princip kdy mezi 5-10 červencem umístí matku do izolátoru z MM na dva rámky, za 21 dnů po vyběhnutí posledního plodu ošetří včelstvo akaricidem (myslím KM) a ty dva plodové plásty tepelně ošetří. Pak má včelstvo téměř prosté roztočů. Petr

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73859


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Holub (2a03:ab00:101:200:e44f:d9b0:1e9f:948f) --- 12. 1. 2020
Kolomý-nový úl

Patrně jde o princip podle MV 2017/2/16, který je pro nízké nástvky v plodišti a on totéž dělá pomocí přepážky s MM ve větším plodištním nástavku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73858


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ehra (37.48.26.133) --- 12. 1. 2020
Kolomý-nový úl

Mockrát díky př.Petr,za informace.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73857


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(2a00:1028:96c8:e70a:9572:d98:f573:2e35) --- 12. 1. 2020
Re: Kolomý-nový úl (73855)


NASA, Jan Kolomý 10.1.2020 :

"Přizpůsobení konstrukce úlu a technologie k aktuálním změnám v chovu včel"

Byl to jeho pokus, myslím druhým rokem. Dole plodiště zvětšené o 4 rámky, takže za úlem je taková kapsa, zevnitř oddělená MM, pak už se dávají nástavky standartní.
V době květu třešní přeloží do zadního oddílu plást s plodem a matkou, doplní 3 souše. Za 15 dní vložit do původního plodiště zralý matečník.Za 21 dnů se zadní oddíl přeloží do nástavku na pevné mezidno na původní včelstvo a rozšíří soušemi a mezistěnami na celý nástavek (eventuelně lze z toho udělat oddělky).
Tímto zásahem je spodní včelstvo prosté roztočů (ty jsou teď v plodu nahoře) a horní oddíl je třeba následně ošetřit(možno zlikvidovat starou matku a po vyběhnutí plodu ošetřit, nebo dát dlouhodobý odpařovač KM, možností je více).
Uvádí, že spodní včelstvo (díky tomu, že nemusí živit plod než se oplodní mladá matka) dá až o 30% vyšší výnos(nástavky se přidávají na spodní oddíl po zvednutí horního nástavku odděleného mezidnem -nevýhoda zvedání tohoto nástavku kdykoli je třeba jít dolu).
Dále jako protivaroázní opatření "odsavač roztočů", a pokud se horní část nepoužije na tvorbu oddělků tak se po snůšce celý horní nástavek připojí k původnímu včelstvu a vznikne silné ozdravené včelstvo s množstvím zimních včel, které je zárukou dobrého přezimování a následující rok schopné využít i nejranější snůšky.

Ještě říkal, že to chce letos upravit tak, aby nemusel používat to prodloužené spodní plodiště, že chce udělat tu kapsu z MM do standartního nástavku aby mu to pasovalo na kočovné rámy co používá, ale princip zůstává stejný.

Alespoň takhle jsem si to ve stručnosti poznamenal.

Jo, taky se mluvilo o úhynech, po tom co vidí kolem sebe a u známých odhaduje (zatím) ztráty v ČR na 30% tzn cca 250 000vč.
Taky se dotkl rezistence, Gabon PF90 skoro nefunguje
a FLUM už prý také nemá tu účinnost co míval. Amitraz zatím poslední spolehlivá chemie než na něj vznikne rezistence pokud se začnou používat dlouhodobé nosiče, takže zbudou organické kyseliny a biotechnologické zásahy (viz zkouška vedení včelstev popsaná výše)
Lesy odchází na kůrovce, poslední dva roky extrémní sucha, na loukách nic nekvete (ukazoval fotky)včely hladovějí.

Dříve měl na farmě výnosy přes 70 kg, dnes je rád za 40.

Dříve stačilo zimovat 10% záložních oddělků na doplnění ztrát po zimě, nyní zimují 25% odd na kmenová včelstva a ukazuje se že i to přestává stačit.

Chemie v zemědělství + města, zahrádkáři, LČR, škoda slov vyšší lobby zem.podnikatelů.

Dotace pro začínající chyba = do oboru vstupuje spousta lidí bez znalostí chovu včel.
S tím souvisí převčelení krajiny (mnohde 9,4 vč na km2) za optimum považuje při současném stavu krajiny 6-7 vč/km2.

Navštívil několik včelařů v Maďarsku, tam je situace vůbec katasrofa jak v úhynech tak ve způsobu léčení.

Asi tolik z vystoupení jednoho z největších a nejdéle působících farmářů v ČR.

Petr

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73856


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ehra (37.48.52.201) --- 12. 1. 2020
Kolomý-nový úl

V pátek v Nasa představil př.Kolomý svůj nový úl.
Informace,které o tom mám jsou dosti zmatečné.
Může někdo z Vás podat věrohodnou informaci.
Děkuji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73855


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(2a00:1028:96c8:e70a:a40e:79f0:12d2:cc4d) --- 11. 1. 2020
Re: (73842) (73844) (73845) (73850) (73852) (73853)

To hned tak Pepo nebude. Penězovody by vyschly...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73854


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.6.104) --- 11. 1. 2020
Re: (73842) (73844) (73845) (73850) (73852)

Az se podari dostat varroa ze seznamu nebezpecnych nakaz (je vsude) prinese to ulevu vcelarum i SVS.Uz aby to bylo...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73853


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.6.104) --- 11. 1. 2020
Re: (73842) (73844) (73845) (73850)

Pravda,povinnost provadet leceni je delegovana na povinnost zasahnout cilene a v pravy cas.Ale nepochybuju,ze nejaky aktivista zase vymysli neco,cim bude buzerovat.
Jarni narizene preleceni nad 3 zatim nepadlo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73852


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(2a00:1028:96c8:e70a:a40e:79f0:12d2:cc4d) --- 11. 1. 2020
Re: (73848) (73849)

Vedou to králíkáři a třeba babča co chová slepice? Taky jsou to hosp. zvířata a produkují živ. produkty k výživě člověka.
Dokud to nebude nikdo kontrolovat nic se neděje. Takových nařízení je. Myslím, že SVS má jiné starosti.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73851


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(37.188.172.224) --- 11. 1. 2020
Re: (73842) (73844) (73845)

JosPro:
Od letoska snad povinnost osetrovat pada.
Takze nebude co kontrolovat. Tam kde bude co osetrovat.:-)
Ale pokud znas z VF Kohouta tak ten proste rekl Ne a veterinari nenasli paragrafy.
Proto se to taky uz nekontroluje.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73850


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(37.188.172.224) --- 11. 1. 2020
Re: (73848)

A proc tedy veterinari rikaji pri kontrole ze hobby vcelar nema tu povinnost?
A proc to tedy vcelari nevedou a nic se nedeje?
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73849


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(2a00:1028:96c8:e70a:a40e:79f0:12d2:cc4d) --- 11. 1. 2020

Je to povinnost všch chovatelů podle vet. zákona.
Profíci (podnikatelé) maj navíc povinnost podle: Vyhláška č. 344/2008 Sb., o používání, předepisování a výdeji léčivých přípravků při poskytování veterinární péče
§ 7
Záznamy vedené o použití léčivých přípravků u chovatele
(1) Záznamy vedené u chovatele, který jako podnikatel2) chová hospodářská zvířata, která produkují živočišné produkty určené k výživě člověka, o použití léčivého přípravku, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, obsahují

a) název použitého léčivého přípravku, popřípadě i šarži, je-li na léčivém přípravku uvedena,

b) datum použití léčivého přípravku,

c) druh a kategorii zvířat, pro která byl léčivý přípravek použit,

d) počet a identifikaci zvířat, pro která byl léčivý přípravek použit,

e) důvod použití léčivého přípravku nebo lékařskou diagnózu,

f) dávku, popřípadě množství použitého léčivého přípravku,

g) stanovenou ochrannou lhůtu podle § 3 odst. 2 zákona,

h) identifikaci hospodářství4), kde byl léčivý přípravek použit.

(2) V případě, že léčivý přípravek použije v souladu s § 9 odst. 12 zákona chovatel, zajistí provedení záznamu o použití léčivého přípravku podle odstavce 1 chovatel. V případě, že léčivý přípravek použije veterinární lékař, zajistí provedení záznamu o použití léčivého přípravku podle odstavce 1 veterinární lékař.
5) Záznamy vedené u chovatele podle odstavce 1 musí být zřetelné, jednoznačné a čitelné. Záznamy musí být uchovávány podle § 9 odst. 11 zákona tak, aby byly chráněny před znehodnocením, poškozením nebo ztrátou.
§ 9

Záznamy vedené o předepisování a výdeji léčivých přípravků při poskytování veterinární péče
(2) Záznamy vedené chovatelem, který jako podnikatel2) chová hospodářská zvířata, která produkují živočišné produkty určené k výživě člověka, o každém léčivém přípravku, který mu byl vydán nebo distribuován podle § 77 odst. 1 písm. c) bodu 8 zákona a jehož výdej je vázán na lékařský předpis, obsahují

a) název léčivého přípravku,

b) datum, kdy byl léčivý přípravek vydán nebo distribuován,

c) množství, popřípadě počet dávek vydaného nebo distribuovaného léčivého přípravku a důvod výdeje nebo distribuce léčivého přípravku,

d) označení osoby, která léčivý přípravek chovateli vydala nebo distribuovala,

e) druh, kategorii, počet a určení zvířat, pro která byl léčivý přípravek vydán nebo distribuován.
(3) Záznamy podle odstavců 1 a 2 vede veterinární lékař a chovatel tak, aby byly zřetelné, jednoznačné a čitelné. Záznamy musí být uchovávány podle § 9 odst. 11 zákona tak, aby byly chráněny před znehodnocením, poškozením nebo ztrátou.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73848


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 11. 1. 2020
Re: (73842) (73843)

> Dvorský (178.209.135.34) --- 10. 1. 2020
Re: (73842)

Já jsem asi nevzdělaný, ale nechápu jak se mohla včela dostat mezi hospodářský zvířata. <

Patent Nro. 1680 Bienenzuchtverbreitung. Sammlung a. k. k. Verord. u. Ges. B. VII. Německý text autentický. Překlad: „Užitečnost včelařství, v němž mnohý přičinlivý poddaný nalezl čistý a jistý zdroj k zapravení dávek státu potřebných, pohnula naši mateřskou starostlivost, abychom tomuto důležitému odvětví hospodářskému věnovali zvláštní pozornost a podporu a v našich zemích postupně je zvelebovali a šířili. Vzhledem k užitečnosti včelařství jest na útraty státu: ČI. 1. a či. 2. Zrušeny. ČI. 3. Proto platí ustanovení v tomto patentě obsažená vždy jen (pro Rakousy Dolní a) pro Moravu. ČI. 4. — 8. Zrušeny. ČI. 9. Majiteli včel jest dovoleno zavěsti své včely na pastvu, na příklad na pole pohanková, jež kvetou koncem léta, aniž mu smí majitel pozemku překážeti; má se však práva toho užívati beze všeho poškození majitele pozemku a za neškodné užití pastvy má se zapraviti mírný poplatek (který však nesmí přesáhnouti 2 kr. za úl), avšak tak, že přináleží bouda a dohled majiteli úlu.Cl. 10. Zrušen. Cl. 11. (Poddaným se udílí milostivě zeměpanské) ujištění, že nebude na včelařství nikdy uvalena žádná zvláštní dávka, nýbrž naopak, že bude při úplné svobodě podporováno. Cl. 12. Zrušen. Cl. 13. Každému jest volno chovati včely v libovolném počtu a také se (panstvím a) úřadům nařizuje, aby (poddané) ani v živnosti a chovu, ani v obchodování s medem a voskem, ani v užitku z toho plynoucím nerušili a neomezovali. Cl. 14. Zrušen. Cl. 15. Pod trestem (dvojnásobné ceny) se zapovídá včely cizí osoby zahubiti, ať se to stalo za jakoukoliv záminkou. Ani zlodějky není dovoleno ničiti, poněvadž jsou zajisté jiné prostředky, jimiž může včelař své včely proti zlodějství pojistiti. Cl. 16. Zrušen.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73847


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.2.123) --- 11. 1. 2020
Re: (73842) (73844) (73845)

Ono to plyne i ze zmineneho nesmyslneho zarazeni vcely mezi hospodarska zvirata,kde podle mne nema co delat.Vakcinu proti myxematoze ci moru drubeze si tezko nekdo namicha doma,u vcel to dik pouziti nedotovanych kyselin dokazem.Ale tim opet ujidame z dotacniho prasatka vyrobcum leciv,protoze ti z existence V.D.maji nejvetsi profit.Dol by to bez V.D.mohl zabalit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73846


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.2.123) --- 11. 1. 2020
Re: (73842) (73844)

Neni to povinnost jen profika,veterina kontroluje zaznamy i u zajmovych vcelaru,jen neni predepsana forma zaznamu,zde skutecne staci zaznam do kalendare.Problem je v tom,ze bohuzel nikdo nepouzil zdravy rozum a musi tam byt misto kyselina stavelova,mravenci,uveden nazev VLP.Snad se jednou nekdo misto lobingu pro vyrobce zamysli nad tim,ze pro vcelare je jednodusi pouzit odparovac nebo houbicku a lahev kys.mravenci,nebo si namichat stavelku v cukernem roztoku k pokapu doma,nez kupovat VLP a cerpat na ne dotace...Statni sprava se bohuzel stale domniva,ze vetsina vcelaru jsou nesikovni idioti,kteri musi pouzivat VLP,jinak skonci v nemocnici nebo na krchove.CSV samozrejme zdatne naseptava v zajmu lobingu na dolsky zdrcly varidol.Bohuzel ekonomicke zajmy opet maji navrch nad zdravym rozumem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73845


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78433 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 73845 do č. 73905)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší






Klikněte sem pro nápovědu