78170

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Vojta --- 26. 11. 2003
Re: význam polystyrenu

Jendo, máš opět pravdu, přečetl jsem si Tvé příspěvky znovu, ale jsem pořád natvrdlej.

Pokud si dobře vzpomínám, nikdo se tady nenavážel a nenaváží do úlů uteplených. Byl jsi to Ty, Jendo, kdo před několika dny vyrukoval proti dřevěným nástavkovým úlům typu Langstroth a uváděl jsi několik argumentů, mezi nimi i negativní vliv neuteplené úlové stěny. Jak už tady psal Ing. Čermák, své tvrzení bys asi měl o něco opřít. Ptám se tedy: Z čeho vycházíš?

Že má Ing. Smělý údajně vysoce nadprůměrné medné výnosy? (Nezlob se že píšu „údajně“ – já u jeho medobraní fakt nikdy nebyl a nevím o nikom třetím nezávislém, kdo by mi to mohl potvrdit.)

Pokud je skutečně má, kde bereš jistotu, že se na tom nepodílí řada jiných vlivů? Snůškové podmínky stanoviště (údajně velmi dobré), vliv „kelímkového medu“ (kolik kelímků od sladkých limonád včely na Praze 6 denně najdou a kolik z toho udělají medu? – měřil to někdo?), zbytky zimních zásob a jarního podněcování (údajně nekrmí skoro nic, ale kdo to kdy ověřil?). To není neslušnost. Já Ing. Smělého neznám, nikdy jsem ho neviděl, proč bych zrovna jemu měl slepě věřit vše co říká a píše?

Ing. Smělý přece nemá silně uteplené úly v ČR sám. Kdo další na jiných stanovištích dosahuje s těmito úly takových výnosů? Proč se taky nepochlubí? A že má někdo v uteplených úlech 30 – 40 – 50 kg medu? Teď hned Ti mohu vyjmenovat nejmíň 10 včelařů, které osobně znám a kteří takových výnosů běžně dosahují v úlech tenkostěnných. Znám tři, kteří v Optimalech resp. v Langstrothech mají každý rok kolem 80 kg, letos 100 – 120 kg.

Jenže jsou-li jedny úly na zcela odlišném stanovišti, než jiné, jsou-li ošetřovány zcela odlišnou metodou než jiné, jaký závěry z toho můžeš dělat? Řekl bych že žádný, dokud se nevyloučí také ostatní vlivy kromě uteplení.

V čem je tedy nevýhoda úlů tenkostěnných a kdo to kdy prokázal? Stále mi to nedochází, to máš pravdu.

Vojta

P.S.: Pokud je pravda, že se na těch třech stanovištích testovaly v obou skupinách úly neuteplené (jak tvrdíš – průvan očky, atd.), pak mi nejde do hlavy, jakto že nebylo každý rok dosaženo stejného medného výnosu u všech včelstev? Proč tedy byly mezi těmi dvěmi skupinami rozdíly?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4594


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Čermák K . - Pokusy s vlivem uteplení a další souvislosti
Předchozí:Radim Polášek - Re: Re[2]: Význam polystyrenu






Klikněte sem pro nápovědu