78731

Archiv Včelařské konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Standartní zobrazení
(okno s nejnovějšími příspěvky a s formulářem pro psaní nových)

Toto je speciální okno pro bádání v archivu konference. Jsou tady zobrazeny starší příspěvky, které se zde zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole. Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek můžete kliknout na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začínala, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 120 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu /kde jsou starší/ a postupovat směrem dolu /kde jsou novější/").


Zde je zobrazeno 121 starších příspěvků: od č. 4220 do č. 4340

Pohyb ve frontě příspěvků: Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Mizera Frantiąek --- 8. 10. 2003
prosba

V loni se na konferenci probírala otázka kompresorů vhodných k aerosolování.Neví někdo kontakt na výrobce či prodejce těchto kompresorů?
Děkuji a zdravím Mizera

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4220


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 8. 10. 2003
Re: prosba (4220)

Neco je v internetovych odkazech na podstrance konference:

http://www.vcely.or.cz/links.htm

(Je to v kapitole: Dodavatele ... )

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4221


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Emanuel Vesely --- 9. 10. 2003
Re: Veterinari nikomu hlavu neutrnou (4219)

:>společného s živočišnými produkty a týká se prý i prodeje ze dvora.
:>Jak tomu rozumíte?

Pokud není výjimka na med (nevím o ní) tak je to celkem jasný.
Taky jeden článek:
http://www.svscr.cz/hlavni.php?co=clanek&AOID=2C383903-8348-4D02-92BC-46C884512D8A

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4222


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Daniel Prokeš --- 9. 10. 2003
Re: prosba (4220)

Výrobce kompresorů je Výzkumný ústav včelařsky v Dole. Výrobu má na starosti
pan Dr. Kamler. Telefon je 220940480, nebo 220941259
S pozdravem Daniel Prokeš

----- Original Message -----
From: "Mizera Frantiąek" <mizera/=/tiscali.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, October 08, 2003 10:38 PM
Subject: prosba


> V loni se na konferenci probírala otázka kompresorů vhodných k
> aerosolování.Neví někdo kontakt na výrobce či prodejce těchto kompresorů?
> Děkuji a zdravím Mizera


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4223


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 9. 10. 2003
Antwort: Re: prosba


... to druhe telefonne cislo je nespravne - nepatri Výzkumnému ústavu
včelařskymu v Dole

Matej




Daniel Prokeš
<prokes.daniel/=/r An: "Vcelarska konference"
az-dva.cz> <vcely/=/v.or.cz>
Kopie:
10/09/2003 09:04 Thema: Re: prosba
AM
Bitte antworten
an "Vcelarska
konference"






Výrobce kompresorů je Výzkumný ústav včelařsky v Dole. Výrobu má na
starosti
pan Dr. Kamler. Telefon je 220940480, nebo 220941259
S pozdravem Daniel Prokeš

----- Original Message -----
From: "Mizera Frantiąek" <mizera/=/tiscali.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, October 08, 2003 10:38 PM
Subject: prosba


> V loni se na konferenci probírala otázka kompresorů vhodných k
> aerosolování.Neví někdo kontakt na výrobce či prodejce těchto kompresorů?
> Děkuji a zdravím Mizera






Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4224


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ing. Martin Kupka --- 9. 10. 2003
Re: prosba (4220)

Dvoutaktní motor a kompresor seženete ve včelařské prodejně i na internetu.
Po 2 sezonách nemáme k výrobku připomínek, odpadá zde starost o kontrolu
oleje v motoru a pokaždé také se nenajde rovné místo na jeho postavení.
Doporučuji doplnit sestavu jednoduchým přepouštěcím ventilem a používat
syntetický olej do 2 taktů , který nekarbonuje v motoru.
Celá sestava je lehčí než 4 taktní .

s pozdravem M.Kupka Č.Budějovice


----- Original Message -----
From: "Daniel Prokeš" <prokes.daniel/=/raz-dva.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, October 09, 2003 9:04 AM
Subject: Re: prosba


> Výrobce kompresorů je Výzkumný ústav včelařsky v Dole. Výrobu má na
starosti
> pan Dr. Kamler. Telefon je 220940480, nebo 220941259
> S pozdravem Daniel Prokeš
>
> ----- Original Message -----
> From: "Mizera Frantiąek" <mizera/=/tiscali.cz>
> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Wednesday, October 08, 2003 10:38 PM
> Subject: prosba
>
>
> > V loni se na konferenci probírala otázka kompresorů vhodných k
> > aerosolování.Neví někdo kontakt na výrobce či prodejce těchto
kompresorů?
> > Děkuji a zdravím Mizera
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4225


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Horký --- 9. 10. 2003
Re: tavení vosku suchou cestou (4203)

Uvažoval jsem o něčem podobném, ale mám obavu z toho, že umístění topné spirály ve stejném prostoru s voskem může být příčinou požáru.
Dále by bylo vhodné navrhnout zařízení tak, aby bylo možno vytavovat celé rámky bez vyřezávání voští. Pokud by bylo zadrátováno nerezovým drátkem, ušetřila by se práce s vyřezáváním a novým drátkováním.
Myslím ale, že podobná zařízení jsou u nás v provozu (alespoň si bez nich neumím představit provoz nad 100 včelstev.
Můžete mi někdo prosím sdělit kontakt na výrobce, dovozce nebo prodejce podobného zařízení. Rád bych věděl, jak a za kolik to dělají jiní.

Děkuji. Petr Horký

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4226


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel Dlabač --- 9. 10. 2003
Re: Veterinari nikomu hlavu neutrnou (4219)

Pracuji coby zootechnik. Dnes nám přišel na podnik leták týkající se sice
mléka, a je v něm výslovně uvedeno, že registrovat se mají všichni, kdo se
zabývají PODNIKÁNÍM (mají podat žádost s kolkem za 500 a dodat rozbor vody
ne starší než 1 rok. Předpokládám, že u včelařů to bude to samé ale zítra to
SVS ověřím a podám přesnější informaci.



---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.516 / Virová báze: 313 - datum vydání: 1.9.2003

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4227


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ČSV - Odborné oddělení --- 10. 10. 2003
Ceny a firma Lidl (4219)

V minulých dnech tady v konferenci probíhala debata, jak zdůvodnit ceny
normálního medu v porovnání s cenami v discontu Lidl.

Měl bych jeden argument:

MF Dnes, 10. 10., str. E6

Lidl nabízel falešné kakao z Polska

Okamžité stažení výrobku s označením "kakao holandské tmavé" nařídila
obchodnímu řetězci Lidl ČR v minulém týdnu Státní zemědělská a
potravinářská inspekce.

Do tuzemska se výrobek dostal pod značkou Bellarom z Polska. "Potravina
obsahuje jen 30 procent skutečného kakaového prášku,"        řekla mluvčí
inspekce Daniela Kolejková. Laboratoř prokázala, že poživatina obsahuje
sedm desetin nepřípusné nahrážky identifikované jako polysacharidy.
Zákon tyto praktiky kvalifikuje jako klamání spotřebitele, protože jako
"kakao" je možno označit pouze výrobek se 100 procenty kakaového prášku.

Firmě Lidl nyníhrozí až třímilionová pokuta.

Takže odůvodnění normální ceny bych formuloval asi takhle: "je to jako s
kakaem".

S pozdravem

Lněnička

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4228


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Emanuel Vesely --- 10. 10. 2003
Re: Ceny a firma Lidl (4219) (4228)

:>Takže odůvodnění normální ceny bych formuloval asi takhle:
:>"je to jako s
:>kakaem".

Až se dokáže, že ten med byl falšovaný, smíchaný s nějakým škrobovým "hydrolyzátem" nebo s něčím jiným než med, tak to bude "jako s kakaem". Zatím jsou to jenom nejapné spekulace a pomluvy.

Nezbylo by pár tisíc v rozpočtu ČSV na nezávislé rozbory takto podezřele levných medů? Laboratoř v Dole by snad volnou kapacitu měla. Pokud by výsledek rozboru byl pro nás zajímavý, určitě by jeho zveřejnění snížilo do budoucna odbyt takového "medu", podobně jako falešného kakaa.
Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4229


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ČSV - Odborné oddělení --- 10. 10. 2003
RE: Ceny a firma Lidl (4219) (4228) (4229)

Laboratoř v dole není schopná něco takového ukázat. Takové laboratoře
jsou v Evropě asi dvě a nedalo by se mluvit o pár tisících, ale spíš
milionech.

Lněnička

> -----Original Message-----
> From: Emanuel Vesely [mailto:eman.v/=/email.cz]
> Sent: Friday, October 10, 2003 8:08 AM
> To: Včelařský mailing list
> Subject: Re: Ceny a firma Lidl
>
>
> :>Takže odůvodnění normální ceny bych formuloval asi takhle:
> :>"je to jako s
> :>kakaem".
>
> Až se dokáže, že ten med byl falšovaný, smíchaný s nějakým
> škrobovým "hydrolyzátem" nebo s něčím jiným než med, tak to
> bude "jako s kakaem". Zatím jsou to jenom nejapné spekulace a pomluvy.
>
> Nezbylo by pár tisíc v rozpočtu ČSV na nezávislé rozbory
> takto podezřele levných medů? Laboratoř v Dole by snad volnou
> kapacitu měla. Pokud by výsledek rozboru byl pro nás
> zajímavý, určitě by jeho zveřejnění snížilo do budoucna odbyt
> takového "medu", podobně jako falešného kakaa. Eman
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4230


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ČSV - Odborné oddělení --- 10. 10. 2003
RE: Ceny a firma Lidl (4219) (4228) (4229)



> -----Original Message-----
> From: Emanuel Vesely [mailto:eman.v/=/email.cz]
> Sent: Friday, October 10, 2003 8:08 AM
> To: Včelařský mailing list
> Subject: Re: Ceny a firma Lidl
>
>
> :>Takže odůvodnění normální ceny bych formuloval asi takhle:
> :>"je to jako s
> :>kakaem".
>
> Až se dokáže, že ten med byl falšovaný, smíchaný s nějakým
> škrobovým "hydrolyzátem" nebo s něčím jiným než med, tak to
> bude "jako s kakaem". Zatím jsou to jenom nejapné spekulace a pomluvy.
>
Není to nejapná spekulace ale klasická ukázka toho, jakou kvalitu
prodávají podobné obchody. Zkuste kupříkladu v posledních dnech najít v
Discont Plusu máslo, alespoň u nás na Praze 4 ho přestali vést mají
místo něj všemožné margariny, buď dbají o zdraví, nebo je z nich větší
vývar, zkuste tam nají větší výběr sýrů, jogurty z Madety (podle mě asi
tak nejlepší na našem trhu), pečiva, ovoce a podobně.
To není o jednom konkrétním podvodu, ale o filosofii těchto obchodů -
nabídnout co nejlevněji, však on už to nějak zákazník, bez ohledu na
kvalitu sní. Když koupím konzervu a porovnám ji s konzervou pro psy, tak
vzhledem k tomu, že těm psům to nikdo nevysvětlí ekonomicky je ta psí
lepší, protože to pro lidi by pes nežral.

Proto je nutné, abychom přesvědčovali zákazníky o tom, že když si med
koupí od včelaře, tak ho dostanou lepší a ne se pokoušet s podobnými
obchody bojovat podhazováním cen.

Pokud koupím med v obchodu za 70 - 80 Kč za kg, tak si musím být vědom
toho, že kupuji kvalitu odpovídající vínu v krabici za 22,90, nebo
"špekáčku" za 30 Kč nebo "šunce" za 80 Kč. Já osobně nic takového
nekupuji. Mojí zásadou je, že si radši nekoupím nic, než takové výrobky.
Možná se mýlím, možná ne. To je věcí každého člověka, nebýt jako ovce.

S pozdravem

Lněnička

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4231


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Emanuel Vesely --- 10. 10. 2003
Re: Ceny a firma Lidl (4219) (4228) (4229) (4231)

:>Proto je nutné, abychom přesvědčovali zákazníky o tom, že když si med
:>koupí od včelaře, tak ho dostanou lepší a ne se pokoušet s podobnými
:>obchody bojovat podhazováním cen.

Naprostý souhlas. S tou spekulací jsem to myslel aby se nepodloženě neobviňoval Lidl z falšování medu. Jako analogie s tím kakaem se to ná lidem vsugerovat, ale tvrdit se to nedá. Ten med je chu'tově normální.
Když ten důkaz stojí miliony, tak k čemu to pak je?
Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4232


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Kristl Pavel --- 10. 10. 2003
RE: Veterinari nikomu hlavu neutrnou

Přátelé, požádal jsem o vyjádření k problému Dr. Machovou z právního oddělení ČSV. Tady je odpověď z první ruky.
Pavel

>
> § 22 odst. 1 písm. a) zákona č. 166/1999 Sb. o veterinární péči uvádí,
> že ten, kdo jako podnikatel získává, vyrábí, zpracovává,
> ošetřuje, balí,
> skladuje, přepravuje a uvádí do oběhu živočišné produkty, je povinen
> požádat krajskou veterinární správu o schválení a registraci
> podniku, závodu, popřípadě jiného zařízení, v němž se zachází
> se živočišnými produkty, zahájit a provozovat
> podnikatelskou činnost
> až po tomto schválení a oznámit krajské veterinární správě
> nejméně 7
> dnů předem zahájení a ukončení podnikatelské činnosti.
> Med od vlastních včelstev může chovatel prodávat ve svém hospodářství
> přímo spotřebiteli pro spotřebu v jeho domácnosti (§ 20 odst.
> 5 zákona o
> veterinární péči).
> V případě prodeje medu "ze dvora" za podmínek § 20 odst. 5 zákona se
> nejedná o uvádění živočišného produktu do oběhu, do tržní sítě.
> Proto ti, kdo prodávají své přebytky medu ze dvora v souladu
> s uvedeným
> ustanovením veterinárního zákona nejsou povinni požádat svou místně
> příslušnou krajskou veterinární správu o schválení a registraci.
> Machová
>
> -----Original Message-----
> From: Kristl Pavel [mailto:Kristl/=/oez.cz]
> Sent: Wednesday, October 08, 2003 1:24 PM
> To: uvcsvpha/=/volny.cz
> Subject: Dotaz na pravni oddeleni
>
>> Přeji pěkný den,
>> ve včelařské konferenci se objevil dále uvedený příspěvek. Protože
>> chovám včely a med zájemcům prodávám, rád bych věděl, zda musím
>> veterinární správu podle informací z uvedeného článku požádat o
>> povolení, či nikoliv. Podle mých dosavadních znalostí to nebylo při
>> prodeji ze dvora nutné.
>> Myslím, že tento dotaz bude zajímat i další včelaře.
>> Prosím o zodpovězení dotazu, poté jej předám do konference.
>>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4233


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fskalsky --- 10. 10. 2003
Historie-/3/Moravskoslezského sdružení produktivních včelařů

PRAHA-OLOMOUC zpráva z jednání Včelařství 1990/8/171

Na pozvání v Praze 3.4.90,navázalo pozvání do Olomouce 6.4.90,na nejž byli pozváni i členové ústředného výboru čSV iUKRK.
Z moravy se zůčastnili zástupci krajských a okresních výborů jihomoravského a severomoravského kraje.
Přijato usnesení:
Považují inciativu včelařů a vznik Moravskoslezského sdružení produktivních včelařů jako součást organisační struktůry čSV.
Jednomyslně souhlasí se zachováním jednotné včelařské organisace.
Souhlasí s obsahem odpovědi SVS na veřejný dopis MSSPV.
Nedoporučují jednat s SVS o meziokresních přesunech včelstev.

UV zpracuje připomínky z okresních konferencí i zde přednesenách pro další jednání s MSSPV/Moravskoslezského sdružení../které se uskuteční v září t.r.

PRAHA-Inciativní skupina profesionálních včelařů a včelařských pracovníků kteří se zabývají otázkami komerčního včelaření se 9.2.1990 sešla a navrhla socialistickou komisi UVčSV rozšířit o své zástupce Nováka a ing.Andrleho.
15.3.1990 na zasedání socialistické komise projednali společně s UV založení Sekce komerčních včelařů při čSV.

UVčSV nesouhlasí s rozšířením předsednictva ústředního výboru o 3 představitele MSSPV vzhledem k tomu,že své požadavky týkající se komerčního zaměření včelařství mohou daleko účiněji zvážit a projednat v Sekci komerčních včelařů.

PRAHA-na výzvu v Zemědělských novinách.Přípravný výbor zajistil 27.10.1990 ustavující valnou hromadu,přihlásilo se 67 zájemců.
Předsednictvo:J.Novák,ing.Skopek,,F.Maurer,V.Vlček,M.Tancl.
Dozorčí rada: ing.J.Mandík,ing.M.Cešpiva,V.Skaryd.
Zájemci si mohou napsat USčSV,Křemencova 8,k rukám ing.Z.Olivy

Jednání mezi UV a MSSPV které se mělo uskutečnit v září t.r.???
Moravskoslezské sdružení již neexistovalo,zůstávalo jen mínění včelařské obce,které bylo účelově dále udržováno.

Brnáci by chtěli..vybudované včelařské provozy získat pod svji kontrolu a také z nich náležitě těžit.K.Ostrava.

S rozhořčením se zabýváme,jak vidina zisku vede k absolutní bezohlednosti...Předpokládáme,že stejného názoru jste všichni v našem UV a rádi bychom Vás touto cestou podpořili... ZO Semily

Touto cestou má podporu UV i odemne franta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4234


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ivan Cerny --- 10. 10. 2003
Re: Veterinari nikomu hlavu neutrnou (4233)

KP> Přátelé, požádal jsem o vyjádření k problému Dr. Machovou z právního oddělení ČSV. Tady je odpověď z první ruky.
KP> Pavel
Díky, dobrá zpráva na víkend.
Zdravím všechny
Ivan

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4235


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Sadovský --- 10. 10. 2003
Metodika měření fyzikálních vlastností medu

Přátelé,
nevíte někdo náhodou kde by se na internetu dala nalézt metodika měření fyzikálních vlastností medu (vodivost, viskozita, ...) včetně hodnot pro jeho hodnocení? Mám přístup k laboratornímu vybavení, které umožňuje požadovaná měření (toto vybavení není určeno jen a pouze pro měření vlastností medu). Protože mám tři včelstva tak se mi nevyplatí kupovat drahý speciální přístroj či posílat med na posouzení. Přesto bych srovnal jeho kvalitu s normami.

Díky Petr.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4236


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ČSV - Odborné oddělení --- 10. 10. 2003
RE: Metodika měření fyzikálních vlastností medu (4236)

Na internetu nevím, ale na svazové knihovně si můžete půjčit metodky
takových rozborů, jsou ale pouze v angličtině.

S pozdravem

Lněnička

> -----Original Message-----
> From: Petr Sadovský [mailto:sadovsky/=/email.cz]
> Sent: Friday, October 10, 2003 2:42 PM
> To: Včelařský mailing list
> Subject: Metodika měření fyzikálních vlastností medu
>
>
> Přátelé,
> nevíte někdo náhodou kde by se na internetu dala nalézt
> metodika měření fyzikálních vlastností medu (vodivost,
> viskozita, ...) včetně hodnot pro jeho hodnocení? Mám přístup
> k laboratornímu vybavení, které umožňuje požadovaná měření
> (toto vybavení není určeno jen a pouze pro měření vlastností
> medu). Protože mám tři včelstva tak se mi nevyplatí kupovat
> drahý speciální přístroj či posílat med na posouzení. Přesto
> bych srovnal jeho kvalitu s normami.
>
> Díky Petr.
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4237


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 12. 10. 2003
Článek v deníku Rovnost

Tento týden ( myslím, že to bylo v pondělí) vyšel v Rovnosti zajímavý
propagační článek na med. Bylo to jako na naši objednávku protože bylo
zdůrazněno že - pokud chcete mít zaručeně kvalitní med tak si jej kupte
přímo od včelaře.
Pokusím se to naskenovat a poslat do konference.

Jen víc takových článků.

S.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4238


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mensik Josef --- 12. 10. 2003
Re: Veterinari nikomu hlavu neutrnou (4233)

Sice nekočuji se svými včelstvy ale jáké pak přesuny mezi okresy, VŽDYŤ JIŽ
ŽÁDNÉ NEMÁME. Teď mi vysvětlete jak to je.

Pepan

----- Original Message -----
From: "Kristl Pavel" <Kristl/=/oez.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, October 10, 2003 9:21 AM
Subject: RE: Veterinari nikomu hlavu neutrnou


Přátelé, požádal jsem o vyjádření k problému Dr. Machovou z právního
oddělení ČSV. Tady je odpověď z první ruky.
Pavel

>
> § 22 odst. 1 písm. a) zákona č. 166/1999 Sb. o veterinární péči uvádí,
> že ten, kdo jako podnikatel získává, vyrábí, zpracovává,
> ošetřuje, balí,
> skladuje, přepravuje a uvádí do oběhu živočišné produkty, je povinen
> požádat krajskou veterinární správu o schválení a registraci
> podniku, závodu, popřípadě jiného zařízení, v němž se zachází
> se živočišnými produkty, zahájit a provozovat
> podnikatelskou činnost
> až po tomto schválení a oznámit krajské veterinární správě
> nejméně 7
> dnů předem zahájení a ukončení podnikatelské činnosti.
> Med od vlastních včelstev může chovatel prodávat ve svém hospodářství
> přímo spotřebiteli pro spotřebu v jeho domácnosti (§ 20 odst.
> 5 zákona o
> veterinární péči).
> V případě prodeje medu "ze dvora" za podmínek § 20 odst. 5 zákona se
> nejedná o uvádění živočišného produktu do oběhu, do tržní sítě.
> Proto ti, kdo prodávají své přebytky medu ze dvora v souladu
> s uvedeným
> ustanovením veterinárního zákona nejsou povinni požádat svou místně
> příslušnou krajskou veterinární správu o schválení a registraci.
> Machová
>
> -----Original Message-----
> From: Kristl Pavel [mailto:Kristl/=/oez.cz]
> Sent: Wednesday, October 08, 2003 1:24 PM
> To: uvcsvpha/=/volny.cz
> Subject: Dotaz na pravni oddeleni
>
>> Přeji pěkný den,
>> ve včelařské konferenci se objevil dále uvedený příspěvek. Protože
>> chovám včely a med zájemcům prodávám, rád bych věděl, zda musím
>> veterinární správu podle informací z uvedeného článku požádat o
>> povolení, či nikoliv. Podle mých dosavadních znalostí to nebylo při
>> prodeji ze dvora nutné.
>> Myslím, že tento dotaz bude zajímat i další včelaře.
>> Prosím o zodpovězení dotazu, poté jej předám do konference.
>>


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4239


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mensik Josef --- 12. 10. 2003
Re: Ceny a firma Lidl (4219) (4228) (4229)

Co myslíte? Neměla by se tím zabývat státní obcodní
inspekce. Je snad placena z naších daní.

pepan

----- Original Message -----
From: "Emanuel Vesely" <eman.v/=/email.cz>
To: "V?ela?sk? mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, October 10, 2003 8:08 AM
Subject: Re: Ceny a firma Lidl


> :>Takže odůvodnění normální ceny bych formuloval asi takhle:
> :>"je to jako s
> :>kakaem".
>
> Až se dokáže, že ten med byl falšovaný, smíchaný s nějakým škrobovým
> "hydrolyzátem" nebo s něčím jiným než med, tak to bude "jako s kakaem".
> Zatím jsou to jenom nejapné spekulace a pomluvy.
>
> Nezbylo by pár tisíc v rozpočtu ČSV na nezávislé rozbory takto podezřele
> levných medů? Laboratoř v Dole by snad volnou kapacitu měla. Pokud by
> výsledek rozboru byl pro nás zajímavý, určitě by jeho zveřejnění snížilo
do
> budoucna odbyt takového "medu", podobně jako falešného kakaa.
> Eman
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4240


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mensik Josef --- 12. 10. 2003
Re: taven? vosku suchou cestou (4203) (4226)

Nemyslím, že je to tak jednoduché
za 1. Již při zatavování mezistěn transformétorem doje k povolení drátku
zváště u nerezu.Tvarovou paměť a to ještě omezenou mají odporové drátky
které se používají při výrobě třebas sáčků
za 2: jelikož povytavení vosku zůstanou drátky od vosku tak běžně používaný
napínák velmi brzy se znečistí voskem a začne klouzat
za 3: dočištování rámků je pak velmi zdlouhavéprávě kvůli zůstavším drátkům.

Pepan
P.S. sám jsem si to odskoušel a moc to nešlo

----- Original Message -----
From: "Petr Hork?" <phorky/=/cbox.cz>
To: "V?ela?sk? mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, October 09, 2003 9:30 PM
Subject: Re: taven? vosku suchou cestou


> Uvažoval jsem o něčem podobném, ale mám obavu z toho, že umístění topné
> spirály ve stejném prostoru s voskem může být příčinou požáru.
> Dále by bylo vhodné navrhnout zařízení tak, aby bylo možno vytavovat celé
> rámky bez vyřezávání voští. Pokud by bylo zadrátováno nerezovým drátkem,
> ušetřila by se práce s vyřezáváním a novým drátkováním.
> Myslím ale, že podobná zařízení jsou u nás v provozu (alespoň si bez nich
> neumím představit provoz nad 100 včelstev.
> Můžete mi někdo prosím sdělit kontakt na výrobce, dovozce nebo prodejce
> podobného zařízení. Rád bych věděl, jak a za kolik to dělají jiní.
>
> Děkuji. Petr Horký
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4241


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jkala --- 12. 10. 2003
Re: Článek v deníku Rovnost (4238)

Potvrzuji - opravdu hezký článek a vyšel 6.10. v příloze "peníze a my"
Deníků Bohemia. Autorka Marie Kurková: Kdopak by se medu bál. A hned na
straně III. navazuje Medové opojení od stejné autorky, dále Zajímavosti a
rady kolem medu a článek: Již naši předkové holdovali medovině. Přiznávám,
že jsem měl rozpracován podobný článek o medu a hodlal ho nabídnout k
zveřejnění v regionálním tisku. Ale tohle je napsáno lépe, než bych to
dokázal já. Potěšilo mne to. Mám těch několik listů novin složeno ve
spisových deskách a už se našla příležitost, doplnit tím mé občasné
vyprávění o medu. Potěšilo mne také, že mne na ten článek upozornilo ( i
když dodatečně ) několik mých známých - to jako důkaz, že to lidé opravdu
četli.

Velmi poučný je i článek na str. 26: Je libo voňavý páreček?
Nevím, zda to vyšlo ve všech mutacích Deníků Bohemia, ale v Plzeňském deníku
ano.
pepa.kala/=/volny.cz
http://gw.dup.cz/vcelam/index.php

----- Original Message -----
From: <cub/=/volny.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, October 12, 2003 11:01 AM
Subject: Článek v deníku Rovnost


> Tento týden ( myslím, že to bylo v pondělí) vyšel v Rovnosti zajímavý
> propagační článek na med. Bylo to jako na naši objednávku protože bylo
> zdůrazněno že - pokud chcete mít zaručeně kvalitní med tak si jej kupte
> přímo od včelaře.
> Pokusím se to naskenovat a poslat do konference.
>
> Jen víc takových článků.
>
> S.
>
>


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.520 / Virová báze: 318 - datum vydání: 18.9.2003


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4242


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jkala --- 12. 10. 2003
Re: Historie-/3/Moravskoslezského sdruení produktivních včelařů (4234)

I ode mne.
To, co Franto občas připomínáą je jak detektivka. Jen ten, kdo měl ve své
výzbroji trpělivost dočíst Tvé útrľky do konce byl odměněn rozuzlením.
Za sebe mohu říci, ľe sleduji dost bedlivě co se děje.
Mám to ątěstí, ľe běh současnosti sleduji z mnoha různorodých pohledů:
jako člen ČSV ( kvalifikované jednotící postupy administrativní, právnické,
veterinární.... zastupující mne malého s dopadem na legislativu )
jako včelař amatér ( jehoľ odbyt je značně závislý na obchodní politice i
morálce výkupců ....)
jako občan spotřebitel ( který funkci státu chápe jako daněmi placené
sluľby, na které bych sám jako Robinson nedosáhl )
a moľná i daląí, na které jsem momentálně nevzpomněl
Proto Ti Franto patří dík.
pepa.kala/=/volny.cz


>
> S rozhořčením se zabýváme,jak vidina zisku vede k absolutní
> bezohlednosti...Předpokládáme,že stejného názoru jste všichni v našem UV a
> rádi bychom Vás touto cestou podpořili... ZO Semily
>
> Touto cestou má podporu UV i odemne franta
>


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.520 / Virová báze: 318 - datum vydání: 18.9.2003

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4243


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Prchal --- 12. 10. 2003
Re: Veterinari nikomu hlavu neutrnou (4233) (4239)

Mensik Josef napsal(a):

> Sice nekočuji se svými včelstvy ale jáké pak přesuny mezi okresy, VŽDYŤ JIŽ
> ŽÁDNÉ NEMÁME. Teď mi vysvětlete jak to je.

Omyl, okresy mame, nemame Okresni urady, v tom je ftip.

Zdravi PP.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4244


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jkala --- 12. 10. 2003
Re: Veterinari nikomu hlavu neutrnou (4233)

To je pravda,
já kdyľ píąu svoji adresu nejsem si jist, zda malou vesničku své adresy mám
upřesnit lokalizací směrového čísla a názvem okresního města ( abych nebyl
označen za zpátečníka ). Je v tom b...el aspoň pro mne jako občana, potaľmo
včelaře. Jak to opravdu je, abych se v tom orientoval já, i ti o něľ stojím?
pepa.kala/=/volny.cz
http://gw.dup.cz/vcelam/index.php
----- Original Message -----
From: Pavel Prchal <prchal/=/dup.cz>
To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, October 12, 2003 9:50 PM
Subject: Re: Veterinari nikomu hlavu neutrnou


> Mensik Josef napsal(a):
>
> > Sice nekočuji se svými včelstvy ale jáké pak přesuny mezi okresy, VŽDYŤ
JIŽ
> > ŽÁDNÉ NEMÁME. Teď mi vysvětlete jak to je.
>
> Omyl, okresy mame, nemame Okresni urady, v tom je ftip.
>
> Zdravi PP.
>
>
>


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.520 / Virová báze: 318 - datum vydání: 18.9.2003

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4245


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jkala --- 12. 10. 2003
Re: Metodika měření fyzikálních vlastností medu (4236) (4237)

Sám jsem se přesvědčil, že zadat někomu rozbor čehokoliv je problém. Správné
zadání zní:
Zjistěte mi, zda množství této konkrétní látky přesahuje povolené maximum
pokud je nějaké stanoveno).
I tak je to drahá záležitost. Mohl bych dlouze popisovat svůj příběh o
rozboru medoviny po prvním stáčení ( po prvním ochutnání bych jí vylil do
kanálu se strachem zda jsem nezpůsobil ekologickou katastrofu). Nakonec jsem
se spokojil s výsledkem, že medovina neobsahuje žádné jiné kultury, než
kvasinky. ( stálo mne to ze známosti jen 5kg medu ).
Teď už vím, že zadání typu: karcinogeny, jedy, .... je problém .

Jen tak mimochodem mne napadá, jak obtížně průkazné jsou byť jen trochu
kvalifikované falzifikáty ( čehoko-li od obrazů mistrů po med, či ňadra
našich kolegyň )
pepa.kala/=/volny.cz


----- Original Message -----
From: ČSV - Odborné oddělení <uv.csv/=/tiscali.cz>
To: 'Vcelarska konference' <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, October 10, 2003 3:35 PM
Subject: RE: Metodika měření fyzikálních vlastností medu


Na internetu nevím, ale na svazové knihovně si můžete půjčit metodky
takových rozborů, jsou ale pouze v angličtině.

S pozdravem

Lněnička

> -----Original Message-----
> From: Petr Sadovský [mailto:sadovsky/=/email.cz]
> Sent: Friday, October 10, 2003 2:42 PM
> To: Včelařský mailing list
> Subject: Metodika měření fyzikálních vlastností medu
>
>
> Přátelé,
> nevíte někdo náhodou kde by se na internetu dala nalézt
> metodika měření fyzikálních vlastností medu (vodivost,
> viskozita, ...) včetně hodnot pro jeho hodnocení? Mám přístup
> k laboratornímu vybavení, které umožňuje požadovaná měření
> (toto vybavení není určeno jen a pouze pro měření vlastností
> medu). Protože mám tři včelstva tak se mi nevyplatí kupovat
> drahý speciální přístroj či posílat med na posouzení. Přesto
> bych srovnal jeho kvalitu s normami.
>
> Díky Petr.
>



---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.520 / Virová báze: 318 - datum vydání: 18.9.2003


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4246


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jkala --- 13. 10. 2003
Re: taven? vosku suchou cestou (4203) (4226)

Ano, a mohu potvrdit, ľe jsem zkouąel mnohé. Asi nejvíc záleľí na kvalitě a
způsobu výroby mezistěn. Měl jsem před časem mezistěny od soukromníka -
lité, z vlastního vosku. Bez drátkování vyąly velmi dobře i v Čejkovácích
míra 42x 35 ).

Z nouze donucen jsem zatím zvolil strategii:
Plásty z rámků vyřezávám bez ohledu na původní drátkování ( pocínovaným
drátkem )
Po oąkrabání zbytků vosku a propolisu rámky pomlľím ředěným Savem a
uskladním.
V zimě znovu nadrátkuji ( drátek nevypínám - jen fixuji na jednom konci pod
hřebíček, zbytek drátku je volně provlečen v rámku )
Na jaře při rozkvětu plané třeąně drátek vypnu, zatavím mezistěnu a ąup do
úlu.
Je s tím méně problémů, neľ s vypínáním původního drátku ( který se zařezává
do loučky při napínání , snadno se přetrhne, díky zbytkům nečistého vosku se
ąpatně zataví do nové mezistěny, původní hřebíček je nutné povytáhnout a
odmotat starý zbytek drátku... atd. )
Rád bych konečně naąel výrobce mezistěn, který zaručí, ľe jeho mezistěny
budou mít potřebné zvladatelné vlastnosti, abych mohl drátkování opustit.
Pokud to některý výrobce zvládne, neměl by mít obavy o své přeľití v tvrdé
konkurenci ohvězdičkované evropy.

Drátkování se mi jeví jako preventivní sádrování nohy, která je tak ąpatná,
ľe je důvodná obava, aby se při normální chůzi nezlomila.
pepa.kala/=/volny.cz


----- Original Message -----
From: Mensik Josef <josef.mensik/=/seznam.cz>
To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, October 12, 2003 6:13 PM
Subject: Re: taven? vosku suchou cestou


> Nemyslím, že je to tak jednoduché
> za 1. Již při zatavování mezistěn transformétorem doje k povolení drátku
> zváště u nerezu.Tvarovou paměť a to ještě omezenou mají odporové drátky
> které se používají při výrobě třebas sáčků
> za 2: jelikož povytavení vosku zůstanou drátky od vosku tak běžně
používaný
> napínák velmi brzy se znečistí voskem a začne klouzat
> za 3: dočištování rámků je pak velmi zdlouhavéprávě kvůli zůstavším
drátkům.
>
> Pepan
> P.S. sám jsem si to odskoušel a moc to nešlo
>
> ----- Original Message -----
> From: "Petr Hork?" <phorky/=/cbox.cz>
> To: "V?ela?sk? mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Thursday, October 09, 2003 9:30 PM
> Subject: Re: taven? vosku suchou cestou
>
>
> > Uvažoval jsem o něčem podobném, ale mám obavu z toho, že umístění topné
> > spirály ve stejném prostoru s voskem může být příčinou požáru.
> > Dále by bylo vhodné navrhnout zařízení tak, aby bylo možno vytavovat
celé
> > rámky bez vyřezávání voští. Pokud by bylo zadrátováno nerezovým drátkem,
> > ušetřila by se práce s vyřezáváním a novým drátkováním.
> > Myslím ale, že podobná zařízení jsou u nás v provozu (alespoň si bez
nich
> > neumím představit provoz nad 100 včelstev.
> > Můžete mi někdo prosím sdělit kontakt na výrobce, dovozce nebo prodejce
> > podobného zařízení. Rád bych věděl, jak a za kolik to dělají jiní.
> >
> > Děkuji. Petr Horký
> >
>
>


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.520 / Virová báze: 318 - datum vydání: 19.9.2003

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4247


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polasek --- 13. 10. 2003
Re: taven? vosku suchou cestou (4203) (4226) (4247)

Není mi jasné, co znamená to tavení suchou cestou. Jedná se o použití teplovzdušného fukaru, něco ve stylu horkovzdušné pistole, která fouká do nádoby s rámky podobně jako vyvíječ páry? Vysvětlí to někdo podrobněji? Připomínám, že pokud se vosk dostane na teplotu nad cca 150 st (je to odhad), tepelně se poškodí a pokud se dostane na povrch teplejší než asi 200 st C, začne se vypařovat a rozkládat za vzniku plynných zplodin, které jsou asi stejně hořlavé jako třeba propanbutan.

Co se týká mezistěn, podle nějakého článku o včelařství v USA se tam používají mezistěny se zatavenými drátky, které se už nedrátují, ale jen vloží do rámku. I když jsou dražší, asi jim to stojí za ten uspořený čas.
R.Polášek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4248


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Kristl Pavel --- 13. 10. 2003
RE: Veterinari nikomu hlavu neutrnou

Okresy zůstaly zachovány kvůli územnímu členění, ale nejsou to už SPRÁVNÍ jednotky.
Pavel

> Sice nekočuji se svými včelstvy ale jáké pak přesuny mezi
> okresy, VŽDYŤ JIŽ
> ŽÁDNÉ NEMÁME. Teď mi vysvětlete jak to je.
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4249


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 13. 10. 2003
Včelařské noviny Info ze dne 2003-10-13

Nové články:
===========

Nový včelařský časopis vyjde už v listopadu:
http://vcelarskenoviny.wz.cz/view.php?cisloclanku=2003101301

V čele Pracovní společnosti nástavkových včelařů Petr Texl:
http://vcelarskenoviny.wz.cz/view.php?cisloclanku=2003101302

Nová anketa:
Těšíte se na časopis MODERNÍ VČELAŘ?

S pozdravem
redakce

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4250


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Libor Jarolím --- 13. 10. 2003
Re: Veterinari nikomu hlavu neutrnou - okresy a kraje (4249)

Pokud jsem správně poslouchal (loni na podzim), tak ČSV je stále organizován
po okresech. Na krajské úrovni (jak ve kterém kraji) se střídají okresní
funkcionáři. Shodli se na tom, že zatím na kraji není s kým jednat. A i když
by někdy bylo s kým, tak stejně nemá příslušné pravomoci a nebo peníze. A
držení krajské kanceláře (která nemá co dělat) s lidmi a zařízením je pro
ČSV nákladné.
A tak se čeká, až stát si vyřeší přechod peněz a pravomocí z okresů na
kraje. A až pak bude následovat ČSV.
A z toho vyplývá, že máme okresy i kraje. :-))
Libor Jarolím
Stará Bělá

> Okresy zůstaly zachovány kvůli územnímu členění, ale nejsou to už SPRÁVNÍ
jednotky.
> > okresy, VŽDYŤ JIŽ
> > ŽÁDNÉ NEMÁME. Teď mi vysvětlete jak to je.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4251


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Prchal --- 13. 10. 2003
Re: Veterinari nikomu hlavu neutrnou - okresy a kraje (4249) (4251)

> A tak se čeká, až stát si vyřeší přechod peněz a pravomocí z okresů na
> kraje. A až pak bude následovat ČSV.
> A z toho vyplývá, že máme okresy i kraje. :-))

A budem mit jeste Oblasti, v ramcich byvalych kraju a teprve pak to bude
ten spravnej Kocourkov .....

Zdravi PP.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4252


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Janura Stefan --- 13. 10. 2003
RE: taven? vosku suchou cestou (4203) (4226) (4247) (4248)

Z teplovzdusnou pistolou to skusal kamarad. Nerobil ziadne specialne
nadstavky a pod. netavilo mu slnecne tavidlo tak mu chcel pomoct pistolou.
Dopadlo to tak ze vytavene vostiny sa mu zapiekli a nemohol ich potom
zoskrabat.


Pista

----- Original Message -----
From: Radim Polasek <polasek/=/e-dnes.cz>
To: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, October 13, 2003 3:37 AM
Subject: Re: taven? vosku suchou cestou


> Není mi jasné, co znamená to tavení suchou cestou. Jedná se o použití
> teplovzdušného fukaru, něco ve stylu horkovzdušné pistole, která fouká do
> nádoby s rámky podobně jako vyvíječ páry? Vysvětlí to někdo podrobněji?
> Připomínám, že pokud se vosk dostane na teplotu nad cca 150 st (je to
> odhad), tepelně se poškodí a pokud se dostane na povrch teplejší než asi
> 200 st C, začne se vypařovat a rozkládat za vzniku plynných zplodin, které
> jsou asi stejně hořlavé jako třeba propanbutan.
>
> Co se týká mezistěn, podle nějakého článku o včelařství v USA se tam
> používají mezistěny se zatavenými drátky, které se už nedrátují, ale jen
> vloží do rámku. I když jsou dražší, asi jim to stojí za ten uspořený čas.
> R.Polášek
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4253


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Sadovský --- 13. 10. 2003
Re: Metodika měření fyzikálních vlastností medu (4236)

Na švýcarských stránkách jsem našel něco o metodice měření a nějaké standardy - ale vše v angličtině. Neměl jsem čas to zatím podrobněji studovat, ale podle popisu metody například měření el. vodivosti medu je jasné, že s jednoduše zhotovitelným přípravkem si každý včelař může vodivost svého medu změřit sám. Dokumenty jsou v PDF formátu a lze je stáhnou z adresy:

HONEY STANDARDS AND ANALYSIS
http://www.apis.admin.ch/english/Themes/Honey.htm

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4254


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Votrubec --- 13. 10. 2003
Re: Ceny a firma Lidl (4219) (4228)

Ahoj,
ohledně kvality prodávaných medů v supermarketech:
Chodím na volejbal s potravinařskými inspektory. Dva roky zpátky jsem jim
nabídl med (na volejbale)a současně udělal přednášku na téma "med a
rozpoznávání kvality". Dodal jsem příslušnou literaturu (odbornou knížku od
našeho předního varoázového vědce). Inspektoři neváhali a začli si nechávat
dělat rozbory medu v supermarketech. Výsledek už tady byl probírán. Bohužel
dodávky medu s včelým morem nechali prodávat , ale zase ostatní lumpárny z
Číny už ne. Takže vyplatí se dát si čas a vysvětlovat a vysvětlovat. A
uvidíte, že za pár let i unás bude zakázano prodávat med z profanovaných
oblastí a budou preferovat náš český (který se vyváží do německa a
rakouska).

S pozdravem


Pavel Votrubec
Ing.
SPŠ (High School)
Resslova 5
Ústí n/L 400 01
Work: 475 240 062
Mobil: 777 697 177
votrubec/=/spsul.cz




Add this card to your address book

----- Original Message -----
From: "ČSV - Odborné oddělení" <uv.csv/=/tiscali.cz>
To: "'Vcelarska konference'" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, October 10, 2003 7:56 AM
Subject: Ceny a firma Lidl


V minulých dnech tady v konferenci probíhala debata, jak zdůvodnit ceny
normálního medu v porovnání s cenami v discontu Lidl.

Měl bych jeden argument:

MF Dnes, 10. 10., str. E6

Lidl nabízel falešné kakao z Polska

Okamžité stažení výrobku s označením "kakao holandské tmavé" nařídila
obchodnímu řetězci Lidl ČR v minulém týdnu Státní zemědělská a
potravinářská inspekce.

Do tuzemska se výrobek dostal pod značkou Bellarom z Polska. "Potravina
obsahuje jen 30 procent skutečného kakaového prášku," řekla mluvčí
inspekce Daniela Kolejková. Laboratoř prokázala, že poživatina obsahuje
sedm desetin nepřípusné nahrážky identifikované jako polysacharidy.
Zákon tyto praktiky kvalifikuje jako klamání spotřebitele, protože jako
"kakao" je možno označit pouze výrobek se 100 procenty kakaového prášku.

Firmě Lidl nyníhrozí až třímilionová pokuta.

Takže odůvodnění normální ceny bych formuloval asi takhle: "je to jako s
kakaem".

S pozdravem

Lněnička



----------------------------------------------------------------------------
----




---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.524 / Virová báze: 321 - datum vydání: 6.10.2003

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4255


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

IRENA --- 14. 10. 2003
PRODAM APISIN (2213)

TAK PRODAVAM APISIN.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4256


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stanislav Veliký --- 14. 10. 2003
VOSY

Nelíbí se mi, že mi chodí vosy do úlů na med. Je to normální? Zejména večer, kdy včely přestanou lítat , jsou tam jako doma. U některých úlů i ve dne. Co s tím?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4257


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 15. 10. 2003
RE: VOSY

Už to tady bylo probíráno, asi takovým nejschůdnějším řešením je připravit
jim do nějakých nádob trochu zvětralého piva a postavit do blízkosti úlů.
Včely si těchto pastí nevšimnou a vosy ano. Nádoby mohou být např. omnia
sklenice s propíchaným víčkem, PET láhve (uříznuté hrdlo a vložené obráceně
do odříznutého zbytku PET láhve - viz. schéma) a podobně.

| |
| |
\ /
|| ||
|| ||
| \ / |
| | | |
| |
| |
|-------|
| pivo |
\-------/


Zdeněk Čejka

> -----Original Message-----
> From: Stanislav Veliký [mailto:StanislavVeliky/=/seznam.cz]
> Sent: Tuesday, October 14, 2003 5:13 PM
> To: Včelařský mailing list
>
> Nelíbí se mi, že mi chodí vosy do úlů na med. Je to normální? Zejména
> večer, kdy včely přestanou lítat , jsou tam jako doma. U některých úlů i
> ve
> dne. Co s tím?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4258


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Janura Stefan --- 15. 10. 2003
RE: VOSY (4258)

Ja som to spravil ale moc to nepomohlo. Lapilo sa ich sice dost velke
mnozstvo, no aj tak ten zvysok si chodil po uloch ako na exkursiu. Chodili
normalne po plastoch aj vzadu pri okienku a vcely akoby tam ani neboli.

Pista



----- Original Message -----
From: <Zdenek.Cejka/=/up.mpsv.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, October 15, 2003 7:19 AM
Subject: RE: VOSY


Už to tady bylo probíráno, asi takovým nejschůdnějším řešením je připravit
jim do nějakých nádob trochu zvětralého piva a postavit do blízkosti úlů.
Včely si těchto pastí nevšimnou a vosy ano. Nádoby mohou být např. omnia
sklenice s propíchaným víčkem, PET láhve (uříznuté hrdlo a vložené obráceně
do odříznutého zbytku PET láhve - viz. schéma) a podobně.

| |
| |
\ /
|| ||
|| ||
| \ / |
| | | |
| |
| |
|-------|
| pivo |
\-------/


Zdeněk Čejka

> -----Original Message-----
> From: Stanislav Veliký [mailto:StanislavVeliky/=/seznam.cz]
> Sent: Tuesday, October 14, 2003 5:13 PM
> To: Včelařský mailing list
>
> Nelíbí se mi, že mi chodí vosy do úlů na med. Je to normální? Zejména
> večer, kdy včely přestanou lítat , jsou tam jako doma. U některých úlů i
> ve
> dne. Co s tím?


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4259


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 15. 10. 2003
RE: VOSY

Loni jsem měl u jedněch včelstev stejný problém, vosy se v úlu chovali jako doma a včely o ně nejevili zájem, ale i tak včelstvo vyzimovalo v plné síle. Ostatních včelstev si vosy ani nevšimli. Letos si vosy vybrali jiný úl a tak už to ani neřešim. Piva mam na zahradě jak na pivních slavnostech, a i když se lahve úspěšně plní, vos neubývá.
Letos si ještě udělali v zemi hnízdo, tak jsem je zkoušel utopit, sirné knoty a nebo ucpat vchod, ale s vosama to ani nehlo a tak doufam, že si s nima poradí mráz a příští rok už se nenastěhujou.
                                   Míra



Ja som to spravil ale moc to nepomohlo. Lapilo sa ich sice dost velke
mnozstvo, no aj tak ten zvysok si chodil po uloch ako na exkursiu. Chodili
normalne po plastoch aj vzadu pri okienku a vcely akoby tam ani neboli.

Pista


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.525 / Virová báze: 322 - datum vydání: 9.10.2003

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4260


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Horký --- 15. 10. 2003
Re: taven? vosku suchou cestou (4203) (4226) (4247) (4248) (4253)

Děkuji za reakce.
Vidím, že již přede mnou byl někdo "pionýrem slepé uličky" a
mohl ohlásit : "tudy ne, přátelé" (... jak říká klasik J.C.)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4261


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jkala --- 15. 10. 2003
Re: VOSY (4257)

Neberte to prosím jako danost, jen povzbuzení diskuze, pokud je to jinak neľ
píąu:

Myslím, ľe v roce 2002 bylo vos také hodně ( trofám si říci, ľe několik let
zpátky jich bylo méně, aspoň u mne v úlech ).
Letos je jich také mnoho i v úlech. Asi měly díky počasí dostatek potravy
komárů a daląího hmyzu ) a nedostatek ptáků a jiných predátorů.
Takové výkyvy si vľdy příroda za nějaký čas sama vyrovná - rovnováha v
potravním řetězci.

Vosy v úle asi nijak významně neąkodí. Je-li jich opravdu mnoho, tak bych
řekl, ľe pouze ve včelstvu, které za mnoho nestojí a těľko by přeľilo zimu i
bez ataku vos. V prosinci po aerosolu jich hodně v úlu uhyne a najaře uľ ve
včelstvu není ľádná.

Sám sobě jsem se občas musel smát, jak mne ty vosí bestie čílily, oháněl
jsem se plácačkou, holými prsty je se zadostiučiněním mačkal, ale stejně
jsem jim musel dát zapravdu. Jsou bystré, učenlivé, vynalézavé. Je docela
zajímavé je pozorovat a oprostit se od záąti. Do přírody patří, a» se nám to
nehodí, nebo nelíbí. Ne ľe bych něco vypozoroval, ale smířil jsem se s nimi.
Tak Vám přeju hezký večer.
pepa.kala/=/volny.cz


----- Original Message -----
From: Stanislav Veliký <StanislavVeliky/=/seznam.cz>
To: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, October 14, 2003 5:12 PM
Subject: VOSY


> Nelíbí se mi, že mi chodí vosy do úlů na med. Je to normální? Zejména
> večer, kdy včely přestanou lítat , jsou tam jako doma. U některých úlů i
ve
> dne. Co s tím?
>


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.520 / Virová báze: 318 - datum vydání: 18.9.2003

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4262


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Olda Vancata --- 16. 10. 2003
Med z lipy (4219) (4228) (4255)

Med z lipy muze bejt dvojiho puvod (se domnivam). Jednak z nektaru,
jednak z medovice.

Vi nekdo:

1. jestli je to tak
2. paklize ano, jakej je rozdil mezi tema dvema variantama (chut,
barva, konzistence

\vov


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4263


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Kristl Pavel --- 16. 10. 2003
RE: Med z lipy

Mám v podvědomí, že jsem to někde četl. Dokonce tam byla zmínka o tom, že jeden z nich je vždy a ten druhý jednou za x let.
Ale tenkrát jsem tomu nevěnoval moc pozornost a bližší podrobnosti nevím.
Pavel



> -----Original Message-----
> From: Olda Vancata [mailto:olda.vancata/=/quicknet.se]
> Sent: Thursday, October 16, 2003 1:32 PM
> To: Vcelarska konference
> Subject: Med z lipy
>
>
> Med z lipy muze bejt dvojiho puvod (se domnivam). Jednak z nektaru,
> jednak z medovice.
>
> Vi nekdo:
>
> 1. jestli je to tak
> 2. paklize ano, jakej je rozdil mezi tema dvema variantama (chut,
> barva, konzistence
>
> \vov
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4264


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Emanuel Vesely --- 16. 10. 2003
Re: Med z lipy (4219) (4228) (4255) (4263)

Píše se o tom tady:
http://vcelarskenoviny.wz.cz/view.php?cisloclanku=2003072901

Lipový med pochází z nektaru lipových květů velice často s výrazným podílem lipové medovice. Má výraznou vůni i chuť po mentholu a v důsledku této vůně a příchuti vzniká při jeho konzumaci lehce nahořklý pocit. Lipový květový med pocházející výhradně z nektaru lípy je ještě typičtější s jemnější chutí i aromatem než smíšený lipový med s lipovou medovicí a má světle žlutou barvu s lehce nazelenalým odstínem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4265


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

richard sikora --- 16. 10. 2003
Re: VOSY (4257) (4262)

Moje posledni zkusenost s vosy je v jejich prospěch.
Při vytahování gabonu z ulu zustalo par mrtvých včel na sousedním ule.
Po ukonceni prace jsem je chtel odstranit, k memu prekvapení se objevilo
par vos, odborne vcelu rozdelili na polovinu a odnesli.
Za par minut mrtvé vcely byly pryc a bylo uklizeno.
Priroda nas v mnohem jeste prekvapi. Richard
____________________________________________________________
Více než 1.500 kvalitních ojetých vozů on-line. http://ad2.seznam.cz/redir.cgi?instance=62694%26url=http://www.auto-plus.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4266


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jkala --- 16. 10. 2003
Re: VOSY (4257) (4262) (4266)

V létě jsem pozoroval vosu, jak oddělila od mrtvého těla běláska křídlo a
odletěla s ním ( s mezipřistáními ). Po chvíli se vrátila pro druhé.
Se včelami vosy občas svádějí souboje ( ne vždy prohraje včela ). Úžasné je,
že si občas pomáhají tak, že další včela přijde na pomoc své sestře. Když
jde o vosy, tak se i dvě porvou o jednu mrtvou včelu, ale ještě jsem
neviděl, že by jedna vosa pomohla v boji s živou včelou jiné vose.
Kdyby tak se vosy chtěly naučit na roztoče varoázy! Úloví roztoči vosám ale
asi moc nechutnají :-)).
pepa.kala/=/volny.cz

----- Original Message -----
From: richard sikora <richard.sikora/=/seznam.cz>
To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, October 16, 2003 8:06 PM
Subject: Re: VOSY


Moje posledni zkusenost s vosy je v jejich prospěch.
Při vytahování gabonu z ulu zustalo par mrtvých včel na sousedním ule.
Po ukonceni prace jsem je chtel odstranit, k memu prekvapení se objevilo
par vos, odborne vcelu rozdelili na polovinu a odnesli.
Za par minut mrtvé vcely byly pryc a bylo uklizeno.
Priroda nas v mnohem jeste prekvapi. Richard
____________________________________________________________
Více než 1.500 kvalitních ojetých vozů on-line.
http://ad2.seznam.cz/redir.cgi?instance=62694%26url=http://www.auto-plus.cz


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.524 / Virová báze: 321 - datum vydání: 6.10.2003


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4267


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pete Mal --- 17. 10. 2003
Re: VOSY (4257) (4262)


Otázka znie či nemôžu osy varózu prenášať.

Peter M.

__________________________________
Do you Yahoo!?
The New Yahoo! Shopping - with improved product search
http://shopping.yahoo.com

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4268


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Michal Pol --- 18. 10. 2003
Značení matek

Přátelé,

ve světě někteří včelaři značí matky kovovými značkami a můžou potom zjistit jejich polohu v úle pomocí detektoru kovu. (v úle ale nesmí být jiný kov). Víte o tomto detektoru někdo něco bližšího?

Taky mě napadlo, že by bylo možno matky čipovat podobně jako psy. Čip by se jim samozřejmě nevpíchl pod kůži, ale přilepil na záda. V tom případě by v úle mohly být i kovové součástky. Použitelných čipů je mnoho druhů, např. v ID kartách nebo nové čipy pro značení zboží v supermarketech (u nás se zatím asi nepoužívají). Máte někdo přehled v této oblasti?

Michal

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4269


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

slamka --- 19. 10. 2003
nadoby na med

chcem sa spytat priatelov vcelarov v ceskej rep.aka je u vas situacia ohladom pouzivania nadob na med,mam na mysli 25l al kanvy,co sa tyka ich ruseni,vymeny za ine,plast,nerez,a pod.,u nas je postup nejednotny,plastove nadoby rozneho druhu,kvality,aj objemu,natery Al.kanvi epoxidmi atd atd.,co je na skodu snad vsetkym,okrem par spekulantov..s pozdravom Slamka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4270


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

slamka --- 19. 10. 2003
nadoby na med

chcem sa spytat priatelov vcelarov v ceskej rep.aka je u vas situacia ohladom pouzivania nadob na med,mam na mysli 25l al kanvy,co sa tyka ich ruseni,vymeny za ine,plast,nerez,a pod.,u nas je postup nejednotny,plastove nadoby rozneho druhu,kvality,aj objemu,natery Al.kanvi epoxidmi atd atd.,co je na skodu snad vsetkym,okrem par spekulantov..s pozdravom Slamka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4271


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bronislav Gruna --- 19. 10. 2003
řepka

Na jižní Moravě je velmi málo zaseté řepky, odhaduji tak 10 % stavu z minulých let, v podstatě nebude kam kočovat. Na Jihlavsku a Třebíčsku je řepky dost. Jak je to u vás? Určitě to bude mít vliv na výkupní cenu medu příští rok.
Klidné zimování přeje Broněk

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4272


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Laco S --- 19. 10. 2003
Značení matek (4269)

Ak by si choval vcely pod vodou .mohol by si vyuzit na hladanie matky
....sonar ,take podvodne vcely by neboli
urcite od veci...:)))
Ale teraz vazne,tieto sonary ( princip ultrazvuku)super sluzia rybarom ,co
nam poskytnu :
-sledovat ciele pod vodou
-merat hlbku
- sledovat clenenie a strukturu dna
- sledovat ryby rozlicnej velkosti a ich hlbku
....atd ... je toho naozaj dost ,co nam tieto mini vecicky mozu poskytnut
,ich ceny su od
8 - 18 000 Sk. Ak by sa dali vyuzit aj vo vcelarstve ,bolo by to super.
Matka s nalepenym AL znacenim,popr.farba s kovovym praskom ...no chce to
naozaj iba tie skusky.
Sonar dokaze lokalizovat aj niekolko gramove olovko v poriadnej hlbke.
Ultrazvuk funguje aj pri lokalizacii netopierov ,daju sa presne urcit podla
ultrazvuku
jednotlive druhy netopierov ....a hladanie matky ,nuz tu je pre vcelarov
naozaj otvorene pole.

S pozdravom Laco S.




----- Original Message -----
From: "Michal Pol" <pol.michal/=/tiscali.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, October 18, 2003 9:27 PM
Subject: Značení matek


Přátelé,

ve světě někteří včelaři značí matky kovovými značkami a můžou potom zjistit
jejich polohu v úle pomocí detektoru kovu. (v úle ale nesmí být jiný kov).
Víte o tomto detektoru někdo něco bližšího?

Taky mě napadlo, že by bylo možno matky čipovat podobně jako psy. Čip by se
jim samozřejmě nevpíchl pod kůži, ale přilepil na záda. V tom případě by v
úle mohly být i kovové součástky. Použitelných čipů je mnoho druhů, např. v
ID kartách nebo nové čipy pro značení zboží v supermarketech (u nás se zatím
asi nepoužívají). Máte někdo přehled v této oblasti?

Michal


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4273


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Šamalík --- 19. 10. 2003
Re: řepka (4272)

Ahoj.
Myslím, že u nás (Blanensko, Boskovicko) je řepky jako dřív. Letos byla
všecka zaorána, takže doufám, že na jaře si spravím náladu... :)
..když já mám nejraději stejně svazenku...

Mějte se prima.

jose

| Na jižní Moravě je velmi málo zaseté řepky, odhaduji tak 10 % stavu z
| minulých let, v podstatě nebude kam kočovat. Na Jihlavsku a Třebíčsku je
| řepky dost. Jak je to u vás? Určitě to bude mít vliv na výkupní cenu medu
| příští rok.
| Klidné zimování přeje Broněk
|

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4274


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jan.jindra --- 19. 10. 2003
včelařské filmy na video-CD (4272) (4274)

Právě jsem zaktualizoval seznam filmových CD-ček o cyklus přednášek "Moderní metody včelaření". Seznam naleznete na
www.sweb.cz/jjvcela
Zdravím všechny Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4275


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polasek --- 20. 10. 2003
Re: Med z lipy (4219) (4228) (4255) (4263)

Květy lípy medují nejvíce tehdy, pokud je horko a vlhko a to i v noci. Bouřky nevadí. Pokud není zrovna medovicový rok anebo rok, kdy lípa má málo květů, je med z lípy při takovém počasí určitě nektarový. K němu bych ještě dodal, že tuhne středně rychle, rovnoměrně v celé hmotě a ztuhlý je velice tvrdý. Je proto vhodné ho před ztuhnutím smíchat s již zkrystalizovaným medem nebo ho aspoň během tuhnutí párkrát promíchat.
Medovicový rok je tehdy, když nastane přemnožení mšic. Podle knihy O. Haragsima Medovice a včely je to tehdy, když předchozí podzim je teplý, zima mírná, jaro začíná brzy a léto je průměrně teplé a spíše vlhčí. Nesmí být taky přemnožení predátoři mšic.
V běžném roce se někdy stává, že část včelstev na stanovišti má světlý květový lípový med, část tmavý medovicový. Je určitý paradox, že zatímco se u nás odjakživa preferuje tmavý medovicový med, v plemenitbě včel byla desetiletí preferována kraňka, která přednostně sbírá nektar a původní místní středoevropská tmavá včela, která se vyvinula v lesích a dokázala dobře využít medovicovou snůšku, zanikla.
Medonosná mšice na lípě se jmenuje zdobnatka lípová.
Podle mne má medovicový med z lípy barvu hnědočernou typu černého čaje. Chuť je příjemná, karamelová trochu s lipovou příchutí. Krystalizuje rychle až středně rychle, zkrystalizovaný med zůstává měkký.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4276


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ČSV - Odborné oddělení --- 20. 10. 2003
RE: nadoby na med (4271)

V ČR s nimi není problém, ten není ani v EU. Naše ani evropská norma
nestanovuje, v čem se smí nebo nesmí med skladovat. Platí pouze obecné
normy, které stanovují, jaké látky a kovy mohou či nemohou v určitých
potravinách být. Pokud není uveden limit, tak tam nesmí být obsažen. V
medu tedy nesmí být obsažen hliník, ale také se jej v medu zatím v ČR
nepodařilo nikdy najít. Pokud med v konvi nekvasí, tak nereaguje s
hliníkem. Jiný problém je takzvaný biomed - který se stejně ale u nás
nedá vyrábět, jeho podmínky kolidují s veterinárním zákonem a vyhláškami
o léčení varroázy.

Výměna hlíníkových konví za jiné smíš může vzbuzovat dojem "lobingu"
některých zájmových skupin, ale to je pouze moje spekulace.

S pozdravem

Lněnička

> -----Original Message-----
> From: slamka [mailto:tyndo/=/post.sk]
> Sent: Sunday, October 19, 2003 4:00 PM
> To: Včelařský mailing list
> Subject: nadoby na med
>
>
> chcem sa spytat priatelov vcelarov v ceskej rep.aka je u vas
> situacia ohladom pouzivania nadob na med,mam na mysli 25l al
> kanvy,co sa tyka ich ruseni,vymeny za ine,plast,nerez,a
> pod.,u nas je postup nejednotny,plastove nadoby rozneho
> druhu,kvality,aj objemu,natery Al.kanvi epoxidmi atd atd.,co
> je na skodu snad vsetkym,okrem par spekulantov..s pozdravom Slamka
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4277


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

havlík --- 20. 10. 2003
Re: VOSY (4257) (4262) (4266) (4267)

V úlech mi oproti situaci před 14 dny ubylo dost včel a i když předpokládám,že jsou stažené do chomáče,mate mne, že na zadním skle vždy pobíhá dost zmateně několik včelek.Vosy mi dokonale uklidily podmet ve všech úlech na jednom stanovišti a po jejich atacích zůstaly pouze křidélka.Jedna včela dokázala vosu nabodnout žihadlem,což jsem ještě neviděl.Jinak je ale ignorují a co chvíly si ty potvory nějakou oběť z ůlu unášejí.Zúžil jsem sice česna, ale protože se tam vosy už naučily, asi to moc nepomůže.Jedině očko v horním nástavku u kterého sedí chomáč je dostatečně bráněné.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4278


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

havlík --- 20. 10. 2003
Re: řepka (4272) (4274)

U nás sice řepku prý zaseli v množství stejném jako loni, ale díky suchu jí většina nevzešla.Nevím koho mám litovat více,jestli mne,nebo družstva.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4279


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 20. 10. 2003
Re: řepka


Západné Slovensko / Záhorie / repku sice zasiali na povodnej výmere ako
vlani, ale kvoli suchu takmer nezisla, alebo je len velmi slaba a musela by
byt optimalna zima so snehovou pokryvkou a miernymi mrazmi aby prezimovala.
Nepozeral som vzdialenejsie okolie / nad 20 km /, to bude aktualne az na
jar. U nas zrejme bude treba za repkou kocovat viac / dalej / ako sme
zvyknuty.

Matej





| Na jižní Moravě je velmi málo zaseté řepky, odhaduji tak 10 % stavu z
| minulých let, v podstatě nebude kam kočovat. Na Jihlavsku a Třebíčsku je
| řepky dost. Jak je to u vás? Určitě to bude mít vliv na výkupní cenu medu
| příští rok.
| Klidné zimování přeje Broněk
|





Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4280


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 21. 10. 2003
Včelařské noviny Info ze dne 2003-10-21

Nové články:
===========

Každý včelař umírá hloupý - Jan Bajza:
http://vcelarskenoviny.wz.cz/view.php?cisloclanku=2003102101

S pozdravem
redakce

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4281


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fskalsky --- 24. 10. 2003
Historie-Volby 1986 1990 Prominenti Volební sekupení /1/

V socialistické společnosti jsou volby jedním z vrcholných projevů suverenity,projevu pracujícího lidu a jednou z hlavních forem účasti občanů na řízení a správě socialistického státu.
Volby 23-24.5.1986 jsou významným politickým aktem,,konají se v 65výročí založení KCč.Příprava voleb je součástí plánu politickovýchovné práce každého orgánu čSV...s cílem získat všechny členy i občany pro splnění závěrů 17.sjezdu KSč
Josef Soukup předseda čSV Včelařství 1986/5/97

NF je politickým výrazem svazků pracujících měst a venkova,jsou v ní sdruženy společenské organisace vedené komunistickou stranou československa.
Ustava čSSR zákon 100/1960

zákon 100/1960 se mění úpravou zákonem 135/1989

NF je politickým výrazem svazků národů a národností,socialních vrstev a zájmových skupin.Mohou se vní združovat politické strany,společenské a zajmové organisace

Postřehy z Třebíče Včelařství 1990/4/75
Občanská hnutí jako houby po dešti vznikají,i další foora a hnutí.Volby jsou na obzoru a každý se snaží zlákat nějakou tu dušičku.Clověk jako jedinec získal na hodnotě.Pan Veselý nabízel spoluúčast v takovém hnutí,na dotazy reagoval spíš zdrženlivým mlčením,,než vysvětlením programu.

Mimořádné zasedání UVčSV 24.2.1990
Předseda přítel Josef Soukup v úvodu předložil otázku důvěry.UV v tajném hlasování vyslovilo předsedovi plnou důvěru !

Tajemník UVčSV MVDr Peroutka v Brně 4.3.1990
Informuje o vytvoření Volebního sekupení zájmových svazů a vyzval přítomné k podpoře vyjádřené podpisem na petci.

Zasedání UVčSV 23.4.1990 Ukoly:
Sekretariat vypracuje neprodleně dopis v němž informuje ZO o účasti svazu ve volební kampani.Doporučuje v něm ZO svolat mimořádné schůze.


VYJADRENIM DUVERY NAVRZENYM KANDIDATUM VYSLOVIME DUVERU PRO VSESTRANY ROZVOJ NASI SPOLECNOSTI

Josef Soukup předseda čSV Včelařství 1990/5/97
V minulých volbách ...naše zájmové organisace sdružené v NF navrhovaly své kandidáty přímo
Nový zákon o volbách...jedinou kandidátku nepřipouští
čSV tím nedostává záruku...
Bylo založeno Volební seskupení zájmových svazů VSZV zahradkářů,rybářů,chovatelů,včelařů.

Programové prohlášení:

Chceme budovat Ceskoslovensko jako právní,demokratický stát v duchu tradic českosloveské státnosti a v duchu mezinárodně platných zásad usilovat o upevnění parlamentní demokracie založené nejen na systému rovnoprávných politických stran,ale i zajmových hnutí a seskupení.

Za kandidáty byli navrženi významní včelařští odborníci a osobnosti.

v dobrém franta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4282


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gabriel Kominek --- 24. 10. 2003
sklenené poháre (4272) (4274) (4275)



Objednal som si sklenené flaše z firmy Bricol www.bicol.cz resp.
www.bricol.sk v akcii po jednej korune . Poslal som objednavku E mailom a
za tri dni som dostal zásielku elegantných sklenenych fliaš na med. Je tam
fantastický výber.
Gabriel Komínek


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4283


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jan jindra --- 26. 10. 2003
zima a ptáci (4269) (4273)

Zima přišla letos asi o týden dříve než vloni a s ní i ptáci na moji včelnici. V minulém roce jsem "bojoval" se žlůnami o vánocích a dnes jsem je nachytal při "práci" na úlech - tedy o dva měsíce dříve. Musel jsem zasíťovat přední stěny úlů ještě před dokončením fumigací. Zítra půjdu nakoupil nějaký lůj, abych odlákal sýkorky.
Zdraví Vás Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4284


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 26. 10. 2003
Stanovy

Mám dotaz jestli ČSV má stanovy a jestli ano kde je možné
je sehnat. Předem díky.

Pazderka G.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4285


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ivan Cerny --- 27. 10. 2003
Re: zima a ptáci (4269) (4273) (4284)

1) Seveřanům prý funguje volně přicvaknout na úly černé plastové pytle na
odpadky, aby vlály ve větru: http://listserv.albany.edu:8080/cgi-bin/wa?A2=ind0302B&L=bee-l&P=R895

2) A udržovat poblíž plné krmítko, ptáci jsou pak normálně líní klovat
úly.

Ať to vyjde a zdravím
Ivan

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4286


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

V.Banýr --- 27. 10. 2003
Bunky

Rovněž i já jsem měl letos problémy s kvalitou vystavěných mezistěn přesotože vosk se zdálbýt pěkný.
Hezký výklad je od př.Čermáka ve Včel.novinách.Jde zřejmě o menší buňky.Já jsem se radil s VÚvČ v Dole a bylo miřečeno ať vyměním výrobce a bude po problémech.
Změřil jsem šuplérou 22cm a spočítal počet buněk v řádku.Bylo jich 52.Průměrná šířka buňky 0,423cm.Změřil jsem také velikost buněk na mém lisu který jsem oužíval před 50lety a byl jsem šokován,že na 22cm je 50 buněk,což je průměr 0,44cm na buňku.Dílo na těchto buňkách se tenkrát jevilo jako mnohem menší.Celý život jsem byl přesvědčen,že buňky na mezistěnách z obchodu jsou zvětšované.Tehdy tomu asi opravdu tak bylo.Změřil jsem ještě počet buněk na dvouletých mezistěnách od jiného výrobce a bylo jich 49,5.Oslovil jsem několik výrobců a výrobce s 52 bňkami mi řekl,že všichni výrobci mají lisy stejné.Dnes mám už doma mezistěny kde je na 22cm 49,3 buňky,což je 0,446 průměrná šířka buňky a jsem spokojen.Jaro ukáže.
Udělal jsem si závěr,že když je na mezistěně na 22cm délky více jak 50 buněk,není to pro mé včely vhodná míra.Úmyslně jsem neuvedl žádného výrobce abych neměl dodatečné problémy.
Moje úvaha.Má-li mezera na mé mřížce šířku 4,4mm a matka neproleze a když jí na hruď ještě nalepíme ruksak,jak já říkám značkám z umělé hmoty,/já používám celý život staniol/,jak si pak má matka před položením vajíčka řádně prohlédnout dno buňky,když se do ní nedostane? Snad by pomohly brýle na dálku.Vidím,že protože jsem letos vyráběl menší včely,nemohly pobrat tolik medu a nemohl jsem letos překročit průměr 100kg medu na 1 včelstvo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4287


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vladimír Ptáček --- 27. 10. 2003
Re: Prosklené úly (1849)

Prosim pritele Karaska, ktery 8.10. minuleho roku poslal prispevek o prosklenych ulech Optimal, aby se mi laskave ohlasil na adresu ptacek/=/sci.muni.cz
Se srdečnymi diky predem a pozdravem vsem vcelarum
Vladimir Ptacek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4288


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký --- 29. 10. 2003
Vyčištění vosku

Prosím o radu. Víte kde sehnat kyselinu sírovou a kyselinu fosforečnou na čistění vosku? V drogérii je nemají. Dá se čistit současně kys. sírovou na odstranění mýdel a kys. fosforečnou na barvu vosku při jednom rozvaření? Nemůžou roztoky lehce vzplanout díky obsahu kyselin? Nedělá se pěna při tomto delším vaření?
Díky za odpověď.
Tonda

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4289


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jiří Kamler --- 29. 10. 2003
rozpouštění cukru

Zatím krmím tradičně 4l flašemi, ale už mě to začíná otravovat a rád bych přešel na roztok. Nevím, ale jak jej nejlépe připravit. Na loňské výstavě jsem viděl zařízení využívající tlakový vzduch, ale zdá se mi to dost velká investice. Budu velice vděčný za Vaše zkušenosti. JK.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4290


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký --- 29. 10. 2003
Re: rozpouštění cukru (4290)

Zkoušel jsem letos rozpouštění kalovým čerpadlem v 200 l sudu. Bylo to také na výstavě. Výborná věc. Navíc se čerpadlo využije i jinde. Naleje se voda a dosypává cukr.
Tonda.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4291


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Jarolím --- 29. 10. 2003
Re: Stanovy (4285)

Myslím že jsou součástí programu pro evidenci včelařů.
Tuším že odkaz by mohl být i na stránkách ĆSV
Petr

>Mám dotaz jestli ČSV má stanovy a jestli ano kde je možné
>je sehnat. Předem díky.
>
>Pazderka G.
>
>
>
>
>


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4292


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Janura Stefan --- 29. 10. 2003
spravy (4281)

Otazka pre spravcu konfery.

Od 21.10.2003 mi prestali chodit prispevky na moju adresu. Nebol som
nahodou zablokovany?


Ostatnym sa ospravedlnujem.


Dakujem


janura/=/minv.sk

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4293


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Čáp --- 29. 10. 2003
Re: Stanovy (4285)

http://home.tiscali.cz/cz526166/textyCSV/STANOVY.DOC

----- Original Message -----
From: "Petr Jarolím" <ok2med/=/centrum.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: 27. října 2003 16:07
Subject: Re: Stanovy


Myslím že jsou součástí programu pro evidenci včelařů.
Tuším že odkaz by mohl být i na stránkách ĆSV
Petr

>Mám dotaz jestli ČSV má stanovy a jestli ano kde je možné
>je sehnat. Předem díky.
>
>Pazderka G.
>
>
>
>
>




Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4294


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jkala --- 29. 10. 2003
Re: spravy (4281)

Také pozoruji, že v konferenci je reagováno na příspěvky, které jsem
nedostal.
pepa.kala/=/volny.cz

----- Original Message -----
From: Janura Stefan <janura/=/minv.sk>
To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, October 29, 2003 7:30 AM
Subject: spravy


> Otazka pre spravcu konfery.
>
> Od 21.10.2003 mi prestali chodit prispevky na moju adresu. Nebol som
> nahodou zablokovany?
>
>
> Ostatnym sa ospravedlnujem.
>
>
> Dakujem
>
>
> janura/=/minv.sk
>
>


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.524 / Virová báze: 321 - datum vydání: 6.10.2003

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4295


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Čejka --- 29. 10. 2003
Včelařské noviny Info ze dne 2003-10-29

Nové články:
=========

Včely nedodržují vždy optimální geometrii při stavbě plástu:
http://vcelarskenoviny.wz.cz/view.php?cisloclanku=2003102901

S pozdravem
redakce

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4296


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Čáp --- 30. 10. 2003
Re: spravy (4281)

Bratr sledoval konferenci přes freemail na Atlasu a chodilo mu jen občas
něco. Od té doby co si ji přehlásil na mailbox na nomálnim placenym
hostingu, tak nemá problémy.

Honza

----- Original Message -----
From: "jkala" <pepa.kala/=/volny.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: 29. října 2003 21:02
Subject: Re: spravy


> Také pozoruji, že v konferenci je reagováno na příspěvky, které jsem
> nedostal.
> pepa.kala/=/volny.cz
>
> ----- Original Message -----
> From: Janura Stefan <janura/=/minv.sk>
> To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Wednesday, October 29, 2003 7:30 AM
> Subject: spravy
>
>
> > Otazka pre spravcu konfery.
> >
> > Od 21.10.2003 mi prestali chodit prispevky na moju adresu. Nebol som
> > nahodou zablokovany?
> >
> >
> > Ostatnym sa ospravedlnujem.
> >
> >
> > Dakujem
> >
> >
> > janura/=/minv.sk
> >
> >
>
>
> ---
> Odchozí zpráva neobsahuje viry.
> Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
> Verze: 6.0.524 / Virová báze: 321 - datum vydání: 6.10.2003
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4297


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Janura Stefan --- 30. 10. 2003
RE: spravy (4281)

Uz je vsetko v poriadku. Zablokoval som totiz domenu "yahoo.com" aby my
nechodili otravne maily a zblbol cely outlook. Mazalo mi vsetky spravy
priamo na servry. Po dohovore so spravcom servra sme to odstranili.


Sorry a diky

Pista


----- Original Message -----
From: Jan Čáp <capjan/=/ekolog.cz>
To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, October 30, 2003 7:16 AM
Subject: Re: spravy


> Bratr sledoval konferenci přes freemail na Atlasu a chodilo mu jen občas
> něco. Od té doby co si ji přehlásil na mailbox na nomálnim placenym
> hostingu, tak nemá problémy.
>
> Honza
>
> ----- Original Message -----
> From: "jkala" <pepa.kala/=/volny.cz>
> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: 29. října 2003 21:02
> Subject: Re: spravy
>
>
> > Také pozoruji, že v konferenci je reagováno na příspěvky, které jsem
> > nedostal.
> > pepa.kala/=/volny.cz
> >
> > ----- Original Message -----
> > From: Janura Stefan <janura/=/minv.sk>
> > To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
> > Sent: Wednesday, October 29, 2003 7:30 AM
> > Subject: spravy
> >
> >
> > > Otazka pre spravcu konfery.
> > >
> > > Od 21.10.2003 mi prestali chodit prispevky na moju adresu. Nebol
som
> > > nahodou zablokovany?
> > >
> > >
> > > Ostatnym sa ospravedlnujem.
> > >
> > >
> > > Dakujem
> > >
> > >
> > > janura/=/minv.sk
> > >
> > >
> >
> >
> > ---
> > Odchozí zpráva neobsahuje viry.
> > Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
> > Verze: 6.0.524 / Virová báze: 321 - datum vydání: 6.10.2003
> >
> >
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4298


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 30. 10. 2003
Dotace

PROSIM, MA NEKDO INFORMACE, JAK TO BUDE S DOTACEMI NA OBNOVENA VCELSTVA, KTERA ODESLA NA JARE V DUSLEDKU MELICITOZY?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4299


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka --- 30. 10. 2003
Re: Dotace (4299)

Dne čt 30. říjen 2003 07:51 JIRI.CUPL/=/ZDAS.CZ napsal(a):
> PROSIM, MA NEKDO INFORMACE, JAK TO BUDE S DOTACEMI NA OBNOVENA VCELSTVA,
> KTERA ODESLA NA JARE V DUSLEDKU MELICITOZY?

Dobry den,

podle toho, co psali ve vcelarstvi, tak ten, kdo to nahlasil zakladni
organizaci a ta to nahlasila na ustredi, tak ten dotaci dostane. Pokud jste,
jako ja vse nahlasili a ZO to neposlala dal, asi mate smulu ( to psali ve
vcelarstvi taky ).
--
S pozdravem

                     Jan Cervenka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4300


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka --- 30. 10. 2003
Re: Dotace (4299) (4300)

Dne čt 30. říjen 2003 09:03 Jan Cervenka napsal(a):

> Dobry den,
>
> podle toho, co psali ve vcelarstvi, tak ten, kdo to nahlasil zakladni
> organizaci a ta to nahlasila na ustredi, tak ten dotaci dostane. Pokud
> jste, jako ja vse nahlasili a ZO to neposlala dal, asi mate smulu ( to
> psali ve vcelarstvi taky ).

jo este jsm zapomel napsat, ze mi uhynuli celkem 4 vcelstva, na jare jsem
udelal 4 oddelky a pri slunecnici uz byli vsichni v plne sile. Kdyz
posloucham obcas TV noviny, tak mi to pri mejch 30% uhynulejch vcelstvech
ani nemrzi, ze nic nedostanu.Bez muceni se priznam, ze jsem jim na podzim
melicitozni med nevytacel, z duvodu lenost,zima,nedostatek sousi.

Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4301


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ing. Arnošt Hrdina --- 30. 10. 2003
Re: Vyčitění vosku (4289)

Osobně jsem ji koupil a i jiné věci jako např. lékovky na distribuci
propolisové tinktury v lékárně.
V Brně konkrétně v lékárně na Kobližné.
Je ale pravda, že jsem tam měl známou a ta ji objednala.
Ale koupil jsem ji normálně přes kasu, takže se mi nezdá, že by to byl
neobvyklý postup.
Koupil jsem tam i formaldehyd ... ve starších časopisech jsem našel návod na
desinfekci plástů pomocí výparů.
Ale nezrealizoval jsem to (možná naštěstí)
Tím chci říct, že se v lékárně, která má laboratoř na výrobu léků podle
receptur dá koupit leccos :o)

Na Orlí (tuším, že je to Orlí) opět v Brně je specializovaná prodejna na
laboratorní techniku a měli chemikálie.
Ovšem tam jsem to nezkoušel, protože jsem měl spolehlivější kanál :o) navíc
jsem tudy uždlouho nešel,
takže tahle informace je bez záruky.

Nicméně tu kyselinu fosforečnou mám vyzkoušenou, protože vlastním starší už
ne moc kvalitní pařák co se týče povrchu (jinak je vynikající a to co se teď
objevilo z nerezu se mi proti tomu starému s štoubovým lisem a litinovým
uzávěrem zdá hodně "fórový" výrobek).
Funguje to perfektně!

Hezký den!

Arnošt

----- Original Message -----
From: "Antonín Podhájecký" <a.podhajecky/=/.seznam.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, October 29, 2003 8:25 AM
Subject: Vyčitění vosku


> Prosím o radu. Víte kde sehnat kyselinu sírovou a kyselinu fosforečnou na
> čistění vosku? V drogérii je nemají. Dá se čistit současně kys. sírovou na
> odstranění mýdel a kys. fosforečnou na barvu vosku při jednom rozvaření?
> Nemůžou roztoky lehce vzplanout díky obsahu kyselin? Nedělá se pěna při
> tomto delším vaření?
> Díky za odpověď.
> Tonda

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4302


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Baudis Jan P. --- 30. 10. 2003
Re: spravy (4281) (4293)



> Od 21.10.2003 mi prestali chodit prispevky na moju adresu. Nebol som
> nahodou zablokovany?

V žádném případě nikoho neblokujeme. :-)


Daná adresa je normálně v mailing-listu konference. Server však měl v
uplynulých dnech nějaké problémy s hackery. Možná to narušilo
rozesílání některých konferenčních příspěvků. Nyní je snad situace
normalizovaná.

> Bratr sledoval konferenci přes freemail na Atlasu a chodilo mu jen občas
> něco. Od té doby co si ji přehlásil na mailbox na nomálnim placenym
> hostingu, tak nemá problémy.


Proč nechodily některé příspěvky na freemail "atlas.cz", nevím, ale
jak čtu, tak už se to vyřešilo jinak. Kdyby s tím měl ještě někdo
problémy, dejte zprávu, můžeme to začít zkoumat...

V současnosti je na internetu tak agresivní prostředí, kvůli některým
hackerům a spamerům, že je zapojeno mnoho různých antispamových a
antihackerových technologií, což může někdy způsobit problémy a
doručením normální pošty apod.

Právě freemailové servery jsou pod velkým tlakem, takže se tam pak
mohou objevit všelijaké problémy.

Chod konference mohou všichni každopádně kontrolovat přes webové
rozhraní na adrese: www.vcely.or.cz



J. P. Baudiš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4303


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Baudis Jan P. --- 30. 10. 2003
Aerosol


Zdravím včelaře s otázkou a prosbou:

nebyl by někde k zapůjčení aerosol? Podotýkám, že se mi jedná jen o
samotný aerosolový přístroj. Kompresor (elektrický) si hodlám
koupit.

Oblast, ve které se pohybuji, je od Prahy do Brna.

Při letošním rychlém příchodu zimy nemám ponětí, jak zvládnout
ošetření fumigací. Tady na jihlavsku nebyly od 10. října (kdy se
může začít z ošetřováním) teploty snad nikdy na požadovaných 10
stupních.

Aerosolový přístroj bych si koupil, ale na pultě jej prý nikde
nemají. Musí se prý alespoň půl roku dopředu objednat ve Výzkumném
ústavu včelařském.


J. P. B.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4304


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Čermák K . --- 30. 10. 2003
Re: Bunky (4287)

Akorát, že mi nesedí uvedená čísla. Průměr buněk v různých plástech
(mezistěnách) by se měl pohybovat tak od 0,52 do 0,56 cm. Když použiju
stejný postup jako jste uvedl, tak na mezistěně ze Stražiska mám na 22 cm
skoro 41,5 buňky, což je průměr 0,53 cm. Nevěřím, že někdo u nás vyrábí o 1
mm menší buňky na mezistěnách! Kde je chyba ve výpočtech a měřeních?

K. Čermák


----- Original Message -----
From: "V.Banýr" <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, October 27, 2003 12:14 AM
Subject: Bunky


> Rovněž i já jsem měl letos problémy s kvalitou vystavěných mezistěn
> přesotože vosk se zdálbýt pěkný.
> Hezký výklad je od př.Čermáka ve Včel.novinách.Jde zřejmě o menší buňky.Já
> jsem se radil s VÚvČ v Dole a bylo miřečeno ať vyměním výrobce a bude po
> problémech.
> Změřil jsem šuplérou 22cm a spočítal počet buněk v řádku.Bylo jich
> 52.Průměrná šířka buňky 0,423cm.Změřil jsem také velikost buněk na mém
lisu
> který jsem oužíval před 50lety a byl jsem šokován,že na 22cm je 50
> buněk,což je průměr 0,44cm na buňku.Dílo na těchto buňkách se tenkrát
> jevilo jako mnohem menší.Celý život jsem byl přesvědčen,že buňky na
> mezistěnách z obchodu jsou zvětšované.Tehdy tomu asi opravdu tak
> bylo.Změřil jsem ještě počet buněk na dvouletých mezistěnách od jiného
> výrobce a bylo jich 49,5.Oslovil jsem několik výrobců a výrobce s 52
bňkami
> mi řekl,že všichni výrobci mají lisy stejné.Dnes mám už doma mezistěny kde
> je na 22cm 49,3 buňky,což je 0,446 průměrná šířka buňky a jsem
> spokojen.Jaro ukáže.
> Udělal jsem si závěr,že když je na mezistěně na 22cm délky více jak 50
> buněk,není to pro mé včely vhodná míra.Úmyslně jsem neuvedl žádného
výrobce
> abych neměl dodatečné problémy.
> Moje úvaha.Má-li mezera na mé mřížce šířku 4,4mm a matka neproleze a když
> jí na hruď ještě nalepíme ruksak,jak já říkám značkám z umělé hmoty,/já
> používám celý život staniol/,jak si pak má matka před položením vajíčka
> řádně prohlédnout dno buňky,když se do ní nedostane? Snad by pomohly brýle
> na dálku.Vidím,že protože jsem letos vyráběl menší včely,nemohly pobrat
> tolik medu a nemohl jsem letos překročit průměr 100kg medu na 1 včelstvo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4305


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miroslav Sedláček --- 30. 10. 2003
Re: Aerosol (4304)

Pane Baudiši,

ozvěte se příští týden telefonicky, kdy si pro vyvíječ dojedete. Po víkendy budu mít za sebou 1 fumigaci a 1 ošetření aerosolem a přístroj bude k zapůjčení.
Váš dodavatel českých včelích produktů

Miroslav Sedláček
Ždánská 709
685 01 Bučovice

603-499 746

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4306


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miroslav Sedláček --- 30. 10. 2003
Re: Dotace (4299)

Bohužel zatím mi ani jako členovi ÚV ČSV není známo jak a zda vůbec dotace proběhnou. Nejsme jediní, kteří na dotace, které všichni zákonodárci schválili v důsledku zimy čekají. (jedná se o celý balík pro vymrzlé pšenice, zaorávky, zelené porosty atd.... !!! - na samotné včelaře to není, tím by se asi těžko všichni zabývali.
Podle rozmlouvání s několika majiteli zemědělských družstev, kteří jsou členmi našeho kresního výboru to lze čekat ke konci roku až začátkem příštího roku.
Dá se však říci, že je to tak nějak schváleno a zbývá hlavně čekat a být připraven.

Toto se samozřejmě netýká oněch 150 Kč, které plují z jiných peněz.

Váš dodavatel českých včelích produktů

Miroslav Sedláček
Ždánská 709
685 01 Bučovice

603-499 746

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4307


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 31. 10. 2003
RE: Včelařské noviny Info ze dne 2003-10-29

Dobrý den, omlouvám se všem čtenářům Včelařských novin za malý problém s
nezobrazováním obrázků v článku Ing. Čermáka.
Provedl jsem změnu a v tuto chvíli mám odzkoušeno, že zobrazení už funguje.

Děkuji za pochopení.

S pozdravem

Zdeněk Čejka

> -----Original Message-----
> From: Čejka Zdeněk, Informatika (UP-BK)
> Sent: Wednesday, October 29, 2003 10:08 PM
> To: Včelařský mailing list
>
> Nové články:
> =========
>
> Včely nedodržují vždy optimální geometrii při stavbě plástu:
> http://vcelarskenoviny.wz.cz/view.php?cisloclanku=2003102901
>
> S pozdravem
> redakce

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4308


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 31. 10. 2003
Včelařské noviny Info ze dne 2003-10-31

Nové články:
=========

MAXINVERT - dobré zkušenosti včelařů:
http://vcelarskenoviny.wz.cz/view.php?cisloclanku=2003102902

S pozdravem
redakce

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4309


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mensik Josef --- 31. 10. 2003
Re: Vy?it?n? vosku (4289)

Kyselina sírová je bčžně k dostání v drogeriích a mototechně používá se do
atobaterií

Pepan

----- Original Message -----
From: "Anton?n Podh?jeck?" <a.podhajecky/=/.seznam.cz>
To: "V?ela?sk? mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, October 29, 2003 8:25 AM
Subject: Vy?it?n? vosku


> Prosím o radu. Víte kde sehnat kyselinu sírovou a kyselinu fosforečnou na
> čistění vosku? V drogérii je nemají. Dá se čistit současně kys. sírovou na
> odstranění mýdel a kys. fosforečnou na barvu vosku při jednom rozvaření?
> Nemůžou roztoky lehce vzplanout díky obsahu kyselin? Nedělá se pěna při
> tomto delším vaření?
> Díky za odpověď.
> Tonda
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4310


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Nezbeda Martin ( alias NezMar ) --- 31. 10. 2003
Re: Vyčitění vosku (4289)

Lachema Neratovice -
co chceš to mají
Kyselina fosforečná, sírová, aceton v různé kvalitě až po p.a. ( pamatuji-li
si tu zkratku správně )
a celá dlouhá řada chemikálií - před vchodem je bunka - podniková prodejna a
mám pocit že ji nad vodou drží hlavně včelaři ( taky tam mají hlavně "náš"
sortiment ) Jednou jsem musel za bránu pro aceton a ve skladu jsem se
nestačil divit - vše na co si jen alchimista vzpomene.



----- Original Message -----
From: "Ing. Arnošt Hrdina" <arnost.hrdina/=/ais.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, October 30, 2003 9:36 AM
Subject: Re: Vyčitění vosku


> Osobně jsem ji koupil a i jiné věci jako např. lékovky na distribuci
> propolisové tinktury v lékárně.
> V Brně konkrétně v lékárně na Kobližné.
> Je ale pravda, že jsem tam měl známou a ta ji objednala.
> Ale koupil jsem ji normálně přes kasu, takže se mi nezdá, že by to byl
> neobvyklý postup.
> Koupil jsem tam i formaldehyd ... ve starších časopisech jsem našel návod
na
> desinfekci plástů pomocí výparů.
> Ale nezrealizoval jsem to (možná naštěstí)
> Tím chci říct, že se v lékárně, která má laboratoř na výrobu léků podle
> receptur dá koupit leccos :o)
>
> Na Orlí (tuším, že je to Orlí) opět v Brně je specializovaná prodejna na
> laboratorní techniku a měli chemikálie.
> Ovšem tam jsem to nezkoušel, protože jsem měl spolehlivější kanál :o)
navíc
> jsem tudy uždlouho nešel,
> takže tahle informace je bez záruky.
>
> Nicméně tu kyselinu fosforečnou mám vyzkoušenou, protože vlastním starší

> ne moc kvalitní pařák co se týče povrchu (jinak je vynikající a to co se
teď
> objevilo z nerezu se mi proti tomu starému s štoubovým lisem a litinovým
> uzávěrem zdá hodně "fórový" výrobek).
> Funguje to perfektně!
>
> Hezký den!
>
> Arnošt
>
> ----- Original Message -----
> From: "Antonín Podhájecký" <a.podhajecky/=/.seznam.cz>
> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Wednesday, October 29, 2003 8:25 AM
> Subject: Vyčitění vosku
>
>
> > Prosím o radu. Víte kde sehnat kyselinu sírovou a kyselinu fosforečnou
na
> > čistění vosku? V drogérii je nemají. Dá se čistit současně kys. sírovou
na
> > odstranění mýdel a kys. fosforečnou na barvu vosku při jednom rozvaření?
> > Nemůžou roztoky lehce vzplanout díky obsahu kyselin? Nedělá se pěna při
> > tomto delším vaření?
> > Díky za odpověď.
> > Tonda
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4311


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polásek --- 2. 11. 2003
med v obchodech

Na http://www.novinky.cz/01/87/22.html je článek o medu prodávaném v obchodech.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4312


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

marcel --- 2. 11. 2003
zaciatky...

kto by vedel poradit kde sa da na slovensku zohnat drevo borovice vejmutovky...
nevie niekto kto vyraba alebo kde sa daju zohnat lacne kovove materske mriezky...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4313


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Nezbeda Martin ( alias NezMar ) --- 2. 11. 2003
cesty (4313)

Chtěl bych se zeptat na trošku odlišnou věc.
Má někdo z Vás kontakty na nějaké profesionály do zahraničí ? spolupracujete
? Je šance se někam podívat ?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4314


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 3. 11. 2003
RE: med v obchodech

Pokud se podíváte přímo na stránku http://www.szpi.gov.cz odkud je článek přebraný, tak hned na začátku článku je tabulka kontrolovaných medů i s výrobcem, dodavatelem a proč vzorek nevyhověl.
                                                 S pozdravem MF


Na http://www.novinky.cz/01/87/22.html je článek o medu prodávaném v
obchodech.


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.535 / Virová báze: 330 - datum vydání: 1.11.2003

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4315


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ing. Arnošt Hrdina --- 3. 11. 2003
Re: Aerosol (4304)

Včera jsem se dostal na včelnici kolem, třetí odpoledne a včely létaly jako
o závod. (Brno 350 n.m.)
Bylo vidět, že to není jen prolet ale že létají i sehnat něco ke snědku,
možná i vodu.

Jelikož hlásí až 13 stupňů, tak bude určitě tento týden možné udělat
fumigaci i zapáleným knotem.
U měst a větších vesnic bude určitě víc než těch 13....

Hezký den.

Arnošt

----- Original Message -----
From: "Baudis Jan P." <baudis/=/or.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, October 30, 2003 3:07 PM
Subject: Aerosol



Zdravím včelaře s otázkou a prosbou:

nebyl by někde k zapůjčení aerosol? Podotýkám, že se mi jedná jen o
samotný aerosolový přístroj. Kompresor (elektrický) si hodlám
koupit.

Oblast, ve které se pohybuji, je od Prahy do Brna.

Při letošním rychlém příchodu zimy nemám ponětí, jak zvládnout
ošetření fumigací. Tady na jihlavsku nebyly od 10. října (kdy se
může začít z ošetřováním) teploty snad nikdy na požadovaných 10
stupních.

Aerosolový přístroj bych si koupil, ale na pultě jej prý nikde
nemají. Musí se prý alespoň půl roku dopředu objednat ve Výzkumném
ústavu včelařském.


J. P. B.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4316


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ing. Arnošt Hrdina --- 3. 11. 2003
Re: Vy?it?n? vosku (4289)

Tu do autobaterií bych určitě já osobně nepoužíval.
Zkoušel jsem to bez výsledku. Je to slabé!

Ale je fakt, že každá kyselina je na jinou chybu ... já mám problém s kovy
ze staršího vařáků
a proto používám kyselinu fosforečnou.
Po kyselině sírové jsem nezaznamenal žádnou změnu barvy.

Arnošt

----- Original Message -----
From: "Mensik Josef" <josef.mensik/=/seznam.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, October 30, 2003 9:58 PM
Subject: Re: Vy?it?n? vosku


> Kyselina sírová je bčžně k dostání v drogeriích a mototechně používá se do
> atobaterií
>
> Pepan
>
> ----- Original Message -----
> From: "Anton?n Podh?jeck?" <a.podhajecky/=/.seznam.cz>
> To: "V?ela?sk? mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Wednesday, October 29, 2003 8:25 AM
> Subject: Vy?it?n? vosku
>
>
> > Prosím o radu. Víte kde sehnat kyselinu sírovou a kyselinu fosforečnou
na
> > čistění vosku? V drogérii je nemají. Dá se čistit současně kys. sírovou
na
> > odstranění mýdel a kys. fosforečnou na barvu vosku při jednom rozvaření?
> > Nemůžou roztoky lehce vzplanout díky obsahu kyselin? Nedělá se pěna při
> > tomto delším vaření?
> > Díky za odpověď.
> > Tonda
> >

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4317


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Emanuel Vesely --- 3. 11. 2003
Re: Aerosol (4304) (4316)

:>Bylo vidět, že to není jen prolet ale že létají i sehnat něco
:>ke snědku,
:>možná i vodu.

Mohu potvrdit. Mě včely nosily z blízké řepky (zakvetla v ní příměs hořčice) pylu jak na jaře. To jsem ještě neviděl. Listopad! A tak silný let, až se bojím, aby se moc neutahaly. Teplota 13 C, 270 m.n.m., slunečno. Ve včelách je hodně plodu a tak fumigace teď nebude moc účinná. Ale kdovíkdy budou tak příznivé teploty? Přejedu to v prosinci aerosolem. To je tutovka.
Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4318


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miro Bednár --- 3. 11. 2003
www.medovina.sk

Chcete si vyrobiť z Vášho medu dobrú medovinu? alebo sa dozvedieť niečo viac o tomto lahodnom nápoji? Tak práve pre Vás sú tu stránky www.medovina.sk - stránky plné medoviny.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4319


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký --- 3. 11. 2003
Re: Vy?it?n? vosku (4289) (4317)

Kyselina fosforečná je na barvu vosku. Asi by stačila, ale zatím ani tu nemohu sehnat. Kyselina sírová by měla být na odstranění mýdel z vosku. Elektrolit do baterií je slabý a nedá se použít. Snad kyseliny seženu někde ve specializované prodejně.
Díky Tonda.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4320


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Matej Ladislav --- 3. 11. 2003
RE: med v obchodech

Pozrite si zivy archiv TV markiza z 2.11.2003. Relaciu: Televizne noviny.
http://www.archiv.markiza.sk

Ladislav Matej
Kosice


       Pokud se podíváte přímo na stránku http://www.szpi.gov.cz odkud
       je článek přebraný, tak hned na začátku článku je tabulka kontrolovaných
       medů i s výrobcem, dodavatelem a proč vzorek nevyhověl.
                                                        S pozdravem MF


       Na http://www.novinky.cz/01/87/22.html je článek o medu prodávaném v
       obchodech.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4321


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Peter Kristin --- 3. 11. 2003
ramiky

Priatelia,

kto mi poradi, ako najlpesie postupovat pri osetreni ramikov. Niekde som, cital, ze je dobre ich vyvarit v roztoku s nejakou kyselinou. Neviete v akej???

Vopred vdaka

Peter

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4322


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Šamalík --- 3. 11. 2003
Re: ramiky (4322)

Ahoj,
vyvarit v kyseline je zrejme mozne, ikdyz co kovové casti? Nezkorodují? Spis
si nedokazu predstavit vlasni postup - mnozstvi kyseliny v nejakem kotli....
Ale neodsuzuji...

Ja osobne pouzivam k desinfekci ramku ohen v jakekoli podobe.. :) Letlampa,
plynový (propan-butan) horak a podobne..

jose

| Priatelia,
|
| kto mi poradi, ako najlpesie postupovat pri osetreni ramikov. Niekde som,
| cital, ze je dobre ich vyvarit v roztoku s nejakou kyselinou. Neviete v
| akej???
|
| Vopred vdaka
|
| Peter
|

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4323


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Šamalík --- 3. 11. 2003
Včelár

Přátelé,

kdo mi poradí jak objednat slovenského Včelára?

Díky

jose

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4324


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jkala --- 3. 11. 2003
Re: ramiky (4322)

Používám asi 10% roztok SAVO ( obsahuje asi 5% chlornanu sodného ), kterým
rámky rozprašovačem pomlžím. ( Vzhledem k tomu, že popis na obalu v Česku
koupeného SAVA má i popis ve slovenštině předpokládám, že se dá koupit i u
vás).
Opláchnutí vodou není nutné, pokud rámky použijete až na jaře - je nutné je
nechat jen oschnout.
pepa.kala/=/volny.cz
http://gw.dup.cz/vcelam/index.php

----- Original Message -----
From: Peter Kristin <pepok/=/pobox.sk>
To: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, November 03, 2003 4:44 PM
Subject: ramiky


> Priatelia,
>
> kto mi poradi, ako najlpesie postupovat pri osetreni ramikov. Niekde som,
> cital, ze je dobre ich vyvarit v roztoku s nejakou kyselinou. Neviete v
> akej???
>
> Vopred vdaka
>
> Peter
>


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.525 / Virová báze: 322 - datum vydání: 9.10.2003

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4325


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Olda Vancata --- 3. 11. 2003
Re: ramiky (4322) (4325)

> kto mi poradi, ako najlpesie postupovat pri osetreni ramikov. Niekde
> som, cital, ze je dobre ich vyvarit v roztoku s nejakou kyselinou.
> Neviete v akej???

Alternativa je naskladat ramky do mycky na nadobi (kdyz chot neni
doma) a vymenit pulku prasku na myti za sodu. Predpoklada to ramky uz
jednou vypareny (bez vosku).

(kdyz jsou vsechny ramecky hotovy tak pak je dobry project pracku
jednim prazdnym cyklem s praskem. talire maji jinak rendenci zavanet
propolisem)

vov

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4326


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

V.Banýr --- 4. 11. 2003
RE Buňky 4288

OMLUVA

Předem děkuji příteli Čermákovi za upozornění,že v mém příspěvku je někde chyba.
Moc se také omlouvám všem přátelům,které jsem neúmyslně uvedl v omyl.
Správně mělo být,na 27cm 52 buněk,průměr 0,519cm,jsou mezistěny pro má včelstva špatné.Na 27cm 50 buněk průměr 0,54cm jsou mezistěny z mého lisu,na kterých se mi zdálo,že buňky jsou malé,ale stavěly na nich dobře.Na 27cm 49,3 buněk,průměr 0,547cm jsou mezistěny od jiného výrobce a také na nich letos stavěly dobře a na 27cm 48 buněk,průměr 0,562cm jsou mezistěny,které mi přišly nedávno a ještě si je obědnám.Ještě,že jsem minule neuvedl jména výrobců.Jako když jsem to tušil.Dnes mám proužek bílé igelitové pdložky pod včelstva,asi 1cm široký a 27cm dlouhý,který stačí přiložit na mezistěnu,spočítat buňky a nad 50 nekupovat.
Ještě jednou se všem omlouvám a všem přeji,aby pro vás byl příští rok alespoň tak úspěšný,jako byl ten letošní pro mně.

Děkuji za pochopení .
V Banýr

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4327


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký --- 4. 11. 2003
Re: Včelár (4324)

Přes ČSV.
Tonda

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4328


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pete Mal --- 4. 11. 2003
Klieštik (4327)

Ahojte

Aký ste mali tohto roku spad roztočov. Na Slovensku
som použil avartin a pri druhom dymení som už nemal
skoro žiaden spad, pri prvom tak okolo 20. Len pri
jednej rodine, ktorá bola dlhé roky najlepšia a
poslednú sezónu nie a nie sa dostať do sily ich bolo
asi 200 - no mám ponaučenie, že aj klieštik môže aj
keď rodinu nezničí výrazne znížiť medné výnosy.

Peter M.

__________________________________
Do you Yahoo!?
Protect your identity with Yahoo! Mail AddressGuard
http://antispam.yahoo.com/whatsnewfree

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4329


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 4. 11. 2003
Aceton

Zdravím,
poradí mi někdo, kde sehnat lekarsky aceton do aerosolového vyvíječe? U nás v lékárně není. Je možné použít normální ( technický) aceton? pokud ano, je nějaké riziko pro včely?
Děkuji

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4330


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ČSV - Odborné oddělení --- 4. 11. 2003
RE: Včelár (4324)

Celkem jednoduše. V ČR ho distribuuje ČSV, stačí napsat na svazovu
expedici, jde to i na tenhle mail, uvést jméno adresu, dostatnete
složenku na cca 200 Kč, nevím přesně a po zaplacení Vám začne od ledna
chodit.

S pozdravem

Lněnička

> -----Original Message-----
> From: Josef Šamalík [mailto:josef.samalik/=/seznam.cz]
> Sent: Monday, November 03, 2003 8:41 PM
> To: Včelarska konference
> Subject: Včelár
>
>
> Přátelé,
>
> kdo mi poradí jak objednat slovenského Včelára?
>
> Díky
>
> jose
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4331


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Libor Jarolím --- 4. 11. 2003
Re: Aceton (4330)

Zkus lékárnu pro zvěrolékaře. Ale já jsem uspěl i v obyčejné lékárně, jen je
potřeba se domluvit a počkat než to dovezou.
Obyčejný - technický aceton použít nelze. Jsou tam nějaké příměsi -
rozpouštědla - nečistoty. Nepoužívat.
Existuje ještě tzv. technicky čistý aceton a ten použít lze. Mohl by jít
koupit v drogerii.
A pokud se nemýlím, tak na požádání Ti pošlou flašku příslušného acetonu i z
VÚVč Dol.
Libor Jarolím
Stará Bělá


> Zdravím,
> poradí mi někdo, kde sehnat lekarsky aceton do aerosolového vyvíječe? U
nás
> v lékárně není. Je možné použít normální ( technický) aceton? pokud ano,
je
> nějaké riziko pro včely?
> Děkuji

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4332


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 4. 11. 2003
Léčení Varidolem FUM

Zdravím všechny, vím, že to tady bylo již několikrát probíráno, ale chci se
zeptat na způsob aplikace pásku s Varidolem v nástavkových úlech. Vždy jsme
v organizaci léčili aerosolem a letos po stížnostech některých "individuí"
jsme se vrátili k páskům s Varidolem. V návodu je psáno, že se pásek umístí
mezi krycí plást a stěnu nástavku. Když zimuji na dvou nástavcích, dává se
do horního nebo do spodního, nebo dáváte pásek do podmetu nebo ještě jinak?

Díky za odpovědi.

S pozdravem

Zdeněk Čejka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4333


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 4. 11. 2003
Antwort: ramiky


pouzite ramiky vyváram v 5% roztoku lúhu sodného - dostat v drogerii.

Matej




Peter Kristin
<pepok/=/pobox. An: Včelařský mailing list
sk> <vcely/=/v.or.cz>
Kopie:
03.11.2003 Thema: ramiky
16:44
Bitte
antworten an
"Vcelarska
konference"






Priatelia,

kto mi poradi, ako najlpesie postupovat pri osetreni ramikov. Niekde som,
cital, ze je dobre ich vyvarit v roztoku s nejakou kyselinou. Neviete v
akej???

Vopred vdaka

Peter




Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4334


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 4. 11. 2003
Antwort: Aceton


technicky v zadnem pripade. Kolega v susednej dedine chcel usetrit /
technicky je lacnejsi / a prisiel o 5 vcelstiev /. Na Slovensku predava
cisty aceton Mikrochem Pezinok a 1L stoji okolo 120,- Sk.

Matej




<jiri.cupl/=/zd
as.cz> An: Vèelaøský mailing list
<vcely/=/v.or.cz>
04.11.2003 Kopie:
09:33 Thema: Aceton
Bitte
antworten an
"Vcelarska
konference"






ZdravĂ­m,
poradí mi někdo, kde sehnat lekarsky aceton do aerosolového vyvíječe? U nás
v lékárně není. Je možné použít normální ( technický) aceton? pokud ano, je
nějaké riziko pro včely?
Děkuji


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4335


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Libor Jarolím --- 4. 11. 2003
Re: Léčení Varidolem FUM (4333)

Má se dávat do horního nástavku. Protože dle výkladu, kouř sice stoupat
může, ale vyvětrat se musí, A při tom musí, projde zhora přes včelstvo do
podmetu a pak česnem nebo sítem ven. Samozřejmě až potom když za hodinu
otevřeš větrání úlu.
Tolik doporučení zpracovatelů návodu a tvůrců metody.
Strčit pásek do podmetu, například na šikmo zdola do plástu zapíchnutý
hřebík, je velmi pohodlné a rychlé.
Ale opět, dle výkladu tvůrců metodiky, kouř z pásků včely dráždí a ony jsou
schopny rychle uzavřít uličky a zajistit větrání tak, že se léčivo do středu
včelstva vůbec nedostane a možná ani do horní části úlu. Záleží na tom jak
moc je zimní chomáč připraven. A při letošním počasí asi je připraven dobře.
A nějaké oteplení i na +15°C (ale jen na 2 až 6 hodin je více než +10°C) je
nemůže vyrušit tak, aby zimní chomáč úplně zrušily. Na ty dvě (či 6) hodiny
to nemá smysl, když to je dlouhodobý proces. Aby byla účinnost zajištěna
chtělo by to, aby i přes noc bylo více než +10°C.
Sice splníme návod (je právě vice než +10°C), ale nesplníme účel. A účelem
jsou mrtví roztoči. VŠICHNI ROZTOČI.
Libor Jarolím
Stará Bělá

> V návodu je psáno, že se pásek umístí
> mezi krycí plást a stěnu nástavku. Když zimuji na
> dvou nástavcích, dává se
> do horního nebo do spodního, nebo dáváte pásek
> do podmetu nebo ještě jinak?


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4336


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

dolejš vlastislav --- 4. 11. 2003
pohon třírámkového starého medometu

Zkoušel někdo z Vás vyrobit regulátor otáček včetně použití motorku ze stěračů Š 100, dynama Š 100 a pod. Kdysi byl návod / schema uveřejněn v AR /, podle tohoto návodu jsem postavil regulátor , ale nepodařilo se mě ho rozchodit /zatím /.Pokud někdo ví prosím poraďte.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4337


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Dolejš vlastislav --- 4. 11. 2003
Prodejny včelařských potřeb Polsko NDR/bývalá/

Znáte někdo adresy prodejen včelařských potřeb v Polsku nebo v bývalé NDR blízko za hranicemi ?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4338


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 4. 11. 2003
RE: Varidol FUM - Aplikace-pro Z.Č.

Aplikuje se ve dvou nástavcích nahoře asi 1/3 od vrchu rámku. Mezi stěnou a rámkem má být mezera asi 4 cm .Nabodne se aplikační podložka asi 1 cm pod horním okrajem. Nakapou se čtyři kapky přípravku 1 cm pod hřebík / dlouhý asi 5 cm /
Podložka se zapálí / doutná / a zapíchne se do plástu, je asi 2 cm od plástu.Před tím se utěsní česna. Úl se zavře. po jedné hodině se odstraní těsnění česen. Kontrola proti požáru a pod.
Na každý obsednutý nástavek se dávají dvě kapky.U nás to všechno provede nákazový referent za úhradu pro spolek.
Doporučuji dodržovat postup VÚV Dol u Libčic.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4339


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

josef Šroll --- 4. 11. 2003
Re: pohon třírámkového starého medometu

Jak jsem jiz drive uvedl, pouzivam stare dynamo z nejakeho
nakladaku bez prevodovky, propojene viklavou spojkou primo s
kosem (kardanem se to neda nazvat v zadnem pripade) a schema
regulatoru jsem pred casem ulozil na web:
http://pepasrollu.tripod.com
Funguje to perfektne.
Pepa


--
Potrebujete vice prostoru pro vase stranky?
Ptejte se na http://sluzby.volny.cz/cs/product/ftp_paid


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4340


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78731 příspěvků(zde zobrazeno 121 příspěvků, od č. 4220 do č. 4340)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 120 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší






Klikněte sem pro nápovědu