- Čermák K . --- 16. 5. 2003
Re: Matky (2810) (2818) (2823) (2828) (2833) (2861) (2930)
>2. Jak je to se šlechtěním jednotlivých linií na odolnost varroáze? >Jistě se v tom dělají nějaké výzkumy a jsou z toho výstupy - >publikace atd. Dá se to někde sehnat, případně mohl by někdo z >výzkumu do konference alespoň stručně zprostředkovat případné >novinky?
Chystám se právě o tom napsat článek do Včelařství, ale sezóna mi nedovoluje to dokončit, tak až po ní. Vlastně to budou dva články charakteru kompilace (výběr z odborných článků - separátů) - jeden o odolnosti včel proti infekčním chorobám a druhý o selekci na varroarezistenci. Všechny práce o varroarezistenci jsou ale anglicky, převážně ve vědeckých časopisech.
Jen velmi stručně k těm novinkám pokud jde o varroarezistenci: - Tzv. grooming (aktivní ničení - poškozování roztočů včelami) se ukazuje být skoro neužitečný pro selekci, protože u naší medonosné včely je to vlastnost málo vyvinutá a s malou genetickou variabilitou a hlavně velmi nízce dědivá. - Čistící instinkt včel částečně souvisí i se schopností včel odstranit s plodového plástu ty kukly, v nichž se nachází samička varroa s jejím potomstvem. Ikdyž jsou to kukla živé, včely některé z nich odvíčkují a odstaraní. Samička varroa to sice nejspíš přežije, ale její potomstvo se nedovyvine. Zároveň se samičce varroa "odečte" jeden plodový cyklus, obvykle totiž má za život 3 takové cykly, kdy plodí potomstvo na plodu. Popsanou schopnost mají včely v různém stupni a podle německých výzkumníků je genetická korelace mezi čistícím pudem (odstarňováním mrtvého plodu) a vyklízením roztoči napadených kukel dost vysoká, a to 0,61. Včely touto cestou brzdí rozvoj varroázy. - Schopnost včel potlačovat množení roztočů. Anglicky tuto schopnost nazvali "Suppression of Mite Reproduction Trait" (zkráceně SMRT), česky je to možno vyjádřit asi jako "vlastnost potlačování množení roztočů". V některých včelstvech se totiž roztoči nejsou schopni množit tak úspěšně jako v jiných. Projevuje se to hlavně ve dvou směrech - tak, že samička na kukle uhyne, nebo sice neuhyne, ale nemá žádné potomstvo (nenaklade vajíčka). Neví se přesně, čím je to způsobeno, ale je zřejmé, že je to vlastnost (schopnost) včel, nejspíš nějaká fyziologická. Nejvíce v bádání tímto směrem postoupili výzkumníci v USA (Harbo aj.) - našli včelstva, kde % nereprodukujících samiček je až 66 %, zatímco většina včelstev neselektovaných má tento podíl okolo 15 %. Tento posledně uvedený směr je slibný pro hlednání varroarezistentních včel, metodika je ale dost pracná a hlavně vyžaduje poměrně dost napadená včelstva. Harbo a spol. ve svých pokusech měli včelstva v létě (červenec - srpen) s několika sty až skoro 3000 roztoči, aby vůbec mohli vlastnost SMRT změřit. V našich včelstvech je ale nejčastěji jen pár desítek až stovek roztočů, takže je obtížné vyhodnotit % nereprodukujících samiček...
K. Čermák
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3025
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |