- ČSV - Odborné oddělení --- 24. 4. 2003
RE: Matky (2810) (2818) (2823) (2828) (2833) (2835)
> > Jestli vyšší chovy nejsou ochotny prodat matku do prodejny > tak je to asi právě to, proč jsem řekl, že se mi zdá schánění > totáčové. Prostě matky scháníme a nekupujeme.
Nebo jestli jsou prodejny ochotny objednávat matky? Pokud mám včelařskou prodejnu a matky neprodám v pátek, tak je můžu v pondělí vyhodit, protože si je zákazníci berou jenom v pátek, když jedou na chalupy a chaty, kde mají většinou včely, případně se vrací z práce ve městě do trvalého bydliště.. Dalším problémem je to, že pokud by prodejna chtěla prodávat za stejné ceny jako chovatelé, pak jim musí zaplatit odhadem tak o třetinu méně, než jim zaplatí odběratelé, o DPH ani nemluvě a to zase není tak zajímavé pro chovatele.
> > Když jsem s tátou začínal včelařit, tak jsme koupili úly v > železářství v nejbližsím městě. V podstatě tam šlo koupit > cokoli do včelařské výbavy. Dnes nekoupí ani kuřák protože > nejbližsí prodejna je 60 km daleko až v Olomouci. (Aspoň loni > to tak bylo)... > Byli jste šťastní lidé. V Praze a ve středních Čechách se dalo nakoupit pouze v Křemencově. Takže pokud jsem byl na výroční schůzi organizace, kde jsem registrovaným členem tak si u mě jako u pražáka objednávali, co jim mám v "křemencárně koupit". Podotýkám, že tenkrát jsem ještě nebyl zaměstnancem ČSV ale PZO Chemapol.
> Včelařských knih je málo.
Souhlasím, ale bohužel kupujících ještě méně. Typickým případem byl včelařský kalendář, kterého se dařila prodat tak polovina vydání. Přitom byl dělá s minimálním rozpětím. Navíc dost toho, co zůstává stále platné je pořád v naší prodejně. Typickým příkladem je sice 12 let stará knížka ABC chovu včelích matek od Boháčka, prodávaná za lidovou cenu pod 10 Kč.
> chytit. Včelařů, od kterých se dá něco naučit je míň a míň.
Nechci se dotknout starších včelařů, ale názory, které slyším na přednáškách, často i od nositelů vysokoškolských titulů, mě nepřesvědčují o tom, že by byli schopni, i při nejlepší snaze někoho moc co naučit. > A kde jinde hledat informace než ve svazu a Včelařství, které > jsem marně hledal na stánku. Nevím jestli se nemýlím, ale je > přece garantem plnění čistoty plemen a evidence. Co dělá svaz > pro to aby byly členové informováni. Jak je vidět tak se > seznamem chovů přišel s křížkem po funuse.
Již před padesáti lety. Od té doby je nedílnou součástí jednoho z jarních vydání časopisu Včelařství.
>Kdy naposledy byl > ve včelařství seznam plemen a bez mlžení prakticky popsáno, k > čemu a kde je to plemeno dobré a čím se vyznačuje.
Nevyšel nikdy a nikdy ani asi nevyjde. Vzhledem k tomu, že matky stejné linie, od stejného chovatele mohou mít ve dvou po sobě jdoucích letech výrazně odlišné vlastnosti tak by byl zavádějící. Nehledě na to, že se i jednotlivé chovatelé zaměřují při šlechtění více či méně na určité, případně i z části odlišné. vlastnosti včel. Nemluvě o tom, že od označování linií se postupně upouští, napříkla ACA - Austria Carnica Association, reprezentativní organizace chovu včely kraňské od něj již, podle sdělení Prof. Pechhackera upustila úplně.
> > nepociťuji. Časopis má co se vzhledu týče úroveň dobrou. Ale > mám dojem, že se omýlá to stejné.
Ve včelařské literatuře se to samé omýlá v podstatě už od Aristotella. Včela je tady 80 milionů let a nic moc nového se s ní nedá vymyslet. Všechna literatura i články se točí stále okolo několika témat: jak se bránit nemocem, jak zazimovat včely, jak je rozšířit, jak se bránit rojení, jak získat produkty, jak je zazimovat a k tomu "flameware" okolo úlů a rámků.
> Okrajové záležitosti a > pokrokové metody , např. dvoumatečné metody, nebo > dvouvčelstevní metody, pár článků za dva roky. Dvouvčelstevní > aspoň co si pamatuju jsem četl jen ve slovenském Včelárovi.
Problém je ten, že každý čtenář požaduje něco trochu jiného. Nejde napsat univerzální časopis pro všechny. > (Aspoň co se týče nějakého podrobnějšího technologického > popisu aby to člověk vzal a udělal a nemusel roky > experimentovat a zjistit, že těch pár řádků blbě pochopil.) > Neznám obecně platný, naprosto vždy použitelný podrobný technologický postup práce se včelami, každý úl, každé stanoviště i každé včely potřebují něco trochu jiného. Vždycky mě strašně pobaví, když někdo vykládá, jak u včel všemu rozumí a ví přesně co udělat. Obvykle to svědčí pouze o tom, že toho o nich zase tak moc neví. > uvaří doma. Ale asi ta cena není až tak malá, když se matky > dělají a inseminují a prodávají. A asi je až příliš velká, > když nic ani rozmnožovací chovy ani uznané chovy nenití > inzerovat a dělat nějakou reklamu a psát články a informovat > včelaře a představit jim svoje linie, aby z toho měli víc.
Nepozoruji, že by si chovy nedávaly inzeráty, ostatně to také není žádná láce - letos jsem platil za inzeráty něco okolo 1800 Kč. Dělat reklamu, která se nezaplatí? Každý není do té míry literárně nadaný, aby psal články.
> Asi stihají jen to co mají odběr od rozchovávacích stanic > mají jistý a tak je nic nenutí schánět nějaké zákazníky. A
Souhlasím, s výhradou rozchovávacích stanic, on totiž taky chov matek není tak jednoduchý a časově nenáročný. K rozchovu matek slouží právě jednak vyšší, jednakregistrované chovy, které matky prodávají dál.
> proč by je zajímal nějaký amatérský malovčelař, co by koupil > pár matek. Možná jednu-dvě inseminované.
Z čeho usuzujete, že chovy malovčelař nezajímá, ale pokud má průměrně 10 včelstev, tak bych se mu pokusil nákup jedné nebo dvou inseminovaných matek rozmluvit - pokud nehodlá chovat matky pro celé okolí. Odchovat si z jedné inseminované matky 3 až 6 F1 je podle mě plýtvání prací toho, kdo tu matku inseminoval i prostředky toho, kdo si ji kupuje. To by bylo asi tak, jako kdyby si ten, kdo má dva koně pro zábavu u chalupy koupil na aukci špičkového plemeníka za milion. Je ho plýtávní penězi.
Těch pár desítek > velkovčelařů zná osobně, tak proč by se namáhal. A svazu je > to taky zřejmě jedno. Tak to prostě vidím já. >
Přibližná statistika ze 600 prodaných matek:
Tak do stovky dodáno v zásilkách okolo 20 - 30 matkách, zbytek většinou po 1 - 3. To zrovna nevypadá na prodej velkochovům, co?
Nic ostatně nikomu nebráni, aby choval matky, pokud je to tak výhodné. Stačí 40 včelstev na stanovišti, trochu práce a vědomostí, nebo ne?
S pozdravem
Lněnička
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 2839
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |