78117

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Josef Karásek --- 20. 9. 2002
Re: Vypletanie Optimalov (1726)

Podle mých asi dvacetiletých zkušeností se kloním jednoznačně u nízkých nástavků (170mm)k uchycování mezistěny bez drátkování. Mezistěnu přitavuji na horní plochou loučku (bez drážky)a nechám viset volně v drážce ploché spodní loučky.
Chtěl bych informovat o méně pracném způsobu výroby nízkých rámků a modifikovaném způsobu uchycování mezistěn. To se osvědčilo jak výrobně ve zkráceném čase na jeden rámek, tak provozně v dobré manipulaci s tuhými rámky a nedeformovanými plásty.
Nízké rámečky 420x170mm vyrábím většinou ze starých palet. Přířezy jsou z jednotného, plochého profilu 27x7mm a to pro spodní, horní i boční loučky bez jakýchkoli zářezů na kolmý sraz. Přesně nařežu boční loučky na 156mm, spodní a horní ponechám stejně dlouhé 450mm. Sbíjení provádím v šabloně s vnějším vymezením 170x420mm, a to namáznutím konců svislých louček lepidlem Herkules nebo lépe Duvilax. Probíjím vždy po dvou hřebíkách 30/1,5mm tak, aby u spodní loučky byla možnost následného podélného proříznutí. Toto proříznutí se provede po náležitém zatvrdnutí lepidla a to středově v šíři min. 4mm (okružní pila s "pajlákem" a oboustranným dorazem). Po proříznutí drážky ve spodní loučce následuje zaříznutí okrajů těsně podél svislých stojek. Postup je nutno dodržet, aby se při sbíjení neštípaly konce spodních louček. Pak následuje přibití mezerníků, které umisťuji - horní 35mm od horní hrany rámečku (aby se hřebíky nekřížíly) a spodní - 30mm od spodu. Mezerníky jsou umístěny dva a dva na protilehlé straně pro možnost otáčení plástů.
Plochý a stejný průřez rámečků je vhodný pro snadné zarovnávání přestavěných souší. Ploché loučky nahoře i dole vytváří nejmenší mezeru mezi buňkami při styku nástavků, t.že včely při 8mi mm mezeře mezi rámky bez problému přecházejí, ale mezeru neprostavují. Stavba je v celé ploše a buňky v plné hloubce až ke spodní loučce.
Nyní k mezistěně, jak to dělám já. Objednávám mezistěny 400x162mm. Mezistěnu vsazuji rovněž v šabloně, která tuto polohuje na středu rámečku. Nejprve mezistěnu mírně nahřeji (přejedu teplovzdušnou pistolí), přes prkénko ostrohranně ohnu horní podélnou stranu v šíři cca 4mm, a zasunu do štěrbiny v rámečku. Horní hranu mezistěny přisunu k loučce a přitavím pouhým přejetím upravenou el. letovačkou. Tento suchý způsob přitavení lze dobře nahradit též zalitím roztaveným voskem. To jsem rovněž léta prováděl, ale přitavení se mi jeví vhodnější. Úprava letovačky spočívá ve volbě hrotu (průměr cca 6-8mm) a nastavitelném regulátoru výkonu.(při 100W výkonu letovačky pracuje pak v rozsahu 20-30%)
Volba stejných louček a zavěšení pouze na horní hraně se osvědčilo, mezistěny se nebortí (pouze vyjímečně když včely předčasně přichytí mezistěnu dole v drážce dříve než je vyztužena buňkami - lze snad předcházet umístěním nástavku pro stavbu - podstavením, aby včely stavěly zhora, to však nemám ověřeno). Čištění rámečků je snadné a dokonalé vzhledem k tomu že se nedrátkuje. Spodní drážka se proškrábne nožem (po rozloupnutí příčným rozevřením šroubovákem). Zarovnávání souší (dlouhým nožem)podél stejných louček má výhody i při vkládání do medometu. Plásty se dobře zasouvají a jsou pak v celé ploše podepřeny t.že se ani mladé dílo neláme.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1740


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Ing. Martin Kupka - kancelář - RE: Vypletanie Optimalov
Předchozí:Květoslav Čermák - Re: Antwort: uly obecne


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu